11 νεκροί διανομείς τους τελευταίους 21 μήνες στην Ελλάδα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 11 νεκροί διανομείς τους τελευταίους 21 μήνες στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιαν 2019, 19:35

Thor έγραψε:
10 Ιαν 2019, 15:17
hellegennes έγραψε:
10 Ιαν 2019, 15:09
Thor έγραψε:
10 Ιαν 2019, 14:54
τα αυτονοητα δηλαδη που ζητουν,σου φαινονται παραλογα;
Αυτονόητο είναι 1000 ευρώ μισθός;
παντα ζητας στις διαπραγματευσεις πολυ παραπανω,για να παρεις κατι κοντα στη μεση.
Ολα τα υπολοιπα σου φαινονται παραλογα;


διορθωση,που τα ειδες τα 1000€;
850 + επίδομα επικίνδυνης εργασίας + ταμειακών λαθών. Δεν βάζω καν τα έξτρα που αναφέρει για γάμους, τριετίες, παιδιά, κτλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 11 νεκροί διανομείς τους τελευταίους 21 μήνες στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιαν 2019, 20:21

Thor έγραψε:
10 Ιαν 2019, 16:45
δεν ειναι βαρυ και ανθυγιεινο επαγγελμα,να εισαι 8 ωρες μες τον καυσωνα το καλοκαιρι,μεσα στο κρυο,τη βροχη,το χιονι το Χειμωνα;
Να κινδυνευεις ανα πασα ωρα και στιγμη να σκοτωθεις;
Ας πιάσουμε το τελευταίο. Τι σε κάνει να νομίζεις ότι ο ντελιβεράς κινδυνεύει περισσότερο να πεθάνει από οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα;

Επιπροσθέτως, πώς προκύπτει αυτό από τους 5 θανάτους τον χρόνο; Οι θάνατοι στα τροχαία συνήθως υπολογίζονται με βάση τα χιλιόμετρα που διανύθηκαν. Αυτός είναι ο πιο έγκυρος τρόπος να συγκρίνεις μεταξύ τους περιπτώσεις (π.χ. στατιστικά μεταξύ χωρών και αν η μείωση ή αύξηση των τροχαίων οφείλεται στην μεταβολή της κίνησης ή όχι).

Δεδομένης της ύπαρξης άπειρων μαγαζιών που κάνουν διανομή, τα χιλιόμετρα που διανύουν οι ντελιβεράδες πρέπει να είναι σημαντικό ποσοστό της ετήσιας κίνησης (υπενθυμίζω ότι έχουμε 600-700 νεκρούς ετησίως από τροχαία). Μόνο στην Θεσσαλονίκη υπολογίζεται ότι δουλεύουν 5000 ντελιβεράδες, άρα θα υποθέσω ότι στο σύνολο της χώρας έχουμε 30.000. Θα υποθέσω ότι κάνουν 50 παραδόσεις την ώρα, σύμφωνα με αυτό. Θα υποθέσω ότι καθένας τους δουλεύει 320 μέρες τον χρόνο και η μέση παράδοση είναι μισό χιλιόμετρο. Τούτο σημαίνει 250 εκατομμύρια οχηματοχιλιόμετρα.

Τα ατυχήματα στην χώρα μας είναι 5 νεκροί ανά δισεκατομμύριο οχηματοχιλιόμετρα, στο σύνολο του πληθυσμού. Το μεγαλύτερο ποσοστό βέβαια αφορά το ηλικιακό γκρουπ 15-30, στο οποίο ανήκουν σχεδόν όλοι οι ντελιβεράδες. Sounds about right.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: 11 νεκροί διανομείς τους τελευταίους 21 μήνες στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 11 Ιαν 2019, 01:21

Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιαν 2019, 19:31
elchav έγραψε:
10 Ιαν 2019, 16:14

Ξέρω γω;
Γιατί κάποιος του Πολυτεχνείου μπορεί σε 3 μήνες να κάνει δουλειά ντελιβερά (αν υποθέσουμε ότι δεν ξέρει να οδηγεί μηχανάκι).
Αντίθετα, κάποιος ντελιβεράς-απόφοιτος Λυκείου χρειάζεται 6-7 χρόνια για να κάνει δουλειά απόφοιτου Πολυτεχνείου

Καταλαβαίνεις πόσο περισσότεροι διαθέσιμοι υπάρχουν στον έναν κλάδο;
εγω δεν καταλαβαινω. αν υπαρχουν, θα ρυθμιστει αναλογα η αγορα. μπορει να ειναι λιγοτεροι αυτοι που ειναι διατεθειμενοι να αντεξουν τις κακουχιες του ντελιβερα, και αρα να πρεπει να πληρωθουν περισσοτερο.
:goodpost:
Οι μισθοί καθορίζονται από τον μηχανισμό της αγοράς.


mao mao
Δημοσιεύσεις: 7516
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: 11 νεκροί διανομείς τους τελευταίους 21 μήνες στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 11 Ιαν 2019, 01:50

talaipwros έγραψε:
11 Ιαν 2019, 01:42
Εικόνα
https://www.labor.ny.gov/formsdocs/fact ... s/p716.pdf

Στη Νέα Υόρκη από την πρωτοχρονιά, πληρώνονται με 15 δολλάρια την ώρα οι υπάλληλοι των ταχυφαγείων.
Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη. :8)

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: 11 νεκροί διανομείς τους τελευταίους 21 μήνες στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 11 Ιαν 2019, 10:27

Ορέστης 35 έγραψε:
10 Ιαν 2019, 17:46

Αυτες οι θεωριες οτι ο σπουδαγμενος πρεπει να βγαζει περισσοτερα λεφτα απο τον ασπουδαστο εχουν βαση στην κομουνιστικη θεωρια της αξιας. Αν τον νοιαζουν μονο τα λεφτα το γιατρο ας γινει κατι αλλο απο γιατρος.
Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιαν 2019, 19:31
elchav έγραψε:
10 Ιαν 2019, 16:14

Ξέρω γω;
Γιατί κάποιος του Πολυτεχνείου μπορεί σε 3 μήνες να κάνει δουλειά ντελιβερά (αν υποθέσουμε ότι δεν ξέρει να οδηγεί μηχανάκι).
Αντίθετα, κάποιος ντελιβεράς-απόφοιτος Λυκείου χρειάζεται 6-7 χρόνια για να κάνει δουλειά απόφοιτου Πολυτεχνείου

Καταλαβαίνεις πόσο περισσότεροι διαθέσιμοι υπάρχουν στον έναν κλάδο;
εγω δεν καταλαβαινω. αν υπαρχουν, θα ρυθμιστει αναλογα η αγορα. μπορει να ειναι λιγοτεροι αυτοι που ειναι διατεθειμενοι να αντεξουν τις κακουχιες του ντελιβερα, και αρα να πρεπει να πληρωθουν περισσοτερο.

Tι δεν καταλάβατε τρελιάρηδες μου;
Δεν είπα ότι όποιος έχει πτυχίο πρέπει να παίρνει παραπάνω μισθό, a priori.
Αυτό που λέω είναι ότι -στην πραγματική ζωή- ο πτυχιούχος μπορεί να κάνει (στο 99% των περιπτώσεων) δουλειά ανειδίκευτου αλλά το αντίθετο δεν ισχύει.
Τι σημαίνει αυτό; Η αγορά δε θα δίνει στο μηχανικό 6 κατοστάρικα, στο γιατρό 8 και στο ντελιβερά 1 χιλιάρικο.
Λέω κάτι περίεργο;
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25667
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: 11 νεκροί διανομείς τους τελευταίους 21 μήνες στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Ιαν 2019, 10:35

mao mao έγραψε:
11 Ιαν 2019, 01:50
talaipwros έγραψε:
11 Ιαν 2019, 01:42
Εικόνα
https://www.labor.ny.gov/formsdocs/fact ... s/p716.pdf

Στη Νέα Υόρκη από την πρωτοχρονιά, πληρώνονται με 15 δολλάρια την ώρα οι υπάλληλοι των ταχυφαγείων.
Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη. :8)
Ε ναι, για αυτό και τα μηχανήματα και οι σχετικές απολύσεις. Και αυτό πράξη έγινε

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: 11 νεκροί διανομείς τους τελευταίους 21 μήνες στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 11 Ιαν 2019, 10:39

Είναι ανόητος πανηγυρισμος των ακροδεξιων πουθενάδων αυτο με το μηχάνημα. Αν πληρώνονται καλά αυτοι που φτιάχνουν τα ρομποτ, τοτε δεν εχουμε προβλημα. Θα δημιουργηθούν δουλειες. Το θέμα ειναι τα ορια σε ολες τις δουλειές να πηγαίνουν προς τα πάνω, και το περιθώριο κέρδους των χοντροκαπιτάλων να κατεβαίνει προς τα κάτω. Ετσι ίσως γινει πιο λεπτός ο λαιμός τους και να βολεύει η θηλιά. ;)
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Ορέστης 35

Re: 11 νεκροί διανομείς τους τελευταίους 21 μήνες στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 11 Ιαν 2019, 10:44

elchav έγραψε:
11 Ιαν 2019, 10:27
Ορέστης 35 έγραψε:
10 Ιαν 2019, 17:46

Αυτες οι θεωριες οτι ο σπουδαγμενος πρεπει να βγαζει περισσοτερα λεφτα απο τον ασπουδαστο εχουν βαση στην κομουνιστικη θεωρια της αξιας. Αν τον νοιαζουν μονο τα λεφτα το γιατρο ας γινει κατι αλλο απο γιατρος.
Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιαν 2019, 19:31
elchav έγραψε:
10 Ιαν 2019, 16:14

Ξέρω γω;
Γιατί κάποιος του Πολυτεχνείου μπορεί σε 3 μήνες να κάνει δουλειά ντελιβερά (αν υποθέσουμε ότι δεν ξέρει να οδηγεί μηχανάκι).
Αντίθετα, κάποιος ντελιβεράς-απόφοιτος Λυκείου χρειάζεται 6-7 χρόνια για να κάνει δουλειά απόφοιτου Πολυτεχνείου

Καταλαβαίνεις πόσο περισσότεροι διαθέσιμοι υπάρχουν στον έναν κλάδο;
εγω δεν καταλαβαινω. αν υπαρχουν, θα ρυθμιστει αναλογα η αγορα. μπορει να ειναι λιγοτεροι αυτοι που ειναι διατεθειμενοι να αντεξουν τις κακουχιες του ντελιβερα, και αρα να πρεπει να πληρωθουν περισσοτερο.

Tι δεν καταλάβατε τρελιάρηδες μου;
Δεν είπα ότι όποιος έχει πτυχίο πρέπει να παίρνει παραπάνω μισθό, a priori.
Αυτό που λέω είναι ότι -στην πραγματική ζωή- ο πτυχιούχος μπορεί να κάνει (στο 99% των περιπτώσεων) δουλειά ανειδίκευτου αλλά το αντίθετο δεν ισχύει.
Τι σημαίνει αυτό; Η αγορά δε θα δίνει στο μηχανικό 6 κατοστάρικα, στο γιατρό 8 και στο ντελιβερά 1 χιλιάρικο.
Λέω κάτι περίεργο;
Δεν ξερω ποσοι θελουν να γινουν ντελιβεραδες εστω και με 1500 το μηνα λογω των δυσκολιων και της επικινδυνοτητας του επαγγελματος.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: 11 νεκροί διανομείς τους τελευταίους 21 μήνες στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 11 Ιαν 2019, 10:54

Ορέστης 35 έγραψε:
11 Ιαν 2019, 10:44
elchav έγραψε:
11 Ιαν 2019, 10:27

Tι δεν καταλάβατε τρελιάρηδες μου;
Δεν είπα ότι όποιος έχει πτυχίο πρέπει να παίρνει παραπάνω μισθό, a priori.
Αυτό που λέω είναι ότι -στην πραγματική ζωή- ο πτυχιούχος μπορεί να κάνει (στο 99% των περιπτώσεων) δουλειά ανειδίκευτου αλλά το αντίθετο δεν ισχύει.
Τι σημαίνει αυτό; Η αγορά δε θα δίνει στο μηχανικό 6 κατοστάρικα, στο γιατρό 8 και στο ντελιβερά 1 χιλιάρικο.
Λέω κάτι περίεργο;
Δεν ξερω ποσοι θελουν να γινουν ντελιβεραδες εστω και με 1500 το μηνα λογω των δυσκολιων και της επικινδυνοτητας του επαγγελματος.
Ξέρω εγώ,πάρα πολλοί.
Για παρόμοια λεφτά ανά μήνα, οι σχολές του Εμπορικού Ναυτικού γέμισαν και περνάνε κάνα 6μηνο στη θάλασσα.
Λες να φοβούνται περισσότερο τα μηχανάκια;
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: 11 νεκροί διανομείς τους τελευταίους 21 μήνες στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιαν 2019, 11:15

elchav έγραψε:
11 Ιαν 2019, 10:27
Tι δεν καταλάβατε τρελιάρηδες μου;
Δεν είπα ότι όποιος έχει πτυχίο πρέπει να παίρνει παραπάνω μισθό, a priori.
Αυτό που λέω είναι ότι -στην πραγματική ζωή- ο πτυχιούχος μπορεί να κάνει (στο 99% των περιπτώσεων) δουλειά ανειδίκευτου αλλά το αντίθετο δεν ισχύει.
Τι σημαίνει αυτό; Η αγορά δε θα δίνει στο μηχανικό 6 κατοστάρικα, στο γιατρό 8 και στο ντελιβερά 1 χιλιάρικο.
Λέω κάτι περίεργο;
το οτι μπορει να κανει τη δουλεια ανειδικευτου, δεν σημαινει οτι θελει.

προσφορα και ζητηση. προσφορα για καποια δουλεια, κανουν οσοι θελουν να την κανουν, οχι οσοι μπορουν.

η αγορα δινει στην πορνοσταρ πολλαπλασια απο οτι δινει στη γιατρο. οχι επειδη η γιατρος δεν μπορει να κανει την πορνοσταρ, αλλα επειδη δεν θελει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: 11 νεκροί διανομείς τους τελευταίους 21 μήνες στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 11 Ιαν 2019, 11:33

Το αν θέλει κάποιος να κάνει κάτι, εξαρτάται από την αμοιβή.

Λογιστής σε γραφείο παίρνει 5 κατοσταρικα,δεν πάει για ντελιβερας με 6 συν τα τιπς.

Για 1 χιλιάρικο παίζει να κάνει ντελιβερυ με τα πόδια.

Δε θα φτάσει όμως ποτέ αυτός ο μισθός εκεί, εκτός αν ανέβουν των ειδικευμένων στα 1500. Απορώ τι συζηταμε
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25563
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: 11 νεκροί διανομείς τους τελευταίους 21 μήνες στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 11 Ιαν 2019, 12:04

Άμα αφορούσε σε ένστολους οι δεξιούληδες θα σκίζανε τα υγρά τους στριγκάκια

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: 11 νεκροί διανομείς τους τελευταίους 21 μήνες στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 11 Ιαν 2019, 12:12

Ηράκλειτος έγραψε:
10 Ιαν 2019, 15:58
brb και tyt έγραψε:
10 Ιαν 2019, 15:49
Μου έχουν πει...
Ένας υπάλληλος καθαριότητας μου είπε...
Ο.Κ.
Πάλι οι πχωρουμίτες ζουν σε παράλληλους κόσμους, όπου δεν έχουν δει και δεν έχουν ακούσει τίποτα. Στη Λαμία πχ, που η οδική διαρρύθμιση είναι προβληματική κατά βάση, είναι όχι σύνηθες, αλλά καθημερινό το φαινόμενο οι ντελιβεράδες να πηγαίνουν ανάποδα σε μια κεντρικότητα λωρίδα για να κερδίσουν χρόνο. Το βλέπουν όλοι.

Στην Πάτρα , γνωρίζω προσωπικά ντελίβερι που δίνει πολλές παραγγελίες και μετράει χρόνους για τις παραδόσεις, με κατσάδες αν αργήσουν έστω και 2-3 λεπτά (που άνετα μπορούν να αργήσουν ανάλογα με την κίνηση κλπ).

Αλλά εσείς δεν τα ξέρετε αυτά και φυσικά δεν ισχύουν αν δεν σας φέρει κάποιος καταγεγραμμένες έρευνες από ανεξάρτητες (σικ) αρχές.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25563
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: 11 νεκροί διανομείς τους τελευταίους 21 μήνες στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 11 Ιαν 2019, 12:15

Και πόσοι είναι που τραυματίζονται κάθε μέρα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών