Φωτογραφίες μας

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κ.ά.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 10 Φεβ 2019, 09:32

Εικόνα

Εικόνα
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

the comet the course the tail

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 10 Φεβ 2019, 12:57

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24338
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 10 Φεβ 2019, 14:15

hellegennes έγραψε:
10 Φεβ 2019, 00:56
foscilis έγραψε:
08 Φεβ 2019, 17:11
Ας οψονται οι μαλακες με τα τζακια και τα χριστουγεννιατικα φωτα.
Η αστροφωτογραφία είναι σπορ για περιοχές μακριά από πόλεις. Δεν έχει καμμιά σχέση με τζάκια και χριστουγεννιάτικα φώτα.
Να πω πρώτα ότι μου κάνει για άλλη μια φορά εντύπωση η βεβαιοτητα με την οποία μιλάς για κάτι για το οποίο δεν έχεις ιδέα, ακριβώς από κάτω από μια φωτογραφία που αποδεικνύει ότι ο άλλος ασχολείται και δεν τα φαντάζεται.

Κανονικά θα τελείωνε εδώ το θέμα, αλλά για τα παιδιά που μας διαβάζουνε: δεν είναι καθόλου έτσι όπως τα λες. Πρώτα απ' όλα η αστροφωτογραφία είναι απολύτως εφικτή σε πόλεις. Αν έχω άδικο δεν υφίσταται η προηγούμενη φωτογραφία. Απλώς θες πιο πολύ υλικό (για τον ίδιο εξοπλισμό), δλδ η εικόνα αυτή αντί για 1000 φωτογραφίες από τις οποίες ήταν ανεκτές οι 500 και καλές οι 250, θα ήθελε μόνο καμιά τριανταριά. Αυτό ακριβώς είπα στη φίλη νύχτα. Περαιτέρω δεν είναι όλοι οι στόχοι βαθέος διαστήματος θαμποί: ο πυρήνας της Ανδρομέδας ή του νεφελώματος του Ωρίωνα, το νεφέλωμα της Λιμνοθάλασσας, διάφοροι γλόμποι όχι μόνο φωτογραφίζονται μια χαρά από την πόλη αλλά απαιτούν πολύ μικρότερη έκθεση (< 6sec) από εκείνη στην οποία γίνεται αισθητή η φωτορύπανση (13+ sec), ειδάλλως καίγονται.

Τώρα πάνω στη δεύτερη ανοησία που ξεστομίζεις, κατ' αρχάς οι τοπικές φωτεινές πηγές είναι πολύ πιο προβληματικές από τις μακρινές (νόμος αντιστρόφου τετραγώνου), ΦΥΣΙΚΑ και παίζει τεράστιο ρόλο αν όλη η γειτονιά είναι γεμάτη λαμπάκια που αναβοσβήνουν, πολύ περισσότερο που αυτή η φωτορύπανση είναι μη προβλέψιμη, δεν είναι δηλαδή μια σταθερή βαθμίδα που μπορείς να αφαιρέσεις σχετικά εύκολα αλλά μια μπουρδελοκατάσταση με τη μία φωτο να έχει κόκκινο στην αριστερή γωνία, την άλλη να έχει μπλε κλπ.

Δεύτερον η ποιότητα της ορατότητας στην ατμόσφαιρα (λόγω υγρασίας και σωματιδίων) είναι σχεδόν το ίδιο σημαντική παράμετρος με τη φωτορύπανση αν όχι σημαντικότερη: η φωτορύπανση μπορεί να αφαιρεθεί, αν όμως λόγω αιθαλομίχλης δεν βλέπεις λεπτομέρεις μικρότερες από 4 arcsec ή αν λόγω υγρασίας η εικόνα κυματίζει δε μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό, οι μισές εικόνες θα είναι για πέταμα και για αυτόν τον λόγο ο κόσμος αποφεύγει να φωτογραφίζει σε παραλίες μολονότι είναι θεοσκότεινες. Η Αττική λοιπόν εκτός που σας γαμάει και υπάρχετε για να καλλιεργείτε ραπανάκια να τρώμε, τυχαίνει να έχει από τις πιο καθαρές ατμόσφαιρες στον κόσμο με την ορατότητα να φτάνει τις πολλές δεκάδες χιλιόμετρα όταν είναι καλές οι συνθήκες. Όταν όμως έχει αιθαλομίχλη ή όταν κάποιος μαλάκας γείτονας ανάβει το τζάκι και ντουμανιάζει όλο το τετράγωνο για δέκα λεπτά, οι μισές και βάλε φωτογραφίες πετάγονται και οι υπόλοιπες έχουν τόσο ασθενές σήμα που πρέπει να τραβήξεις ακόμα περισσότερες για να γίνει η δουλειά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Φεβ 2019, 22:56

foscilis έγραψε:
10 Φεβ 2019, 14:15
Να πω πρώτα ότι μου κάνει για άλλη μια φορά εντύπωση η βεβαιοτητα με την οποία μιλάς για κάτι για το οποίο δεν έχεις ιδέα, ακριβώς από κάτω από μια φωτογραφία που αποδεικνύει ότι ο άλλος ασχολείται και δεν τα φαντάζεται.
Όσες φορές το έχεις πει αυτό για την βεβαιότητα, την έχεις ακούσει στερεοφωνικά την αμέσως επόμενη στιγμή και -πολύ σωστά από άποψη στρατηγικής- κάνεις μόκο και αφήνεις να ξεχαστεί. Η μοναδική βεβαιότητα που επιδεικνύεται είναι η δική σου ως προς το τι ξέρω και τι όχι.

Πέρα απ' αυτό, ας δούμε τι έγραψα:

Η αστροφωτογραφία είναι σπορ για περιοχές μακριά από πόλεις.

Και τι απάντησες:
foscilis έγραψε:
10 Φεβ 2019, 14:15
Πρώτα απ' όλα η αστροφωτογραφία είναι απολύτως εφικτή σε πόλεις. Αν έχω άδικο δεν υφίσταται η προηγούμενη φωτογραφία. Απλώς θες πιο πολύ υλικό (για τον ίδιο εξοπλισμό), δλδ η εικόνα αυτή αντί για 1000 φωτογραφίες από τις οποίες ήταν ανεκτές οι 500 και καλές οι 250, θα ήθελε μόνο καμιά τριανταριά.
Είναι δηλαδή σαν να λέω ότι το Χ άθλημα είναι σπορ για φραγκάτους και να μου κουνάς το δάχτυλο λέγοντας «κάνεις λάθος, μπορεί ο καθένας, αρκεί να κάνει αιματηρές οικονομίες, να ζει χωρίς ηλεκτρικό, τηλέφωνο και να πίνει νερό βροχής». Αυτό ακριβώς γράφεις από μόνο σου στο παραπάνω.

Σαν να απαντάς σε κάποιο ανύπαρκτο «είναι απολύτως αδύνατον να βγάλεις φωτογραφία τον νυχτερινό ουρανό στην πόλη». Θύμισέ μου πώς λέγεται αυτή η λογική πλάνη.

Το υπόλοιπο το αφαιρώ τελείως, γιατί χαντακώνεις από μόνος σου το επιχείρημά σου, που καταλήγει να συνοψίζεται στο «η αστροφωτογραφία στις πόλεις είναι μια χαρά εφικτή, αρκεί να καταναλώσεις 1000Χ περισσότερο χρόνο και να κλείσουν όλοι τα φώτα τους και να κάνουν 3ημερη απεργία οι βιομηχανικές ζώνες, όπως συνηθίζεται άλλωστε στις μεγάλες πόλεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Φεβ 2019, 16:46

Εικόνα

Δε ξέρω πως βρέθηκε αυτό εκεί αλλά μ' άρεσε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24338
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Φεβ 2019, 17:18

πολύ ωραία

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Φεβ 2019, 20:07

foscilis έγραψε:
12 Φεβ 2019, 17:18
πολύ ωραία
Σ' ευχαριστώ πολύ :D
Με το που κατέβηκα από το αυτοκίνητο στη δουλειά το είδα και μου φάνηκε τόσο περίεργο να βρω κάτι τέτοιο στο συγκεκριμένο μέρος. Ούτε καν το ακούμπησα να το στήσω πιο όμορφα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 12 Φεβ 2019, 23:01

νύχτα έγραψε:
10 Φεβ 2019, 08:23
Εικόνα

Μου αρέσει πολύ.

νύχτα

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 12 Φεβ 2019, 23:06

κι εμένα!

(την σκοτείνιασα λίγο βέβαια, κι αυτή)

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Φεβ 2019, 23:10

Είναι σαν σκηνή από ταινία του Ταρκόφσκι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Φεβ 2019, 21:09

Εικόνα

Η φάτσα του γατιού όλα τα λεφτά :lol:
Εικόνα
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 13 Φεβ 2019, 21:27

Εικόνα

Εικόνα
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

casper quantum

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από casper quantum » 13 Φεβ 2019, 21:40

vagabondo έγραψε:
13 Φεβ 2019, 21:27
Εικόνα

Εικόνα


Αυτό μου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό με το που τις είδα...
Δεν ξέρω γιατί...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Eικαστικές τέχνες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών