Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13982
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 08 Φεβ 2019, 17:54

Ερμής έγραψε:
08 Φεβ 2019, 13:22
Είναι δύσκολο όταν θέλεις να κάνεις και οικογένεια και να κρατήσεις και την προηγούμενη ζωή με τις καβλάντες. Αλλιώς μια χαρά είναι.
Κρατά τα προσχήματα και όλα καλά :sal7:
Για να συμπληρώσω τους προηγούμενους, πράγματι τα παιδιά είναι σαν μετωπικές με νταλίκες, διαστημόπλοια κλπ
Καταλήγεις λοιπόν στην εντατική, ακίνητος και φυτό.
Ε λοιπόν στο χέρι σου είναι να μείνεις φυτό ή να επανέλθεις :sal7:

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 09 Φεβ 2019, 19:32

panos291 έγραψε:
08 Φεβ 2019, 17:54
Είναι δύσκολο όταν θέλεις να κάνεις και οικογένεια και
,........., ακίνητος και φυτό.
Ε λοιπόν στο χέρι σου είναι να μείνεις φυτό ή να επανέλθεις :sal7:
Μη μας κρατάς σε αγωνία. Πες μας πώς τα κατάφερες.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14402
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 09 Φεβ 2019, 19:40

Βλεπω πως τρεμουν στο νημα οι νεοπες και οι νεοπινες.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 10 Φεβ 2019, 20:14

Antares έγραψε:
08 Φεβ 2019, 09:54
Τώρα όλοι αυτοί και αυτές βγαίνουν και φωνάζουν ξανά, για το πόσο δύσκολο ήταν, πόσο θα ήθελαν να μην έχουν κάνει οικογένεια, ότι η ζωή δεν μπορεί να είναι σπίτι, δουλειά, διακοπές στο νησί, συναθροίσεις στο σπίτι κλπ. από εδώ και πέρα.
Βλέπουμε δηλαδή έναν πληθυσμό που καταδίκασε συνομηλίκους και τουλάχιστον δύο γενιές μετά από αυτόν στο να μην μπορέσει να ζήσει σαν άνθρωπος, με την δουλειά του, τα λεφτά του, τα παιδάκια του, στην χώρα του, όχι μόνο να μην αντιλαμβάνεται τι έχει κάνει αλλά να ζητάει και άλλα.
Δεν κατάλαβα, ποιος σου πήρε τη μπουκιά από το στόμα εσένα; :102::102:

Έχω κάποιες σκέψεις για τη γενιά αυτή. Ναι, έζησε καλά σχετικά και δεν ξέρω για τις κυρίες που αναφέρεις, αλλά οι γυναίκες που ξέρω δεν ήταν πέσε πίτα να σε φάω και δεν φεσώσανε κανέναν. Βγήκαν στην αγορά εργασίας με προσόντα. Επίσης, ο τότε τρόπος ζωής έμεινε σαν ιδανικό, τι θα πει θα σκίσουμε τα μνημόνια; Και θα ζούμε πώς;

Κοίτα γύρω σου. Οι άνω των 30, ίσως ανεξαρτήτως παιδιών, δεν πολυβγαίνουν πια. Μια στο τόσο. Τι κάνουν σπίτι; Ε, δεν τους γεμίζει όλους αυτό να κάθονται σπίτι. Ο καθένας αν τυχόν ανακαλύψει τι του φταίει, μπορεί να βρει διεξόδους. Μερικοί τις βρίσκουν σε ξενοδοχεία διαμονής.

Πιστεύω ότι το να μη βλέπεις ανθρώπους ενήλικες εκτός δουλειάς καθημερινά, ειδικά αν η δουλειά δεν είναι η σούπερ κοινωνική, είναι ένα πρόβλημα. Από το δημοτικό και πέρα τα παιδιά δεν έχουν πολλά κοινά να πείτε. Πιο πολλά θα πείτε όταν είναι ξέρω γω στο προνήπιο. Κάποιες και κάποιους τους γεμίζει η αλληλεπίδραση να κρατάνε το βιβλίο της ιστορίας να λέει το παιδί το μάθημα.

Λίγο πολύ πάντως έτσι ζουν όλοι οι άνθρωποι στις πολιτισμένες χώρες! Θα μου πεις και να μην κάνεις αυτό, τι θα κάνεις όσο τα χρόνια περνάνε;

Το δεν έζησαν καθόλου δεν με εκφράζει. Ίσα ίσα έχω ζήσει ΚΑΡΓΑ, ευτυχώς :8):8):8) Για αυτό και ώρες ώρες στενοχωριέμαι λίγο για τις διεξόδους που διαφαίνονται για όλους σιγά σιγά. Θα μου πεις έτσι είναι η ζωή, εξελίσσονται τα πράγματα...

Όταν μπήκαμε στο τούνελ με τα παιδιά έβγαιναν και οι 30-70, όλο έξω ήταν! Αυτό προσωπικά με εξέπληξε. Όταν συνειδητοποίησα ότι έμεινε πίσω μια εποχή που δεν τελείωνε το έξω στα 30! Αυτά είναι ανάμνηση πια! Πολλοί οι λόγοι που άλλαξε αυτό. Βασικά οι γιαγιάδες πήγαν σε θέραπιστς και τους είπαν να μην προσέχουν εγγόνια, αλλά να κάνουν τη ζωή τους, ό,τι και αν σημαίνει αυτό. Και οι παρέες που θα έβγαιναν, έσπασαν στην πορεία γιατί ανά πάσα στιγμή δεν υπήρχε γιαγιά για όλους και ήταν πολλή φασαρία να κανονίζεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athina__P την 10 Φεβ 2019, 20:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Augustin Meaulnes
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Φεβ 2019, 00:15

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Augustin Meaulnes » 10 Φεβ 2019, 20:19

Athina__P έγραψε:
10 Φεβ 2019, 20:14
Antares έγραψε:
08 Φεβ 2019, 09:54
Τώρα όλοι αυτοί και αυτές βγαίνουν και φωνάζουν ξανά, για το πόσο δύσκολο ήταν, πόσο θα ήθελαν να μην έχουν κάνει οικογένεια, ότι η ζωή δεν μπορεί να είναι σπίτι, δουλειά, διακοπές στο νησί, συναθροίσεις στο σπίτι κλπ. από εδώ και πέρα.
Βλέπουμε δηλαδή έναν πληθυσμό που καταδίκασε συνομηλίκους και τουλάχιστον δύο γενιές μετά από αυτόν στο να μην μπορέσει να ζήσει σαν άνθρωπος, με την δουλειά του, τα λεφτά του, τα παιδάκια του, στην χώρα του, όχι μόνο να μην αντιλαμβάνεται τι έχει κάνει αλλά να ζητάει και άλλα.
Δεν κατάλαβα, ποιος σου πήρε τη μπουκιά από το στόμα εσένα; :102::102:

Έχω κάποιες σκέψεις για τη γενιά αυτή. Ναι, έζησε καλά σχετικά και δεν ξέρω για τις κυρίες που αναφέρεις, αλλά οι γυναίκες που ξέρω δεν ήταν πέσε πίτα να σε φάω και δεν φεσώσανε κανέναν. Βγήκαν στην αγορά εργασίας με προσόντα. Επίσης, ο τότε τρόπος ζωής έμεινε σαν ιδανικό, τι θα πει θα σκίσουμε τα μνημόνια; Και θα ζούμε πώς;

Κοίτα γύρω σου. Οι άνω των 30, ίσως ανεξαρτήτως παιδιών, δεν πολυβγαίνουν πια. Μια στο τόσο. Τι κάνουν σπίτι; Ε, δεν τους γεμίζει όλους αυτό να κάθονται σπίτι. Ο καθένας αν τυχόν ανακαλύψει τι του φταίει, μπορεί να βρει διεξόδους. Μερικοί τις βρίσκουν σε ξενοδοχεία διαμονής.
Συμπληρώστε ενα ΗΜΙ αγαπητή μου και σας ανακηρρυσω φορουμικη μας εθνική ποιήτρια
cras amet qui numquam amavit quique amavit cras amet

(δοντ σορυ για την απουσία πικαντικου σεξαστειου-δεν θα επαναληφθεί)

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 10 Φεβ 2019, 20:24

Απολαυστικές και ανάλαφρες οι δημοσιεύσεις της Αθηνάς. Τρομάζεις στην αρχή όταν βλέπεις τη γκουμουτσα, αλλά στο τέλος, αντί για πονοκέφαλο από τον πολύ προβληματισμό, μένεις με την αίσθηση πως δεν διάβασες τίποτα.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Augustin Meaulnes
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Φεβ 2019, 00:15

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Augustin Meaulnes » 10 Φεβ 2019, 20:27

Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Φεβ 2019, 20:24
Απολαυστικές και ανάλαφρες οι δημοσιεύσεις της Αθηνάς. Τρομάζεις στην αρχή όταν βλέπεις τη γκουμουτσα, αλλά στο τέλος, αντί για πονοκέφαλο από τον πολύ προβληματισμό, μένεις με την αίσθηση πως δεν διάβασες τίποτα.
+1 συχνα δεν ειμαι σιγουρος οτι κατανοει ποια ειναι η ερωτηση, αλλα ακομα και οταν απανταει σε άσχετη ερωτηση , απανταει ΑΚΟΜΠΛΕΞΑΡΙΣΤΑ

και εν προκειμένω, δεν απαντησε καθολου...τυχαία
cras amet qui numquam amavit quique amavit cras amet

(δοντ σορυ για την απουσία πικαντικου σεξαστειου-δεν θα επαναληφθεί)

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 10 Φεβ 2019, 20:38

Γράφω σεντονοειδώς γιατί είναι συνήθειο, αλλά τελευταία πιο πολύ, γιατί πράγματι βγήκα από το σπίτι αρκετά και περνάω χρόνο και τα γυρνάω στο μυαλό μου. Οι παλιοί τι θέλανε από μια ηλικία και πέρα; Χωρίς να αμφισβητήσουν τον άνθρωπό τους, ήθελαν και άλλα πράγματα. Και κυρίως όχι να κάθονται μέσα στο σπίτι. Εντάξει, στην πόλη δεν βρίσκεις και πολλά να κάνεις. Θέλει τρόπο.

Τέλος πάντων, πάλι γκρίνιαξε λίγο η Ανταρες για τις συναδέλφισσές της που κοιτάξανε ένα βόλεμα και αυτό είναι αλήθεια έχει το τίμημά του. Οι γυναίκες που είναι εκεί έξω δεν είναι ένα καλούπι, έχει αρκετά σενάρια. Ο καιρός περνάει για όλους και είναι κρίμα να κάνουμε κάτι πολύ λιγότερο ο καθένας σε σχέση με αυτό που θα ήθελε / μπορεί και κυρίως στον ελεύθερο χρόνο του!

Αλλά και σε σχέση με το θέμα, ως τρίτη, το βλέπω πολύ έντονο να τα βάζει κανείς με το σύντροφο για τη μοίρα του, γιατί για να λέμε την αλήθεια, μετά από λίγα χρόνια λόγω του τρόπου ζωής έχεις ξεκόψει τα πολλά πολλά με όλους τους υπόλοιπους και ο μόνος άλλος να τα βάλεις εκτός από το σύντροφο είναι και ο εαυτός σου. Και οι δύο κατά κάποιον τρόπο, ακόμα και αν έχουν γίνει χαζομάρες από πεθερές κλπ, κάποιος από τους δύο το επέτρεψε.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 10 Φεβ 2019, 22:15

Αθήνα μήπως την προηγούμενη Κυριακή πήγες Ρωμη;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 10 Φεβ 2019, 22:30

Mήπως δεν έχουν λεφτά και δεν πολυβγαίνουν; Τώρα θα μου πείτε τι χρειάζονται τα λεφτά; Ξέρω εγώ; Μήπως το χρήμα δεν γυρίζει τον κόσμο; Μήπως προσωπικά δεν είχα θέμα χρημάτων από τα 18; Αλλιώς θα καθόμουν να γκρινιάζω για τις συναδέλφισσες και δεν θα έκανα ταξίδια για συνέδρια με συναδέλφους φυσικούς; Ή ταξίδια γενικά; Ή άλλα πράγματα;
Athina__P έγραψε:
10 Φεβ 2019, 20:14

Έχω κάποιες σκέψεις για τη γενιά αυτή. Ναι, έζησε καλά σχετικά και δεν ξέρω για τις κυρίες που αναφέρεις, αλλά οι γυναίκες που ξέρω δεν ήταν πέσε πίτα να σε φάω και δεν φεσώσανε κανέναν. Βγήκαν στην αγορά εργασίας με προσόντα. Επίσης, ο τότε τρόπος ζωής έμεινε σαν ιδανικό, τι θα πει θα σκίσουμε τα μνημόνια; Και θα ζούμε πώς;

Κοίτα γύρω σου. Οι άνω των 30, ίσως ανεξαρτήτως παιδιών, δεν πολυβγαίνουν πια. Μια στο τόσο. Τι κάνουν σπίτι; Ε, δεν τους γεμίζει όλους αυτό να κάθονται σπίτι. Ο καθένας αν τυχόν ανακαλύψει τι του φταίει, μπορεί να βρει διεξόδους. Μερικοί τις βρίσκουν σε ξενοδοχεία διαμονής.

Πιστεύω ότι το να μη βλέπεις ανθρώπους ενήλικες εκτός δουλειάς καθημερινά, ειδικά αν η δουλειά δεν είναι η σούπερ κοινωνική, είναι ένα πρόβλημα. Από το δημοτικό και πέρα τα παιδιά δεν έχουν πολλά κοινά να πείτε. Πιο πολλά θα πείτε όταν είναι ξέρω γω στο προνήπιο. Κάποιες και κάποιους τους γεμίζει η αλληλεπίδραση να κρατάνε το βιβλίο της ιστορίας να λέει το παιδί το μάθημα.

Λίγο πολύ πάντως έτσι ζουν όλοι οι άνθρωποι στις πολιτισμένες χώρες! Θα μου πεις και να μην κάνεις αυτό, τι θα κάνεις όσο τα χρόνια περνάνε;

Το δεν έζησαν καθόλου δεν με εκφράζει. Ίσα ίσα έχω ζήσει ΚΑΡΓΑ, ευτυχώς :8):8):8) Για αυτό και ώρες ώρες στενοχωριέμαι λίγο για τις διεξόδους που διαφαίνονται για όλους σιγά σιγά. Θα μου πεις έτσι είναι η ζωή, εξελίσσονται τα πράγματα...
Φυσικά και είναι μεγάλο πρόβλημα αν δεν βλέπεις ανθρώπους εκτός δουλειάς ιδιαίτερα αν η δουλειά δεν είναι κοινωνική. Αν και δεν θα με πείραζε να ήμουν συγγραφέας.
Επίσης το ότι δεν "έζησαν" επειδή παντρεύτηκαν, έκαναν παιδιά, δεν ήθελα να το γράψω, κλισέ είναι. Μια χαρά έζησαν αυτοί. Ζουν και θα ζήσουν, υποθέτω, καλά ακόμη.
Η εμπειρία μου όμως μου λέει ότι κάτι δεν πάει καλά στο "βασίλειο της Δανιμαρκίας". Δεν ήθελα να την ζήσω την εμπειρία βέβαια, ελεύθερη ήμουν και είμαι, γιατί να μην ασχοληθώ με ότι μου αρέσει και να ζήσω με περισσότερα, στο εξωτερικό, αφού εδώ δεν υπάρχει χρήμα για όλους.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 11 Φεβ 2019, 08:28

Ερμής έγραψε:
10 Φεβ 2019, 22:15
Αθήνα μήπως την προηγούμενη Κυριακή πήγες Ρωμη;
Όχι γιατί; :p2:

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 11 Φεβ 2019, 08:49

Πρωτα βγαινει η ψυχη και μετα το χουι,η βλεπουμε τα τα ελαττωματα και θεωρουμε οτι μπορουμε να αλλαξουμε τον αλλον η μας στραβωνει ο ερωτας και δεν βλεπουμε τιποτα ,στο τελος ολα βγαινουν στην επιφανεια

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Φεβ 2019, 10:06

Athina__P έγραψε:
11 Φεβ 2019, 08:28
Ερμής έγραψε:
10 Φεβ 2019, 22:15
Αθήνα μήπως την προηγούμενη Κυριακή πήγες Ρωμη;
Όχι γιατί; :p2:
Μου θυμίζεις άπειρα μια γνωστή μου. Άπειρα όμως.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Verginos
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 12 Φεβ 2019, 23:24
Phorum.gr user: Verginou

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Verginos » 12 Φεβ 2019, 23:39

Xώρισα από την γυναίκα μου μετά από 16 χρόνια γάμου με δική της υπαιτιότητα. Δεν υπήρξε εξωσυζυγική σχέση αλλά κάτι άλλο που δεν δύναμαι να το περιγράψω αυτή την στιγμή.
Υπάρχουν στιγμές που δεν γνωρίζεις τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου. Έρχεται και η στιγμή που διάφορα γεγονότα συμβαίνουν ταυτόχρονα και ακολουθεί μια εξέλιξη που αποκαλύπτει αυτά που τόσα χρόνια δρούσαν υπόγεια χωρίς να επηρεάζουν την φαινομενικά ήσυχη επιφάνεια.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Φεβ 2019, 23:43

Δλδ;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών