ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Δεκ 2018, 01:28

Τα γνωστά Ελ "άμα θέλουνε να ____, ας ξεκινήσουν πρώτα από ____" που σημαίνει πάντα ότι με κάποιο τρόπο θίχτηκε το προσωπικό τους συμφέρον.
Προοδευουμε όμως, δεν το χαρακτήρισε καταστροφικό και φασιστικό.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40341
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2018, 02:59

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Δεκ 2018, 01:28
Τα γνωστά Ελ "άμα θέλουνε να ____, ας ξεκινήσουν πρώτα από ____" που σημαίνει πάντα ότι με κάποιο τρόπο θίχτηκε το προσωπικό τους συμφέρον.
Προοδευουμε όμως, δεν το χαρακτήρισε καταστροφικό και φασιστικό.
Όχι, δεν είναι «αν θέλουν χ ας ξεκινήσουν απ' το ψ», είναι «αν θέλω να γιατρέψω τον πονοκέφαλο δεν κόβω το κεφάλι». Θα αντιλαμβάνεσαι ότι αυτά είναι δυο πράγματα τελείως άσχετα μεταξύ τους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Δεκ 2018, 08:15

Mea culpa, ούτε σπιθαμή προόδου.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40341
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2018, 13:10

Δεν είδα να απαντάς στις ερωτήσεις μου. Θα φταίει το ότι δεν σε ενδιαφέρει αν έχουν σημασία, σημασία έχει ότι για να προτείνει κάτι η Κομισιόν θα είναι σωστό, τελεία και παύλα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Δεκ 2018, 21:52

Δεν απαντάω γιατί δεν μπορώ να τα πάρω σοβαρά αυτό που λες, υποθέτω ότι είναι κάποιου είδους πλάκα.
Δηλαδή μου λες ότι αν αντι να πάρω πλαστικό κυπελλάκι για το φρέντο, φέρω ένα reusable από το σπίτι μου, κάνω 25^4 περισσότερη ζημιά στο περιβάλλον;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40341
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2018, 22:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Δεκ 2018, 21:52
Δεν απαντάω γιατί δεν μπορώ να τα πάρω σοβαρά αυτό που λες, υποθέτω ότι είναι κάποιου είδους πλάκα.
Δηλαδή μου λες ότι αν αντι να πάρω πλαστικό κυπελλάκι για το φρέντο, φέρω ένα reusable από το σπίτι μου, κάνω 25^4 περισσότερη ζημιά στο περιβάλλον;
Δεν είναι μόνο το κυπελλάκι, που ναι, κάνεις πολύ περισσότερη ζημιά γιατί το reusable που λες χρειάζεται πολλαπλάσια ενέργεια για να φτιαχτεί και γενικά αυξάνει πολύ περισσότερο το αποτύπωμα CO2, πέρα από το ότι το πλένεις που αυτό σημαίνει α) νερό, β) αποχέτευση + επεξεργασία λυμάτων, γ) απορρυπαντικό που έχει το δικό του αποτύπωμα στο περιβάλλον. Είναι κι άλλα πράγματα, όπως τα καλαμάκια και φυσικά το πόσο πιο ανθυγιεινό είναι όλο αυτό (το έχουμε ξανασυζητήσει).

Δεν το παίρνεις σοβαρά γιατί δεν σκέφτεσαι τις προεκτάσεις, απλά χειροκροτάς. Συγκεντρώσου λίγο και μάθε να παίρνεις σοβαρά όλες τις προεκτάσεις ενός ζητήματος. Και σε παρακαλώ, μην εκστομίσεις καμμιά ατάκα του τύπου «σίγουρα τα έχουν σκεφτεί και ζυγίσει όλα αυτά».
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Δεκ 2018, 22:24

Αλίμονο, αν έλεγα καμια τέτοια ατάκα θα ήταν σα να αμφισβητούσα το 25^4 που αναγράφεται στη χαρτοπετσέτα σου.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40341
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2018, 23:04

Σωστά, γιατί άλλωστε να χρησιμοποιήσεις τον εγκέφαλό σου για κάτι που σου λέω; Προτιμάς να σταθείς στην γλώσσα που χρησιμοποιώ, από το να γυρίσεις τον διακόπτη του μυαλού σου από το off όταν μιλάς για την ΕΕ.

Λυπάμαι που το λέω, αλλά μετά από κατ' επανάληψη απογοητεύσεις αυτήν ακριβώς την αντίδραση περίμενα. Δεν περίμενα έστω να αναλογιστείς μήπως κάτι χωλαίνει σ' αυτήν την λογική.

Εδώ αιτιολόγησες στον εαυτό σου ότι το να καταργήσουμε την αλλαγή ώρας είναι καλό πράγμα γιατί τα καλοκαίρια αργείς να κοιμηθείς, αλλά όταν καταλήξαμε στο ότι μάλλον θα διατηρηθεί η θερινή ώρα δεν είδα να ενοχλείσαι καθόλου. Κοινώς, βρίσκεις μια δικαιολογία στον εαυτό σου για να συμφωνείς με όλες τις αποφάσεις της Κομισιόν, ακόμη κι αν αυτή η δικαιολογία πάει άπατη σχεδόν αμέσως.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Δεκ 2018, 23:07

Dude. Έχεις δηλαδή και ποστ μου που καταδικάζω μέτρα της οποιαδήποτε άλλης χώρας υπερ του περιβάλλοντος;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Perp
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 08 Σεπ 2018, 14:51
Phorum.gr user: Perp

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Perp » 20 Δεκ 2018, 23:11

hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2018, 22:17
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Δεκ 2018, 21:52
Δεν απαντάω γιατί δεν μπορώ να τα πάρω σοβαρά αυτό που λες, υποθέτω ότι είναι κάποιου είδους πλάκα.
Δηλαδή μου λες ότι αν αντι να πάρω πλαστικό κυπελλάκι για το φρέντο, φέρω ένα reusable από το σπίτι μου, κάνω 25^4 περισσότερη ζημιά στο περιβάλλον;
Δεν είναι μόνο το κυπελλάκι, που ναι, κάνεις πολύ περισσότερη ζημιά γιατί το reusable που λες χρειάζεται πολλαπλάσια ενέργεια για να φτιαχτεί και γενικά αυξάνει πολύ περισσότερο το αποτύπωμα CO2, πέρα από το ότι το πλένεις που αυτό σημαίνει α) νερό, β) αποχέτευση + επεξεργασία λυμάτων, γ) απορρυπαντικό που έχει το δικό του αποτύπωμα στο περιβάλλον. Είναι κι άλλα πράγματα, όπως τα καλαμάκια και φυσικά το πόσο πιο ανθυγιεινό είναι όλο αυτό (το έχουμε ξανασυζητήσει).

Δεν το παίρνεις σοβαρά γιατί δεν σκέφτεσαι τις προεκτάσεις, απλά χειροκροτάς. Συγκεντρώσου λίγο και μάθε να παίρνεις σοβαρά όλες τις προεκτάσεις ενός ζητήματος. Και σε παρακαλώ, μην εκστομίσεις καμμιά ατάκα του τύπου «σίγουρα τα έχουν σκεφτεί και ζυγίσει όλα αυτά».
Άρα είσαι υπέρ των πλαστικών μίας χρήσης ως των πλέον αποδοτικών περιβαλλοντικά προϊόντων;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Δεκ 2018, 23:17

Το roadmap του ΟΗΕ. Εξέτασαν άραγε όλες τις παραμέτρους;

https://wedocs.unep.org/bitstream/handl ... sequence=1
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40341
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2018, 23:41

Perp έγραψε:
20 Δεκ 2018, 23:11
Άρα είσαι υπέρ των πλαστικών μίας χρήσης ως των πλέον αποδοτικών περιβαλλοντικά προϊόντων;
Για τον τρόπο ζωής μας, ναι. Ο λόγος που το πλαστικό απέκτησε τόσο ευρεία χρήση είναι το χαμηλό κόστος παραγωγής του, το χαμηλό του αποτύπωμα, η ευελιξία στην δημιουργία προϊόντων, το ότι αποτελεί μια πιο υγιεινή πρακτική, δαπανεί λιγότερους φυσικούς πόρους, είναι ανθεκτικό και έχει τεράστια γκάμα χρήσεων.

Φυσικά θα ήταν οικολογικότερο να χρησιμοποιούσαμε λιγότερο πλαστικό, αλλά αυτό απαιτεί να αλλάξουμε lifestyle, όχι να το αντικαταστήσουμε με χειρότερα προϊόντα. Είναι σαν αυτούς που νηστεύουν και θέλουν νηστίσιμο τυρί, νηστίσιμη πίτσα, νηστίσιμο γάλα και νηστίσιμο κρέας.

Επίσης οικολογικότερο είναι να αλλάξουμε τον τρόπο διαχείρισης των απορριμάτων μας, να βρούμε τρόπους να αποτρέψουμε την συσσώρευση λυμάτων στους υδάτινους πόρους, κτλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40341
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2018, 23:54

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Δεκ 2018, 23:17
Το roadmap του ΟΗΕ. Εξέτασαν άραγε όλες τις παραμέτρους;

https://wedocs.unep.org/bitstream/handl ... sequence=1
Τις εξέτασαν, αλλά επειδή δεν διάβασες ούτε μισή γραμμή από το κείμενο δεν ξέρεις καν την άποψή τους. Απλά το πόσταρες θεωρώντας ότι λες κάτι. Από την πρώτη γραμμή λέει αυτά που έχω ήδη πει κι εγώ:

Plastic is a miracle material. Thanks to plastics, countless lives have been saved in the health sector, the growth of clean energy from wind turbines and solar panels has been greatly facilitated, and safe food storage has been revolutionized.

Για τις πιθανές λύσεις λέει ακριβώς ό,τι είπα:

Bans on plastic bags and Styrofoam items can effectively counter some of the symptoms of plastic overuse. However, better waste management systems, along with circular thinking, can help achieve long-term impacts and better address the problem of plastics in the environment.

Όσο για τα εναλλακτικά προϊόντα, λέει:

Before banning plastic bags (or any singleuse plastic), governments may wish to verify the presence of valid alternatives. Especially in developing countries, if cheap and resistant alternatives to plastic bags are lacking, the ban may end up negatively impacting the poorest segments of the population. Eco-friendly and fit-for purpose alternatives should provide the same or better properties of the items that are to be regulated. For instance, the materials used for fresh food packaging are often scientifically tested and chosen to provide high quality barrier protection to keep the food fresh. If the available replacement doesn’t provide the same benefits, a policy to reduce overpackaging of fresh food could lead to unintended impacts such as greater food losses and waste.

Εν ολίγοις, λέει ακριβώς ό,τι είπα. Κι εσύ το έφερες σαν αντίλογο; :lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Δεκ 2018, 23:57

Ε άμα λες αυτό πες και ένα μπράβο τότε, γιατί η ΕΕ αυτό κάνει.

Αλλά καμία σχέση, εσύ είσαι μια πηγή στείρου αρνητισμού, τόσο στείρου που μπροστά της ένα σεληνιακό τοπίο μοιάζει με το δέλτα του Νείλου.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40341
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Δεκ 2018, 00:11

Ναι, ε; Δεν θυμάμαι να κάνει αυτό η ΕΕ. Ας πούμε, πριν εφαρμοστεί η νομοθεσία για τις σακούλες, τι ακριβώς μέτρα πήρε; Τι επιβεβαίωσε για τις εναλλακτικές λύσεις;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών