Η προσφορα της Τουρκιας στον παγκοσμιο πολιτισμο

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η προσφορα της Τουρκιας στον παγκοσμιο πολιτισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Φεβ 2019, 00:48

Beria έγραψε:
11 Φεβ 2019, 00:41
Εν τω μεταξύ έφερε ως πηγή ένα χρονογράφημα του -τρισάθλιου- Σπύρου Μελά από την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του 1963 το οποίο καταλήγει ότι δεν υπάρχει ελληνικός καφές παρά στη Βραζιλία :003:
Τρομερό επιχείρημα!
Λίγο ντροπή. Είπες ότι δεν υπήρχε καν η σύμφραση και σου έφερα ένα πρόχειρο δείγμα από 6 διαφορετικές εφημερίδες, όπου περιγράφεται κιόλας η ελληνικότητα του καφέ αυτού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η προσφορα της Τουρκιας στον παγκοσμιο πολιτισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Φεβ 2019, 00:51

Βινόσαυρος έγραψε:
11 Φεβ 2019, 00:43
hellegennes έγραψε:
11 Φεβ 2019, 00:31
Δεν έχεις παρακολουθήσει εκτενώς.

Με εμπειρικές γνώσεις μπορεί και ο τελευταίος βλάχος να φτιάξει σπίτια. Χαίρω πολύ.
:lol::lol:
Η αντιληπτική σου ικανότητα σού λέει ότι καταφέρομαι εδώ εναντίον της εμπειρικής γνώσης; Όχι ότι ο εμπειρισμός και η επιστήμη έχουν πολύ διαφορετική παραγωγική δυνατότητα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Η προσφορα της Τουρκιας στον παγκοσμιο πολιτισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 11 Φεβ 2019, 00:53

hellegennes έγραψε:
11 Φεβ 2019, 00:51
Βινόσαυρος έγραψε:
11 Φεβ 2019, 00:43
hellegennes έγραψε:
11 Φεβ 2019, 00:31
Δεν έχεις παρακολουθήσει εκτενώς.

Με εμπειρικές γνώσεις μπορεί και ο τελευταίος βλάχος να φτιάξει σπίτια. Χαίρω πολύ.
:lol::lol:
Η αντιληπτική σου ικανότητα σού λέει ότι καταφέρομαι εδώ εναντίον της εμπειρικής γνώσης; Όχι ότι ο εμπειρισμός και η επιστήμη έχουν πολύ διαφορετική παραγωγική δυνατότητα;
όλα καλά, μη σκάς, δεν έχω παρακολουθήσει εκτενώς
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η προσφορα της Τουρκιας στον παγκοσμιο πολιτισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Φεβ 2019, 02:41

Βινόσαυρος έγραψε:
11 Φεβ 2019, 00:53
hellegennes έγραψε:
11 Φεβ 2019, 00:51
Βινόσαυρος έγραψε:
11 Φεβ 2019, 00:43


:lol::lol:
Η αντιληπτική σου ικανότητα σού λέει ότι καταφέρομαι εδώ εναντίον της εμπειρικής γνώσης; Όχι ότι ο εμπειρισμός και η επιστήμη έχουν πολύ διαφορετική παραγωγική δυνατότητα;
όλα καλά, μη σκάς, δεν έχω παρακολουθήσει εκτενώς
Πριν σε είπε αυτό, τώρα σε λέει ότι είσαι λίγο χαζούλης, λίγο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18207
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Η προσφορα της Τουρκιας στον παγκοσμιο πολιτισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 11 Φεβ 2019, 03:36

ωραιος ο hellegenes,δεν ειχα υποψιν

ειχα φαει και γω την σπεκουλα οτι πριν δεν το ελεγε κανεις ελληνικο

βασικα ειχα δεχτει αψηφιστα και αλλη ταρζανια,οτι ειναι τουρκικος κ.λπ
πριν λιγα χρονια ηταν μολις που διαβασα για αραβικη προελευση(βεβαιως τι ζουμια ηταν εκεινα ή τα τουρκικα μετεπειτα αλλο θεμα)
εδωσε μεγαλο αγωνα η ...ειδηση να βγει στην επιφανεια να αναπνευσει και τα καταφερε :lol:

παρεμπιπτοντως εχει ενδιαφερον να βλεπω κ εδω αρκετους...φιλελληνες :003: οταν παει η κουβεντα για οθωμανια να αναπαραγουν διαρκως εθνοτικους προσδιορισμους τουρκια τουρκους(που μαλιστα τους θεωρουσαν και μειωτικους οι οντως τουρκοι οθωμανοι)και οτι (καλο) να συνεβη εκει να το κληροδοτουν αυτοματως στην τουρκια
αλλα απαξ και βρεθουμε στην ελληνορθοδοξη αυτοκρατορια των ρωμιων.
να γραφουν σεντονια για το ποσο μη ελληνικη ηταν και τα τοιαυτα(εννοειται για πιο παλια η συνδεση μας,τους, ειναι τυπου wifi ),γενικως εμεις ρε παιδι μου πρεπει οντως να ηρθαμε τελικα απο τον σειριο στην περιοχη,αλλα περιπου τον 19 αιωνα..λιγο πιο μετα δηλαδη και παντως μαζικα,μας καναν και ταχυρρυθμα ελληνικα,κλιγκον μιλουσαμε απαντες,κομπλε δουλεια :lol:
τεχνογνωσια οι βαυαροι,οχι αστεια

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8032
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Η προσφορα της Τουρκιας στον παγκοσμιο πολιτισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 11 Φεβ 2019, 09:09

Υπάρχει και κάτι ακόμα Κόκκορας. Σύμφωνα με τις τοποθετήσεις κάποιων τόσο σε αυτό το νήμα όσο και διαχρονικά στο Φόρουμ, η Οθωμανία που ως βασικό δίκαιο είχε την Σαρία και διαχώριζε τους υπηκόους της με βάση την θρησκεία ήταν ανεκτικό κράτος, ενώ η Ανατολική Ρωμαϊκή αυτοκρατορία μας, που εφάρμοζε το Ρωμαϊκό δίκαιο, ήταν θεοκρατία! Βλέπεις πουθενά αντίφαση;

Υ.Γ.: Αντιλαμβάνομαι να θέλει κάποιος να αντιμάχεται τον σωβινισμό, αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνεται με λαθροχειρίες στην ιστορία.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8032
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Η προσφορα της Τουρκιας στον παγκοσμιο πολιτισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 11 Φεβ 2019, 09:19

hellegennes έγραψε:
11 Φεβ 2019, 00:48
Beria έγραψε:
11 Φεβ 2019, 00:41
Εν τω μεταξύ έφερε ως πηγή ένα χρονογράφημα του -τρισάθλιου- Σπύρου Μελά από την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του 1963 το οποίο καταλήγει ότι δεν υπάρχει ελληνικός καφές παρά στη Βραζιλία :003:
Τρομερό επιχείρημα!
Λίγο ντροπή. Είπες ότι δεν υπήρχε καν η σύμφραση και σου έφερα ένα πρόχειρο δείγμα από 6 διαφορετικές εφημερίδες, όπου περιγράφεται κιόλας η ελληνικότητα του καφέ αυτού.


Πολύ καλές οι πηγές σου. Εύγε!

Νομίζω ότι μας έπιασες αδιάβαστους όλους!
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η προσφορα της Τουρκιας στον παγκοσμιο πολιτισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Φεβ 2019, 09:35

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
11 Φεβ 2019, 09:19
hellegennes έγραψε:
11 Φεβ 2019, 00:48
Beria έγραψε:
11 Φεβ 2019, 00:41
Εν τω μεταξύ έφερε ως πηγή ένα χρονογράφημα του -τρισάθλιου- Σπύρου Μελά από την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του 1963 το οποίο καταλήγει ότι δεν υπάρχει ελληνικός καφές παρά στη Βραζιλία :003:
Τρομερό επιχείρημα!
Λίγο ντροπή. Είπες ότι δεν υπήρχε καν η σύμφραση και σου έφερα ένα πρόχειρο δείγμα από 6 διαφορετικές εφημερίδες, όπου περιγράφεται κιόλας η ελληνικότητα του καφέ αυτού.


Πολύ καλές οι πηγές σου. Εύγε!

Νομίζω ότι μας έπιασες αδιάβαστους όλους!
Αδιάβαστους ναι, τουλάχιστον δεν μας κατέβασε τα βρακιά να φανεί η μικρή μας η ψωλή όπως έκανε στους πιτσιρικάδες.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16949
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Η προσφορα της Τουρκιας στον παγκοσμιο πολιτισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 11 Φεβ 2019, 09:38

Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αλλα ολοι οι παλιοι που εχω γνωρισει,τον καφε τον ελεγαν Τουρκικο και οχι Ελληνικο.
Και δεν μιλαω γι ανθρωπους που γεννηθηκαν το '40 ή το '50.
Προλαβα και τους 2 προπαππουδες μου που ειχαν γεννηθει πριν το 1900.
Τουρκικο τον ελεγαν,οπως μετα και οι παππουδες μου αλλα και οι γονεις μου πιο παλια.
Εχω αρκετα χρονια να δω ανθρωπο πια να τον λεει Τουρκικο.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η προσφορα της Τουρκιας στον παγκοσμιο πολιτισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Φεβ 2019, 09:45

stergiosbik έγραψε:
11 Φεβ 2019, 09:38
Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αλλα ολοι οι παλιοι που εχω γνωρισει,τον καφε τον ελεγαν Τουρκικο και οχι Ελληνικο.
Και δεν μιλαω γι ανθρωπους που γεννηθηκαν το '40 ή το '50.
Προλαβα και τους 2 προπαππουδες μου που ειχαν γεννηθει πριν το 1900.
Τουρκικο τον ελεγαν,οπως μετα και οι παππουδες μου αλλα και οι γονεις μου πιο παλια.
Εχω αρκετα χρονια να δω ανθρωπο πια να τον λεει Τουρκικο.
Δεν είπε κανείς ότι δεν τον λέγαν τούρκικο οι περισσότεροι.
Επίσης στην Τούρκιε οι περισσότεροι πίνουν τείον και όχι τούρκικο.
λελ
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16949
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Η προσφορα της Τουρκιας στον παγκοσμιο πολιτισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 11 Φεβ 2019, 09:50

sys3x έγραψε:
11 Φεβ 2019, 09:45
stergiosbik έγραψε:
11 Φεβ 2019, 09:38
Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αλλα ολοι οι παλιοι που εχω γνωρισει,τον καφε τον ελεγαν Τουρκικο και οχι Ελληνικο.
Και δεν μιλαω γι ανθρωπους που γεννηθηκαν το '40 ή το '50.
Προλαβα και τους 2 προπαππουδες μου που ειχαν γεννηθει πριν το 1900.
Τουρκικο τον ελεγαν,οπως μετα και οι παππουδες μου αλλα και οι γονεις μου πιο παλια.
Εχω αρκετα χρονια να δω ανθρωπο πια να τον λεει Τουρκικο.
Δεν είπε κανείς ότι δεν τον λέγαν τούρκικο οι περισσότεροι.
Επίσης στην Τούρκιε οι περισσότεροι πίνουν τείον και όχι τούρκικο.
λελ
Γιατι,ειπα εγω οτι ο καφες ειναι Τουρκικος;
Απλα ανεφερα το τι συνεβαινε.
Το πιο λογικο ειναι να τον μαθαμε απο τους Τουρκους κατα την διαρκεια της Οθωμανικης κατοχης και γι αυτο να τον αποκαλουσαμε κι ετσι.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16280
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Η προσφορα της Τουρκιας στον παγκοσμιο πολιτισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 11 Φεβ 2019, 09:51

sys3x έγραψε:
11 Φεβ 2019, 09:45
Δεν είπε κανείς ότι δεν τον λέγαν τούρκικο οι περισσότεροι.
λολ.Ο χελληγενης αυτο ακριβώς είπε. και πιαστηκε μετα απο μια φραση για να φτιαξει αχυρανθρωπο σαν κλασσικο σπασικλακι.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8032
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Η προσφορα της Τουρκιας στον παγκοσμιο πολιτισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 11 Φεβ 2019, 10:02

Yochanan έγραψε:
11 Φεβ 2019, 09:51
sys3x έγραψε:
11 Φεβ 2019, 09:45
Δεν είπε κανείς ότι δεν τον λέγαν τούρκικο οι περισσότεροι.
λολ.Ο χελληγενης αυτο ακριβώς είπε. και πιαστηκε μετα απο μια φραση για να φτιαξει αχυρανθρωπο σαν κλασσικο σπασικλακι.

Τον έλεγαν τούρκικο, αλλά, όπως φαίνεται, το "ελληνικός καφές" δεν ήταν άγνωστη έκφραση. Δεν πρωτοεμφανίστηκε μετά την εισβολή στην Κύπρο, όπως υποστηρίχτηκε αρχικά.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η προσφορα της Τουρκιας στον παγκοσμιο πολιτισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Φεβ 2019, 10:12

Yochanan έγραψε:
11 Φεβ 2019, 09:51
sys3x έγραψε:
11 Φεβ 2019, 09:45
Δεν είπε κανείς ότι δεν τον λέγαν τούρκικο οι περισσότεροι.
λολ.Ο χελληγενης αυτο ακριβώς είπε. και πιαστηκε μετα απο μια φραση για να φτιαξει αχυρανθρωπο σαν κλασσικο σπασικλακι.
Κοίτα, οι άνθρωποι λένε ελληνικό και εννοούν τούρκικο ή πιο σωστά τούρκικο και εννοούν τον καφέ που πίνουν οι Έλληνες, είναι λυμένο αυτό (που είναι και το βασικό μας θέμα), (παρακάτω τώρα) οι δύο οι έφηβοι έκαμαν το στέητμεντ (όχι ο μπήχτης ο Χέλλης) ότι παπάργια ελληνικός παλιά κτλ. και ενώ τον πέταξε έξω 6 (έξι) φορές ο Χέλλαρος αντί να ρουφήξουν την γνώση κάναν σαν δεκαπεντάχρονα.
ξαναλελ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69588
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η προσφορα της Τουρκιας στον παγκοσμιο πολιτισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Φεβ 2019, 10:16

Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Φεβ 2019, 18:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Φεβ 2019, 15:53
Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Φεβ 2019, 15:31


Σε μιά σειρά βάζεις πολιτισμούς των οποίων τα ζενίθ απέχουν μεταξύ τους μερικές χιλιάδες χρόνια. Το να γράφεις "Ασσύριοι και Κινέζοι" είναι σαν να λες πως ο Μάρκος Αυρήλιος έπαιζε τάβλι με τον Ναπολέοντα. Πέραν απο τα εκ του εμπορικού πονηρού λογίδρια υμνολογίας για το πόσο γαμάτος είναι ο πολιτισμός αυτών των ατροφικών ανθρωπίδων :003: το ατύχημα για τους Κινέζους και η αιτία, κατ εμέ, για την οποία φτάσανε σήμερα να είναι απλά οι καλοί αντιγραφείς των Δυτικών, είναι το ότι ενώθηκαν με το σπαθί του πρώτου τους αυτοκράτορα, περίπου το 300 π.Χ. Εκεί σταμάτησε η όποια προοπτική να κατακτήσουν αυτοί την Ευρώπη, αντί να γίνει αντιστρόφως. Όπου δεν υπάρχει αντιπαλότητα και ανταγωνισμός και είναι όλα ειρηνικά "κάτω απο τον ουρανό", δημιουργούνται οι πλέον στείρες συνθήκες για πολιτισμό. Πολιτισμοί που φέραν ανάποδα την οικουμένη γεννήθηκαν σε δυναμικές συνθήκες έχθρας, κόντρας και σκληρού ανταγωνισμού. Αρχαίες ελληνικές πόλεις, μεσαιωνικές ιταλικές, εθνικά ευρωπαϊκά κράτη.
Δεν έχω βάλει τους πολιτισμούς με χρονική σειρά αλλά το σίγουρο είναι ότι ναι, τα ζενίθ μεταξύ τους απέχουν χιλιάδες χρόνια και ότι προϋπήρξαν της κλασσικής περιόδου του Ελληνικού πολιτισμού.

Οπότε, θεωρώ τα υπόλοιπα που γράφεις ασυνάρτητες ανοησίες.
Πρόσεξε λίγο για να δεις ποιός γράφει ασυναρτησίες. Η κουβέντα έχει προσανατολιστεί στην Κίνα και η πρώτη αρχαιολογικά επιβεβαιωμένη ίδρυση πόλης επι κινεζικού εδάφους (επώνυμος πολιτισμός) συνέβη το 1100 π.Χ., όταν η "βελανιδοφάγα" Αθήνα είχε επιβεβαιωμένα ένα παλάτι 300 χρόνια νωρίτερα.
Μάλλον αναφέρεσαι στις Μυκήνες. Αυτό που σου διαφεύγει όμως είναι ότι ο ελληνικός πολιτισμός δεν έχει ως σημείο αναφοράς τις Μυκήνες. Και η Αθήνα είναι αρχαία πόλη αλλά πριν την Ακρόπολη ήταν απλώς μία πόλη. Και είναι άλλο πράγμα οι ιστορικές αναφορές και άλλο πράγμα οι μύθοι και τα έπη. Σαφώς και βασίζονται σε ιστορικά στοιχεία αλλά αυτά είναι ενδείξεις.

Σε κάθε περίπτωση, με το να ονομάζεις "ατροφικές ανθρωπίδες" τους Κινέζους, δεν νομίζω ότι αναβαθμίζεις τους Έλληνες.
Θα έλεγα ότι μάλλον τους υποτιμάς.

Αναφορικά δε με την προσωπική μου εκτίμηση, θεωρώ τους αρχαίους Έλληνες, το πιο ολοκληρωμένο δείγμα ανθρώπου της αρχαίας περιόδου για πολύ συγκεκριμένους λόγους που δεν βασίζονται στην υποβάθμιση των άλλων.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών