Πώς να ταπώσετε έναν άθεο μέσα σε ένα λεπτό;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πώς να ταπώσετε έναν άθεο μέσα σε ένα λεπτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 06 Δεκ 2018, 14:19

Ju-87 έγραψε:
06 Δεκ 2018, 12:20
Ασέβαστος έγραψε:
06 Δεκ 2018, 09:21
Ju-87 έγραψε:
05 Δεκ 2018, 15:59
Ο συγκεκριμένος στίχος, λοιπόν, μας λέει ότι ο ανόητος, ο βλαξ, είπε μέσα στην καρδιά του ότι "δεν υπάρχει θεός". Αν όμως ο βλαξ μόνο το σκέφτηκε, τότε οι άθεοι που το διαλαλούνε τι μπορεί να είναι;

Το περιγραφέν περιστατικό μάς δείχνει πως δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε απόλυτα το εγώ και το νου μας, αφού πολλές φορές συλλαμβάνονται να λαθεύουν.
το περιγραφεν δεν ειναι περιστατικο. ειναι παραμυθι που γραφτηκε απο απατεωνες.
Σεβαστή η γνώμη σου παρότι δεν φαίνεται να έχεις διάθεση για υγιή και πολιτισμένο διάλογο!
Παραμύθι λοιπόν ο Λόγος του Θεού! Αυτό ήταν πάντα το ψαροκόκκαλο που σας κάθονταν στον λαιμό...
Πώς είναι όμως δυνατόν ένα απλό "παραμύθι που γράφτηκε από απατεώνες" να περιέχει τόσες γνώσεις και πληροφορίες που ακόμη και σήμερα επιβεβαιώνονται η μια μετά την άλλη; Πώς είναι δυνατόν από ένα απλό -ας το πούμε μυθιστόρημα- που γράφτηκε πριν 3500 χρόνια να πληροφορούμαστε για κανόνες υγιεινής που μέχρι πριν κανά αιώνα δεν λαμβάνονταν καν υπόψιν;

Η Αγία Γραφή είναι ένα σπουδαίο βιβλίο που διατηρήθηκε με θαυμαστό τρόπο όλους αυτούς τους αιώνες. Είναι αμερόληπτη, ιστορικά εχέγγυα και επιστημονικά αμερόληπτη! Αποτελεί προϊόν θείας, και όχι ανθρώπινης, γνώσης. Πίσω της βρίσκεται ο Δημιουργός του Σύμπαντος και για αυτό έχει τα χαρακτηριστικά που κανένα άλλο ανθρώπινο σύγγραμα δεν μπορεί να διαθέτει. Σου συνιστώ λοιπόν να την διαβάσεις με προσοχή γιατί η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!

Τέλος, κατανοώ ότι αυτά που σου γράφω σε εκνευρίζουν, δεν σου είναι αρεστά, εύχεσαι μέσα σου τα χειρότερα για εμένα επειδή σου υπενθυμίζω ότι πρέπει να αλλάξεις στάση ζωής, αλλά εμένα δεν μου καίγεται καρφάκι. Η δουλειά μου είναι να σας πω την αλήθεια και να σας οδηγήσω στην αλήθεια, είτε σας αρέσει είτε όχι! Μετά εσείς κάντε ο,τι θέλετε, αλλά εγώ όταν θα σταθώ μπροστά στον Δημιουργό θα μπορώ να σηκώσω το κεφάλι ψηλά να πω: "Άνοιξα τα μάτια των τυφλών, λέγοντας τους την αλήθεια που δεν ήθελαν να ακούσουν"!

Διάβασε την Αγία Γραφή και θα σου συμβεί ο,τι τονίζεται στο Κατά Ιωάννη 8:31,32 <<Θα γνωρίσετε την αλήθεια και η αλήθεια θα σας ελευθερώσει>>
Ιεραπόστολος του κ@λου, έχων την μορφήν του ψ...ου. :8)
.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Πώς να ταπώσετε έναν άθεο μέσα σε ένα λεπτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 06 Δεκ 2018, 14:22

Nandros έγραψε:
05 Δεκ 2018, 20:33
'
Πού είναι ο Πάνας, που γκρίνιαζε επειδή οι άθεοι την πέφτουν στους ενθέους.

Να μας πει την γνώμη του για το νήμα και τις προθέσεις του νηματοθέτη. :g030:
.
Τα νήματα του συγκεκριμένου χρήστη στην θρησκειολογία είναι εντελώς άστοχα και προκλητικά.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Πώς να ταπώσετε έναν άθεο μέσα σε ένα λεπτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 06 Δεκ 2018, 14:27

Ju-87 έγραψε:
05 Δεκ 2018, 15:59

Το περιγραφέν περιστατικό μάς δείχνει πως δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε απόλυτα το εγώ και το νου μας, αφού πολλές φορές συλλαμβάνονται να λαθεύουν.
Μόνο τους παπάδες να εμπιστεύεστε.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Πώς να ταπώσετε έναν άθεο μέσα σε ένα λεπτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 06 Δεκ 2018, 14:29

Lol

Φοβερή τάπα για τους άθεους τι να σε πω


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Πώς να ταπώσετε έναν άθεο μέσα σε ένα λεπτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 06 Δεκ 2018, 14:36

Ju-87 έγραψε:
06 Δεκ 2018, 12:20
Παραμύθι λοιπόν ο Λόγος του Θεού!
Ο λόγος των παπάδων.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πώς να ταπώσετε έναν άθεο μέσα σε ένα λεπτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 06 Δεκ 2018, 14:46

Custom_F έγραψε:
05 Δεκ 2018, 23:23
Nandros έγραψε:
05 Δεκ 2018, 23:08
Custom_F έγραψε:
05 Δεκ 2018, 20:55
Αυτο που σας νοιαζει, να το κοιταξετε.

Για να σας ταπωσει ενας ενθεος θα πρεπει πρωταπολα να πιασετε συζητηση μαζι του και να προσπαθησετε, παραθετοντας λογικα επιχειρηματα, να τον κανετε ναλλαξει πιστη. Θα κανατε κατι τετοιο; Μα γιατι; Δε μπορει... Ειναι ανωφελο. Α οχι... σταθειτε... Το κανετε, και μαλιστα συνεχεια!
Σταματηστε νασχολειστε. Χτυπανε οι αλλοι τα ντεφια και σεις χορευετε.
Αυτό το κείμενο: Ο συγκεκριμένος στίχος, λοιπόν, μας λέει ότι ο ανόητος, ο βλαξ, είπε μέσα στην καρδιά του ότι "δεν υπάρχει θεός". Αν όμως ο βλαξ μόνο το σκέφτηκε, τότε οι άθεοι που το διαλαλούνε τι μπορεί να είναι; θεωρείς εσύ πως δεν χρειάζεται σχολιασμού;

Θα ήθελα πραγματικά την γνώμη σου.
.
Το οτι καποιος σε (οχι εσενα, λεμε τωρα) θεωρει βλακα και ακομη χειροτερα, τι; Σε νοιαζει; Δεν ξερεις εσυ τι εισαι; ποιος εισαι; Και ουτε καν καποιος. Ενα κειμενο, ενας στιχος, γεια χαρα νταν! Ο,τι ναναι.
Το βαρος των λογων ειναι αναλογο με το ατομο που τα λεει.
Δεν πιστευω οτι καθεσαι και ακους την αποψη του καθενος για σενα. Υπαρχουν ανθρωποι που σε ενδιαφερει η αποψη τους, σιγουρα. Ειναι οι ενθεοι μεσα σαυτους; Ανθρωποι που στερουνται λογικης;
Δε σου λεω, κανεις δεν ξερει. Μπορει να αποδειχθει οτι εχουν δικιο.
Μεχρι τοτε ομως, δεν καταλαβαινω γιατι να σε ενδιαφερει τι αποψη εχουν για σενα. Δεν καταλαβαινω γιατι θελετε τοσο πολυ να τους κανετε να δουν.
Καταληγετε να γινεστε ιδιοι.
Φοβούνται να μην φέρουν πάλι τον μεσαίωνα, αυτό μου έχει πει. Αν είναι δυνατόν! :smt005:
the end

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πώς να ταπώσετε έναν άθεο μέσα σε ένα λεπτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 06 Δεκ 2018, 14:53

Πάνας έγραψε:
06 Δεκ 2018, 14:46
Φοβούνται να μην φέρουν πάλι τον μεσαίωνα, αυτό μου έχει πει. Αν είναι δυνατόν! :smt005:
Εμένα προσωπικά στα τέτοια μου, δεν θα τα προλάβω. Για τις επόμενες γενιές ανησυχώ.
Και η Ιστορία απέδειξε πως έχω δίκιο: Ποιος φανταζόταν την επιστροφή στον φονταμενταλισμό του ισλάμ παγκοσμίως, που έφερε ο σκατόγερος μουλάς;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πώς να ταπώσετε έναν άθεο μέσα σε ένα λεπτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 06 Δεκ 2018, 14:57

Nandros έγραψε:
06 Δεκ 2018, 14:53
Πάνας έγραψε:
06 Δεκ 2018, 14:46
Φοβούνται να μην φέρουν πάλι τον μεσαίωνα, αυτό μου έχει πει. Αν είναι δυνατόν! :smt005:
Εμένα προσωπικά στα τέτοια μου, δεν θα τα προλάβω. Για τις επόμενες γενιές ανησυχώ.
Και η Ιστορία απέδειξε πως έχω δίκιο: Ποιος φανταζόταν την επιστροφή στον φονταμενταλισμό του ισλάμ παγκοσμίως, που έφερε ο σκατόγερος μουλάς;
.
Προφανώς αυτοί που τον σκηνοθέτησαν, ο Μουλάς απλώς είναι το πιονάκι τους. Τον χριστιανισμό τον διέλυσαν και τον υπέταξαν, τώρα είναι η σειρά αυτών που κρατάνε γερά.
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πώς να ταπώσετε έναν άθεο μέσα σε ένα λεπτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 06 Δεκ 2018, 15:17

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
06 Δεκ 2018, 14:22
Nandros έγραψε:
05 Δεκ 2018, 20:33
'
Πού είναι ο Πάνας, που γκρίνιαζε επειδή οι άθεοι την πέφτουν στους ενθέους.

Να μας πει την γνώμη του για το νήμα και τις προθέσεις του νηματοθέτη. :g030:
.
Τα νήματα του συγκεκριμένου χρήστη στην θρησκειολογία είναι εντελώς άστοχα και προκλητικά.
Πόσο άστοχα και προκλητικά είναι;
Εγώ βλέπω ανθρώπους και μάλιστα αριστερούς που δεν πιστεύουν σε τίποτα να στηρίζουν το Ισλάμ και να επιτίθενται στους χριστιανούς μαζί με μιά μερίδα ανθρώπων που δεν έχουν σχέση με την αριστερά και που νομίζουν ότι είναι έξυπνοι και υπεράνω και νομίζουν πως κάτι κάνουν.(;)

Εγώ είμαι αγνωστικιστής, δεν μπορώ όμως να κλείνω τα μάτια μου σε μια τόσο μεγάλη αδικία.
the end

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πώς να ταπώσετε έναν άθεο μέσα σε ένα λεπτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 06 Δεκ 2018, 15:23

Πάνας έγραψε:
06 Δεκ 2018, 14:57
Nandros έγραψε:
06 Δεκ 2018, 14:53
Πάνας έγραψε:
06 Δεκ 2018, 14:46
Φοβούνται να μην φέρουν πάλι τον μεσαίωνα, αυτό μου έχει πει. Αν είναι δυνατόν! :smt005:
Εμένα προσωπικά στα τέτοια μου, δεν θα τα προλάβω. Για τις επόμενες γενιές ανησυχώ.
Και η Ιστορία απέδειξε πως έχω δίκιο: Ποιος φανταζόταν την επιστροφή στον φονταμενταλισμό του ισλάμ παγκοσμίως, που έφερε ο σκατόγερος μουλάς;
Προφανώς αυτοί που τον σκηνοθέτησαν(1), ο Μουλάς απλώς είναι το πιονάκι τους. Τον χριστιανισμό τον διέλυσαν και τον υπέταξαν(2), τώρα είναι η σειρά αυτών που κρατάνε γερά.
(1) Ποιοι τον σκηνοθέτησαν;
(2) Μια συνωμοσία που άρχισε με τον Διαφωτισμό, πέρασε από την Γαλλική Επανάσταση και φτάνει στο σήμερα. It seems legit...!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14894
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Πώς να ταπώσετε έναν άθεο μέσα σε ένα λεπτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 06 Δεκ 2018, 15:24

Πολυς κοζμος χρειαζεται μπουζουριασμα στις ψυχιατρικες και ανεραιση δικαιωματος ψηφου εφ ορου ζωης.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πώς να ταπώσετε έναν άθεο μέσα σε ένα λεπτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 06 Δεκ 2018, 15:25

Nandros έγραψε:
06 Δεκ 2018, 15:23
Πάνας έγραψε:
06 Δεκ 2018, 14:57
Nandros έγραψε:
06 Δεκ 2018, 14:53

Εμένα προσωπικά στα τέτοια μου, δεν θα τα προλάβω. Για τις επόμενες γενιές ανησυχώ.
Και η Ιστορία απέδειξε πως έχω δίκιο: Ποιος φανταζόταν την επιστροφή στον φονταμενταλισμό του ισλάμ παγκοσμίως, που έφερε ο σκατόγερος μουλάς;
Προφανώς αυτοί που τον σκηνοθέτησαν(1), ο Μουλάς απλώς είναι το πιονάκι τους. Τον χριστιανισμό τον διέλυσαν και τον υπέταξαν(2), τώρα είναι η σειρά αυτών που κρατάνε γερά.
(1) Ποιοι τον σκηνοθέτησαν;
(2) Μια συνωμοσία που άρχισε με τον Διαφωτισμό, πέρασε από την Γαλλική Επανάσταση και φτάνει στο σήμερα. It seems legit...!
.
Αυτοί που προωθούν την παγκοσμιοποίηση, πόσο μυαλό χρειάζεται ρε Νάδρε;
the end

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Πώς να ταπώσετε έναν άθεο μέσα σε ένα λεπτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 06 Δεκ 2018, 15:28

Ju-87 έγραψε:
06 Δεκ 2018, 12:20


Η δουλειά μου είναι να σας πω την αλήθεια και να σας οδηγήσω στην αλήθεια, είτε σας αρέσει είτε όχι!
Πήρες ευλογία για αυτό;
Εάν δε θέλουν, δεν μιλάς, παρά να λες τις απόψεις σου, όπως κι εκείνοι φυσικά
Για καλο στο γράφω

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πώς να ταπώσετε έναν άθεο μέσα σε ένα λεπτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 06 Δεκ 2018, 15:29

Πάνας έγραψε:
06 Δεκ 2018, 15:17
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
06 Δεκ 2018, 14:22
Nandros έγραψε:
05 Δεκ 2018, 20:33
'
Πού είναι ο Πάνας, που γκρίνιαζε επειδή οι άθεοι την πέφτουν στους ενθέους.

Να μας πει την γνώμη του για το νήμα και τις προθέσεις του νηματοθέτη. :g030:
Τα νήματα του συγκεκριμένου χρήστη στην θρησκειολογία είναι εντελώς άστοχα και προκλητικά.
Πόσο άστοχα και προκλητικά είναι[1];
Εγώ βλέπω ανθρώπους και μάλιστα αριστερούς που δεν πιστεύουν σε τίποτα να στηρίζουν το Ισλάμ και να επιτίθενται στους χριστιανούς μαζί με μιά μερίδα ανθρώπων που δεν έχουν σχέση με την αριστερά και που νομίζουν ότι είναι έξυπνοι και υπεράνω και νομίζουν πως κάτι κάνουν.(;)

Εγώ είμαι αγνωστικιστής[2], δεν μπορώ όμως να κλείνω τα μάτια μου σε μια τόσο μεγάλη αδικία.
[1] Το να αποκαλεί συλλήβδην μια μεγάλη ομάδα ανθρώπων βλάκες, ανόητους που τους ταπώνει - τρομάρα του ο τάλιμπάνος :smt005: - δεν είναι άστοχος και προκλητικός;
[2] Το βλέπουμε από τα γραπτά σου. Χριστιανός είσαι και ντρέπεσαι να το παραδεχτείς, επειδή δεν είναι in.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πώς να ταπώσετε έναν άθεο μέσα σε ένα λεπτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 06 Δεκ 2018, 15:33

Πάνας έγραψε:
06 Δεκ 2018, 15:25
Nandros έγραψε:
06 Δεκ 2018, 15:23
Πάνας έγραψε:
06 Δεκ 2018, 14:57
Προφανώς αυτοί που τον σκηνοθέτησαν(1), ο Μουλάς απλώς είναι το πιονάκι τους. Τον χριστιανισμό τον διέλυσαν και τον υπέταξαν(2), τώρα είναι η σειρά αυτών που κρατάνε γερά.
(1) Ποιοι τον σκηνοθέτησαν;
(2) Μια συνωμοσία που άρχισε με τον Διαφωτισμό, πέρασε από την Γαλλική Επανάσταση και φτάνει στο σήμερα. It seems legit...!
Αυτοί που προωθούν την παγκοσμιοποίηση, πόσο μυαλό χρειάζεται ρε Νάδρε;
Ναι, ξέχασα, οι Σιωνιστές, οι Ιλουμινάτι, οι Ε, οι Νεφελίμ, κλπ, κλπ.

.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών