Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 17 Ιαν 2019, 18:13

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 17:55
Λέγε τώρα και άσε τις μαλακίες. Θα υπερασπιστείς τη γυναίκα σου που την χουφτώνουν ασύστολα μπροστά στα μάτια σου ή θα κάνεις την πάπια;
Στα πολλά χρόνια που έχω γυναίκα, δεν έτυχε ποτέ αυτό που λες.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 17 Ιαν 2019, 18:15

Cavaliere έγραψε:
17 Ιαν 2019, 18:13
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 17:55
Λέγε τώρα και άσε τις μαλακίες. Θα υπερασπιστείς τη γυναίκα σου που την χουφτώνουν ασύστολα μπροστά στα μάτια σου ή θα κάνεις την πάπια;
Στα πολλά χρόνια που έχω γυναίκα, δεν έτυχε ποτέ αυτό που λες.
Παίζει αυτό ;
Περνάει μία άσχετη από την πλατεία Συντάγματος, που δεν είναι σαύρα αλλά είναι άσχετη.
Θα χαλάσω εγώ καμακικούς πόντους για να την πειράξω ;
Βλακείες λέτε.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 17 Ιαν 2019, 18:20

Ξέρετε και οτι οι καμακιάρες φοράνε κίτρινα ή γκρίζα για να ξεχωρίζουν.
Και μπλε ρουαγιάλ επίσης αλλά σπάνια γιατί κάνει πολύ μπαμ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9759
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Ιαν 2019, 18:34

hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2019, 18:02
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 17:37
hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2019, 17:33
Για να απαντήσω εγώ στην χαζομάρα σου, αν κινδυνεύει η γυναίκα σου ή εσύ ο ίδιος ή τα παιδιά σου, θα προσπαθήσεις να απωθήσεις τον κίνδυνο και θα φύγεις για να καλέσεις την αστυνομία.
Να απωθήσεις; Θα πλακωθείς εννοείς. Εντάξει τότε. Βρήκαμε κάτι που σε βγάζει από τα φυσιολογικά σου όρια έτσι δεν είναι;
Όχι, δεν θα πλακωθώ. Ας μην αρχίσουμε τα σενάρια τώρα. Το τι κάνεις αν κινδυνεύει η σωματική σου ακεραιότητα εξαρτάται από τις συνθήκες: αν είσαι σε έρημο μέρος ή όχι, αν είσαι κοντά σε σπίτι, αυτοκίνητο, μαγαζί ή όχι και πολλά άλλα. Επίσης το πήγες από το σχόλιο στον δρόμο στον κίνδυνο της σωματικής ακεραιότητας. Μακράν διαφορετικά πράγματα.
Μα μόλις είπες πως θα εμπλακείς. Αυτό ανάλογα τις διαθέσεις του επιτιθέμενου μπορεί να σημαίνει και ξύλο. Τι νομίζεις ότι θα θέσεις στο μυαλό σου κάποια όρια που μαγικά υλοποιούνται στον πραγματικό κόσμο; Θα πλακωθείς λοιπόν. Είσαι μεγάλος άντρας και χτυπιέσαι σαν το σκυλί στους δρόμους ντροπή σου, να το κοιτάξεις. Παιδιά έχεις;

Η συζήτηση άρχισε από μια κοπέλα που της επιτίθεται ένας κάφρος ενώ εσύ υπονόησες ότι καλό θα ήταν να μη μιλήσει και τα δικαστήρια θα αναγνώριζαν ελαφρυντιθκά επειδή αντιμίλησε στον κάφρο κτλ. Υποστήριξες κοντολογίς ότι καλά θα έκανε να σκύψει το κεφάλι και να το καταπιεί.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9759
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Ιαν 2019, 18:36

Cavaliere έγραψε:
17 Ιαν 2019, 18:13
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 17:55
Λέγε τώρα και άσε τις μαλακίες. Θα υπερασπιστείς τη γυναίκα σου που την χουφτώνουν ασύστολα μπροστά στα μάτια σου ή θα κάνεις την πάπια;
Στα πολλά χρόνια που έχω γυναίκα, δεν έτυχε ποτέ αυτό που λες.
Μπορείς δηλαδή να μιλήσεις μόνο για πράγματα που σου έχουν συμβεί; Και πως κρίνεις τον άλλον αφού δεν σου έτυχε ανάλογη περίπτωση;

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 17 Ιαν 2019, 18:42

hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2019, 14:49

Κάθε νοήμων άνθρωπος αποφεύγει να εμπλακεί σε καβγά με άτομα που προκαλούν. Εκτός κι αν είσαι νταγλαράς, θερμοκέφαλος και έχεις μειωμένη αντίληψη του κινδύνου, δεν πιστεύω με τίποτα ότι αυτό που περιέγραψες είναι ο τρόπος που λειτουργείς. Πολύ περισσότερο, αποφεύγεις να απαντήσεις με τρόπο που ξέρεις ότι μπορεί να εξοργίσει αυτόν που σε προκάλεσε.
Αυτή ακριβώς η συμπεριφορά όμως "βάζω την ουρά στα σκέλια και φεύγω" είναι που κάνει ορισμένες ομάδες ατόμων να αποθρασύνονται

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Ιαν 2019, 18:47

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 17:26
Cavaliere έγραψε:
17 Ιαν 2019, 17:19
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 17:09
Κι αν παρενοχλούν τη γυναίκα σου ενώ περπατάτε στον δρόμο εσύ σίγουρα θα καλέσεις την αστυνομία. Σε κάθε περίπτωση θα καλούσες και από κάποιον. Εκτός ίσως αν έμπαιναν διαρρήκτες στο σπίτι σου το βράδυ. Εκεί θα έκανες πως κοιμόσουν.
Όχι, θα κάνω τον ήρωα, και αν ο άλλος έχει τραβήξει ένα χωράφι κόκα και μου βγάλει πιστόλι, κι αφήσω τον γιο μου ορφανό, θα είμαι μάγκας. Άσε με, φίλε μου. Έχω ξεπεράσει την εφηβεία, δεν έχω πρόβλημα ταυτότητας.
Κι αν ο άλλος εκεί που κάνεις πως κοιμάσαι εσύ σκοτώσει το γιο σου; Τότε θα το ευχαριστηθείς;
έλα όμως που δεν είναι μόνο η παραπάνω περίπτωση τι να κάνουμε. Απάντησε σε αυτό. Κάποιος παρενοχλεί τη γυναίκα σου ενώ περπατάτε ήσυχα στο δρόμο. Της επιτίθεται φραστικά και μετά αρχίζει να την αγγίζει. Εσύ τι κάνεις; Βρίσκεις μια ήσυχη γωνιά να περιμένεις για την αστυνομία;
Πλακώνεσαι ναι ή όχι; Μόνο ναι ή όχι να μου πεις και θα σου πω μετά αν έχεις πρόβλημα ταυτότητας ή αν τα προβλήματά σου είναι άλλα.
2 διαφορετικα πραγματα. το ενα ειναι "παρενοχλει" και το αλλο "αγγιζει.

και η απαντηση μου ειναι οτι οχι, δεν πλακονωμαι για λογια. ξερω να απαντησω με λογια, η αν δεν ξερω κανω την κοτα.

οταν καποιος σηκωσει χερι, τοτε ναι, να σηκωσεις κι εσυ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23824
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 17 Ιαν 2019, 18:56

οποιοσδήποτε βρίζει στους δρόμους ή κάνει κωλοδάχτυλα ή βρίζει όσους του εκαναν κωλοδάχτυλο ή είπε κατι αλλο που αναγκασε τον οποιονδήποτε να τον κωλοδαχτυλιάσει ή να τον βρίσει (με ή χωρίς λόγο ολα αυτα),πρεπει να ειναι υπεύθυνος των συνεπειων του και να ειναι προετοιμασμένος και για το χειρότερο σενάριο. Αλλιως καλύτερα να μην εμπλακείς καν, να πεις ενα "ευχαριστώ πολύ, να στε καλα" σε ημιειρωνικά πλαίσια και να την κάνεις.
Καθημερινα σχεδον αντιμετωπίζω περιστατικά ανθρωπων που ειναι έτοιμοι να πιαστούν στα χέρια στο δρομο για τους πιο ηλίθιους και ασημαντους λόγους μπορει να φανταστεί ο ανθρώπινος νους. Τα τελευταια χρόνια εχουν λασκάρει πολλες βίδες στον κοσμο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιαν 2019, 19:01

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 18:34
Η συζήτηση άρχισε από μια κοπέλα που της επιτίθεται ένας κάφρος ενώ εσύ υπονόησες ότι καλό θα ήταν να μη μιλήσει και τα δικαστήρια θα αναγνώριζαν ελαφρυντιθκά επειδή αντιμίλησε στον κάφρο κτλ. Υποστήριξες κοντολογίς ότι καλά θα έκανε να σκύψει το κεφάλι και να το καταπιεί.
Δεν της επιτίθεται. Δεν φαίνεται απολύτως τίποτα τέτοιο στο βίντεο. Εσύ πήγες τον ισχυρισμό στην επίθεση, για να ενισχύσεις το επιχείρημά σου. Και δεν είπα ότι τα δικαστήρια θα αναγνωρίσουν ελαφρυντικό, αλλά δεν θα την επιβραβεύσουν κιόλας.

Υποστήριξα και συνεχίζω να υποστηρίζω ότι ΔΕΝ εμπλέκεσαι σε καβγά ποτέ, εκτός αν είσαι ανεγκέφαλος κρετίνος. Θα υπερασπιστείς τον εαυτό σου μόνο αν κινδυνεύει η σωματική σου ακεραιότητα και η υπεράσπιση αυτή σημαίνει ότι θα προσπαθήσεις να αποτρέψεις την επίθεση με ό,τι μέσο έχεις, όχι ότι θα κάτσεις να πλακωθείς στο ξύλο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιαν 2019, 19:04

vantono έγραψε:
17 Ιαν 2019, 18:56
οποιοσδήποτε βρίζει στους δρόμους ή κάνει κωλοδάχτυλα ή βρίζει όσους του εκαναν κωλοδάχτυλο ή είπε κατι αλλο που αναγκασε τον οποιονδήποτε να τον κωλοδαχτυλιάσει ή να τον βρίσει (με ή χωρίς λόγο ολα αυτα),πρεπει να ειναι υπεύθυνος των συνεπειων του και να ειναι προετοιμασμένος και για το χειρότερο σενάριο. Αλλιως καλύτερα να μην εμπλακείς καν, να πεις ενα "ευχαριστώ πολύ, να στε καλα" σε ημιειρωνικά πλαίσια και να την κάνεις.
Καθημερινα σχεδον αντιμετωπίζω περιστατικά ανθρωπων που ειναι έτοιμοι να πιαστούν στα χέρια στο δρομο για τους πιο ηλίθιους και ασημαντους λόγους μπορει να φανταστεί ο ανθρώπινος νους. Τα τελευταια χρόνια εχουν λασκάρει πολλες βίδες στον κοσμο.
Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ. Και φυσικά σε μια αγωγή που θα κάνεις για περιύβριση ή σωματική βλάβη, κατά πάσα πιθανότητα θα χάσεις την δίκη αν αποδειχτεί ότι έδωσες τροφή στο επεισόδιο με λόγια ή πράξεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

the comet the course the tail

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 17 Ιαν 2019, 19:20

αν σε αγγίξει ο άλλος στον δρόμο ή αγγίξει δικό σου άνθρωπο τον κοπανάς.
αρχικά τον απωθείς με δύναμη και βλοσυρό ύφος. του λες: "τι θες ρε;"
αν το συνεχίσει τρώει τις υπόλοιπες. τα χτυπήματα πρέπει να είναι αποφασιστικά και να μην υπερβούν σε διάρκεια τα 5".
κατά 99% τελειώνει το σκηνικό εκεί.

the comet the course the tail

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 17 Ιαν 2019, 19:26

εξαιρούνται χουφτώματα κλπ από γυναίκες προς εμάς. δεν αντιδρούμε καν. δεν δείχνουμε καν ότι μας άρεσε.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11623
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 17 Ιαν 2019, 19:28

the comet the course the tail έγραψε:
17 Ιαν 2019, 19:26
εξαιρούνται χουφτώματα κλπ από γυναίκες προς εμάς. δεν αντιδρούμε καν. δεν δείχνουμε καν ότι μας άρεσε.
:hebit::hebit:
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός
Je suis Joost Klein

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 17 Ιαν 2019, 19:29

Να πω κάτι.
Είμαι στο Everest δίπλα Mc Donalds και κάθομαι.
Στο πεζοδρόμιο δίπλα γίνεται ένα καμάκι που φέρει αποτέλεσμα, στραβομάρα δεν έχω.
Δεν πέφτει ούτε τσαντιά, ούτε τίποτα, φεύγουν χέρι-χέρι με τον Καρατζαφέρη τα δύο συμβαλλόμενα μέρη.
Αυτό είναι νόμιμο ;
Αν είναι τότε κάνουμε μία οπή εις το ύδωρ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9759
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Όσοι κάνουν «καμάκι» στους δρόμους θα πληρώνουν πρόστιμο €750 στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Ιαν 2019, 19:30

hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2019, 19:01
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 18:34
Η συζήτηση άρχισε από μια κοπέλα που της επιτίθεται ένας κάφρος ενώ εσύ υπονόησες ότι καλό θα ήταν να μη μιλήσει και τα δικαστήρια θα αναγνώριζαν ελαφρυντιθκά επειδή αντιμίλησε στον κάφρο κτλ. Υποστήριξες κοντολογίς ότι καλά θα έκανε να σκύψει το κεφάλι και να το καταπιεί.
Δεν της επιτίθεται. Δεν φαίνεται απολύτως τίποτα τέτοιο στο βίντεο. Εσύ πήγες τον ισχυρισμό στην επίθεση, για να ενισχύσεις το επιχείρημά σου. Και δεν είπα ότι τα δικαστήρια θα αναγνωρίσουν ελαφρυντικό, αλλά δεν θα την επιβραβεύσουν κιόλας.

Υποστήριξα και συνεχίζω να υποστηρίζω ότι ΔΕΝ εμπλέκεσαι σε καβγά ποτέ, εκτός αν είσαι ανεγκέφαλος κρετίνος. Θα υπερασπιστείς τον εαυτό σου μόνο αν κινδυνεύει η σωματική σου ακεραιότητα και η υπεράσπιση αυτή σημαίνει ότι θα προσπαθήσεις να αποτρέψεις την επίθεση με ό,τι μέσο έχεις, όχι ότι θα κάτσεις να πλακωθείς στο ξύλο.
Τη σφαλιάρα που της δίνει πως την λες;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών