Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 12 Ιαν 2019, 16:03

Ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι δεν έχω τεράστια εμπειρία από σκύλους και ότι σκύλο πήρα μόλις πριν ενάμιση χρόνο. Όμως έκανα κάποια πράγματά κάποια από τύχη, κάποια επειδή άκουσα ιδιοκτήτες υπεύθυνους και κάποια διαβάζοντας. Δεν ξέρω αν θα βοηθήσουν αυτά που θα γράψω άλλα είναι οδηγίες κυρίως προς όσους θέλουν να πάρουν σκύλο.

- Θέλω να πάρω σκυλάκι, σκύλο, σκύλαρο.
Να μην πάρεις ΠΟΤΕ. Η σωστή ερώτηση είναι.

- Μπορώ να ανταποκριθώ στις ανάγκες ενός κατοικίδιου και μάλιστα απαιτητικού; Από άποψη οικονομική, χρόνου, διάθεσης;
Αν μπορείς να ξοδεύεις τόσα όσα έχει ανάγκη ο σκύλος για τροφή, ανάλογα το μέγεθος, για γιατρούς, για περιποίηση.
Αν έχεις χρόνο όχι για να τον βγάζεις βόλτα 10 λεπτά, αλλά να έχεις δύο ώρες την ημέρα που θα είσαι εσύ και ο σκύλος σου στο περιβάλλον του σκύλου, δηλαδή έξω στη φύση.
Αν έχεις διάθεση να σε εκπαιδεύσει ο σκύλος να τον "διαβάζεις" και να καταλαβαίνεις τι ζητάει, τι θέλει και ουσιαστικά ποια είναι η ανάγκη του.

- Μπορώ να επιβληθώ σε ένα πλάσμα, που εξ' ορισμού θα ζητά πάντα να ανέβει στην ιεραρχία της ¨αγέλης" του.
Αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα αφιερώσεις χρόνο συνέχεια για να ξέρει ότι είσαι ο αρχηγός του και να μην διεκδικεί την αρχηγεία μην πάρεις σκύλο. Θα είναι δυστηχισμένο, θα κάνει ζημιές, δεν θα το ελέγχεις, θα σου δημιουργήσει προβλήματα.

Και να ξέρεις ότι πάντα θα έχεις ένα μωρό που ΔΕΝ θα μεγαλώσει, ΔΕΝ θα μπορεις να το παρκάρεις για να πας διακοπές, ΘΑ πρέπει πάντα να έχεις στο μυαλό σου: ΠΟΥ θα τον αφήσω αν δεν μπορώ να τον πάρω μαζί μου.

Αν αποδεχθείς, ότι θα πρέπει σταθερά να έχεις οικονομικό προϋπολογισμό, σταθερά θα ξεχνάς 2 ώρες την ημέρα από οτιδήποτε άλλο για να βγάζει την ενέργειά του, θα πρέπει μέσα στο σπίτι (κήπο) να επικοινωνείς μαζί του (κι άλλος χρόνος) τότε καλώς ήρθες στην πόρτα του κλαμπ.

Συνεχίζεται....

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 12 Ιαν 2019, 16:07

#trigger OANNHSEA
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 12 Ιαν 2019, 16:09

Αν είναι να πάρεις καλύτερα υιοθέτησε ένα από τις οργανώσεις που μαζεύουν τα αδέσποτα. Αν ψάξεις στο google θα βρεις.
Κατά τα άλλα είναι μεγάλη ευθύνη και επίσης μεγάλη δέσμευση. Δεν είναι παιχνίδι και πρέπει να ξέρεις ότι θα το έχεις μέχρι να πεθάνει (περίπου 15 χρόνια). Μην κάνεις σαν κάποιους που άλλαξαν σπίτι και ανακάλυψαν ότι δεν χωράει ο σκύλος ή ότι έκαναν παιδί και τους ενοχλεί ο σκύλος κλπ. Αν είναι έτσι μην παίρνεις.

Τουλάχιστον εγώ αυτά θα έκανα.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68596
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιαν 2019, 16:11

brb και tyt έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:09
Αν είναι να πάρεις καλύτερα υιοθέτησε ένα από τις οργανώσεις που μαζεύουν τα αδέσποτα. Αν ψάξεις στο google θα βρεις.
Κατά τα άλλα είναι μεγάλη ευθύνη και επίσης μεγάλη δέσμευση. Δεν είναι παιχνίδι και πρέπει να ξέρεις ότι θα το έχεις μέχρι να πεθάνει (περίπου 15 χρόνια). Μην κάνεις σαν κάποιους που άλλαξαν σπίτι και ανακάλυψαν ότι δεν χωράει ο σκύλος ή ότι έκαναν παιδί και τους ενοχλεί ο σκύλος κλπ. Αν είναι έτσι μην παίρνεις.

Τουλάχιστον εγώ αυτά θα έκανα.
Φρούραρχος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:03
Ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι δεν έχω τεράστια εμπειρία από σκύλους και ότι σκύλο πήρα μόλις πριν ενάμιση χρόνο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 12 Ιαν 2019, 16:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:11
brb και tyt έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:09
Αν είναι να πάρεις καλύτερα υιοθέτησε ένα από τις οργανώσεις που μαζεύουν τα αδέσποτα. Αν ψάξεις στο google θα βρεις.
Κατά τα άλλα είναι μεγάλη ευθύνη και επίσης μεγάλη δέσμευση. Δεν είναι παιχνίδι και πρέπει να ξέρεις ότι θα το έχεις μέχρι να πεθάνει (περίπου 15 χρόνια). Μην κάνεις σαν κάποιους που άλλαξαν σπίτι και ανακάλυψαν ότι δεν χωράει ο σκύλος ή ότι έκαναν παιδί και τους ενοχλεί ο σκύλος κλπ. Αν είναι έτσι μην παίρνεις.

Τουλάχιστον εγώ αυτά θα έκανα.
Φρούραρχος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:03
Ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι δεν έχω τεράστια εμπειρία από σκύλους και ότι σκύλο πήρα μόλις πριν ενάμιση χρόνο.
Re: Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;
:102:
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 12 Ιαν 2019, 16:21

Αν είσαι τσοπάνης πάρε αν είσαι αστός γέμισε αλλιώς τα κενά σου, σφίξε τα δόντια, άντεξε το ότι ο πλανήτης αδιαφορεί γιά σένα.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 12 Ιαν 2019, 16:26

παρε γατακι,ρωτα και τον Γιοχι :P
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 12 Ιαν 2019, 16:28

Αφού αποφάσισες να έρθεις στο κλαμπ....

Τι σκύλο να διαλέξεις;
Ο σκύλος δεν είναι μόδα, να πάρεις ράτσα για επίδειξη. Είσαι άπειρος και υπάρχουν ράτσες που θέλουν εμπειρία τεράστια για να τις κάνεις να σε δεχθούν σαν αρχηγό, οπότε θα σε υπακούουν τυφλά. Αν δεν έχεις εμπειρία θα επιβληθούν, θα είναι οι αρχηγοί τπυ σπιτιού και θα κάνουν αυτό που θέλουν αυτοί. Η παραμονή στο σπίτι θα είναι μαρτύριο, η βόλτα θα είναι μαρτύριο, η συνάντηση με άλλα κυριαρχικά θα είναι καταστροφή, ΔΕΝ θα αντέξεις.
Ένα σκυλί μέχρι μεσαίο μέγεθος και βάρος που θα το πηγαίνεις βόλτα και αν κάποια στιγμή "τραβήξει" να μπορείς να το κουμαντάρεις με τη δύναμη και το όγκο σου. Θα τραβήξει και όχι μια φορά και αυτό είναι τόσο σίγουρο όσο ότι ο ήλιος βγαίνει από ην Ανατολή. Το ερέθισμα θα είναι μια μπάλα, μια γάτα, ένα θηλυκό με περίοδο, ή ένα θηλυκό σε οίστρο. Εκει οι εντολές μπορεί να μην πιάσουν, θα πρέπει να πιάσει ότι το ελέγχεις με το λουρί και το πας, δε σε πάει. Δοκίμασε με ράτσες μακριά από σκυλιά με έντονο ταμπεραμέντο. Τα Μαλινουά είναι η λατρεία μου. Θέλουν όμως πολύ εξάσκηση, και πολύ έντονη εκτόνωση. Θέλουν να τρέξουν και αυτό δε γίνεται με το λουρί στο λαιμό. Αλλιώς ο γείτονας θα έχει δίκιο να διαμαρτύρεται γιατί γαυγίζει υπερβολικά. Για να μείνει ελεύθερο χωρίς λουρί, θες πάρκο (αχαχχαχχαχαχα) περιφραγνένο, ή δάσος αφού έχεις εξασφαλίσει ότι ακολουθεί πιστά τις εντολές ΕΛΑ (για να έρθει κοντά σου), ΜΕΙΝΕ (για να μην ορμήξει στην αλεπού που κυκλοφορεί στο δάσος - ΝΑΙ υπάρχουν, στη γάτα, σε άλλο σκύλο), ΑΣΤΟ (αν βάλει κάτι στο στόμα του που δεν ξέρεις τι είναι).

Ποιμενικοί κάθε είδους (τσοπανόσκυλα) στην πόλη; Πλάκα κάνουμε. Ούτε με αυλή. Θέλουν χώρο, όχι ένα, αλλά στρέμματα. Ένα λυκόσκυλο και αυτό με προϋποθέσεις ότι θα το εκπαιδεύσεις σωστά και θα του δώσεις space είναι στο όριο. Κάτι Καγκάλ, Κάνε Κόρσο, Πρέσα Κανάριο, Ντόγκο κλπ.... είναι στο ΠΟΥ ΠΑ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟΟΟΟ;;;;;

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 12 Ιαν 2019, 16:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:11
brb και tyt έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:09
Αν είναι να πάρεις καλύτερα υιοθέτησε ένα από τις οργανώσεις που μαζεύουν τα αδέσποτα. Αν ψάξεις στο google θα βρεις.
Κατά τα άλλα είναι μεγάλη ευθύνη και επίσης μεγάλη δέσμευση. Δεν είναι παιχνίδι και πρέπει να ξέρεις ότι θα το έχεις μέχρι να πεθάνει (περίπου 15 χρόνια). Μην κάνεις σαν κάποιους που άλλαξαν σπίτι και ανακάλυψαν ότι δεν χωράει ο σκύλος ή ότι έκαναν παιδί και τους ενοχλεί ο σκύλος κλπ. Αν είναι έτσι μην παίρνεις.

Τουλάχιστον εγώ αυτά θα έκανα.
Φρούραρχος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:03
Ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι δεν έχω τεράστια εμπειρία από σκύλους και ότι σκύλο πήρα μόλις πριν ενάμιση χρόνο.
Πολυ - ημίαιμο που μου έβγαλε την πίστη για να το έχω ως έχει. Δάσκαλε που δίδασκες και πήρες (τσοπανόσκυλο, λυκόσκυλο, μαλινουά - 3 αίματα) από 2 μηνών που δεν αγοράστηκε και δεν ξέρω που θα κατέληγε....

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 12 Ιαν 2019, 16:33

Και να ξέρεις ότι πάντα θα έχεις ένα μωρό που ΔΕΝ θα μεγαλώσει, ΔΕΝ θα μπορεις να το παρκάρεις για να πας διακοπές, ΘΑ πρέπει πάντα να έχεις στο μυαλό σου: ΠΟΥ θα τον αφήσω αν δεν μπορώ να τον πάρω μαζί μου.
Υπάρχουν σκυλοξενοδοχεία που μπορείς να τον αφήσεις όσο χρόνο θέλεις αρκεί να διαθέτεις τα χρήματα.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 12 Ιαν 2019, 16:41

Chainis έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:33
Και να ξέρεις ότι πάντα θα έχεις ένα μωρό που ΔΕΝ θα μεγαλώσει, ΔΕΝ θα μπορεις να το παρκάρεις για να πας διακοπές, ΘΑ πρέπει πάντα να έχεις στο μυαλό σου: ΠΟΥ θα τον αφήσω αν δεν μπορώ να τον πάρω μαζί μου.
Υπάρχουν σκυλοξενοδοχεία που μπορείς να τον αφήσεις όσο χρόνο θέλεις αρκεί να διαθέτεις τα χρήματα.
Το αντιμετώπισα πέρυσι δύο φορές που χρειάστηκε να ταξιδέψω έξω.
Τα απέρριψα γιατί η δικιά μου έχει μάθει καθημερινή βόλτα σε δάσος, οπότε το 2χ2 και βόλτα 20 λεπτά και πολλά λέω, δεν μας κάνει. Φοβήθηκα αλλαγή συμπεριφοράς κυρίως. Οπότε την έκανα 2 ταξιδάκια τη φορά, εκεί που την πήρα (στη μαμά και την αδερφή της) Εξτραδάκι βενζίνες και διόδια...

Έχουμε φτάσει στο επίπεδο όχι να τρώμε κατ΄εντολή, αλλά και μπριζόλες και κόκκαλα να έχουμε μπροστά στη μύτη μας, δεν κάνουμε βήμα αν δεν μας δοθεί εντολή που επιτρέπει τη μάσα!!!
SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 12 Ιαν 2019, 16:54

brb και tyt έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:11
brb και tyt έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:09
Αν είναι να πάρεις καλύτερα υιοθέτησε ένα από τις οργανώσεις που μαζεύουν τα αδέσποτα. Αν ψάξεις στο google θα βρεις.
Κατά τα άλλα είναι μεγάλη ευθύνη και επίσης μεγάλη δέσμευση. Δεν είναι παιχνίδι και πρέπει να ξέρεις ότι θα το έχεις μέχρι να πεθάνει (περίπου 15 χρόνια). Μην κάνεις σαν κάποιους που άλλαξαν σπίτι και ανακάλυψαν ότι δεν χωράει ο σκύλος ή ότι έκαναν παιδί και τους ενοχλεί ο σκύλος κλπ. Αν είναι έτσι μην παίρνεις.

Τουλάχιστον εγώ αυτά θα έκανα.
Φρούραρχος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:03
Ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι δεν έχω τεράστια εμπειρία από σκύλους και ότι σκύλο πήρα μόλις πριν ενάμιση χρόνο.
Re: Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;
:102:
Βασικά να αποτρέψω κάποιους από το να πάρουν ανεύθυνα ένα πλάσμα, που έχει πολλές απαιτήσεις, χωρίς να είναι υπεύθυνοι. Αρκετά αδέσποτα υπάρχουν, όπως και αρκετοί ιδιοκτήτες που δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Ένας λόγος που αποφεύγω πεισματικά βόλτες στην πόλη.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Ιαν 2019, 17:10

Φρούραρχος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:28

Ένα σκυλί μέχρι μεσαίο μέγεθος και βάρος που θα το πηγαίνεις βόλτα και αν κάποια στιγμή "τραβήξει" να μπορείς να το κουμαντάρεις με τη δύναμη και το όγκο σου.
Αυτό ξαναπέστο. Γνωστή με μολοσσό που όταν σηκωνόταν στα πίσω πόδια ξεπερνούσε το ύψος άνδρα τον έδωσε στην μητέρα της να τον βγάλει βόλτα. Η μητέρα αν και αρκετά ψηλή και σωματώδης δεν κατάφερε να το ελέγξει και το ζώο την τραυμάτισε σέρνοντάς την στα πεζοδρόμια.
Το σκυλί το είχαν σε μικρό διαμέρισμα πολυκατοικίας στο κέντρο της Αθήνας.

Ορέστης 35

Re: Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 12 Ιαν 2019, 18:03

Οι κτηνιατροι ειναι απατεωνες που αρρωσταινουν τα ζωα για να κονομανε.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12465
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Σκύλος. Αυτό το υπέροχο πλάσμα!!! Να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 12 Ιαν 2019, 21:29

Ορέστης 35 έγραψε:
12 Ιαν 2019, 18:03
Οι κτηνιατροι ειναι απατεωνες που αρρωσταινουν τα ζωα για να κονομανε.
Εικόνα
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών