Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2018, 16:49

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
20 Δεκ 2018, 16:43
hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2018, 16:28
Πάντως, όσοι υποστηρίζετε ότι οι μεγάλες αλυσίδες έχουν 3-4% περιθώριο καθαρού κέρδους, πουλώντας με μεσοσταθμικό ποσοστό 30%, θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε ότι έχουν σαν περιθώριο κέρδους οι χοντρέμποροι, που δουλεύουν με μεσοσταθμικό ποσοστό 10%.
Αν κάνω λάθος, διόρθωσε με, αλλά, νομίζω ότι στις μεγάλες αλυσίδες ΣΜ, παίζει γερή προμήθεια και για την θέση του προϊόντος στο ράφι.
Αυτό το έχω ακούσει κι εγώ από προμηθευτές και πωλητές, αλλά φαντάζομαι ότι αν ισχύει θα εμφανίζεται στα έσοδα κατά κάποιον τρόπο. Το point μου είναι πώς είναι δυνατόν να είναι μετά βίας βιώσιμη μια επιχείρηση που έχει ποσοστό κέρδους 30% και να είναι κανονικά βιώσιμες επιχειρήσεις που δουλεύουν με 10%.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2018, 16:53

Να πω εδώ ότι δεν προτίθεμαι να χρησιμοποιήσω τον χώρο του φόρουμ για δημόσια διαφήμιση, αλλά όποιος έχει περιέργεια ας μου στείλει ένα πμ να του δείξω το δικό μου φυλλάδιο προσφορών, να το συγκρίνει με τις τιμές όποιας αλυσίδας θέλει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 20 Δεκ 2018, 17:04

hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2018, 16:49
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
20 Δεκ 2018, 16:43
hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2018, 16:28
Πάντως, όσοι υποστηρίζετε ότι οι μεγάλες αλυσίδες έχουν 3-4% περιθώριο καθαρού κέρδους, πουλώντας με μεσοσταθμικό ποσοστό 30%, θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε ότι έχουν σαν περιθώριο κέρδους οι χοντρέμποροι, που δουλεύουν με μεσοσταθμικό ποσοστό 10%.
Αν κάνω λάθος, διόρθωσε με, αλλά, νομίζω ότι στις μεγάλες αλυσίδες ΣΜ, παίζει γερή προμήθεια και για την θέση του προϊόντος στο ράφι.
Αυτό το έχω ακούσει κι εγώ από προμηθευτές και πωλητές, αλλά φαντάζομαι ότι αν ισχύει θα εμφανίζεται στα έσοδα κατά κάποιον τρόπο. Το point μου είναι πώς είναι δυνατόν να είναι μετά βίας βιώσιμη μια επιχείρηση που έχει ποσοστό κέρδους 30% και να είναι κανονικά βιώσιμες επιχειρήσεις που δουλεύουν με 10%.
Μπορεί η προμήθεια να είναι σε είδος. Δηλαδή, στις δυο παλέτες προϊόντος μια τρίτη δώρο, αρκεί να εξασφαλιστεί η θέση στο ράφι.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2018, 17:46

Ίσως. Ίσως είναι και συμφωνίες under the table. Δεν ξέρω, γνωρίζω μόνο από τρίτους. Υποπτεύομαι ότι τους δίνουν έξτρα κλαδική έκπτωση. Π.χ. θυμάμαι από όταν δούλευα στην Δέλτα Παγωτού ότι δίναμε δεύτερη κλαδική έκπτωση στα ΣΜ, που αθροιστικά με την πρώτη ήταν πολύ μεγαλύτερη της έκπτωσης που δίναμε στα υπόλοιπα καταστήματα και δίναμε ειδικά πακέτα που έπαιρναν μόνο αυτοί, παρότι σαν ποσοστό των πωλήσεων ήταν λιγότερο από το 5% (προφανώς γιατί κανείς δεν θέλει να κουβαλάει μισή ώρα κάτι που θα λιώσει σε 10 λεπτά).

Τώρα τι έκαναν λογιστικά με αυτήν την δεύτερη έκπτωση δεν ξέρω, πάντως ξέρω ότι η ύπαρξη των κλαδικών εκπτώσεων έχει σε κάτι να κάνει με την φορολόγηση και είναι κάτι που κάνουν πολλοί διανομείς (μεταξύ τους η pepsico, η chipita και όλες οι αλλαντοποιίες).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Δεκ 2018, 17:49

hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2018, 16:49
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
20 Δεκ 2018, 16:43
hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2018, 16:28
Πάντως, όσοι υποστηρίζετε ότι οι μεγάλες αλυσίδες έχουν 3-4% περιθώριο καθαρού κέρδους, πουλώντας με μεσοσταθμικό ποσοστό 30%, θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε ότι έχουν σαν περιθώριο κέρδους οι χοντρέμποροι, που δουλεύουν με μεσοσταθμικό ποσοστό 10%.
Αν κάνω λάθος, διόρθωσε με, αλλά, νομίζω ότι στις μεγάλες αλυσίδες ΣΜ, παίζει γερή προμήθεια και για την θέση του προϊόντος στο ράφι.
Αυτό το έχω ακούσει κι εγώ από προμηθευτές και πωλητές, αλλά φαντάζομαι ότι αν ισχύει θα εμφανίζεται στα έσοδα κατά κάποιον τρόπο. Το point μου είναι πώς είναι δυνατόν να είναι μετά βίας βιώσιμη μια επιχείρηση που έχει ποσοστό κέρδους 30% και να είναι κανονικά βιώσιμες επιχειρήσεις που δουλεύουν με 10%.
φυσικα και ειναι, αναλογα με τα εξοδα και τον τζιρο.

π.χ. τα βενζιναδικα παιζει να δουλευουν και με 5%
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2018, 17:52

Εννοείται ότι έχει σχέση με το είδος της επιχείρησης. Υπάρχουν επιχειρήσεις που για να είναι βιώσιμες πρέπει να πουλάνε με 100%. Εγώ συγκρίνω ΣΜ με χοντρεμπόρους, που είναι το ίδιο είδος επιχείρησης (εμπορία ειδών μάρκετ).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27175
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 20 Δεκ 2018, 20:01

hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2018, 17:46
Ίσως. Ίσως είναι και συμφωνίες under the table. Δεν ξέρω, γνωρίζω μόνο από τρίτους. Υποπτεύομαι ότι τους δίνουν έξτρα κλαδική έκπτωση. Π.χ. θυμάμαι από όταν δούλευα στην Δέλτα Παγωτού ότι δίναμε δεύτερη κλαδική έκπτωση στα ΣΜ, που αθροιστικά με την πρώτη ήταν πολύ μεγαλύτερη της έκπτωσης που δίναμε στα υπόλοιπα καταστήματα και δίναμε ειδικά πακέτα που έπαιρναν μόνο αυτοί, παρότι σαν ποσοστό των πωλήσεων ήταν λιγότερο από το 5% (προφανώς γιατί κανείς δεν θέλει να κουβαλάει μισή ώρα κάτι που θα λιώσει σε 10 λεπτά).

Τώρα τι έκαναν λογιστικά με αυτήν την δεύτερη έκπτωση δεν ξέρω, πάντως ξέρω ότι η ύπαρξη των κλαδικών εκπτώσεων έχει σε κάτι να κάνει με την φορολόγηση και είναι κάτι που κάνουν πολλοί διανομείς (μεταξύ τους η pepsico, η chipita και όλες οι αλλαντοποιίες).
Trade marketing λέγεται όλο αυτό, δεν έχει να κάνει με κάτω ή πάνω από τραπέζι
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27175
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 20 Δεκ 2018, 20:03

hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2018, 16:28
Πάντως, όσοι υποστηρίζετε ότι οι μεγάλες αλυσίδες έχουν 3-4% περιθώριο καθαρού κέρδους, πουλώντας με μεσοσταθμικό ποσοστό 30%, θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε ότι έχουν σαν περιθώριο κέρδους οι χοντρέμποροι, που δουλεύουν με μεσοσταθμικό ποσοστό 10%.
Δεν έχεις συναίσθηση πόσο μεγάλο ποσοστό επί του τζίρου είναι το κόστος των ενοικίων για τους λιανέμπορους, για αυτό το γράφεις αυτό
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

sharp
Δημοσιεύσεις: 21220
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 20 Δεκ 2018, 20:57

Να κάνουμε κι ένα θέμα "airbnb vs hotels". Παρόμοιο είναι.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Δεκ 2018, 21:19

hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2018, 16:49
πώς είναι δυνατόν να είναι μετά βίας βιώσιμη μια επιχείρηση που έχει ποσοστό κέρδους 30% και να είναι κανονικά βιώσιμες επιχειρήσεις που δουλεύουν με 10%.
Το 30% στις 10.000 είναι 3.000. Το 10% στο 1.000.000 είναι 100.000.
Αντίστοιχα, ένας φόρος 30% σε δύο τέτοιες επιχειρήσεις είναι εγκληματικός για τη μικρή επιχείρηση που θα της απομείνουν 7.000 για να ζήσει, ενώ η μεγάλη επιχείρηση θα διατηρήσει αντίστοιχα 700.000.
Γι' αυτό και υπάρχουν οι αντίστοιχες κλίμακες, οι οποίες δεν εξισορροπούν την κατάσταση, αλλά προσφέρουν μία πιο δίκαιη μεταχείριση μεταξύ των μικρών και των μεγάλων.
Αυτή είναι η μαθηματική πλευρά.
Υπάρχει μία άλλη πλευρά που λέει ότι οι μεγάλες επιχειρήσεις έχουν θυγατρικές και ευνοϊκές συναλλαγές με προμηθευτές εσωτερικού κι εξωτερικού.
Φυσικά υπάρχουν και άλλες πλευρές.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2018, 22:20

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
20 Δεκ 2018, 20:03
hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2018, 16:28
Πάντως, όσοι υποστηρίζετε ότι οι μεγάλες αλυσίδες έχουν 3-4% περιθώριο καθαρού κέρδους, πουλώντας με μεσοσταθμικό ποσοστό 30%, θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε ότι έχουν σαν περιθώριο κέρδους οι χοντρέμποροι, που δουλεύουν με μεσοσταθμικό ποσοστό 10%.
Δεν έχεις συναίσθηση πόσο μεγάλο ποσοστό επί του τζίρου είναι το κόστος των ενοικίων για τους λιανέμπορους, για αυτό το γράφεις αυτό
Το ποιο για ποιους; Θες να πεις δηλαδή ότι οι χοντρέμποροι έχουν δικές τους εγκαταστάσεις και τα ΣΜ τις νοικιάζουν;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27175
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 20 Δεκ 2018, 22:31

hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2018, 22:20
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
20 Δεκ 2018, 20:03
hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2018, 16:28
Πάντως, όσοι υποστηρίζετε ότι οι μεγάλες αλυσίδες έχουν 3-4% περιθώριο καθαρού κέρδους, πουλώντας με μεσοσταθμικό ποσοστό 30%, θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε ότι έχουν σαν περιθώριο κέρδους οι χοντρέμποροι, που δουλεύουν με μεσοσταθμικό ποσοστό 10%.
Δεν έχεις συναίσθηση πόσο μεγάλο ποσοστό επί του τζίρου είναι το κόστος των ενοικίων για τους λιανέμπορους, για αυτό το γράφεις αυτό
Το ποιο για ποιους; Θες να πεις δηλαδή ότι οι χοντρέμποροι έχουν δικές τους εγκαταστάσεις και τα ΣΜ τις νοικιάζουν;
Τα ενοίκια για σούπερ είναι σε εμπορικές ζώνες, για χονδρέμπορους σε βιομηχανικές ζώνες. Οι διαφορές σε ευρώ ανά τμ είναι σχεδόν τάξης μεγέθους. Επίσης τα σούπερ επιδιώκουν την μεγιστοποίηση του αριθμού των τοποθεσιών, οι χ/ε τη βελτιστοποίηση (δλδ τα σούπερ έχουν πολύ πολύ περισσότερα). Σε δίκτυα λιανικής το κόστος ενοικίων μπορεί να είναι και πάνω από 30% του τζίρου
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22757
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Δεκ 2018, 22:34

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
20 Δεκ 2018, 22:31
για χονδρέμπορους σε βιομηχανικές ζώνες.
στην Αθήνα η βιομηχανική ζώνη είναι εκτός σχεδίου πόλεως ακόμα, είπαμε ρε παιδιά όταν εμείς σερναμε τα εξ αμάξης, δέντρα. :003:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2018, 23:27

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
20 Δεκ 2018, 22:31
Τα ενοίκια για σούπερ είναι σε εμπορικές ζώνες, για χονδρέμπορους σε βιομηχανικές ζώνες. Οι διαφορές σε ευρώ ανά τμ είναι σχεδόν τάξης μεγέθους. Επίσης τα σούπερ επιδιώκουν την μεγιστοποίηση του αριθμού των τοποθεσιών, οι χ/ε τη βελτιστοποίηση (δλδ τα σούπερ έχουν πολύ πολύ περισσότερα). Σε δίκτυα λιανικής το κόστος ενοικίων μπορεί να είναι και πάνω από 30% του τζίρου
Δεν ισχύει καθόλου αυτό που λες. Οι περισσότεροι χονδρέμποροι βρίσκονται εντός πόλης και οι μεγάλες αποθήκες βρίσκονται στα ίδια σημεία που βρίσκονται και τα μεγάλα ΣΜ.

Φυσικά τα ΣΜ είναι πολύ περισσότερα. Αυτό δεν σημαίνει ότι τζιράρουν λιγότερο ανά τετραγωνικό, που είναι αυτό που ισχυρίζεσαι. Εκτός κι αν έχεις στοιχεία που να δείχνουν κάτι τέτοιο.

Επίσης, αν το κόστος ενοικίων είναι το 30% του τζίρου, τότε όλα αυτά που έλεγες για το scaling πάνε άπατα. Φυσικά δεν ισχύει τέτοιο πράγμα. Κάτι χωλαίνει στα μαθηματικά σου. Όταν ένα ΣΜ λέει ότι δουλεύει με 24% μεσοσταθμικό μεικτό ποσοστό κέρδους επί της αξίας πώλησης, 30% ενοίκιο σημαίνει ότι μπαίνει μέσα. Συγκεκριμένα ότι έχει απώλεια 7,9% επί της αξίας αγοράς. Κι αυτό μόνο με το ενοίκιο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27175
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 20 Δεκ 2018, 23:47

Δεν ισχυρίζομαι ότι τζιράρουν λιγότερο ανά τετρ. Γράφω ότι το κόστος από ενοίκια ανά τετρ. είναι πολύ περισσότερο. (μπδγ, νομίζω ότι συγχέεις τον τζίρο με το κέρδος μερικές φορές)

Και αυτό που γράφεις για τους χ/ε είναι εντελώς λάθος. Δεν έχουν χώρους αποθήκευσης σε πράιμ τοποθεσίες λιανικής όπως τα σούπερ, θα πρέπει να είναι τρελλοί για να κάνουν κάτι τέτοιο, καθώς τέτοιος χώρος μπορεί να αξιοποιηθεί καλύτερα λόγω της κίνησης των καταναλωτών (ίσως να έχουν κάποια σημεία αναδιανομής περφερειακά, αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα που απαιτεί λιγότερα τετραγωνικά).

Τέλος, και το τελευταίο σχόλιο είναι λάθος, γιατί όπως σου εξήγησε κάποιος πιο πάνω, 2% από 1 δις τζίρο, είναι καλύτερα από 15% από τζίρο 150 χιλ. Αυτό είναι το σκέιλ. Και, ναι, μερικά σημεία πώλησης σε δίκτυα καταστημάτων μπαίνουν μέσα, αν δεν πιάσουν το προβλεπόμενο επίπεδο τζίρου βάσει του οποίου διαπραγματεύθηκαν τα ενοίκια. Η μαγκιά είναι να περιορισθούν όσο περισσότερο γίνεται αυτά που μπαίνουν μέσα (ή να περιορισθεί ο χρόνος που θα χρειαστεί να πιάσουν το προβλεπόμενο επίπεδο τζίρου)
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών