Mαθήτρια στην Πάτρα είπε σε καθηγητή «μην μας σκοτίζεις τα @ρχ!δ!@» και έπεσε ξύλο

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23320
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mαθήτρια στην Πάτρα είπε σε καθηγητή «μην μας σκοτίζεις τα @ρχ!δ!@» και έπεσε ξύλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 12 Φεβ 2019, 10:26

Όσοι υπερασπίζεστε την "μαθήτρια".
Ακόμη και δίκιο να είχατε, αν μάθαιναν οι γονείς σας οτι μιλήσατε με αυτόν τον τρόπο, δε θα έτρεχε κάστανο;
Θα σας έλεγαν, μπράβο παιδάκια μου που τον πήγατε κωλοφεράτζα τον καθηγητή;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Mαθήτρια στην Πάτρα είπε σε καθηγητή «μην μας σκοτίζεις τα @ρχ!δ!@» και έπεσε ξύλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Φεβ 2019, 10:29

Υπάρχουν γονείς που δεν ενδιαφέρονται. Και δεν θα δίνανε σημασία στο τι έγινε. Όσοι ενδιαφέρονται λογικά δεν θα άκουγαν απ' τα παιδιά τους τέτοιο πράγμα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Mαθήτρια στην Πάτρα είπε σε καθηγητή «μην μας σκοτίζεις τα @ρχ!δ!@» και έπεσε ξύλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Φεβ 2019, 10:30

Αν ισχύει όπως μεταδίδεται η είδηση, ο καθηγητής ήταν λάθος να απαντήσει κατ' αυτόν τον τρόπο αλλά θα του έδινα συγχαρητήρια αν της άστραφτε ένα γερό φούσκο

Ορέστης 35

Re: Mαθήτρια στην Πάτρα είπε σε καθηγητή «μην μας σκοτίζεις τα @ρχ!δ!@» και έπεσε ξύλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 12 Φεβ 2019, 10:41

Κουρκούας έγραψε:
11 Φεβ 2019, 19:32
μια παρατήρηση: το λύκειο είναι ΕΠΑΛ. Δε θα πρεπε να ναι έτσι προφανώς, αλλά πολλά ΕΠΑΛ χρησιμοποιούνται ως χώρος αποθήκευσης των πιο προβληματικών μαθητών.

γκουγκλίζοντας βλέπω ότι είναι το τρίτο περιστατικό βίας σε πατρινό ΕΠΑΛ το τελευταίο έτος, που έφτασε σε εφημερίδες. Θυμάστε τη μαθήτρια που την ξυλοκόπησαν συμμαθητριές της;
Πως θα σας φαινονταν σχολεια για κακους μαθητες με δασκαλους στρατιωτικους;

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Mαθήτρια στην Πάτρα είπε σε καθηγητή «μην μας σκοτίζεις τα @ρχ!δ!@» και έπεσε ξύλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Φεβ 2019, 10:47

Ορέστης 35 έγραψε:
12 Φεβ 2019, 10:41
Πως θα σας φαινονταν σχολεια για κακους μαθητες με δασκαλους στρατιωτικους;
Αν με το "κακούς μαθητές" εννοείς αντικοινωνική συμπεριφορά και όχι σχολική επίδοση, δε θα είχα πρόβλημα υπό κάποιους όρους.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23320
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mαθήτρια στην Πάτρα είπε σε καθηγητή «μην μας σκοτίζεις τα @ρχ!δ!@» και έπεσε ξύλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 12 Φεβ 2019, 10:49

Αυτό που επίσης είναι μεγάλο λάθος και το κάνουν στα σχολεία οι καθηγητές είναι πως βάζουν τον καλό μαθητή της τάξης, να καθίσει με τον σκράπα με τη λογική μήπως τον βελτιώσει.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12541
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Mαθήτρια στην Πάτρα είπε σε καθηγητή «μην μας σκοτίζεις τα @ρχ!δ!@» και έπεσε ξύλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 12 Φεβ 2019, 10:52

Ασέβαστος έγραψε:
12 Φεβ 2019, 10:12

μια που δικαζουμε, ας δωσω και τις δικιες μου ποινες.

μαθητρια. απο τους γονεις, χωρις κινητο και γενικως προσβαση στο ιντερνετ για ενα μηνα. απο το σχολειο 5ημερη τουλαχιστον.

καθηγητης. απολυση χωρις αποζημιωση. ξεκαθαρα δεν μπορει να την κανει αυτη τη δουλεια.

αδελφος. 3 μηνες φυλακη/αναμορφωτηριο, τουλαχιστον. να στρωσει χαρακτηρα.
H ποινή στην μαθήτρια, είναι πολύ ελαφριά, προτείνω καθαρισμό των χώρων του σχολείου με οδοντόβουρτσα για ένα χρόνο. Στο τέλος της σχολικής ημέρας θα γίνεται επιθεώρηση και για κάθε τετραγωνικό μέτρο ακαθαρσίας θα προστίθεται και ένας χρόνος.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Mαθήτρια στην Πάτρα είπε σε καθηγητή «μην μας σκοτίζεις τα @ρχ!δ!@» και έπεσε ξύλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 12 Φεβ 2019, 10:55

Μια πενθήμερη με κοινωνική εργασία είναι καλή τιμωρία, τα περί αλλαγής περιβάλλοντος δεν ειναι τιμωρία, είναι εκδίκηση κι έχει αντίθετα αποτελέσματα

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32779
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Mαθήτρια στην Πάτρα είπε σε καθηγητή «μην μας σκοτίζεις τα @ρχ!δ!@» και έπεσε ξύλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Φεβ 2019, 10:58

Ερμής έγραψε:
11 Φεβ 2019, 22:56
Otto Weininger έγραψε:
11 Φεβ 2019, 22:52
Χαοτικός έγραψε:
11 Φεβ 2019, 22:48


Αν είσαι πάνω από 45, ο δάσκαλος έλεγε στη μητέρα σου τι μαλακίες κάνεις κι αυτή στα χωνε μετά. Αν είσαι, το θυμάσαι σίγουρα.
Αν είσαι κάτω από 35 (μπορεί και 30. Το ενδιάμεσο το χάνω, γιατί δεν παρακολουθούσα),
της έλεγε τι μαλακίες που κάνεις και του τα χωνε.
Κάτι άλλαξε. Κάποιος έβαλε χέρι στη λογική.
34 είμαι και δεν μας πέρναγε καν από το μυαλό να μιλήσουμε έτσι. Πόσο μάλλον να επιτεθούμε σε καθηγητή.
Μέχρι το Γυμνάσιο δε, φεύγαμε και κάτι μπατσες από καθηγητές παλαιάς κοπής.

Αλλά με όλους υπήρχε σεβασμός. Ίσως είμαι η τελευταία γενιά πριν την πτώση.
Αν δε, έπεφταν ανάποδες δίκαια από καθηγητές ακολουθούσαν άλλες τόσες στο σπίτι.
ειμαι μια 10ετια πριν απο εσας, ειδα αυτα που λετε, αλλα ειδα και γονιο να στελνει νοσοκομειο τον δασκαλο που βαρεσε το γιο του. δυστυχως ο δικος μου πατερας ηταν απο αυτους που λετε, ετρωγα δευτερο χερι στο σπιτι.

σεβασμος δεν υπηρξε. ποτε και πουθενα. μονο φοβος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Pirate7G
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 19:21

Re: Mαθήτρια στην Πάτρα είπε σε καθηγητή «μην μας σκοτίζεις τα @ρχ!δ!@» και έπεσε ξύλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pirate7G » 12 Φεβ 2019, 10:59

Maspoli έγραψε:
12 Φεβ 2019, 10:47
Ορέστης 35 έγραψε:
12 Φεβ 2019, 10:41
Πως θα σας φαινονταν σχολεια για κακους μαθητες με δασκαλους στρατιωτικους;
Αν με το "κακούς μαθητές" εννοείς αντικοινωνική συμπεριφορά και όχι σχολική επίδοση, δε θα είχα πρόβλημα υπό κάποιους όρους.

Με αντικοινωνική συμπεριφορά εννοεί.
Κι είναι εντελώς λάθος ως άποψη.
Όχι μόνο δεν θα τους κάνουν καλήτερους, αλλά η καταπίεση που θα τους ασκήσουν θα αποθηκευτεί μέσα τους με αποτέλεσμα να την εξωτερικεύουν όλη τους την ζωή σε άλλους. Θα τους κάνουν ανθρώπους σκληρούς, ανάλγητους, συντηριτικούς,.φοβικούς κι αντιδραστικούς προς οτιδήποτε διαφορετικό.
Οι στρατιωτικοί δεν κάνουν για εκπαιδευτικοί. Ιδιαίτερα σε παιδιά με αντικοικωνικοι συμπεριφορά.
Εγκληματίες θα παράξουν
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Pirate7G την 12 Φεβ 2019, 11:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν τσακιζω το φρύδι μου

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Mαθήτρια στην Πάτρα είπε σε καθηγητή «μην μας σκοτίζεις τα @ρχ!δ!@» και έπεσε ξύλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 12 Φεβ 2019, 11:00

κάτι άλλο που εχω παρατηρήσει καθ'ολη τη διάρκεια των σχολικών μου χρόνων, ειναι ότι τον εκάστοτε γυμναστή,ποτέ κανενα παιδί δεν τον είχε σε εκτίμηση ως καθηγητή. Ηταν άπειρα τα περιστατικά συμμαθητών/τριων μου στο παρελθον με ημιαντικοινωνικη συμπεριφορά, που αντιμιλούσαν και εβριζαν τους γυμναστές με περίσσια ευκολία,σε σύγκριση με το οτι τα ίδια ακριβώς παιδια, θα μιλούσαν πχ, στο φιλόλογο ή το μαθηματικό.

Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Re: Mαθήτρια στην Πάτρα είπε σε καθηγητή «μην μας σκοτίζεις τα @ρχ!δ!@» και έπεσε ξύλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 12 Φεβ 2019, 11:08

Παραδειγματική τιμωρία στους δύο μαθητές και στον γυμναστή φυσικά.
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Mαθήτρια στην Πάτρα είπε σε καθηγητή «μην μας σκοτίζεις τα @ρχ!δ!@» και έπεσε ξύλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 12 Φεβ 2019, 11:09

vantono έγραψε:
12 Φεβ 2019, 11:00
κάτι άλλο που εχω παρατηρήσει καθ'ολη τη διάρκεια των σχολικών μου χρόνων, ειναι ότι τον εκάστοτε γυμναστή,ποτέ κανενα παιδί δεν τον είχε σε εκτίμηση ως καθηγητή. Ηταν άπειρα τα περιστατικά συμμαθητών/τριων μου στο παρελθον με ημιαντικοινωνικη συμπεριφορά, που αντιμιλούσαν και εβριζαν τους γυμναστές με περίσσια ευκολία,σε σύγκριση με το οτι τα ίδια ακριβώς παιδια, θα μιλούσαν πχ, στο φιλόλογο ή το μαθηματικό.
Επιλεκτικος σεβασμός είναι η επιτομή του φόβου.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23320
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mαθήτρια στην Πάτρα είπε σε καθηγητή «μην μας σκοτίζεις τα @ρχ!δ!@» και έπεσε ξύλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 12 Φεβ 2019, 11:10

Ασέβαστος έγραψε:
12 Φεβ 2019, 10:58

ειμαι μια 10ετια πριν απο εσας, ειδα αυτα που λετε, αλλα ειδα και γονιο να στελνει νοσοκομειο τον δασκαλο που βαρεσε το γιο του. δυστυχως ο δικος μου πατερας ηταν απο αυτους που λετε, ετρωγα δευτερο χερι στο σπιτι.

σεβασμος δεν υπηρξε. ποτε και πουθενα. μονο φοβος.
Δε κατάλαβες, δεν είπαμε οτι αν σου έριχνε καμια ψιλή καθηγητής τότε θα τις έτρωγες και στο σπίτι.
Αν σου έριχνε καμια ψιλή επειδή του είπες οτι του γαμάς το σπίτι, θα έτρωγες και άλλες
Αν σου έριχνε καμια ψιλή γιατί δε του άρεσε το κούρεμα σου, τότε ναι, θα είχε αυτός το θέμα.
Το θέμα είναι πως πλέον οι περισσότεροι γονείς θα ρίξουν το φταίξιμο στον καθηγητή χωρίς να έχουν ψάξει το τι έχει συμβεί στην ουσία.

Κανένας φόβος δεν υπήρχε σε καθηγητή, σε κάποιους ήμασταν κλαρίνο, άλλους τους ψιλογράφαμε αλλά ποτέ δε γινόμασταν κάφροι απέναντι τους, ούτε καν προσβλητικοί.
Βέβαια είχα και την τύχη στο σχολείο που ήμουν, να μην παίζει σχεδόν καθόλου αριστερα απο τους καθηγητές. Ίσως παίζει και αυτό το ρόλο του.
Ο Λυκειάρχης ήταν ΠΑΣΟΚ αλλά παίζει να σιχαινόταν την αριστερά πιο πολύ και απο τον Πλεύρη
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Mαθήτρια στην Πάτρα είπε σε καθηγητή «μην μας σκοτίζεις τα @ρχ!δ!@» και έπεσε ξύλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 12 Φεβ 2019, 11:14

Τι αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος; Ρωτήσατε το άλλο σχολείο αν έχουν όρεξη να δεχθούν τέτοιο μπουμπούκι; Το παιδί να πάει εκεί που ανήκει. Εφόσον υπεύθυνοι είναι οι γονείς ας βάλουν έναν από τους δύο για κάνα μήνα φυλακή ή πρόστιμο που θα τους αφαιρεθεί αυτόματα από μισθό, λογαριασμό τράπεζας κλ. Θα σου πω μετά.

Αναφέρθηκε παραπάνω. Οι παλιοί μαθητές που υπέμειναν περίεργες συμπεριφορές δασκάλων είναι πλέον γονείς. Τους έχει μείνει ψυχικό τραύμα οπότε βγάζουν το άχτι τους μαθαίνοντας τα παιδιά τους να μη σέβονται. Κ οι δύο περιπτώσεις είναι ακραίες.

Ούτε σε δάσκαλο, ούτε σε καθηγητή αντιμιλησα ποτέ. Δεν έδωσα καν δικαίωμα να μου πουν κάτι περίεργο ώστε να αντιμιλησω. Ούτε που πήγαινε το μυαλό μου να μιλήσω άσχημα. Άμα σχολίαζα στο διάλειμμα με φίλους; Ναι. Άλλο αυτό!

Ορισμένοι νομίζω ότι λέτε κουλα για να προκαλέσετε.

Τι και αν έχουν όλοι ελαφρυντικά; Τα παιδιά από διαλυμένη οικογένεια, ο καθηγητής με πηγμένο μυαλό από το περιβάλλον που βρίσκεται μιας που τέτοιες συμπεριφορές θα αντιμετωπίζει καθημερινά... Και; Το αποτέλεσμα μετράει. Ακόμη όμως κ αν φταίνε όλοι. Το κορίτσι φταίει παραπάνω γιατί το ξεκίνησε. Τι πρήξιμο της έκανε; Της είπε να πάει να κάνει γυμναστική; Και επέμεινε; Ας έλεγε κάτι άλλο αν ήθελε να αποφύγει τη γυμναστική. Αλλά δεν ήταν αυτό το ζητούμενο.

Κ ο αδελφός; εγώ αν ήμουν ο αδελφός θα της έλεγα καλά σου απάντησε ζώο! Ο καθηγητής ας της έβαζε απουσία.

Άλλα ναι, κ το άλλο... Τα ανήλικα... τα παιδια... Που κ αυτό αναφέρθηκε. Αλλάζουν φύλο, οδηγούν, ψηφίζουν σε κάνα χρόνο, αλλά είναι παιδιά. Παιδιά είναι, ναι, δε σημαίνει ότι θα ανεχόμαστε καπρίτσια. Τα καπρίτσια στο σπιτι τους.

Ο,τι δίκιο κ αν έχει ο καθένας, μπορεί να το χασει με τον τρόπο που θα φερθεί. Να καταλάβουν οι άνθρωποι ότι υπάρχει κ άλλος κόσμος δίπλα τους. Ότι ζουν σε κοινωνια κ δε μπορούν πάντα να μιλάνε κ να εκφράζονται όπως τους κατέβει κ μάλιστα χωρίς επιπτώσεις.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών