Λευκή τρομοκρατία μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: Λευκή τρομοκρατία μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 04 Δεκ 2018, 22:12

ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
04 Δεκ 2018, 21:00
για την αγγλικη πολιτικη τοτε στον β παγκοσμιο υπαρχουν διαφορα βιβλια,
καθως και γιατι οι αγγλοι υποστηριξαν στην ελλαδα κσι γιουγκοσλαυια τους κομμουνιστες
παντως ενα πολυ καλο προσφατο βιβλιο ειναι του πετρου μακρη σταικου με τιτλο ο αγγλος προξενος.
περα απο συνετευξεις που εχει παρει ειναι ισως ο μοναδικος ελληνας που ειδε γνησια αγγλικα αρχεια.
ολοι οι αλλοι ειδικα μεσα στο εδω φορουμ δεν ξερετε τιποτε
καλα για τους κομμουνιστες δεν συζηταω.αν δεν υπηρχε αμορφωσια δεν θα υπηρχε και κομμουνισμος.
Πολύ καλό και αναλυτικό βιβλίο από οτι διάβασα στο διαδίκτυο ,ευχαριστούμε πολύ ,θα το έχουμε υπόψιν αλλά αν θέλουμε να περάσουμε από την μακρόιστορία στην μικροϊστορία
θα σε ρωτήσω αν εχει τύχει να μιλήσεις με κανέναν γέρο αντάρτη του ΔΣΕ που να ομολόγησε μετά ειλικρίνειας ότι οι μπολσεβίκοι τα αφεντικά δηλαδή μας πήραν στο λαιμό τους ξέρωγω κάτι τέτοιο...
διότι κάπου έχω ακούσει από ιστορίες ότι το ΚΚΕ έκανε προβοκάτσιες και έκανε σπίτια αριστερών και μετά λέγανε τα έκαψε ο εθνικός στρατός, πριν τον εμφύλιο νομίζω .
ΥΓ.
χθες επέτειος των δεκεμβριανών σκεπτόμενος ότι στην ουσία είμαι ενας μικρός εννιάan 06 και ότι δεν υπάρχει λόγος να το κρύβω, σαν μικροαστός έκανα την αυτόκριτική μου και σκέφτηκα :με συνέφερε που νίκησαν οι εθνικόφρονες ατον εμφυλίο δεδομένου του τόπου καταγωγής μου και των
εκει συνθηκών και δεδομένου ότι τηρουμένων των αναλογιών με το ανατολικό μπλοκ θα ήμουνα πολύ χαμένος αν οταν ξεκινούσα τη ζωή μου ως ενήλικας έπεφτα μπροστά στην κατάρρευση του σοσιαλισμού του ελληνικού δηλαδή ...τι μέλλον θα είχα σα νεαρός; που θα βρισκόμουν μετα; απεναντίας με συνέφερε η εξέλιξη των πραγμάτων, δεν προλαβα.ουσιαστικά τον αυταρχισμό της δεξιάς, έπεσα πάνω στο ΠΑ.ΣΟ.Κ. ως έφηβος και τελοσπάντων δεδομένου ότι έπεσα στην ανάγκη του κρατισμού ως εκπαιδευτικός (ζητώ συγνώμη για πολλοστή φορά )δεν μπόρεσα να εξελιχθώ ως αντικομμουνιστής όπως θα ήθελα αρχικά...
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Λευκή τρομοκρατία μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 04 Δεκ 2018, 22:34

Ο wannabe ταυγέτης μας ποστάρει με ύφος χιλίων καρδιναλίων το "μεγαλειώδες" έργο του Πέτρου Μακρή Στάικου, σε μια προσπάθεια να διδάξει ιστορία μπας και μορφωθούν και οι "αμόρφωτοι" κομουνιστές.

Απλά να θυμίσω εδώ, επειδή το παλιό φόρουμ όπου όλα αυτά τα ζητήματα τα είχαμε συζητήσει διεξοδικώς, πέθανε, τι εστί Στάικος. Είναι ένας δικηγόρος και σε καμία περίπτωση ιστορικός, διαβόητος για τη λογοκριμένη έκθεση γουάλας που δημοσίευσε στα ελληνικά το 2008. Ο Στάικος μετέφρασε τη συγκεκριμένη έκθεση στα ελληνικά, μόνο που από αβλεψία...παρέλειψε ορισμένα της κομμάτια που ίσως να μην βόλευαν το αφήγημα του. Ντάξει μωρέ, μια μικρή λογοκρισία ήταν, σιγά τα ωα.

Στη συνέχεια αυτός ο ερασιτέχνης και "εραστής" της ιστορίας, εγκαλέστηκε από τον διακεκριμένο ιστορικό Χάγκαν Φλάισερ και υπήρξαν ορισμένα άρθρα μεταξύ τους, με εκατέρωθεν αντιδικίες (κρίμα και άδικο ο φλάισερ, να συνομιλεί δημόσια με έναν τύπο επιπέδου ταυγέτη, ιμχο).

Αυτά για τον μεγάλο Πέτρο Μακρή Στάικο.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Λευκή τρομοκρατία μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 04 Δεκ 2018, 22:40

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
04 Δεκ 2018, 16:34

Αν θυμάμαι καλά, στη Γιουγκοσλαβία ήδη από τον Πόλεμο οι δυτικές υπηρεσίες ενίσχυαν τον Τίτο έναντι του Μιχαήλοβιτς διότι ο τελευταίος συνεργαζόταν φανερά με τους Γερμανούς.
Οι άγγλοι σταμάτησαν να χρηματοδοτούν τον Μιχαήλοβιτς, μόνο όταν η οργάνωσή του απομειώθηκε σε σημαντικό επίπεδο (έπειτα από ενέργειες του Τίτο).

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
04 Δεκ 2018, 16:34
Δεν υπήρχε τρόπος να εγκαθιδρύσει την εξουσία του σε ολόκληρη την επικράτεια.
Δεν ήθελε (κακώς και λανθασμένα) να εγκαθιδρύσει το ΚΚΕ τον Σοσιαλισμό στην επικράτεια. Πίστευε (λανθασμένα) ότι ο Σοσιαλισμός, η Λαική Εξουσία, ήταν μαξιμαλιστικός στόχος. Ο Σιάντος έλεγε (και το εννοούσε) πως η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη για Σοσιαλισμό. Το ΚΚΕ δεν ήθελε την εξουσία, ήθελε Καπιταλισμό και ένα σύγχρονο αστικό κράτος στο οποίο το ίδιο (σαν Κόμμα), θα είχε λόγο ανάλογο (ή και λιγότερο ανάλογο) με τους συσχετισμούς ισχύος.

Ήθελε ένα σύγχρονο για την εποχή, αστικό κράτος.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Λευκή τρομοκρατία μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 04 Δεκ 2018, 22:55

Namrail έγραψε:
04 Δεκ 2018, 22:40
Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
04 Δεκ 2018, 16:34

Αν θυμάμαι καλά, στη Γιουγκοσλαβία ήδη από τον Πόλεμο οι δυτικές υπηρεσίες ενίσχυαν τον Τίτο έναντι του Μιχαήλοβιτς διότι ο τελευταίος συνεργαζόταν φανερά με τους Γερμανούς.
Οι άγγλοι σταμάτησαν να χρηματοδοτούν τον Μιχαήλοβιτς, μόνο όταν η οργάνωσή του απομειώθηκε σε σημαντικό επίπεδο (έπειτα από ενέργειες του Τίτο).

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
04 Δεκ 2018, 16:34
Δεν υπήρχε τρόπος να εγκαθιδρύσει την εξουσία του σε ολόκληρη την επικράτεια.
Δεν ήθελε (κακώς και λανθασμένα) να εγκαθιδρύσει το ΚΚΕ τον Σοσιαλισμό στην επικράτεια. Πίστευε (λανθασμένα) ότι ο Σοσιαλισμός, η Λαική Εξουσία, ήταν μαξιμαλιστικός στόχος. Ο Σιάντος έλεγε (και το εννοούσε) πως η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη για Σοσιαλισμό. Το ΚΚΕ δεν ήθελε την εξουσία, ήθελε Καπιταλισμό και ένα σύγχρονο αστικό κράτος στο οποίο το ίδιο (σαν Κόμμα), θα είχε λόγο ανάλογο (ή και λιγότερο ανάλογο) με τους συσχετισμούς ισχύος.

Ήθελε ένα σύγχρονο για την εποχή, αστικό κράτος.
Πάντως ο πράχτορας ΝΖ κάτι άλλο ήθελε.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: Λευκή τρομοκρατία μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 04 Δεκ 2018, 23:12

Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
04 Δεκ 2018, 22:12
ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
04 Δεκ 2018, 21:00
για την αγγλικη πολιτικη τοτε στον β παγκοσμιο υπαρχουν διαφορα βιβλια,
καθως και γιατι οι αγγλοι υποστηριξαν στην ελλαδα κσι γιουγκοσλαυια τους κομμουνιστες
παντως ενα πολυ καλο προσφατο βιβλιο ειναι του πετρου μακρη σταικου με τιτλο ο αγγλος προξενος.
περα απο συνετευξεις που εχει παρει ειναι ισως ο μοναδικος ελληνας που ειδε γνησια αγγλικα αρχεια.
ολοι οι αλλοι ειδικα μεσα στο εδω φορουμ δεν ξερετε τιποτε
καλα για τους κομμουνιστες δεν συζηταω.αν δεν υπηρχε αμορφωσια δεν θα υπηρχε και κομμουνισμος.
Πολύ καλό και αναλυτικό βιβλίο από οτι διάβασα στο διαδίκτυο ,ευχαριστούμε πολύ ,θα το έχουμε υπόψιν αλλά αν θέλουμε να περάσουμε από την μακρόιστορία στην μικροϊστορία
θα σε ρωτήσω αν εχει τύχει να μιλήσεις με κανέναν γέρο αντάρτη του ΔΣΕ που να ομολόγησε μετά ειλικρίνειας ότι οι μπολσεβίκοι τα αφεντικά δηλαδή μας πήραν στο λαιμό τους ξέρωγω κάτι τέτοιο...
διότι κάπου έχω ακούσει από ιστορίες ότι το ΚΚΕ έκανε προβοκάτσιες και έκανε σπίτια αριστερών και μετά λέγανε τα έκαψε ο εθνικός στρατός, πριν τον εμφύλιο νομίζω .
ΥΓ.
χθες επέτειος των δεκεμβριανών σκεπτόμενος ότι στην ουσία είμαι ενας μικρός εννιάan 06 και ότι δεν υπάρχει λόγος να το κρύβω, σαν μικροαστός έκανα την αυτόκριτική μου και σκέφτηκα :με συνέφερε που νίκησαν οι εθνικόφρονες ατον εμφυλίο δεδομένου του τόπου καταγωγής μου και των
εκει συνθηκών και δεδομένου ότι τηρουμένων των αναλογιών με το ανατολικό μπλοκ θα ήμουνα πολύ χαμένος αν οταν ξεκινούσα τη ζωή μου ως ενήλικας έπεφτα μπροστά στην κατάρρευση του σοσιαλισμού του ελληνικού δηλαδή ...τι μέλλον θα είχα σα νεαρός; που θα βρισκόμουν μετα; απεναντίας με συνέφερε η εξέλιξη των πραγμάτων, δεν προλαβα.ουσιαστικά τον αυταρχισμό της δεξιάς, έπεσα πάνω στο ΠΑ.ΣΟ.Κ. ως έφηβος και τελοσπάντων δεδομένου ότι έπεσα στην ανάγκη του κρατισμού ως εκπαιδευτικός (ζητώ συγνώμη για πολλοστή φορά )δεν μπόρεσα να εξελιχθώ ως αντικομμουνιστής όπως θα ήθελα αρχικά...
ναι προβοκατσιες απο το κκε εγιναν.πχ ο υφαντης και η φωφω στελεχη του κκε πηγαν στην θεσσαλονικη το 1946 να δολοφονησουν ενα στελεχος του κομματος να διατυμπανισουν οτι τον σκοτωσαν δεξιοι για να αναψουν τα αιματα.οπως λεει ο βαφειαδης αυτος τους εμποδισε.οταν το εμαθα αυτο ρωτησα τον εναν εκ των υποψηφιων (ζουσε τοτε)δολοφονων αν αληθευει και εκεινος οργιλος απλως μου ειπε ο μαρκος ειναι τρελλος.ομως εγω τον εχω βρει και σε αλλες σκοτεινες υποθεσεις εντος του κκε.
μην ξεχνας οτι συμφωνα με μαρτυρια του εκ των πρωταγωνιστων της δολοφονιας του λαμπρακη στην θεσσαλονικη του ονομαζομενου τιγρη ο κομμουνιστης βερος τον σκοτωσε για να αναψει το κλιμα.στην ερτ3 εγινε η μαρτυρια και υπαρχει και στο γιιυτιουμπ ψαξε και βρες την
τα αλλα για πασοκ και δεξια που γραφεις δεν τα καταλαβαινω.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: Λευκή τρομοκρατία μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 04 Δεκ 2018, 23:18

Namrail έγραψε:
04 Δεκ 2018, 22:34
Ο wannabe ταυγέτης μας ποστάρει με ύφος χιλίων καρδιναλίων το "μεγαλειώδες" έργο του Πέτρου Μακρή Στάικου, σε μια προσπάθεια να διδάξει ιστορία μπας και μορφωθούν και οι "αμόρφωτοι" κομουνιστές.

Απλά να θυμίσω εδώ, επειδή το παλιό φόρουμ όπου όλα αυτά τα ζητήματα τα είχαμε συζητήσει διεξοδικώς, πέθανε, τι εστί Στάικος. Είναι ένας δικηγόρος και σε καμία περίπτωση ιστορικός, διαβόητος για τη λογοκριμένη έκθεση γουάλας που δημοσίευσε στα ελληνικά το 2008. Ο Στάικος μετέφρασε τη συγκεκριμένη έκθεση στα ελληνικά, μόνο που από αβλεψία...παρέλειψε ορισμένα της κομμάτια που ίσως να μην βόλευαν το αφήγημα του. Ντάξει μωρέ, μια μικρή λογοκρισία ήταν, σιγά τα ωα.

Στη συνέχεια αυτός ο ερασιτέχνης και "εραστής" της ιστορίας, εγκαλέστηκε από τον διακεκριμένο ιστορικό Χάγκαν Φλάισερ και υπήρξαν ορισμένα άρθρα μεταξύ τους, με εκατέρωθεν αντιδικίες (κρίμα και άδικο ο φλάισερ, να συνομιλεί δημόσια με έναν τύπο επιπέδου ταυγέτη, ιμχο).

Αυτά για τον μεγάλο Πέτρο Μακρή Στάικο.
δηλαδη τα κουμουνια που γραφουν ως επαγγελματιες ιστορικοι ειναι σοβαροι;θεωρεις τον μαργαριτη και τον μαυρογορδατο σοβαρους;αυτοι και αν κρυβουν η προσθετουν γεγονοτα για να ταιριαζει με την ιδεολογια τους.
οσον αφορα την εκθεση γουαλας.απο πιυ και ως που ειναι λογοκριμενη;ποιος σου το ειπε;ο μαργαριτης η χαγκεν;αυτοι δημοδιευσαν αρθρα και μεη εχοντας τιποτε να πουν ελεγαν οτι δρα προβοκατοτικα ,ποιος ο λογος να δημοσιευτει τωρα και αλλες τετοιες κομμουνιστικες βλακειες .ποιος αληθεια σοβαρος ανθρωπος μπιρει να διαβασει αυτους;εχει σημασια ο μακρης που δεν ειναι επαγγελματιας ιστορικος;ψαχνει και βρισκει κσι γραφει σε αντιθεση με τους επαγγελματιες που εφαρ οζουν το κομμουνιστικο《αν τα γεγονοτα δεν συμφωνουν με την ιδεολογια μας τοτε αλοιμονο σρα γεγονοτα》
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: Λευκή τρομοκρατία μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 04 Δεκ 2018, 23:26

ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
04 Δεκ 2018, 23:12
[


ναι προβοκατσιες απο το κκε εγιναν.πχ ο υφαντης και η φωφω στελεχη του κκε πηγαν στην θεσσαλονικη το 1946 να δολοφονησουν ενα στελεχος του κομματος να διατυμπανισουν οτι τον σκοτωσαν δεξιοι για να αναψουν τα αιματα.οπως λεει ο βαφειαδης αυτος τους εμποδισε.οταν το εμαθα αυτο ρωτησα τον εναν εκ των υποψηφιων (ζουσε τοτε)δολοφονων αν αληθευει και εκεινος οργιλος απλως μου ειπε ο μαρκος ειναι τρελλος.ομως εγω τον εχω βρει και σε αλλες σκοτεινες υποθεσεις εντος του κκε.
μην ξεχνας οτι συμφωνα με μαρτυρια του εκ των πρωταγωνιστων της δολοφονιας του λαμπρακη στην θεσσαλονικη του ονομαζομενου τιγρη ο κομμουνιστης βερος τον σκοτωσε για να αναψει το κλιμα.στην ερτ3 εγινε η μαρτυρια και υπαρχει και στο γιιυτιουμπ ψαξε και βρες την
τα αλλα για πασοκ και δεξια που γραφεις δεν τα καταλαβαινω.
OK ευχαριστώ κατι είχα υποψιαστεί ,αυτά δε που έγραφα για ΠΑ.ΣΟ.Κ. και δεξιά τα αφήνω για άλλη ενότητα ,άλλη φορά... αρκετή ξεφτίλα φάγαμε σήμερα από ένα σκληρά εργαζόμενο του ιδιωτικού τομέα κάτι κρατικοδίαιτοι εκπαιδευτικοί και δεν αντέχω περισσότερο.κράξιμο...
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12542
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Λευκή τρομοκρατία μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 05 Δεκ 2018, 14:27

Namrail έγραψε:
04 Δεκ 2018, 22:34
Ο wannabe ταυγέτης μας ποστάρει με ύφος χιλίων καρδιναλίων το "μεγαλειώδες" έργο του Πέτρου Μακρή Στάικου, σε μια προσπάθεια να διδάξει ιστορία μπας και μορφωθούν και οι "αμόρφωτοι" κομουνιστές.

Απλά να θυμίσω εδώ, επειδή το παλιό φόρουμ όπου όλα αυτά τα ζητήματα τα είχαμε συζητήσει διεξοδικώς, πέθανε, τι εστί Στάικος. Είναι ένας δικηγόρος και σε καμία περίπτωση ιστορικός, διαβόητος για τη λογοκριμένη έκθεση γουάλας που δημοσίευσε στα ελληνικά το 2008. Ο Στάικος μετέφρασε τη συγκεκριμένη έκθεση στα ελληνικά, μόνο που από αβλεψία...παρέλειψε ορισμένα της κομμάτια που ίσως να μην βόλευαν το αφήγημα του. Ντάξει μωρέ, μια μικρή λογοκρισία ήταν, σιγά τα ωα.

Στη συνέχεια αυτός ο ερασιτέχνης και "εραστής" της ιστορίας, εγκαλέστηκε από τον διακεκριμένο ιστορικό Χάγκαν Φλάισερ και υπήρξαν ορισμένα άρθρα μεταξύ τους, με εκατέρωθεν αντιδικίες (κρίμα και άδικο ο φλάισερ, να συνομιλεί δημόσια με έναν τύπο επιπέδου ταυγέτη, ιμχο).

Αυτά για τον μεγάλο Πέτρο Μακρή Στάικο.
απο τον συγκεκριμενο "ταυγετη" μην περιμενεις πολλα
ειχε ξεκινησει νημα "ιστοριας" κατα των κομμουνιων και οταν του ζητηθηκε πηγη για τις μπαρουφες που εγραφε εφερε σαν ιστορικη πηγη μυθιστορημα :smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29733
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Λευκή τρομοκρατία μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 05 Δεκ 2018, 14:35

Namrail έγραψε:
04 Δεκ 2018, 22:40


Δεν ήθελε (κακώς και λανθασμένα) να εγκαθιδρύσει το ΚΚΕ τον Σοσιαλισμό στην επικράτεια. Πίστευε (λανθασμένα) ότι ο Σοσιαλισμός, η Λαική Εξουσία, ήταν μαξιμαλιστικός στόχος. Ο Σιάντος έλεγε (και το εννοούσε) πως η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη για Σοσιαλισμό. Το ΚΚΕ δεν ήθελε την εξουσία, ήθελε Καπιταλισμό και ένα σύγχρονο αστικό κράτος στο οποίο το ίδιο (σαν Κόμμα), θα είχε λόγο ανάλογο (ή και λιγότερο ανάλογο) με τους συσχετισμούς ισχύος.

Ήθελε ένα σύγχρονο για την εποχή, αστικό κράτος.
Έλα τώρα... :lol:

Το ΚΚΕ ήθελε να κάνει αυτό που έγινε και στο Ανατολικό Μπλοκ μετά τον πόλεμο απο τα καθεστώτα που επέβαλλε η ΕΣΣΔ εκεί,, τα οποία επίσης "δεν ήταν ίδια με την ΕΣΣΔ", αλλά "αστικοεκσυγχρονιστικά".

Δεν θα ονομαζόταν δηλαδή η Ελλάδα "Σοβιετική Δημοκρατία", αλλά "Λαϊκή Δημοκρατία" ή κάτι τέτοιο, στα πλαίσια υποτίθεται ενός..."αστικού εκσυγχρονισμού", σαν εκείνου που υπήρχε στις χώρες του Ανατολικού Μπλοκ.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Λευκή τρομοκρατία μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 05 Δεκ 2018, 14:39

Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
04 Δεκ 2018, 22:12
θα σε ρωτήσω αν εχει τύχει να μιλήσεις με κανέναν γέρο αντάρτη του ΔΣΕ που να ομολόγησε μετά ειλικρίνειας ότι οι μπολσεβίκοι τα αφεντικά δηλαδή μας πήραν στο λαιμό τους ξέρωγω κάτι τέτοιο...
διότι κάπου έχω ακούσει από ιστορίες ότι το ΚΚΕ έκανε προβοκάτσιες και έκανε σπίτια αριστερών και μετά λέγανε τα έκαψε ο εθνικός στρατός, πριν τον εμφύλιο νομίζω .
Εγώ ρώτησα στην Χαλκιδική έναν αντάρτη που είχε τραυματιστεί σοβαρά. Μου είπε ότι ο αγώνα και τα αιτήματα μας ήταν δίκαια, αλλά δεν έπρεπε να γίνει ο εμφύλιος.

Μου είχε πει ότι του έλεγαν να μην πάει στο σπίτι του γιατί θα τον σκότωναν, τελικά κατάφερε να πάει αλλά τον είχαν βάλει στο μάτι. Μου είχε πει επίσης ότι η μετέπειτα γυναίκα του είχε πάρει μέρος στην μάχη της Θεσσαλονίκης όπου οι αντάρτες είχαν πολλές απώλειες από τα τανκς.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23123
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Λευκή τρομοκρατία μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 05 Δεκ 2018, 14:44

Namrail έγραψε:
04 Δεκ 2018, 22:40
Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
04 Δεκ 2018, 16:34

Αν θυμάμαι καλά, στη Γιουγκοσλαβία ήδη από τον Πόλεμο οι δυτικές υπηρεσίες ενίσχυαν τον Τίτο έναντι του Μιχαήλοβιτς διότι ο τελευταίος συνεργαζόταν φανερά με τους Γερμανούς.
Οι άγγλοι σταμάτησαν να χρηματοδοτούν τον Μιχαήλοβιτς, μόνο όταν η οργάνωσή του απομειώθηκε σε σημαντικό επίπεδο (έπειτα από ενέργειες του Τίτο).

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
04 Δεκ 2018, 16:34
Δεν υπήρχε τρόπος να εγκαθιδρύσει την εξουσία του σε ολόκληρη την επικράτεια.
Δεν ήθελε (κακώς και λανθασμένα) να εγκαθιδρύσει το ΚΚΕ τον Σοσιαλισμό στην επικράτεια. Πίστευε (λανθασμένα) ότι ο Σοσιαλισμός, η Λαική Εξουσία, ήταν μαξιμαλιστικός στόχος. Ο Σιάντος έλεγε (και το εννοούσε) πως η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη για Σοσιαλισμό. Το ΚΚΕ δεν ήθελε την εξουσία, ήθελε Καπιταλισμό και ένα σύγχρονο αστικό κράτος στο οποίο το ίδιο (σαν Κόμμα), θα είχε λόγο ανάλογο (ή και λιγότερο ανάλογο) με τους συσχετισμούς ισχύος.

Ήθελε ένα σύγχρονο για την εποχή, αστικό κράτος.
η αληθεια ήταν πως δεν ήθελαν, γιατί ηταν γιουσουφάκια του στάλιν και δεν είχαν το μυαλό του τίτο. τοσο μαλακες ήταν που ηταν ο μόνος που τους βοηθουσε και τον εγκατέλειψαν. επισης αν ειχαμε πειραματισμους οπως στην γιουγκοσλαβία θα ήταν η μόνη ευκαιρια να ειχε κάποιο ενδιαφέρον το ελληνικό σοσιαλιστικο πειραμα, γιατί αν ακολουθουσες την σταλινικη γραμμη, γαμησε μας.

το θεμα ειναι 'όμως, γιατι αφου ηταν τοσο δημοκράτες, φαγαν τοσο κόσμο αριστερό (και αλλους) στα δεκεμβριανα, οπως τον ασημιδη, τον αραβαντινο, και αλλους τόσους που αρκετοι απο αυτους ειχαν πολεμησει κιολας στο ανταρτικο, ενω ο πολεμος ειχε τελειώσει; οταν εχει μπει βλεπεις το σταλινικο μικρόβιο στον οργανισμό σου, δυσκολα φέυγει

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29733
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Λευκή τρομοκρατία μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 05 Δεκ 2018, 14:56

brb και tyt έγραψε:
04 Δεκ 2018, 18:05
Ο Χίτης Φαρμάκης που ήταν παρών όταν ο Έβερτ σκότωσε τους διαδηλωτές, από την Ελληνοφρένεια.
Στο πρώτο, μετά το 14.00 http://www.real.gr/ellinofreneia/
Αφού επικαλείσαι τον Φαρμάκη, ας δούμε τί πραγματικά δήλωσε ο Φαρμάκης για τα Δεκεμβριανά και όχι τις κοπτοραπτικές της κομμουνιστοφρένειας:
[...]

«Τα Δεκεμβριανά (όπως τα έζησα από μέσα) είναι δημιούργημα του ΚΚΕ»



Τι θυμάστε από το ξέσπασμα των Δεκεμβριανών το 1944;

Ο Γρίβας τον Ιούλιο και τον Αύγουστο του 1944 έκανε μια περιμετρική ζώνη. Δημιούργησε ένα φυλάκιο στη Σόλωνος 142 (στο τέλος της οδού), όπου βρισκόμουν εγώ. Φυλάγαμε μαζί με τον ΕΔΕΣ. Σόλωνος 92 και Χαρ. Τρικούπη ήταν το δεύτερο. Το τρίτο απέναντι από τη Νομική. Ενα υπήρχε στην πλατεία Λυκαβηττού, ένα στην Κανάρη, ένα μαζί με τους χωροφύλακες στα παλαιά ανάκτορα, ένα στο Ζάππειο και ένα στο Θησείο. Αυτά χρησίμευαν για να προστατευθεί το κέντρο από τους κομμουνιστές.



Ο Γρίβας μάς έπαιρνε ανά ομάδα και μας έλεγε: «Θα φύγετε από το σπίτι σας. Θα αφήσετε ένα σημείωμα ότι πάτε να πολεμήσετε για την Ελλάδα. Δεν θα πείτε πού πάτε και τι κάνετε σε κανέναν. Αλλά να ξέρετε ότι πρέπει να κρατήσετε πέντε ημέρες, διότι οι Αγγλοι θα έρθουν οπωσδήποτε, αλλά όχι πριν περάσουν πέντε ημέρες. Στην αρχή οι Αγγλοι ήταν ελάχιστοι εδώ. Δεν προλάβαιναν να έρθουν πριν από την παρέλευση των ημερών που μας ανέφερε ο Γρίβας. Μπήκαμε εμείς στα φυλάκια τον Σεπτέμβριο. Στις 3 Δεκεμβρίου έγινε η διαδήλωση.



Πώς ξεκίνησε η ταραχή;

Στο ποδήλατό μου κάποιος της Χ είχε φτιάξει μια μεγάλη σχάρα, όπου έμπαιναν κιβώτια με πυρομαχικά. Εγώ πήγα κοντά στον Ευαγγελισμό, στον Νίκο Καμβύση, που ήταν φίλος μου και ομαδάρχης τού εκεί φυλακίου.



Του έδωσα τα πυρομαχικά, συζητήσαμε λίγο. Προσπάθησα να επιστρέψω, από τη Βασιλίσσης Σοφίας. Ηταν αδύνατον. Είχε κατέβει ένας μεγάλος όγκος ΕΑΜιτών, οι οποίοι χτύπησαν το σπίτι του τότε πρωθυπουργού Γεωργίου Παπανδρέου. Τους αντεπιτέθηκε η φρουρά. Οταν περνούσα από εκεί άκουσα την έκρηξη χειροβομβίδας. Η φρουρά βρισκόταν μέσα στην οικία του Παπανδρέου. Εξω βρίσκονταν μόνο δύο και οι ΕΑΜίτες νόμιζαν ότι το σπίτι ήταν σχετικά αφύλακτο. Γι' αυτό επιτέθηκαν με σκοπό να σκοτώσουν τον πρωθυπουργό. Εσπασαν την πόρτα, δέχθηκαν πυρά και υποχώρησαν.



Η Αστυνομία χτύπησε απρόκλητα τη συγκέντρωση του ΕΑΜ;

Οχι. Σ' αυτό είμαι απόλυτος. Τα Δεκεμβριανά είναι έργο του ΚΚΕ. Αλλά για να σας τα εξηγήσω πρέπει να παραθέσω μερικές λεπτομέρειες. Για να επιστρέψω στο πόστο μου έκανα κύκλο. Πέρασα από Ρηγίλλης, Βασιλικό Κήπο και παλιά ανάκτορα. Εμείς είχαμε μία ταυτότητα από τον στρατιωτικό διοικητή (Σπηλιωτόπουλος λεγόταν). Η ταυτότητα έγραφε ότι βρισκόμαστε υπό τας διαταγάς του. Την έδειξα στη φρουρά. Με πήγανε στον διοικητή, που είχε τον βαθμό του μοιράρχου. Με διέταξε να ανέβω στον πρώτο όροφο και να πάω στο τελευταίο παράθυρο δεξιά. Πήγα εκεί. Δίπλα μου ήταν ένας χωροφύλακας, ο οποίος είχε έρθει από την Καλαμάτα και μου αφηγείτο τις σφαγές που είχαν κάνει οι κομμουνιστές στην Καλαμάτα.



Εγώ ήξερα εξ όψεως τον Εβερτ. Φορούσε μαύρα γυαλιά με χαρακτηριστικό σκελετό και είχε μουστάκι.


Γνώριζα και το αυτοκίνητό του, μια Μπιούικ. Ηταν σταθμευμένο κάτω από την Αστυνομική Διεύθυνση, που βρισκόταν εκεί που είναι σήμερα το παράρτημα του υπουργείου Εξωτερικών - Πανεπιστημίου και Βασιλίσσης Σοφίας, δίπλα στην αιγυπτιακή πρεσβεία. Στο μπαλκόνι βρισκόταν ο Εβερτ μαζί με δύο αξιωματικούς. Και οι τρεις ήταν ασκεπείς. Η ώρα ήταν περίπου 10 το πρωί. Ακόμα δεν είχε συγκεντρωθεί το πλήθος. Περί τις 10.30, ξαφνικά, από τη Φιλελλήνων, την Ερμού, τη Μητροπόλεως και από τη Σταδίου ήρθε κόσμος πολύς. Θα πρέπει να ήταν 200.000. Ο χωροφύλακας που ανέφερα προηγουμένως μου είπε: «Κοίτα εκεί τι γίνεται!». Εστρεψα το βλέμμα και είδα ένα πόδι που φορούσε μπότα αστυφύλακα στον αέρα! Ανθρώπινο πόδι! Υστερα ένα χέρι. Μετά το άλλο χέρι. Τα πετούσαν στον αέρα!



Τι είχε συμβεί;

Οι κομμουνιστές είχαν διαμελίσει έναν αστυφύλακα και πετούσαν δεξιά - αριστερά τα κομμάτια του! Τον έσκισαν, κυριολεκτικά. Ο χωροφύλακας τότε μου είπε: «Σε λίγο αυτό θα συμβεί και με εμάς».



Ακολούθως, ένας αγγελιαφόρος του διοικητή ήρθε με εντολή: «Κανείς δεν θα ανοίξει πυρ, παρά μόνο αν πατήσουν τον Αγνωστο Στρατιώτη. Αν γίνει αυτό, τότε πυρ κατά βούλησιν». Οι περισσότεροι ήταν άοπλοι μεν, αλλά να ξέρετε ότι υπήρχε και οπλισμένος πυρήνας. Οι ΕΑΜίτες είχαν φτάσει στις ράγες του τραμ λίγο πριν από το άγαλμα του Αγνώστου Στρατιώτου. Ο χωροφύλακας μου είπε «Ετοιμάσου!». Είχα ένα αυτόματο κι ένα πιστόλι. Παρακολουθούσα τον Εβερτ. Ξαφνικά, εκείνος έβγαλε -κατά το αγγλικό σύστημα- ένα μαντίλι από το μανίκι του (οι Αγγλοι αξιωματικοί έχουν ένα καθαρό μαντίλι στο μανίκι). Μόλις το έβγαλε, το κούνησε δεξιά - αριστερά. Από το πουθενά εμφανίστηκαν 50-60 υπαρχιφύλακες και υπαστυνόμοι. Οι αναγνώστες σας πρέπει να μάθουν ότι η Αστυνομία είχε διαβρωθεί από το ΕΑΜ. Τα περισσότερα αστυνομικά τμήματα άνοιξαν από μέσα και μπήκαν να τα καταλάβουν οι αριστεροί. Τότε υπήρχαν η Ειδική Ασφάλεια, η Γενική Ασφάλεια, οι Μπουραντάδες και αυτή η ομάδα των 50-60 αστυφυλάκων. Αυτοί, λοιπόν, παρατάχθηκαν μπροστά από το πεζοδρόμιο του Αγνώστου Στρατιώτου. Με την εμφάνιση της ομάδας των αστυφυλάκων, το πλήθος, για μια στιγμή, σταμάτησε. Δεν μιλούσε κανείς. Απόλυτος σιγή. Επειτα από ένα λεπτό ξεκίνησαν να ορμήσουν. Εφοδος κανονική! Τότε άρχισε το πυρ. Η διάρκεια του πυρός ήταν περί τα δύο - τρία λεπτά. Βέβαια, όταν χτυπάς ένα πλήθος, περισσότερο τραυματίζεις παρά σκοτώνεις. Οταν έπαυσε το πυρ, εκείνοι σήκωσαν τους τραυματίες τους. Ξανά παύση των επιθετικών ενεργειών. Αλλά μόλις πέρασαν δύο - τρία λεπτά ξανάκαναν ντου! Οι αστυνομικοί ξανάνοιξαν πυρ. Αυτό το μακελειό κράτησε περισσότερο. Περίπου πέντε λεπτά. Το εκπληκτικό από τη δεύτερη εμπλοκή ήταν ότι, αμέσως μετά τους πυροβολισμούς, το γιγαντιαίο πλήθος εξαφανίστηκε! Σε 15 λεπτά άδειασε όλο το Σύνταγμα. Πίσω έμειναν τα «κατοχικά παπούτσια». Χιλιάδες παπούτσια, τα έχασαν οι πανικόβλητοι ΕΑΜίτες, που έτρεξαν για να σωθούν. Εκείνη την ώρα εμφανίστηκε ένα αγγλικό άρμα μάχης. Σταμάτησε μπροστά από τη «Μεγάλη Βρεταννία». Να μη λησμονούμε ότι στο ξενοδοχείο αυτό βρίσκονταν ο Σκόμπι, ο Ποπόφ και άλλοι επιφανείς.

[...]

https://www.dimokratianews.gr/content/1 ... 1943%C2%BB

Συμπέρασμα. Η διαδήλωση, δεν είχε "ειρηνικό χαρακτήρα". Ναι μεν αρκετοί απο τους συμμετέχοντες ήταν απλοί διαδηλωτές, όμως υπήρχε ένας ισχυρός πυρήνας του βαθέως μηχανισμού του ΚΚΕ, που είχε άλλους σχεδιασμούς και είχε προβεί σε διάφορες επιθετικές ενέργεις. Αυτός επεδίωξε το πυρ της φρουράς των ανακτόρων.

Ήταν μια προβοκάτσια που του ΚΚΕ που επεδίωκε μια "αιοματοβαμμένη" διαδήλωση ως προπαγανδιστική μέθοδο για να προυσιαστεί ο πόλεμος που θα έκανε σαν "αμυντικός", ώστε να πείσουμνε τους οπαδούς τους ότι έπρεπε να πολεμήσουν.

Άλλωστε και η "επανάσταση" των Μπολσεβίκων είχε ξεκινήσει απο μια απεργιακή διαδήλωση που "είχε πνιγεί στο αίμα" απο τον κρατικό μηχανισμό της κυβέρνησης Κεράνσκυ. Κι οι Μπολσεβίκοι..."αμυνόμενοι" ξεκίνησαν.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Λευκή τρομοκρατία μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 05 Δεκ 2018, 15:02

Golden Age έγραψε:
05 Δεκ 2018, 14:56
Συμπέρασμα. Η διαδήλωση, δεν είχε "ερηνικό χαρακτήρα". Ναι μεν αρκετοί απο τους συμμετέχοντες ήταν απλοί διαδηλωτές, όμως υπήρχε ένας ισχυρός πυρήνας του βαθέως μηχανισμού του ΚΚΕ, που είχε άλλους σχεδιασμούς και είχε προβεί σε διάφορες επιθετικές ενέργεις. Αυτός επεδίωξε το πυρ της φρουράς των ανακτόρων.
Ναι, αυτό δείχνει και ο αριθμός των θυμάτων από την πλευρά του Έβερτ όπως και τα σημάδια στους τοίχους από τους πυροβολισμούς που δέχτηκαν .... oh wait. Γκέμπελς detected.
Οι Νεοναζί έχετε πολλά κοινά με τον Γεωργιάδη.

Αμφιβάλλω αν άκουσες την μαρτυρία του. Όποτε θέλεις, είναι εκεί. :wave:
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Λευκή τρομοκρατία μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 06 Δεκ 2018, 21:25

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
05 Δεκ 2018, 14:44

η αληθεια ήταν πως δεν ήθελαν, γιατί ηταν γιουσουφάκια του στάλιν και δεν είχαν το μυαλό του τίτο.
Η συμπεριφορά και οι ενέργειες τους στην δεδομένη συγκυρία είναι απολύτως εξηγήσιμες και αποτελούσαν τη φυσική κατάληξη χρόνιων λανθασμένων πολιτικών που έφταναν μέχρι και το βασικό ζήτημα για ένα ΚΚ (ζήτημα που είχαν λύσει με λανθασμένο τρόπο). Φυσικά δεν έφταιγε μόνο το ΚΚΕ, καθώς ολόκληρο το κομουνιστικό Κίνημα είχε μπει σε λάθος μονοπάτι σε ότι αφορά τη στρατηγική στο θέμα των συμμαχιών.

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: Λευκή τρομοκρατία μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 07 Δεκ 2018, 22:52

απο τον συγκεκριμενο "ταυγετη" μην περιμενεις πολλα
ειχε ξεκινησει νημα "ιστοριας" κατα των κομμουνιων και οταν του ζητηθηκε πηγη για τις μπαρουφες που εγραφε εφερε σαν ιστορικη πηγη μυθιστορημα

Κοιτα μυαλο.σκετη κοπρια.Μυθιστορημα η δικη του Μπουχαριν;;αλλο και τουτο
αντε τωρα να κανεις σοβαρη συζητηση με αυτον.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών