Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48705
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 16 Ιαν 2019, 16:34

Το τζαμί λειτουργεί, καθώς και η παρουσία μουσουλμάνων (ειδικά Πακιστανών, παραδοσιακών συμμάχων της Τουρκίας), λειτουργεί ως εκπρόσωπος της Τουρκίας στην Ελλάδα.
Οι πρόγονοί μας αγωνίστηκαν για την αποϊσλαμοποίηση της Ελλάδας. Διάβασε ΟΛΟ τον Εθνικό Ύμνο, και θα το καταλάβεις.
67.- Ποὶος ἀφήνει ἐκεῖ τὸν τόπο,
πάρεξ ὅταν ξαπλωθεῖ;
Δὲν αἰσθάνονται τὸν κόπο
καὶ λὲς κι εἶναι εἰς τὴν ἀρχή.

68.- Ὀλιγόστευαν οἱ σκύλοι,
καὶ «Ἀλλά», ἐφώναζαν, «Ἀλλά»,
καὶ τῶν Χριστιανῶν τὰ χείλη
«φωτιά», ἐφώναζαν, «φωτιά».

69.- Λιονταρόψυχα ἐκτυπιοῦντο,
πάντα ἐφώναζαν «φωτιά»,
καὶ οἱ μιαροὶ κατασκορπιοῦντο,
πάντα σκούζοντας «Ἀλλά».
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 16 Ιαν 2019, 16:40

Kauldron έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:34
...
ο συγκεκριμένος που εγραψε τον υμνο δεν πολέμησε πουθενα.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48705
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 16 Ιαν 2019, 16:41

μίστερ μαξ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:40
Kauldron έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:34
...
ο συγκεκριμένος που εγραψε τον υμνο δεν πολέμησε πουθενα.
Και? Ο Ύμνος είναι ο Εθνικός μας Ύμνος.
Αν δεν σ' αρέσει πήγαινε σε άλλο έθνος, έτσι κι αλλιώς αλλού είσαι.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 16 Ιαν 2019, 17:36

Kauldron έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:41
μίστερ μαξ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:40
Kauldron έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:34
...
ο συγκεκριμένος που εγραψε τον υμνο δεν πολέμησε πουθενα.
Και? Ο Ύμνος είναι ο Εθνικός μας Ύμνος.
Αν δεν σ' αρέσει πήγαινε σε άλλο έθνος, έτσι κι αλλιώς αλλού είσαι.
Επειδη το εφερες ως ιστορικο ντοκουμεντο για τους αγωνες κατα της ισλαμοποιησης.

Δεν μου αρέσει και θελω να το καταστρέψω. Αν δεν σου αρεσει, πηγαινε σε αλλο εθνος.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 16 Ιαν 2019, 17:49

Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48705
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 16 Ιαν 2019, 18:10

μίστερ μαξ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 17:36
Kauldron έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:41
μίστερ μαξ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:40


ο συγκεκριμένος που εγραψε τον υμνο δεν πολέμησε πουθενα.
Και? Ο Ύμνος είναι ο Εθνικός μας Ύμνος.
Αν δεν σ' αρέσει πήγαινε σε άλλο έθνος, έτσι κι αλλιώς αλλού είσαι.
Επειδη το εφερες ως ιστορικο ντοκουμεντο για τους αγωνες κατα της ισλαμοποιησης.

Δεν μου αρέσει και θελω να το καταστρέψω. Αν δεν σου αρεσει, πηγαινε σε αλλο εθνος.
Εγώ βρίσκομαι στο Έθνος το οποίο εκπροσωπεί αυτός ο Εθνικός ύμνος.
Η δική σου "ιδεολογία" (δηλαδή ο μηδενισμός), δε μου αρέσει, και θέλω να την καταστρέψω. Εσύ πήγαινε αλλού. Προλαβαίνεις ακόμα.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 16 Ιαν 2019, 18:11

Kauldron έγραψε:
16 Ιαν 2019, 18:10
μίστερ μαξ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 17:36
Kauldron έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:41


Και? Ο Ύμνος είναι ο Εθνικός μας Ύμνος.
Αν δεν σ' αρέσει πήγαινε σε άλλο έθνος, έτσι κι αλλιώς αλλού είσαι.
Επειδη το εφερες ως ιστορικο ντοκουμεντο για τους αγωνες κατα της ισλαμοποιησης.

Δεν μου αρέσει και θελω να το καταστρέψω. Αν δεν σου αρεσει, πηγαινε σε αλλο εθνος.
Εγώ βρίσκομαι στο Έθνος το οποίο εκπροσωπεί αυτός ο Εθνικός ύμνος.
Η δική σου "ιδεολογία" (δηλαδή ο μηδενισμός), δε μου αρέσει, και θέλω να την καταστρέψω. Εσύ πήγαινε αλλού. Προλαβαίνεις ακόμα.
Οκ, αλλα δεν ειμαι μηδενιστής, ειμαι αναρχικος.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 16 Ιαν 2019, 18:13

Kauldron έγραψε:
16 Ιαν 2019, 18:10
μίστερ μαξ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 17:36
Kauldron έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:41


Και? Ο Ύμνος είναι ο Εθνικός μας Ύμνος.
Αν δεν σ' αρέσει πήγαινε σε άλλο έθνος, έτσι κι αλλιώς αλλού είσαι.
Επειδη το εφερες ως ιστορικο ντοκουμεντο για τους αγωνες κατα της ισλαμοποιησης.

Δεν μου αρέσει και θελω να το καταστρέψω. Αν δεν σου αρεσει, πηγαινε σε αλλο εθνος.
Εγώ βρίσκομαι στο Έθνος το οποίο εκπροσωπεί αυτός ο Εθνικός ύμνος.
Η δική σου "ιδεολογία" (δηλαδή ο μηδενισμός), δε μου αρέσει, και θέλω να την καταστρέψω. Εσύ πήγαινε αλλού. Προλαβαίνεις ακόμα.
Η ιδεολογία του nihil δεν είναι μηδενισμός. Χύμα στο κύμα είναι.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48705
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 16 Ιαν 2019, 18:13

μίστερ μαξ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 18:11
Kauldron έγραψε:
16 Ιαν 2019, 18:10
μίστερ μαξ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 17:36


Επειδη το εφερες ως ιστορικο ντοκουμεντο για τους αγωνες κατα της ισλαμοποιησης.

Δεν μου αρέσει και θελω να το καταστρέψω. Αν δεν σου αρεσει, πηγαινε σε αλλο εθνος.
Εγώ βρίσκομαι στο Έθνος το οποίο εκπροσωπεί αυτός ο Εθνικός ύμνος.
Η δική σου "ιδεολογία" (δηλαδή ο μηδενισμός), δε μου αρέσει, και θέλω να την καταστρέψω. Εσύ πήγαινε αλλού. Προλαβαίνεις ακόμα.
Οκ, αλλα δεν ειμαι μηδενιστής, ειμαι αναρχικος.
Το ίδιο πράγμα είναι, τουλάχιστον στην πράξη.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 16 Ιαν 2019, 18:22

μίστερ μαξ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:40
Kauldron έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:34
...
ο συγκεκριμένος που εγραψε τον υμνο δεν πολέμησε πουθενα.

πολεμησε με τον στιχο τον πατριωτικο

επρεπε να περασουν κοντα εκατο χρονια για να μπαστικωθουν τα ρωσοδουλικα τα κουμουνια

που όταν σταματησε η μασα περασαν στην αμερικη αγγλια και γερμανια,γλυφουν εκει που φτυνανε

για το μασαειν
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 16 Ιαν 2019, 18:46

Χρυσή Αυγή για συλλήψεις Ελλήνων Πατριωτών: «Ο Τσίπρας τρέμει την οργή του Ελληνικού Λαού!»
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γάταρος την 16 Ιαν 2019, 18:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 16 Ιαν 2019, 18:46

Και πεντε εκατομμυρια να κατεβουν, οι κυβερνητικοι δεν πτοουντε. Στα χρονια της κρισης και των μεγαλων αποφασεων εχει γινει πλεον θεσμος το να απαξιωνοντε οι λαικες κινητοποιησεις. Εχουν απαξιωθει ηδη πολλες και εχει δημιουργηθει πολιτικο προηγουμενο.
Σημασια πλεον εχει για τα κοινοβουλευτικα κομματα και τους βουλευτες τους να μπορει να γινει η σωστη συμφωνια με τους υπολοιπους, να μοιραστουν ετσι οι βουλευτες, να γινει το σωστο μαγειρεμα καθε φορα οπου καθε τι αντικειμενικα ανηθικο και σκανδαλωδες, να περναει τις νομοτυπες συνταγματικες προυποθεσεις και αυτο να αρκει για να κυρωθει.
Εχουν προηγηθει τα μεγαλα συλλαλητηρια στην υπογραφη των Πρεσπων και η προκλητικη αντιδραση της κυβερνησης που απλα εκανε οτι δεν ειδε τιποτα. Γιατι καποιος να περιμενει οτι θα γινει κατι διαφορετικο τωρα;
Πλεον για να μπορεσει ο λαος να εξαναγκασει την κυβερνηση για οποιοδηποτε σημαντικο θεμα πρεπει να δημιουργησει επεισοδια. Αυτο μπορει να σημαινει δυο πραγματα, η να ασκησει καποια μορφη βιας ο λαος στο δρομο η να εξαναγκασει την κυβερνηση να ασκησει βια επανω του η και τα δυο. Μονο ετσι πλεον μπορει να δημιουργηθει αντικειμενικη πιεση και σοβαρο σκανδαλο.
Τωρα και επι του προκεικενου. Ο καθενας κρινει διαφορετικα εαν αξιζει να φτασουμε σε βιαια επεισοδια για το θεμα της Μακεδονιας. Γενικως για πολλα σημαντικα ζητηματα των τελευταιων ετων δεν περασαμε σε τετοιες αντιδρασεις. Η κατασταση δειχνει πως το θεμα εχει ηδη ληξει και εμεις ηδη κανουμε εναν απολογισμο της ζημιας. Εγω λεω δεν αξιζει. Η ζημια βεβαια ειναι δυσκολο να υπολογιστει ακριβως γιατι δεν μπορουμε να ξερουμε τον τροπο με τον οποιο θα χειριστουν οι Σκοπιανοι τα κεκτημενα τους απο τη συμφωνια σε βαθος χρονου. Αυτο δεν εχει να κανει μονο με το τι λεει η συμφωνια επακριβως αλλα και ποσο δυναμικα θα προπαγανδισουν την οποια στρεβλη θεση τους στο μελλον, οποτε τι ντε φακτο αντιληψη θα δημιουργησουν στην διεθνη κοινη γνωμη για το κρατος και το εθνος τους, τι φιλους θα κανουν και τι δυναμεις οι ιδιοι θα εχουν σαν κρατος για να βαλουν μπροστα αλυτρωτικα σχεδια.
Μεσα σε ολα αυτα παιζει ρολο και το τι εχουν αποφασισει οι μεγαλες δυναμεις εξ αρχης. Αν δηλαδη θελουν αυτη την ιστορικη παραχαξη για να εξυπηρετησουν τα αμεσα σχεδια τους και δεν εχουν σκοπο να αφησουν τα Σκοπια να χτισουν επανω σε αυτο πιο εντονα τον αλυτρωτισμο τους η εαν γενικα δεν τους ενδιαφερει το μεχρι που θα το συνεχισουν τα Σκοπια με αφορμη την ιστορικη παραχαραξη.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70184
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Ιαν 2019, 20:45

BILLO έγραψε:
16 Ιαν 2019, 18:46

Τωρα και επι του προκεικενου. Ο καθενας κρινει διαφορετικα εαν αξιζει να φτασουμε σε βιαια επεισοδια για το θεμα της Μακεδονιας. Γενικως για πολλα σημαντικα ζητηματα των τελευταιων ετων δεν περασαμε σε τετοιες αντιδρασεις. Η κατασταση δειχνει πως το θεμα εχει ηδη ληξει και εμεις ηδη κανουμε εναν απολογισμο της ζημιας. Εγω λεω δεν αξιζει.
Να σου πω. Εγώ είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι το θέμα της Μακεδονίας έχει λήξει και ότι θα βρεθούν οι ψήφοι "υπέρ" και στις δύο ψηφοφορίες. Φυσικά, εύχομαι να διαψευσθώ.

Αναφορικά με το συλλαλητήριο και το κατά πόσον θα επηρεάσει το θέμα της Μακεδονίας συγκεκριμένα, έχω επίσης την ίδια άποψη. Δηλαδή το ότι υπάρχει ήδη μεγάλη ένταση και αντίδραση στο συγκεκριμένο ζήτημα εδώ και καιρό και ότι από τη στιγμή που τα αυτάκια κάποιων δεν ίδρωσαν μέχρι τώρα, δεν πρόκειται να ιδρώσουν περισσότερο με το συλλαλητήριο. Ούτως ή άλλως, οι δικαιολογίες υπάρχουν έτοιμες από τα προηγούμενα συλλαλητήρια, οπότε είτε λίγοι είτε πολλοί κατέβουν, οι ντελάληδες θα πουν το ίδιο ποίημα. Αν το πλήθος είναι αρκετό, θα πουν ότι είναι εθνολαϊκοφασίστες και ότι έχουν χρέος να πολεμήσουν τον εθνολαϊκοφασισμό, αν το πλήθος είναι λίγο, θα πουν ότι μαζεύτηκαν κάποιοι γραφικοί άρα ο περισσότερος "λαός" στηρίζει την απόφαση της κυβέρνησης. Με τέτοιες χαζοχαρούμενες κουτοπονηριές, δεν βγάζεις άκρη, οι κουτοπόνηροι έχουν πάντα δίκιο.

Και ακριβώς γι' αυτό, η πρώτη δική μου αντίδραση ήταν να μη θελήσω να κατέβω στο συλλαλητήριο και να μην χαρίσω έναν ακόμη αριθμό στους άλλους ξύπνιους που κάθε φορά που βλέπουν "λαό" πρώτα τον υποτιμούν και μετά σπεύδουν πανικόβλητοι να επωφεληθούν για καθαρά ψηφοθηρικούς λόγους. Κι αυτοί αστείοι είναι. Και αν αύριο βρεθούν αυτοί στην εξουσία, το παιχνιδάκι της υποτίμησης και της υπερτίμησης θα ξαναρχίσει. Η μέρα της μαρμότας στην εποχή της κρίσης.

Οπότε Βillo, δεν μπορούμε να κάνουμε απολογισμό της ζημιάς γιατί δεν έχουμε όλοι την ίδια άποψη για το τι είναι σημαντικό και τι όχι. Αυτό που είναι ζημιά για κάποιους, μπορεί να είναι κέρδος για κάποιους άλλους, τόσο σε πρακτικό όσο και ιδεολογικό επίπεδο.

Απλώς όταν διάβασα αυτό το "δεν αξίζει" ξεμπλόκαρα. Και θύμωσα. :lol:

Γιατί εγώ πιστεύω ότι αξίζει η συμμετοχή στο συλλαλητήριο.

Για λόγους πολύ πιο σημαντικούς και προσωπικούς από τους ελιγμούς των απαξιωμένων πολιτικών μας. Δεν θα το δω ως επιλογή των υπέρ και κατά που μου θέτουν αυτοί αλλά ως μια απλή καθημερινή και προσωπική υποστήριξη της χώρας μου.

Σ' ευχαριστώ που με βοήθησες να το καταλάβω. :wink
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 16 Ιαν 2019, 21:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 20:45
BILLO έγραψε:
16 Ιαν 2019, 18:46

Τωρα και επι του προκεικενου. Ο καθενας κρινει διαφορετικα εαν αξιζει να φτασουμε σε βιαια επεισοδια για το θεμα της Μακεδονιας. Γενικως για πολλα σημαντικα ζητηματα των τελευταιων ετων δεν περασαμε σε τετοιες αντιδρασεις. Η κατασταση δειχνει πως το θεμα εχει ηδη ληξει και εμεις ηδη κανουμε εναν απολογισμο της ζημιας. Εγω λεω δεν αξιζει.
Να σου πω. Εγώ είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι το θέμα της Μακεδονίας έχει λήξει και ότι θα βρεθούν οι ψήφοι "υπέρ" και στις δύο ψηφοφορίες. Φυσικά, εύχομαι να διαψευσθώ.

Αναφορικά με το συλλαλητήριο και το κατά πόσον θα επηρεάσει το θέμα της Μακεδονίας συγκεκριμένα, έχω επίσης την ίδια άποψη. Δηλαδή το ότι υπάρχει ήδη μεγάλη ένταση και αντίδραση στο συγκεκριμένο ζήτημα εδώ και καιρό και ότι από τη στιγμή που τα αυτάκια κάποιων δεν ίδρωσαν μέχρι τώρα, δεν πρόκειται να ιδρώσουν περισσότερο με το συλλαλητήριο. Ούτως ή άλλως, οι δικαιολογίες υπάρχουν έτοιμες από τα προηγούμενα συλλαλητήρια, οπότε είτε λίγοι είτε πολλοί κατέβουν, οι ντελάληδες θα πουν το ίδιο ποίημα. Αν το πλήθος είναι αρκετό, θα πουν ότι είναι εθνολαϊκοφασίστες και ότι έχουν χρέος να πολεμήσουν τον εθνολαϊκοφασισμό, αν το πλήθος είναι λίγο, θα πουν ότι μαζεύτηκαν κάποιοι γραφικοί άρα ο περισσότερος "λαός" στηρίζει την απόφαση της κυβέρνησης. Με τέτοιες χαζοχαρούμενες κουτοπονηριές, δεν βγάζεις άκρη, οι κουτοπόνηροι έχουν πάντα δίκιο.

Και ακριβώς γι' αυτό, η πρώτη δική μου αντίδραση ήταν να μη θελήσω να κατέβω στο συλλαλητήριο και να μην χαρίσω έναν ακόμη αριθμό στους άλλους ξύπνιους που κάθε φορά που βλέπουν "λαό" πρώτα τον υποτιμούν και μετά σπεύδουν πανικόβλητοι να επωφεληθούν για καθαρά ψηφοθηρικούς λόγους. Κι αυτοί αστείοι είναι. Και αν αύριο βρεθούν αυτοί στην εξουσία, το παιχνιδάκι της υποτίμησης και της υπερτίμησης θα ξαναρχίσει. Η μέρα της μαρμότας στην εποχή της κρίσης.

Οπότε Βillo, δεν μπορούμε να κάνουμε απολογισμό της ζημιάς γιατί δεν έχουμε όλοι την ίδια άποψη για το τι είναι σημαντικό και τι όχι. Αυτό που είναι ζημιά για κάποιους, μπορεί να είναι κέρδος για κάποιους άλλους, τόσο σε πρακτικό όσο και ιδεολογικό επίπεδο.

Απλώς όταν διάβασα αυτό το "δεν αξίζει" ξεμπλόκαρα. Και θύμωσα. :lol:

Γιατί εγώ πιστεύω ότι αξίζει η συμμετοχή στο συλλαλητήριο.

Για λόγους πολύ πιο σημαντικούς και προσωπικούς από τους ελιγμούς των απαξιωμένων πολιτικών μας. Δεν θα το δω ως επιλογή των υπέρ και κατά που μου θέτουν αυτοί αλλά ως μια απλή καθημερινή και προσωπική υποστήριξη της χώρας μου.

Σ' ευχαριστώ που με βοήθησες να το καταλάβω. :wink
Το δεν αξιζει δεν το ειπα για τη συμμετοχη στο συλλαλητηριο. Μιλησα πιο πανω απο αυτο, για το γεγονος πως μια ειρηνικη διαμαρτυρια του λαου δεν συγκινει, δεν προβληματιζει και δεν θιγει την κυβερνηση. Οι πολιτικοι μας, οι κυβερνοντες, ειναι πλεον ξεδιαντροποι και αναισθητοι και ενας πολιτισμενος τροπος διαμαρτυριας απο το λαο δεν σημαινει το παραμικρο για αυτους. Και σε αυτο συμφωνεις.
Σε αυτη τη στιγμη αναρωτιεται κανεις λοιπον το εξης. Αν δεν λαβουμε υποψην μας τους προσωπικους λογους του καθενα για να κατεβει σε ενα εκ του προοιμιου ανικανο συλλαλητηριο να καταφερει οποιαδηποτε πολιτικη αλλαγη, οι οποιοι μπορει να ειναι λογοι αξιοπρεπειας, ικανοποιησης του αισθηματος του δικαιου, του πατριωτισμου, την προσωπικης ευθυνης κτλ, περα απο ολα αυτα, ενας πολιτικοποιημενος λαος που κυβερναται απο ξεδιαντροπους, τι θα επρεπε απο κει και περα να κανει για να καταφερει πραγματικα να αλλαξει τις αντιθετες με τα πιστευω του πολιτικες αποφασεις που περνοντε ερημην του;
Εκει ερχεται η βια. Ο λαος μπροστα σε ξεδιαντροπους ασκει πραγματικη και κανονικη βια. Αλλαγες με αλλον τροπο δεν γινοντε εδω που βρισκομαστε. Και αυτο το επεσημανα οχι για κανενα αλλο λογο αλλα για να ξερουμε τι λεμε. Εχω βαρεθει ολα αυτα τα χρονια να ακουω εκφρασεις του στυλ "αυριο στη διαδηλωση αλλαζουμε τα σχεδια της κυβερνησης", "περνουμε στα χερια μας τη ζωη μας" και οτιδηποτε αλλο αφηνει να ενοηθει οτι μπροστα σε ενα τοσο εξευτελισμενο κοινοβουλευτικο ακροατηριο, μια βολτα στο κεντρο και μερικα συνθηματα θα κανουν την οποιαδηποτε αλλαγη, θα ξεκινησουν την οποιαδηποτε αρχη γεγονοτων.
Τα συκα συκα και η σκαφη σκαφη, εαν υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν οτι το Μακεδονικο ζητημα ειναι τοσο σημαντικο και πρεπει οπωσδηποτε να σταματησουν την κυβερνηση, τοτε το μονο που τους εχει απομεινει πλεον να κανουν ειναι να κατεβουν στο δρομο και να δημιουργησουν προβλημα. Πραγματα που θα εξαναγκαζαν την κυβερνηση να τους βαρεσει για να δημιουργηθει μεγαλο πολιτικο σκανδαλο που υπο το βαρος του θα πεφταν. Απειθεια και ταραχες. Κοινως βια. Τυπου κιτρινα γιλεκα. Μονοημερες απεργειες και μονοημερες διαδηλωσεις μπροστα σε τετοιο κοινο δε λενε τιποτα και δεν αλλαζουν τιποτα.
Και μετα για ξεκαθαρισω οτι απλως αναφερω το πως εχουν τα πραγματα χωρις αυτο να σημαινει πως υποκινω κανεναν σε τετοιες συμπεριφορες λεω πως για εμενα προσωπικα δεν αξιζει ενα τετοιο μπαχαλο για το θεμα της Μακεδονιας, θα αρκεστω στον απολογισμο των ζημιων. Οποτε λεω δεν αξιζει για τη βια και οχι για τη συμμετοχη στο συλλαλητηριο. Μη νομιζει παντως καποιος οτι η πολιτικη ζωη αρχιζει και σταματαει στο "τουλαχιστον θα παω για να τα εχω καλα με τον εαυτο μου" ειναι και αυτο ενα ειδος παραιτησης απο την πραγματικη πολιτικη ζωη. Δεν υπαρχει στην ιστορια αυτος ο φιλησυχος δρομος της πολιτικης αυτοδικαιωσης. Καποιες φορες η κατεβαινεις για να παιξεις ξυλο και να το φτασεις αν οχι στο τερμα, σε ενα καλο επιπεδο συγκρουσης η αν απεχθανεσε περισσοτερο τη βια απο τις ηπιες εθνικες ηττες, αποδεχεσαι ψυχραιμα την κατασταση και απλα κανεις απολογισμο της ζημιας.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 16 Ιαν 2019, 22:33

BILLO έγραψε:
16 Ιαν 2019, 18:46
Και πεντε εκατομμυρια να κατεβουν, οι κυβερνητικοι δεν πτοουντε. Στα χρονια της κρισης και των μεγαλων αποφασεων εχει γινει πλεον θεσμος το να απαξιωνοντε οι λαικες κινητοποιησεις. Εχουν απαξιωθει ηδη πολλες και εχει δημιουργηθει πολιτικο προηγουμενο.
Σημασια πλεον εχει για τα κοινοβουλευτικα κομματα και τους βουλευτες τους να μπορει να γινει η σωστη συμφωνια με τους υπολοιπους, να μοιραστουν ετσι οι βουλευτες, να γινει το σωστο μαγειρεμα καθε φορα οπου καθε τι αντικειμενικα ανηθικο και σκανδαλωδες, να περναει τις νομοτυπες συνταγματικες προυποθεσεις και αυτο να αρκει για να κυρωθει.
Εχουν προηγηθει τα μεγαλα συλλαλητηρια στην υπογραφη των Πρεσπων και η προκλητικη αντιδραση της κυβερνησης που απλα εκανε οτι δεν ειδε τιποτα. Γιατι καποιος να περιμενει οτι θα γινει κατι διαφορετικο τωρα;
Πλεον για να μπορεσει ο λαος να εξαναγκασει την κυβερνηση για οποιοδηποτε σημαντικο θεμα πρεπει να δημιουργησει επεισοδια. Αυτο μπορει να σημαινει δυο πραγματα, η να ασκησει καποια μορφη βιας ο λαος στο δρομο η να εξαναγκασει την κυβερνηση να ασκησει βια επανω του η και τα δυο. Μονο ετσι πλεον μπορει να δημιουργηθει αντικειμενικη πιεση και σοβαρο σκανδαλο.
Τωρα και επι του προκεικενου. Ο καθενας κρινει διαφορετικα εαν αξιζει να φτασουμε σε βιαια επεισοδια για το θεμα της Μακεδονιας. Γενικως για πολλα σημαντικα ζητηματα των τελευταιων ετων δεν περασαμε σε τετοιες αντιδρασεις. Η κατασταση δειχνει πως το θεμα εχει ηδη ληξει και εμεις ηδη κανουμε εναν απολογισμο της ζημιας. Εγω λεω δεν αξιζει. Η ζημια βεβαια ειναι δυσκολο να υπολογιστει ακριβως γιατι δεν μπορουμε να ξερουμε τον τροπο με τον οποιο θα χειριστουν οι Σκοπιανοι τα κεκτημενα τους απο τη συμφωνια σε βαθος χρονου. Αυτο δεν εχει να κανει μονο με το τι λεει η συμφωνια επακριβως αλλα και ποσο δυναμικα θα προπαγανδισουν την οποια στρεβλη θεση τους στο μελλον, οποτε τι ντε φακτο αντιληψη θα δημιουργησουν στην διεθνη κοινη γνωμη για το κρατος και το εθνος τους, τι φιλους θα κανουν και τι δυναμεις οι ιδιοι θα εχουν σαν κρατος για να βαλουν μπροστα αλυτρωτικα σχεδια.
Μεσα σε ολα αυτα παιζει ρολο και το τι εχουν αποφασισει οι μεγαλες δυναμεις εξ αρχης. Αν δηλαδη θελουν αυτη την ιστορικη παραχαξη για να εξυπηρετησουν τα αμεσα σχεδια τους και δεν εχουν σκοπο να αφησουν τα Σκοπια να χτισουν επανω σε αυτο πιο εντονα τον αλυτρωτισμο τους η εαν γενικα δεν τους ενδιαφερει το μεχρι που θα το συνεχισουν τα Σκοπια με αφορμη την ιστορικη παραχαραξη.
:+1:
Εκτός του " δεν αξίζει "
Εκτός αν αξίζει η νηφάλια αναμονή της ανατροπής των φαύλων. Κάτι πρέπει να αξίζει πέραν του να τα εκτιμάς σωστά ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών