Κατακράτηση υγρών

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7841
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Κατακράτηση υγρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 10 Μαρ 2019, 18:48

Έκανα λήψη κορτιζόνης για περίπου 8 μήνες χωρίς να γυμνάζομαι και χωρίς να προσέχω τη διατροφή μου με αποτέλεσμα να κάνω κατακράτηση υγρών. Σε διάφορα βίντεο που κοίταξα και συμβουλεύουν πώς να διώξουμε τα υγρά, μια από τις συμβουλές είναι η καρδιοαναπνευστική άσκηση διότι όπως λένε είναι από τους καλύτερους τρόπους για να χάσεις τα υγρά (και ν' αποβάλεις το αλάτι που έχει την ιδιότητα της κατακράτησης υγρών).

Αναρωτιέμαι αν θα βοηθούσε μια ζώνη εφίδρωσης διότι έχω ακούσει ότι τα υγρά που θα χάνουμε λόγω της ζώνης θα ξαναπάνε στο ίδιο σημείο από το οποίο φύγανε μόλις πιούμε ένα ποτήρι νερό. Αν είναι έτσι, το ίδιο δε θα συμβεί και με τα υγρά που χάσαμε από την καρδιοαναπνευστική άσκηση;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Κατακράτηση υγρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 10 Μαρ 2019, 18:52

Γάταρος έγραψε:
10 Μαρ 2019, 18:48
Έκανα λήψη κορτιζόνης για περίπου 8 μήνες χωρίς να γυμνάζομαι και χωρίς να προσέχω τη διατροφή μου με αποτέλεσμα να κάνω κατακράτηση υγρών. Σε διάφορα βίντεο που κοίταξα και συμβουλεύουν πώς να διώξουμε τα υγρά, μια από τις συμβουλές είναι η καρδιοαναπνευστική άσκηση διότι όπως λένε είναι από τους καλύτερους τρόπους για να χάσεις τα υγρά (και ν' αποβάλεις το αλάτι που έχει την ιδιότητα της κατακράτησης υγρών).

Αναρωτιέμαι αν θα βοηθούσε μια ζώνη εφίδρωσης διότι έχω ακούσει ότι τα υγρά που θα χάνουμε λόγω της ζώνης θα ξαναπάνε στο ίδιο σημείο από το οποίο φύγανε μόλις πιούμε ένα ποτήρι νερό. Αν είναι έτσι, το ίδιο δε θα συμβεί και με τα υγρά που χάσαμε από την καρδιοαναπνευστική άσκηση;
Να πίνεις αρκετό νερό,εμένα ο παθολόγος, μια κι είμαι υπερτασικός, με συμβούλευσε τουλάχιστον 1,5-2 λίτρα τη μέρα.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7841
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Κατακράτηση υγρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 10 Μαρ 2019, 18:54

Στύγιος έγραψε:
10 Μαρ 2019, 18:52
Γάταρος έγραψε:
10 Μαρ 2019, 18:48
Έκανα λήψη κορτιζόνης για περίπου 8 μήνες χωρίς να γυμνάζομαι και χωρίς να προσέχω τη διατροφή μου με αποτέλεσμα να κάνω κατακράτηση υγρών. Σε διάφορα βίντεο που κοίταξα και συμβουλεύουν πώς να διώξουμε τα υγρά, μια από τις συμβουλές είναι η καρδιοαναπνευστική άσκηση διότι όπως λένε είναι από τους καλύτερους τρόπους για να χάσεις τα υγρά (και ν' αποβάλεις το αλάτι που έχει την ιδιότητα της κατακράτησης υγρών).

Αναρωτιέμαι αν θα βοηθούσε μια ζώνη εφίδρωσης διότι έχω ακούσει ότι τα υγρά που θα χάνουμε λόγω της ζώνης θα ξαναπάνε στο ίδιο σημείο από το οποίο φύγανε μόλις πιούμε ένα ποτήρι νερό. Αν είναι έτσι, το ίδιο δε θα συμβεί και με τα υγρά που χάσαμε από την καρδιοαναπνευστική άσκηση;
Να πίνεις αρκετό νερό,εμένα ο παθολόγος, μια κι είμαι υπερτασικός, με συμβούλευσε τουλάχιστον 1,5-2 λίτρα τη μέρα.
Ναί στα βίντεο που είδα λένε αποφυγή αλατιού, πολύ νερό, μπανάνες και άσκηση. Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί στο κατά πόσο βοηθάει η εφίδρωση.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Κατακράτηση υγρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 10 Μαρ 2019, 19:03

να μην βιαζεσαι να χασεις νερο και κυριως μην κοψεις το αλατι.
δεν γνωριζω πως λειτουργει η κορτιζονη στον οργανισμο γιατι δεν ειμαι γιατρος, παντως εαν σταματησεις να τρως αλατι , ναι θα χασεις και νερο.
θα φανει παραξενο, αλλα ενας ανθρωπος μπορει να παθει αφυδατωση πινοντας οσο νερο θελει εαν δεν τρωει τροφες που του παρεχουν αλατι, γιατι ιδρωνοντας χανει περισσοτερο αλατι απο οσο του παρεχει το ποσιμο νερο. η ελλειψη αλατιου,οδηγει σε ακομα περισσοτερο ιδρωτα κτλ

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Κατακράτηση υγρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 10 Μαρ 2019, 19:05

Δεν χρειάζεσαι ζώνη εφίδρωσης.

Κάνε γυμναστική αερόβια και μη, φτιάξε την διατροφή σου(μείωσε αλάτι και ζάχαρη) και προχώρα.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Κατακράτηση υγρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 10 Μαρ 2019, 19:07

αυτος που ανεβασε το βιντεο ειναι γιατρος;
λεει να φας μπανανες γιατι εχουν καλιο και να μην φας αλατι που εχει νατριο.
ουσιαστικα λεει να κανεις αυτο που κανουν οι μποντυμπιλντεραδες τελευταιες μερες πριν τους αγωνες που λαμβανουν χαπια καλιου για να χασουν νερο και να κολλησει το δερμα πανω στους μυωνες κτλ

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Κατακράτηση υγρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 10 Μαρ 2019, 19:10

Λέτε μόνο τον άνθρωπο τον έκανε η φύση να χρειάζεται πρόσθετο αλάτι; :D
Γιατί τα άλλα ζώα υπάρχουν χωρίς να βάζουν πρόσθετο αλάτι στο φαγητό τους.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7841
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Κατακράτηση υγρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 10 Μαρ 2019, 19:13

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
10 Μαρ 2019, 19:05
Δεν χρειάζεσαι ζώνη εφίδρωσης.

Κάνε γυμναστική αερόβια και μη, φτιάξε την διατροφή σου(μείωσε αλάτι και ζάχαρη) και προχώρα.
Έχω ξεκινήσει να γυμνάζομαι και να προσέχω τη διατροφή μου. Αν πιστεύεις ότι η εφίδρωση μέσω της αερόβιας βοηθάει στο να αποβάλουμε τα υγρά, τότε γιατί θεωρείς ότι η ζώνη εφίδρωσης δε θα βοηθήσει σε αυτή την προσπάθεια;

Αφού τα υγρά που θ' αποβάλουμε από τη ζώνη εφίδρωσης θα τα ξαναπάρουμε μόλις πιούμε ένα ποτήρι νερό (το επιχείρημα που χρησιμοποιείται κατά των ζωνών εφίδρωσης), τότε γιατί δε θα συμβεί το ίδιο και με τα υγρά που θα χάσουμε από την αερόβια;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7841
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Κατακράτηση υγρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 10 Μαρ 2019, 19:15

lolek1 έγραψε:
10 Μαρ 2019, 19:07
αυτος που ανεβασε το βιντεο ειναι γιατρος;
λεει να φας μπανανες γιατι εχουν καλιο και να μην φας αλατι που εχει νατριο.
ουσιαστικα λεει να κανεις αυτο που κανουν οι μποντυμπιλντεραδες τελευταιες μερες πριν τους αγωνες που λαμβανουν χαπια καλιου για να χασουν νερο και να κολλησει το δερμα πανω στους μυωνες κτλ
Είδα διάφορα βίντεο στο yt, κάποια από γιατρούς (βασικά αν θυμάμαι μόνο ένα από γιατρό) και άλλα από ανθρώπους που δε γνωρίζω τι είναι. Αυτά που ανέφερα είναι οι βασικές συμβουλές που συγκράτησα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γάταρος την 10 Μαρ 2019, 20:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Κατακράτηση υγρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 10 Μαρ 2019, 19:22

Γάταρος έγραψε:
10 Μαρ 2019, 19:13
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
10 Μαρ 2019, 19:05
Δεν χρειάζεσαι ζώνη εφίδρωσης.

Κάνε γυμναστική αερόβια και μη, φτιάξε την διατροφή σου(μείωσε αλάτι και ζάχαρη) και προχώρα.
Έχω ξεκινήσει να γυμνάζομαι και να προσέχω τη διατροφή μου. Αν πιστεύεις ότι η εφίδρωση μέσω της αερόβιας βοηθάει στο να αποβάλουμε τα υγρά, τότε γιατί θεωρείς ότι η ζώνη εφίδρωσης δε θα βοηθήσει σε αυτή την προσπάθεια;

Αφού τα υγρά που θ' αποβάλουμε από τη ζώνη εφίδρωσης θα τα ξαναπάρουμε μόλις πιούμε ένα ποτήρι νερό (το επιχείρημα που χρησιμοποιείται κατά των ζωνών εφίδρωσης), τότε γιατί δε θα συμβεί το ίδιο και με τα υγρά που θα χάσουμε από την αερόβια;
Κατακράτηση υγρών=περιττά υγρά. Αν βελτιώσεις τις διατροφικές σου συνήθειες και βάλεις την άσκηση στην ρουτίνα σου, τα υγρά που είναι περιττά θα αποβληθούν. Απλό είναι.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Κατακράτηση υγρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 10 Μαρ 2019, 19:28

Η κατακράτηση υγρών, να ξέρετε, αυξάνει την πίεση και μπορεί να προκαλέσει βλάβες στα νεφρά . Είτε με διουρητικά είτε με πρόσληψη νερού πρέπει να αποφευχθεί.

Ορέστης 35

Re: Κατακράτηση υγρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 10 Μαρ 2019, 19:38

Ποση κορτιζονη επαιρνες;

Πιστευω θα σε βοηθησει να περιορισεις τους υδατανθρακες. Τωρα οσον αφορα την αεροβια πιστευω οτι εχει και αλλα ωφελη εκτος της εφιδρωσης.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κατακράτηση υγρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 10 Μαρ 2019, 19:40

Γάταρος έγραψε:
10 Μαρ 2019, 18:48
Έκανα λήψη κορτιζόνης για περίπου 8 μήνες χωρίς να γυμνάζομαι και χωρίς να προσέχω τη διατροφή μου με αποτέλεσμα να κάνω κατακράτηση υγρών. Σε διάφορα βίντεο που κοίταξα και συμβουλεύουν πώς να διώξουμε τα υγρά, μια από τις συμβουλές είναι η καρδιοαναπνευστική άσκηση διότι όπως λένε είναι από τους καλύτερους τρόπους για να χάσεις τα υγρά (και ν' αποβάλεις το αλάτι που έχει την ιδιότητα της κατακράτησης υγρών).

Αναρωτιέμαι αν θα βοηθούσε μια ζώνη εφίδρωσης διότι έχω ακούσει ότι τα υγρά που θα χάνουμε λόγω της ζώνης θα ξαναπάνε στο ίδιο σημείο από το οποίο φύγανε μόλις πιούμε ένα ποτήρι νερό. Αν είναι έτσι, το ίδιο δε θα συμβεί και με τα υγρά που χάσαμε από την καρδιοαναπνευστική άσκηση;
Μειώνεις αλάτι και ζάχαρη διότι το παραπάνω αλάτι, απορροφάται στα νεφρά κι επιστρέφει στο σώμα, χωρίς να γίνεται ουρία και μαζί του τραβάει και το νερό. Τη ζάχαρη (σάκχαρα) την κόβεις γιατί ωσμωτικά τραβάει νερό ούτως ή άλλως.

Αυτά έπρεπε να τα έχεις αφαιρέσει με το καλημέρα από τη διατροφή σου. Από εκεί και πέρα θα επανέλθεις σιγά σιγά με αερόβια, η οποία ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ, δε θα κάνει σύντομα πολλά, αν δεν στρώσεις αλάτι/ζάχαρη και με την προϋπόθεση ότι η διατροφή σου γενικά είναι ισορροπημένη.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7841
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Κατακράτηση υγρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 10 Μαρ 2019, 19:53

Ορέστης 35 έγραψε:
10 Μαρ 2019, 19:38
Ποση κορτιζονη επαιρνες;

Πιστευω θα σε βοηθησει να περιορισεις τους υδατανθρακες. Τωρα οσον αφορα την αεροβια πιστευω οτι εχει και αλλα ωφελη εκτος της εφιδρωσης.
Είχα πάει στο νοσοκομείο επειδή δεν μου έπεφτε ο πυρετός μετά από πολλές μέρες κι ο πνευμονολόγος που με ακροάστηκε μου είπε ότι έχω άσθμα. Μου έδωσε κάτι εισπνεόμενα που έπρεπε να κάνω 2 εισπνοές τη μέρα και δύο τη νύχτα και κάτι χάπια που έπαιρνα 1 το βράδυ. Δεν ξέρω πόση κορτιζόνη έπαιρνα απ' όλα αυτά. Η θεραπεία ήταν για 6 μήνες όμως επειδή κάποιες μέρες παρέλειπα τις δόσεις την έκανα για περίπου 8 μήνες (και πάλι χωρίς να εξαντλήσω όλα τα φάρμακα) και τη διέκοψα.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Κατακράτηση υγρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 10 Μαρ 2019, 19:54

Μηχανικός έγραψε:
10 Μαρ 2019, 19:10
Λέτε μόνο τον άνθρωπο τον έκανε η φύση να χρειάζεται πρόσθετο αλάτι; :D
Γιατί τα άλλα ζώα υπάρχουν χωρίς να βάζουν πρόσθετο αλάτι στο φαγητό τους.
:p2: τα αλλα ζωα και κυριως παμφαγα και σαρκοφαγα τρωνε ολο το φαγητο τους μαζι με το αιμα κτλ.παρολα αυτα αμα θες να γινεις φιλος με ενα ζωο θα του δωσεις αλατι σκετο η ζαχαρη. για αυτα τα δυο κανουν σαν παλαβα τα ζωα και ανθρωποι γιατι ειναι πραγματα που πολυ σπανια βρισκουν καθαρα στην φυση
στις πλουσιες κοινωνιες οι ανθρωποι τρωνε πολυ αλατι και ζαχαρη. στις φτωχες οσο χρειαζονται, αλλα οχι με διατροφη οπως η δικη μας. πχ στην αλβανια τρωνε το αιμα αφου το ψησουν και πηξει το οποιο ασφαλως ειναι τιγκα στο αλατι.τωρα βεβαια ενας αλβανος στην πολη δεν θα θελει να το φαει αυτο το χωριατικο φαγητο αλλα θα φαει κατι αλλο που εχει πολυ αλατι πχ πατατακια κτλ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών