Παπουτσια στο σπιτι-wikipedia view

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40859
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παπουτσια στο σπιτι-wikipedia view

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Μαρ 2019, 12:22

Πάνας έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:19
Σε όποια σπίτια μου ζήτησαν να βγάλω τα παπούτσια απλά δεν ξαναπάτησα, με παίρνουν τηλέφωνο να με καλέσουν και αρνούμαι ευγενικά και τους λέω να συναντηθούμε έξω από το σπίτι αν θέλουν, αν δεν θέλουν δεν πειράζει δεν έχασε η Βενετιά βελόνι.
Έτσι κάνει ο περισσότερος κόσμος. Κάποιοι είναι οκέι, οι περισσότεροι όχι. Ίσως να οφείλεται στο ότι δεν συνηθίζουμε να βάζουμε τα παπούτσια μας στο μαξιλάρι ή να γλείφουμε τα πατώματα για να κινδυνεύουμε από κάτι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Παπουτσια στο σπιτι-wikipedia view

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 09 Μαρ 2019, 12:24

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
05 Μαρ 2019, 21:58
Κυκλοφορεις με παπουτσια στο σπιτι σου;
Ζητας απο τους καλεσμενους να τα βγαλουν;
Οχι και ναι

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Παπουτσια στο σπιτι-wikipedia view

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 09 Μαρ 2019, 12:26

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Μαρ 2019, 23:05
Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Μαρ 2019, 22:23
Τα σκουπίδια που θα φέρει ο καλεσμένος, μπορείς να τα σκουπισεις. Πως απολυμαινεις όμως τον χώρο από την μυρωδιά που θα αναβλύσει μόλις βγάλει τα παπούτσια; Για αυτό καλύτερα είναι να δίνεις σε όλους και από ένα ζευγάρι καλύμματα παπουτσιών.
Δεν καλούμε βρωμοπόδαρους στο σπίτι
syriza free zone
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Παπουτσια στο σπιτι-wikipedia view

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Μαρ 2019, 12:31

hellegennes έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:22
Πάνας έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:19
Σε όποια σπίτια μου ζήτησαν να βγάλω τα παπούτσια απλά δεν ξαναπάτησα, με παίρνουν τηλέφωνο να με καλέσουν και αρνούμαι ευγενικά και τους λέω να συναντηθούμε έξω από το σπίτι αν θέλουν, αν δεν θέλουν δεν πειράζει δεν έχασε η Βενετιά βελόνι.
Έτσι κάνει ο περισσότερος κόσμος. Κάποιοι είναι οκέι, οι περισσότεροι όχι. Ίσως να οφείλεται στο ότι δεν συνηθίζουμε να βάζουμε τα παπούτσια μας στο μαξιλάρι ή να γλείφουμε τα πατώματα για να κινδυνεύουμε από κάτι.
Δεν ξέρω τι να πω, όταν μου λένε τέτοιο πράγμα νοιώθω ότι με διώχνουν. Αν ήμουν υποχόνδριος όπως αυτοί δεν θα έφερνα σε δύσκολη θέση αυτούς που θα ερχόντουσαν σπίτι μου και θα καθάριζα μετά.


Ευτυχώς μου το έχουν κάνει μόνο σε ένα σπίτι και μάλιστα δεν είχαν παιδιά. Δεν ξαναπάτησα. Αν θες να διώξεις τον άλλον είναι μια πολύ καλή κίνηση.

Από την άλλη τι θα σου δώσουν να φορέσεις; Ξυπόλητος ή παντόφλες που τις είχαν δώσει σε άλλον επισκέπτη που είχε μύκητες;
the end

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Παπουτσια στο σπιτι-wikipedia view

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 09 Μαρ 2019, 12:37

Μηχανικός έγραψε:
09 Μαρ 2019, 03:01
Που βγάζετε τα παπούτσια σας;
Πόσα βήματα έχετε κάνει μέσα στο σπίτι μέχρι να βγάλετε τα παπούτσια σας;

Κανονικά δίπλα στην πόρτα της εισόδου πρέπει να υπάρχει παπουτσοθήκη και ένα σκαμπό για να καθίσεις και να αλλάξεις παπούτσια.
Σωστος.Εχω ενα πολυ λειτουργικο απο το ικεα γι αυτη τη δουλεια.Μπαινεις σπιτι,καθεσαι βγαζεις παπουτσια και εισαι ανετος.Φυσικα απο τους καλεσμενους δεν ζητας να βγαλουν παπουτσια.Ειναι γυφτια.

Εικόνα

Εικόνα
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Παπουτσια στο σπιτι-wikipedia view

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Μαρ 2019, 12:41

Τα δικά μου παπούτσια βγαίνουν εκτός σπιτιού συνήθως. Οι καλεσμένοι κινούνται σε συγκεκριμένα δωμάτια και δεν απαιτώ κάτι τέτοιο. Εκτός της γυφτιάς μπορεί να φέρεις τον άλλο σε πολύ δύσκολη θέση αν έχει ένα κλειστό παπούτσι που το φορούσε για ώρες και μυρίζουν τα πόδια του ή μια τρύπια κάλτσα.
Το κατανοώ σε σπίτια που παίζουν μωρά στο πάτωμα. Οπουδήποτε αλλού με ξενίζει.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Παπουτσια στο σπιτι-wikipedia view

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Μαρ 2019, 12:43

Εννοείται, άλλο τι κάνεις εσύ και άλλο το πως υποδέχεσαι!
the end

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Παπουτσια στο σπιτι-wikipedia view

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Μαρ 2019, 12:50

Πάνας έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:43
Εννοείται, άλλο τι κάνεις εσύ και άλλο το πως υποδέχεσαι!
Πάντως δεν θεωρώ ότι όποιος στο ζητήσει το κάνει για να μην ξαναπάς :) Στην Αγγλία μου το είχαν πρωτοζητήσει πριν αρκετά χρόνια και κοίταγα σαν χαζός μέχρι να καταλάβω τι εννοούσαν. Βέβαια εκεί η μοκέτα ήταν κολλημένη στο πάτωμα και όλων τα παπούτσια με νερά και λάσπες από τον δρόμο οπότε ήταν λογική απαίτηση. Ε, σιγά σιγά φτάνουν και εδώ κάποιες τέτοιες συνήθειες.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43527
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Παπουτσια στο σπιτι-wikipedia view

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Μαρ 2019, 12:59

Όταν πας στο σπίτι κάποιου, ακολουθείς τους κανόνες του.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40859
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παπουτσια στο σπιτι-wikipedia view

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Μαρ 2019, 13:00

ST48410 έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:50
Πάνας έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:43
Εννοείται, άλλο τι κάνεις εσύ και άλλο το πως υποδέχεσαι!
Πάντως δεν θεωρώ ότι όποιος στο ζητήσει το κάνει για να μην ξαναπάς :) Στην Αγγλία μου το είχαν πρωτοζητήσει πριν αρκετά χρόνια και κοίταγα σαν χαζός μέχρι να καταλάβω τι εννοούσαν. Βέβαια εκεί η μοκέτα ήταν κολλημένη στο πάτωμα και όλων τα παπούτσια με νερά και λάσπες από τον δρόμο οπότε ήταν λογική απαίτηση. Ε, σιγά σιγά φτάνουν και εδώ κάποιες τέτοιες συνήθειες.
Υπάρχει όριο λογικής. Δεν θα μπεις με λασπωμένα παπούτσια ούτε θα πατήσεις σε φλοκάτη μ' αυτά. Επίσης οι περισσότεροι άνθρωποι βγάζουμε τα παπούτσια μας στο σπίτι για να είμαστε πιο άνετα, όχι επειδή έχουν μικρόβια. Φυσικά δεν τρελαινόμαστε κιόλας να τα βγάζουμε με το που θα μπούμε ή -χειρότερα- πριν μπούμε και να απλώνουμε τα παπούτσια μας στον διάδρομο σαν γύφτικη πραμάτεια.

Γυφτιά είναι να ζητάς από τους καλεσμένους σου να βγάλουν τα παπούτσια για ένα σωρό λόγους και δεν είναι ο κύριος ότι μπορεί να μυρίζουν τα πόδια τους. Μπορεί να κρυώνει χωρίς παπούτσια, τον αναγκάζεις να πατάει στο πάτωμά σου, που ε, πάτωμα είναι, δεν θα είναι πάντα τέλεια καθαρό εκτός κι αν είσαι νευρωτικός και περνάς με την σκούπα κάθε μισάωρο. Το να έχεις παντόφλες για επισκέπτες είναι ακόμη χειρότερο. Αρνούμαι να φορέσω παπούτσια και παντόφλες άλλου, που κατά μία έννοια είναι χειρότερο από το να χρησιμοποιήσεις οδοντόβουρτσα άλλου. Βασικά, κατά όλες τις έννοιες είναι χειρότερο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40859
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παπουτσια στο σπιτι-wikipedia view

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Μαρ 2019, 13:01

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:59
Όταν πας στο σπίτι κάποιου, ακολουθείς τους κανόνες του.
Οι φυσιολογικοί άνθρωποι δεν θέτουν κανόνες για τους επισκέπτες τους. Αρκεί η κοινή λογική. Σιγά μην τους δίνεις και έγγραφο με τους κανόνες για να το υπογράψουν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Παπουτσια στο σπιτι-wikipedia view

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Μαρ 2019, 13:04

hellegennes έγραψε:
09 Μαρ 2019, 13:00
Το να έχεις παντόφλες για επισκέπτες είναι ακόμη χειρότερο. Αρνούμαι να φορέσω παπούτσια και παντόφλες άλλου, που κατά μία έννοια είναι χειρότερο από το να χρησιμοποιήσεις οδοντόβουρτσα άλλου. Βασικά, κατά όλες τις έννοιες είναι χειρότερο.
Εγώ εδώ δεν έπαιζα ούτε παίζω μπόουλινγκ γιατί δεν ήθελα να φορέσω παπούτσια που φορούσαν άλλοι...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 09 Μαρ 2019, 13:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17129
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Παπουτσια στο σπιτι-wikipedia view

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 09 Μαρ 2019, 13:04

Ουτε το χω ζητησει ποτε και ουτε θα το κανω.
Ειναι ντροπη να πεις του αλλου να βγαλει τα παπουτσια του.Ειναι σα να τον λες βρωμιαρη.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Παπουτσια στο σπιτι-wikipedia view

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Μαρ 2019, 13:11

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Μαρ 2019, 12:59
Όταν πας στο σπίτι κάποιου, ακολουθείς τους κανόνες του.
Όταν τους γνωρίζεις δεν πας, είμαι ικανός να φύγω αν μου το πουν, στο σπίτι που μου το είπαν αρνήθηκα και στράβωσαν, κάτσαμε στο μπαλκόνι με αρκετό κρύο, έφυγα σε ένα τέταρτο προσποιούμενος κάποια έκτακτη ανάγκη που είχα ξεχάσει, φυσικά δεν ξαναπατάω εκεί.
the end

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40859
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παπουτσια στο σπιτι-wikipedia view

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Μαρ 2019, 13:11

Πάνας έγραψε:
09 Μαρ 2019, 13:04
hellegennes έγραψε:
09 Μαρ 2019, 13:00
Το να έχεις παντόφλες για επισκέπτες είναι ακόμη χειρότερο. Αρνούμαι να φορέσω παπούτσια και παντόφλες άλλου, που κατά μία έννοια είναι χειρότερο από το να χρησιμοποιήσεις οδοντόβουρτσα άλλου. Βασικά, κατά όλες τις έννοιες είναι χειρότερο.
Εγώ εδώ δεν έπαιζα ούτε παίζω μπόουλινγκ γιατί δεν ήθελα να φορέσω παπούτσια που φορούσαν άλλοι...
Είναι κάτι που πρέπει να υποστείς, αν και απ' την στιγμή που πας σε σοβαρό μέρος να ξέρεις ότι υπάρχει ένα στοιχειώδες επίπεδο προσοχής σ' αυτό και φυσικά μπορείς να φέρεις δικά σου παπούτσια του μπόουλινγκ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών