Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Δεκ 2018, 17:54

Πήγα κέντρο για ψώνια :romance-hearteyes: και βγηκαμε στην πλατεία Κοτζιά. Είχε το Athens Food Market πήρα μπέργκερ κάτι σε καπνιστό;σιγοψημένο; Κάτι τέτοιο. Δε μ' αρεσε ένιωθα πολύ τη γεύση από τον κιμά. Αλλά ωραίο σαν ιδέα. Είχε και ωραία μουσική.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 30 Δεκ 2018, 21:58

Μόνο και μόνο που πήγες σε μαγαζί που λέγεται "Αγανάκτηση",δικαιολογείς την πατρότητα του Καράμπαμπα.
Εφόσων πήγες και σε καφενείο και μαζί με το λουκάνικο (το οποίο,κόβω τ`αρχίδια μου,είχε τηγανιστεί στο ίδιο λάδι με τις μαρίδες,τα κολοκυθάκια,τις πατάτες και τα σουτζούκια) σου σέρβιραν και ροκφόρ τότε είσαι ο master αρχικαράμπαμπας!
(Στο`χω ξαναπεί ότι είσαι δικός μου άνθρωπος,ε;)
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 30 Δεκ 2018, 23:05

Daje έγραψε:
29 Δεκ 2018, 12:55
Μεχρι τωρα εχω φαει ενα κρουασαν βουτυρου, μια τυροπιτα και 4 κρουασανακια σοκολατας.
2 καφεδες εσπρεσσο και 2 αμιτες μικρες.
Σημερα ειναι μερα αποτοξινωσης και συλλογης δυναμεων για πρωτοχρονια.
Βεβαια εχει καμπιονατο, οποτε μπορει να παιξει το συνηθισμενο ραγκου, κανελονια, πιτσα, καλτσονε ή κατι σχετικο (ή και ολα μαζι)
Σε πέρασα
3 σοκολατένια μελομακάρονα για πρωινό
Ακολούθησε ελληνικός διπλός με παρέα, φραπέ σπίτι, φουντούκια, δύο σοκολατάκια απ' αυτά τα κόκκινα στο σακουλάκι τα εορταστικά με το λικέρ της ΙΟΝ, είχαμε πρασοσελινο χοιρινό λεμονάτο(το προσπέρασα), συνέχισα με φέτες γαλοπούλας και ρωσική, και ξαφνικά...λέω δε πάω να πάρω μελομακάρονα σοκολατένια κι από αλλού;
Εναλλάξ.

Ένα από εκεινα, ένα απ' τα προηγούμενα. Δε καταδεχομαι τα σκέτα, έχω φάει κολλημα με σοκολατένια


Στο μεταξύ εκτός από μελομακάρονα πήρα κάτι περίεργα σε πλαστική οδοντογλυφίδα, τύπου μπαλιτσα σοκολατένια με χρώματα τύπου αμερικανικά και παστακια


Στο αμάξι έφαγα πρώτα το περίεργο, σαν αγλυκο ήταν(1,70 το κομμάτι μέγεθος καρυδιού) και ένα παστακι.
Μετά δύο προηγούμενα μελομακάρονα και ένα νεότερο να συγκρίνω γεύσεις από ζαχαροπλαστεία

Τσιμπίσα και αμυγδαλα

Θέλω να πάρω κι από αλλού σοκολατένια μελομακάρονα.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 31 Δεκ 2018, 09:04

Δεν εχω φαει ποτε σοκολατενια μελομακαρανο και η αληθεια ειναι πως δεν με ενθουσιαζει η ιδεα...
Ειναι ωραια?
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 31 Δεκ 2018, 13:33

waldorf, πού να σε είχα και ψες. Σχολάμε τη δουλειά, και πάω στο καφενείο, και πλακώνουμε τσίπουρα, με τηγανιά χοιρινή -ξέρω τι θα πεις για το λάδι- με ροκφόρ πάλι, και μετά σε σπίτι συναδέλφου κόκκινα κρασιά με καλούδια (σπανακοτυρόπιτες, ξηροκάρπια, λουκάνικα, κλπ). Μπερεκέτια. Σήμερα μετά τις τράπεζες (φτου, φτου, φτου) και τα γραφειοκρατικά, σταμάτησα σε σουβλατζήδικο κι έφαγα ένα τυλιχτό με κεμπάπ και τρία καλαμάκια χοιρινά. Τα καλαμάκια άριστα, αλλά το τυλιχτό μέτριο.
Ordem e Progresso.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 31 Δεκ 2018, 15:33

Daje έγραψε:
31 Δεκ 2018, 09:04
Δεν εχω φαει ποτε σοκολατενια μελομακαρανο και η αληθεια ειναι πως δεν με ενθουσιαζει η ιδεα...
Ειναι ωραια?
Προσωπικά δεν μου αρέσει.
Καλύπτει η σοκολάτα τα αρώματα του μελομακάρονου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 05 Ιαν 2019, 06:18

Πήγα σ' αυτό με την γνήσια Ιταλική πίτσα Bella Napoli λεγεται και είναι στην Ομήρου. Σαν μαγαζί δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά πολύ ωραία πίτσα με μοτσαρέλα και με τη ζύμη λεπτή όπως μ' αρέσει :romance-hearteyes: στην Ιταλία δεν έχω πάει για να έχω σύγκριση. Αλλά ο φίλος μου που έχει πάει άπειρες φορές μου είπε ότι όντως είναι ίδιες. Α και ωραία ολοφρεσκη σαλάτα με φλούδες παρμεζάνας, μπαλσάμικο, ντοματίνια και κάτι σε αλλαντικό. Δεν μου φάνηκε για μπέηκον. Και ωραιο κρασί.
Στο τσουρεάλ δε πήγα γιατί φύγαμε λίγο έκτακτα κι από το ιταλικό. Next time.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 10 Ιαν 2019, 22:57

Πήραμε στο σπιτι από έξω καλαμάκια κοτόπουλο και σαλάτα με γύρο κοτόπουλο. Έπιασα την καλύτερη θέση μπροστά στο τζάκι, ηπια και ωραίο κρασί. Λίγο ακόμα να καθόμουν θα κοιμόμουν εκεί μπροστά στο χαλάκι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 12 Ιαν 2019, 18:38

Αν κάνει την πίτσα όπως οι Ναπολιτάνοι, τότε γαμάει. Δεν είναι δύσκολο, μονάχα πρέπει να συνηθίσεις την πελατεία σου.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Ιαν 2019, 18:45

Cavaliere έγραψε:
12 Ιαν 2019, 18:38
Αν κάνει την πίτσα όπως οι Ναπολιτάνοι, τότε γαμάει. Δεν είναι δύσκολο, μονάχα πρέπει να συνηθίσεις την πελατεία σου.
Αλήθεια δεν ξέρω αν είναι έτσι η αυθεντική. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Απ' ότι μου είπε αυτός ο φίλος μου είναι όντως έτσι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 12 Ιαν 2019, 18:53

Naida έγραψε:
12 Ιαν 2019, 18:45
Αλήθεια δεν ξέρω αν είναι έτσι η αυθεντική. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Απ' ότι μου είπε αυτός ο φίλος μου είναι όντως έτσι.
H ναπολιτάνικη πίτσα είναι mozzarella, ντομάτα, και βασιλικός. Γίνεται σε ξυλόφουρνο, και η mozzarella μπορεί να είναι από βουβάλι της κεντρικής Ιταλίας, και ντομάτες San Marzano ή Ρώμης. Μερικοί υποστηρίζουν πως δεν πρέπει να είναι από mozzarella di bufala, επειδή ποτίζει πολύ νερό το ζυμάρι στη βάση. Η ναπολιτάνικη πίτσα έχει ανακηρυχθεί πολιτιστικό μνημείο της UNESCO.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Ιαν 2019, 18:58

Cavaliere έγραψε:
12 Ιαν 2019, 18:53
Naida έγραψε:
12 Ιαν 2019, 18:45
Αλήθεια δεν ξέρω αν είναι έτσι η αυθεντική. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Απ' ότι μου είπε αυτός ο φίλος μου είναι όντως έτσι.
H ναπολιτάνικη πίτσα είναι mozzarella, ντομάτα, και βασιλικός. Γίνεται σε ξυλόφουρνο, και η mozzarella μπορεί να είναι από βουβάλι της κεντρικής Ιταλίας, και ντομάτες San Marzano ή Ρώμης. Μερικοί υποστηρίζουν πως δεν πρέπει να είναι από mozzarella di bufala, επειδή ποτίζει πολύ νερό το ζυμάρι στη βάση. Η ναπολιτάνικη πίτσα έχει ανακηρυχθεί πολιτιστικό μνημείο της UNESCO.
Πρέπει να πάω στην Ιταλία για να ξέρω :romance-hearteyes: κι αυτή σε ξυλοφουρνο ήταν.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 12 Ιαν 2019, 19:02

Σωστότατη η παρατήρηση του Καβαλιέρε. Η βουβαλισια μοτσαρελα τρώγεται μόνο ωμή. Στην πίτσα μπαίνει αγελαδινη.
Επίσης στον ξυλοφουρνο μόνο για λίγα λεπτά, το νόημα δεν είναι να καει η ζύμη αλλά η πολύ υψηλή θερμοκρασία να δωσε7 αυτές τις φυσαλίδες εντός της, που την κάνουν μοναδική
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 12 Ιαν 2019, 19:11

Ναι, μου έκανε εντύπωση πως οι Παρθενοπαίοι δεν την ψήνουν πολύ, η μοτσαρέλα παραμένει άσπρη και διακριτή πάνω στην πίτσα. Έχω ξαναπεί πολλές φορές την ιστορία πως μιλούσα με Βένετους για τη ναπολιτάνικη πίτσα, κι έλεγαν, Εμείς εδώ έχουμε πιο ωραίες πίτσες, κι εννοούσε πως βάζεις επάνω από σπανάκι μέχρι τηγανητές πατάτες (!). Αγαπάμε Παρθενοπαίους.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 12 Ιαν 2019, 19:23

Επίσης μην ξεχνάμε πως εξ ίσου ναπολιτάνικη, και μάλιστα αρχαιότερη, είναι η marinara, που έχει μόνο ντομάτα, ρίγανη, ελαιόλαδο, και σκόρδο. Την Margherita την παρασκεύασε ο pizzaiolo Esposito, όταν το βασιλικό ζεύγος της Ιταλίας πήγε στη Νεάπολη, και παράγγειλε πίτσα. Τότε ο pizzaiolo έφτιαξε μια πίτσα με τα χρώματα της σημαίας τους, και την ονόμασε προς τιμήν της Βασίλισσας Μαργαρίτας.
Ordem e Progresso.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών