Θάνος Τζήμερος

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 12 Ιαν 2019, 17:04

-71 έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:25
Γάταρος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 11:54
-71 έγραψε:
11 Ιαν 2019, 23:51
έχω αρχή να μην έχω σε εκτίμηση άνδρες που πηδάνε μεταχειρισμένες μάνες.
Δηλαδή αν χωρίσει μια γυναίκα με παιδί πρέπει να τελειώσει η ζωή της και όποιος άντρας την ερωτευτεί είναι ξεφτίλας;
Σε παραπέμπω στο δαρβινισμό που είναι άτυπα η επίσημη του νεοφιλελευθερισμού.Μη ξεχνάς ότι το πραγματικό σύνθημα ήταν δεν υπάρχουν κοινωνίες μόνο άτομα,και το γυρίσανε για τα κουτορνήθια που ψηφίζαν συντηρητικούς στο δεν υπάρχουν κοινωνίες μόνο οικογένειες.Εντελώς ψυχρά να το δεις η συμπεριφορά του άτριχου αστού ακροδεξιού και κρυπτοφασίστα παραπέμπει σε αρσενικό β' κατηγορίας.Το τι θα κάνει κάθε χωρισμένη 40άρα και αν κάποιος τη βρίσκει με αυτές,δε με απασχολεί.Ούτε και αυτούς ή τρίτους η δική μου γνώμη.Αυτοί έχουν τη ζωή τους και γω τη δική μου.
Το τί κάνει - λες πως - δεν σε νοιάζει, αλλά από την άλλη την προσβάλλεις επειδή έκανε το λάθος να παντρευτεί κάποιον που δεν γουστάρεις.
Άσε που προσβάλλεις ένα σωρό γυναίκες, σαν μεταχειρισμένες μάνες. Ο ρατσισμός και η αλητεία ξεχειλίζουν!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 12 Ιαν 2019, 19:44

Nandros έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:04
-71 έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:25
Γάταρος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 11:54
Δηλαδή αν χωρίσει μια γυναίκα με παιδί πρέπει να τελειώσει η ζωή της και όποιος άντρας την ερωτευτεί είναι ξεφτίλας;
Σε παραπέμπω στο δαρβινισμό που είναι άτυπα η επίσημη του νεοφιλελευθερισμού.Μη ξεχνάς ότι το πραγματικό σύνθημα ήταν δεν υπάρχουν κοινωνίες μόνο άτομα,και το γυρίσανε για τα κουτορνήθια που ψηφίζαν συντηρητικούς στο δεν υπάρχουν κοινωνίες μόνο οικογένειες.Εντελώς ψυχρά να το δεις η συμπεριφορά του άτριχου αστού ακροδεξιού και κρυπτοφασίστα παραπέμπει σε αρσενικό β' κατηγορίας.Το τι θα κάνει κάθε χωρισμένη 40άρα και αν κάποιος τη βρίσκει με αυτές,δε με απασχολεί.Ούτε και αυτούς ή τρίτους η δική μου γνώμη.Αυτοί έχουν τη ζωή τους και γω τη δική μου.
Το τί κάνει - λες πως - δεν σε νοιάζει, αλλά από την άλλη την προσβάλλεις επειδή έκανε το λάθος να παντρευτεί κάποιον που δεν γουστάρεις.
Άσε που προσβάλλεις ένα σωρό γυναίκες, σαν μεταχειρισμένες μάνες. Ο ρατσισμός και η αλητεία ξεχειλίζουν!
.
Δε σχολίασα καμία γυναίκα,παρατήρησα ορισμένα χαρακτηριστικά τωρινού μεγαλοστελέχους της αξιωματικής.Επαναλαμβάνω ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει με τη ζωή του,και από τη στιγμή που επιζητεί μετά μανίας τη δημοσιοποίηση αυτής έχω κάθε δικαίωμα να σχολιάσω και να μοιραστώ τις σκέψεις μου με όσους τις βρίσκουν ενδιαφέρουσες.Αν δε σου αρέσουν είναι δικό σου το πρόβλημα και όχι δικό μου.Για αρχή μπορείς να μη με διαβάζεις,αν και ούτως ή άλλως γράφω αραιά.

fagano3

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 12 Ιαν 2019, 23:36

Nandros έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:58
fagano3 έγραψε:
12 Ιαν 2019, 12:04
Δεν ειναι λογικη αυτη.Αν ειναι να παμε να σπρωχνουμε και πρεζα.Δεν ειμαστε εμεις πρεζονια,αυτοι ειναι πρεζονια και τους δινουμε αυτο που θελουν.

Η μΑΝΩΛΙΔΟΥ ειναι κατωτατου επιπεδου και η επιλογη της συζυγου,αν ηταν απλως γκομενα δεν θα πειραζε μιας και ειναι μιλφ για πολλα γουστα, δειχνει πολλα για τον χαρακτηρα του Αδωνη.
Έχοντας ξεκινήσει μαθήματα πιάνο από την ηλικία των πέντε ετών, φοίτησε στην Σχολή Τζούλιαρντ της Νέας Υόρκης οπού σπούδασε μουσική σύνθεση υπό τον συνθέτη Ντάρον Χάγκεν και διεύθυνση ορχήστρας με τον ιδρυτή της New York Grand Opera Company, Βίνσεντ Λα Σέλβα, ενώ συγχρόνως συνέχισε σπουδές πιάνο υπό την σολίστρια Τζούλι Τζόρνταν. Το τελευταίο της έτος στο Τζούλιαρντ ηχογράφησε το πρώτο της έργο Σημασίες Και Σύμβολα, βασισμένο σε 14 μύθους της Αρχαίας Ελλάδας, το οποίο κυκλοφόρησε στην Ελλάδα το 1999. Επέστρεψε στην Ευρώπη το 1998, για μεταπτυχιακές σπουδές υπό τον Βέλγο συνθέτη και μαέστρο Ρόμπερτ Γιάνσσενς στο Βασιλικό Ωδείο των Βρυξελλών, όπου συνέθεσε και διηύθηνε το μπαλέτο Γαία, που παρουσιάστηκε στο Βούπερταλ από τον θίασο Tanztempel, χωρογραφία της Λίντα Κάλντερ.

Τον Ιούλιο του 2000, έκανε την πρώτη της εμφάνιση σε Ελληνικό κοινό στο Θέατρο Απόλλων της Ερμούπολης, όπου διηύθηνε την Ορχήστρα των Χρωμάτων με σοπράνο την Χαρά Κεφάλα και τενόρο τον Κωνσταντίνο Παλιατσάρα. Το ίδιο έτος έκανε πρεμίερα στο Brahms-Saal του Μουζικφεράιν της Βιέννης με την Συμφωνική Ορχήστρα Δβόρακ, όπου εντυπωσίασε τον πρόεδρο του Μουζικφεράιν ο οποίος της ζήτησε να μελοποιήσει τα ποιήματα του Ράινερ Μαρία Ρίλκε, έργο το οποίο παρουσίασε το 2002 στην ίδια αίθουσα. Το 2001 κυκλοφόρησε ο δεύτερός της δίσκος Ελληνικοί Ύμνοι, ηχογραφημένος στην Τσεχία και βασισμένος σε δέκα Ορφικούς Ύμνους. Το 2004 συνέθεσε την μουσική για το ντοκιουμαντέρ Μέγας Αλέξανδρος: Μύθοι και Πραγματικότητα και κυκλοφόρησαν οι δίσκοι της Αρχέτυπον και Γαία. Το 2006, η πρώτη της όπερα Έπος βραβέυτηκε με τη δεύτερη διάκριση του Διεθνούς Διαγωνισμού Σύνθεσης Όπερας Nancy van de Vate, ενώ η δεύτερη της όπερα La Pisanella βραβεύτηκε στο Φεστιβάλ Bartok Plus, το 2014.

Στο πλαίσιο των Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου, συνέθεσε την συμφωνία Δύο Πολιτισμοί, Ένα Πνεύμα, την οποία παρουσίασε, διευθύνοντας την Ορχήστρα του Εθνικού Θεάτρου Όπερας και Δραματικού Χωρού της Κίνας με τη σοπράνο Χαρά Κεφάλα και τον παίκτη παραδοσιακού κινεζικού λάουτου Cài Jǐn, υπό την αιγίδα της Ολυμπιακής Επιτροπής, στην Αίθουσα Συναυλιών του Πεκίνου.


Πολύ κατώτατο επίπεδο.
.
Φυσικα και ειναι κατωτατου.Μονο κατωτατου επιπεδου ατομα θα παρουσιαζαν την εκπομπη που παρουσιαζε.

Οι καλλιτεχνικες σπουδες της δεν μου λενε τιποτα.Βασικα οπως εχει δειξει η πραγματικοτητα ιδιως τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα με τα μνημονια και το συριζα οι καλλιτεχνες εξω απο το κομματι της δουλειας τους ειναι στην πλειοψηφια τουε ηλιθιοι και κρετινοι.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Ιαν 2019, 03:03

fagano3 έγραψε:
12 Ιαν 2019, 23:36
Φυσικα και ειναι κατωτατου.Μονο κατωτατου επιπεδου ατομα θα παρουσιαζαν την εκπομπη που παρουσιαζε.

Οι καλλιτεχνικες σπουδες της δεν μου λενε τιποτα.Βασικα οπως εχει δειξει η πραγματικοτητα ιδιως τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα με τα μνημονια και το συριζα οι καλλιτεχνες εξω απο το κομματι της δουλειας τους ειναι στην πλειοψηφια τουε ηλιθιοι και κρετινοι.
Νομίζω ότι υπερβάλεις λιγάκι. Οι σπουδές της είναι πολύ καλές και κάποιος που είναι ηλίθιος δεν θα μπορούσε να τις έχει ολοκληρώσει. Επίσης και ο πρώτος της σύζυγος ήταν ζωγράφος και γενικά η σχέση της με την τέχνη είναι μακροχρόνια και όχι ευκαιριακή.

Πιστεύω η διαφωνία σας να είναι θέμα ορισμού. Στο τι εσύ θεωρείς άνθρωπο κατωτάτου επιπέδου. Πχ εσύ να αναφέρεσαι περισσότερο στην ηθική υπόσταση και την ακεραιότητα του ατόμου ενώ οι περισσότεροι όταν τον χρησιμοποιούν αναφέρονται κυρίως στην μόρφωση. Αν έτσι το ορίζεις μπορούμε πιθανόν να συμφωνήσουμε. Βέβαια είναι εύκολο να λέει κανείς στον άλλο μην κάνεις αυτήν τη δουλειά γιατί δεν είναι αξιοπρεπής αλλά δεν ξέρεις τι οικονομικά ανοίγματα και τι υποχρεώσεις έχει κάποιος με παιδιά και αν το κάνει από εκ πεποιθήσεως ή από ανάγκη. Προφανώς και εγώ θα προτιμούσα να μην είχε παρουσιάσει μια τέτοια εκπομπή, ούτε ο Άδωνις τις πωλήσεις με τα κινητά και τα νανογιλέκα αλλά μάλλον ζητάμε πολλά.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 13 Ιαν 2019, 03:06

καθίστε ρε παιδιά, εκπομπή παρουσίαζε δεν έκανε πεζοδρόμιο.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Ιαν 2019, 03:17

Lord Brum έγραψε:
13 Ιαν 2019, 03:06
καθίστε ρε παιδιά, εκπομπή παρουσίαζε δεν έκανε πεζοδρόμιο.
Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο. Λέω πως όποιος έχει φιλοδοξίες να αναμειχθεί στα κοινά σε υψηλό επίπεδο, πρέπει τόσο αυτός όσο και το στενό οικογενειακό του περιβάλλον να κάνουν προσεκτικές επιλογές. Η συγκεκριμένη επιλογή θεωρώ ότι ήταν λάθος. Ο κόσμος που δεν ήξερε την Μανωλίδου για τις σπουδές και την όποια σταδιοδρομία της, την γνώρισε ως παρουσιάστρια μιας αμφιλεγόμενης εκπομπής.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2019, 03:56

Otto Weininger έγραψε:
12 Ιαν 2019, 12:01
hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2019, 01:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιαν 2019, 23:02
Έχει παντρευτεί ωραία, τσαχπίνα και καλλιεργημένη γυναίκα
Καλλιέργεια:

Φυσικά και είναι καλλιεργημένη. Δεν πήγε εκείνη να παίξει στο παιχνίδι. Το παρουσίαζε. Και πληρωνόταν αδρά για κάθε επεισόδιο.
Και εγώ πήγαινα να το παρουσιάσω, σιγά.

Ακόμα και τα παρατράγουδα της Πανια θα έκανα αν μου έδιναν αυτά που ζητούσα.
Άρα δεν έχεις πρόβλημα να παρουσιάσεις σκουπίδια, σαπίλα, τελείως ανήθικα πράγματα, μόνο για το χρήμα. Καλλιέργεια είναι να σου δίνουν λεφτά για να κολυμπάς στα σκατά. Μάλιστα. Το μάθαμε κι αυτό σήμερα.

Παρεμπιπτόντως, η Πάνια μπροστά σ' αυτό το πράγμα είναι υψηλή τέχνη. Αυτό το έκτρωμα είναι ό,τι χειρότερο, ό,τι πιο ανήθικο και αισχρό έχει βγει ποτέ στον αέρα.

Μόνο με το Τρούμαν Σόου (όχι την ίδια την ταινία, το σόου της υπόθεσης) θα μπορούσα να το παρομοιάσω σε επίπεδο σαπίλας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2019, 04:11

ST48410 έγραψε:
13 Ιαν 2019, 03:03
fagano3 έγραψε:
12 Ιαν 2019, 23:36
Φυσικα και ειναι κατωτατου.Μονο κατωτατου επιπεδου ατομα θα παρουσιαζαν την εκπομπη που παρουσιαζε.

Οι καλλιτεχνικες σπουδες της δεν μου λενε τιποτα.Βασικα οπως εχει δειξει η πραγματικοτητα ιδιως τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα με τα μνημονια και το συριζα οι καλλιτεχνες εξω απο το κομματι της δουλειας τους ειναι στην πλειοψηφια τουε ηλιθιοι και κρετινοι.
Νομίζω ότι υπερβάλεις λιγάκι. Οι σπουδές της είναι πολύ καλές και κάποιος που είναι ηλίθιος δεν θα μπορούσε να τις έχει ολοκληρώσει. Επίσης και ο πρώτος της σύζυγος ήταν ζωγράφος και γενικά η σχέση της με την τέχνη είναι μακροχρόνια και όχι ευκαιριακή.

Πιστεύω η διαφωνία σας να είναι θέμα ορισμού. Στο τι εσύ θεωρείς άνθρωπο κατωτάτου επιπέδου. Πχ εσύ να αναφέρεσαι περισσότερο στην ηθική υπόσταση και την ακεραιότητα του ατόμου ενώ οι περισσότεροι όταν τον χρησιμοποιούν αναφέρονται κυρίως στην μόρφωση. Αν έτσι το ορίζεις μπορούμε πιθανόν να συμφωνήσουμε. Βέβαια είναι εύκολο να λέει κανείς στον άλλο μην κάνεις αυτήν τη δουλειά γιατί δεν είναι αξιοπρεπής αλλά δεν ξέρεις τι οικονομικά ανοίγματα και τι υποχρεώσεις έχει κάποιος με παιδιά και αν το κάνει από εκ πεποιθήσεως ή από ανάγκη. Προφανώς και εγώ θα προτιμούσα να μην είχε παρουσιάσει μια τέτοια εκπομπή, ούτε ο Άδωνις τις πωλήσεις με τα κινητά και τα νανογιλέκα αλλά μάλλον ζητάμε πολλά.
Όταν μιλάμε για επίπεδο και καλλιέργεια, αναφερόμαστε πάντα μα πάντα στην παιδεία. Η μόρφωση δεν μου λέει τίποτα, γιατί έχει να κάνει καθαρά και μόνο με τις σπουδές (ακριβέστερα, έχει να κάνει με όλο το γνωσιακό επίπεδο κάποιου, αλλά αυτό σπανίως το γνωρίζουμε πραγματικά. Δηλαδή μια παράθεση των καλλιτεχνικών σπουδών της Μανωλίδου δεν μας αποκαλύπτει αν έχει ευρεία μόρφωση ή απλά μουσική μόρφωση*).

Η παιδεία λοιπόν συνδέεται μεν με την μόρφωση, αλλά υπό την μορφή ένεσης. Σε κάποιους πιάνει ενώ άλλοι έχουν ανοσία. Στο μεταξύ κάποιος μπορεί να έχει παιδεία χωρίς μόρφωση. Η παιδεία είναι η συνισταμένη του μορφωτικού, κοινωνικού και ηθικού επιπέδου ενός ανθρώπου. Εν κατακλείδι, εγώ έχω παιδεία· ο fagano3 έχει παιδεία· η Μανωλίδου όχι.

Επίσης, υπάρχουν πιο αξιοπρεπείς δουλειές. Βασικά ακόμη και πόρνη είναι πιο αξιοπρεπής δουλειά και το λέω αυτό τελείως σοβαρά.



* στην παράθεση που έγινε, για το πού σπούδασε, τι διηύθυνε και τι έγραψε, δεν αποκαλύπτεται αν ξέρει τίποτα από εθνογραφία, γεωγραφία, φυσική, κοσμολογία, βιολογία, γλωσσολογία, κοινωνιολογία, κινηματογράφο, φωτογραφία, χορό, σπορ, ιστορία, παλαιοντολογία, υδρολογία, θρησκειολογία, ψυχολογία, αστρονομία, γεωλογία, ποίηση, χημεία, ηλεκτρονική, κτλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 17 Ιαν 2019, 18:31

Ολο το φορουμ εκει.

Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68597
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Ιαν 2019, 20:13

hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2019, 04:11
ST48410 έγραψε:
13 Ιαν 2019, 03:03
fagano3 έγραψε:
12 Ιαν 2019, 23:36
Φυσικα και ειναι κατωτατου.Μονο κατωτατου επιπεδου ατομα θα παρουσιαζαν την εκπομπη που παρουσιαζε.

Οι καλλιτεχνικες σπουδες της δεν μου λενε τιποτα.Βασικα οπως εχει δειξει η πραγματικοτητα ιδιως τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα με τα μνημονια και το συριζα οι καλλιτεχνες εξω απο το κομματι της δουλειας τους ειναι στην πλειοψηφια τουε ηλιθιοι και κρετινοι.
Νομίζω ότι υπερβάλεις λιγάκι. Οι σπουδές της είναι πολύ καλές και κάποιος που είναι ηλίθιος δεν θα μπορούσε να τις έχει ολοκληρώσει. Επίσης και ο πρώτος της σύζυγος ήταν ζωγράφος και γενικά η σχέση της με την τέχνη είναι μακροχρόνια και όχι ευκαιριακή.

Πιστεύω η διαφωνία σας να είναι θέμα ορισμού. Στο τι εσύ θεωρείς άνθρωπο κατωτάτου επιπέδου. Πχ εσύ να αναφέρεσαι περισσότερο στην ηθική υπόσταση και την ακεραιότητα του ατόμου ενώ οι περισσότεροι όταν τον χρησιμοποιούν αναφέρονται κυρίως στην μόρφωση. Αν έτσι το ορίζεις μπορούμε πιθανόν να συμφωνήσουμε. Βέβαια είναι εύκολο να λέει κανείς στον άλλο μην κάνεις αυτήν τη δουλειά γιατί δεν είναι αξιοπρεπής αλλά δεν ξέρεις τι οικονομικά ανοίγματα και τι υποχρεώσεις έχει κάποιος με παιδιά και αν το κάνει από εκ πεποιθήσεως ή από ανάγκη. Προφανώς και εγώ θα προτιμούσα να μην είχε παρουσιάσει μια τέτοια εκπομπή, ούτε ο Άδωνις τις πωλήσεις με τα κινητά και τα νανογιλέκα αλλά μάλλον ζητάμε πολλά.
Όταν μιλάμε για επίπεδο και καλλιέργεια, αναφερόμαστε πάντα μα πάντα στην παιδεία. Η μόρφωση δεν μου λέει τίποτα, γιατί έχει να κάνει καθαρά και μόνο με τις σπουδές (ακριβέστερα, έχει να κάνει με όλο το γνωσιακό επίπεδο κάποιου, αλλά αυτό σπανίως το γνωρίζουμε πραγματικά. Δηλαδή μια παράθεση των καλλιτεχνικών σπουδών της Μανωλίδου δεν μας αποκαλύπτει αν έχει ευρεία μόρφωση ή απλά μουσική μόρφωση*).

Η παιδεία λοιπόν συνδέεται μεν με την μόρφωση, αλλά υπό την μορφή ένεσης. Σε κάποιους πιάνει ενώ άλλοι έχουν ανοσία. Στο μεταξύ κάποιος μπορεί να έχει παιδεία χωρίς μόρφωση. Η παιδεία είναι η συνισταμένη του μορφωτικού, κοινωνικού και ηθικού επιπέδου ενός ανθρώπου. Εν κατακλείδι, εγώ έχω παιδεία· ο fagano3 έχει παιδεία· η Μανωλίδου όχι.

Επίσης, υπάρχουν πιο αξιοπρεπείς δουλειές. Βασικά ακόμη και πόρνη είναι πιο αξιοπρεπής δουλειά και το λέω αυτό τελείως σοβαρά.



* στην παράθεση που έγινε, για το πού σπούδασε, τι διηύθυνε και τι έγραψε, δεν αποκαλύπτεται αν ξέρει τίποτα από εθνογραφία, γεωγραφία, φυσική, κοσμολογία, βιολογία, γλωσσολογία, κοινωνιολογία, κινηματογράφο, φωτογραφία, χορό, σπορ, ιστορία, παλαιοντολογία, υδρολογία, θρησκειολογία, ψυχολογία, αστρονομία, γεωλογία, ποίηση, χημεία, ηλεκτρονική, κτλ.
Ναι, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά θεωρώ ότι στη συγκεκριμένη ξεσπάει περισσότερο το μένος κατά του Γεωργιάδη σε ό,τι αφορά την Μανωλίδου. Δεν εννοώ ότι εσύ το βλέπεις έτσι, αφορά στο ευρύτερο πλαίσιο των αντιμανωλιδικών.

Και κάπου εκεί χάνεται η μπάλα γιατί αν η Μανωλίδου ή η οποιοαδήποτε παρουσιάστρια ενός "σκουπιδιού" κρίνεται από αυτό, τότε έχουν υπάρξει δεκάδες περιπτώσεις που έχουν περάσει αβρόχοις ποσί αυτόν τον σκόπελο.

Και φυσικά μένουν στο απυρόβλητο ως καταξιωμένοι και χαμηλών τόνων :D τύποι όσοι και όσες έχουν συντελέσει διευθυντές προγράμματος όλων των τηλεοπτικών σταθμών. Αυτοί αποφασίζουν το ποιοι, πότε και πως.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιαν 2019, 20:19

Εννοείται πως δεν το βλέπω έτσι. Δεν το ήξερα καν ότι είναι ζευγάρι μέχρι που το ανέφερε η ίδια σε ένα επεισόδιο του Ελλάδα Έχεις Ταλέντο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 20 Ιαν 2019, 07:28

Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 01 Φεβ 2019, 16:12

Εικόνα
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 09 Φεβ 2019, 10:51

Ευφυέστατη “τρολιά” του Θάνου Τζήμερου εξευτελίζει τη Συμφωνία των Πρεσπών

Ένας Σλάβος, απόφοιτος του Πανεπιστημίου των Σκοπίων, διδάσκει Μακεδονικά στη Θεσσαλονίκη!

Αυτό γράφει η μικρή αγγελία που έχει μπει σε δημοφιλές site.

Την ανακάλυψε την Πέμπτη το “Πρώτο Θέμα” εδώ: https://www.protothema.gr/world/article ... guV5kDs0s4

Και όλα τα ΜΜΕ πήραν φωτιά. Ο ΣΚΑΪ τη μετέδωσε στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων χθες το βράδυ εδώ http://www.skaitv.gr/episode/enimerosi/ ... 9-02-08-19 (μετά το 0:36:35) μη μπορώντας να πιστέψει πώς ένας Σλάβος έχει το θράσος να μας τρίβει στα μούτρα τη Συμφωνία των Πρεσπών, λέγοντας “Αυτό δεν ψηφίσατε; Εσείς δεν αναγνωρίσατε ότι η γλώσσα μας λέγεται Μακεδονική και εμείς λεγόμαστε Μακεδόνες; Άρα, έχω κάθε δικαίωμα, με τη δική σας άδεια, να σας διδάσκω Μακεδονικά!”

Κι εμάς μας ενόχλησε η ξεδιάντροπη – αλλά νόμιμη, δυστυχώς, με την υπογραφή του Τσίπρα και του θιάσου του – Μικρή Αγγελία.

Υπήρχε όμως κάτι που μας προβλημάτισε: το όνομα του Σκοπιανού φιλολόγου. Επίθετο: Ιβάνοβιτς. Συνηθισμένο. Όνομα: Ζλάτκο-Παρμενίων. Ασυνήθιστο. Κι όχι μόνο ασυνήθιστο αλλά και συμβολικό. Σαν κάποιος να ήθελε να πει ότι από δω και μπρος οι Σκοπιανοί θα αρχίσουν να βάζουν χέρι και στα υπόλοιπα, με την άδειά μας πάντα: την Ιστορία και τον Μακεδονικό Πολιτισμό. Διότι ποιος μπορεί να εμποδίσει έναν Σλάβο από το να βαφτίσει το παιδί του Ζλάτκο-Παρμενίωνα ή και σκέτο Παρμενίωνα; Καλέσαμε τον αριθμό τηλεφώνου της αγγελίας αρκετές φορές. Σε κάποιες έδειχνε ότι μιλάει. Σε άλλες δεν απαντούσε. Μέχρι που σήμερα το πρωί απάντησε.


Πανεπιστήμιο Σκοπίων

Και ακούσαμε ένα ηχογραφημένο μήνυμα της ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΞΑΝΑ.

Αυτό:

Γιατί σού φαίνεται περίεργο ένας Σλάβος να διδάσκει Μακεδονικά; Αυτό λέει η συμφωνία των Πρεσπών: Μακεδονική γλώσσα ονομάζεται ένα βουλγαρικό ιδίωμα και Μακεδόνες ονομάζονται οι Σλάβοι των Σκοπίων. Ο Τσίπρας μπορεί να ακύρωσε όλες τις προεκλογικές του θέσεις, αλλά σε δύο υπήρξε αμετακίνητος: στην αναγνώριση των Σκοπίων με το όνομα Μακεδονία και στο άνοιγμα των συνόρων στους εισβολείς του Ισλάμ. Όμως και οι άλλοι, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, είχαν αποδεχθεί το όνομα Μακεδονία. Αντιστάσου στην παραχάραξη της ιστορίας. Αντιστάσου στην κλοπή της εθνικής μας ταυτότητας. Αν θες υπερήφανη και ρεαλιστική εθνική πολιτική στήριξε τη ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ με πρόεδρο τον Θάνο Τζήμερο, το μόνο πατριωτικό κόμμα που δεν κοιτάει στο παρελθόν, αλλά ξέρει και μπορεί να δημιουργήσει ένα μέλλον αντάξιο της ιστορικής μας κληρονομιάς.”


Ευφυέστατη “τρολιά”! Δόλωμα για μεγάλα ψάρια! Που όχι απλώς τσίμπησαν, αλλά το κατάπιαν αμάσητο.

Πήραμε τηλέφωνο τον Θάνο Τζήμερο.
Ηταν οργισμένος και καταιγιστικός:

Η Συμφωνία των Πρεσπών είναι μια μαύρη σελίδα στην ιστορία της χώρας. Τις συνέπειές της θα τις αντιλαμβανόμαστε από δω και μπρος όλο και περισσότερο. Οι Σκοπιανοί έχουν πλέον το δικαίωμα να αλωνίζουν τον κόσμο ως Μακεδόνες με τη βούλα, και θα είμαστε εμείς που δεν θα χρησιμοποιούμε πλέον αυτό το όνομα για να μην μπερδεύονται οι ξένοι! Ένα ξενοδοχείο στη Χαλκιδική, τι θα γράφει στις διαφημίσεις του προς τους Αμερικάνους; Σας περιμένουμε στη Μακεδονία; Θα βγάζουν εισιτήριο για τα Σκόπια! Σε όλον τον κόσμο θα ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια σλάβικες Μακεδονικές Οργανώσεις, σλάβικα Κέντρα Μακεδονικού Πολιτισμού, στα Πανεπιστήμια του Καναδά, των ΗΠΑ, της Αυστραλίας, της Ευρώπης θα ιδρύονται, με λεφτά της Τουρκίας και του Σόρος, έδρες Μακεδονικών Σπουδών και εμείς θα κοιτάμε σαν τον απατημένο σύζυγο. Ούτε καν για τα προϊόντα μας δεν εξασφαλίζει η συμφωνία ονομασία προέλευσης. Οι Σκοπιανοί θα ονομάζουν τα δικά τους Μακεδονικά κι εμείς πώς θα λέμε τα δικά μας; Νοτιομακεδονικά; Είναι μια συμφωνία – τραγωδία σε όλα τα επίπεδα.

Την “τρολιά” με την αγγελία την σκέφτηκα πριν την επικύρωση της Συμφωνίας για να καταλάβει και ο τελευταίος υποστηρικτής αυτού του αίσχους τι σημαίνει στην πράξη να τους αναγνωρίζεις ως… Μακεδόνες που μιλούν την… Μακεδονική! Όμως τα ΜΜΕ την ανακάλυψαν κατόπιν υπογραφής. Η ουσία είναι πως οι Σκοπιανοί Σλάβοι θα έχουν κάθε δικαίωμα από δω και μπρος να σου λεν “Έλληνα, θες να σου μάθουμε Μακεδονικά;” Και δεν θα μπορείς να βγάλεις “κιχ”. Το “Ζλάτκο – Παρμενίων” ήταν η κρυφή “υπογραφή” μου και παράλληλα ένα τεστ ευφυίας για τα ΜΜΕ: θα καταλάβαιναν την τρολιά; Δεν την κατάλαβαν, αναμενόμενο για το IQ τους, αλλά αυτό είναι το μικρότερο κακό. Το χειρότερο είναι ότι σε λίγο θα πλημμυρίσουμε από ανάλογες αγγελίες και, δυστυχώς, θα είναι αληθινές.



Η ιδεολογική ηγεμονία της αριστεράς δαιμονοποίησε την έννοια του πατριωτισμού. Λες και είναι αφύσικο να αισθάνεσαι αγάπη για την πατρίδα σου και να την θες δυνατή και περήφανη, ακριβώς όπως θες δυνατή και περήφανη την οικογένειά σου. Λες και είναι αδύνατο να είσαι ταυτόχρονα πατριώτης, ανοιχτόμυαλος και πολίτης του κόσμου. Για τους οπαδούς της παγκόσμιας επανάστασης και της δικτατορίας του προλεταριάτου (ας μην ξεχνάμε ότι οι μόνες πραγματικές σπουδές που έκανε ο Τσίπρας ήταν στην ΚΝΕ) το έθνος είναι εμπόδιο. Ο Λένιν έλεγε πως οι κομμουνιστές θα πρέπει να στραφούν πρώτα εναντίον της δικής τους πατρίδας. Αυτό κάνουν αυτοί οι αλήτες που κατέλαβαν την εξουσία με έναν ωκεανό απάτες και μαζί με τα θλιβερά ρετάλια των άλλων κομμάτων συνυπέγραψαν την εθνική τραγωδία των Πρεσπών.

Το λάθος στον χειρισμό του Σκοπιανού, για το οποίο ευθύνονται όλα τα κόμματα, είναι το erga omnes, το ένα όνομα έναντι όλων. Όταν ο Τίτο μετωνόμασε τη Βαρντάρσκα Μπανόβινα σε Μακεδονία, το 1946, θα έπρεπε να σηκώσουμε τον κόσμο στο πόδι. Αλλά τότε εμείς σφαζόμασταν μεταξύ μας. Όμως και στη συνέχεια σφυρίζαμε αδιάφορα, γιατί ο Τίτο ήταν ο αγαπημένος κομμουνιστής της Δύσης, μια που τα είχε σπάσει με τον Στάλιν. Οπότε, μέχρι τη διάλυση της Γιουγκοσλαβίας, είχαν μεγαλώσει 3 γενιές Σκοπιανών μ’ αυτό το παραμύθι. Μολονότι πρόκειται για καραμπινάτη παραχάραξη της ιστορίας, δεν υπάρχει τρόπος να επιβάλεις σε ένα κράτος την αλλαγή του ονόματος που διάλεξε για τον εαυτό του, παρά μόνο με πόλεμο. Αυτό που έπρεπε να γίνει ήταν να επιμείνουμε για διπλή ονομασία. Αυτοί να ονομάζονται στο εσωτερικό τους όπως θέλουν, ας ντυνόντουσαν και με αρχαίες πανοπλίες κι ας έβγαζαν φωτογραφίες με τους τουρίστες, αλλά όλοι οι άλλοι στον κόσμο, δηλαδή κράτη σε διμερείς σχέσεις και διεθνείς οργανισμοί (ΟΗΕ, ΕΕ, ΝΑΤΟ κ.λπ.) να τους αναγνωρίζουν με κάποιο όνομα που δεν θα περιέχει ούτε ίχνος από Μακεδονία. Ούτε παράγωγά του. Μοισία, Δακία, Βαρδαρία, Δαρδανία, Νότια Σερβία, ό,τι τέλος πάντων διαλέξουν. Επειδή όμως ένα ασόβαρο κράτος, όπως η Ελλάδα, έχει και ασόβαρη διπλωματία, δεν το επιδιώξαμε ποτέ αυτό. Ούτε το δεχτήκαμε όταν μας το πρότεινε ο Νίμιτς το 2008. Με αποτέλεσμα να αυτοεγκλωβιστούμε στο erga omnes. Δηλαδή, θα ρωτούσα την ΝΔ που δέχεται γεωγραφικό προσδιορισμό, αν λεγόντουσαν οι Σκοπιανοί Βορειομακεδόνες και η γλώσσα τους Βορειομακεδονική θα ήταν όλα καλά;

Διακομματική ήταν η προδοσία. Και ο Τσίπρας, τελευταίος (αδύναμος) κρίκος αυτού του εθνικού εξευτελισμού και πρόθυμος ντελιβεράς των «μεγάλων», έμπασε τους Σκοπιανούς στο ΝΑΤΟ, δίνοντας τους δώρο, με κορδέλα, 2500 χρόνια ελληνικής ιστορίας. Ο τύπος που παραμύθιαζε τον κόσμο με έξοδο της Ελλάδας από το ΝΑΤΟ, έκανε τα πάντα για να μπουν κι άλλοι στο ΝΑΤΟ! Και δεν μπορείς να πεις ούτε τη λέξη «ξεπούλημα» διότι και με το ξεπούλημα κάποιο αντίτιμο παίρνεις, μικρό έστω. Με τη Συμφωνία των Πρεσπών τα δώσαμε όλα και δεν πήραμε απολύτως τίποτα! Αυτά όμως παθαίνει μια χώρα όταν στέλνει στο Μαξίμου ιδεοληπτικούς χαβαλέδες, ξετσίπωτους αμοραλιστές, αλλόκοτα όντα ψυχιατρικού και ποινικού ενδιαφέροντος που και τη μάνα τους θα σταύρωναν για να μείνουν μια μέρα ακόμα στην καρέκλα.»

Ένας Τζήμερος που δεν μασάει τα λόγια του, που δεν μασάει γενικώς, που αποφάσισε να τα βάλει μόνος του με το τέρας της αριστεράς, με το τέρας του κρατισμού, των κατευθυνόμενων ΜΜΕ, του κρατικού συνδικαλισμού, της υπερφορολόγησης, των συντεχνιών που θέλουν να ζουν με τα λεφτά των άλλων, με τα τέρατα γενικώς που τρώνε τα σπλάχνα της χώρας.

Γι΄ αυτό είναι κόκκινο πανί για το σύστημα και γι΄αυτό το σύστημα τον πολεμάει με το μόνο όπλο που μπορεί να τον αντιμετωπίσει: τη λάσπη. Ο Τζήμερος έχει δεχθεί περισσότερη λάσπη από οποιονδήποτε άλλον πολιτικό, χωρίς μάλιστα να έχει ασκήσει ποτέ εξουσία! Αλλά ακόμα κι οι εχθροί του αναγνωρίζουν ότι είναι έτη φωτός μπροστά: βαθειά και ουσιαστικά μορφωμένος, ευφυής, επικοινωνιακός, δεινός ρήτορας, άμεσος, ετοιμόλογος και αφοπλιστικά ειλικρινής. Και παρότι η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ είναι αποκλεισμένη από τα συστημικά ΜΜΕ, βρίσκει τον τρόπο να περνάει το μήνυμά της χρησιμοποιώντας “παγίδες” και κλεφτοπόλεμο. Τον ρωτήσαμε τι θα κάνει η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ στις εκλογές. Μας απάντησε ότι θα κατέβει στις Ευρωεκλογές, στις Εθνικές Εκλογές και στην Περιφέρεια Αττικής για να συνεχίσει να πολεμάει τον κρατισμό: κόκκινο, πράσινο, μπλε και μαύρο.

Και πότε πιστεύει ότι θα γίνουν εθνικές εκλογές;

-Την τελευταία μέρα που αυτά τα ρεμάλια θα μπορούν να παντελονιάζουν τον δικό σου και τον δικό μου ιδρώτα.

https://kourdistoportocali.com/news-des ... ocGV5qk3eY
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 12 Φεβ 2019, 13:58

Τζήμερος στο facebook

Θα το ξαναπώ κι ας φάω κι 100 μηνύσεις.
Ο ταξιτζής που έσφαξε το παιδί με σπασμένο μπουκάλι μπροστά στη μάνα του δεν ήταν εγκληματίας, βάρβαρος, κτήνος.
Ήταν απλώς πιστός. Πραγματικός πιστός. Δηλαδή ένας άνθρωπος ο οποίος παίρνει τοις μετρητοίς τις διαταγές της θρησκείας του.
Κι όταν η θρησκεία του, δηλαδή ο Θεός αυτοπροσώπως, του δίνει εντολή να σκοτώνει όποιον εγκαταλείπει τον Αλλάχ, ποιος είναι αυτός που θα πάει κόντρα στο θέλημα Του; Ως γνωστόν οι Σιίτες είναι αποστάτες για τους Σουνίτες.

Είναι κάτι που δεν μπορεί να καταλάβει ο δυτικός κόσμος, μολονότι στα σχολεία διδάσκεται τη θυσία του Αβραάμ. Αν δεν την θυμάστε, ο Αβραάμ πήρε εντολή από τον Θεό να σφάξει τον γιό του. Και υπάκουσε. Έδεσε τον γιο του, τον έβαλε στο θυσιαστήριο, πήρε ένα μαχαίρι και ήταν έτοιμος να του κόψει τον λαιμό. Αλλά, την τελευταία στιγμή, άγγελος Κυρίου τού συγκράτησε το χέρι. Αυτή η φρικτή ιστορία, που όταν την πρωτοάκουσα στο Δημοτικό μού έπεσε το σαγόνι, ενέπνευσε καλλιτέχνες και ποιητές διότι αποδεικνύει την... πίστη του Αβραάμ! Φαντάζεστε σήμερα να έσφαζε ένας πατέρας το παιδί του διότι τον διέταξε ο... Θεός; Ο Σαουδάραβας ταξιτζής τουλάχιστον σκότωσε παιδί άλλης.

Όπως έχω γράψει άπειρες φορές, ο Ιουδαϊσμός και πολύ περισσότερο ο Χριστιανισμός αυτή την αιμοβόρα πλευρά της θρησκείας την έβαλαν στο ψυγείο, μολονότι κάτι Αμβρόσιοι πού και πού μάς την θυμίζουν.
Το Ισλάμ δεν το έκανε αυτό. Κι όσοι έχετε αμφιβολίες για το τι λέει το Κοράνιο σχετικά κάντε τον κόπο να το διαβάσετε. Οι 150 από τις 450 σελίδες του στάζουν αίμα, με συνεχείς εντολές για καταδίωξη και σφαγή των απίστων.

Σαουδική Αραβία: Αποκεφάλισαν 6χρονο μπροστά στην μητέρα του λόγω θρησκείας

https://www.huffingtonpost.gr/entry/sao ... _l2ZtanAuc
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών