Γιατί πολλοί άντρες...

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιαν 2019, 16:28

Bipsco έγραψε:
14 Ιαν 2019, 15:39
Ο τίτλος του νήματος πρέπει να αλλαχτεί σε: Γιατί οι γυναίκες τρώγονται μεταξύ τους; Οι μισογύνηδες δεν χρειάζονται, οι γυναίκες βγάζουν μόνες τους τα μάτια τους.
Σε φόρουμ είμαστε. :lol:

Συγκρίνοντας τις αψιμαχίες μεταξύ γυναικών, μεταξύ ανδρών και τις απώλειες που συνεπάγονται, οι περισσότεροι άντρες είναι ήδη τυφλοί.


Αν θεωρείς τις δεύτερες Τιτανομαχίες, είναι άλλο θέμα.



@ νύχτα δεν τρελλαίνομαι για κουλουράκια, προτιμώ κέικ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2019, 16:50

Ίφιδα έγραψε:
14 Ιαν 2019, 09:48
Btw γέλασα πολύ στα σημεία που θεώρησες ότι γνωρίζεις καλύτερα απο τον ιατροδικαστικό σύλλογο και τους εγκληματολόγους για το θέμα των βιασμών. Να σαι καλά
Μ' αρέσει που χρησιμοποιείς πληθυντικό όταν αναφέρεσαι σε μελέτες ενός και μόνο ατόμου, που το ίδιο άτομο λέει ότι είναι παλιές.

Στο μεταξύ έκανες γαργάρα την λογική των αριθμών από πίσω. Στατιστικά θα έπρεπε να ξέρεις καμμιά 10αριά γυναίκες από το σόι σου που έχουν βιαστεί. Πόσες ξέρεις;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Ιαν 2019, 17:14

Bipsco έγραψε:
14 Ιαν 2019, 15:39
Ο τίτλος του νήματος πρέπει να αλλαχτεί σε: Γιατί οι γυναίκες τρώγονται μεταξύ τους; Οι μισογύνηδες δεν χρειάζονται, οι γυναίκες βγάζουν μόνες τους τα μάτια τους.
Καταγράφηκε σε κάμερα σε επαρχιακό δρόμο της Τρίπολης αυτοκίνητο να μεταφέρει μεγάλη ποσότητα ποπ κορν. Πληροφορίες λένε ότι ο οδηγός είχε ανοιχτές δύο ταμπλέτες αριστερα-δεξια και μια οθόνη λάπτοπ μπροστά στο παρμπρίζ με ανοιχτό το φορουμ.
Στο πίσω κάθισμα εθεάθη άνδρας νεαροτερης ηλικιας να κρατάει σημειώσεις.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Naida την 14 Ιαν 2019, 18:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 14 Ιαν 2019, 18:00

Ίφιδα έγραψε:
14 Ιαν 2019, 09:48
Athina__P έγραψε:
13 Ιαν 2019, 18:25
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
13 Ιαν 2019, 18:17

η ευθυνη ειναι αποκλειστικα του κοριτσιου που πηδιεται με τον ενα και με τον αλλο
Αν και δεν χρειάζεται να το θέτεις έτσι...

Δεν ξέρουν οι γυναίκες τι χρειάζεται να μη μείνουν έγκυες; :102: Γιατί κάπου τις συνέπειες θα τις έχουν οι ίδιες ή και τα παιδιά τους. Αν θέλουμε δύναμη, να πάρουμε και τις ευθύνες ως ενήλικες. Υπάρχει και χάπι επόμενης μέρας. Γιατί τόσες ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες να καταλήγουν σε έκτρωση; :o Τι παίζει;

Υπάρχουν τουλάχιστον άλλοι 3 αποτελεσματικοί τρόποι να μη μείνει μια γυναίκα έγκυος ακόμα και χωρίς προφυλακτικό, γιατί δεν χρησιμοποιούνται;

Πάλι δεν ξέρω καμιά από τις κοντινές να έκανε... Πιο γνωστές γνωστών... :p2::p2: Που ναι, ορισμένες φορές ήταν διαπραγματευτικό χαρτί για μια σχέση και άφηναν οι γυναίκες να περνάει ο καιρός όσο διαπραγματεύονται. Οι μισογύνηδες θα πάρουν την ευθύνη και για τέτοιες καταστάσεις;

για μια εγκυμοσύνη ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ. Και όχι, το χάπι της επομενης μέρας δεν είναι καραμελίτσες για να το παίρνεις κάθε φορά που ο γκόμενός σου θα τελειώνει μέσα σου και όχι τα αντισυλληπτικά χάπια δεν μπορούν να τα πάρουν όλες, ούτε γουστάρουν όλες ένα ξένο σώμα μέσα τους (σπιράλ) 24 ώρες το 24ωρο το οποίο μπορεί να δημιουργήσει και επιιπλοκές, απλώς και μόνο για να να μη χρειστεί ο αντρούλης να φορέσει ένα προφυλακτικό, την πιο εύκολη και σίγουρη μέθοδο αντισύλληψης . Επίσης οι άλλες μορφές αντισύλληψης δεν προστατεύουν απο έιτζ ή σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα. Όλες οι μορφές αντισύλληψης των γυναικών είναι δυσκολότερες κι έχουν ένα κόστος (σωματικό) σε αντίθεση με το προφυλακτικό που στους μόνους που θα μπορούσε να κάνει κακό είναι σ όσους έχουν αλλεργία στο λάτεξ.
Αν εκφράζεις τέτοιες απόψεις στην παρέα σου μην απορείς που καμιά τους δε θα σου έλεγε αν έκανε έκτρωση ή όχι.



Δεν ξέρουν οι άντρες τί χρειάζεται για να μην αφήσουν έγκυες τις γυναίκες; Είναι αστείο να μιλάς εσύ για ευθύνες ενηλίκων την ίδια στιγμή που υποστηρίζεις με θέρμη την ανευθυνότητα των αντρών.

Ωπα, ωπα, ωωωωπα! Μιλάμε για ζευγάρια ή όχι; Και για αριθμό εκτρώσεων; Δεν το βρίσκω αποδεκτό να μιλάμε για ρεκόρ εκτρώσεων και να υπονοείς ότι υπάρχουν τόσες γυναίκες που βρίσκουν τη λύση στην έκτρωση, δηλαδή αφήνουν τον άντρα να τελειώνει μέσα τους και ό,τι κάτσει! Γιατί αυτό λες! Και φταίει ο άντρας για αυτό; Γιατί; Δεν υπάρχει άλλη λύση να επιβάλει η γυναίκα; Γιατί κάθεται με αυτό τον άντρα; Στις πόσες εκτρώσεις θα πει φτάνει; Όσο πάει; Αυτό λες; Και φταίει ο άντρας ειδικά για αυτό και κανένας άλλος για το τι συμβαίνει στο σώμα της γυναίκας;

Δεν ξέρω πάλι για τι μιλάμε. Θεωρώ ότι στα κανονικά ζευγάρια υπάρχει συνεννόηση και δεν πάει κανείς να παγιδεύσει τον άλλο. Και θεωρώ μεγάλη αλητεία της γυναίκας να μην ξέρει 100% ότι το παιδί που πιθανόν να έρθει στον κόσμο είναι επιθυμητό από τον άντρα. Όχι για τον άντρα, για το παιδί της το ίδιο. Και για άλλους κιόλας του ευρύτερου περιβάλλοντος που τέτοιες γυναίκες θεωρούν ότι έχουν χρέος να δώσουν πόρους γιατί αυτή και μόνη της αποφάσισε να κάνει παιδί. Γιατί αυτή έχει μεγαλύτερη ευθύνη για το παιδί της, τη στιγμή που η πραγματικοτητα ειναι ότι κάπου στην πορεία (είτε το ζευγάρι τα βρει προσωρινά είτε όχι) η παρουσία του πατέρα που δεν είναι 100% εκεί από την αρχή, σε βάθος χρόνου μπορεί να είναι στην καλύτερη περίπτωση μια επιταγή το μήνα. Εκτός και αν έχουν χαθεί οι άντρες που δεν χρειάζεται να τους παγιδεύσουν για να τεκνοποιήσουν.

Στα κανονικά ζευγάρια έχει γινει πρώτα η κουβέντα και λαμβάνει ο καθένας τα μέτρα του. Αν ο άντρας δεν θέλει σε καμία περίπτωση να γίνει πατέρας δηλαδή δεν θέλει να αφήσει το θέμα σε πιθανές μαϊμουδιές της γυναίκας, φυσικά και χρησιμοποιεί προφυλακτικό. Αν η γυναίκα δεν θέλει να μείνει έγκυος, υπάρχουν αρκετές περισσοτερες επιλογές. Στα κανονικά ζευγάρια, νομίζω κιόλας, ο άντρας αφήνει την πρωτοβουλία στη γυναίκα γιατί θεωρεί ότι είναι πιο ειδική και γιατί περίπου έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη του άντρα για την ειλικρίνεια των προθέσεών της γύρω από το θέμα αυτό. Προσωπικά μια πολύ καλή λύση βρήκα το σπιράλ γιατί δεν έχεις να θυμάσαι τίποτα για χρόνια, εκτός από το να παρακολουθείς στο περίπου όταν έρχεται η περίοδος. Ακόμα και η διακεκομμένη συνουσία είναι πιο αποτελεσματική από το τίποτα που βλέπεις ως πιθανή λύση στο θέμα κάτσε να δούμε αν θα τελειώνει ο άντρας μέσα!

Πχ μια έσχατη λύση μπορεί να είναι διακεκομμένη συνουσία (μέθοδος που δεν έχει καλά ποσοστά επιτυχίας γενικά, άλλο θέμα) και να έχουν συμφωνήσει για έκτρωση μόνο αν αποτύχει αυτό, και εφόσον εμπιστεύονται 100% ότι κάποιος δεν θα αλλάξει γνώμη στην πορεία. Μόνο και μόνο αυτό θα μπορούσε να μας βγάλει από την κατηγορία ρεκόρ πανευρωπαϊκό στις εκτρώσεις. Στη χειρότερη. Καλύτερη πάντως από το να λέμε τελειώνουμε μέσα και ό,τι κάτσει στην πορεία! Αυτό είναι συνταγή για να κάνει μια υγιής γυναίκα πολλές εκτρώσεις στη ζωή της.

Δεν υποστηρίζω την ανευθυνότητα των αντρών, πού το είδες αυτό; Αλλά δεν πρόκειται κιόλας να πω άντε παιδί μου, τέλειωσε μέσα και είναι μόνο δική σου ευθύνη. Από πού και ως πού θα ταλαιπωρήσω το σώμα μου και θα είναι ευθύνη του άλλου αυτό; Ξανά, και για τα δύο φύλα υπάρχουν αρκετά σίγουρες μέθοδοι και είναι θέμα συνεννόησης να βρουν ποια τους ταιριάζει.

Εσύ αν έχεις κόρη τι θα της πεις; Αν έχεις γιο τι θα του πεις; Τελειώστε μέσα και βλέπουμε; Και μετά είναι θέμα πώς θα μοιραστεί η ευθύνη σε τι ποσοστό ή το θέμα είναι να μη συμβεί καν αυτό που δεν θέλουμε, αν δεν το θέλουμε πραγματικά;
Ίφιδα έγραψε:
14 Ιαν 2019, 09:48

Και τέλος, εξήγησέ μου τη διαφορά της άποψής σου με την αντίστοιχη ενός τύπου που δικαιολογεί τον βιασμό. Γιατί όπως εσύ αποφασίζεις να ρίξεις όλο το βάρος στη γυναίκα, ακριβώς με τις ίδιες λέξεις αποφάσισαν κάποιοι να επιρρίψουν ευθύνες, μόνο στην κοπέλα της Ρόδου. Τί δουλειά είχε μ αυτά τα άτομα; Γιατί βγήκε μες τα άγρια μεσάνυχτα; Τί περίμενε πηγαίνοντας σ ένα σπίτι μαζί με άλλους δυό;
Αυτά τα γράφεις μόνη σου, θα ήθελα ένα κουοτ τι είπα πραγματικά για τη Ρόδο και έβγαλες τέτοια συμπεράσματα :o:o Κάτι θα έχεις μπερδέψει :o:o

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 14 Ιαν 2019, 18:08

hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2019, 16:50
Μ' αρέσει που χρησιμοποιείς πληθυντικό όταν αναφέρεσαι σε μελέτες ενός και μόνο ατόμου, που το ίδιο άτομο λέει ότι είναι παλιές
Και λέει ότι ισχύουν μέχρι σήμερα. Επίσης δεν τα λέει μόνο αυτός, έφερα 3 άρθρα και μιλάει για εγκληματολόγους, κοινωνιολόγους και ιατροδικαστές ενώ επωνύμως αναφέρθηκαν 2 ονόματα και πιθανότατα, αν δεν ήσουν τόσο ξεδιάντροπα αλαζόνας, ΑΣΧΕΤΟΣ και κακοπροαίρετος, να έβρισκες και περισσότερα.

Και τελος, επειδή θέλω να πιστεύω ότι τρολάρεις ως μισογύνης με τεράστια ανάγκη προσοχής, θα σε γράφω απο δω και στο εξής
the comet the course the tail έγραψε:
14 Ιαν 2019, 15:55
απλά θα πώ ότι μερικοί έχετε χαζέψει τελείως. καλά ανέφερε κάποιος κάτι για γεράματα.
έχετε χάσει την αίσθηση του χιούμορ, του σαρκασμού, του καλοπροαίρετου τρόλλινγκ κλπ.... :e040:
Άσε μας ρε γιούτσο που τάχα αίσθηση χιουμορ, σαρκασμός και καλοπροαίρετο τρόλλινγκ, έλεος, σε νήμα για το μισογυνισμό;
Μόνο κακιασμένοι τρολάρουν σε τέτοια θέματα και ισχύει για κάθε έναν που τρόλαρε εδώ μέσα, όχι μόνο για σένα. Δε μπορείτε να αφήσετε τίποτα ήσυχο; Πρέπει να τα ισοπεδώνετε όλα;

Σας ευχαριστώ θερμά πάντως, κι εσένα και την νύχτα που μιλάει για κωλοτούμπες την ίδια στιγμή που είδαμε 3πλό φλικ φλάκ και προσγείωση σπαγκάτο απο μεριάς της, το γαμήσατε και ψόφησε, κλαπ κλαπ κλαπ.

Bipsco έγραψε:
14 Ιαν 2019, 15:39
Ο τίτλος του νήματος πρέπει να αλλαχτεί σε: Γιατί οι γυναίκες τρώγονται μεταξύ τους; Οι μισογύνηδες δεν χρειάζονται, οι γυναίκες βγάζουν μόνες τους τα μάτια τους.
Μετα λύπης μου παραδέχομαι ότι έχεις δίκιο. Εθνι, Αγις, Λολεκ και λοιπό κακό συναπάντημα τρίβουν χαιρέκακα τα χεράκια τους

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 14 Ιαν 2019, 18:15

Athina__P διάβασα μόνο την 1η παράγραφο, έχεις σοβαρο πρόβλημα αντίληψης, δεν καταλαβαίνεις τί διαβάζεις, σε αντίθεση με σένα ισχυρίζομαι ότι αφορά καί τους δυο και λυπάμαι πολύ που έχεις τέτοια μυαλά "ο άντρας δε φταίει ούτε έχει ευθύνη για τίποτα σε αντίθεση με τις γυναίκες που φταίνε σε όλα".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ίφιδα την 14 Ιαν 2019, 18:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

νύχτα

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 14 Ιαν 2019, 18:16

Ίφιδα έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:08
Σας ευχαριστώ θερμά πάντως, κι εσένα και την νύχτα που μιλάει για κωλοτούμπες την ίδια στιγμή που είδαμε 3πλό φλικ φλάκ και προσγείωση σπαγκάτο απο μεριάς της, το γαμήσατε και ψόφησε, κλαπ κλαπ κλαπ.

για πες αναλυτικά ποιά ήταν η κωλοτούμπα μου
αφού είσαι ιδιαίτερα λαλίστατη και πρόθυμη καθώς φαίνεται :D

το ότι ταυτίζετε τις απόψεις μου με του κόμετ, είναι δικό σας θέμα,
έχετέ το υπόψιν



(δύο φορές απευθύνθηκα στη γαλίτσαμας, και απάντησες εσύ
είσαι το μίνιον της καλέ; :D
είναι το πρότυπό σου; :D
γραμματέας της όταν είναι μπίζι; :D )

Άβαταρ μέλους
Jozef K
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 08 Ιαν 2019, 23:44

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jozef K » 14 Ιαν 2019, 18:18

Μην τσακώνεστε ρε παιδιά.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 14 Ιαν 2019, 18:19

Εντύπωση προκαλούν αυτά που γράφει το άρθρο, γιατί ενισχύει το στερεότυπο ότι ο δράστης είναι ένας άγνωστος που την έχει στημένη κάπου. Υπέθετα ότι θα καταγγέλονταν πιο πολλές περιπτώσεις περιστατικών που ο βιαστής είναι γνωστός στη γυναίκα.

Αααα! Θυμήθηκα. Πριν χρόνια, έχω καταγγείλει απόπειρα βιασμού έτσι στο δρόμο και το θεώρησα χρέος μου για να προστατευτούν άλλα πιθανά θύματα που δεν θα ήταν τόσο τυχερά να ξεφύγουν. Δηλαδή να καταγραφόταν το περιστατικό μήπως βοηθούσε στο να γίνουν περισσότερες περιπολίες στο μέρος ή κάτι τέτοιο, με βάση την περιγραφή του δράστη.

Άβαταρ μέλους
Jozef K
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 08 Ιαν 2019, 23:44

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jozef K » 14 Ιαν 2019, 18:20

Φίλη Ίφιδα μπορείς να είσαι πιο σύντομη στις απαντήσεις σου; Γράφεις μεγάλα κείμενα και δυσκολεύεις τα παιδιά εδώ να σε παρακολουθούν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2019, 18:21

Ίφιδα έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:08
hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2019, 16:50
Μ' αρέσει που χρησιμοποιείς πληθυντικό όταν αναφέρεσαι σε μελέτες ενός και μόνο ατόμου, που το ίδιο άτομο λέει ότι είναι παλιές
Και λέει ότι ισχύουν μέχρι σήμερα. Επίσης δεν τα λέει μόνο αυτός, έφερα 3 άρθρα και μιλάει για εγκληματολόγους, κοινωνιολόγους και ιατροδικαστές ενώ επωνύμως αναφέρθηκαν 2 ονόματα και πιθανότατα, αν δεν ήσουν τόσο ξεδιάντροπα αλαζόνας, ΑΣΧΕΤΟΣ και κακοπροαίρετος, να έβρισκες και περισσότερα.

Και τελος, επειδή θέλω να πιστεύω ότι τρολάρεις ως μισογύνης με τεράστια ανάγκη προσοχής, θα σε γράφω απο δω και στο εξής
Είναι τεράστιο ανέκδοτο να με πεις μισογύνη. Μπορώ να το εκλάβω μόνο ως επίθεση ελλείψει επιχειρημάτων. Έχεις πει εδώ και στο προηγούμενο φόρουμ πράγματα που θεωρούνται 100% μίσανδρα. Το ίδιο αυτό το θέμα είναι επίδειξη μισανδρίας και τολμάς να εγκαλείς εμένα για μισογυνισμό; :lol:

Αποφεύγεις να απαντήσεις φυσικά στην αδυσώπητη πραγματικότητα των αριθμών. Αγνοείς συστηματικά την λογική πίσω από τους αριθμούς, γιατί δεν συμφέρει στο επιχείρημά σου. Τα άρθρα που έφερες είναι άνευ αξίας γιατί αναφέρονται σε ολόκληρους κλάδους χωρίς να παρουσιάζουν πρόσωπα. Δεν με αφορά το τι λέει ο κάθε ηλίθιος δημοσιογράφος. Με ενδιαφέρει τι λένε τα στοιχεία.

Π.χ. τα στοιχεία δείχνουν ξεκάθαρα άκρως πτωτική τάση στους αναφερόμενους βιασμούς, παρότι και θεσμικά και πολιτισμικά καθίσταται διαρκώς ευκολότερο για ένα άτομο να καταγγείλει βιασμό. Εάν οι παλιές μελέτες του συγκεκριμένου ατόμου ίσχυαν, θα έπρεπε να βλέπουμε μια αύξηση στους αναφερόμενους βιασμούς, όμως παρατηρούμε το ακριβώς αντίθετο (60% πτώση από την αρχή των διαθέσιμων στοιχείων).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 14 Ιαν 2019, 18:21

νύχτα έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:16
για πες αναλυτικά ποιά ήταν η κωλοτούμπα μου
αφού είσαι ιδιαίτερα λαλίστατη και πρόθυμη καθώς φαίνεται :D

το ότι ταυτίζετε τις απόψεις μου με του κόμετ, είναι δικό σας θέμα,
έχετέ το υπόψιν



(δύο φορές απευθύνθηκα στη γαλίτσαμας, και απάντησες εσύ
είσαι το μίνιον της καλέ; :D
είναι το πρότυπό σου; :D
γραμματέας της όταν είναι μπίζι; :D )
Εχει απαντηθεί ήδη αυτό απ τη Γαλη, εκεί που το παίζεις "εγω δεν είχα τέτοιο σκοπό κλπ" φαίνεται τώρα πόσο "δεν το είχες σκοπό" έχετε γαμήσει ήδη το νήμα, δε σας φτάνει; Μακάρι να ασχολιόσουν τόσο με το θέμα όσο και με την καταστροφή του ή τον εαυτό σου. Θα είχαμε ωραία συζήτηση. Συνέχισε τις ειρωνείες και την υποτίμηση κοπελιά, αδιαφορώ.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 14 Ιαν 2019, 18:22

Ίφιδα έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:15
Athina__P διάβασα μόνο την 1η παράγραφο, έχεις σοβαρο πρόβλημα αντίληψης, δεν καταλαβαίνεις τί διαβάζεις, σε αντίθεση με σένα ισχυρίζομαι ότι αφορά καί τους δυο και λυπάμαι πολύ που έχεις τέτοια μυαλά "ο άντρας δε φταίει ούτε έχει ευθύνη για τίποτα σε αντίθεση με τις γυναίκες που φταίνε σε όλα".
Δεν το έγραψα έτσι. Αλλά διάβασα σε αυτά που έγραψες, ο άντρας θέλει να τελειώνει μέσα, τι να κάνει και η κακομοίρα η γυναίκα, τον αφήνει! Γιατί οι αντισυλληπτικές μέθοδοι έχουν παρενέργειες!

Ε, αν δεν θέλει η γυναίκα, δεν συμβαίνει, και αν δεν θέλει ο άντρας δεν συμβαίνει επίσης. Δεν μπορώ να αφήνω τον άλλον να τελειώνει έτσι στο ξεκούδουνο και να λέω φταίνε και οι δυο. :102::102:

νύχτα

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 14 Ιαν 2019, 18:23

Ίφιδα, προτείνω ξεκούραση, τα νεύρα σου σμπαράλια είναι καλούλαμου :smt058

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2019, 18:24

Athina__P έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:19
Εντύπωση προκαλούν αυτά που γράφει το άρθρο, γιατί ενισχύει το στερεότυπο ότι ο δράστης είναι ένας άγνωστος που την έχει στημένη κάπου. Υπέθετα ότι θα καταγγέλονταν πιο πολλές περιπτώσεις περιστατικών που ο βιαστής είναι γνωστός στη γυναίκα.

Αααα! Θυμήθηκα. Πριν χρόνια, έχω καταγγείλει απόπειρα βιασμού έτσι στο δρόμο και το θεώρησα χρέος μου για να προστατευτούν άλλα πιθανά θύματα που δεν θα ήταν τόσο τυχερά να ξεφύγουν. Δηλαδή να καταγραφόταν το περιστατικό μήπως βοηθούσε στο να γίνουν περισσότερες περιπολίες στο μέρος ή κάτι τέτοιο, με βάση την περιγραφή του δράστη.
Α, ναι. Μιας και το αναφέρεις αυτό, η μη καταγγελία παράνομης πράξης και δη κακουργηματικής φύσης αποτελεί συγκάλυψη και δίνει την ευκαιρία στον θύτη να δράσει ξανά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών