Μαφία, πορνεία και Ναρκωτικά. Τι εθνικότητας είναι οι περισσότεροι μαφιόζοι στην Αθήνα;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Μαφία, πορνεία και Ναρκωτικά. Τι εθνικότητας είναι οι περισσότεροι μαφιόζοι στην Αθήνα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 07 Φεβ 2019, 17:03

Cloud87 έγραψε:
07 Φεβ 2019, 16:56
Nostalgia έγραψε:
07 Φεβ 2019, 16:45
Cloud87 έγραψε:
07 Φεβ 2019, 16:18


1) Γιατί να είναι αποκλειστικά Ελληνας;
2) Αν είναι πχ Ελληνοαμερικάνος ή Ελληνορώσος δεν γίνεται;
Θα σου φερω ενα παραδειγμα το οποιο εχω ξαναπει ισως και εδω μεσα. Ο Καλαποθαρακος για παραδειγμα που ηταν για τον κοσμο ο νονος των νονων, εφαγε τον αρχηγο μιας αλλης ομαδας και για να γλυτωσει τα αντιποινα την εκανε για Γερμανια την περιοδο του πολεμου της Γιουγκοσλαβιας. Εκει "προσηλυτιστικε" απο τον στρατηγο Γρυλλακη (ΕΥΠ) και μαζι με ενα μελος της ομαδος (του Καλαποθαρακου) με το παρατσουκλι "Βοσνιος" πηρε μερος σε αποστολες στα βαλκανια, Αλβανια, Βοσνια, Σερβια, Σκοπια κλπ. Ο βασικος σκοπος ηταν να σπασουν το πετρελαικο εμπαργκο της Σερβιας το οποιο και καταφεραν σε συνεργασια με τον Αρκαν. Η διαδρομη στηθηκε το λαθρεμποριο ξεκινησε και με τον καιρο εμπλουστηκε και με αλλα προιοντα, ο Καλαποθαρακος γυρισε ως ο νονος των νονων, δεκα χρονια μετα ηταν και οι δυο αχρηστοι και βρεθηκαν δολοφονημενοι (Αρκαν-Καλαποθαρακος). Αλλοι πηραν την θεση τους οι οποιοι και αυτοι δολοφονηκαν σχετικα προσφατα. Το ποιος επωφεληθηκε απο το λαθρεμποριο νομιζω ειναι ξεκαθαρο.

Εχοντας αυτο στο μυαλο σου σκεψου γιατι ενας Αφγανος ή ενας Αλβανος ή ενας Σομαλος ειναι εντελως αδυνατο να ειναι στην κορυφη της πυραμιδας.
Χε ωραία ιστορία. Δεν αποκλείει όμως έναν Ελληνοαμερικάνο ή έναν Ελληνορώσο ή έναν Ελληνοεβραίο να είναι στη κορυφή ή ίσως δεύτερος, τρίτος.
Και οι δευτεροι κλπ Ελληνες ειναι, τι σημασια εχει εαν προκειται για Ελληνα της Αμερικης; Τουλαχιστον εγω δεν εχω ακουσει/διαβασει ποτε να αποκαλουν αρχινονο στην Ελλαδα καποιον μη Ελληνα. Η περιπτωση του Βοιδονικολα ισως να σε καλυπτει εαν εχεις τοση πρεμουρα, Ελληνας, μονιμος κατοικος Καναδα.

Εαν θες διαβασε αυτο το αρθρο, εαν αφαιρεσεις τα αριστερα κλισε εχει πραγματικα καλες πληροφοριες.

Κλικ εδω

Ο Λαμπροπουλος του βηματος εχει ασχοληθει αρκετα με το θεμα της μαφιας στην Ελλαδα αλλα φθανει μεχρι τους "αρχινονους" δεν αγγιζει το παραπανω....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Μαφία, πορνεία και Ναρκωτικά. Τι εθνικότητας είναι οι περισσότεροι μαφιόζοι στην Αθήνα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 07 Φεβ 2019, 17:11

run έγραψε:
07 Φεβ 2019, 13:29
Yochanan έγραψε:
07 Φεβ 2019, 10:37
οταν λες γκρηκ μαφια ρουμ, εννοείς το Ελληνικό Οργανωμένο Έγκλημα; Γιατί αν είναι πες το να χαρούμε που επιτέλους βρέθηκε και κατι ελληνικό που είναι οργανωμένο.

είναι κατά πολύ κατωτερο από τις λοιπες μαφιες

η αλβανικη μαφια δρασε ολη την ευρωπη ,η ρωσικη τοαυτο η γεωργιανη το ιδιο και η τουρκικη επισης
Κανεις λαθος, η Ελληνικη μαφια ειναι αρκετα δικτυωμενη αλλα μην περιμενεις να δεις μεγεθη Ιταλιας ή Ρωσιας, δεν γινεται και μονο πληθυσμιακα να το δεις. Και η Αλβανικη μαφια στην Γαλλια για παραδειγμα ειναι αναγκασμενη να λειτουργησει κατω την Γαλλικη μαφια για να επιβιωσει, δεν γινεται διαφορετικα, οτι ακουγονται περισσοτεροι αυτοι δες το σαν τους χρησιμους ηλιθιους που βγαινουν στον ντακο. Εαν θες να το παμε σε πιο μεγαλο επιπεδο η κοκα που περναει στην Ελλαδα προερχεται απο την Ναπολιτανικη μαφια, αλλα εδω αναλαμβανουν οι δικοι μας.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Μαφία, πορνεία και Ναρκωτικά. Τι εθνικότητας είναι οι περισσότεροι μαφιόζοι στην Αθήνα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 07 Φεβ 2019, 17:13

Δε ξέρω γιατί αλλά ξαφνικά δεν θέλω να συνεχίσω αυτή τη συζήτηση... :003::smt005:
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Μαφία, πορνεία και Ναρκωτικά. Τι εθνικότητας είναι οι περισσότεροι μαφιόζοι στην Αθήνα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 07 Φεβ 2019, 17:23

Οτι εγραψα εχει ειπωθει στην τηλεοραση, εχει γραφτει σε εφημεριδες κλπ δεν ειναι τιποτα το τρελο, εαν το ψαξεις θα το βρεις και μονος σου οποτε νο στρεςς....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Μαφία, πορνεία και Ναρκωτικά. Τι εθνικότητας είναι οι περισσότεροι μαφιόζοι στην Αθήνα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 07 Φεβ 2019, 19:05

κάθε μαφια που πρωτοεμφανίζεται για να παραμεινει στο προσκηνιο ακολουει μεθόδους εκφοβισμου πολύ χειρότερες των παλαιων

οι ιταλικες μαφιες πχ βρεθηκαν σε δυσκολη θεση απέναντι στις κινεζικες τριαδες και στην βορεια ιταλια απέναντι στην αλβανικη μαφια
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Μαφία, πορνεία και Ναρκωτικά. Τι εθνικότητας είναι οι περισσότεροι μαφιόζοι στην Αθήνα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 07 Φεβ 2019, 19:06

όπως οι αλβανοι μαστοροι παραμερισαν τους ελληνες αφου οι ελληνες τους εμαθαν την τεχνη

το αυτό και με τις μαφιες που δρουν στην ελλαδα
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Μαφία, πορνεία και Ναρκωτικά. Τι εθνικότητας είναι οι περισσότεροι μαφιόζοι στην Αθήνα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 07 Φεβ 2019, 19:09

βεβαια η ρωσικη και η γεωργιανη μαφια δεν χρειαζονταν να μαθουν τιποτα από τους ελληνες εξαλλου η δραση της ρωσικης μαφιας δεν εντοπίζεται μονο στην ελλαδα ,αλλα σε ολη την δυτικη και ανατολικη ευρωπη και στην αμερικη
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Μαφία, πορνεία και Ναρκωτικά. Τι εθνικότητας είναι οι περισσότεροι μαφιόζοι στην Αθήνα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 07 Φεβ 2019, 19:11

και παλι στην αλβανικη μαφια

τα εσοδα της οποιας υπερβαινουν τα 30 δις ευρω το χρονο

και μπορει να ελεγχει τον πολιτικο κοσμο
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Μαφία, πορνεία και Ναρκωτικά. Τι εθνικότητας είναι οι περισσότεροι μαφιόζοι στην Αθήνα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 07 Φεβ 2019, 19:13

και κατι άλλο

η αλβανικη μαφια ελεγχει τις φυλακες κορυδαλλου
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

aspergillus
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 18:12

Re: Μαφία, πορνεία και Ναρκωτικά. Τι εθνικότητας είναι οι περισσότεροι μαφιόζοι στην Αθήνα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspergillus » 07 Φεβ 2019, 23:30

Οι νονοί και τα ηγετικά στελέχη των εγκληματικών και τρομοκρατικών οργανώσεων στην Αττική αλλά και στις υπόλοιπες περιοχές της χώρας όπου υπάρχει οργανωμένο έγκλημα είναι Έλληνες.
Πάντα είχαν και έχουν τα ηνία.
Ο υπόκοσμος στην Ελλάδα βέβαια είναι πολυδιάστατο φαινόμενο με βαθιές ρίζες και υψηλή προστασία (πχ παραδικαστικά κυκλώματα, αστυνομική διαφθορά κ.α.).

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22928
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μαφία, πορνεία και Ναρκωτικά. Τι εθνικότητας είναι οι περισσότεροι μαφιόζοι στην Αθήνα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 10 Φεβ 2019, 14:46

Η ιταλική μαφία δε δρα στην Ελλάδα, τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που την φαντάζονται κάποιοι.
Θα συμφωνήσω μέχρι κεραίας με την ανάρτηση του Nostalgia παραπάνω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Μαφία, πορνεία και Ναρκωτικά. Τι εθνικότητας είναι οι περισσότεροι μαφιόζοι στην Αθήνα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 19 Φεβ 2019, 15:12

Εχω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις. Δεν θέλω να πω πως κατέληξα στα συμπεράσματα που κατέληξα, ας πούμε παρατηρώντας, αλλά αν κάποιος έχει ίδια η παρόμοια εικόνα με αυτό που θα περιγράψω μπορεί να επιβεβαιώσει.

Νομίζω οτι η κρίση επέφερε αύξηση της εγκληματικότητας και της εργασίας που σχετίζεται με το έγκλημα. So far το χωρίζω σε δύο άξονες 1) Μαγαζιά κάθε είδους που είναι βιτρίνες και κάνουν εμπόριο ναρκωτικών για extra εισόδημα και 2) Σπίτια με κοπέλες που λειτουργούν άτυπα και συγκεντρώνουν πελατεία υπό την μορφή φίλων. Φυσικά έχουν και την ανάλογη προστασία.

Και ακούγονται όσα ακούγονται για την αστυνομία, για να μην πούμε για τους πολιτικούς...μήπως τελικά μεταμορφωνόμαστε σε ένα απέραντο κράτος μαφίας;
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Πύλος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 04 Δεκ 2018, 17:21

Re: Μαφία, πορνεία και Ναρκωτικά. Τι εθνικότητας είναι οι περισσότεροι μαφιόζοι στην Αθήνα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πύλος » 19 Φεβ 2019, 17:40

απ'οτι διαβαζω στις ηλ.εφημεριδες οι κακοποιοι που συλλαμβανονται συνηθως ειναι Αλβανοι και Γεωργιανοι. :102:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών