ΚΚΕ:δραχμη για μετα τον σοσιαλισμο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: ΚΚΕ:δραχμη για μετα τον σοσιαλισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 11 Ιαν 2019, 15:29

Chainis έγραψε:
11 Ιαν 2019, 15:17
Πρέπει να έχεις πολύ βαρετή ζωή.
:D
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΚΕ:δραχμη για μετα τον σοσιαλισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Ιαν 2019, 15:30

Cavaliere έγραψε:
11 Ιαν 2019, 15:28
Ερμής έγραψε:
11 Ιαν 2019, 15:22
Θεωρεις οτι το ΚΚΕ έτσι όπως είναι σήμερα μπορεί να ασκήσει πίεση πουθενά; ΚΚΕ και ΧΑ είναι τα πλέον ακίνδυνα κόμματα για να ασκήσουν πίεση, το πολύ πολύ να την πέσουν σε κανέναν κατακαημένο απεργοσπάστη οι μέν και σε κανέναν φουκαρά μελαμψό οι δε. Μέχρι εκεί.
Το ΚΚΕ μπορεί, και αν πάρει ψήφους, και αν υποστηριχθεί ως ΠΑΜΕ, μπορεί να κάνει πολλά. Όχι τα πάντα, αλλά να λειτουργήσει ως μπαμπούλας σε αυθαιρεσίες. Φυσικά δεν πιστεύω σε καμιά δικτατορία του προλεταριάτου και λοιπά.
Ρωτας αν θέλει;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: ΚΚΕ:δραχμη για μετα τον σοσιαλισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 11 Ιαν 2019, 15:37

Ερμής έγραψε:
11 Ιαν 2019, 15:30
Ρωτας αν θέλει;
Κοίτα, Τζον, εγώ συνεργάζομαι σε θέματα με το ΚΚ. Ξέρω καλά τι θέλει και τι μπορεί. Το ΚΚΕ θέλει να έχει έλεγχο σε συνδικάτα, και αυτό δεν είναι κακό, αν αντικειμενικά δεις πως οι επιχειρήσεις (και δεν εννοώ τώρα τα μαγαζιά των 2 υπαλλήλων, αλλά τη Βιομηχανία) έχουν αύξηση κέρδους, αλλά τα εργατικά δικαιώματα έχουν πέσει στα Τάρταρα, θέλω να πιστεύω (με πολύ σκεπτικισμό, μιας και πια έχω χάσει την πίστη μου γενικά) και να ελπίζω πως μια ταξική πίεση χρειάζεται. Δεν μπορώ να στηρίξω την ΧΑ, που έχει γνώμονα το αν ο άλλος είχε παππού στα Δαρδανέλια και ταυτόχρονα πουλάμε κινητά κλεμμένα με Πακιστάνους. Κατά τα άλλα, έχω σοσιαλιστικές ιδέες, αλλά και το ΚΚΕ στέκει μακριά από τις δικές μου.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: ΚΚΕ:δραχμη για μετα τον σοσιαλισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 11 Ιαν 2019, 15:42

Πατησαίος έγραψε:
11 Ιαν 2019, 08:38
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
11 Ιαν 2019, 08:09
Και να τονίσουμε εδώ, πως τα καθεστώτα αυτά της λαικής εξουσίας ξερω γω, δεν βρέθηκε άνθρωπος να τα υπερασπιστεί, το αντίθετο η εργατική τάξη πρωτοστάτησε στην ανατροπή τους.
Η μπολιβαριανή επανάσταση, εδώ και 25 χρόνια, έχει ταξικό πρόσημο, οι λαικές μάζες την κρατούν στην εξουσία από πραξικοπήματα κ.λ.π. Αγνοούν οι τύποι τα συμφεροντα τους; Τι λέει ο Κουτσούμπας;
Δεν υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά.Κατ αρχην η αστυνομία και ο στρατός είναι με τον Μαδούρο.Αυτά που ονομάζεις λαικές μάζες είναι οργανωμένοι οπαδοί,ονομαζόμενοι collectivos.που δρουν ως παρακράτος και ξυλοφορτώνουν όποιον αντιδρά με αντάλλαγμα κάποιες προτεραιότητες στα δελτία τροφίμων.Το κοινό στοιχείο με το ανατολικό μπλοκ είναι ότι μεγάλο μέρος των λαικων στρωμάτων ψηφίζει με τα πόδια και την έχει κοπανήσει για την Κολομβία.Όσο για την αντίδραση στο ανατολικό μπλοκ αυτή υπήρξε μόνο στις βορειοανατολικές ευρωπαικές χώρες (Γερμανία,Πολωνία,Ουγγαρία,Τσχοσλοβακία).Στις χώρες της καθ ημάς ανατολής,στα Βαλκάνια.δεν υπήρξαν αντιδράσεις,απλώς μία ημέρα η εξουσία τους ανακοίνωσε ότι το παραμύθι τέλειωσε.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά. Στη Βενεζουέλα ο Μαδούρο πολεμά τους διαδηλωτές στο δρόμμο (αν και πορβαίνει και σε συλλήψεις απο τα σπίτια πολλές φορές).Τα κομμουνιστικά καθεστώτα, ασχολούνταν γενικά με τους αντιφρονούντες πολίτες απο τα σπίτια τους (γι' αυτό και ήταν πολύ δύσκολη υπόθεση να γίνουν εξεγέρσεις εκεί :) ) Αρκεί να...εξέφραζε διαφωνία κάποιος με την κυβέρνηση και ήταν λόγος συλλήψεως παραπομπής σε δίκη.

Όσον αφορά το Ανατολικό Μπλοκ, κάνεις μεγάλο λάθος. Και στα βαλκάνια υπήρξαν εξεγέρσεις που ανέτρεψαν τα καθεστώτα. Στη Ρουμανία μάλιστα ήταν απο τις πιο γνωστές.

Professor
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:43

Re: ΚΚΕ:δραχμη για μετα τον σοσιαλισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Professor » 11 Ιαν 2019, 15:43

Cavaliere έγραψε:
11 Ιαν 2019, 15:18
Μαλακίες, δεν πρέπει να δει κανείς το ΚΚΕ σαν μια μέλλουσα εξουσία, θα ήταν ανόητο. Πρέπει στρατηγικά κανείς να το στηρίξει, ως πίεση προς την ασυδοσία του καπιταλισμού. Προσωπικά είναι η μόνη δύναμη που μπορώ στρατηγικά να ταυτιστώ, όσο και αν διαφωνώ σε διάφορα.
Αν εννοείς με τη δράση σε σωματεία κτλ θα το συζητούσα. Αλλά κεντρικά πολιτικά τι είδους πίεση ασκούν; Κανείς δεν το λαμβάνει υπόψιν.

Και στην Ελλάδα πέρα από το συντεχνιακό συνδικαλισμό στο δημόσιο τομέα δεν υπάρχει συνδικαλιστική παράδοση όπως σε άλλες χώρες. Έχουμε επίσης πολλές 'επιχειρήσεις' με 1-2 υπαλλήλους, όπου γίνονται και οι περισσότερες παραβάσεις της όποιας εργατικής νομοθεσίας.

Εγώ αυτοπροσδιοριζόμουν ως κομμουνιστής για ένα διάστημα της ζωής μου, καλώς ή κακώς, αλλά αντικειμενικά αυτό που προτείνουν οι κομμουνιστές είτε το καταλαβαίνουν είτε όχι, ανεξάρτητα από το αν το επιδιώξουν, θα οδηγούσε σε εμφύλιες (τουλάχιστον) συγκρούσεις. Θανάτους εργατών και από τις δύο πλευρές για να ωφεληθεί στο τέλος μια κομματική γραφειοκρατεία.

Μέτα από κάποια χρόνια θα μπορούσε λογικά να υπάρξει σταθεροποίηση και ανάπτυξη ακόμα στα πλαίσια του νέου συστήματος.

Πώς εκφράζεται η 'πίεση στην ασυδοσία του καπιταλισμού' σε άλλες χώρες που δεν έχουν ΚΚΕ;

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17424
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: ΚΚΕ:δραχμη για μετα τον σοσιαλισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 11 Ιαν 2019, 15:46

Lord Brum έγραψε:
11 Ιαν 2019, 11:04

το οποίο όφελος του λαού θα ερμηνεύεται από το κόμα και όποιος δεν θεωρεί ότι η πολιτική είναι προς όφελος του λαού αλλά εξυπηρετεί μια κοματική αριστοκρατία θα εξορίζεται ή θα εξαφανίζεται ως αντεπαναστάτης. Το έχουμε δει το έργο, δεν είχε happy end, βρείτε άλλο παραμύθι
Mπροστά σου έχεις το ΚΚΕ που μπορείς να το κρίνεις. Υπάρχει σήμερα θεωρείς κάποιος που πλουτίζει επειδή είναι στέλεχος του ΚΚΕ; Η Παπαρήγα ή ο Κουτσούμπας για παράδειγμα που διατελούν βουλευτές και λαμβάνουν μια βουλευτική αποζημίωση υψηλότερη πιθανότατα από το μισθό που παίρνεις εσύ και σίγουρα από το μισθό που παίρνω εγώ, τη χρησιμοποιούν για πάρτη τους;

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΚΕ:δραχμη για μετα τον σοσιαλισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Ιαν 2019, 15:48

Cavaliere έγραψε:
11 Ιαν 2019, 15:37
Ερμής έγραψε:
11 Ιαν 2019, 15:30
Ρωτας αν θέλει;
Κοίτα, Τζον, εγώ συνεργάζομαι σε θέματα με το ΚΚ. Ξέρω καλά τι θέλει και τι μπορεί. Το ΚΚΕ θέλει να έχει έλεγχο σε συνδικάτα, και αυτό δεν είναι κακό, αν αντικειμενικά δεις πως οι επιχειρήσεις (και δεν εννοώ τώρα τα μαγαζιά των 2 υπαλλήλων, αλλά τη Βιομηχανία) έχουν αύξηση κέρδους, αλλά τα εργατικά δικαιώματα έχουν πέσει στα Τάρταρα, θέλω να πιστεύω (με πολύ σκεπτικισμό, μιας και πια έχω χάσει την πίστη μου γενικά) και να ελπίζω πως μια ταξική πίεση χρειάζεται. Δεν μπορώ να στηρίξω την ΧΑ, που έχει γνώμονα το αν ο άλλος είχε παππού στα Δαρδανέλια και ταυτόχρονα πουλάμε κινητά κλεμμένα με Πακιστάνους. Κατά τα άλλα, έχω σοσιαλιστικές ιδέες, αλλά και το ΚΚΕ στέκει μακριά από τις δικές μου.
Μα δε βλέπω καμια ιδίαιτερη δράση ακόμη και στα συνδικάτα. Δε βλέπω πίεση για να μην υπάρχουν άθλιες συνθήκες εργασίας. Και όταν εννοώ πίεση, εννοώ πίεση, οχι ένα απλό μοίρασμα φυλλαδίων. Εννοείται οτι απέναντι σε τέτοιες εργοδοσίες στηρίζουμε όχι απλά πίεση αλλά τραμπουκισμό απο όπου και αν προέρχεται. Κακά τα ψέμματα κάτι τέτοιο πήγε να το κάνει η ΧΑ πριν το 2013 αλλά την έφαγαν απειρία, βλακεία, ρουπακιάδες, ποινικοί, ιδεοληπτικοί.
Το οτι το ΚΚΕ δεν έχει παρεκκλίνει στις ιδέες του δε μου λέει κάτι. Το θέμα είναι κατα πόσο στέκουν στην πράξη αυτά που λέει
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17424
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: ΚΚΕ:δραχμη για μετα τον σοσιαλισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 11 Ιαν 2019, 15:53

Professor έγραψε:
11 Ιαν 2019, 15:43
Cavaliere έγραψε:
11 Ιαν 2019, 15:18
Μαλακίες, δεν πρέπει να δει κανείς το ΚΚΕ σαν μια μέλλουσα εξουσία, θα ήταν ανόητο. Πρέπει στρατηγικά κανείς να το στηρίξει, ως πίεση προς την ασυδοσία του καπιταλισμού. Προσωπικά είναι η μόνη δύναμη που μπορώ στρατηγικά να ταυτιστώ, όσο και αν διαφωνώ σε διάφορα.
Αν εννοείς με τη δράση σε σωματεία κτλ θα το συζητούσα. Αλλά κεντρικά πολιτικά τι είδους πίεση ασκούν; Κανείς δεν το λαμβάνει υπόψιν.

Και στην Ελλάδα πέρα από το συντεχνιακό συνδικαλισμό στο δημόσιο τομέα δεν υπάρχει συνδικαλιστική παράδοση όπως σε άλλες χώρες. Έχουμε επίσης πολλές 'επιχειρήσεις' με 1-2 υπαλλήλους, όπου γίνονται και οι περισσότερες παραβάσεις της όποιας εργατικής νομοθεσίας.

Εγώ αυτοπροσδιοριζόμουν ως κομμουνιστής για ένα διάστημα της ζωής μου, καλώς ή κακώς, αλλά αντικειμενικά αυτό που προτείνουν οι κομμουνιστές είτε το καταλαβαίνουν είτε όχι, ανεξάρτητα από το αν το επιδιώξουν, θα οδηγούσε σε εμφύλιες (τουλάχιστον) συγκρούσεις. Θανάτους εργατών και από τις δύο πλευρές για να ωφεληθεί στο τέλος μια κομματική γραφειοκρατεία.

Μέτα από κάποια χρόνια θα μπορούσε λογικά να υπάρξει σταθεροποίηση και ανάπτυξη ακόμα στα πλαίσια του νέου συστήματος.

Πώς εκφράζεται η 'πίεση στην ασυδοσία του καπιταλισμού' σε άλλες χώρες που δεν έχουν ΚΚΕ;
Πόσο πλουσιοπάροχα ζει η Παπαρήγα που διετέλεσε τόσα χρόνια βουλευτίνα; Για τα περί κομματικής γραφειοκρατίας και τα προνόμιά της ο λόγος. Το ΚΚΕ έχει ψηφίσει ότι κανένα στέλεχός του δε μπορεί να αμείβεται υψηλότερα από το μέσο μισθό στον ιδιωτικό τομέα.

Αν το ΚΚΕ λάμβανε 20% στις εκλογές και κυριαρχούσε σε σωματεία (με τον κόσμο να συμμετέχει ενεργά σε αυτά) τότε προφανώς και η πίεση που θα ένιωθαν οι αντίπαλοί του στο πολιτικό σύστημα θα ένιωθαν μεγαλύτερη πίεση

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΚΚΕ:δραχμη για μετα τον σοσιαλισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 11 Ιαν 2019, 15:54

Maspoli έγραψε:
11 Ιαν 2019, 15:46
Lord Brum έγραψε:
11 Ιαν 2019, 11:04

το οποίο όφελος του λαού θα ερμηνεύεται από το κόμα και όποιος δεν θεωρεί ότι η πολιτική είναι προς όφελος του λαού αλλά εξυπηρετεί μια κοματική αριστοκρατία θα εξορίζεται ή θα εξαφανίζεται ως αντεπαναστάτης. Το έχουμε δει το έργο, δεν είχε happy end, βρείτε άλλο παραμύθι
Mπροστά σου έχεις το ΚΚΕ που μπορείς να το κρίνεις. Υπάρχει σήμερα θεωρείς κάποιος που πλουτίζει επειδή είναι στέλεχος του ΚΚΕ; Η Παπαρήγα ή ο Κουτσούμπας για παράδειγμα που διατελούν βουλευτές και λαμβάνουν μια βουλευτική αποζημίωση υψηλότερη πιθανότατα από το μισθό που παίρνεις εσύ και σίγουρα από το μισθό που παίρνω εγώ, τη χρησιμοποιούν για πάρτη τους;
Το κκε όπως είναι σήμερα είναι ίσως ένα σοβαρό κόμα διαμαρτυρίας αλλά τίποτε περισότερο. Ποτέ δεν θα επηρεάσει τις πολιτικές αποφάσεις σε κεντιρικό επίπεδο, απλά θα έχει τους τραμπούκους του να κάνουν απεργείες και εθιμοτυπικές διαδηλώσεις. Το κυριότερο όμως είναι ότι ιστορικά το κκε είναι βουτηγμένο στο αίμα. Όπως δεν παραγράφονται τα εγκλήματα του πασοκ του ανδρέα και του σημίτη ΄'εστω και αν δεν είναι στο προσκήνιο πλέον αυτοί που τα διέπραξαν, έτσι και τα εγκληματα που διέπραξαν οι συμμορίτες όντας οι χρήσιμοι ηλίθιοι του πατερούλη σταλιν δεν παραγράφονται ιδίως από τη στιγμή που δεν ζήτησαν ποτέ συγγνώμη για αυτά. Ένα κόμα μέσα στην ίντριγκα, στα πρακτοριλίκια, στην κατασκοπεία, στη γραφικότητα, στην ανεδαφικότητα και στον τραμπουκισμό δεν μπορώ να το υποστηρίξω.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: ΚΚΕ:δραχμη για μετα τον σοσιαλισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 11 Ιαν 2019, 15:57

brb και tyt έγραψε:
11 Ιαν 2019, 14:26

Η Ελλάδα πάει στη δραχμή με ισοτιμία ένα ευρώ = μία δραχμή. Οι Έλληνες πληρώνουν μία δραχμή για ένα κιλό ντομάτες και εισάγουν από τη Γερμανία ένα κιλό με μία δραχμή (σε συνάλλαγμα).

Η Ελλάδα κάνει την ισοτιμία ένα ευρώ = δύο δραχμές. Οι Έλληνες εξακολουθούν να πληρώνουν μία δραχμή για ένα κιλό ντομάτες αλλά θέλουν δύο δραχμές (σε συνάλλαγμα) για να εισάγουν ένα κιλό ντομάτες από την Γερμανία. Αυτό σημαίνει ότι με μία λογιστική πράξη (αλλαγή της ισοτιμίας) έχουν κάνει πιο φθηνά τα προϊόντα τους και πιο ακριβά τα εισαγόμενα (αύξηση ανταγωνιστικότητας) και ελέγχουν έτσι το εμπορικό ισοζύγιο (εισαγωγές/εξαγωγές).

Παραλληλα για το ρευμα που πληρωνανε πχ 100 δραχμες το μηνα τωρα πληρωνουνε 200 αφου το ρευμα παραγεται με βαση κυριως εισαγωμενα στοιχεια. επισης τα φαρμακα απο 100 δραχμες κοστιζουνε 200, το κοστος του τηλεφωνου, ιντερνετ καλπ απο 50 δραχμες το μηνα παει 100 κοκ..

Τουλαχιστον ομως δεν αυξανονται οι τιμες της..ντοματας...Κερδαμε! :smt005:
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: ΚΚΕ:δραχμη για μετα τον σοσιαλισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 11 Ιαν 2019, 16:10

Northern Spirit έγραψε:
11 Ιαν 2019, 15:57
brb και tyt έγραψε:
11 Ιαν 2019, 14:26

Η Ελλάδα πάει στη δραχμή με ισοτιμία ένα ευρώ = μία δραχμή. Οι Έλληνες πληρώνουν μία δραχμή για ένα κιλό ντομάτες και εισάγουν από τη Γερμανία ένα κιλό με μία δραχμή (σε συνάλλαγμα).

Η Ελλάδα κάνει την ισοτιμία ένα ευρώ = δύο δραχμές. Οι Έλληνες εξακολουθούν να πληρώνουν μία δραχμή για ένα κιλό ντομάτες αλλά θέλουν δύο δραχμές (σε συνάλλαγμα) για να εισάγουν ένα κιλό ντομάτες από την Γερμανία. Αυτό σημαίνει ότι με μία λογιστική πράξη (αλλαγή της ισοτιμίας) έχουν κάνει πιο φθηνά τα προϊόντα τους και πιο ακριβά τα εισαγόμενα (αύξηση ανταγωνιστικότητας) και ελέγχουν έτσι το εμπορικό ισοζύγιο (εισαγωγές/εξαγωγές).

Παραλληλα για το ρευμα που πληρωνανε πχ 100 δραχμες το μηνα τωρα πληρωνουνε 200 αφου το ρευμα παραγεται με βαση κυριως εισαγωμενα στοιχεια. επισης τα φαρμακα απο 100 δραχμες κοστιζουνε 200, το κοστος του τηλεφωνου, ιντερνετ καλπ απο 50 δραχμες το μηνα παει 100 κοκ..

Τουλαχιστον ομως δεν αυξανονται οι τιμες της..ντοματας...Κερδαμε! :smt005:
Ωραία η ανάλυση σου μόνον που δεν υπάρχουν ευρώδενδρα για να μπορείς να έχεις ευρώ και να εισάγεις. Οι γεωπόνοι καλούνται να λύσουν το πρόβλημα ρευστότητας της Ελλάδας. :003:

Για τα εισαγόμενα φάρμακα θα κάνει μία μεταγραφή λιγότερη ο Γιαννακόπουλος και θα τα αντιγράψει ή θα αγοράσει τις πατέντες. Ρεύμα με λιγνίτη (παρ' όλο ότι ρυπαίνει). Το κόστος τηλεφώνου θα ακολουθήσει την υποτίμηση μιας και είναι εταιρείες στην Ελλάδα κι έτσι οι πολυεθνικές θα ρίξουν μαύρο κλάμα. Καταλαβαίνεις όμως ότι οι Μερσεντέ θα γίνουν λιγότερες και θα ρίξει κλάμα η Μέρκελ.

Αυτά βέβαια μόνον ακαδημαϊκή σημασία έχουν γιατί άπαξ και μπήκαμε στο ευρώ δεν πρόκειται να βγούμε γιατί αθ είναι καταστροφή.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Professor
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:43

Re: ΚΚΕ:δραχμη για μετα τον σοσιαλισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Professor » 11 Ιαν 2019, 16:31

Maspoli έγραψε:
11 Ιαν 2019, 15:53
Professor έγραψε:
11 Ιαν 2019, 15:43
Cavaliere έγραψε:
11 Ιαν 2019, 15:18
Μαλακίες, δεν πρέπει να δει κανείς το ΚΚΕ σαν μια μέλλουσα εξουσία, θα ήταν ανόητο. Πρέπει στρατηγικά κανείς να το στηρίξει, ως πίεση προς την ασυδοσία του καπιταλισμού. Προσωπικά είναι η μόνη δύναμη που μπορώ στρατηγικά να ταυτιστώ, όσο και αν διαφωνώ σε διάφορα.
Αν εννοείς με τη δράση σε σωματεία κτλ θα το συζητούσα. Αλλά κεντρικά πολιτικά τι είδους πίεση ασκούν; Κανείς δεν το λαμβάνει υπόψιν.

Και στην Ελλάδα πέρα από το συντεχνιακό συνδικαλισμό στο δημόσιο τομέα δεν υπάρχει συνδικαλιστική παράδοση όπως σε άλλες χώρες. Έχουμε επίσης πολλές 'επιχειρήσεις' με 1-2 υπαλλήλους, όπου γίνονται και οι περισσότερες παραβάσεις της όποιας εργατικής νομοθεσίας.

Εγώ αυτοπροσδιοριζόμουν ως κομμουνιστής για ένα διάστημα της ζωής μου, καλώς ή κακώς, αλλά αντικειμενικά αυτό που προτείνουν οι κομμουνιστές είτε το καταλαβαίνουν είτε όχι, ανεξάρτητα από το αν το επιδιώξουν, θα οδηγούσε σε εμφύλιες (τουλάχιστον) συγκρούσεις. Θανάτους εργατών και από τις δύο πλευρές για να ωφεληθεί στο τέλος μια κομματική γραφειοκρατεία.

Μέτα από κάποια χρόνια θα μπορούσε λογικά να υπάρξει σταθεροποίηση και ανάπτυξη ακόμα στα πλαίσια του νέου συστήματος.

Πώς εκφράζεται η 'πίεση στην ασυδοσία του καπιταλισμού' σε άλλες χώρες που δεν έχουν ΚΚΕ;
Πόσο πλουσιοπάροχα ζει η Παπαρήγα που διετέλεσε τόσα χρόνια βουλευτίνα; Για τα περί κομματικής γραφειοκρατίας και τα προνόμιά της ο λόγος. Το ΚΚΕ έχει ψηφίσει ότι κανένα στέλεχός του δε μπορεί να αμείβεται υψηλότερα από το μέσο μισθό στον ιδιωτικό τομέα.

Αν το ΚΚΕ λάμβανε 20% στις εκλογές και κυριαρχούσε σε σωματεία (με τον κόσμο να συμμετέχει ενεργά σε αυτά) τότε προφανώς και η πίεση που θα ένιωθαν οι αντίπαλοί του στο πολιτικό σύστημα θα ένιωθαν μεγαλύτερη πίεση
Γενικά, δεν είπα ότι ζουν πλουσιοπάροχα. Κατά βάση από λαϊκές τάξεις προέρχονται τα μέλη του ΚΚΕ.
Αυτός ο 'μέσος μισθός εργαζομένου του ιδιωτικού τομέα' πλησιάζει τα 1000 ευρώ σήμερα.

Τώρα το τι θα γινόταν σε περίπτωση 'λαϊκής εξουσίας' κτλ είναι μεγάλο θέμα. Πώς θα ερχόταν αυτή. Τι χαρακτηριστικά θα είχε κτλ.

Πάντως το 2012 το ΚΚΕ θα μπορούσε να είναι στη θέση του ΣΥΡΙΖΑ, αν ήθελε. Επέλεξαν να μην είναι γιατί θα έρχονταν εκ των πραγμάτων σε αδιέξοδα. Τελοσπάντων, δεν με ενδιαφέρει να κρίνω το ΚΚΕ.

Εμένα πλέον με ενδιαφέρει να υπάρχει ένα στοιχειώδες κοινωνικό κράτος (να γίνει ακόμα κι αυτό το νεοφιλελεύθερο επί της ουσίας μέτρο του 'ελάχιστου εγγυημένου ειδοδήματος'), εργατική νομοθεσία που να τηρείται κτλ. Μπορεί να μη 'φτιασιδώνεται' ο 'καπιταλισμός' αλλά στην Ελλάδα γίνονται κάποια πράγματα σε εργασιακούς χώρους που δεν γίνονται π.χ. στη Γερμανία.

Η ζωή είναι μικρή. Δεν πρόκειται να στηρίξω πολιτικές που θα οδηγούσαν σε εμφύλιες ή άλλες συγκρούσεις, ανεξάρτητα από προθέσεις.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17424
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: ΚΚΕ:δραχμη για μετα τον σοσιαλισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 11 Ιαν 2019, 16:49

Professor έγραψε:
11 Ιαν 2019, 16:31

Γενικά, δεν είπα ότι ζουν πλουσιοπάροχα. Κατά βάση από λαϊκές τάξεις προέρχονται τα μέλη του ΚΚΕ.
Αυτός ο 'μέσος μισθός εργαζομένου του ιδιωτικού τομέα' πλησιάζει τα 1000 ευρώ σήμερα.

Τώρα το τι θα γινόταν σε περίπτωση 'λαϊκής εξουσίας' κτλ είναι μεγάλο θέμα. Πώς θα ερχόταν αυτή. Τι χαρακτηριστικά θα είχε κτλ.

Πάντως το 2012 το ΚΚΕ θα μπορούσε να είναι στη θέση του ΣΥΡΙΖΑ, αν ήθελε. Επέλεξαν να μην είναι γιατί θα έρχονταν εκ των πραγμάτων σε αδιέξοδα. Τελοσπάντων, δεν με ενδιαφέρει να κρίνω το ΚΚΕ.

Εμένα πλέον με ενδιαφέρει να υπάρχει ένα στοιχειώδες κοινωνικό κράτος (να γίνει ακόμα κι αυτό το νεοφιλελεύθερο επί της ουσίας μέτρο του 'ελάχιστου εγγυημένου ειδοδήματος'), εργατική νομοθεσία που να τηρείται κτλ. Μπορεί να μη 'φτιασιδώνεται' ο 'καπιταλισμός' αλλά στην Ελλάδα γίνονται κάποια πράγματα σε εργασιακούς χώρους που δεν γίνονται π.χ. στη Γερμανία.

Η ζωή είναι μικρή. Δεν πρόκειται να στηρίξω πολιτικές που θα οδηγούσαν σε εμφύλιες ή άλλες συγκρούσεις, ανεξάρτητα από προθέσεις.
1) Tόσα περίπου παίρνει ο Κουτσούμπας. Επειδή μίλησες κομματική γραφειοκρατία και προνόμια. Δε θα τον βόλευε ότι παίρνει από την βουλευτική αποζημίωση να τα κρατά όλα αυτός ή το μεγαλύτερο μέρος τους. Το ΚΚΕ όμως έχει βάλει στο καταστατικό του τέτοιες ρυθμίσεις ακριβώς για να καταπολεμήσει τη συγκέντρωση προνομίων εκ της κομματικής θέσης.
2) Το "κοινωνικό κράτος" δημιουργήθηκε ακριβώς λόγω της πίεσης από τα κάτω και του φόβου κοινωνικής ανατροπής (ως προσπάθεια να λειτουργήσει ως κοινωνική βαλβίδα) και επεκτάθηκε την εποχή του "αντίπαλου δέους". Όταν υπήρξε η ανατροπή στο ανατολικό μπλοκ, το "κοινωνικό κράτος" άρχισε να ξεχαρβαλώνεται. Αλλού ταχύτερα, αλλού βραδύτερα. Η κατεύθυνση όμως είναι ίδια παντού.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: ΚΚΕ:δραχμη για μετα τον σοσιαλισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 11 Ιαν 2019, 16:54

Ερμής έγραψε:
11 Ιαν 2019, 15:48
Μα δε βλέπω καμια ιδίαιτερη δράση ακόμη και στα συνδικάτα. Δε βλέπω πίεση για να μην υπάρχουν άθλιες συνθήκες εργασίας. Και όταν εννοώ πίεση, εννοώ πίεση, οχι ένα απλό μοίρασμα φυλλαδίων. Εννοείται οτι απέναντι σε τέτοιες εργοδοσίες στηρίζουμε όχι απλά πίεση αλλά τραμπουκισμό απο όπου και αν προέρχεται. Κακά τα ψέμματα κάτι τέτοιο πήγε να το κάνει η ΧΑ πριν το 2013 αλλά την έφαγαν απειρία, βλακεία, ρουπακιάδες, ποινικοί, ιδεοληπτικοί.
Το οτι το ΚΚΕ δεν έχει παρεκκλίνει στις ιδέες του δε μου λέει κάτι. Το θέμα είναι κατα πόσο στέκουν στην πράξη αυτά που λέει
Τι πήγε να κάνει η ΧΑ; Μια ζωή χτυπούσε τους κουκουέδες στη Β' Περαιά. Το ΚΚΕ χρειάζεται ενίσχυση, με ένα 10% θα γαμούσε. Αλλά με τα αν δεν μπορούμε να κάνουμε Πολιτική.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: ΚΚΕ:δραχμη για μετα τον σοσιαλισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 11 Ιαν 2019, 17:01

Πατησαίος έγραψε:
11 Ιαν 2019, 08:38
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
11 Ιαν 2019, 08:09
Και να τονίσουμε εδώ, πως τα καθεστώτα αυτά της λαικής εξουσίας ξερω γω, δεν βρέθηκε άνθρωπος να τα υπερασπιστεί, το αντίθετο η εργατική τάξη πρωτοστάτησε στην ανατροπή τους.
Η μπολιβαριανή επανάσταση, εδώ και 25 χρόνια, έχει ταξικό πρόσημο, οι λαικές μάζες την κρατούν στην εξουσία από πραξικοπήματα κ.λ.π. Αγνοούν οι τύποι τα συμφεροντα τους; Τι λέει ο Κουτσούμπας;
Δεν υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά.Κατ αρχην η αστυνομία και ο στρατός είναι με τον Μαδούρο.Αυτά που ονομάζεις λαικές μάζες είναι οργανωμένοι οπαδοί,ονομαζόμενοι collectivos.που δρουν ως παρακράτος και ξυλοφορτώνουν όποιον αντιδρά με αντάλλαγμα κάποιες προτεραιότητες στα δελτία τροφίμων.Το κοινό στοιχείο με το ανατολικό μπλοκ είναι ότι μεγάλο μέρος των λαικων στρωμάτων ψηφίζει με τα πόδια και την έχει κοπανήσει για την Κολομβία.Όσο για την αντίδραση στο ανατολικό μπλοκ αυτή υπήρξε μόνο στις βορειοανατολικές ευρωπαικές χώρες (Γερμανία,Πολωνία,Ουγγαρία,Τσχοσλοβακία).Στις χώρες της καθ ημάς ανατολής,στα Βαλκάνια.δεν υπήρξαν αντιδράσεις,απλώς μία ημέρα η εξουσία τους ανακοίνωσε ότι το παραμύθι τέλειωσε.
Δηλαδή, στην εξής μία, την Βουλγαρία. Στην Ρουμανία και Γιουγκοσλαβία προφανώς δεν έγιναν τα πράγματα όπως λες, στην δε Αλβανία ούτε αυτοί ξέρουν τι συνέβη.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών