Αγέλες με αδέσποτα παντού

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 11 Ιαν 2019, 19:03

Χθες στον Σκλαβενίτη (Καρφούρ) ήταν ένα πλάσμα που το είδαμε πέρυσι μετά από δεκαριά χρόνια. Είναι μαύρο ημίαιμο θηλυκάκι και τα μάτια του είναι όλο αγάπη. Απορώ ποιος τα αφήνει αδέσποτα ρε πστ μου.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22930
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Ιαν 2019, 19:07

Μπορεί να έχει γεννηθεί αδέσποτο, δλδ να μη το έχει παρατήσει κάνεις.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13984
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 11 Ιαν 2019, 19:08

Kauldron έγραψε:
10 Ιαν 2019, 01:57


Κι εδώ χαρακτηριστικό βίντεο.
Ο τσοπάνος που έρχεται και πετάει μαλακίες "δεν τρώνε", είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα για ποιό λόγο δεν πρέπει να παντρεύονται μεταξύ τους συγγενείς πρώτου βαθμού.
Aν την επομενη φορα που θα περασει απο εκει αφησει καμια εικοσαρια φολες, ολοι θα ουρλιαζουν για το ανθρωπομορφο τερας.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 11 Ιαν 2019, 19:10

Ερμής έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:00
Πρώτα από όλα θα έπρεπε να έχεις ισιωσει χαρακτήρα στη σκύλα σου να μην προσπαθεί να αρπάξει ότι περνάει από δίπλα της, αν δε μπορείς να το κάνεις αυτό θα έπρεπε να της έχεις φίμωτρο. Δεν είναι λογική πως απαγορεύεται να υπάρχει οτιδήποτε έμβιο σε ακτίνα μισού μέτρου από το σκυλί μας.
Μια χαρά περνά δίπλα μου οτιδήποτε. Όχι όμως τρέχοντας. Να βγούμε μια βόλτα σε λεωφόρο να δεις πως ούτε κοιτά τι είναι δίπλα της. Ε αν έρχεσαι τρέχοντας πάνω μου, δεν περιμένει αν θα πέσεις πάνω μου. Απλά πράγματα. Σε 3 μέτρα δρόμο, όταν βλέπεις σκύλο έστω και στο λουρί , ΄δεν περνας συριζα. Αρνί να είναι μπορεί να τρομάξει και να στη ρίξει. Τες πα. Όσο εκπαίδευση θέλει ο κάθε ιδιοκτήτης σκύλου για να έχει υπό έλεγχο το σκύλο του, άλλο τόσο κοινή λογική θέλει να μην πας τρέχοντας προς σκύλους. Ο σκύλος έχει έσχατο μέσω άμυνας τα δόντια του. Πρώτα θα γαυγίσει, μετά θα γρυλκίσει, μετά θα σου δείξει δόντια και μετά θα δαγκώσει. Δεν δαγκώνει όυτε μπλέκεται σε καυγάδες για πλάκα και ειδικά ο αδέσποτος που ξέρει ότι πρέπει να αοφύγει φασαρία, για να μην τραυματιστεί και τότε θα έχει δυσκολία στην επιβίωση.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 11 Ιαν 2019, 19:12

Μία αγέλη είναι και μπροστά από το Today στα Νέα Μουδανιά. Είναι φιλικά και αγαπητά πλάσματα αλλά ένα απ' αυτά δάγκωσε ΔΙΑΣ στο πόδι και ευτυχώς που δεν τον έριξε αλλά και δεν τον τραυμάτισε επειδή φορούσε μπότες.
panos291 έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:08
Aν την επομενη φορα που θα περασει απο εκει αφησει καμια εικοσαρια φολες, ολοι θα ουρλιαζουν για το ανθρωπομορφο τερας.
Όταν με κυνήγησαν τσομπανόσκυλα που είδα κι έπαθα να τα διώξω, αυτός με τον οποίον τα έβαλα ήταν ο τσοπάνος. Δυστυχώς ήταν μακρυά μου αλλιώς θα τον #%$# τον $%%$@#%κα. Άκουγε τα σκυλιά του να γαβγίζουν και δεν έδωσε σημασία. Τελικά τον έδιωξαν από το χωριό για΄τι έγινε και με άλλους. Τα σκυλιά ήταν σε απομονωμένο μέρος σε βουνό και ήταν αμάθητα από κόσμο.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 11 Ιαν 2019, 19:14

Θα τρεχει ο κοσμος κανοντας ζικ ζακ γιατι ο καθε απαραδεκτος βγαζει βολτα το σκυλι του.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22903
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 11 Ιαν 2019, 19:15

Γάταρος έγραψε:
11 Ιαν 2019, 18:45
Κάποτε στάθηκε έξω από το σπίτι μου μια αγέλη σκύλων και το πεκινουά που είχα εκείνο τον καιρό πήδηξε από το μπαλκόνι και πήρε όλη την αγέλη στο κυνήγι. Δύσκολο να εξηγηθεί αυτό.
πράγματι δύσκολο. Το ιδιο ακριβως ειχε κανει και το κανισάκι της μάνας μου πριν καμποσα χρονια στο χωριο,και του ανοιξαν κουμπότρυπα στην τραχεία. :cry

κατα τα λοιπά, το μυστικό σε επιθεση σκυλοαγέλης, ειναι απλά να μείνεις ακινητος. Ειτε πεζος, είτε με ποδηλατο, ειτε με τρίκυκλο. Αυτο που συνήθως εξάπτει τα σκυλιά ειναι η έντονη και γρήγορη κίνηση. Οσο πιο γρήγορη κίνηση (τρέξιμο αν εισαι πεζος, αποτομο γκαζι αν εισαι με οχημα, γρηγορο πεντάλ με ποδηλατο κτλ) τοσο περισσότερο σκυλιάζουν και τρεχουν επιθετικα προς το μερος σου. Οταν κόψεις, σταματουν επιτοπου. Αν κόψεις αποτομα, καποια πιθανον να ειναι τοσο φοβισμένα που να αρχισουν κανουν και βήματα προς τα πίσω.
Αν εισαι πεζος ή ποδηλατης, απλά σταματας εκεινη την ωρα, τα προγκάς και συνεχιζεις να περπατάς οσο πιο αργά μπορεις. Αν τα δεις πολυ σκουρα, απλα βρισκεις ενα αντικειμενο, μια πετρα ή κατι αλλο απο κατω, και στοχεύεις στα ποδια τους. Εμένα ειχε τύχει να με παρει στο κυνηγι μια αγελη οταν ημουν με ποδήλατο. Τους φέρθηκα ετσι ακριβως οπως περιεγραψα παραπάνω, και το μονο που κινδύνεψε σε καποια φάση που είπα να ψιλοτρέξω, ήταν το ζαντολάστιχο απο τα δοντια τους. Ε, κατέβηκα απ το ποδηλατο και το πηρα ποδαράτο για λίγα λεπτα. Η αγέλη με ακολουθουσε ηρεμα, ωσπου απο ενα σημειο και μετά βαρέθηκε και με παράτησε. Και τελικα μου εκανε και καλό η όλη φάση. Απο κει και πέρα πρόσθεσα το συρσιμο και κουβάλημα ποδηλατου με τα χέρια, στο τότε αρκετά απαιτητικό πρόγραμμα γυμναστικής μου. Γάμησε :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 11 Ιαν 2019, 19:18, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22930
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Ιαν 2019, 19:16

Δε νομίζω ότι κινήθηκε απειλητικά προς εσένα ή το σκυλί σου, απλά πέρασε από δίπλα. Αν δε μπορείς να το τιθασευσεις τότε να του φοράς φίμωτρο.
Αν δαγκώσει επειδή πέρασε κάποιος δίπλα του(χωρίς καμία απειλητική διαθεση) τότε καλά θα κάνει να σου τραβήξει αγωγή και να σου τα πάρει χοντρά.
Αυτό στο λέει ιδιοκτήτης σκυλιού.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13984
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 11 Ιαν 2019, 19:16

Φρούραρχος έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:10
Ερμής έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:00
Πρώτα από όλα θα έπρεπε να έχεις ισιωσει χαρακτήρα στη σκύλα σου να μην προσπαθεί να αρπάξει ότι περνάει από δίπλα της, αν δε μπορείς να το κάνεις αυτό θα έπρεπε να της έχεις φίμωτρο. Δεν είναι λογική πως απαγορεύεται να υπάρχει οτιδήποτε έμβιο σε ακτίνα μισού μέτρου από το σκυλί μας.
Μια χαρά περνά δίπλα μου οτιδήποτε. Όχι όμως τρέχοντας. Να βγούμε μια βόλτα σε λεωφόρο να δεις πως ούτε κοιτά τι είναι δίπλα της. Ε αν έρχεσαι τρέχοντας πάνω μου, δεν περιμένει αν θα πέσεις πάνω μου. Απλά πράγματα. Σε 3 μέτρα δρόμο, όταν βλέπεις σκύλο έστω και στο λουρί , ΄δεν περνας συριζα. Αρνί να είναι μπορεί να τρομάξει και να στη ρίξει. Τες πα. Όσο εκπαίδευση θέλει ο κάθε ιδιοκτήτης σκύλου για να έχει υπό έλεγχο το σκύλο του, άλλο τόσο κοινή λογική θέλει να μην πας τρέχοντας προς σκύλους. Ο σκύλος έχει έσχατο μέσω άμυνας τα δόντια του. Πρώτα θα γαυγίσει, μετά θα γρυλκίσει, μετά θα σου δείξει δόντια και μετά θα δαγκώσει. Δεν δαγκώνει όυτε μπλέκεται σε καυγάδες για πλάκα και ειδικά ο αδέσποτος που ξέρει ότι πρέπει να αοφύγει φασαρία, για να μην τραυματιστεί και τότε θα έχει δυσκολία στην επιβίωση.
Ρε φρουραρχε εδω παραπανω λεει για ηλικιωμενη που κατασπαραχτηκε απο αδεσποτα. Πριν μερικες μερες εγραφαν για πιτ που δαγκωσε κοριτσακι στα μουτρα. Ξερω περιστατικο που ιδιοκτητης ροτβαιλερ πληρωσε αρκετα λεφτα σε κοριτσακι που το δαγκωσε στο κεφαλι. Εμενα προσωπικα μου την εχουν πεσει αγελες 5-6 σκυλων με το μηχανακι και παραλιγο να με ριξουν. Και δεν μπαινω στον κοπο να γκουγλαρω.
Τι διαολο, ολοι τα προκαλουμε?

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 11 Ιαν 2019, 19:20

brb και tyt έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:03
Χθες στον Σκλαβενίτη (Καρφούρ) ήταν ένα πλάσμα που το είδαμε πέρυσι μετά από δεκαριά χρόνια. Είναι μαύρο ημίαιμο θηλυκάκι και τα μάτια του είναι όλο αγάπη. Απορώ ποιος τα αφήνει αδέσποτα ρε πστ μου.
εκει πάνε οι τσομπάνηδες τα σκυλιά τους .όλο και κάποιο θα γέννησε.
βουνό είναι ρε μπιρμπ.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 11 Ιαν 2019, 19:22

stergiosbik έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:14
Θα τρεχει ο κοσμος κανοντας ζικ ζακ γιατι ο καθε απαραδεκτος βγαζει βολτα το σκυλι του.
Να μην κάνεις ζιγκ ζαγκ/ Νοάς τι έγραψα; Τζογινγκ έκανε σε αλάνα, σε πανεπιστημιακό χώρο. Αφού ερχόταν και από πίσω, μπορούσε να περάσει σε δύο μέτρα απόσταση να μην υπάρχει περίπτωση να κινδυνεύσει. Πέρασε δίπλα. Ο σκύλος φταίει και εγώ που τον πάω σε δάσος γιατί δε γουστάρω να κατουράει στο δρόμο εκεί περνά κόσμος, παιδάκια και μπορεί να πέσουν;
Όπως δε γουστάρω να πέσει στα κάτουρα του σκύλου μου το παιδί ή ο παππούς, δεν γουστάρω να προκαλείς το σκύλο μου. Γιατί τον προκαλείς να κυνηγήσει όταν πας τρέχοντας δίπλα του.

Μιλάμε, δεν έχω τσακωθεί στο δρόμο και μου ανεβάζετε την πίεση εδώ μέσα.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 11 Ιαν 2019, 19:24

Ερμής έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:16
Δε νομίζω ότι κινήθηκε απειλητικά προς εσένα ή το σκυλί σου, απλά πέρασε από δίπλα. Αν δε μπορείς να το τιθασευσεις τότε να του φοράς φίμωτρο.
Αν δαγκώσει επειδή πέρασε κάποιος δίπλα του(χωρίς καμία απειλητική διαθεση) τότε καλά θα κάνει να σου τραβήξει αγωγή και να σου τα πάρει χοντρά.
Αυτό στο λέει ιδιοκτήτης σκυλιού.
Δεν πέρασε ρε Ερμη. Αν πέρναγε, στα τέτοια της η σκύλα. Έτρεχε. Και ήρθε από πίσω μας τρέχοντας. Την τρόμαξε.
Να τα πάμε βόλτα μαζί.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 11 Ιαν 2019, 19:26

Ενας "φιλοζωος" συγχωριανος μου μας ειχε πρηξει τ αρχιδια για τα σκυλια γενικα και οτι κακως βαζαμε χερι σε αλλον συγχωριανο τσομπανο να μαζεψει τα σκυλια του γιατι θα φανε κανεναν.
Μαλιστα επεσαν και κατι ψιλες με αλλον συγχωριανο στο καφενειο για να υπερασπιστει τα τσομπανοσκυλα επειδη ο αλλος τα εβριζε.
Κουβεντα στην κουβεντα πιαστηκαν στα χερια.
Ε,αυτος ο φιλοζωος λοιπον εχοντας ερθει το καλοκαιρι στο χωριο για διακοπες εβγαλε βολτα το δικο του σκυλο.
Περνωντας σχετικα κοντα απο το μαντρι,ο σκυλος του ξεφυγε και πηγε σφαιρα στο μαντρι.
Τα τσομπανοσκυλα το κατασπαραξαν και εκανε μηνυση στον τσομπανο γιατι δεν ειχε μαζεμενα τα σκυλια του!
Τρέλααααααααααααααα!!!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22930
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Ιαν 2019, 19:28

Παραπανω λες ότι ο σκύλος πρώτα γαυγίζει, μετά γρυλιζει, μετά δείχνει δόντια και μετά δαγκωνει. Από αυτά που λες, το σκυλί σου πήγε με τη μια να αρπάξει τον άνθρωπο, άρα κάποιο λάθος παίζει εδώ. Και οπως ειπες ετρεχε, ουτε κινηθηκε απειλητικα εναντίον σας, ούτε είχε καμία διάθεση να ασχοληθεί μαζί σας, απλά έτρεχε, το ότι πέρασε δίπλα σας, σόρρυ αλλά δεν έχει καμία λογική. Τελοσπαντων καλό είναι να του φοράς κανένα φίμωτρο εφόσον δε το ελέγχεις 100% γιατί στην καλυτερη θα πληρώσεις τπτ λεφτακια και πολύ Καλώς θα τα πληρώσεις.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 11 Ιαν 2019, 19:28

vantono έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:15
Γάταρος έγραψε:
11 Ιαν 2019, 18:45
Κάποτε στάθηκε έξω από το σπίτι μου μια αγέλη σκύλων και το πεκινουά που είχα εκείνο τον καιρό πήδηξε από το μπαλκόνι και πήρε όλη την αγέλη στο κυνήγι. Δύσκολο να εξηγηθεί αυτό.
πράγματι δύσκολο. Το ιδιο ακριβως ειχε κανει και το κανισάκι της μάνας μου πριν καμποσα χρονια στο χωριο,και του ανοιξαν κουμπότρυπα στην τραχεία. :cry
Μια πιθανότητα που σκέφτομαι είναι η εξής: o αρχηγός της αγέλης ήταν κάποιο μικρόσωμο σκυλί το οποίο ως αρχηγός είχε μάθει να του δείχνουν υποταγή. Όταν δέχτηκε επίθεση αιφνιδιάστηκε και ξεκίνησε να τρέχει οπότε τα υποταγμένα μεγαλόσωμα σκυλιά ακολούθησαν τον αρχηγό τους.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών