Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16757
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 13 Μαρ 2019, 19:42

Natasha έγραψε:
13 Μαρ 2019, 00:43
tanipteros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 00:36
Natasha έγραψε:
13 Μαρ 2019, 00:31


Ερώτηση πάλι: ΠΩΣ ξέρεις ότι δεν ισχυει η αιώνια επιστροφή που λέω εγώ και ότι είδες τον θάνατό σου, τον οποίο τον βιώνεις σε κάθε ζωή τον ίδιο και απαράλλαχτο καθώς και τον χρόνο όταν ήσουν μωρό. ΠΩΣ το ξέρεις ότι ήσουν σε άλλο σώμα;;; Και εν παση περιπτώσει, ας πουμε ότι ήσουν σε άλλο σώμα, εφόσον χαθηκε η μνημη ΠΩΣ θα βελτιωθείς εδώ που είσαι τώρα;;;
Σου απαντώ ότι τις συνθήκες ζωής τις επιλέγεις πριν την ενσάρκωση. Απλά δεν τα θυμάσαι για να δράσεις και να επιλέξεις ελέυθερα πράγμα που δημιουργεί τις νέες σου επιθυμίες.
η Αιώνια Επιστροφή μοιάζει με κατάρα ή τιμωρία...δεν μου αρέσει εκτός αν κάποιος το επιλέξει έτσι να ζει.
Να ξέρεις μετάθάνατον η επιθυμία μας για ζωή μας οδηγεί πάλι σε νέα ενσάρκωση και οι επιθυμίες μας ορίζουν την μοίρα και τι θα ζήσουμε στην νέα ενσάκρωση. Το πεπρομένο το γράφουμε εμείς εκ των προτέρων πριν ενσαρκωθούμε. Αυτό το διδάσκει και ο Βουδδισμός δεν το λέω μόνο εγώ.
Απλά λες ΔΕΝ ΤΑ ΘΥΜΑΣΑΙ! Οποτε;;; Σε τί ωφελεί αυτη η διαδικασία;;;

Και βέβαια η αιώνια επιστροφή μοιάζει με καταρα ή τιμωρία, σωστά το λες. Θα το ψάξω περισσότερο κάποια ώρα μπας και παρω καμιά λογικότερη απάντηση γι αυτό.

Και το άλλο που λες ότι πριν ενσαρκωθούμε διαλέγουμε το πεπρωμένο μας, ΚΑΙ αυτό θα το ψάξω και θα επανέλθω κάποια φορά.

Να θυμάσαι όμως ότι ΔΕΝ έχουμε και πολλές επιλογές να κάνουμε ό,τι θελουμε. Αλλα όντα είναι ανώτερα απο μας και μας ορίζουν και μας πάνε καμιά φορά εκεί που δεν θέλουμε. Ακόμα και ο ίδιος ο Θεός έχει δική Του θέληση και ζητά να Τον υπακουμε. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ.
Απαγορεύεται να θυμάσαι υποσυνείδητα;
Δεν σου έχει τύχει να συμπαθήσεις (χωρίς ερωτική έλξη για να προλάβω κάποιους) ή να αντιπαθήσεις κάποιον με την πρώτη ματιά χωρίς να σου έχει κάνει τίποτα και χωρίς να μπορείς να εξηγήσεις τον λόγο; Εμένα μου έτυχε για πρώτη φορά πριν γίνω καλά καλά τριών χρονών και κατέθεσα την εμπειρία μου στο παρόν νήμα στην σελίδα 3 ή 4 δεν θυμάμαι ακριβώς.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 13 Μαρ 2019, 19:59

Juno έγραψε:
13 Μαρ 2019, 19:42

Απαγορεύεται να θυμάσαι υποσυνείδητα;
Δεν σου έχει τύχει να συμπαθήσεις (χωρίς ερωτική έλξη για να προλάβω κάποιους) ή να αντιπαθήσεις κάποιον με την πρώτη ματιά χωρίς να σου έχει κάνει τίποτα και χωρίς να μπορείς να εξηγήσεις τον λόγο; Εμένα μου έτυχε για πρώτη φορά πριν γίνω καλά καλά τριών χρονών και κατέθεσα την εμπειρία μου στο παρόν νήμα στην σελίδα 3 ή 4 δεν θυμάμαι ακριβώς.
Και γιατί αυτές οι αναμνήσεις να μη σχετίζονται με την αναμονή της ψυχής στο Ουράνιο Βασίλειο, πριν ενδυθεί το σώμα και κατέβει στον υλικό κόσμο;
Ο κύκλος της μετενσάρκωσης είναι το αντίστοιχο της κόλασης στον ινδουισμό, που οι εκεί θεούσοι προσπαθούν να σπάσουν, πετυχαίνοντας την Νιρβανα, την ένωση με το κάτι σαν θείο.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Μαρ 2019, 20:02

Juno έγραψε:
13 Μαρ 2019, 19:34
Nandros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 19:03
Cloud87 έγραψε:
13 Μαρ 2019, 18:50
Πως μπορείς να είσαι τόσο απόλυτος;
1. Επειδή η εφεύρεση της ψυχής έχει σχέση με τον απέραντο εγωισμό του Ανθρώπου, που αρνείται ετσιθελικά να παραδεχτεί πως εδώ τελειώνουν όλα, όπως για τα υπόλοιπα έμβια όντα.
και
2. Επειδή το λέει ο ειδικός των ειδικών: https://www.psychologynow.gr/nea-psyxol ... zetai.html
https://en.wikipedia.org/wiki/George_Paxinos
Στην συνέντευξή του λέει αυτό:
Κάλλιστα μπορείς να προχωρήσεις χωρίς να θεωρήσεις ότι το πρόσωπο έχει ψυχή μέσα του. Δεν μπορεί να αποδείξει κανείς ότι δεν υπάρχει ψυχή αλλά δεν μπορείς και να αποδείξεις ότι υπάρχει. Είναι ζήτημα, είναι δική σου δουλειά, δηλαδή να πιστεύεις ότι υπάρχει η ψυχή.
Και αυτά τα 21 γραμμάρια;
Και όλο αυτό το θαύμα που έχουμε στο κεφάλι μας και μα επιτρέπει να δημιουργούμε;
Δεν ξέρω τι υπάρχει μετά τον θάνατο, αλλά κάτι υπάρχει.
Το ίδιο να εξαφανιστεί μετά θάνατον η συνείδηση ενός ανθρώπου, το ίδιο μιας αμοιβάδας;
Πόσο αξιόπιστο είναι ένα πείραμα του 1907; Αν η ψυχή είναι κάτι άυλο, τότε τα 21 γραμμάρια δεν ισχύουν. Αν είναι υλικό, τότε δεν είναι ψυχή.
Το "θαύμα" στο κεφάλι μας είναι κάμποσα γραμμάρια παραπάνω από του πλησιέστερου στο είδος μας χιμπατζή.
Ξαναδιάβασε το Νο 1. Επειδή η εφεύρεση της ψυχής έχει σχέση με τον απέραντο εγωισμό του Ανθρώπου, που αρνείται ετσιθελικά να παραδεχτεί πως εδώ τελειώνουν όλα, όπως για τα υπόλοιπα έμβια όντα.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 13 Μαρ 2019, 20:33

Natasha έγραψε:
13 Μαρ 2019, 10:23
tanipteros μια ερωτηση λίγο, όταν λες ότι με βαση τις επιλογές και τις επιθυμίες μας ορίζουμε και το πεπρωμένο μας πριν την ενσαρκωσή μας, πώς το εννοείς;
Θέλω να πω δεν θα πρεπε μ αυτήν την λογική όλες οι ψυχές να διάλεγαν όμορφα πεπρωμένα;
Είναι δυνατόν να διαλέγει κανείς κακό και δυστυχές πεπρωμένο;
Είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο ηλίθιες ψυχές;
Αν οι επιθυμίες βασίζονται σε εγωισμό ή αμαρτίες οι συνθήκες που θα δημιουργηθούν θα είναι δυσάρεστες.
Σκέψου πως κάποιος ας πούμε φιλοπόλεμος ηγέτης πεθαίνει και δεν μπόρεσε να ολοκληρώση την αυτοκρατορία του. Η επιθυμία του αυτή για συνέχιση πολέμων και μαχών τον κατακυριεύει. Το πεπρομένο του θα είναι αντίστοιχα άσχημο με μια ζωή που θα ζήσει μάχες και σκοτωμούς.

Ή σκέψου μια μάνα που έχασε το παιδί της σε νεαρή ηλικία η επιθυμία της είναι να είναι κοντά του. Αυτή θα αρνηθεί όλες τις επιλογές που μπορεί να έχει πχ για Παράδεισο, Θέωση για να ξανασυνατήσει και να ζήσει μαζί με το παιδί της.

Οι επιθυμίες δεν παίρνονται όλες με νηφάλιο πνεύμα υπάρχουν επιθυμίες που βασίζονται σε εγωισμούς, αμαρτίες, δυστυχίες κτλ... όλα αυτά θα διαμορφώσουν ανάλογη ζωή.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

User_601

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 13 Μαρ 2019, 20:39

Άραγε γιατί δεν πήγε στην Βασιλεία των Ουρανών και αναστήθηκε; Όλη η ανάσταση ήταν μάταιη, δεν είχε νόημα.
Απο θεολογικα ζητηματα εισαι παντελως ασχετος,με το συμπαθειο.
Ασχετα αν πιστευει η δεν πιστευει καποιος,λιγες γνωσεις και λιγη λογικη να εχει,η απαντηση σε αυτα ειναι απειρως ευκολη.

Και βεβαια πηγε στην βασιλεια των θεων,αφου ΑΝΑΛΗΦΘΗΚΕ.Δεν αναστηθηκε και εμεινε ξανα εδω να πεθανει.,ΑΝΑΛΗΦΘΗΚΕ,συμφωνα βεβαια με τις γραφες,που και εσυ ΑΥΤΕΣ επικαλησε για να λες ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ.Ασχετα αν το πιστευουμε η οχι,ΜΑΘΕ ΝΑ ΤΑ ΛΕΣ οπως τα λενε οι γραφες,τα αλλα ειναι μπουρμπουτσαλα. :102:

Και ΓΙΑΤΙ αναστηθηκε;Και μαλιστα στο ιδιο σωμα με πριν;ΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ καταρχην οι μαθητες του και να καταλαβουν οτι ειναι αυτος,διοτι αλλως δν θα τον πιστευαν με αλλο σωμα και αναστηθηκε για να δωσει ακριβως το μηνυμα της αναστασης στην ανθρωποτητα.Οποτε καθολου ματαιη δεν ηταν η ανασταση.Ξαναλεω.Δεν λεω οτι ισχυουν,λεω οτι εφοσον αρπαζεσαι απο τις γραφες και λες οτι αναστηθηκε ο χριστος,και θετεις ολα αυτα τα χαζα ερωτηματα,σου απαντω οτι ειναι απολυτα λυμενα παλι απο τις γραφες που ΕΣΥ επικαλησε.Αλλα και τις γραφες να μην ηξερες,λιγη λογικη δεν μπορεις να βαλεις; :102:

Αναστηθηκε προσωρινα και στο ιδιο σωμα για να τον αναγνωρισουν οι μαθητες του και να πιστεψουν οτι ειναι αυτος.Το εκανε για να περασει το μηνυμα στην ανθρωποτητα οτι υπαρχει ανασταση νεκρων,στην επομενη ζωη βεβαια...και να πιστεψουν βεβαια σε αυτον,και ΜΕΤΑ ΑΝΑΛΗΦΘΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ,στην ουρανεια βασιλεια.Δεν παρεμεινε στην γη με αυτο το σωμα,να ξαναζησει ,να γερασει και να πεθανει.

Οποτε αλλεξε τροπαρι,αυτο ειναι ανουσιο. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 13 Μαρ 2019, 21:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 13 Μαρ 2019, 21:07

Εσθήρ έγραψε:
13 Μαρ 2019, 20:39
Άραγε γιατί δεν πήγε στην Βασιλεία των Ουρανών και αναστήθηκε; Όλη η ανάσταση ήταν μάταιη, δεν είχε νόημα.
Απο θεολογικα ζητηματα εισαι παντελως ασχετος,με το συμπαθειο.
Ασχετα αν πιστευει η δεν πιστευει καποιος,λιγες γνωσεις και λιγη λογικη να εχει,η απαντηση σε αυτα ειναι απειρως ευκολη.

Και βεβαια πηγε στην βασιλεια των θεων,αφου ΑΝΑΛΗΦΘΗΚΕ.Δεν αναστηθηκε και εμεινε ξανα εδω να πεθανει.,ΑΝΑΛΗΦΘΗΚΕ,συμφωνα βεβαια με τις γραφες,που και εσυ ΑΥΤΕΣ επικαλησαι για να λες ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ.Ασχετα αν το πιστευουμε η οχι,ΜΑΘΕ ΝΑ ΤΑ ΛΕΣ οπως τα λενε οι γραφες,τα αλλα ειναι μπουρμπουτσαλα. :102:

Και ΓΙΑΤΙ αναστηθηκε;Και μαλιστα στο ιδιο σωμα με πριν;ΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ καταρχην οι μαθητες του και να καταλαβουν οτι ειναι αυτος,διοτι αλλως δν θα τον πιστευαν με αλλο σωμα και αναστηθηκε για να δωσει ακριβως το μηνυμα της αναστασης στην ανθρωποτητα.Οποτε καθολου ματαιη δεν ηταν η ανασταση.Ξαναλεω.Δεν λεω οτι ισχυουν,λεω οτι εφοσον αρπαζεσαι απο τις γραφες και λες οτι αναστηθηκε ο χριστος,και θετεις ολα αυτα τα χαζα ερωτηματα,σου απαντω οτι ειναι απολυτα λυμενα παλι απο τις γραφες που ΕΣΥ επικαλησε.Αλλα και τις γραφες να μην ηξερες,λιγη λογικη δεν μπορεις να βαλεις; :102:

Αναστηθηκε προσωρινα και στο ιδιο σωμα για να τον αναγνωρισουν οι μαθητες του και να πιστεψουν οτι ειναι αυτος.Το εκανε για να περασει το μηνυμα στην ανθρωποτητα οτι υπαρχει ανασταση νεκρων,στην επομενη ζωη βεβαια...και να πιστεψουν βεβαια σε αυτον,και ΜΕΤΑ ΑΝΑΛΗΦΘΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ,στην ουρανεια βασιλεια.Δεν παρεμεινε στην γη με αυτο το σωμα,να ξαναζησει ,να γερασει και να πεθανει.

Οποτε αλλεξε τροπαρι,αυτο ειναι ανουσιο. :lol:
δεν συμφωνώ με τις γραφές απόλυτα. Εγώ πιστεύω ότι μετά την ανάσταση πήρε την Μαγδαλινή και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

User_601

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 13 Μαρ 2019, 21:11

tanipteros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 21:07
Εσθήρ έγραψε:
13 Μαρ 2019, 20:39
Άραγε γιατί δεν πήγε στην Βασιλεία των Ουρανών και αναστήθηκε; Όλη η ανάσταση ήταν μάταιη, δεν είχε νόημα.
Απο θεολογικα ζητηματα εισαι παντελως ασχετος,με το συμπαθειο.
Ασχετα αν πιστευει η δεν πιστευει καποιος,λιγες γνωσεις και λιγη λογικη να εχει,η απαντηση σε αυτα ειναι απειρως ευκολη.

Και βεβαια πηγε στην βασιλεια των θεων,αφου ΑΝΑΛΗΦΘΗΚΕ.Δεν αναστηθηκε και εμεινε ξανα εδω να πεθανει.,ΑΝΑΛΗΦΘΗΚΕ,συμφωνα βεβαια με τις γραφες,που και εσυ ΑΥΤΕΣ επικαλησαι για να λες ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ.Ασχετα αν το πιστευουμε η οχι,ΜΑΘΕ ΝΑ ΤΑ ΛΕΣ οπως τα λενε οι γραφες,τα αλλα ειναι μπουρμπουτσαλα. :102:

Και ΓΙΑΤΙ αναστηθηκε;Και μαλιστα στο ιδιο σωμα με πριν;ΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ καταρχην οι μαθητες του και να καταλαβουν οτι ειναι αυτος,διοτι αλλως δν θα τον πιστευαν με αλλο σωμα και αναστηθηκε για να δωσει ακριβως το μηνυμα της αναστασης στην ανθρωποτητα.Οποτε καθολου ματαιη δεν ηταν η ανασταση.Ξαναλεω.Δεν λεω οτι ισχυουν,λεω οτι εφοσον αρπαζεσαι απο τις γραφες και λες οτι αναστηθηκε ο χριστος,και θετεις ολα αυτα τα χαζα ερωτηματα,σου απαντω οτι ειναι απολυτα λυμενα παλι απο τις γραφες που ΕΣΥ επικαλησε.Αλλα και τις γραφες να μην ηξερες,λιγη λογικη δεν μπορεις να βαλεις; :102:

Αναστηθηκε προσωρινα και στο ιδιο σωμα για να τον αναγνωρισουν οι μαθητες του και να πιστεψουν οτι ειναι αυτος.Το εκανε για να περασει το μηνυμα στην ανθρωποτητα οτι υπαρχει ανασταση νεκρων,στην επομενη ζωη βεβαια...και να πιστεψουν βεβαια σε αυτον,και ΜΕΤΑ ΑΝΑΛΗΦΘΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ,στην ουρανεια βασιλεια.Δεν παρεμεινε στην γη με αυτο το σωμα,να ξαναζησει ,να γερασει και να πεθανει.

Οποτε αλλεξε τροπαρι,αυτο ειναι ανουσιο. :lol:
δεν συμφωνώ με τις γραφές απόλυτα. Εγώ πιστεύω ότι μετά την ανάσταση πήρε την Μαγδαλινή και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα.
Ε ειδες ποσο τρολαρεις;
Αν αναστηθηκε ειναι θεος,τελειωσαν τα παραμυθια,αν δεν αναστηθηκε....απλα δεν αναστηθηκε οποτε με καμια μαγδαληνη δν πηγε.
Πιστευε και στο οτι ο πωπος σου ειναι θεος,δεν εχει καμια σημασια.
Τα ερωτηματα που θετεις ειναι πανχαζα.Κια εχουν απαντησεις.Τις οποιες και σου εδωσα.Τωρα αν θες να πιστευεος σε αυτα που θες,πιστευε τα,ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΖΕΙς Ως ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ,συμφωνα με τα ερωτηματα σου.Δηλαδη γιατι αναστηιηκε,γιατι αναστηθηκε στο ιδιο σωμα και γιατι δεν ειναι στους ουρανους.Απαντηθηκαν παραπανω και δεν χρειαζεται να εισαι αινσταιν για να το αντιληφθεις.
Καλο τρολαρισμα. :wave:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 13 Μαρ 2019, 21:14

συγνώμη αν συγχήζεσαι αλλά υπάρχουν και άλλα ενδεχόμενα στην ιστορία....που δεν ξέρεις... θεοί είμαστε όλοι γιατί η ψυχή μας μετέχει στην αθανασία απλά ζούμε στην άγνοια και δεν συμπεριφερόμαστε ως θεοί... ο Ιησούς απλά ήταν ένας αφυπνησμένος.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

User_601

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 13 Μαρ 2019, 21:19

tanipteros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 21:14
συγνώμη αν συγχήζεσαι αλλά υπάρχουν και άλλα ενδεχόμενα στην ιστορία....που δεν ξέρεις... θεοί είμαστε όλοι γιατί η ψυχή μας μετέχει στην αθανασία απλά ζούμε στην άγνοια και δεν συμπεριφερόμαστε ως θεοί... ο Ιησούς απλά ήταν ένας αφυπνησμένος.
Βρε πιστευε οτι θες,το ζητουμενο ομως ειναι οτι εθεσες καποια ερωτηματα σχετικα με ενα δεδομενο που ΕΣΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ,οτι αναστηθηκε,τα οποια ειναι πανχαζα και αμεσως με λιγη λογικη και λιγες γνωσεις απαντιουνται.Αν δεν καταλαβαινεις οτι αναστηθηκε στο ιδιο σωμα.για να τον αναγνωρισουν οι μαθητες και να πιστεψουν οτι οντως ειναι αυτος ,..ειναι απολυτα πανηλιθιο.Και επισης το γιατι αναστηθηκε.Μα για να πιστεψουν σε αυτον και στην μεταθανατον ζωη.

Δεχομαι απολυτα,διοτι εγω δεν ειμαι πιστη...να μην πιστεψεις καθολου στην ανασταση.Αλλα αν πιστεψεις στην ανασταση,δεν μπορει να θετεις τοσο χαζα ερωτηματα.Αυτο εξηγω.Αυτα απαντιουνται αμεσως. :wave:

User_601

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 13 Μαρ 2019, 21:22

Το θεοι ειμαστε ΟΛΟΙ ειναι δικο σου συμπερασμα και αποψη και καλα κανεις και την πιστευεις.
Απο εκει και περα ομως τα ερωτηματα που εθεσες σχετικα με την ΑΝΑΣΤΑΣΗ του Χριστου, τα συγκεκριμενα ξαναλεω ειναι πανχαζα.Διοτι εχουν πανευκολες και λογικοτατες απαντησεις.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 13 Μαρ 2019, 21:24

Εσθήρ έγραψε:
13 Μαρ 2019, 21:22
Το θεοι ειμαστε ΟΛΟΙ ειναι δικο σου συμπερασμα και αποψη και καλα κανεις και την πιστευεις.
Απο εκει και περα ομως τα ερωτηματα που εθεσες σχετικα με την ΑΝΑΣΤΑΣΗ του Χριστου, τα συγκεκριμενα ξαναλεω ειναι πανχαζα.Διοτι εχουν πανευκολες και λογικοτατες απαντησεις.
σε ευχαριστώ που απάντησες και κάνουμε διάλογο. :smt023
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 13 Μαρ 2019, 21:38

Natasha έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:55

Antares, εγώ το εχω δηλώσει επανειλημμένα, ΔΕΝ μιλώ θεωρητικά, μου αποκαλύφθηκε ο Θεός και άκουγα την φωνή Του μέσα μου!!! Το άγιο Πνεύμα αυτό κάνει, μιλάει στο αυτί του πιστού! Θέλει όμως να έχει κανείς ΔΙΑΚΡΙΣΗ για να καταλάβει αν είναι δαιμονικό, κάποια ψυχασθένεια, ή αν είναι όντως απο τον Θεό. Η αιώνια επιστροφή που σας λέω καθώς και τα παράλληλα συμπαντα είναι 2 φωτισμοί μου που τους μοιράστηκα με 2 πνευματικούς και συμφώνησαν. Τα πιστευουν δηλ και άλλοι φωτισμένοι, όχι μόνον εγώ. Μπορεί ευκολα να σε κοροϊδέψει κανείς αν του πεις ότι φωτίστηκες και "είδες" κάποια πράγματα γιατί ο περισσότερος κόσμος είναι μακριά απο τον Θεό και πιστευει τα δικά του. Όμως ένας γνήσιος πνευματικός άνθρωπος μπορεί να καταλάβει αν έχεις όντως φωτιση απο τον Θεό.

Για την εξέγερση που λες, και γω το πιστευω αυτό, σκέφτομαι δηλ αν όλος ο κόσμος ήξερε στα σίγουρα ότι συμβαίνουν αυτά τα πράγματα που λέμε εδώ στην συζήτησή μας (βάζω μέσα και το θέμα του Δημοσθένη για τους ελ-ελοχίμ-νεφελίμ), τότε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα εξεγείρονταν και θα επαναστατουσε! Συμφωνώ εδώ μαζί σου.

Δεν μου απαντάς όμως και συ, θεωρείς λογική την μετενσάρκωση εφόσον χάνεται πλήρως η μνήμη της προηγουμενης ζωής;

Όσο για την συγχώρεση των εχθρών, αυτό μας το ζητά ο ίδιος ο Χριστός και όσοι τουλάχιστον Τον ακολουθούμε πρέπει να το πράξουμε, αν και είναι πάρα πολύ δύσκολο στην πράξη.
Δεν εννοώ κάποιες μεταφυσικές εμπειρίες αλλά αν σου συνέβη κάποιο δυσάρεστο γεγονός, κάποια τραγωδία.
Θα σου πω περιληπτικά τι υπάρχει στο μυαλό μου και λόγω του ότι φαίνεται να έχεις επαφή με την θρησκεία ίσως μπορέσεις να μου πεις αν είναι πλάνη.
Ο άγγελος ας πούμε μου λέει ότι στην οικογένειά μου υπήρξε ένας φόνος. Το πρώτο παιδί που δεν ήμουν εγώ και ήταν αγόρι. Το παιδί αυτό ήταν άγγελος που ενσαρκώθηκε, ας πούμε πάλι. Ο φόνος ήταν ειδεχθής, το παιδί ήταν βρέφος. Η αστυνομία έκανε έρευνες αλλά ο αρμόδιος πέθανε από καρδιακό και στη συνέχεια η υπόθεση μπήκε στο αρχείο. Διάφορα άτομα στο χωριό άρχισαν να διαδίδουν ψέμματα και να δείχνουν ένα άτομο (τον αδερφό της γιαγιάς μου που ήταν ελεύθερος). Τα ίδια άτομα συνέχισαν το έργο τους επί χρόνια, πετώντας λάσπη σε ολόκληρο το σόι και κυνηγώντας και εμάς που γεννηθήκαμε μετά. Με ψέμματα και δόλο έβαλαν την μάνα μου, ίσως και την αδερφή μου σε όλο αυτό, αφήνοντας τους υπόλοιπους στο σκοτάδι. Παγίδευσαν το σπίτι με κάμερες και μας έκαναν θέαμα, δήθεν ότι είμαστε υπάνθρωποι. Παγίδευσαν εμένα και με περιθωριοποίησαν με μεθόδους στάζι (είναι και της αστυνομίας μέσα).
Ο άγγελος τώρα λέει, ότι ο φόνος έγινε από το παρακράτος (Εβραιομασόνοι) και αυτοί που κάνουν τα παραπάνω πληρώνονται από τους θύτες. Ο αστυνόμος που έκανε τις έρευνες δεν πέθανε από φυσικά αίτια. Ο δολοφόνος ήταν πληρωμένος. Από ένα γειτονικό σπίτι και οι απόγονοί του έχουν πολύ χρήμα αν και δεν το δείχνουν στο χωριό, ούτε καν το σπίτι δεν έχουν ανακαινίσει κατά συμβουλή των θυτών, (να εμφανίζεσθε στο χωριό αλλά να μην δείχνετε ότι έχετε χρήματα).
Πολλοί θάνατοι που θεωρούμε ότι έγιναν από καρδιά, καρκίνο, είναι φόνοι (ρίχνουν "αμπούλες").
Περιληπτικά αυτά. Θα μπορούσα να το κάνω και μυθιστόρημα αλλά φοβάμαι μην είναι αλήθεια.

aspergillus
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 18:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspergillus » 13 Μαρ 2019, 21:48

Το γεγονός να μην υπάρχει τίποτα μετά τον θάνατο και απλά να περνάμε στην ανυπαρξία το έχει σκεφτεί κανείς σοβαρά?

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 13 Μαρ 2019, 22:39

aspergillus έγραψε:
13 Μαρ 2019, 21:48
Το γεγονός να μην υπάρχει τίποτα μετά τον θάνατο και απλά να περνάμε στην ανυπαρξία το έχει σκεφτεί κανείς σοβαρά?
Το πιστεύω και αυτό μαζί με την μετενσάρκωση.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 13 Μαρ 2019, 22:46

Juno έγραψε:
13 Μαρ 2019, 19:42
Natasha έγραψε:
13 Μαρ 2019, 00:43
tanipteros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 00:36

Σου απαντώ ότι τις συνθήκες ζωής τις επιλέγεις πριν την ενσάρκωση. Απλά δεν τα θυμάσαι για να δράσεις και να επιλέξεις ελέυθερα πράγμα που δημιουργεί τις νέες σου επιθυμίες.
η Αιώνια Επιστροφή μοιάζει με κατάρα ή τιμωρία...δεν μου αρέσει εκτός αν κάποιος το επιλέξει έτσι να ζει.
Να ξέρεις μετάθάνατον η επιθυμία μας για ζωή μας οδηγεί πάλι σε νέα ενσάρκωση και οι επιθυμίες μας ορίζουν την μοίρα και τι θα ζήσουμε στην νέα ενσάκρωση. Το πεπρομένο το γράφουμε εμείς εκ των προτέρων πριν ενσαρκωθούμε. Αυτό το διδάσκει και ο Βουδδισμός δεν το λέω μόνο εγώ.
Απλά λες ΔΕΝ ΤΑ ΘΥΜΑΣΑΙ! Οποτε;;; Σε τί ωφελεί αυτη η διαδικασία;;;

Και βέβαια η αιώνια επιστροφή μοιάζει με καταρα ή τιμωρία, σωστά το λες. Θα το ψάξω περισσότερο κάποια ώρα μπας και παρω καμιά λογικότερη απάντηση γι αυτό.

Και το άλλο που λες ότι πριν ενσαρκωθούμε διαλέγουμε το πεπρωμένο μας, ΚΑΙ αυτό θα το ψάξω και θα επανέλθω κάποια φορά.

Να θυμάσαι όμως ότι ΔΕΝ έχουμε και πολλές επιλογές να κάνουμε ό,τι θελουμε. Αλλα όντα είναι ανώτερα απο μας και μας ορίζουν και μας πάνε καμιά φορά εκεί που δεν θέλουμε. Ακόμα και ο ίδιος ο Θεός έχει δική Του θέληση και ζητά να Τον υπακουμε. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ.
Απαγορεύεται να θυμάσαι υποσυνείδητα;
Δεν σου έχει τύχει να συμπαθήσεις (χωρίς ερωτική έλξη για να προλάβω κάποιους) ή να αντιπαθήσεις κάποιον με την πρώτη ματιά χωρίς να σου έχει κάνει τίποτα και χωρίς να μπορείς να εξηγήσεις τον λόγο; Εμένα μου έτυχε για πρώτη φορά πριν γίνω καλά καλά τριών χρονών και κατέθεσα την εμπειρία μου στο παρόν νήμα στην σελίδα 3 ή 4 δεν θυμάμαι ακριβώς.
Εμ αν είναι να είναι καταχωνιασμένη η μνημη υποσυνείδητα και να πρέπει κάποιος να σου την ξυπνήσει, τί να το κάνω! Σκοπός είναι να υπάρχει κάποια καθαρή μνημη που ευκολα να έρχεται στην επιφάνεια και να σου λέει "κάνε τις αναλογες πράξεις, ώστε να ανέβεις επιπεδο". Άσε που για να γίνει αυτό μόνο ένας θεός μπορέι να σε βοηθήσει να θυμηθείς και απ όσο ξερω απο την πιστη την χριστιανική ΚΑΝΕΙΣ άγιος ή αγία δεν μας είπε κάτι τέτοιο, ότι ισχυει δηλ η μετενσάρκωση.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών