4 μερες Θεσσαλονικη - tips

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18289
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: 4 μερες Θεσσαλονικη - tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 02 Δεκ 2018, 18:00

:smt005:
Έφαγε τουλάχιστον δύο φορές ξύλο στο δρόμο από θεατές της ταινίας, που δεν μπορούσαν να ξεχωρίσουν τον ηθοποιό από το ρόλο.

Έγραψε, μάλιστα, τότε η «Καθημερινή»: «Ανηλεές κυνηγητό περίμενε στους δρόμους της Θεσσαλονίκης τον κακό του κινηματογράφου Αρτέμη Μάτσα».

Η ρετσινιά του «κακού» έμεινε ανεξίτηλη στο πέρασμα του χρόνου.

«Δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω από τη Φωκίωνος Νέγρη -εκεί κοντά μένω- και να μη μου φωνάξουν «προδότηηη», «ρουφιάνεεε», «τσιφούτηηη» έλεγε σε μια συνέντευξή του

:smt005::smt005:

http://www.topontiki.gr/article/284497/ ... fonazontas

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: 4 μερες Θεσσαλονικη - tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 02 Δεκ 2018, 18:01

:smt005:
Όντως, Θεός σχωρέσ΄τον, έπαθε πλάκες.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25139
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: 4 μερες Θεσσαλονικη - tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 02 Δεκ 2018, 18:05

Sid Vicious έγραψε:
02 Δεκ 2018, 04:01
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
01 Δεκ 2018, 13:55
Εικόνα
Ρε Γιαννόπουλε πας Σκύλους :lol:
Αυτό δεν είναι ένα μαγαζί που πάνε μικρά πανκόπουλα;

Μπράβο ο ΓΓ!
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: 4 μερες Θεσσαλονικη - tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 02 Δεκ 2018, 18:10

Ρε Sid Vicious, πώς το λέγανε εκεί με τις γκαραζιές που λιποθύμισε η μικρή; Ωραίο μπαρ.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: 4 μερες Θεσσαλονικη - tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 02 Δεκ 2018, 19:00

Οι μπερτόδουλοι με τα μουλάρια μπαίνουν λεωφορειόδρομους;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: 4 μερες Θεσσαλονικη - tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 02 Δεκ 2018, 19:32

Sid Vicious έγραψε:
02 Δεκ 2018, 17:29
Leporello έγραψε:
02 Δεκ 2018, 12:26
brb και tyt έγραψε:
01 Δεκ 2018, 22:40
Κάτι που δεν ξέρω αν το έχουν κάνει πολλοί είναι μία βόλτα στην Τούμπα (στην στροφή Τριανδρίας απέναντι από εκεί που ήταν παλιά ο Λιόλιος). Υπήρχε Νεολιθικός οικισμός. Δεν θα δεις τίποτα ιδιαίτερο αλλά θα μπορείς να λες ότι πήγες εκεί από όπου πήρε τ όνομα της η Τούμπα. Εγώ πήγα παλιά, είχε σκεπασμένα με λαμαρίνες κάτι πέτρες και είχα δει σκορπισμένα κοχύλια (από αυτά που υπάρχουν στη θάλασσα).
Οντως, η Τούμπα ονομάσθηκε έτσι από τον νεολιθικό οικισμό. Ομως αυτός επισήμως ανακαλύφθηκε την δεκαετία του 2000. Κάτι τέτοια με κάνουν να πιστεύω ότι πολλά αρχαία παραχώθηκαν σε σχετικά πρόσφατα χρόνια. Υπάρχει στην Αθήνα το ανάλογο του Λυκείου του Πλάτωνα, το οποίο ανακαλύφθηκε στην ... οδό Λυκείου. Προφανώς, εκείνοι που έκαναν το πολεοδομικό σχέδιο την δεκαετία του 1840, ήξεραν ότι εκεί ήταν το Λύκειο αλλά αδιαφόρησαν.
Τη Τουμπίτσα εννοείτε, έτσι λέγεται ο λοφίσκος από όπου πήρε την ονομασία της η Τούμπα. Ηταν τόπος αναψυχής μέχρι κάπου το 1985, τότε ανακαλύφθηκαν τα ευρήματα και αρχίσαν οι ανασκαφές. Είναι και ο λόγος του γιατί η Θεσσαλονίκη είναι μια προέκταση της Τούμπας. Πολύ ζωντανός οικισμός για κανά δυο χιλιάδες χρόνια μέχρι την ιδρυση της Θεσσαλονίκης. Εκτοτε άρχισε να φθίνει η Τούμπα και ηταν μια πάρα πολύ αραιοκατοικημένη περιοχή μέχρι το 1923 που ξαναζωντάνεψε και πλέον είναι από τις πιο πυκνοκατοικημένες νομίζω περιοχές της Θεσσαλονίκης.
Με χει σκαλώσει στον εγκέφαλο το γεμιστό μπιφτέκι με γύρο ρε μπαγάσα, πρέπει οπωσδήποτε να το δοκιμάσω και δε με βγάζει προς τα κει καθόλου τελευταία, βδγ την τελευταία φορά που ήρθα είχε τελειώσει ο γύρος. :011:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11914
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: 4 μερες Θεσσαλονικη - tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 02 Δεκ 2018, 19:36

Cavaliere έγραψε:
02 Δεκ 2018, 18:10
Ρε Sid Vicious, πώς το λέγανε εκεί με τις γκαραζιές που λιποθύμισε η μικρή; Ωραίο μπαρ.
Το Ξένα Διάφορα στην Βαλαωρίτου ήταν. Τι βραδιά και εκείνη!
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11914
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: 4 μερες Θεσσαλονικη - tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 02 Δεκ 2018, 19:59

Beria έγραψε:
02 Δεκ 2018, 18:05
Sid Vicious έγραψε:
02 Δεκ 2018, 04:01
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
01 Δεκ 2018, 13:55
Εικόνα
Ρε Γιαννόπουλε πας Σκύλους :lol:
Αυτό δεν είναι ένα μαγαζί που πάνε μικρά πανκόπουλα;

Μπράβο ο ΓΓ!
Ναι κυρίως αναρχοσυριζοαντιφα και κάποιοι αρειανοι. Είμαι ανεπιθυμήτος εκεί :003: Αμτικειμενικά όμως είναι ωραίος προσεγμένος χώρος, κάποιες καλές μουσικές και καθαρά ποτά.
Πριν κανά δυο χρόνια ήμουν σε ένα λάιβ και μιλούσα με μια κοπέλα και με λέει θα πήγαινε με τις φίλες της στους σκύλους μετά. Οκ το ήξερα πως υπήρχαν πιθανότητες να μην ήταν σοφό να ακολουθήσω αλλά η μαθηματική μου σκέψη έκρινε πως στην εξίσωση η θεϊκή ομορφιά της κέρδιζε το ενδεχομένως ατυχές απρόοπτο. Εντάξει με το που μπήκα σα να είδα μερικά στραβά βλέμματα αλλά ήμουν μαγεμένος, ήπια ένα ποτό, ήπια και δεύτερο, κάθομαι με τη πανέμορφη και τις φίλες της, παραγγέλνει και σφηνάκι να κεράσει, όλα καλά. Και να σου που μαζευονται γύρω μου 5-6 άτομα και με περικυκλώνουν, τι γυρεύεις εσύ εδώ Σιντ;. Δε τους ηξερα καν, πρωτη φορά τους έβλεπα στην ζωή μου, εντύπωση με έκανε.
Φτου γαμώτο σκέφτομαι όχι τίποτα άλλο θα γίνω και ρεζίλι στην κοπέλα αν θα έχουμε εκτροπή σε σκηνικό. Άκου τι γυρεύω εδώ, ερωτηση ειναι αυτή; Πόλη μου είναι και παντού πάω όποτε με ευχαριστεί λεω.
Άκου δεν θέλουμε φασαρία, απλά να φύγεις από εδω
Και ξαφνικά διαβάζω τα επόμενα μελλοντικά λεπτά και βλέπω ότι θα φανεί άσχημο στην κοπέλα, οκ ήταν και δυσαναλογοι οι αριθμοι κι εγω τα εχω βαρεθει αυτά, ζω μονο για την αγαπη, αλλά ετσι κι αλλιως δεν ειχε τόση σημασια αυτό αν θα γινοταν κατι, σημασια ειχε να μην φανει ασχημο στην πανεμορφη αν γινει κανα τζερτζελο
Παιδες θα πιω το σφηνακι που με εχουν κερασει κανω και κανα τσιγαρο και φευγω μετά, ειμαστε οκ;
-Ναι οκ ειμαστε.

Αυτο ειναι ενα απο τα καλα της πόλης, ολο κάτι τυχαίνει και δεν βαριέσαι!
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11914
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: 4 μερες Θεσσαλονικη - tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 02 Δεκ 2018, 21:33

hades έγραψε:
01 Δεκ 2018, 14:40
under έγραψε:
01 Δεκ 2018, 14:35
Προφανως και ολες οι περιοχες εχουν τα αρνητικα και τα θετικα τους.
Εγω τη Θεσσαλονικη τη θυμαμαι ευγενικη και καλοκαγαθη οταν πηγαινα με τους γονεις μου στο χωριο της μανας μου.
Πλεον εχουν γινει σε μεγαλο ποσοστο ξερολες και δηθεναδες με μια ψευδαισθηση μεγαλειου που ειναι για γελια.
Ο Μπουταρισμος ειναι εκφραστης αυτου του φαινομενου.

Αν πεις σε εναν Αθηναιο οτι η Αθηνα εχει τα χαλια της ή οτι εχει αγενεις ανθρωπους,κατα πασα πιθανοτητα θα συμφωνησει γιατι οντως η Αθηνα εχει γινει μια ασχημη πολη και οντως εχει πολλους αγενεις μαλακες εκει εξω.
Αν πεις σε εναν Θεσσαλονικιο κατι αρνητικο για τη Θεσσαλονικη θα πεσει απο τα συννεφα.
Αυτο ειναι δηθενια.
Δεν νομίζω under Οι ίδιοι λέμε οτι ή. πόλη παρακμάζει σε όλους τους τομείς της Μέχρι και ή νύχτα έχει πέσει ως ποιότητα
Νομίζω στο θέμα νυχτερινη ζωή είχε ζήσει και χειρότερες μέρες κάποια στιγμή πριν κάπου 10 χρόνια πριν. Αν και να μαλλον δείχνει πάλι να υπάρχει μια πτώση. Τελευταία χρόνια πάντως και αυτό ειναι Μπουταρίσια ευθύνη είναι η πιο βρώμικη Θεσσαλονίκη που θυμάμαι. Τουλάχιστον ο Παπατζώρτζ μάζευε τα σκουπιδια δυο και τρεις φορες την ημερα και ηταν καθαρη η πολη. Και η περιοχή της Ροτόντας παρά του οτι κρατα γερά στην διασκέδαση αυτο που γινεται τελευταια με τα ναρκωτικα εκει στην πλατεια όλες τις ωρες της μερας να σε σταματανε συνεχεια αφγανοαλγερινοπακιστανοξερωγωτι και να σε λένε "τέλεις;" είναι λίαν εξοργιστικό.
Ενα ωραίο hard rock/metal bar σε αμερικάνικο στυλ έχει ανοίξει τελευταία διετία κάτω από τον Ευκλείδη, στην Παρασκευοπούλου απέναντι απο εκει που ήταν ο Μυστήριος για οσους θυμούνται.
Υπάρχει κλασικά και σταθερά και το Pulp που είναι όμορφος χώρος και ποικιλια σε μπύρες, malt και brandy.
Πήγα και σε μια καινούργια μπυραρία στο Ναυαρίνο, μόνο δικές του μπύρες και πάρα πολύ καλές μάλιστα! Υπερκουλτουριάρης , πώς το λένε το μαγαζί;
Και ευτυχώς ακόμη πετυχαίνεις σε ορόφους εκει που δε θα το περίμενες, πάρτυ και μουσικές σκηνές. Είδα κάποια εκπληκτικά λαιβάκια σε τέτοια μέρη.
Γενικά παρά την πτώση, υπάρχουν πολλά ζωντανά μέρη ακόμη.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: 4 μερες Θεσσαλονικη - tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 02 Δεκ 2018, 21:47

Sid Vicious έγραψε:
02 Δεκ 2018, 21:33
Και η περιοχή της Ροτόντας παρά του οτι κρατα γερά στην διασκέδαση αυτο που γινεται τελευταια με τα ναρκωτικα εκει στην πλατεια όλες τις ωρες της μερας να σε σταματανε συνεχεια αφγανοαλγερινοπακιστανοξερωγωτι και να σε λένε "τέλεις;" είναι λίαν εξοργιστικό.
20 χρόνια ισχύει αυτό. τουλαχιστον.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11914
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: 4 μερες Θεσσαλονικη - tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 02 Δεκ 2018, 21:49

Βινόσαυρος έγραψε:
02 Δεκ 2018, 21:47
Sid Vicious έγραψε:
02 Δεκ 2018, 21:33
Και η περιοχή της Ροτόντας παρά του οτι κρατα γερά στην διασκέδαση αυτο που γινεται τελευταια με τα ναρκωτικα εκει στην πλατεια όλες τις ωρες της μερας να σε σταματανε συνεχεια αφγανοαλγερινοπακιστανοξερωγωτι και να σε λένε "τέλεις;" είναι λίαν εξοργιστικό.
20 χρόνια ισχύει αυτό. τουλαχιστον.
Μην λες ψέμματα
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: 4 μερες Θεσσαλονικη - tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 02 Δεκ 2018, 21:57

Sid Vicious έγραψε:
02 Δεκ 2018, 21:49
Βινόσαυρος έγραψε:
02 Δεκ 2018, 21:47
Sid Vicious έγραψε:
02 Δεκ 2018, 21:33
Και η περιοχή της Ροτόντας παρά του οτι κρατα γερά στην διασκέδαση αυτο που γινεται τελευταια με τα ναρκωτικα εκει στην πλατεια όλες τις ωρες της μερας να σε σταματανε συνεχεια αφγανοαλγερινοπακιστανοξερωγωτι και να σε λένε "τέλεις;" είναι λίαν εξοργιστικό.
20 χρόνια ισχύει αυτό. τουλαχιστον.
Μην λες ψέμματα
Να πούμε 18; απτο 2000;
εντάξει λοιπον 18 χρόνια
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11914
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: 4 μερες Θεσσαλονικη - tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 02 Δεκ 2018, 22:00

Βινόσαυρος έγραψε:
02 Δεκ 2018, 21:57
Sid Vicious έγραψε:
02 Δεκ 2018, 21:49
Βινόσαυρος έγραψε:
02 Δεκ 2018, 21:47


20 χρόνια ισχύει αυτό. τουλαχιστον.
Μην λες ψέμματα
Να πούμε 18; απτο 2000;
εντάξει λοιπον 18 χρόνια
Και πάλι ψέμματα λες.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: 4 μερες Θεσσαλονικη - tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 02 Δεκ 2018, 22:02

Μήπως αυτά τα 18 χρόνια δεν την ήξερες και τόσο καλά την περιοχή;
Λέω μήπως.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11914
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: 4 μερες Θεσσαλονικη - tips

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 02 Δεκ 2018, 22:08

Βινόσαυρος έγραψε:
02 Δεκ 2018, 22:02
Μήπως αυτά τα 18 χρόνια δεν την ήξερες και τόσο καλά την περιοχή;
Λέω μήπως.
Μπα δεν υπάρχει περίπτωση τέτοια, πχ στο Πτυχίο στη Ροτόντα πήγαινα πολύ τακτικά αυτά τα χρόνια. Και δεν εχει υπαρξει ποτε περιοδος που να εχω σταματήσει να κυκλοφορώ στο κέντρο πέρα από περιόδους μηνών βαριεστημάρας προς γεμισμα μπαταριων. Δεν έχει πολλά χρόνια αυτό που γίνεται στη Ροτόντα. Και να το πάω και πολύ παλιότερα, αραζα Ντορε στο παρκο, Κορομηλα μετα, Ναυαρινο πιο μετα και ποτε δεν με ετυχε να με ερχονται καθε τρεις και λιγο και να με ρωτανε "τελεις;". Αυτο ειναι καινουργιο
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών