Αγέλες με αδέσποτα παντού

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 11 Ιαν 2019, 22:18

Φρούραρχος έγραψε:
11 Ιαν 2019, 20:13
panos291 έγραψε:
11 Ιαν 2019, 20:06
Ασχετη ερώτηση μια που βλέπω οτι ασχολειστε με σκυλια. Εχω δει στην ζωη μου 2 ντογκο απο κοντα, και φαινονται εξαιρετικά σκυλια. Επίσης τυχαια στο ίντερνετ μια τουρκικη ρατσα, τα Κανγκαλ. Τι γνωμη εχετε για αυτες τις ρατσες?
Εντελώς πληροφοριακα ρωταω.
Προς αποφυγή.
Ράτσες που θέλουν πολύ έμπειρο χειριστή. Επειδή μάλιστα μιλάμε για σκυλιά βάρους 60 και 70 κιλά πλας, πρέπει μέχρι να γίνουν 7, 8 μηνών να έχουν πάρει θέση στην αγέλη κάτω από τον ιδιοκτήτη τους. Αλλιώς δεν νομίζω ότι μπορείς να τα κάνεις καλά.
Ντόγκο θα ήθελα, αλλά δεν θα πάρω μάλλον ποτέ. Δεν νομίζω ότι θα μπορώ να το έχω υπό έλεγχο. Αλλά εξαιρετικά προστατευτικά για τον χώρο και τους ιδιοκτήτες τους. Για Καγκάλ ούτε που θα το συζήταγα.
Το αυτό θα έλεγα και για καθαρό Μαλινουά, ή τσέχικο που δεν πλησιάζουν σε όγκο, αλλά θέλουν επίσης εμπειρία μεγάλη. Τα δύο τελευταία τα γράφω γιατί είναι λατρεία!!! :g094:
Είχαμε έναν ελληνικό ποιμενικό σε κάποια φάση που παραήταν μεγαλόσωμος. Τον κρατούσα απ' το κολάρο για να περάσουν 2 άτομα απ' την αυλή, ήταν 11 μηνών. Με το που είδε κίνηση στην πόρτα, έκανε να φύγει προς τα εκεί, κρατούσα κόντρα, με όση δύναμη είχα και μ' έσυρε 3-4 μέτρα μέχρι να το πάρει απόφαση να σταματήσει. Το παντελόνι που σχίστηκε το έχω ακόμη.

Επίσης εκτός από πολύ χώρο ένα τέτοιο ων θέλει και περισσότερο φαγητό.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 11 Ιαν 2019, 22:30

Τα Κανγκαλ είναι τσοπανοσκυλα. Αυτό τα λέει όλα ώστε να αποφύγουμε μια τέτοια ρατσα σε αστικό περιβάλλον. Αν μάλιστα συνυπολογίσουμε ότι έχει το πιο δυνατό δάγκωμα από τα σκυλιά, τότε η δεν χρειάζεται καν κουβέντα.

Το αυτό και για τα Τόζα Ινου, αλλά για άλλους λόγους. Μακριά.

Δύο Ράτσες που λατρεύω αλλά πιθανότατα δεν θα έπαιρνα είναι τα Κάνε Κόρσο και τα Καναριο.

Ντοπερμαν ή Λυκόσκυλο τα πιο πιθανά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 12 Ιαν 2019, 08:34

Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
11 Ιαν 2019, 17:05
Chainis έγραψε:
11 Ιαν 2019, 14:42
Υδράργυρος έγραψε:
11 Ιαν 2019, 08:25


Και αυτα πληγη ειναι. Πολλαπλασιαζονται αναξρλεγκτα και τροφοδοτουν τα χωρια και κωμοπολεις με αδεσποτα. Αντιδρουσαν οι τσοπανηδες οταν τους βσλανε και αυτους να τσιπαρουνε
Τι γράφετε ρε;

Πως πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα, δεν έχουν αφεντικό;
Κάθε τσοπάνος άμα του γεννήσει σκύλα κρατάει 1-2 και αν και τα υπόλοιπα τα σκοτώνει ο ίδιος για να μην τα ταΐζει ή δίνει και κανένα αν του ζητήσουν.
τώρα το να τα σκότωσει είναι παράνομο και σκέφτομαι να μιλήσω ελεύθερα όπως το νιώθω ,τα καλά σε ένα ολοκληρωτικό καθεστώς λχ το σοβιετικό μπλοκ ειναιότι υπάρχει συλλογικότητα δεν υπάρχει δεν ξέρω δεν είδα ,δεν ξέρω αυτό τους το αναγνωρίζω δηλαδή αν ένας βοσκός σκοτώσει τον καλείς να παραδοθεί αλλιώς όποιος ξέρει να μιλήσει ειδάλλως κηρύσσεις το χωριό αντιδραστικό και άμα δε βρεθεί τους κύρησσεις ταξικούς εχθρούς και λύνεται το θέμα,
μεγάλη υπόθεση η πειθαρχημένη κοινωνία γιατί αλλιώς δε διορθώνεται το πράγμα .. βέβαια με τη λογική του κάνω ότι γουστάρω θα μπορούσε να υποστηρίξει κάνεις και το παιδί μου να περνάει μάθημα ή τις εξετάσεις όπως γουστάρω εγώ γιατί έτσι το νομίζω και να έχουμε γενικά νοοτροπία τσοπάνη...
η χειρότερη αμορφωσιά βέβαια είναι στο μαθηματικό κομμάτι άμα δεν τα στείρωσεις θα αναπαράγονται δηλαδή θα το σκοτώνεις; αφού δεν είναι αγριόσκυλα δεν είναι ντίνγκο,πως θα αποφύγεις τις γεννήσεις ...όπως η γυναίκα κάνει αντισύλληψή, παλιά τα πετούσανε τα παιδιά ενίοτε ,ναι πετούσαν τα παιδιά και το θεωρούσαν φυσιολογικό παρ' ότι ητανε παιδάκι κι είχε αθάνατη ψυχούλα.
θα μου πεις ακτιβιστής του πληκτρολογίου είσαι ;ναι ρε παιδιά μέχρι εκεί φτάνουν οι δυναμεις μου ,του πληκτρολόγιο και του παρασκηνίου ενίοτε ..
το άδικο είναι ότι εγώ έχω τις ενοχές που δεν μπορώ να βοηθήσω και όχι εσεις που λέτε τα... δικά σας
Α καλά.
Κάτσε στο όμορφο σπιτάκι σου στην όμορφη πόλη σου και μην ασχολείσαι με πράγματα που δεν έχεις ιδέα για να μην γίνεσαι ρεζίλι.

Άκου "τα καλά των ολοκληρωτικών καθεστώτων που δεν σκοτώνουν σκυλάκια.... :lol:
Βρες κανέναν Αλβανό ή Βούλγαρο πρώην τσοπάνο να σου πει πως στείρωναν τις σκύλες επί Χότζα και Ζίβκοφ στην πειθαρχημένη τους κοινωνία. :smt005:
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32122
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Ιαν 2019, 09:37

Φρούραρχος έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:22
stergiosbik έγραψε:
11 Ιαν 2019, 19:14
Θα τρεχει ο κοσμος κανοντας ζικ ζακ γιατι ο καθε απαραδεκτος βγαζει βολτα το σκυλι του.
Να μην κάνεις ζιγκ ζαγκ/ Νοάς τι έγραψα; Τζογινγκ έκανε σε αλάνα, σε πανεπιστημιακό χώρο. Αφού ερχόταν και από πίσω, μπορούσε να περάσει σε δύο μέτρα απόσταση να μην υπάρχει περίπτωση να κινδυνεύσει. Πέρασε δίπλα. Ο σκύλος φταίει και εγώ που τον πάω σε δάσος γιατί δε γουστάρω να κατουράει στο δρόμο εκεί περνά κόσμος, παιδάκια και μπορεί να πέσουν;
Όπως δε γουστάρω να πέσει στα κάτουρα του σκύλου μου το παιδί ή ο παππούς, δεν γουστάρω να προκαλείς το σκύλο μου. Γιατί τον προκαλείς να κυνηγήσει όταν πας τρέχοντας δίπλα του.

Μιλάμε, δεν έχω τσακωθεί στο δρόμο και μου ανεβάζετε την πίεση εδώ μέσα.
δεν τον προκαλει. δεν ξερει, και δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει, τι προκαλει το σκυλο σου. μπορει την ιδια μερα να ειχε περασει τρεχοντας διπλα απο 10 αλλα σκυλια και να μην αντεδρασε κανενα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 12 Ιαν 2019, 10:00

Chainis έγραψε:
12 Ιαν 2019, 08:34
Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
11 Ιαν 2019, 17:05
Chainis έγραψε:
11 Ιαν 2019, 14:42


Τι γράφετε ρε;

Πως πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα, δεν έχουν αφεντικό;
Κάθε τσοπάνος άμα του γεννήσει σκύλα κρατάει 1-2 και αν και τα υπόλοιπα τα σκοτώνει ο ίδιος για να μην τα ταΐζει ή δίνει και κανένα αν του ζητήσουν.
τώρα το να τα σκότωσει είναι παράνομο και σκέφτομαι να μιλήσω ελεύθερα όπως το νιώθω ,τα καλά σε ένα ολοκληρωτικό καθεστώς λχ το σοβιετικό μπλοκ ειναιότι υπάρχει συλλογικότητα δεν υπάρχει δεν ξέρω δεν είδα ,δεν ξέρω αυτό τους το αναγνωρίζω δηλαδή αν ένας βοσκός σκοτώσει τον καλείς να παραδοθεί αλλιώς όποιος ξέρει να μιλήσει ειδάλλως κηρύσσεις το χωριό αντιδραστικό και άμα δε βρεθεί τους κύρησσεις ταξικούς εχθρούς και λύνεται το θέμα,
μεγάλη υπόθεση η πειθαρχημένη κοινωνία γιατί αλλιώς δε διορθώνεται το πράγμα .. βέβαια με τη λογική του κάνω ότι γουστάρω θα μπορούσε να υποστηρίξει κάνεις και το παιδί μου να περνάει μάθημα ή τις εξετάσεις όπως γουστάρω εγώ γιατί έτσι το νομίζω και να έχουμε γενικά νοοτροπία τσοπάνη...
η χειρότερη αμορφωσιά βέβαια είναι στο μαθηματικό κομμάτι άμα δεν τα στείρωσεις θα αναπαράγονται δηλαδή θα το σκοτώνεις; αφού δεν είναι αγριόσκυλα δεν είναι ντίνγκο,πως θα αποφύγεις τις γεννήσεις ...όπως η γυναίκα κάνει αντισύλληψή, παλιά τα πετούσανε τα παιδιά ενίοτε ,ναι πετούσαν τα παιδιά και το θεωρούσαν φυσιολογικό παρ' ότι ητανε παιδάκι κι είχε αθάνατη ψυχούλα.
θα μου πεις ακτιβιστής του πληκτρολογίου είσαι ;ναι ρε παιδιά μέχρι εκεί φτάνουν οι δυναμεις μου ,του πληκτρολόγιο και του παρασκηνίου ενίοτε ..
το άδικο είναι ότι εγώ έχω τις ενοχές που δεν μπορώ να βοηθήσω και όχι εσεις που λέτε τα... δικά σας
Α καλά.
Κάτσε στο όμορφο σπιτάκι σου στην όμορφη πόλη σου και μην ασχολείσαι με πράγματα που δεν έχεις ιδέα για να μην γίνεσαι ρεζίλι.

Άκου "τα καλά των ολοκληρωτικών καθεστώτων που δεν σκοτώνουν σκυλάκια.... :lol:
Βρες κανέναν Αλβανό ή Βούλγαρο πρώην τσοπάνο να σου πει πως στείρωναν τις σκύλες επί Χότζα και Ζίβκοφ στην πειθαρχημένη τους κοινωνία. :smt005:
Με βάση τα δεδομένα του παλιόυ Φόρουμ ελπίζω να έρθει κάποιά στιγμή εδώ ο red hot chili Lennin να μας εξηγήσει πώς θα διορθωθούν στο μέλλον τα όποια σφάλματα του σοβιετικού παρελθόντος ... επειδή η μνήμη του ανθρώπου τον απατάει εν πολλοίς,δεν θέλω να παραθέσω κείμενα του από το παρελθόν με κίνδυνο να μπούνε αλλοιωμένα και δη εν απουσία του ,θα περιμένω όμως .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρρηνmax41postspermonth την 12 Ιαν 2019, 10:02, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22914
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 12 Ιαν 2019, 10:01

Εμένα αυτά που μ'αρέσουν πολύ είναι τα αγγλικά μπουλγντογκ αλλά δρ πρόκειται να το πάρω ποτέ, διότι δε ζουν εκτός σπιτιού
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 12 Ιαν 2019, 10:34

Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
12 Ιαν 2019, 10:00
Chainis έγραψε:
12 Ιαν 2019, 08:34
Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
11 Ιαν 2019, 17:05


τώρα το να τα σκότωσει είναι παράνομο και σκέφτομαι να μιλήσω ελεύθερα όπως το νιώθω ,τα καλά σε ένα ολοκληρωτικό καθεστώς λχ το σοβιετικό μπλοκ ειναιότι υπάρχει συλλογικότητα δεν υπάρχει δεν ξέρω δεν είδα ,δεν ξέρω αυτό τους το αναγνωρίζω δηλαδή αν ένας βοσκός σκοτώσει τον καλείς να παραδοθεί αλλιώς όποιος ξέρει να μιλήσει ειδάλλως κηρύσσεις το χωριό αντιδραστικό και άμα δε βρεθεί τους κύρησσεις ταξικούς εχθρούς και λύνεται το θέμα,
μεγάλη υπόθεση η πειθαρχημένη κοινωνία γιατί αλλιώς δε διορθώνεται το πράγμα .. βέβαια με τη λογική του κάνω ότι γουστάρω θα μπορούσε να υποστηρίξει κάνεις και το παιδί μου να περνάει μάθημα ή τις εξετάσεις όπως γουστάρω εγώ γιατί έτσι το νομίζω και να έχουμε γενικά νοοτροπία τσοπάνη...
η χειρότερη αμορφωσιά βέβαια είναι στο μαθηματικό κομμάτι άμα δεν τα στείρωσεις θα αναπαράγονται δηλαδή θα το σκοτώνεις; αφού δεν είναι αγριόσκυλα δεν είναι ντίνγκο,πως θα αποφύγεις τις γεννήσεις ...όπως η γυναίκα κάνει αντισύλληψή, παλιά τα πετούσανε τα παιδιά ενίοτε ,ναι πετούσαν τα παιδιά και το θεωρούσαν φυσιολογικό παρ' ότι ητανε παιδάκι κι είχε αθάνατη ψυχούλα.
θα μου πεις ακτιβιστής του πληκτρολογίου είσαι ;ναι ρε παιδιά μέχρι εκεί φτάνουν οι δυναμεις μου ,του πληκτρολόγιο και του παρασκηνίου ενίοτε ..
το άδικο είναι ότι εγώ έχω τις ενοχές που δεν μπορώ να βοηθήσω και όχι εσεις που λέτε τα... δικά σας
Α καλά.
Κάτσε στο όμορφο σπιτάκι σου στην όμορφη πόλη σου και μην ασχολείσαι με πράγματα που δεν έχεις ιδέα για να μην γίνεσαι ρεζίλι.

Άκου "τα καλά των ολοκληρωτικών καθεστώτων που δεν σκοτώνουν σκυλάκια.... :lol:
Βρες κανέναν Αλβανό ή Βούλγαρο πρώην τσοπάνο να σου πει πως στείρωναν τις σκύλες επί Χότζα και Ζίβκοφ στην πειθαρχημένη τους κοινωνία. :smt005:
Με βάση τα δεδομένα του παλιόυ Φόρουμ ελπίζω να έρθει κάποιά στιγμή εδώ ο red hot chili Lennin να μας εξηγήσει πώς θα διορθωθούν στο μέλλον τα όποια σφάλματα του σοβιετικού παρελθόντος ... επειδή η μνήμη του ανθρώπου τον απατάει εν πολλοίς,δεν θέλω να παραθέσω κείμενα του από το παρελθόν με κίνδυνο να μπούνε αλλοιωμένα και δη εν απουσία του ,θα περιμένω όμως .
Δεν ξερω που κολαει ο rhcl αλλα ετσι απο περιεργια, μπορει ενας βοσκος να σφαζει και να τρωει τα αρνακια. του αλλα πρεπει να τιμωρείται οταν σκοτώνει τα μικρα σκυλακια που δεν τα χρειάζεται;
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 12 Ιαν 2019, 15:15

Chainis έγραψε:
12 Ιαν 2019, 10:34
Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
12 Ιαν 2019, 10:00
Chainis έγραψε:
12 Ιαν 2019, 08:34


Α καλά.
Κάτσε στο όμορφο σπιτάκι σου στην όμορφη πόλη σου και μην ασχολείσαι με πράγματα που δεν έχεις ιδέα για να μην γίνεσαι ρεζίλι.

Άκου "τα καλά των ολοκληρωτικών καθεστώτων που δεν σκοτώνουν σκυλάκια.... :lol:
Βρες κανέναν Αλβανό ή Βούλγαρο πρώην τσοπάνο να σου πει πως στείρωναν τις σκύλες επί Χότζα και Ζίβκοφ στην πειθαρχημένη τους κοινωνία. :smt005:
Με βάση τα δεδομένα του παλιόυ Φόρουμ ελπίζω να έρθει κάποιά στιγμή εδώ ο red hot chili Lennin να μας εξηγήσει πώς θα διορθωθούν στο μέλλον τα όποια σφάλματα του σοβιετικού παρελθόντος ... επειδή η μνήμη του ανθρώπου τον απατάει εν πολλοίς,δεν θέλω να παραθέσω κείμενα του από το παρελθόν με κίνδυνο να μπούνε αλλοιωμένα και δη εν απουσία του ,θα περιμένω όμως .
Δεν ξερω που κολαει ο rhcl αλλα ετσι απο περιεργια, μπορει ενας βοσκος να σφαζει και να τρωει τα αρνακια. του αλλα πρεπει να τιμωρείται οταν σκοτώνει τα μικρα σκυλακια που δεν τα χρειάζεται;
βεβαίως και πρέπει να υπάρχει διάκριση μεταξύ των δύο αυτών ειδών ... είναι θέμα παιδείας και πολιτισμού εάν κάποιο είδος το έχεις για σύντροφο και λόγω κουλτούρας δεν το τρως να αποφεύγεις τις γεννήσεις να κόψει.τον λαιμό του να κάνει στείρωση τόσα λεφτά θα σου φέρει το σκυλί ,υπάρχει ο νόμος ενάντια στον οποίο αν μιλήσουμε μπορεί να κατηγορηθούμε για διεγερση σε πλημμέλημα και πολύ καλως μάλιστα, ας ξεκινήσουμε λοιπόν απ' τη προστασία του σκύλου και της γάτας και αργότερα που θα βγει το συνθετικό κρέας γιατί θα βγει, απλά προϊούσης ηλικίας το μυαλό γίνεται άκαμπτο και δεν καταλαβαίνει μερικά πράγματα, ψέματα ;θα δούμε τι θα κάνουμε και μετά με τα υπόλοιπα ζώα... μη νομίζεις με το βάρος των τύψεων ζω ,διότι παλιά δεν είχα δυστυχώς τέτοιες ευαισθησίες
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 12 Ιαν 2019, 15:29

Εγώ έχω την εξής απορία. Τα περισσότερα από αυτά τα αδέσποτα είναι παρατημένα πρώην κατοικίδια. Δεν είναι τσιπαρισμένα; Δεν μπορούν να βρούνε τον ιδιοκτήτη όταν έχουν το σκύλο και να του ρίξουν ένα ωραίο πρόστιμο που όταν το βαρέθηκε το πέταξε στο δρόμο να γίνει πρόβλημα κάποιου άλλου;

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 12 Ιαν 2019, 15:34

Chainis έγραψε:
12 Ιαν 2019, 10:34
Δεν ξερω που κολαει ο rhcl αλλα ετσι απο περιεργια, μπορει ενας βοσκος να σφαζει και να τρωει τα αρνακια. του αλλα πρεπει να τιμωρείται οταν σκοτώνει τα μικρα σκυλακια που δεν τα χρειάζεται;
Να στειρώσει τα σκυλιά του για να μην γεννούν. Αλλιώς 5 χιλιάδες ευρώ πρόστιμο για κάθε σκυλάκι.
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
12 Ιαν 2019, 15:29
Εγώ έχω την εξής απορία. Τα περισσότερα από αυτά τα αδέσποτα είναι παρατημένα πρώην κατοικίδια. Δεν είναι τσιπαρισμένα; Δεν μπορούν να βρούνε τον ιδιοκτήτη όταν έχουν το σκύλο και να του ρίξουν ένα ωραίο πρόστιμο που όταν το βαρέθηκε το πέταξε στο δρόμο να γίνει πρόβλημα κάποιου άλλου;
Είναι και αδέσποτα που γεννιούνται από αδέσποτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brb και tyt την 12 Ιαν 2019, 15:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Φαίδρος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 12 Ιαν 2019, 13:35
Phorum.gr user: Φαίδρος

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φαίδρος » 12 Ιαν 2019, 15:35

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
12 Ιαν 2019, 15:29
Εγώ έχω την εξής απορία. Τα περισσότερα από αυτά τα αδέσποτα είναι παρατημένα πρώην κατοικίδια. Δεν είναι τσιπαρισμένα; Δεν μπορούν να βρούνε τον ιδιοκτήτη όταν έχουν το σκύλο και να του ρίξουν ένα ωραίο πρόστιμο που όταν το βαρέθηκε το πέταξε στο δρόμο να γίνει πρόβλημα κάποιου άλλου;

..ζεις είπαμε σε ποια χώρα;
Από το σοβαρό στο γελοίο, η απόσταση είναι ελάχιστη, από το γελοίο, όμως, στο σοβαρό, είναι πολύ μεγάλη

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 12 Ιαν 2019, 15:50

Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
12 Ιαν 2019, 15:15

βεβαίως και πρέπει να υπάρχει διάκριση μεταξύ των δύο αυτών ειδών ... είναι θέμα παιδείας και πολιτισμού
Κατάλαβα, με συγχωρείς, ξεχνάω μόνιμα τις διαφορές ζωόφιλων και σκυλογατόφιλων, που οι δεύτεροι φυλάνε σκοπιά μην πάθουν τίποτα τα αγαπημένα τους ζωντανά τσακίζοντας παϊδάκια και μπριζολάκια από τα άλλα που δεν έχουν ψυχή.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 12 Ιαν 2019, 15:51

brb και tyt έγραψε:
12 Ιαν 2019, 15:34
Chainis έγραψε:
12 Ιαν 2019, 10:34
Δεν ξερω που κολαει ο rhcl αλλα ετσι απο περιεργια, μπορει ενας βοσκος να σφαζει και να τρωει τα αρνακια. του αλλα πρεπει να τιμωρείται οταν σκοτώνει τα μικρα σκυλακια που δεν τα χρειάζεται;
Να στειρώσει τα σκυλιά του για να μην γεννούν. Αλλιώς 5 χιλιάδες ευρώ πρόστιμο για κάθε σκυλάκι.
Συμφωνώ.
Πότε ξεκινάς τους ελέγχους και τα πρόστιμα;
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 12 Ιαν 2019, 16:06

Chainis έγραψε:
12 Ιαν 2019, 15:51
brb και tyt έγραψε:
12 Ιαν 2019, 15:34
Chainis έγραψε:
12 Ιαν 2019, 10:34
Δεν ξερω που κολαει ο rhcl αλλα ετσι απο περιεργια, μπορει ενας βοσκος να σφαζει και να τρωει τα αρνακια. του αλλα πρεπει να τιμωρείται οταν σκοτώνει τα μικρα σκυλακια που δεν τα χρειάζεται;
Να στειρώσει τα σκυλιά του για να μην γεννούν. Αλλιώς 5 χιλιάδες ευρώ πρόστιμο για κάθε σκυλάκι.
Συμφωνώ.
Πότε ξεκινάς τους ελέγχους και τα πρόστιμα;
Όταν γίνω δημόσιος υπάλληλος και προσληφθώ στις υπηρεσίες που δίνουν άδεια στους τσοπάνους να έχουν κοπάδια, να έχουν μαντριά και να ασκούν το επάγγελμα. Θα τους ζητούσα να δηλώσουν πόσα σκυλιά έχουν και θα απαιτούσα να είναι τσιπαρισμένα, εμβολιασμένα και στειρωμένα τα θηλυκά. Οι έλεγχοι θα ήταν τακτικοί.

Ουσιαστικά πρώτα πρέπει να υπάρξει σχετική νομοθεσία από την Βουλή.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αγέλες με αδέσποτα παντού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 12 Ιαν 2019, 16:07

brb και tyt έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:06
Chainis έγραψε:
12 Ιαν 2019, 15:51
brb και tyt έγραψε:
12 Ιαν 2019, 15:34


Να στειρώσει τα σκυλιά του για να μην γεννούν. Αλλιώς 5 χιλιάδες ευρώ πρόστιμο για κάθε σκυλάκι.
Συμφωνώ.
Πότε ξεκινάς τους ελέγχους και τα πρόστιμα;
Όταν γίνω δημόσιος υπάλληλος και προσληφθώ στις υπηρεσίες που δίνουν άδεια στους τσοπάνους να έχουν κοπάδια, να έχουν μαντριά και να ασκούν το επάγγελμα. Θα τους ζητούσα να δηλώσουν πόσα σκυλιά έχουν και θα απαιτούσα να είναι τσιπαρισμένα και στειρωμένα τα θηλυκά. Οι έλεγχοι θα ήταν τακτικοί.

Ουσιαστικά πρώτα πρέπει να υπάρξει σχετική νομοθεσία από την Βουλή.
Δεν υπάρχει τέτοια υπηρεσία βρες άλλο.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών