Φωτογραφίες μας

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 08 Φεβ 2019, 16:50

Δεν υπάρχουν αυτές που βάζει ο φόσι. Δηλαδή και μονο που έχει την τύχη να χάνεται μέσα σε τέτοιο θέαμα είναι πολυ τυχερος.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24367
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Φεβ 2019, 16:50

Μετεωριτες.

νύχτα

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 08 Φεβ 2019, 16:52

αχά

πολλές ώρες βρε πουλάκιμου όμως

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24367
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Φεβ 2019, 17:11

Ας οψονται οι μαλακες με τα τζακια και τα χριστουγεννιατικα φωτα.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 08 Φεβ 2019, 17:14

foscilis έγραψε:
08 Φεβ 2019, 16:39
Εικόνα

είμαι ήδη στους 2 μήνες φωτογράφησης και 1 μήνα επεξεργασίας.

Συνολικά έχει 2 ώρες και 5 λεπτά υλικό (250x30" και σημειώνω είναι οι καλύτερες 250 από > 580 που κι αυτές οι 580 είναι όσες φαινόντουσαν αξιοποιήσιμες στην οθόνη της μηχανής από > 1000)

Δεν τη θεωρώ τελειωμένη αλλά σας αξίζει να την έχετε δει σε περίπτωση που τρακάρω ή γίνει κανας σεισμός.
φάε την γλώσσα σου βρε....
έχεις και 2 παιδιά!
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24367
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Φεβ 2019, 22:02

Ξερεις τι ομως νυχτα, αυτη ειναι η πορωση. Οτι μπορεις να εξερευνησεις πραγματα μεχρι και 200 εκατομμυρια ετη φωτος με μια ημιεπαγγελματικη dslr. Θελει υπομονη αλλα οχι οση να αγορασεις τηλεσκοπιο με 4 μετρα φακο.

νύχτα

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 08 Φεβ 2019, 22:09

ξέρεις τι όμως, φοσίλις; σε νιώθω


Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24348
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Φεβ 2019, 22:32

foscilis έγραψε:
08 Φεβ 2019, 16:39
Εικόνα

είμαι ήδη στους 2 μήνες φωτογράφησης και 1 μήνα επεξεργασίας.

Συνολικά έχει 2 ώρες και 5 λεπτά υλικό (250x30" και σημειώνω είναι οι καλύτερες 250 από > 580 που κι αυτές οι 580 είναι όσες φαινόντουσαν αξιοποιήσιμες στην οθόνη της μηχανής από > 1000)

Δεν τη θεωρώ τελειωμένη αλλά σας αξίζει να την έχετε δει σε περίπτωση που τρακάρω ή γίνει κανας σεισμός.
Μπράβο για την υπομονή και την εργασία. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξέρεις τι μελετούν οι υπόλοιποι με το ίδιο χόμπι στον ουρανό ή τυχαίνει κάποιες φορές να έχετε φωτογραφήσει διάφοροι παρατηρητές από διάφορα μέρη της γης το ίδιο "κομμάτι" ουρανού; Αν ναι ποια είναι τα στοιχεία ποιότητας που ανιχνεύει κάποιος έμπειρος στο τελικό αποτέλεσμα ώστε να πει αυτός το έκανε καλά, ο άλλος όχι τόσο; Για του μη γνώστες μπορεί να είναι όλες εντυπωσιακές έτσι κι αλλιώς.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24367
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Φεβ 2019, 00:23

Κατ'αρχας δεν ειναι αγωνας. Ειναι πιο πολυ εξερευνηση. Οπως ειπα και στη νυχτα βασικα ""βλεπεις" δομες του ουρανου με δικα σου μεσα. Ποτε δε θα ξεχασω την πορωση οταν φωτογραφησα την Ανδρομεδα. Μπορει να ηταν μια πρασινη μουτζουρα αλλα ηταν αδιαμφισβητητα γαλαξιακη δομη, απο το καλοκαιρι του 13 ξερω οτι η Ανδρομεδα υπαρχει οχι επειδη το λεει καποιος αλλα επειδη την αποτυπωσα μονος μου με τη μηχανη μου.

Τωρα, υπαρχουν αντικειμενικοι δεικτες που εχουν να κανουν κυριως με το σχημα, το μεγεθος και το χρωμα των αστεριων. Θα ηταν ας πουμε προβληματικο να φαινεται κιτρινος ο Mintaka που ειναι το τεραστιο μπλε αστερι αναμεσα στην κιτρινη φλογα και τη μωβ αλογοκεφαλη στο 1/3 της εικονας.

Απο εκει και περα ομως 1ον παιζουν ρολο οι συνθηκες (αλλο να δειξεις την αλογοκεφαλη σε σκοτεινο ουρανο που μπορει να θελει μια μονο φωτο με κινητο αλλο στα προαστια που θες τουλαχιστον 10 λεπτα υλικο) και ο εξοπλισμος. Μια φωτογραφια απο τα προαστια με κοινη DSLR θα συγκριθει με αλλες παρομοιες, δε θα συγκριθει με μια φωτογραφια απο το διμετρο τηλεσκοπιο του ESO στη Χιλη με το CCD των 500.000 ευρω.

Δευτερον παιζει ρολο η τεχνικη και η επιλογη τι θα αναδειξεις. Ας πουμε αν αναδειξεις παρα πολυ τα πιο αχνα νεφελωματα θα σου καουν τα πιο φωτεινα, δε γινεται να τα χωρεσεις και τα δυο στο ιδιο jpeg, τουλαχιστον οχι χωρις σοβαροτατη επεξεργασια.

Οποτε θυσιαζεις κατι για να κερδισεις κατι αλλο που ειναι ο πρωτααρχικος σου στοχος.

Αλλοι πανε για λεπτομερεια, αλλοι για χρωμσ, αλλοι για πιο αχνα αντικειμενα, αλλοι για αλλοι για φωτομετρια που ειναι η ακριβης αποτυπωση του φασματος των αντικειμενων. Αλλοι εξαφανιζουν τα αστερια, αλλοι τα κανουν μεγαλα κυκλακια, αλλοι κανουν διχρωμες, μονοχρωμες, αντεστραμμενες. Και παλι δεν ειναι συγκρισιμες εικονες που εχουν διαφορετικο βασικο στοχο, στην ουσια ειναι αισθητικα τα κριτηρια.

Εγω εχω πλεον στραφει στις τεχνικες του Roger Clarck που δινουν εμφαση στην κοκκινη και πορτοκαλι διαστρικη σκονη και ταυτοχρονα δειχνουν τα χρωματα περιπου οπως θα τα εβλεπε το ματι αν ηταν πιο ευαισθητο. Σε αυτη ειδικα τη φωτογραφια εφηρμοσα καποιες τεχνικες δικης μου επινοησης για να "αθροισω" τις 250 αυθεντικες φωτο που καμια τους δεν καλυπτει ολη την εικονα.

Βασικα ολοι οι τρελοι μαζευομαστε στο astrobin οπου βαζεις ολες τις τεχνικες λεπτομερειες κι ετσι ο αλλος ξερει πχ οτι για να βγαλεις το m78 θες ουρανο προαστιων, φακο >100mm και τουλαχιστον 20 λεπτα υλικο. :)

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24367
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Φεβ 2019, 22:11

Εικόνα


Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24367
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Φεβ 2019, 22:35

Νεροτριβη στο μουσειο υδροκινησης. Την ειχα βγαλει και πριν 2 μηνες κατα τυχη αλλα επεστρεψα πιο διαβασμενος.

νύχτα

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 09 Φεβ 2019, 22:49

γαμάτη, ψυχεδελική, το νερό μου θυμίζει ουρά κομήτη,
θα προσπαθήσω να το σκιτσάρω

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40364
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Φεβ 2019, 00:56

foscilis έγραψε:
08 Φεβ 2019, 17:11
Ας οψονται οι μαλακες με τα τζακια και τα χριστουγεννιατικα φωτα.
Η αστροφωτογραφία είναι σπορ για περιοχές μακριά από πόλεις. Δεν έχει καμμιά σχέση με τζάκια και χριστουγεννιάτικα φώτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Eικαστικές τέχνες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών