Supreme leader Trump

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Τρίκαλος
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 20:33

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τρίκαλος » 08 Φεβ 2019, 19:32

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Φεβ 2019, 19:24
Τρίκαλος έγραψε:
08 Φεβ 2019, 19:18
Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Φεβ 2019, 18:47

Ότι καταλαβαίνει ο καθένας. Εγώ πάντως δεν εννοούσα ότι θα αντέστρεφα την ομοσπονδιοποίηση των ΗΠΑ.
Δεν κατάλαβα αυτό.
Μου κάνουν εντύπωση αυτά που γράφεις παραπάνω για τον Τραμπ.
Μου έκανε εντύπωση η κριτική προς τον πρόεδρο των ΗΠΑ, με λέξεις σαν την προδοσία. Την ίδια ώρα που η κριτική -από ανθρώπους που ζούνε σε αυτήν- προς την Ευρωπαϊκή Ένωση ξεχωριστών εθνών, κρατών και πολιτισμών να θεωρείται προδοσία. Την ίδια ώρα που η ΕΕ για να μεγαλώσει, δεν διστάζει πουθενά και βάζει μπροστινούς για την βρώμικη δουλειά.
Την ίδια ώρα που η πραγματική προδοσία γίνεται στην Ευρώπη, από την ίδια την ΕΕ εις βάρος ενός μέλους- κράτους.
Συγγνώμη για το οφ- τοπικ.
Κανένα πρόβλημα. Δεν βλέπω κάτι τέτοιο, είχαμε πρόσφατα και μια συζήτηση για τη φύση της κριτικής.
Λέμε προδότη τον Τραμπ γιατί κάνει ότι κάνει, λέμε προδότες και αυτούς που ασκούν κριτική στην ΕΕ, που κάνει ότι κάνει.
Καλή φάση.
"Σκαιός και αγροίκος είμαι. Είναι στη φύση μου, τη σκάφη-σκάφη να λέω."

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Φεβ 2019, 19:54

Τρίκαλος έγραψε:
08 Φεβ 2019, 19:32
Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Φεβ 2019, 19:24
Τρίκαλος έγραψε:
08 Φεβ 2019, 19:18

Δεν κατάλαβα αυτό.
Μου κάνουν εντύπωση αυτά που γράφεις παραπάνω για τον Τραμπ.
Μου έκανε εντύπωση η κριτική προς τον πρόεδρο των ΗΠΑ, με λέξεις σαν την προδοσία. Την ίδια ώρα που η κριτική -από ανθρώπους που ζούνε σε αυτήν- προς την Ευρωπαϊκή Ένωση ξεχωριστών εθνών, κρατών και πολιτισμών να θεωρείται προδοσία. Την ίδια ώρα που η ΕΕ για να μεγαλώσει, δεν διστάζει πουθενά και βάζει μπροστινούς για την βρώμικη δουλειά.
Την ίδια ώρα που η πραγματική προδοσία γίνεται στην Ευρώπη, από την ίδια την ΕΕ εις βάρος ενός μέλους- κράτους.
Συγγνώμη για το οφ- τοπικ.
Κανένα πρόβλημα. Δεν βλέπω κάτι τέτοιο, είχαμε πρόσφατα και μια συζήτηση για τη φύση της κριτικής.
Λέμε προδότη τον Τραμπ γιατί κάνει ότι κάνει, λέμε προδότες και αυτούς που ασκούν κριτική στην ΕΕ, που κάνει ότι κάνει.
Καλή φάση.
Ο Τραμπ είναι άτομο ή έστω πολιτικό ρεύμα, σήμερα είναι αύριο δεν είναι.
Η ΕΕ είναι μια κρατική οντότητα, υπάρχει πέρα από τις πολιτικές, δεν ξέρω με ποιο τρόπο τα θεωρείς συγκρίσιμα.
Επίσης οι επικριτές της ΕΕ και οι Τραμπικοί κατά κανόνα ταυτίζονται.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Τρίκαλος
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 20:33

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τρίκαλος » 08 Φεβ 2019, 20:10

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Φεβ 2019, 19:54
Τρίκαλος έγραψε:
08 Φεβ 2019, 19:32
Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Φεβ 2019, 19:24

Κανένα πρόβλημα. Δεν βλέπω κάτι τέτοιο, είχαμε πρόσφατα και μια συζήτηση για τη φύση της κριτικής.
Λέμε προδότη τον Τραμπ γιατί κάνει ότι κάνει, λέμε προδότες και αυτούς που ασκούν κριτική στην ΕΕ, που κάνει ότι κάνει.
Καλή φάση.
Ο Τραμπ είναι άτομο ή έστω πολιτικό ρεύμα, σήμερα είναι αύριο δεν είναι.
Η ΕΕ είναι μια κρατική οντότητα, υπάρχει πέρα από τις πολιτικές, δεν ξέρω με ποιο τρόπο τα θεωρείς συγκρίσιμα.
Επίσης οι επικριτές της ΕΕ και οι Τραμπικοί κατά κανόνα ταυτίζονται.
Ο Τραμπ ακολουθεί μια πολιτική, για αυτή του την πολιτική τον λες προδότη. Οι ΗΠΑ θα συνεχίσουν να υπάρχουν.
Η ΕΕ είναι μια συμφωνία κρατών πάνω σε πολιτικές, οι οποίες δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που βασίστηκε στο ξεκίνημά της.
Η κριτική γίνεται πάνω στην νέα στρατηγική ισοπέδωσης των πάντων,για αυτή την κριτική μας λες προδότες. Η Ευρώπη θα συνεχίσει να υπάρχει.
Ωραίο επιχείρημα, όποιος δεν είναι μαζί μας, είναι με τους άλλους.
"Σκαιός και αγροίκος είμαι. Είναι στη φύση μου, τη σκάφη-σκάφη να λέω."

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Φεβ 2019, 20:14

Όχι δεν είναι μια συμφωνία κρατών, είναι η κοινή μας πατρίδα.
Δεν συμφωνούμε στους βασικούς όρους της συζήτησης.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Τρίκαλος
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 20:33

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τρίκαλος » 08 Φεβ 2019, 20:18

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Φεβ 2019, 20:14
Όχι δεν είναι μια συμφωνία κρατών, είναι η κοινή μας πατρίδα.
Δεν συμφωνούμε στους βασικούς όρους της συζήτησης.
Ωραία, ας το κλείσουμε εδώ.
Η δικιά μου πατρίδα, είναι η Ελλάδα.
"Σκαιός και αγροίκος είμαι. Είναι στη φύση μου, τη σκάφη-σκάφη να λέω."

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 08 Φεβ 2019, 22:33

Αν δεν συνεχιστεί η ομοσπονδοποίηση της ΕΕ, δεν θα γίνει ποτέ πατρίδα όλων των Ευρωπαίων. Τώρα είναι μια διακρατική συνεργασία.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 08 Φεβ 2019, 23:18

Northern Spirit έγραψε:
08 Φεβ 2019, 11:31

οι ελ λενε διαφορα αλλα το θεμα ειναι τι ψηφιζουνε...Κανενα κομμα στη χωρα (Συριζα, ΝΔ, ΚΚΕ, Ποταμι κλπ) δεν εχει προγραμμα μειωσης του δημοσιου...Οχι τυχαια βεβαια.

Ο κρατισμος δεν εχει να κανει μονο με το ποσοι ΔΥ υπαρχουνε. Εχει να κανει με την υψηλη φορολογησ επιχειρησεων, την γραφειοκρατια που εμποδιζει επενδυσεις, την γενικοτερη προκαταληψη.

Για την μεταναστευση προφανως πρεπει να υπαρχουνε κριτηρια..Δεν ειπα να ερχεται ποιος θελει..Απλα συνολικα δεν μπορει να σταματησει η μεταναστευση γιατι απλα δεν συμφερει.
Στην Ευρωπη υπαρχουνε πολιτικα προβληματα για την μεταναστευση που δνε ειναι ακριβως αθρωα..Ο μεσος ορος μεταναστων στην Ευρωπη κατα μεσο ορο ειναι 5-6%. Δεν ειναι υψηλος...Απλα υπαρχει μεγαλη πολιτικη εκμεταλευση απο την ακροδεξια με βοηθεια και απο μηντια..

Γενικοτερα τωρα, ειναι λογικο να υπαρχει σε παγκοσμιο επιπεδο αυξημενη μεταναστευση λογω αυξησης του πληθυσμου.

Υ.Γ. Κοροιδα δεν ειναι ακριβως αλλα αυτες ειναι ποι επιλογες...Ποιος ελ. εργοδοτης θα παρει μεταναστη και θα του πληρωνει ασφαλιση; Του παιρνουνε στη δουλεια επειδη δεν εχουνε ασφαλεια...ΚΑι τους δινουνε και λιγοτερα απο τον κατωτατο μισθο..
Αυτο ειναι κοινη αληθεια..Στατιστικα για την μαυρη εργασια δεν υπαρχουνε ακριβως επειδη ειναι μαυρη και δεν εμφανιζεται σε στατιστικες..
Το θέμα είναι περίπλοκο. Η φορολόγηση είναι υψηλή αλλά υπάρχει και μεγάλη φοροδιαφυγή. Το ελληνικό κράτος αυξάνει τους φόρους αλλά εισπράττει λιγότερους.

Μερικές χώρες έχουν πολλούς μετανάστες και άλλες έχουν λίγους. Ο μέσος όρος δεν λέει κάτι. Οι πολιτικοί δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν ανύπαρκτα προβλήματα.
https://www.economist.com/the-economist ... fare-state

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Φεβ 2019, 23:20

Bipsco έγραψε:
08 Φεβ 2019, 23:18

Το θέμα είναι περίπλοκο. Η φορολόγηση είναι υψηλή αλλά υπάρχει και μεγάλη φοροδιαφυγή. Το ελληνικό κράτος αυξάνει τους φόρους αλλά εισπράττει λιγότερους.

Μερικές χώρες έχουν πολλούς μετανάστες και άλλες έχουν λίγους. Ο μέσος όρος δεν λέει κάτι. Οι πολιτικοί δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν ανύπαρκτα προβλήματα.
https://www.economist.com/the-economist ... fare-state
Aυτα πανε μαζι σε διεφθαρμενες χωρες: οσο υψηλοτερους φορους εχεις τοσο θα αυξανει και η φοροδιαφυγη, αφου οι φορολογουμενοι δεν πιστεουνε οτι τα εσοδο της φορολογισης πανε για το καλο ολης της χωρας. Το δημοσιο προσφερει αρχηστες υπηρεσιες ενω μεγαλο κομματι των εσοδων φορολογησης πανε για να πλουτισουνε οι διαφοροι κομματικοι...

Τελος οι πολιτικοι φυσικα και εκμεταλλευονται ανυπαρκτα προβληματα..Η τουλαχιστον παραφουσκωνουνε προβληματα με ελαχιστη σημασια..Πχ ο Τραμπ εκλεχτηκε με κεντρικο συνθημα οτι οι συμμαχοι και καποιοι γειτονες των ΗΠΑ κκεβουνε λεφτα απο τις τσεπες Αμερικανων και οτι εκμεταλευονται τις ΗΠΑ..Τρελλο ψεμα αλλα παρολα αυτα τον βοηθησε να εκλεγει..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Φεβ 2019, 23:22

Τους εχει τρελλανει η πιτσιρικα η Κορτεζ..Μονο στο δικο μου το φατσομπουκι βλεπω καθημερινα παρελαση απο ποστς ρεπουμπλικανων που την κραζουνε..Φυσικα αυτο την ενισχυει διαρκως αλλα δνε φημιζονται ιδιαιτερα για την ευφυια τους οι ρεπουμπλικανοι της βασης..
A Texas council member called Alexandria Ocasio-Cortez a ‘bimbo’ on Twitter. He has deleted his account.
https://www.washingtonpost.com/politics ... e0d99d9797
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 09 Φεβ 2019, 23:23

Northern Spirit έγραψε:
09 Φεβ 2019, 23:22
Τους εχει τρελλανει η πιτσιρικα η Κορτεζ..Μονο στο δικο μου το φατσομπουκι βλεπω καθημερινα παρελαση απο ποστς ρεπουμπλικανων που την κραζουνε..Φυσικα αυτο την ενισχυει διαρκως αλλα δνε φημιζονται ιδιαιτερα για την ευφυια τους οι ρεπουμπλικανοι της βασης..
A Texas council member called Alexandria Ocasio-Cortez a ‘bimbo’ on Twitter. He has deleted his account.
https://www.washingtonpost.com/politics ... e0d99d9797
Ενώ η κορτέζ είναι μεγάλο μυαλό, τι να λέμε τώρα

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Φεβ 2019, 23:30

ΓΕΣΑΡ έγραψε:
09 Φεβ 2019, 23:23
Northern Spirit έγραψε:
09 Φεβ 2019, 23:22
Τους εχει τρελλανει η πιτσιρικα η Κορτεζ..Μονο στο δικο μου το φατσομπουκι βλεπω καθημερινα παρελαση απο ποστς ρεπουμπλικανων που την κραζουνε..Φυσικα αυτο την ενισχυει διαρκως αλλα δνε φημιζονται ιδιαιτερα για την ευφυια τους οι ρεπουμπλικανοι της βασης..
A Texas council member called Alexandria Ocasio-Cortez a ‘bimbo’ on Twitter. He has deleted his account.
https://www.washingtonpost.com/politics ... e0d99d9797
Ενώ η κορτέζ είναι μεγάλο μυαλό, τι να λέμε τώρα
Ειπα απο την αρχη: 29 χρονων ειναι που μολις μπηκε στο Κογκρεσο...Δικαιολογειται λογω απειριας να πει και κατι που δεν στεκει...Οι στρατιες των ρεπουμπλικανων που της τηνπεφτουνε δνε ξερω τι προσπαθουνε να αποδειξουνε..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 09 Φεβ 2019, 23:38

Northern Spirit έγραψε:
09 Φεβ 2019, 23:30
ΓΕΣΑΡ έγραψε:
09 Φεβ 2019, 23:23
Northern Spirit έγραψε:
09 Φεβ 2019, 23:22
Τους εχει τρελλανει η πιτσιρικα η Κορτεζ..Μονο στο δικο μου το φατσομπουκι βλεπω καθημερινα παρελαση απο ποστς ρεπουμπλικανων που την κραζουνε..Φυσικα αυτο την ενισχυει διαρκως αλλα δνε φημιζονται ιδιαιτερα για την ευφυια τους οι ρεπουμπλικανοι της βασης..



https://www.washingtonpost.com/politics ... e0d99d9797
Ενώ η κορτέζ είναι μεγάλο μυαλό, τι να λέμε τώρα
Ειπα απο την αρχη: 29 χρονων ειναι που μολις μπηκε στο Κογκρεσο...Δικαιολογειται λογω απειριας να πει και κατι που δεν στεκει...Οι στρατιες των ρεπουμπλικανων που της τηνπεφτουνε δνε ξερω τι προσπαθουνε να αποδειξουνε..
Τίποτα. Είναι αστεία και χαρακτηριστική της κατάστασης που βρίσκεται η αριστερά σημερα. Οπότε είναι εύκολος στόχος για εύκολη καζούρα και εύκολο γέλιο. Το ότι είναι 29 χρόνων και φαίνεται να έχει αντιληπτική ικανότητα 18χρονης καμμένης εαακιτισας λέει πολλά. Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί αλλά όχι και να απορούμε

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13980
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 09 Φεβ 2019, 23:42

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Φεβ 2019, 20:14
Όχι δεν είναι μια συμφωνία κρατών, είναι η κοινή μας πατρίδα.
Δεν συμφωνούμε στους βασικούς όρους της συζήτησης.
Για δες τι φορους πληρωνουν, τι παροχες εχουν, δρομους, περιθαλψη κλπ καποιοι στην εε. Εσυ μπορεί να τους θεωρεις κοινους σου πατριωτες, αυτοι ομως σε θεωρουν παρακατιανο μαυροκεφαλο λετσο.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 10 Φεβ 2019, 14:13

Northern Spirit έγραψε:
09 Φεβ 2019, 23:20
Bipsco έγραψε:
08 Φεβ 2019, 23:18

Το θέμα είναι περίπλοκο. Η φορολόγηση είναι υψηλή αλλά υπάρχει και μεγάλη φοροδιαφυγή. Το ελληνικό κράτος αυξάνει τους φόρους αλλά εισπράττει λιγότερους.

Μερικές χώρες έχουν πολλούς μετανάστες και άλλες έχουν λίγους. Ο μέσος όρος δεν λέει κάτι. Οι πολιτικοί δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν ανύπαρκτα προβλήματα.
https://www.economist.com/the-economist ... fare-state
Aυτα πανε μαζι σε διεφθαρμενες χωρες: οσο υψηλοτερους φορους εχεις τοσο θα αυξανει και η φοροδιαφυγη, αφου οι φορολογουμενοι δεν πιστεουνε οτι τα εσοδο της φορολογισης πανε για το καλο ολης της χωρας. Το δημοσιο προσφερει αρχηστες υπηρεσιες ενω μεγαλο κομματι των εσοδων φορολογησης πανε για να πλουτισουνε οι διαφοροι κομματικοι...

Τελος οι πολιτικοι φυσικα και εκμεταλλευονται ανυπαρκτα προβληματα..Η τουλαχιστον παραφουσκωνουνε προβληματα με ελαχιστη σημασια..Πχ ο Τραμπ εκλεχτηκε με κεντρικο συνθημα οτι οι συμμαχοι και καποιοι γειτονες των ΗΠΑ κκεβουνε λεφτα απο τις τσεπες Αμερικανων και οτι εκμεταλευονται τις ΗΠΑ..Τρελλο ψεμα αλλα παρολα αυτα τον βοηθησε να εκλεγει..
Επειδή ένας πολιτικός λέει ψέματα, αυτό δεν σημαίνει ότι τα προβλήματα είναι ανύπαρκτα. Οι πολιτικοί εκμεταλλεύονται τα προβλήματα για να εκλεγούν.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Supreme leader Trump

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 10 Φεβ 2019, 14:18

Northern Spirit έγραψε:
09 Φεβ 2019, 23:22
Τους εχει τρελλανει η πιτσιρικα η Κορτεζ..Μονο στο δικο μου το φατσομπουκι βλεπω καθημερινα παρελαση απο ποστς ρεπουμπλικανων που την κραζουνε..Φυσικα αυτο την ενισχυει διαρκως αλλα δνε φημιζονται ιδιαιτερα για την ευφυια τους οι ρεπουμπλικανοι της βασης..
A Texas council member called Alexandria Ocasio-Cortez a ‘bimbo’ on Twitter. He has deleted his account.
https://www.washingtonpost.com/politics ... e0d99d9797
Είναι η κοπέλα ο σοσιαλισμός που θα φέρουν οι πολιτικές του Trump;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών