Αγέλες με αδέσποτα παντού

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 11 Ιαν 2019, 19:29

Γάταρος έγραψε:
11 Ιαν 2019, 18:45
Κάποτε στάθηκε έξω από το σπίτι μου μια αγέλη σκύλων και το πεκινουά που είχα εκείνο τον καιρό πήδηξε από το μπαλκόνι και πήρε όλη την αγέλη στο κυνήγι. Δύσκολο να εξηγηθεί αυτό.
Πανεύκολο.
Το πεκινουά υπεράσπιζε το χώρο του και επειδή είναι σπιτίσιο έχει άγνοια κινδύνου.
Η αγέλη έχει αρχηγό. Και βασικά προτειμά να αποφύγει τον καυγά, αν δεν υπάρχει θηλυκό για ζευγάρωμα ή φαγητό.
Αφού δεν υπήρχε λόγος, ο αρχηγός της αγέλης έδωσε σύνθημα φεύγουμε, και όλα τα υπόλοιπα υπάκουσαν.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 11 Ιαν 2019, 19:33

Ερμής έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:28
Παραπανω λες ότι ο σκύλος πρώτα γαυγίζει, μετά γρυλιζει, μετά δείχνει δόντια και μετά δαγκωνει. Από αυτά που λες, το σκυλί σου πήγε με τη μια να αρπάξει τον άνθρωπο, άρα κάποιο λάθος παίζει εδώ. Και οπως ειπες ετρεχε, ουτε κινηθηκε απειλητικα εναντίον σας, ούτε είχε καμία διάθεση να ασχοληθεί μαζί σας, απλά έτρεχε, το ότι πέρασε δίπλα σας, σόρρυ αλλά δεν έχει καμία λογική. Τελοσπαντων καλό είναι να του φοράς κανένα φίμωτρο εφόσον δε το ελέγχεις 100% γιατί στην καλυτερη θα πληρώσεις τπτ λεφτακια και πολύ Καλώς θα τα πληρώσεις.
Ακριβώς. Λες έχεις σκύλο. Δεν κατάλαβες τι έγινε;
Η Σκύλα αμέριμνη, μυρίζει, ψάχνει και ξαφνικά περνά αέρας ένας δίπλα της. Πότε να προλάβει να τα κάνει αυτά. Και βασικά γιατί να τα κάνει; Ποτέ δεν θα το κάνει αφού δεν κινδυνε΄λυει και είναι ελεγχόμενη στη βόλτα. Το αδέσποτα όμως είναι αλλιώς. Περνας από το χώρο του. Απαιτεί σεβασμό. Και κάνει τη διαδικασία.

Μέσα στο σπίτι η δικιά μου δεν γαυγίζει καθόλου. Δεν την ενδιαφέρει ποιος περνά στο διάδρομο, και τι κάνει. Αν χτυπήσει η πόρτα, ή ακούσει θόρυβο στην πόρτα (πχ καθαρίστριες) πάει από πίσω και αρχίζει τα γγρρρρρρρρρρ. Φεύγουνε γιατί έχουν τελειώσει και δεν έχει καν γαυγίσει.

Αλλά έκανε και αυτό την Καθαρά Δευτέρα. Ούτε καν έφτασαν στον αφαλό. Μόνο το δακτυλίδι έβγαλαν οι τυχεροί!!!!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φρούραρχος την 11 Ιαν 2019, 19:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 11 Ιαν 2019, 19:35

panos291 έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:08


Aν την επομενη φορα που θα περασει απο εκει αφησει καμια εικοσαρια φολες, ολοι θα ουρλιαζουν για το ανθρωπομορφο τερας.
Πρωτα φολα στον τσοπανο.
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Ιαν 2019, 19:37

Δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να ξέρει πως θα συμπεριφερθεί το κάθε σκυλί, ούτε ο χώρος του είναι μια ακτίνα μονίμως γύρω του. Τόσα χρόνια τρέχω, τόσες φορές έχω περάσει δίπλα από σκυλιά και ποτέ κανένα δεν έκανε κίνηση.
Μέσα στο σπίτι δε ξέρω πως συμπεριφέρονται, δε μπαίνει εντός σπιτιού ποτέ, έχει δικό του χώρο όσο θέλει.
Όσο για τη βόλτα Ναι να τα πάμε αν ποτέ ανέβεις προς υπερβόρεια και ειμαι εκει.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 11 Ιαν 2019, 19:42

Ερμής έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:37
Δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να ξέρει πως θα συμπεριφερθεί το κάθε σκυλί, ούτε ο χώρος του είναι μια ακτίνα μονίμως γύρω του. Τόσα χρόνια τρέχω, τόσες φορές έχω περάσει δίπλα από σκυλιά και ποτέ κανένα δεν έκανε κίνηση.
Μέσα στο σπίτι δε ξέρω πως συμπεριφέρονται, δε μπαίνει εντός σπιτιού ποτέ, έχει δικό του χώρο όσο θέλει.
Όσο για τη βόλτα Ναι να τα πάμε αν ποτέ ανέβεις προς υπερβόρεια και ειμαι εκει.
Υπερβόρεια την πάω στο λόφο δεξιά, πριν στρίψεις αριστερά για τη σπηλιά του Νταβέλη. Στην έξοδο από την Πολιτεία. Θα σε ειδοποιήσω νωρίτερα. Αρσενικό ή θηλυκό έχιες;

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 11 Ιαν 2019, 19:43

Να διαβασετε να μαθετε ρε για την ψυχολογια των σκυλων για να μην κινδυνευετε.
Αν καποιος αποφασισει να εχει για κατοικιδιο καμμια τιγρη,κανα λιονταρι κλπ να διαβασετε και για την δικη τους ψυχολογια για να μην κινδυνευετε αν τα βγαλουν βολτα.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Ιαν 2019, 19:43

Αρσενικό πιτ πιο ακακο και από αρνί. Το πολύ μέχρι την πλατεία της Πολιτείας τον πάω και μετά πάλι πίσω. Εσύ ανεβαίνεις πολύ μακρυά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 11 Ιαν 2019, 19:44

Φρούραρχος έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:42
Ερμής έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:37
Δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να ξέρει πως θα συμπεριφερθεί το κάθε σκυλί, ούτε ο χώρος του είναι μια ακτίνα μονίμως γύρω του. Τόσα χρόνια τρέχω, τόσες φορές έχω περάσει δίπλα από σκυλιά και ποτέ κανένα δεν έκανε κίνηση.
Μέσα στο σπίτι δε ξέρω πως συμπεριφέρονται, δε μπαίνει εντός σπιτιού ποτέ, έχει δικό του χώρο όσο θέλει.
Όσο για τη βόλτα Ναι να τα πάμε αν ποτέ ανέβεις προς υπερβόρεια και ειμαι εκει.
Υπερβόρεια την πάω στο λόφο δεξιά, πριν στρίψεις αριστερά για τη σπηλιά του Νταβέλη. Στην έξοδο από την Πολιτεία. Θα σε ειδοποιήσω νωρίτερα. Αρσενικό ή θηλυκό έχιες;
Ειναι τριτου φυλου.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 11 Ιαν 2019, 19:47

panos291 έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:16
Φρούραρχος έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:10
Ερμής έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:00
Πρώτα από όλα θα έπρεπε να έχεις ισιωσει χαρακτήρα στη σκύλα σου να μην προσπαθεί να αρπάξει ότι περνάει από δίπλα της, αν δε μπορείς να το κάνεις αυτό θα έπρεπε να της έχεις φίμωτρο. Δεν είναι λογική πως απαγορεύεται να υπάρχει οτιδήποτε έμβιο σε ακτίνα μισού μέτρου από το σκυλί μας.
Μια χαρά περνά δίπλα μου οτιδήποτε. Όχι όμως τρέχοντας. Να βγούμε μια βόλτα σε λεωφόρο να δεις πως ούτε κοιτά τι είναι δίπλα της. Ε αν έρχεσαι τρέχοντας πάνω μου, δεν περιμένει αν θα πέσεις πάνω μου. Απλά πράγματα. Σε 3 μέτρα δρόμο, όταν βλέπεις σκύλο έστω και στο λουρί , ΄δεν περνας συριζα. Αρνί να είναι μπορεί να τρομάξει και να στη ρίξει. Τες πα. Όσο εκπαίδευση θέλει ο κάθε ιδιοκτήτης σκύλου για να έχει υπό έλεγχο το σκύλο του, άλλο τόσο κοινή λογική θέλει να μην πας τρέχοντας προς σκύλους. Ο σκύλος έχει έσχατο μέσω άμυνας τα δόντια του. Πρώτα θα γαυγίσει, μετά θα γρυλκίσει, μετά θα σου δείξει δόντια και μετά θα δαγκώσει. Δεν δαγκώνει όυτε μπλέκεται σε καυγάδες για πλάκα και ειδικά ο αδέσποτος που ξέρει ότι πρέπει να αοφύγει φασαρία, για να μην τραυματιστεί και τότε θα έχει δυσκολία στην επιβίωση.
Ρε φρουραρχε εδω παραπανω λεει για ηλικιωμενη που κατασπαραχτηκε απο αδεσποτα. Πριν μερικες μερες εγραφαν για πιτ που δαγκωσε κοριτσακι στα μουτρα. Ξερω περιστατικο που ιδιοκτητης ροτβαιλερ πληρωσε αρκετα λεφτα σε κοριτσακι που το δαγκωσε στο κεφαλι. Εμενα προσωπικα μου την εχουν πεσει αγελες 5-6 σκυλων με το μηχανακι και παραλιγο να με ριξουν. Και δεν μπαινω στον κοπο να γκουγλαρω.
Τι διαολο, ολοι τα προκαλουμε?
Ο Γράντε μαλάκας είναι αυτός με το πιτ μπουλ. Όφειλε να ξέρει ότι η ράτσα του είναι ανθρωποκεντρική (προσωποκεντρική), πιθανόν ζηλεύει παιδιά, πόσο μάλλον να ακούει και τρίγωνα. Εγώ δεν άφηνα το δικό μου όταν μου έλεγαν τα κάλαντα στην πόρτα. Την έκλεινα στο χωλ καλού κακού.
Ροτβάιλερ, με λυμένες κοτσίδες δεν αφήνεις ποτέ. Πάλι ο ιδιοκτήτης φταίει. Στο σπίτι του γείτονά μου στη Σαρωνίδα ΔΕΝ μπαίνω αν δεν κλείσει τα δύο ροτ σε περιφραγμένο χώρο. Που με ξέρουν οπτικά.
Συνήθως φταίει ο ιδιοκτήτης στην πόλη. Στο βουνό τα θέλει ο κώλος αυτουνού που δαγκώθηκε.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48031
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 11 Ιαν 2019, 19:48

Και ο κάγκουρας με το ποδήλατο, βάζει τις φωνές εξασφαλίζοντας ότι θα τραβήξει περισσότερο την προσοχή. Μόλις ρίχνει τον τόνο της φωνής ξαφνικά αρχίζει και πέφτει και η ένταση των ζωντανών.
Ρε μαν, δεν ξέρουν, και δεν είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν όλοι πώς να φερθούν γύρω από σκύλο ή σκύλους. Το θέμα είναι οτι από τη στιγμή που έχει ο άλλος στάνη και έχει τόσα πολλά/τόσο μεγάλα σκυλιά, αυτά πρέπει να βρίσκονται σε ΠΕΡΙΦΡΑΓΜΕΝΟ χώρο, οχι χύμα και όποιον πάρει ο χάρος.

Υπόψη, ο κάθε σκύλος έχει δική του προσωπικότητα, και δεν ισχύει "αν κάνεις αυτό δε σου ορμάνε, αν κάνεις το άλλο ορμάνε".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kauldron την 11 Ιαν 2019, 19:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 11 Ιαν 2019, 19:49

Ερμής έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:43
Αρσενικό πιτ πιο ακακο και από αρνί. Το πολύ μέχρι την πλατεία της Πολιτείας τον πάω και μετά πάλι πίσω. Εσύ ανεβαίνεις πολύ μακρυά.
Καλά δεν έρχομαι και κάθε μέρα. Την πάω μακρυά όταν θέλω να της λύσω τις κοτσίδες.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Ιαν 2019, 19:50

Όπως το μάθεις. Και εμένα πιτ είναι αλλά σου ειπα και παραπάνω, πιο ακακο από αρνί. Αν μπει κλέφτης στο σπίτι πιο πιθανό είναι να σιχαθεί από τα σάλια παρά να φοβηθεί μη του επιτεθεί

Όταν εννοείς μακρυά εννοεις με το αμάξι φαντάζομαι. Δε τον βάζω στο αμάξι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 11 Ιαν 2019, 19:51

Kauldron έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:48
Και ο κάγκουρας με το ποδήλατο, βάζει τις φωνές εξασφαλίζοντας ότι θα τραβήξει περισσότερο την προσοχή. Μόλις ρίχνει τον τόνο της φωνής ξαφνικά αρχίζει και πέφτει και η ένταση των ζωντανών.
Ρε μαν, δεν ξέρουν, και δεν είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν όλοι πώς να φερθούν γύρω από σκύλο ή σκύλους. Το θέμα είναι οτι από τη στιγμή που έχει ο άλλος στάνη και έχει τόσα πολλά/τόσο μεγάλα σκυλιά, αυτά πρέπει να βρίσκονται σε ΠΕΡΙΦΡΑΓΜΕΝΟ χώρο, οχι χύμα και όποιον πάρει ο χάρος.

Υπόψη, ο κάθε σκύλος έχει δική του προσωπικότητα, και δεν ισχύει "αν κάνεις αυτό δε σου ορμάνε, αν κάνεις το άλλο ορμάνε".
Στο μόνο που μπορώ να συμφωνήσω είναι ότι έχει πάρα, μα πάρα πολλά. Όμως η δουλειά τους είναι να περιφρουρούν το κοπάδι. Αυτό δε γίνεται σε περιφραγμένο χώρο. :lol:

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 11 Ιαν 2019, 20:06

Ασχετη ερώτηση μια που βλέπω οτι ασχολειστε με σκυλια. Εχω δει στην ζωη μου 2 ντογκο απο κοντα, και φαινονται εξαιρετικά σκυλια. Επίσης τυχαια στο ίντερνετ μια τουρκικη ρατσα, τα Κανγκαλ. Τι γνωμη εχετε για αυτες τις ρατσες?
Εντελώς πληροφοριακα ρωταω.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 11 Ιαν 2019, 20:13

panos291 έγραψε:
11 Ιαν 2019, 20:06
Ασχετη ερώτηση μια που βλέπω οτι ασχολειστε με σκυλια. Εχω δει στην ζωη μου 2 ντογκο απο κοντα, και φαινονται εξαιρετικά σκυλια. Επίσης τυχαια στο ίντερνετ μια τουρκικη ρατσα, τα Κανγκαλ. Τι γνωμη εχετε για αυτες τις ρατσες?
Εντελώς πληροφοριακα ρωταω.
Προς αποφυγή.
Ράτσες που θέλουν πολύ έμπειρο χειριστή. Επειδή μάλιστα μιλάμε για σκυλιά βάρους 60 και 70 κιλά πλας, πρέπει μέχρι να γίνουν 7, 8 μηνών να έχουν πάρει θέση στην αγέλη κάτω από τον ιδιοκτήτη τους. Αλλιώς δεν νομίζω ότι μπορείς να τα κάνεις καλά.
Ντόγκο θα ήθελα, αλλά δεν θα πάρω μάλλον ποτέ. Δεν νομίζω ότι θα μπορώ να το έχω υπό έλεγχο. Αλλά εξαιρετικά προστατευτικά για τον χώρο και τους ιδιοκτήτες τους. Για Καγκάλ ούτε που θα το συζήταγα.
Το αυτό θα έλεγα και για καθαρό Μαλινουά, ή τσέχικο που δεν πλησιάζουν σε όγκο, αλλά θέλουν επίσης εμπειρία μεγάλη. Τα δύο τελευταία τα γράφω γιατί είναι λατρεία!!! :g094:

Καγκάλ! Δεν το πας. Σε πάει, και αν κουραστείς το καβαλάς κιόλας... :lol:
Εικόνα

Ντόγκο Αρζεντίνο

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φρούραρχος την 11 Ιαν 2019, 20:21, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών