Θάνος Τζήμερος

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14861
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Ιαν 2019, 22:12

hellegennes έγραψε:
10 Ιαν 2019, 21:45
Και πού κολλάει αυτό με τις φοβίες;
Μισος ειναι η σωστη λεξη δω που τα λεμε και ισως οχι φοβος.
Μισος με το τι θα καμει ο αλλος στο κρεββατι του, στη ζωη του, κτλ κτλ.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69686
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Ιαν 2019, 22:14

hellegennes έγραψε:
10 Ιαν 2019, 21:45
Και πού κολλάει αυτό με τις φοβίες;
Για τις φοβίες ρώτα τον Οργισμένο, που είναι ειδικός.

Εγώ έχω μία αλλά είναι άσχετη με το θέμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 10 Ιαν 2019, 22:21

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Ιαν 2019, 21:39
Λέω να ψηφίσω Τζήμερο.
Νεοζαίοι τη χάσατε την ψηφοφόρο.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 10 Ιαν 2019, 22:28

Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιαν 2019, 22:58

Ολίγον ουτοπικό βέβαια να έχεις 100.000 αστυνομικούς να επιτηρούν όλους τους παρανομούντες, γιατί τουλάχιστον στην αρχή τόσοι θα είναι.

Ξανά βέβαια έχω πρόβλημα με τα γραφόμενά του. Γράφει «έτσι μόνο γίνεται», απαξιώνοντας τελείως το σπουδαιότερο πράγμα που μπορεί να προσφέρει ένα κράτος στους πολίτες του: την παιδεία. Όχι, αγαπητέ Θάνο, δεν γίνεται μόνο έτσι. Αυτό είναι το τελευταίο μέτρο που παίρνεις για να διασφαλίσεις την τήρηση της τάξης. Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να εξασφαλίσεις την διανοητική αναβάθμιση των μελλοντικών πολιτών σου ώστε να μην προβαίνουν σε τέτοιες ενέργειες γιατί θα είναι εμποτισμένο στην νοοτροπία τους, στην ηθική τους, όχι διότι φοβούνται το πρόστιμο.

Ένας ακόμα πολιτικός που προβάλλει σαν σπουδαιότερο αγαθό την αστυνόμευση από την παιδεία. Είναι και ο λόγος που δεν θέλω να ψηφίσω κανέναν: κανείς δεν έχει πρόγραμμα για την παιδεία. Κανείς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14861
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Ιαν 2019, 23:22

hellegennes έγραψε:
10 Ιαν 2019, 22:58
Ολίγον ουτοπικό βέβαια να έχεις 100.000 αστυνομικούς να επιτηρούν όλους τους παρανομούντες, γιατί τουλάχιστον στην αρχή τόσοι θα είναι.

Ξανά βέβαια έχω πρόβλημα με τα γραφόμενά του. Γράφει «έτσι μόνο γίνεται», απαξιώνοντας τελείως το σπουδαιότερο πράγμα που μπορεί να προσφέρει ένα κράτος στους πολίτες του: την παιδεία. Όχι, αγαπητέ Θάνο, δεν γίνεται μόνο έτσι. Αυτό είναι το τελευταίο μέτρο που παίρνεις για να διασφαλίσεις την τήρηση της τάξης. Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να εξασφαλίσεις την διανοητική αναβάθμιση των μελλοντικών πολιτών σου ώστε να μην προβαίνουν σε τέτοιες ενέργειες γιατί θα είναι εμποτισμένο στην νοοτροπία τους, στην ηθική τους, όχι διότι φοβούνται το πρόστιμο.

Ένας ακόμα πολιτικός που προβάλλει σαν σπουδαιότερο αγαθό την αστυνόμευση από την παιδεία. Είναι και ο λόγος που δεν θέλω να ψηφίσω κανέναν: κανείς δεν έχει πρόγραμμα για την παιδεία. Κανείς.
Να, μονο τοσο δα ο συριζα εχει...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14861
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Ιαν 2019, 23:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Ιαν 2019, 22:14
hellegennes έγραψε:
10 Ιαν 2019, 21:45
Και πού κολλάει αυτό με τις φοβίες;
Για τις φοβίες ρώτα τον Οργισμένο, που είναι ειδικός.

Εγώ έχω μία αλλά είναι άσχετη με το θέμα.
Και η μπαλα στην κερκιδα μπρος στην ελλειψη επιχειρηματολογιας.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69686
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Ιαν 2019, 00:18

Οργισμένος έγραψε:
10 Ιαν 2019, 23:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Ιαν 2019, 22:14
hellegennes έγραψε:
10 Ιαν 2019, 21:45
Και πού κολλάει αυτό με τις φοβίες;
Για τις φοβίες ρώτα τον Οργισμένο, που είναι ειδικός.

Εγώ έχω μία αλλά είναι άσχετη με το θέμα.
Και η μπαλα στην κερκιδα μπρος στην ελλειψη επιχειρηματολογιας.
Απλός ρεαλισμός.
Αν δεν μπορείς να αντιληφθείς εσύ την απέχθεια, φοβία, μίσος (διάλεξε όποιο από όλα θέλεις, δικοί σου προσδιορισμοί είναι) που εκφράζεις σ' αυτό -και όχι μόνον- θέμα για κάποιους ανθρώπους ενώ συγχρόνως θεωρείς εαυτόν πρεσβευτή ή διδάσκαλο της ανεκτικότητας, το οποιοδήποτε δικό μου επιχείρημα θα κριθεί με το ίδιο σκεπτικό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69686
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Ιαν 2019, 00:25

hellegennes έγραψε:
10 Ιαν 2019, 22:58
Ολίγον ουτοπικό βέβαια να έχεις 100.000 αστυνομικούς να επιτηρούν όλους τους παρανομούντες, γιατί τουλάχιστον στην αρχή τόσοι θα είναι.

Ξανά βέβαια έχω πρόβλημα με τα γραφόμενά του. Γράφει «έτσι μόνο γίνεται», απαξιώνοντας τελείως το σπουδαιότερο πράγμα που μπορεί να προσφέρει ένα κράτος στους πολίτες του: την παιδεία. Όχι, αγαπητέ Θάνο, δεν γίνεται μόνο έτσι. Αυτό είναι το τελευταίο μέτρο που παίρνεις για να διασφαλίσεις την τήρηση της τάξης. Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να εξασφαλίσεις την διανοητική αναβάθμιση των μελλοντικών πολιτών σου ώστε να μην προβαίνουν σε τέτοιες ενέργειες γιατί θα είναι εμποτισμένο στην νοοτροπία τους, στην ηθική τους, όχι διότι φοβούνται το πρόστιμο.

Ένας ακόμα πολιτικός που προβάλλει σαν σπουδαιότερο αγαθό την αστυνόμευση από την παιδεία. Είναι και ο λόγος που δεν θέλω να ψηφίσω κανέναν: κανείς δεν έχει πρόγραμμα για την παιδεία. Κανείς.
Επίσης ουτοπικό είναι να θεωρεί κάποιος ότι η επιλεκτική αστυνόμευση του λόγου προάγει την κριτική σκέψη, που είναι το κύριο ζητούμενο της παιδείας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Ιαν 2019, 01:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιαν 2019, 00:25
Επίσης ουτοπικό είναι να θεωρεί κάποιος ότι η επιλεκτική αστυνόμευση του λόγου προάγει την κριτική σκέψη, που είναι το κύριο ζητούμενο της παιδείας.

Είμαι αντίθετος σε κάθε μορφή λογοκρισίας και υπέρμαχος του να είναι ποινικά κολάσιμη μόνο η συκοφάντηση και η δυσφήμιση, με μεγάλα μάλιστα πρόστιμα και φυλάκιση (και τα δυο ταυτόχρονα).

Είμαι υπέρ στο να καταργηθούν όλοι οι νόμοι περί εξύβρισης, προσβολής νεκρού, κτλ. Εσύ;

Να μπορώ να πω «άντε μωρή γαμημένη πουτάνα» σε κάποιον χωρίς να κινδυνεύω να μου κάνει μήνυση. Εσύ;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Ιαν 2019, 04:12

Lugozzi έγραψε:
09 Ιαν 2019, 11:33
μίστερ μαξ έγραψε:
09 Ιαν 2019, 11:31
Γάταρος έγραψε:
09 Ιαν 2019, 11:15
Lugozzi εκεί ανήκεις. Μην ψηφίσεις νεοζαίο. Δημιουργία Ξανά, με λογισμό και μ' όνειρο!
Εδω θα συμφωνήσω με τον Γάταρο. Ο Κούλης βγαίνει με κενή, δεν χρειάζεται εξτρα ψήφους. Οι εξτρα ψηφοι ας πανε στον Τζήμερο οπου θα δεκτεί να κάνει συγκυβέρνηση (αν και σιγουρα ο Κουλης θα παρει αυτοδυναμία)

Τζήμερος παιδες, σοβαρότις.
θέλει η πουτάνα ζαία να κρυφτεί...
Η Νεοδημοκράτισσα να δεις που είναι και γριά και δεν έχει πια δουλειά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

TheoPhrm
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018, 09:56
Phorum.gr user: TheoPhrm

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TheoPhrm » 11 Ιαν 2019, 05:16

200 € η απόρριψη μασημένης τσιχλας. Πολλά λεφτά. Ο αρμόδιος φωρατής απορριπτομένων τσιχλών θα είναι εξοπλισμένος με ειδικό όργανο εντοπισμού ή θα παίρνει από πίσω όποιον ή όποια μασουλάει ύποπτα μέχρι να φτύσει την τσίχλα στο δρόμο και όχι στο ειδικό κουτί χρησιμοποιημένων τσιχλών. Τέτοιες φούσκες (προεκλογικές και όχι τσιχλόφουσκες) προσπορίζουν κάποια ψηφαλάκια ειδικής κατηγορίας ψηφοφόρων.
Για την ιστορία ας αναφερθεί ότι και ο Παττακός υποχρέωσε κάποιον κακομαθημένο και μάλιστα γιατρό να μαζέψει τη γόπα που είχε αστόχαστα πετάξει.
Πολύ πιο πρακτικό θα ήταν να κόβουν πρόστιμα στους μπαχαλάκηδες και κάποιος δικαστής με φαντασία να τους τα χαρίζει αν ξεβρωμίσουν μισό τετραγωνικό κάποιου τοίχου του κέντρού.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Ιαν 2019, 05:26

Βασικά υπάρχουν ήδη νόμοι και κανονισμοί γι' αυτά και προβλέπονται πρόστιμα. Η «φωνή της λογικής» θα έπρεπε να το γνωρίζει αυτό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34731
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Ιαν 2019, 08:47

hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2019, 05:26
Βασικά υπάρχουν ήδη νόμοι και κανονισμοί γι' αυτά και προβλέπονται πρόστιμα. Η «φωνή της λογικής» θα έπρεπε να το γνωρίζει αυτό.
Το θέμα είναι η εφαρμογή τους.Πριν μια εβδομάδα ο Βορίδης εξήγησε το δόγμα της μηδενικής ανοχής που πρωτοεφήρμοσε ο Τζουλιάνι στη Ν.Υόρκη και οραματίζεται ο Τζήμερος.Είπε και αυτός ότι είναι αδύνατον να εφαρμοσθεί σε όλη τη χώρα διότι χρειάζονται δεκάδες χιλιάδες αστυνομικοί.Μπορεί να εφαρμοσθεί όμως σε επιλεγμένες περιοχές όπου έχει κυριαρχήσει η ανομία όπως τα Εξάρχεια για να αρχίσει να συνηθίζει πάλι ο κόσμος στην εφαρμογή του νόμου.Με δυο χιλιάδες αστυνομικούς δεν μπορείς να ελέγξεις όλη τη χώρα.Μπορείς όμως να σαρώνεις τα Εξάρχεια 24 ώρες το 24ωρο και να βάζεις κάθε παραβατικό μέσα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69686
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Ιαν 2019, 09:36

hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2019, 01:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιαν 2019, 00:25
Επίσης ουτοπικό είναι να θεωρεί κάποιος ότι η επιλεκτική αστυνόμευση του λόγου προάγει την κριτική σκέψη, που είναι το κύριο ζητούμενο της παιδείας.
Είμαι αντίθετος σε κάθε μορφή λογοκρισίας και υπέρμαχος του να είναι ποινικά κολάσιμη μόνο η συκοφάντηση και η δυσφήμιση, με μεγάλα μάλιστα πρόστιμα και φυλάκιση (και τα δυο ταυτόχρονα).

Είμαι υπέρ στο να καταργηθούν όλοι οι νόμοι περί εξύβρισης, προσβολής νεκρού, κτλ. Εσύ;

Να μπορώ να πω «άντε μωρή γαμημένη πουτάνα» σε κάποιον χωρίς να κινδυνεύω να μου κάνει μήνυση. Εσύ;
Εγώ είμαι υπέρ στο να κρίνεται η οποιαδήποτε εκφορά λόγου ή συμπεριφοράς με τον ίδιο τρόπο που κρίνονται τα γραπτά στις πανελλήνιες.

Δηλαδή το να κρίνεται η πράξη ή ο εκφερόμενος λόγος, χωρίς να λαμβάνεται υπ' όψιν η ταυτότητα του "δράστη".

Αρκεί.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών