Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 17 Φεβ 2019, 13:24

elchav
Εγω που γραφω πιπες εχω επισκεφτει τις off shore εξεδρες εξορυξης στην Νορβηγια
Εχω ανεβει μαλιστα και σε μια
Εσυ;
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 17 Φεβ 2019, 15:17

Γιαννόπουλα, με το ιστορικό μυθομανιας που έχεις δεν θα μου φανεί περίεργο να είσαι και μόνιμος κάτοικος Σταβανγκερ.

Αλλά ας είμαι καλοπιστος και ας σε πιστέψω. Τι σχέση έχει αυτό με τις μαλακίες που αραδιαζεις;
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
17 Φεβ 2019, 11:43
[Ειναι μια ιδιαιτερη χωρα με αρκετη γεωθερμικη ενεργεια
Δεν παράγει καν ρεύμα από γεωθερμία η Νορβηγία. Πιθανότατα μπερδεύτηκες με την Ισλανδία :smt005:
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
17 Φεβ 2019, 11:43
Επισης ενας απο τους πιο σημαντικους παραγοντες που επιτρεπουν σε αυτην την χωρα να κανει τον μπρουκλη με τις ανανεωσιμες πηγες ενεργειας ειναι το οτι οι υπολοιποι χρησιμοποιουμε ορυκτα καυσιμα
Με 95% ηλεκτροπαραγωγή από υδροηλεκτρικά, χρειάζονται όντως το πετρέλαιο για να κάνουν τους μπρουκληδες; Φαντάζομαι και οι Αλβανοί με τεράστιο ποσοστό παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από Υ/Η , έχουν κι αυτοί κοιτάσματα Σαουδικής Αραβίας :smt005:
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
17 Φεβ 2019, 11:43
Εξορυσουν μεγαλες ποσοτητες πετρελαιου τις οποιες πουλανε στους αλλους και μετα το παιζουν οικολογοι
Επισης εχουν πολλα εσοδα και απο το κομματι ερευνας και εξορυξης ορυκτων καυσιμων για τοοποιο πουλανε υπηρεσιες σε ολον τον κοσμο

Ατυχεστατο παραδειγμα η και καλα φιλικη προς το περιβαλλον Νορβηγια
Στα παπάρια τους αν οι άλλοι είναι καθυστερημένοι. Κι οι Γερμανοί πουλάνε όπλα και υποβρύχια αλλά δεν τους είδα να κάνουν κανένα πόλεμο τα τελευταία 70 χρόνια. Είναι και αυτοί "και καλά ειρηνιστές";
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 17 Φεβ 2019, 16:45

Η Νορβηγια μπορει και επενδυει σε ανανωσιμες πηγες και τις διατηρει επειδη εχει πολλα εσοδα απο το πετρελαιο
Αν δεν ειχε πετρελαιο θα ηταν πολυ κατβ στς ανανεωσιμες πηγες
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 17 Φεβ 2019, 16:54

elchav έγραψε:
17 Φεβ 2019, 15:17
Γιαννόπουλα, με το ιστορικό μυθομανιας που έχεις δεν θα μου φανεί περίεργο να είσαι και μόνιμος κάτοικος Σταβανγκερ.

Aνευ σημασιας αλλα ας το κλεισουμε
Screenshot_6.png
http://archiwum.mos.gov.pl/g2/big/2014_ ... a1fa27.pdf
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 17 Φεβ 2019, 17:43

Γιαννόπουλα επειδή δεν απάντησες σε τίποτα ουσιαστικά κι επεμεινες να γράφεις τα ίδια, φέρνοντας άσχετο λινκ, διάβασες τι έφερες;
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 17 Φεβ 2019, 17:44

Σου δίνω χρόνο πριν κάνεις πάλι στριπτίζ
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Φεβ 2019, 18:05

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Φεβ 2019, 19:50
Με τα microgrids βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος. Εγώ είμαι ένα μέσος Ελ. Μένω σε ένα διαμέρισμα σε μια πολυκατοικία. Πως στον πούτσο θα φτιάξω microgrid ακόμα και αν τα βρω με τον τύπο από τον 3ο που μετράει ποιος χρησιμοποιεί πιο πολύ το ασανσερ;

Αν είναι να τσουλήσει το θέμα μαζικά δεν μπορεί να επαφίεται σε μερικούς φανατικούς οικολόγους των προαστίων, πρέπει να συμμετέχουν όλοι.

Τα microgrids έχουν πιο πολύ μέλλον σε Ινδία και Αφρική.
Είναι περισσότερο πολιτικό ζήτημα παρά οτιδήποτε άλλο, θέλω να πω πως όλα αυτά λύνονται σχετικά εύκολα αν υπάρχει η πολιτική βούληση προς αυτήν την κατεύθυνση και μιας και μιλάμε και για Ελλάδα (που φανερά έχουμε τρομερά πλεονεκτήματα σε αυτούς τους τομείς), μπορεί να γίνει και σε πανευρωπαϊκό επίπεδο. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει και κυριότερα προχωράει ακόμη πιο γρήγορα τελευταία, στην Ελλάδα με τον ήλιο (άνεμο, γεωθερμία κτρ) που έχουμε σε λίγες δεκαετίες θα μπορούμε να είμαστε άρχοντες (να καλύπτουμε δλδ πολύ μεγάλο μέρος των ενεργειακών μας αναγκών από απε), πολιτική βούληση προς αυτήν την κατεύθυνση δεν υπάρχει προς το παρόν.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Φεβ 2019, 18:07

elchav έγραψε:
17 Φεβ 2019, 17:44
Σου δίνω χρόνο πριν κάνεις πάλι στριπτίζ
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 17 Φεβ 2019, 18:13

sys3x έγραψε:
17 Φεβ 2019, 18:05
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Φεβ 2019, 19:50
Με τα microgrids βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος. Εγώ είμαι ένα μέσος Ελ. Μένω σε ένα διαμέρισμα σε μια πολυκατοικία. Πως στον πούτσο θα φτιάξω microgrid ακόμα και αν τα βρω με τον τύπο από τον 3ο που μετράει ποιος χρησιμοποιεί πιο πολύ το ασανσερ;

Αν είναι να τσουλήσει το θέμα μαζικά δεν μπορεί να επαφίεται σε μερικούς φανατικούς οικολόγους των προαστίων, πρέπει να συμμετέχουν όλοι.

Τα microgrids έχουν πιο πολύ μέλλον σε Ινδία και Αφρική.
Είναι περισσότερο πολιτικό ζήτημα παρά οτιδήποτε άλλο, θέλω να πω πως όλα αυτά λύνονται σχετικά εύκολα αν υπάρχει η πολιτική βούληση προς αυτήν την κατεύθυνση και μιας και μιλάμε και για Ελλάδα (που φανερά έχουμε τρομερά πλεονεκτήματα σε αυτούς τους τομείς), μπορεί να γίνει και σε πανευρωπαϊκό επίπεδο. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει και κυριότερα προχωράει ακόμη πιο γρήγορα τελευταία, στην Ελλάδα με τον ήλιο (άνεμο, γεωθερμία κτρ) που έχουμε σε λίγες δεκαετίες θα μπορούμε να είμαστε άρχοντες (να καλύπτουμε δλδ πολύ μεγάλο μέρος των ενεργειακών μας αναγκών από απε), πολιτική βούληση προς αυτήν την κατεύθυνση δεν υπάρχει προς το παρόν.
Εχουν δοθεί κίνητρα sys, απλά ο DB περιμένει να κάνει το βήμα στα supergrids χωρίς ενδιάμεσο σταδιο.

Ήδη έχουν ψηφιστεί οι Ενεργειακές Κοινότητες, απλά επειδή μιλάμε για Ελ,θα χρειαστεί παραπάνω βίτσα ή/και προδερμ για να προχωρήσουν
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Φεβ 2019, 18:17

elchav έγραψε:
17 Φεβ 2019, 18:13
sys3x έγραψε:
17 Φεβ 2019, 18:05
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Φεβ 2019, 19:50
Με τα microgrids βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος. Εγώ είμαι ένα μέσος Ελ. Μένω σε ένα διαμέρισμα σε μια πολυκατοικία. Πως στον πούτσο θα φτιάξω microgrid ακόμα και αν τα βρω με τον τύπο από τον 3ο που μετράει ποιος χρησιμοποιεί πιο πολύ το ασανσερ;

Αν είναι να τσουλήσει το θέμα μαζικά δεν μπορεί να επαφίεται σε μερικούς φανατικούς οικολόγους των προαστίων, πρέπει να συμμετέχουν όλοι.

Τα microgrids έχουν πιο πολύ μέλλον σε Ινδία και Αφρική.
Είναι περισσότερο πολιτικό ζήτημα παρά οτιδήποτε άλλο, θέλω να πω πως όλα αυτά λύνονται σχετικά εύκολα αν υπάρχει η πολιτική βούληση προς αυτήν την κατεύθυνση και μιας και μιλάμε και για Ελλάδα (που φανερά έχουμε τρομερά πλεονεκτήματα σε αυτούς τους τομείς), μπορεί να γίνει και σε πανευρωπαϊκό επίπεδο. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει και κυριότερα προχωράει ακόμη πιο γρήγορα τελευταία, στην Ελλάδα με τον ήλιο (άνεμο, γεωθερμία κτρ) που έχουμε σε λίγες δεκαετίες θα μπορούμε να είμαστε άρχοντες (να καλύπτουμε δλδ πολύ μεγάλο μέρος των ενεργειακών μας αναγκών από απε), πολιτική βούληση προς αυτήν την κατεύθυνση δεν υπάρχει προς το παρόν.
Εχουν δοθεί κίνητρα sys, απλά ο DB περιμένει να κάνει το βήμα στα supergrids χωρίς ενδιάμεσο σταδιο.

Ήδη έχουν ψηφιστεί οι Ενεργειακές Κοινότητες, απλά επειδή μιλάμε για Ελ,θα χρειαστεί παραπάνω βίτσα ή/και προδερμ για να προχωρήσουν
Επειδή δεν έχω υπ όψιν μου για αυτά τα κίνητρα που λες μπορείς να με παραπέμψεις κάπου;
Επίσης ξέρω δύο τρεις ανθρώπους που βγάζουν αρκετά χιλιάρικα το μήνα (αν και καθυστερούν να τους πληρώσουν τελευταία) από φβ πάρκα κτρ αλλά τίποτα πάνω στα κίνητρα που ανέφερες για όλους τους υπόλοιπους (εμάς δλδ).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 17 Φεβ 2019, 18:18

Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Φεβ 2019, 18:18

Είσαι γλήγορος.
Θενκς μέητ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 17 Φεβ 2019, 18:20

Γάταρος έγραψε:
15 Φεβ 2019, 22:01
Σε πόσα χρόνια πιστεύετε ότι θα μπορέσουμε να καλύψουμε το 100% των ενεργειακών μας αναγκών χρησιμοποιώντας αποκλειστικά ΑΠΕ;
Η Ελλάδα ή η ανθρωπότητα;
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 17 Φεβ 2019, 18:22

lolek1 έγραψε:
15 Φεβ 2019, 22:13
ποτε δεν θα συμβει αυτο.
θα επικρατησει η πυρηνικη ενεργεια πυ απο οτι ξερω ειναι πολυ καθαρη.
επιπλεον η πυρηνικη ενεργεια ανοιγει τον δρομο για την κατασκευη των σχετικων οπλων
Έχεις μείνει πίσω, η ΕΕ έχει πλάνο να αντικαταστήσει όλα τα ηλεκτροπαραγωγά εργοστάσια που δουλεύουν με πυρηνική ενέργεια με ΑΠΕ.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 17 Φεβ 2019, 19:08

Chainis έγραψε:
17 Φεβ 2019, 18:22
lolek1 έγραψε:
15 Φεβ 2019, 22:13
ποτε δεν θα συμβει αυτο.
θα επικρατησει η πυρηνικη ενεργεια πυ απο οτι ξερω ειναι πολυ καθαρη.
επιπλεον η πυρηνικη ενεργεια ανοιγει τον δρομο για την κατασκευη των σχετικων οπλων
Έχεις μείνει πίσω, η ΕΕ έχει πλάνο να αντικαταστήσει όλα τα ηλεκτροπαραγωγά εργοστάσια που δουλεύουν με πυρηνική ενέργεια με ΑΠΕ.
μπορει αλλα τα μεγαλα κρατη της εχουν ατομικες βομβες. τα μικροτερα οχι, και θα αποκτησουν την σχετικη τεχνογνωσια απο την εκμεταλευση της ατομικης ενεργειας κτλ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών