Πέθανε ο Σεχίδης.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Πέθανε ο Σεχίδης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 14 Φεβ 2019, 20:35

Πάνας έγραψε:
13 Φεβ 2019, 22:17
Οι ασθενείς ποτέ δεν φταίνε, οι οικείοι τους πρέπει να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους. Τι πάει να προσπαθώ να σε πείσω; ποιον αυτόν που δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα; Αν έχει πρόβλημα μέσα χωρίς μα και μου.
Από αυτό που γράφεις και μόνο, μου φαίνεται πολύ δύσκολο να φανταστώ ότι έχεις βαριά ψυχικά ασθενή στο άμεσο περιβάλλον σου.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πέθανε ο Σεχίδης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 14 Φεβ 2019, 20:42

Belisarius έγραψε:
14 Φεβ 2019, 20:35
Πάνας έγραψε:
13 Φεβ 2019, 22:17
Οι ασθενείς ποτέ δεν φταίνε, οι οικείοι τους πρέπει να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους. Τι πάει να προσπαθώ να σε πείσω; ποιον αυτόν που δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα; Αν έχει πρόβλημα μέσα χωρίς μα και μου.
Από αυτό που γράφεις και μόνο, μου φαίνεται πολύ δύσκολο να φανταστώ ότι έχεις βαριά ψυχικά ασθενή στο άμεσο περιβάλλον σου.
Όχι δεν έχω κανέναν, αλλά έχω δει σοβαρά προβλήματα στο περιβάλλον φίλων μου, έχουμε συζητήσει και μου έχουν πει πολλά για τις περιπτώσεις τους.
Γνωρίζω ότι είναι δύσκολο, αλλά επιβάλλεται. Όταν αρνείται μια απλή εξέταση υπάρχει πρόβλημα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 14 Φεβ 2019, 20:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Πέθανε ο Σεχίδης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 14 Φεβ 2019, 20:46

Πάνας έγραψε:
14 Φεβ 2019, 20:42
Belisarius έγραψε:
14 Φεβ 2019, 20:35
Πάνας έγραψε:
13 Φεβ 2019, 22:17
Οι ασθενείς ποτέ δεν φταίνε, οι οικείοι τους πρέπει να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους. Τι πάει να προσπαθώ να σε πείσω; ποιον αυτόν που δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα; Αν έχει πρόβλημα μέσα χωρίς μα και μου.
Από αυτό που γράφεις και μόνο, μου φαίνεται πολύ δύσκολο να φανταστώ ότι έχεις βαριά ψυχικά ασθενή στο άμεσο περιβάλλον σου.
Όχι δεν έχω κανέναν, αλλά έχω δει σοβαρά προβλήματα στο περιβάλλον φίλων μου, έχουμε συζητήσει και μου έχουν πει πολλά για τις περιπτώσεις τους.
Και ρε Πάνα σου έχουν πει ότι είναι υπεύθυνοι και μπορούν να διασφαλίσουν ότι οι ασθενείς παίρνουν τα φάρμακα τους και ότι πάνε ψυχιατρείο εύκολα;

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Πέθανε ο Σεχίδης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 14 Φεβ 2019, 20:47

Πάνας έγραψε:
14 Φεβ 2019, 20:42
Γνωρίζω ότι είναι δύσκολο, αλλά επιβάλλεται.
Το "επιβάλλεται" όσο εύκολα το γράφεις άλλο τόσο δύσκολα γίνεται. Οι οικογένειες που έχουν θέμα περνάνε τεράστιο Γολγοθά. Ο ψυχασθενής μπορεί να είναι στο κόσμο του αλλά καταστρέφει την οικογένεια του.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Belisarius την 14 Φεβ 2019, 20:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πέθανε ο Σεχίδης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 14 Φεβ 2019, 20:48

Belisarius έγραψε:
14 Φεβ 2019, 20:47
Πάνας έγραψε:
14 Φεβ 2019, 20:42
Γνωρίζω ότι είναι δύσκολο, αλλά επιβάλλεται.
Το επιβάλλεται όσο εύκολα το γράφεις άλλο τόσο δύσκολα γίνεται.
Όταν αρνείται μια απλή εξέταση υπάρχει πρόβλημα.
the end

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Πέθανε ο Σεχίδης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 14 Φεβ 2019, 20:49

Πάνας έγραψε:
14 Φεβ 2019, 20:48
Όταν αρνείται μια απλή εξέταση υπάρχει πρόβλημα.
Χαίρω πολύ! Το να διαπιστωθεί το πρόβλημα είναι το μόνο εύκολο στην υπόθεση.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πέθανε ο Σεχίδης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 14 Φεβ 2019, 20:57

Άρα θα πρέπει να πράξεις αυτά που πρέπει.
Να επισκεφτείς ένα κέντρο ψυχικής υγείας για να συζητήσεις το πρόβλημα και την λύση του.
the end

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Πέθανε ο Σεχίδης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 14 Φεβ 2019, 21:00

Πάνας έγραψε:
14 Φεβ 2019, 20:57
Άρα θα πρέπει να πράξεις αυτά που πρέπει.
Να επισκεφτείς ένα κέντρο ψυχικής υγείας για να συζητήσεις το πρόβλημα και την λύση του.
:roll: Δεν υπάρχει λύση για σοβαρά ασθενείς.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8471
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Πέθανε ο Σεχίδης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 14 Φεβ 2019, 21:01

Πάνας έγραψε:
14 Φεβ 2019, 20:11
Η προστασία της ζωής είναι αξία, δεν έχει τιμή. Δεν έχω να πω κάτι άλλο.
ΟΚ...
Εάν όμως είναι όπως τα λες, τότε γιατί έχουμε π.χ. κάθε χρόνο περίπου 1000 νεκρούς στους δρόμους;
Εάν είναι όπως τα λες, τότε γιατί έχουμε π.χ. κάθε χρόνο περίπου 100 νεκρούς από ναρκωτικά;

Και στο τέλος ποιός αξίζει να προστατεύεται πραγματικά σε μία κοινωνία;
Αυτός που είναι δυνητικά επικίνδυνος για τους άλλους και ουσιαστικά δεν προσφέρει τίποτα,
Ή αυτός που προσφέρει ή θα προσφέρει γιατί είναι ακόμα παιδί;

Θεωρώντας ως χρήζων προστασία ανθρώπους οι οποίοι είναι από άχρηστοι, έως λίαν επικίνδυνοι για την ζωή των άλλων, ουσιαστικά σταματάς τη ζωή ατόμων που είναι χρήσιμα στην κοινωνία!!! Αυτό σου φαντάζει λογικό;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Πέθανε ο Σεχίδης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 14 Φεβ 2019, 21:03

Πάνας έγραψε:
13 Φεβ 2019, 22:17


Προσπαθούσαν να τον "πείσουν" να επισκεφτεί ψυχίατρο.
Δεν ήταν δουλειά της οικογένειας να πείσει τον ψυχασθενή να επισκεφτεί ψυχίατρο ή να τον χειριστεί όπως αρμόζει σε τέτοιες καταστάσεις. Αυτή είναι δουλειά των ειδικών. Η οικογένεια το μόνο που μπορούσε να αντιληφθεί (και το είχε αντιληφθεί μια χαρά), ήταν πως ο τυπάς ήταν για τα κάγκελα και πως είχε κάποιου είδους βαριά αποκλίνουσα συμπεριφορά.

Αν υπήρχε σοβαρό κράτος, μια καταγγελία της οικογένειας σε κάποιον αρμόδιο φορέα, θα έφτανε για να επιβληθεί στο σεχίδη ιατρική παρακολούθηση, που στην περίπτωσή του θα έπρεπε να οδηγήσει σε κάποιου είδους εγκλεισμό και θεραπεία. Επιβεβλημένα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πέθανε ο Σεχίδης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 14 Φεβ 2019, 21:05

Namrail έγραψε:
14 Φεβ 2019, 21:03
Πάνας έγραψε:
13 Φεβ 2019, 22:17


Προσπαθούσαν να τον "πείσουν" να επισκεφτεί ψυχίατρο.
Δεν ήταν δουλειά της οικογένειας να πείσει τον ψυχασθενή να επισκεφτεί ψυχίατρο ή να τον χειριστεί όπως αρμόζει σε τέτοιες καταστάσεις. Αυτή είναι δουλειά των ειδικών. Η οικογένεια το μόνο που μπορούσε να αντιληφθεί (και το είχε αντιληφθεί μια χαρά), ήταν πως ο τυπάς ήταν για τα κάγκελα και πως είχε κάποιου είδους βαριά αποκλίνουσα συμπεριφορά.

Αν υπήρχε σοβαρό κράτος, μια καταγγελία της οικογένειας σε κάποιον αρμόδιο φορέα, θα έφτανε για να επιβληθεί στο σεχίδη ιατρική παρακολούθηση, που στην περίπτωσή του θα έπρεπε να οδηγήσει σε κάποιου είδους εγκλεισμό και θεραπεία. Επιβεβλημένα.
Το αν υπήρχε σοβαρό κράτος γιατί το γράφεις. έγινε μήπως καταγγελία;
the end

User_601

Re: Πέθανε ο Σεχίδης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 14 Φεβ 2019, 21:10

OANNHSEA έγραψε:
14 Φεβ 2019, 20:04
Πάνας έγραψε:
14 Φεβ 2019, 19:24
Το πρόβλημά μου είναι στην αφαίρεση της ζωής, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να την αφαιρεί.
Για αυτό τον λόγο δημιουργήθηκαν τα ιδρύματα, όχι μόνο για να παρέχουν θεραπεία αλλά και μακροχρόνια νοσηλεία. Αντί να τα βάζουμε με τους άρρωστους καλύτερα θα ήταν να τα βάζουμε με τους υγιείς που είναι υπεύθυνοι για αυτά τα ιδρύματα και το αποτέλεσμα είναι να υπολειτουργούν.
Η ζωή είναι κάτι σχετικό, για αυτό ας μην είμαστε ακριβοί με τα πίτουρα και φτηνοί με τις κότες...
Τα ιδρύματα θέλουν χρήματα - και τα χρήματα είναι είδος προς εξάλειψη.
Οπότε πρέπει να βάλεις προτεραιότητες - τι θέλεις να υπάρχει ή καλύτερα προς τα που θέλεις να πάνε τα υπάρχων χρήματα;

Εσθήρ έγραψε:
14 Φεβ 2019, 19:42
Οχι φιλτατε,δεν λεμε να ζησουνανενοχλητοι την ζωη τους,λεμε τα αυτονοητα,ΟΧΙ ΚΕΑΔΑΣ.Σε ιδρυματα με επιβλεψη,σε ανθρωπινες συνθηκες.Απλα,οι καταρες και οι ενεσεις δεν κολλανε σε αυτους που δεν εχουν επιγνωση.Ειναι τοσο απλο,απλα μαλλον για να δικαιολογισεις τον μισανθρωπισμο σου,διαστρεβλωνεις το τι λεμε.Δες λοιπον τι λεμε και ασε τα σαπια
Το ξαναγράφω: όταν σου σφάξει το παιδί ή κάποιον που αγαπάς ένας ψυχασθενής, τότε έλα να μας τα ξαναπεις αυτά...
Το παιδί σου θα το κλαίς και θα πληρώνεις και από πάνω να περνάει την ζωή του ελεύθερη σε κάποιο ίδρυμα ο ψυχασθενής.
Βέβαια το πιο ωραίο θα είναι να έχει ξανασκοτώσει, να τον έχουν βγάλει ως θεραπευμένο και να σκοτώσει ξανά κάποιον που αγαπάς - εκεί τότε θα δούμε την πολύ μεγάλη σου αγάπη για τους ψυχασθενείς!!! :c020:

.
Και εγω θα σε ξαναρωτησω.αν εκανες η κανεις παιδι με σοβαροτατη ψυχικη ασθενεια και επιθετικη ταση,θα ζητησεις ενεσουλα ναι η οχι;

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Πέθανε ο Σεχίδης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 14 Φεβ 2019, 21:11

Namrail έγραψε:
14 Φεβ 2019, 21:03
Δεν ήταν δουλειά της οικογένειας να πείσει τον ψυχασθενή να επισκεφτεί ψυχίατρο ή να τον χειριστεί όπως αρμόζει σε τέτοιες καταστάσεις. Αυτή είναι δουλειά των ειδικών. Η οικογένεια το μόνο που μπορούσε να αντιληφθεί (και το είχε αντιληφθεί μια χαρά), ήταν πως ο τυπάς ήταν για τα κάγκελα και πως είχε κάποιου είδους βαριά αποκλίνουσα συμπεριφορά.

Αν υπήρχε σοβαρό κράτος, μια καταγγελία της οικογένειας σε κάποιον αρμόδιο φορέα, θα έφτανε για να επιβληθεί στο σεχίδη ιατρική παρακολούθηση, που στην περίπτωσή του θα έπρεπε να οδηγήσει σε κάποιου είδους εγκλεισμό και θεραπεία. Επιβεβλημένα.
Είναι δουλειά των ειδικών. Οκ.
Ποιος είναι ο ειδικός αν δεν είναι ο ψυχίατρος;
Και πως θα κάνει ο ειδικός τη δουλειά του αν η οικογένεια δε καταφέρει να φέρει σε επαφή τον ψυχίατρο με τον ασθενή;

Δεν είναι εύκολο να διαπιστωθεί αν ο ασθενής είναι πραγματικά επικίνδυνος.
Επίσης δεν υπάρχει μόνιμος εγκλεισμός παρά σε εντελώς ακραίες περιπτώσεις.
Το κερασάκι στη τούρτα είναι ότι ο ασθενής που θα πάει στο ψυχιατρείο μετά (συχνά) κακιώνει με τους δικούς του που τον έστειλαν και γίνεται επικίνδυνος γι αυτούς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Belisarius την 14 Φεβ 2019, 21:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πέθανε ο Σεχίδης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 14 Φεβ 2019, 21:11

OANNHSEA έγραψε:
14 Φεβ 2019, 21:01
Πάνας έγραψε:
14 Φεβ 2019, 20:11
Η προστασία της ζωής είναι αξία, δεν έχει τιμή. Δεν έχω να πω κάτι άλλο.
ΟΚ...
Εάν όμως είναι όπως τα λες, τότε γιατί έχουμε π.χ. κάθε χρόνο περίπου 1000 νεκρούς στους δρόμους;
Εάν είναι όπως τα λες, τότε γιατί έχουμε π.χ. κάθε χρόνο περίπου 100 νεκρούς από ναρκωτικά;

Και στο τέλος ποιός αξίζει να προστατεύεται πραγματικά σε μία κοινωνία;
Αυτός που είναι δυνητικά επικίνδυνος για τους άλλους και ουσιαστικά δεν προσφέρει τίποτα,
Ή αυτός που προσφέρει ή θα προσφέρει γιατί είναι ακόμα παιδί;

Θεωρώντας ως χρήζων προστασία ανθρώπους οι οποίοι είναι από άχρηστοι, έως λίαν επικίνδυνοι για την ζωή των άλλων, ουσιαστικά σταματάς τη ζωή ατόμων που είναι χρήσιμα στην κοινωνία!!! Αυτό σου φαντάζει λογικό;

.
Μα γιαυτό υπάρχουν τα ιδρύματα, για αυτό τον λόγο δημιουργήθηκαν.

Οι παρομοιώσεις που κάνεις δεν μπορεί να συγκριθούν, όμως είναι πάρα πολύ σοβαρά θέματα και χρήζουν αντιμετώπισης. Και όλα ξεκινάνε από την παιδεία φυσικά, καμία σχέση με ψυχασθένειες.
the end

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Πέθανε ο Σεχίδης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 14 Φεβ 2019, 21:12

Πάνας έγραψε:
14 Φεβ 2019, 21:05


Το αν υπήρχε σοβαρό κράτος γιατί το γράφεις. έγινε μήπως καταγγελία;
Δε ξέρω αν έγινε καταγγελία. Ξέρω μόνο ότι δεν υπάρχει σοβαρό κράτος. Δηλαδή και καταγγελία να γίνονταν, το πιθανότερο θα ήταν η πολιτεία να αδιαφορούσε και να πέταγε το μπαλάκι στους οικείους (που ή θα έπρεπε να τον κλείσουν με ίδια έξοδα σε κάποιο ίδρυμα, ή θα οδηγούνταν στο να τον κουράρουν στο σπίτι, με τα γνωστά αποτελέσματα).

Η αδερφή του σεχίδη ήταν ψυχασθενής η ίδια αλλά την κράταγαν σπίτι. Η συγκεκριμένη δλδ οικογένεια είχε άμεση εμπειρία από βαριές ψυχικές νόσους και κράταγε την ψυχασθενή κόρη στο σπίτι, αλλά φοβόνταν(;) τόσο το γιο ώστε να του ζητά να δει ψυχίατρο... Με λίγα λόγια είχε αντιληφθεί τι πρόκειται να παιχτεί, το είχε ψυχανεμιστεί.

Αν δεν χρειάζοταν να πείσει τον ψυχάκια να δει ψυχίατρο, αλλά υπήρχε μια σοβαρή υπηρεσία που σε κάθε καταγγελία θα επιλαμβάνονταν της υπόθεσης και θα οδηγούσε τους τέρμα ψυχάκηδες μακριά από την κοινωνία, θα είχε συμβεί αυτό; Ίσως όχι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών