Φαλληφόρια: Σάτυροι, Μαινάδες & φαλλοί σε διονυσιακή πομπή

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Φαλληφόρια: Σάτυροι, Μαινάδες & φαλλοί σε διονυσιακή πομπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 15 Μαρ 2019, 13:53

Drexler έγραψε:
14 Μαρ 2019, 20:51
taliban έγραψε:
11 Μαρ 2019, 16:07
Δηλαδή οι πιστοι αυτής της λεγόμενης πατρώας θρησκείας πιστεύουν πως υπάρχουν οι 12 θεοί;
Αν υπαρχουν συνέλληνες που πιστευουν στην υπαρξη των 12 θεών, των περιφημων Ελ, -που δεν είναι μόνο 12 είναι πολύ περισσσότεροι-, τότε έχω να δηλώσω ότι ΔΕΝ είναι ουτε αιρετικοί, ουτε πλανέμενοι! Οι θεοί Ελ υπάρχουν και μας παρατηρουν, δεν έχουν όμως το δικαίωμα να επεμβουν για να μας βοηθήσουν στην παρουσα φαση επειδή τα καναμε μανταρα με τον Θεό και χάσαμε έτσι το δικαίωμα για έξτρα βοήθεια. Συμφωνα με τον Δημοσθένη, θα έρθουν όταν θα εξολοθρεύσει ο Πολέμαρχος τους νεφελίμ σε όλη την γη και θα μας δώσουν απιστευτη ενέργεια με την τεχνολογία των κρυστάλλων και θα τρώνε οι φτωχοί με χρυσά κουτάλια και θα συμφιλιωθεί ο λυκος με το αρνι. (πρόκειται για την περιβοητη Αναλαμπή που περιγράφει η Αποκαλυψη)

Οι δωδεκαθεϊστές είχαν παει στον μακαριστό τον Χριστόδουλο και του ζητησαν άδεια για να ξαναλειτουργήσουν στους αρχαίους ναους.
Αν ζουσε ο μακαριστός σημερα πιστευω ότι μπορεί και να τους έδινε την άδεια, γιατί οι Ελ είναι ευεργέτες της οικουμένης όλης, όχι μόνο των ελλήνων.
Είναι εκείνοι που πολέμησαν τα 16 γένη των νεφελίμ κατά την Γιγαντομαχία-Τιτανομαχία που μιλάει η αρχαία ελληνική Μυθιστορία και καθώς τους νίκησαν τους έκλεισαν στα τάρταρα, μέσα στην Κοίλη Γη. Συνεπώς, δεν αξιζουν να τους αφιερώσουμε υμνους και τιμές όπως αξίζει σε υπερ-ηρωες;

(απο μένα, έχετε την ευχή μου τέκνα!) :hebit::g094:

Δοξα και τιμή στον Δία!...


υγ. για να μην σκανδαλισθουν μερικοί πιστοί γράφω ότι ΔΕΝ μπορουν άλλο να μας σώζουν οι Ελ, αυτός που ανέλαβε να μας σώζει εδώ και 2000 χρόνια είναι ο Χριστός.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Φαλληφόρια: Σάτυροι, Μαινάδες & φαλλοί σε διονυσιακή πομπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 15 Μαρ 2019, 13:58

Πολύ χαίρομαι, για τη διατήρηση ελληνικών παραδόσεων, και το τι υπάρχουν οπαδοί της ελληνικής θρησκείας.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Φαλληφόρια: Σάτυροι, Μαινάδες & φαλλοί σε διονυσιακή πομπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 15 Μαρ 2019, 14:02

tanipteros σε καλώ δημόσια, αν μου έχεις πει αλήθεια στο άλλο νημα με την προσευχή σου για τον φυλακα Αγγελο ότι την συνέταξες μονος σου και δεν ηταν αλλουνου, να κάτσεις και να συντάξεις μια ευχή ή έναν υμνο στους 12 θεους, ή σε κάποιον συγκεκριμένο/η της αρεσκείας σου.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70243
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φαλληφόρια: Σάτυροι, Μαινάδες & φαλλοί σε διονυσιακή πομπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Μαρ 2019, 14:07

Natasha έγραψε:
15 Μαρ 2019, 14:02
tanipteros σε καλώ δημόσια, αν μου έχεις πει αλήθεια στο άλλο νημα με την προσευχή σου για τον φυλακα Αγγελο ότι την συνέταξες μονος σου και δεν ηταν αλλουνου, να κάτσεις και να συντάξεις μια ευχή ή έναν υμνο στους 12 θεους, ή σε κάποιον συγκεκριμένο/η της αρεσκείας σου.
Για να ξεκινήσουμε από τα βασικά, το να προσδιορίζονται ως 12θεϊστές οι Έλληνες πολυθεϊστές, είναι λάθος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Φαλληφόρια: Σάτυροι, Μαινάδες & φαλλοί σε διονυσιακή πομπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 15 Μαρ 2019, 14:09

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Μαρ 2019, 14:07
Natasha έγραψε:
15 Μαρ 2019, 14:02
tanipteros σε καλώ δημόσια, αν μου έχεις πει αλήθεια στο άλλο νημα με την προσευχή σου για τον φυλακα Αγγελο ότι την συνέταξες μονος σου και δεν ηταν αλλουνου, να κάτσεις και να συντάξεις μια ευχή ή έναν υμνο στους 12 θεους, ή σε κάποιον συγκεκριμένο/η της αρεσκείας σου.
Για να ξεκινήσουμε από τα βασικά, το να προσδιορίζονται ως 12θεϊστές οι Έλληνες πολυθεϊστές, είναι λάθος.
Οι γνωστοί μας 12 θεοί το ξαναγράφω δεν είναι μόνο 12, είναι πολύ περισσότεροι. Σε ποιους θεους πιστευουν οι πολυθεϊστές; Δεν έχουν ονοματα; Δεν τους ξέρουν;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13432
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Φαλληφόρια: Σάτυροι, Μαινάδες & φαλλοί σε διονυσιακή πομπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 15 Μαρ 2019, 14:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Μαρ 2019, 14:07

Για να ξεκινήσουμε από τα βασικά, το να προσδιορίζονται ως 12θεϊστές οι Έλληνες πολυθεϊστές, είναι λάθος.
Έτσι ακριβώς.

Natasha έγραψε:
15 Μαρ 2019, 13:53
Drexler έγραψε:
14 Μαρ 2019, 20:51
taliban έγραψε:
11 Μαρ 2019, 16:07
Δηλαδή οι πιστοι αυτής της λεγόμενης πατρώας θρησκείας πιστεύουν πως υπάρχουν οι 12 θεοί;
Αν υπαρχουν συνέλληνες που πιστευουν στην υπαρξη των 12 θεών, των περιφημων Ελ, -που δεν είναι μόνο 12 είναι πολύ περισσσότεροι-, τότε έχω να δηλώσω ότι ΔΕΝ είναι ουτε αιρετικοί, ουτε πλανέμενοι! Οι θεοί Ελ υπάρχουν και μας παρατηρουν, δεν έχουν όμως το δικαίωμα να επεμβουν για να μας βοηθήσουν στην παρουσα φαση επειδή τα καναμε μανταρα με τον Θεό και χάσαμε έτσι το δικαίωμα για έξτρα βοήθεια. Συμφωνα με τον Δημοσθένη, θα έρθουν όταν θα εξολοθρεύσει ο Πολέμαρχος τους νεφελίμ σε όλη την γη και θα μας δώσουν απιστευτη ενέργεια με την τεχνολογία των κρυστάλλων και θα τρώνε οι φτωχοί με χρυσά κουτάλια και θα συμφιλιωθεί ο λυκος με το αρνι. (πρόκειται για την περιβοητη Αναλαμπή που περιγράφει η Αποκαλυψη)

Οι δωδεκαθεϊστές είχαν παει στον μακαριστό τον Χριστόδουλο και του ζητησαν άδεια για να ξαναλειτουργήσουν στους αρχαίους ναους.
Αν ζουσε ο μακαριστός σημερα πιστευω ότι μπορεί και να τους έδινε την άδεια, γιατί οι Ελ είναι ευεργέτες της οικουμένης όλης, όχι μόνο των ελλήνων.
Είναι εκείνοι που πολέμησαν τα 16 γένη των νεφελίμ κατά την Γιγαντομαχία-Τιτανομαχία που μιλάει η αρχαία ελληνική Μυθιστορία και καθώς τους νίκησαν τους έκλεισαν στα τάρταρα, μέσα στην Κοίλη Γη. Συνεπώς, δεν αξιζουν να τους αφιερώσουμε υμνους και τιμές όπως αξίζει σε υπερ-ηρωες;

(απο μένα, έχετε την ευχή μου τέκνα!) :hebit::g094:

Δοξα και τιμή στον Δία!...


υγ. για να μην σκανδαλισθουν μερικοί πιστοί γράφω ότι ΔΕΝ μπορουν άλλο να μας σώζουν οι Ελ, αυτός που ανέλαβε να μας σώζει εδώ και 2000 χρόνια είναι ο Χριστός.

Παπάρες στη νιοστή. Διαβάζεις πολύ Λιακόπουλο αγαπητή. Και βλάπτει διότι κάνει το μυαλό σου αχταρμά.
Φιλική συμβουλή: Η Ελληνική Κοσμοθεαση έχει τις ρίζες της στη Φύση, τη Μητέρα Γαία και οι Θεοί είναι η ανάγκη των ανθρώπων να εξηγήσουν τα φαινομενα που λαμβάνουν χώρα σ'αυτήν. Συν τω χρόνω, μορφοποιήθηκαν. Απέκτησαν πρόσωπο, οντότητα, με τα μάτια των γλυπτών και των καλλιτεχνών της εποχής. Γράφτηκαν Ύμνοι σπουδαίοι που μιλούν για την ενέργεια πρωτίστως. Δευτερευόντως η ίδια ανάγκη τους έδωσε ιδιότητες, προσωνύμια. Τους έβαλε στο Ανθρώπινο Τραπέζι, με ρόλους δύναμης και εξουσίας. Όμορφα θα πω εγώ. Διότι ουσιαστικά εξυμνούν το Κάλλος, δίχως τις ανούσιες μπαρούφες που προστέθηκαν αργότερα απ'τον χριστιανισμό για να επιβληθεί πούστικα και να φοβήσει τους ανθρώπους που ήσαν ελεύθεροι. Να τους χώσει στα καταγώγια του Ερέβους
Ναι. Το φόβητρο είναι το σπουδαιότερο μέσο για να επιβάλλεις μια πίστη, μια ιδέα με το έτσι θέλω.
Τεσπα.
Τα πολύπλοκα της Ελληνικής Θεοσοφίας ενίοτε, ουδεμία σχέση έχουν με Νεφελίμ, αγγέλους , Κοίλη γη και Ανδρομεδο- Σείριους.
Γελάει ο κόζμος, κι εγώ μαζί. Φχαριστώ. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13432
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Φαλληφόρια: Σάτυροι, Μαινάδες & φαλλοί σε διονυσιακή πομπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 15 Μαρ 2019, 14:32

..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πασιφάη την 15 Μαρ 2019, 14:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Φαλληφόρια: Σάτυροι, Μαινάδες & φαλλοί σε διονυσιακή πομπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Μαρ 2019, 14:33

Natasha έγραψε:
15 Μαρ 2019, 13:53
όταν θα εξολοθρεύσει ο Πολέμαρχος τους νεφελίμ σε όλη την γη
θα μας τα κλασει. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13432
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Φαλληφόρια: Σάτυροι, Μαινάδες & φαλλοί σε διονυσιακή πομπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 15 Μαρ 2019, 14:36

Natasha έγραψε:
15 Μαρ 2019, 14:09

Οι γνωστοί μας 12 θεοί το ξαναγράφω δεν είναι μόνο 12, είναι πολύ περισσότεροι. Σε ποιους θεους πιστευουν οι πολυθεϊστές; Δεν έχουν ονοματα; Δεν τους ξέρουν;
Μια καλή ιδέα να ξεκινήσεις είναι οι Ορφικοί Ύμνοι.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13432
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Φαλληφόρια: Σάτυροι, Μαινάδες & φαλλοί σε διονυσιακή πομπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 15 Μαρ 2019, 14:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Μαρ 2019, 15:44
Πασιφάη έγραψε:
12 Μαρ 2019, 15:07
Το σημαντικό για μένα είναι το μέγεθος της Ελληνικής Κοσμοθέασης μακρυά από τα προσωπικα ωφέλη που κρύβουν απληστία και μένος για δόξα, μερικών που οικειοποιούνται τα πάντα όλα.Δεν με αφορά.
Συμπερασματικα, ομιλω για μένα, μέσω μιας εμπειρίας χρόνων στο χώρο. Και πάλι όμως χαίρομαι που υπάρχουν και κάποιοι άξιοι που διατηρούν το κάλλος και την υγιή σκέψη.
Η αναπαράσταση παγανιστικών εθίμων της αρχαιότητας, που ούτως ή άλλως αποτελούν τμήμα και της λαϊκής παράδοσης, σαφώς και δεν μπορεί να εκληφθεί ως κάτι αρνητικό. Και συνήθως, όσοι καταναλώνουν ενέργεια, χρόνο και πραγματική ανιδιοτέλεια σε αυτές τις προσπάθειες, είναι αφανείς. Δεν σε ξέρω, αλλά διαισθητικά και μόνον, νομίζω ότι ανήκεις σ' αυτούς.

Στην επιφάνεια όμως παίζει μια απ' τα ίδια, τόσο σε παιχνιδάκια ανταγωνιστικής μικροπολιτικής όσο και στην αφόρητα μικροαστική αντίληψη σε ό,τι αφορά την ερωτική απελευθέρωση, Πασιφάη.
Το ότι το μέγεθος της Ελληνικής Κοσμοθέασης είναι ευρύτατο ώστε να χωράει δεκάδες από τους σημερινούς μικρόκοσμους που τη μιμούνται χωρίς να την κατανοούν, είναι δεδομένο.
Ισχύουν όσα λες.
Σ'ευχαριστώ που διαισθητικά έστω, με καταλαβαίνεις.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8583
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Φαλληφόρια: Σάτυροι, Μαινάδες & φαλλοί σε διονυσιακή πομπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 15 Μαρ 2019, 17:16

Natasha έγραψε:
15 Μαρ 2019, 14:02
tanipteros σε καλώ δημόσια, αν μου έχεις πει αλήθεια στο άλλο νημα με την προσευχή σου για τον φυλακα Αγγελο ότι την συνέταξες μονος σου και δεν ηταν αλλουνου, να κάτσεις και να συντάξεις μια ευχή ή έναν υμνο στους 12 θεους, ή σε κάποιον συγκεκριμένο/η της αρεσκείας σου.
να μερικοί ύμνοι μου

Εις Πάνα
Εις Πάνα

Ύμνος στην Θεά Εστία
Ύμνος στην Θεά Εστία

Εις Φήμην
Εις Φήμη

Εις Τύχην
Εις Τύχην

Η πιο ωραία ευχή που έχω γράψει είναι η γενέθλια ευχή
Γενέθλια ευχή

ελπίζω να τους ευχαριστηθείς!
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Φαλληφόρια: Σάτυροι, Μαινάδες & φαλλοί σε διονυσιακή πομπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 15 Μαρ 2019, 23:59

Πασιφάη έγραψε:
15 Μαρ 2019, 14:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Μαρ 2019, 14:07

Για να ξεκινήσουμε από τα βασικά, το να προσδιορίζονται ως 12θεϊστές οι Έλληνες πολυθεϊστές, είναι λάθος.
Έτσι ακριβώς.

Natasha έγραψε:
15 Μαρ 2019, 13:53
Drexler έγραψε:
14 Μαρ 2019, 20:51
Αν υπαρχουν συνέλληνες που πιστευουν στην υπαρξη των 12 θεών, των περιφημων Ελ, -που δεν είναι μόνο 12 είναι πολύ περισσσότεροι-, τότε έχω να δηλώσω ότι ΔΕΝ είναι ουτε αιρετικοί, ουτε πλανέμενοι! Οι θεοί Ελ υπάρχουν και μας παρατηρουν, δεν έχουν όμως το δικαίωμα να επεμβουν για να μας βοηθήσουν στην παρουσα φαση επειδή τα καναμε μανταρα με τον Θεό και χάσαμε έτσι το δικαίωμα για έξτρα βοήθεια. Συμφωνα με τον Δημοσθένη, θα έρθουν όταν θα εξολοθρεύσει ο Πολέμαρχος τους νεφελίμ σε όλη την γη και θα μας δώσουν απιστευτη ενέργεια με την τεχνολογία των κρυστάλλων και θα τρώνε οι φτωχοί με χρυσά κουτάλια και θα συμφιλιωθεί ο λυκος με το αρνι. (πρόκειται για την περιβοητη Αναλαμπή που περιγράφει η Αποκαλυψη)

Οι δωδεκαθεϊστές είχαν παει στον μακαριστό τον Χριστόδουλο και του ζητησαν άδεια για να ξαναλειτουργήσουν στους αρχαίους ναους.
Αν ζουσε ο μακαριστός σημερα πιστευω ότι μπορεί και να τους έδινε την άδεια, γιατί οι Ελ είναι ευεργέτες της οικουμένης όλης, όχι μόνο των ελλήνων.
Είναι εκείνοι που πολέμησαν τα 16 γένη των νεφελίμ κατά την Γιγαντομαχία-Τιτανομαχία που μιλάει η αρχαία ελληνική Μυθιστορία και καθώς τους νίκησαν τους έκλεισαν στα τάρταρα, μέσα στην Κοίλη Γη. Συνεπώς, δεν αξιζουν να τους αφιερώσουμε υμνους και τιμές όπως αξίζει σε υπερ-ηρωες;

(απο μένα, έχετε την ευχή μου τέκνα!) :hebit::g094:

Δοξα και τιμή στον Δία!...


υγ. για να μην σκανδαλισθουν μερικοί πιστοί γράφω ότι ΔΕΝ μπορουν άλλο να μας σώζουν οι Ελ, αυτός που ανέλαβε να μας σώζει εδώ και 2000 χρόνια είναι ο Χριστός.

Παπάρες στη νιοστή. Διαβάζεις πολύ Λιακόπουλο αγαπητή. Και βλάπτει διότι κάνει το μυαλό σου αχταρμά.
Φιλική συμβουλή: Η Ελληνική Κοσμοθεαση έχει τις ρίζες της στη Φύση, τη Μητέρα Γαία και οι Θεοί είναι η ανάγκη των ανθρώπων να εξηγήσουν τα φαινομενα που λαμβάνουν χώρα σ'αυτήν. Συν τω χρόνω, μορφοποιήθηκαν. Απέκτησαν πρόσωπο, οντότητα, με τα μάτια των γλυπτών και των καλλιτεχνών της εποχής. Γράφτηκαν Ύμνοι σπουδαίοι που μιλούν για την ενέργεια πρωτίστως. Δευτερευόντως η ίδια ανάγκη τους έδωσε ιδιότητες, προσωνύμια. Τους έβαλε στο Ανθρώπινο Τραπέζι, με ρόλους δύναμης και εξουσίας. Όμορφα θα πω εγώ. Διότι ουσιαστικά εξυμνούν το Κάλλος, δίχως τις ανούσιες μπαρούφες που προστέθηκαν αργότερα απ'τον χριστιανισμό για να επιβληθεί πούστικα και να φοβήσει τους ανθρώπους που ήσαν ελεύθεροι. Να τους χώσει στα καταγώγια του Ερέβους
Ναι. Το φόβητρο είναι το σπουδαιότερο μέσο για να επιβάλλεις μια πίστη, μια ιδέα με το έτσι θέλω.
Τεσπα.
Τα πολύπλοκα της Ελληνικής Θεοσοφίας ενίοτε, ουδεμία σχέση έχουν με Νεφελίμ, αγγέλους , Κοίλη γη και Ανδρομεδο- Σείριους.
Γελάει ο κόζμος, κι εγώ μαζί. Φχαριστώ. :lol:
Παπαριές τα δικά σου είναι! Θα γελάσει καλυτερα όποιος γελάσει τελευταίος.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Φαλληφόρια: Σάτυροι, Μαινάδες & φαλλοί σε διονυσιακή πομπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 16 Μαρ 2019, 00:03

Πασιφάη έγραψε:
15 Μαρ 2019, 14:36
Natasha έγραψε:
15 Μαρ 2019, 14:09

Οι γνωστοί μας 12 θεοί το ξαναγράφω δεν είναι μόνο 12, είναι πολύ περισσότεροι. Σε ποιους θεους πιστευουν οι πολυθεϊστές; Δεν έχουν ονοματα; Δεν τους ξέρουν;
Μια καλή ιδέα να ξεκινήσεις είναι οι Ορφικοί Ύμνοι.
:p4:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8583
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Φαλληφόρια: Σάτυροι, Μαινάδες & φαλλοί σε διονυσιακή πομπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 16 Μαρ 2019, 00:13

Πρώτα πρώτα δεν υπάρχουν Θεοί Ελ...... Ο El που προφέρεται Ηλ ελληνιστή είναι το όνομα Ήλος και ήταν βασιλιάς της Φοινίκης.
Οι ποιητές τον μυθολογήσαν τον Ήλο ως Κρόνο. Και οι σύμμαχοι του Ήλου ονομάστηκαν Ελοχίμ.... αυτά τα αναφέρει ο Ερέννιος ο Βύβλιος στο έργο του Φοινικική Ιστορία... τα περί Θεών Ελ πάνε περίπατο είναι παραμύθια και διαστρεβλώνουν την ιστορία..... ο πολύς Λιακό κάνει κακό.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Φαλληφόρια: Σάτυροι, Μαινάδες & φαλλοί σε διονυσιακή πομπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 16 Μαρ 2019, 00:15

tanipteros έγραψε:
16 Μαρ 2019, 00:13
Πρώτα πρώτα δεν υπάρχουν Θεοί Ελ...... Ο El που προφέρεται Ηλ ελληνιστή είναι το όνομα Ήλος και ήταν βασιλιάς της Φοινίκης.
Οι ποιητές τον μυθολογήσαν τον Ήλο ως Κρόνο. Και οι σύμμαχοι του Ήλου ονομάστηκαν Ελοχίμ.... αυτά τα αναφέρει ο Ερέννιος ο Βύβλιος στο έργο του Φοινικική Ιστορία... τα περί Θεών Ελ πάνε περίπατο είναι παραμύθια και διαστρεβλώνουν την ιστορία..... ο πολύς Λιακό κάνει κακό.
Εντάξει, πείτε τα δικά σας και γω τα δικά μου, καλά; :wave:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών