Αγάπη Γιά Τά Ζώα

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16948
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Αγάπη Γιά Τά Ζώα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 16 Οκτ 2018, 12:13


Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29095
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αγάπη Γιά Τά Ζώα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 05 Νοέμ 2018, 19:48

Δευτέρα, 05 Νοεμβρίου 2018
Λαμιώτισσα μητέρα έδωσε το γάλα της για να ταΐσει κουταβάκια που τα είχαν πετάξει στα σκουπίδια!

Εικόνα

Στην συγκινητική πράξη της νεαρής Λαμιώτισσας μητέρας που έδωσε μητρικό γάλα για να ταΐσει νεογέννητα κουτάβια, για τα οποία κάποιος «συνάνθρωπος» είχε αποφασίσει διαφορετικά, αναφέρεται ο Φιλοζωικός Σύλλογος.

Διαβάστε το δελτίο τύπου του Φιλοζωικού Συλλόγου Φθιώτιδας:

«Μας συγκίνησε η πράξη νεαρής θηλάζουσας μητέρας που έβγαλε το μητρικό της γάλα για να ταΐσει νεογέννητα κουτάβια που βρέθηκαν πεταμένα σε κάδο απορριμμάτων.

Απέναντι στη βαρβαρότητα και την αναλγησία αυτού που δεν λυπήθηκε ούτε τα κουταβάκια ούτε την στενοχώρια και την υγεία της ταλαίπωρης σκυλίτσας η γυναίκα αυτή αντιπαρέθεσε την Ανθρωπιά και την Αγάπη ως μέτρο για να σταθμίσουμε τον πολιτισμό μας.

Υποκλινόμαστε...

Ευχαριστούμε επίσης και το ζευγάρι των φιλόζωων που φρόντισαν τα μόλις λίγων ωρών κουτάβια μέχρι να βρούμε σκύλα να τα θηλάσει».

Εικόνα
http://www.lamiareport.gr/index.php/top ... koutavakia

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Αγάπη Γιά Τά Ζώα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 17 Νοέμ 2018, 22:48

Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Αγάπη Γιά Τά Ζώα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 17 Νοέμ 2018, 22:53

sibylic έγραψε:
12 Απρ 2018, 00:48
στά αρχέτυπα τού ασυνειδήτου,καί ιδιαίτερα στίς ονειρικές παραστάσεις τού
καθολικού(συλλογικού) ασύνειδου,κυριαρχούν πολλές φορές ζωομορφικές-θηριομορφικές
απεικονείσεις.από δώ φαίνεται ότι στή "σπηλιά" τού ανθρώπου κρύβεται τό ζώο.
στήν Αποκ.Ιωάνν.έχουμε τά τέσσερα κυρίαρχα ζώα πού βέβαια είναι θηριομορφικές
απεικονίσεις τής Θεότητας.
αυτό περιγράφεται επίσης στόν Ιώβ αλλά καί στόν Ενώχ.
[youtube]nXG7nd5TseU[/youtube]
"τό ξέρω ότι θά έλθεις πάλι γιά νά ζήσεις τή ζωή πού δέν έζησες,αλλά δέν ξέρω
πού καί πότε.
θά έλθεις πάλι αφού είσαι έκφραση,έμπνευση...έμ-Πνευση τής Θηριομορφικής φύσης
τής Θεότητας πού αισθάνεται καί διαισθάνεται.
τό ξέρω ότι θά έλθεις πάλι...".
Δεν τα κατάλαβα αυτά και θα μείνω στον τίτλο.
Αμέριστη αγάπη. Γι' αυτό σταμάτησα να τα τρώω.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Αγάπη Γιά Τά Ζώα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 17 Νοέμ 2018, 23:16

είχα χάσει τό καλύτερο μου φίλο(σπίτζ+κοκόνι) από ατύχημα καί μετά από 2 εγχειρήσεις δέν άντεξε γιά πολύ....
τόν έβλεπα σχεδόν κάθε μέρα στό όνειρό μου.......
είχα βάλει καί αυτό....

πού δέν έβγαινε καί αυτή τή φωτό
Εικόνα

στά άλλα πού ρωτάς θά έλθω όταν βρώ χρόνο...ευχαριστώ
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Αγάπη Γιά Τά Ζώα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 20 Δεκ 2018, 17:20

η σχέση τού κέβιν ρίτσαρσον μέ τά λιοντάρια
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Άβαταρ μέλους
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ
Δημοσιεύσεις: 4210
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 11:37

Re: Αγάπη Γιά Τά Ζώα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ » 23 Δεκ 2018, 16:26

:sal7:

δύο λόγους εἶναι περὶ παντὸς πράγματος, ἀντικειμένους ἀλλήλοις

Ορέστης 35

Re: Αγάπη Γιά Τά Ζώα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 02 Ιαν 2019, 07:00

sibylic έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 23:16
είχα χάσει τό καλύτερο μου φίλο(σπίτζ+κοκόνι) από ατύχημα καί μετά από 2 εγχειρήσεις δέν άντεξε γιά πολύ....
τόν έβλεπα σχεδόν κάθε μέρα στό όνειρό μου.......
είχα βάλει καί αυτό....

πού δέν έβγαινε καί αυτή τή φωτό
Εικόνα

στά άλλα πού ρωτάς θά έλθω όταν βρώ χρόνο...ευχαριστώ
Σου ευχομαι παντα να τον συναντας στα ονειρα σου.

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αγάπη Γιά Τά Ζώα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 02 Ιαν 2019, 09:20

sibylic έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 22:48
Το πιο συγκινητικό βίντεο που έχω δει ποτέ :goodpost:
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Who is The 4th man
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 4465
    Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

    Re: Αγάπη Γιά Τά Ζώα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 03 Ιαν 2019, 00:50

    Saliveros έγραψε:
    02 Ιαν 2019, 09:20
    sibylic έγραψε:
    17 Νοέμ 2018, 22:48
    Το πιο συγκινητικό βίντεο που έχω δει ποτέ :goodpost:
    θένκς πράγματι Σαλίβερε
    Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

    Άβαταρ μέλους
    The Rebel
    Δημοσιεύσεις: 29095
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
    Phorum.gr user: Wild Rebel

    Re: Αγάπη Γιά Τά Ζώα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 09 Ιαν 2019, 19:43

    07/01/2019
    Η αξιαγάπητη πιτσιρίκα και το ιδιαίτερο κατοικίδιό της.
    Ένα βίντεο που σου φτιάχνει τη διάθεση.


    Εικόνα

    Η Harriett είναι μια αξιολάτρευτη πιτσιρίκα ηλικίας τριών ετών που μεγαλώνει στην αγγλική ύπαιθρο και συγκεκριμένα σε ένα χωριό που βρίσκεται έξω από την πόλη Νόρθγουιτς.

    Σύμφωνα με τη μητέρα της, η Harriett αγαπά τα ζώα και ιδιαίτερα τις κότες. Για το λόγο αυτό μάλιστα έχει για κατοικίδιο μια κοτούλα, την οποία λατρεύει να πηγαίνει βόλτα.

    Οι γονείς της έχουν τοποθετήσει στο πτηνό ένα λουράκι, όπως αυτά που είθισται να χρησιμοποιούνται σε σκυλιά και γάτες, ώστε η μικρή να μπορεί να το βγάζει βόλτα.

    Κάθε φορά που είναι να βολτάρει με το αγαπημένο της κατοικίδιο, η μητέρα της την ντύνει με μια στολή κότας, ικανοποιώντας την επιθυμία της.

    Και απ' ό,τι μπορεί εύκολα να διαπιστώσει κανείς από το βίντεο που κάνει το γύρο του διαδικτύου, η μικρή όχι μόνο απολαμβάνει τις βόλτες της με το ιδιαίτερο κατοικίδιό της, αλλά έχει μπει και στο πετσί του ρόλου της, καθώς κακαρίζει σαν πραγματική κοτούλα.

    Αν μη τι άλλο η εικόνα της ανέμελης και αξιολάτρευτης πιτσιρίκας να πηγαίνει βόλτα την κοτούλα της κακαρίζοντας, σου φτιάχνει τη διάθεση…


    https://www.newsbeast.gr/weird/arthro/4 ... ikidio-tis

    Άβαταρ μέλους
    Λύκος
    Δημοσιεύσεις: 11
    Εγγραφή: 03 Ιαν 2019, 15:17

    Re: Αγάπη Γιά Τά Ζώα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λύκος » 09 Ιαν 2019, 23:27

    The Rebel έγραψε:
    09 Ιαν 2019, 19:43
    07/01/2019
    Η αξιαγάπητη πιτσιρίκα και το ιδιαίτερο κατοικίδιό της.
    Ένα βίντεο που σου φτιάχνει τη διάθεση.


    Εικόνα

    Η Harriett είναι μια αξιολάτρευτη πιτσιρίκα ηλικίας τριών ετών που μεγαλώνει στην αγγλική ύπαιθρο και συγκεκριμένα σε ένα χωριό που βρίσκεται έξω από την πόλη Νόρθγουιτς.

    Σύμφωνα με τη μητέρα της, η Harriett αγαπά τα ζώα και ιδιαίτερα τις κότες. Για το λόγο αυτό μάλιστα έχει για κατοικίδιο μια κοτούλα, την οποία λατρεύει να πηγαίνει βόλτα.

    Οι γονείς της έχουν τοποθετήσει στο πτηνό ένα λουράκι, όπως αυτά που είθισται να χρησιμοποιούνται σε σκυλιά και γάτες, ώστε η μικρή να μπορεί να το βγάζει βόλτα.

    Κάθε φορά που είναι να βολτάρει με το αγαπημένο της κατοικίδιο, η μητέρα της την ντύνει με μια στολή κότας, ικανοποιώντας την επιθυμία της.

    Και απ' ό,τι μπορεί εύκολα να διαπιστώσει κανείς από το βίντεο που κάνει το γύρο του διαδικτύου, η μικρή όχι μόνο απολαμβάνει τις βόλτες της με το ιδιαίτερο κατοικίδιό της, αλλά έχει μπει και στο πετσί του ρόλου της, καθώς κακαρίζει σαν πραγματική κοτούλα.

    Αν μη τι άλλο η εικόνα της ανέμελης και αξιολάτρευτης πιτσιρίκας να πηγαίνει βόλτα την κοτούλα της κακαρίζοντας, σου φτιάχνει τη διάθεση…


    https://www.newsbeast.gr/weird/arthro/4 ... ikidio-tis
    Ξεκάθαρα η μελλοντική μου κόρη :lol:

    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Δημοσιεύσεις: 4884
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: Saliveros
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

    Re: Αγάπη Γιά Τά Ζώα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 10 Ιαν 2019, 09:36

      Κάτω από το πίσω μέρος της πολυκατοικίας όπου μένω, υπάρχουν 4 ακάλυπτοι, χωρισμένοι μεταξύ τους με πανύψηλους τοίχους.

      Εδώ και 2-3 μήνες, στον έναν (όχι τον δικό μας) ζούσε μια αδέσποτη γάτα με τα 3 μικρά της. Είχαν διέξοδο μόνο σε ένα αδειο επί χρόνια μαγαζί της πρόσοψης και δεν ξέρω αν μπορούσαν να βγουν παραέξω.

      Κάθε πρωΐ τους έριχνα μια χαρτοπετσέτα με κροκέτες.

      Μέσα στις παραμονές, ένα από τα μικρά βρέθηκε στον διπλανό ακάλυπτο, πάλι όχι τον δικό μας, άγνωστο πώς. Δεν μπορούσε να γυρίσει πίσω και, όλη μέρα, τόσο αυτό όσο και η λοιπή οικογένεια, νιαούριζαν ακατάπαυστα, επιζητώντας την επανένωση.
      Ο νέος ακάλυπτος ανήκει σε μια παλιά μονοκατοικία, όπου ζει μια ηλικιωμένη, η οποία όμως έλειπε από το σπίτι της για τις γιορτές.
      Έτσι, το γατάκι βρέθηκε απομονωμένο, δίχως τροφή και νερό (κροκέτες του πέταγα, νερό όμως;)

      Έκανα διάφορα απονενοημένα διαβήματα σε Πυροσβεστική, Δήμο, φιλοζωϊκές, έψαξα να βρω την ηλικιωμένη, όλα άνευ αποτελέσματος.
      Έδεσα μεταξύ τους 3 παλιά σεντόνια και με σκοινί και κατάφερα να τα ρίξω στον ακάλυπτο του γατιού, μήπως του έκοβε να σκαρφαλώσει και να το τραβήξω. Δεν του έκοψε.

      Κάποια στιγμή, η μαμά γάτα βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην εξορία του παιδιού της.
      Και ακολούθησαν κάποιες πολύ συγκινητικές σκηνές:

      Η μαμά έκανε, μία-μία, τις κινήσεις επιστροφής στα πάτρια (που απαιτούσαν ιδιαίτερες αναρριχητικές ικανότητες).
      Στο τέλος κάθε φάσης, σταματούσε, γύριζε το κεφάλι και προκαλούσε το μικρό να τις μιμηθεί. Αν τα κατάφερνε, πέρναγε στην επόμενη φάση, σταμάταγε, γύριζε κλπ κλπ.

      Δυστυχώς, την τελική φάση δεν κατάφερνε να την εκτελέσει το γατάκι.
      Κι έτσι η μαμά άρχιζε πάλι με μεγάλη μεθοδικότητα το μάθημα.

      Τελικά, μετά από 2-3 μέρες, παράτησε τις προσπάθειες κι επέστρεψε στα άλλα παιδιά της, για να συνεχιστεί το ομαδικό νιαούρισμα.
      Κι εγώ συνέχισα να γεμίζω χαρτοπετσέτες τους 2 ακάλυπτους.

      Σήμερα πια, η κατάσταση έχει διαμορφωθεί ως εξής:
      - Το μεν γατάκι μάλλον βρήκε στέγη στη μονοκατοικία όπου την υιοθέτησε (έτσι θέλω να ελπίζω) η ηλικιωμένη.
      - Η μαμά την έχει κοπανήσει, μάλλον κρίνοντας ότι τα μικρά έχουν ενηλικιωθεί, εις αναζήτησιν νέων ερωτικών σχέσεων.
      - Τα 2 εναπομείναντα γατάκια εξακολουθούν να τρώνε κάθε πρωΐ τις κροκέτες μου.
      - Οι δε γείτονες έχουν πεισθεί ότι είμαι ο ημίτρελος γέρος που πετάει σεντόνια και χαρτοπετσέτες στο κενό.



      Από όλη αυτή την ιστορία μού έκανε μεγάλη εντύπωση η, σχεδόν ανθρωπομορφική, συμπεριφορά της μαμάς στις προσπάθειες διάσωσης. Δεν της το είχα.
        Σας κάναμε ανθρώπους.
        Πάνος Σκουρλέτης

        Άβαταρ μέλους
        enaon
        Δημοσιεύσεις: 22342
        Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

        Re: Αγάπη Γιά Τά Ζώα

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Ιαν 2019, 10:15

        Saliveros έγραψε:
        10 Ιαν 2019, 09:36
        Από όλη αυτή την ιστορία μού έκανε μεγάλη εντύπωση η, σχεδόν ανθρωπομορφική, συμπεριφορά της μαμάς στις προσπάθειες διάσωσης. Δεν της το είχα.
        ωραία ιστορία αλλά γιατί το λέμε ανθρωπομορφισμό αυτό; Θα ήταν αν του έλεγε πήγαινε από την άλλη, ανοικτά είναι. Πλάκα κάνω, αλλά γιατί έχει σχέση με τον άνθρωπο αυτό;

        Άβαταρ μέλους
        Saliveros
        Δημοσιεύσεις: 4884
        Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
        Phorum.gr user: Saliveros
        Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

        Re: Αγάπη Γιά Τά Ζώα

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 10 Ιαν 2019, 10:37

        enaon έγραψε:
        10 Ιαν 2019, 10:15
        Saliveros έγραψε:
        10 Ιαν 2019, 09:36
        Από όλη αυτή την ιστορία μού έκανε μεγάλη εντύπωση η, σχεδόν ανθρωπομορφική, συμπεριφορά της μαμάς στις προσπάθειες διάσωσης. Δεν της το είχα.
        ωραία ιστορία αλλά γιατί το λέμε ανθρωπομορφισμό αυτό; Θα ήταν αν του έλεγε πήγαινε από την άλλη, ανοικτά είναι. Πλάκα κάνω, αλλά γιατί έχει σχέση με τον άνθρωπο αυτό;
        E, μα γι αυτό είπα "σχεδόν".
        Αν παρακολουθούσες την επιχείρηση, είμαι βέβαιος ότι θα σου έκανε εντύπωση.
          Σας κάναμε ανθρώπους.
          Πάνος Σκουρλέτης

          Απάντηση


          • Παραπλήσια Θέματα
            Απαντήσεις
            Προβολές
            Τελευταία δημοσίευση

          Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

          Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών