Δεκαδες νεκροι απο επιθεσεις σε τζαμια στην Νεα Ζηλανδια

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Nero

Re: Δεκαδες νεκροι απο επιθεσεις σε τζαμια στην Νεα Ζηλανδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 16 Μαρ 2019, 16:43

Lugozzi έγραψε:
16 Μαρ 2019, 16:42
Nero έγραψε:
16 Μαρ 2019, 16:39
Lugozzi έγραψε:
16 Μαρ 2019, 16:38

Πες το ρε φίλε μην ντρέπεσαι
Ο τραμπ φταίει

Ξεφτίλες!

Μιλάμε ρε φίλε, πήγαινε παραδίπλα να παίξεις
Όπου γουστάρω θα γράφω
Υποδείξεις στο σπιτάκι σου
αγκου

Al Bundy

Re: Δεκαδες νεκροι απο επιθεσεις σε τζαμια στην Νεα Ζηλανδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 16 Μαρ 2019, 16:45

Ηρεμία παιδιά...είμαι και κουρασμένος από το ταξίδι.
26 ώρες από Νέα Ζηλανδία.
Μόλις ξεκουραστώ θα τα πούμε....

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10093
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Δεκαδες νεκροι απο επιθεσεις σε τζαμια στην Νεα Ζηλανδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 16 Μαρ 2019, 16:45

Nero έγραψε:
16 Μαρ 2019, 16:39
Μιλάμε ρε φίλε, πήγαινε παραδίπλα να παίξεις
Ε βάλε κι εσύ ένα σοβαρό άβαταρ... :roll:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70723
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δεκαδες νεκροι απο επιθεσεις σε τζαμια στην Νεα Ζηλανδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Μαρ 2019, 16:46

Cavaliere έγραψε:
16 Μαρ 2019, 16:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Μαρ 2019, 16:22
Οκ, από τη στιγμή που αποδέχεσαι το κωμικό στοιχείο του κειμένου, κανένα πρόβλημα.

Στηρίζω.
Η μπάλα στην εξέδρα. :lol:
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Μαρ 2019, 16:03
Cavaliere έγραψε:
16 Μαρ 2019, 15:48
Διαβάζω από χθες σε διάφορους χώρους, ότι ο τύπος δεν είναι ακροδεξιός, φασίστας, κλπ, γενικώς προσπαθούν ορισμένοι ανόητοι να αποπολιτικοποιήσουν την πράξη του. Δηλαδή, όταν σφάζουν μουσουλμάνοι είναι το ισλάμ έγκλημα, όταν οι φασίστες, είναι η εξαίρεση ενός τρελού. Το έγκλημα είναι πολιτικό, ο τύπος έχει γράψει μανιφέστο ιδεών που αυτοδηλώνεται ρατσιστής και φασίστας, ταυτίζεται με συγκεκριμένο πολιτικό πρόσωπο και πρόσωπα, και εκφράζει πολιτικές θέσεις δεν έχει σημασία πόσο ανόητες ή σωστές είναι. Έκανε δε στο δικαστήριο και συγκεκριμένο σύμβολο με τα χέρια. Για να τελειώσουμε μια και καλή: Οι φασιστικές ιδέες, οι ρατσιστικές, οι ναζιστικές, είναι έγκλημα. Δεν διαχωρίζουμε την ιδέα από την πράξη, εφ΄όσον η ιδέα περιφρονεί ανθρώπινες ζωές διαχωρίζοντας ανθρώπους. Πρέπει να διώκονται οι ιδέες τους; Ναι... πρέπει να διώκονται αυτοί πριν αποφασίσουν να σφάξουν κόσμο; Ναι. Τώρα είναι πολύ αργά, αν τον είχαν γραπώσει από τότε που ταξίδευε στην Ευρώπη και γνώριζε φασίστες, θα ζούσανε 49 αθώοι.
Aν δεν βάλεις μέσα στο κήρυγμα σου όλα τα μαζικά εγκλήματα που προκαλούνται από απολιτικοποιημένες ή πολιτικοποιημένες ιδέες και τη μονόπλευρη θέωρηση για το τι είναι ρατσιστικό και τι όχι, καλό θα είναι να μη χρησιμοποιείς πληθυντικό.

Όχι τίποτε άλλο, είναι σχεδόν κωμικό.
Δική σου επιλογή ήταν ο εστιασμός στη δεύτερη πρόταση. :lol:

Αν θες να παίξεις με την μπάλα στο κέντρο, εστίασε στα μπολνταρισμένα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Δεκαδες νεκροι απο επιθεσεις σε τζαμια στην Νεα Ζηλανδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 16 Μαρ 2019, 16:47

είναι εκτός πραγματικότητας όποιος συνδέει τον Τράμπ και τη Λεπέν με τους μεμονωμένους μουρλούς.
Ο Τραμπ καταδίκασε το έγκλημα όπως και η Μαρίν.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Δεκαδες νεκροι απο επιθεσεις σε τζαμια στην Νεα Ζηλανδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 16 Μαρ 2019, 16:55

Nero έγραψε:
16 Μαρ 2019, 16:32

Μα συμφωνώ και εξηγήθηκα. Όχι δεν έχουν κρατική οντότητα από πίσω τους ακόμα αλλά δεν τη χρειάζονται για να κάνουν κακό ή για να θεωρηθούν απειλή. Με ένα αστερίσκο όμως, ότι ιδιαίτερα στη Αμερική μπορεί να μην έχουν *υλικοτεχνική υποστήριξη αλλά έχουν ιδεολογική υποστήριξη, αν όχι καθοδήγηση από βραχίωνες πολύ ισχυρότερους από την ιντερνετική τους κοινότητα, πχ το fox news
Αν ως ιδεολογική υποστήριξη λέμε για τις απόψεις που εκφράζουν, οι ιδεολογικοί συνοδοιπόροι μπορεί να είναι χαλαρά 10% του πληθυσμού. Προφανώς θα έχουν και μέσα που να τους εκφράζουν. Αν ερμηνεύσεις τις απόψεις τους πιο χαλαρά, είναι και πολύ περισσότεροι.
Αν όμως ως ιδεολογική υποστήριξη, εννοείς στο επίπεδο των φονικών δράσεων, δεν το νομίζω.

Από την άλλη, εξαρτάται για τι είδους φονικές δράσεις μιλάμε. Στο παλιό πχόρουμ είχαμε ακούσει και από μέινστριμ δεξιούς (όχι αβγά) ότι το λιμενικό πρέπει να ανοίγει πυρ στα καράβια με λαθρομετανάστες. Αν εχουμε ένα θεσμό να σκοτώνει τους "εισβολείς" και ο φόνος τους δεν είναι ατομική πρωτοβουλία, χμμμμ....

Nero

Re: Δεκαδες νεκροι απο επιθεσεις σε τζαμια στην Νεα Ζηλανδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 16 Μαρ 2019, 17:06

Κουρκούας έγραψε:
16 Μαρ 2019, 16:55
Nero έγραψε:
16 Μαρ 2019, 16:32

Μα συμφωνώ και εξηγήθηκα. Όχι δεν έχουν κρατική οντότητα από πίσω τους ακόμα αλλά δεν τη χρειάζονται για να κάνουν κακό ή για να θεωρηθούν απειλή. Με ένα αστερίσκο όμως, ότι ιδιαίτερα στη Αμερική μπορεί να μην έχουν *υλικοτεχνική υποστήριξη αλλά έχουν ιδεολογική υποστήριξη, αν όχι καθοδήγηση από βραχίωνες πολύ ισχυρότερους από την ιντερνετική τους κοινότητα, πχ το fox news
Αν ως ιδεολογική υποστήριξη λέμε για τις απόψεις που εκφράζουν, οι ιδεολογικοί συνοδοιπόροι μπορεί να είναι χαλαρά 10% του πληθυσμού. Προφανώς θα έχουν και μέσα που να τους εκφράζουν. Αν ερμηνεύσεις τις απόψεις τους πιο χαλαρά, είναι και πολύ περισσότεροι.
Αν όμως ως ιδεολογική υποστήριξη, εννοείς στο επίπεδο των φονικών δράσεων, δεν το νομίζω.

Από την άλλη, εξαρτάται για τι είδους φονικές δράσεις μιλάμε. Στο παλιό πχόρουμ είχαμε ακούσει και από μέινστριμ δεξιούς (όχι αβγά) ότι το λιμενικό πρέπει να ανοίγει πυρ στα καράβια με λαθρομετανάστες. Αν εχουμε ένα θεσμό να σκοτώνει τους "εισβολείς" και ο φόνος τους δεν είναι ατομική πρωτοβουλία, χμμμμ....
Η ιδεολογική υποστήριξη είναι χρυσυγίτικου τύπου, δηλαδή ακολουθούν τη ρητορική μέχρι να τσιμπήσει ένας ηλίθιος, αφού τσιμπίσει το κόβουν για λίγο,κάνουν ότι είναι άσχετος και ξανά μανά. Αυτός εδώ ο τύπος έχει εκπομπές σε prime time,βγάζει εκατομμύρια και έχει ένα σορό σπόνσορες



στο παλιό θυμάμαι τον gdata να λέει πόσο ενθουσιασμένος είναι που τον ανακάλυψε στο yt και τι γαμάτα που τα λέει

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Δεκαδες νεκροι απο επιθεσεις σε τζαμια στην Νεα Ζηλανδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 16 Μαρ 2019, 17:10

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Μαρ 2019, 16:46
Δική σου επιλογή ήταν ο εστιασμός στη δεύτερη πρόταση. :lol:

Αν θες να παίξεις με την μπάλα στο κέντρο, εστίασε στα μπολνταρισμένα.
...δεν παίζω στο κέντρο, σας έχω βάλει 3 γκολ κι εσείς κοιτάτε την εξέδρα. Λέμε, πως Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΓΡΑΨΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΑΝΙΦΕΣΤΟ ΟΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΚΙ ΟΠΑΔΟΣ ΤΗΣ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ. Τι δεν καταλαβαίνεις, για να ονομάσουμε αυτό το έγκλημα πολιτικό; Μιλάμε για αυτό τώρα, όχι για το καθένα. Η γενίκευση που έκανα αφορά στην γνώμη μου περί ποινικοποίησης των ρατσιστικών και φασιστικών ιδεών, κι αυτό όμως είναι δική μου γνώμη, προσωπική. Γιατί πιστεύω πως αν γραπώνουν κάθε τέτοιον που γράφει στο ίντερνετ, είμαι ρατσιστής, θα προλαβαίνουμε παρόμοια σενάρια σφαγών. Με την ίδια λογική που -σας αρέσει όμως αυτό- πρέπει να γίνεται έλεγχος σε κάθε μετανάστη-πρόσφυγα στην Ε.Ε., εάν έχει -είχε σχέσεις με φονταμενταλιστικά ισλαμικά κινήματα-ομάδες. Κι αν έχει, να φεύγει, ή να μπαίνει σε στρατόπεδο συγκέντρωσης.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Δεκαδες νεκροι απο επιθεσεις σε τζαμια στην Νεα Ζηλανδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 16 Μαρ 2019, 17:13

Ο τύπος αυτός νομίζει πως είναι ήρωας της λευκής φυλής, όπως νόμιζε ο πρωταγωνιστής του American History X, μέχρι να τον βάλουν να πιάσει το σαπούνι. Μετά το χοντρό λευκό καβλί, αλλάζει η σκέψη.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70723
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δεκαδες νεκροι απο επιθεσεις σε τζαμια στην Νεα Ζηλανδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Μαρ 2019, 17:29

Cavaliere έγραψε:
16 Μαρ 2019, 17:10
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Μαρ 2019, 16:46
Δική σου επιλογή ήταν ο εστιασμός στη δεύτερη πρόταση. :lol:

Αν θες να παίξεις με την μπάλα στο κέντρο, εστίασε στα μπολνταρισμένα.
...δεν παίζω στο κέντρο, σας έχω βάλει 3 γκολ κι εσείς κοιτάτε την εξέδρα. Λέμε, πως Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΓΡΑΨΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΑΝΙΦΕΣΤΟ ΟΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΚΙ ΟΠΑΔΟΣ ΤΗΣ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ. Τι δεν καταλαβαίνεις, για να ονομάσουμε αυτό το έγκλημα πολιτικό; Μιλάμε για αυτό τώρα, όχι για το καθένα. Η γενίκευση που έκανα αφορά στην γνώμη μου περί ποινικοποίησης των ρατσιστικών και φασιστικών ιδεών, κι αυτό όμως είναι δική μου γνώμη, προσωπική.
Οκ, το δικό μου σχόλιο αφορούσε στη χρήση πληθυντικού και ακριβώς γι' αυτό έγραψα για κήρυγμα.

Αν αφορά στην προσωπική σου γνώμη, κανένα πρόβλημα. Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις.
Γιατί πιστεύω πως αν γραπώνουν κάθε τέτοιον που γράφει στο ίντερνετ, είμαι ρατσιστής, θα προλαβαίνουμε παρόμοια σενάρια σφαγών


Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να γραπώνουν κάθε έναν που εκφράζει τάση ή προτροπή για βιαιότητες, στο ίντερνετ.
Αλλά δεν έχω καμμία πρόθεση να μπω στο τριπάκι επιλογής καλής/κακής/θεμιτής βίας, επειδή την είδαν έτσι, κάποια ιδεοληπτικά απολιθώματα.
Με την ίδια λογική που -σας αρέσει όμως αυτό- πρέπει να γίνεται έλεγχος σε κάθε μετανάστη-πρόσφυγα στην Ε.Ε., εάν έχει -είχε σχέσεις με φονταμενταλιστικά ισλαμικά κινήματα-ομάδες. Κι αν έχει, να φεύγει, ή να μπαίνει σε στρατόπεδο συγκέντρωσης.
Κάποια πράγματα δεν είναι θέμα "ίδιας" λογικής. Η λογική είναι μία και μοναδική, αγαπητέ μου.
Κι αυτό που γράφεις, είναι λογικό.
Θα πήγαινα όμως στοίχημα ότι σ' αυτήν τη λογική σου πρόταση υπάρχουν πολλές αντιφασιστικές και αντιρατσιστικές αντιρρήσεις.
Αυτό όμως είναι δικό σου πρόβλημα και όχι δικό μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 16 Μαρ 2019, 17:30, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43539
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Δεκαδες νεκροι απο επιθεσεις σε τζαμια στην Νεα Ζηλανδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Μαρ 2019, 17:29

Belisarius έγραψε:
16 Μαρ 2019, 13:04
Yochanan έγραψε:
16 Μαρ 2019, 12:55


ξεκαθαρα ναι
Και αυτά τα δύο πόστ σας μπόχα είναι πάντως. Επίδειξη συμπλέγματος ανωτερότητας, ιδεολογικό κόλλημα και ναρκισσισμός.
Περίεργα συμπεράσματα. Μάλλον φταίει που νομίζεις ότι είναι δύσκολο, αλλά η μπάρα είναι πραγματικά πολύ χαμηλή.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Δεκαδες νεκροι απο επιθεσεις σε τζαμια στην Νεα Ζηλανδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 16 Μαρ 2019, 17:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Μαρ 2019, 17:29
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να γραπώνουν κάθε έναν που εκφράζει τάση ή προτροπή για βιαιότητες, στο ίντερνετ.
Αλλά δεν έχω καμμία πρόθεση να μπω στο τριπάκι επιλογής καλής/κακής/θεμιτής βίας, επειδή την είδαν έτσι, κάποια ιδεοληπτικά απολιθώματα.
Ιδεολογικό απολίθωμα είναι ο δολοφόνος εν προκειμένω.
Κάποια πράγματα δεν είναι θέμα "ίδιας" λογικής. Η λογική είναι μία και μοναδική, αγαπητέ μου.
Κι αυτό που γράφεις, είναι λογικό.
Θα πήγαινα όμως στοίχημα ότι σ' αυτήν τη λογική σου πρόταση υπάρχουν πολλές αντιφασιστικές και αντιρατσιστικές αντιρρήσεις.
Αυτό όμως είναι δικό σου πρόβλημα και όχι δικό μου.
Και μόνο λόγω καθημερινότητας, έχω μεγαλύτερη σχέση με την κοινή λογική από έναν που ζει και φορολογείται στην Ελλάδα. Οπότε, αντιλαμβάνεσαι πως το πρόβλημα δεν είναι δικό μου, διότι διατυπώνω την δική μου άποψη.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεκαδες νεκροι απο επιθεσεις σε τζαμια στην Νεα Ζηλανδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Μαρ 2019, 18:27

Πολύ σουπρέμανση ρε, θα πάθετε τίποτα, προσέχτε το λίγο αυτό.
Χαμηλή μπάρα ο νάνος, εγώ άρχισα τώρα να έχω και κόμπλεξ που με φορολογούν στην Ελλάδα, εντάξει μέχρι να καταλάβετε τι παίζει θα μου φύγει.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23554
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δεκαδες νεκροι απο επιθεσεις σε τζαμια στην Νεα Ζηλανδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 16 Μαρ 2019, 18:30

Pirate7G έγραψε:
15 Μαρ 2019, 22:54
Ερμής έγραψε:
15 Μαρ 2019, 22:05
Ο Μπρέιβικ χτύπησε στοχευμένα και όχι αδιακρίτως όποιον έβρισκε μπροστά του. Το γιατί και το πώς το είχαμε χιλιοαναλυσει στο παλιό.
Ακριβώς δηλαδή όπως κι ο ψυχανωμαλος στην Ν Ζηλανδία
Ούτε καν. Αλλά αφού δε το καταλαβαίνεις δεν υπάρχει και λόγος να εξηγήσω παραπάνω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Δεκαδες νεκροι απο επιθεσεις σε τζαμια στην Νεα Ζηλανδια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 16 Μαρ 2019, 18:31

το κοινο και των δυο ειναι η καταπιεση την οποια βιωνουν ως αυτοχθονες και ανδρες
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών