Μπαντριωντιγκές αλλαξοκωλιές. Ο Μυλωνάκης έφυγε απ' το ΑΡΤ, και πήγε...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Μπαντριωντιγκές αλλαξοκωλιές. Ο Μυλωνάκης έφυγε απ' το ΑΡΤ, και πήγε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 17 Μαρ 2019, 18:27

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:03
oldjedi έγραψε:
17 Μαρ 2019, 13:54
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
17 Μαρ 2019, 12:56
Η νεολαία και αναφέρομαι στους μέχρι 25, είναι πληρως αντεθνικιστες. Σε multi κοινωνια μεγαλωσαν,εχουν από 5 μαύρους φιλους ο καθένας. Ουτε καν με ομάδες και μουσική δεν ασχολουνται.
Αυτο δεν θελατε εσεις οι αριστεροι ;; Γι' αυτο δεν αγωνιστηκατε ;;
Δεν είμαι αριστερός, αλλά δεν το βρίσκω αρνητικό. Αν και οι λάθρο ηταν στο ίδιο μουντ και αντι για τζαμια ,μαντιλες και μαλακιες, ειχαν διάθεση να μπουν στην φάση δεν θα ειχα καμιά σοβαρή ένσταση στο θέμα.
:)

Μα εδω ακριβως βρισκεται η αντιφαση σου ...
Λες οτι δεν εισαι αριστερος , αλλα δεν σε ενδιαφερει αν η νεολαια εχει εθνικιστικα αισθηματα ...
Το να εισαι εθνικιστης δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να κανεις παρεα με τους μαυρους ... Σημαινει να υπερασπιζεσαι την πατριδα σου απο τις ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ που εχουν οι λαθρο σε αυτην ...
Και για να γινω αντιληπτος ... ΔΕΝ με ανδιαφερει τι χρωμα θα εχει ο γιατρος που θα μου κανει την εγχειρηση η απο ποια φυλη θα προερχεται , ΑΛΛΑ με ενδιαφερει να μην κουβαληθουν στην γειτονια μου 20 αλλοδαποι διαφορετικου χρωματος που θα κανουν παραεμποριο θα πουλανε ναρκωτικα και θα βιαζουν συμπατριωτισες μου ... Μου αρκει η δικη μου εγχωρια εγκληματικοτητα ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Μπαντριωντιγκές αλλαξοκωλιές. Ο Μυλωνάκης έφυγε απ' το ΑΡΤ, και πήγε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 17 Μαρ 2019, 18:37

oldjedi έγραψε:
17 Μαρ 2019, 18:27

:)

Μα εδω ακριβως βρισκεται η αντιφαση σου ...
Λες οτι δεν εισαι αριστερος , αλλα δεν σε ενδιαφερει αν η νεολαια εχει εθνικιστικα αισθηματα ...


Αριστερός, όχι κομμουνιστής, είμαι στα οικονομικά. Το υπόλοιπο πακέτο, που ενστερνίζονται και οι νεοφιλ, δεν με ενδιαφέρει.
Είμαι κατά των εθνικιστικών συναισθημάτων, γενικά είμαι σε μια ηλικία που γίνομαι όσο πάει και πιο μετριοπαθής. Το ότι είμαι Έλληνας ,διαμόρφωσε ασφαλώς την προσωπικότητα μου και δεν με κάνει από μόνο ούτε περήφανο, ούτε να ντρέπομαι, είναι απλά μια νοτιοευρωπαική πολιτισμική έκφραση.

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Μπαντριωντιγκές αλλαξοκωλιές. Ο Μυλωνάκης έφυγε απ' το ΑΡΤ, και πήγε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 17 Μαρ 2019, 19:15

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
17 Μαρ 2019, 18:37
oldjedi έγραψε:
17 Μαρ 2019, 18:27

Μα εδω ακριβως βρισκεται η αντιφαση σου ...
Λες οτι δεν εισαι αριστερος , αλλα δεν σε ενδιαφερει αν η νεολαια εχει εθνικιστικα αισθηματα ...
Αριστερός, όχι κομμουνιστής, είμαι στα οικονομικά. Το υπόλοιπο πακέτο, που ενστερνίζονται και οι νεοφιλ, δεν με ενδιαφέρει.
Είμαι κατά των εθνικιστικών συναισθημάτων, γενικά είμαι σε μια ηλικία που γίνομαι όσο πάει και πιο μετριοπαθής. Το ότι είμαι Έλληνας ,διαμόρφωσε ασφαλώς την προσωπικότητα μου και δεν με κάνει από μόνο ούτε περήφανο, ούτε να ντρέπομαι, είναι απλά μια νοτιοευρωπαική πολιτισμική έκφραση.
:)

Με συγχωρεις που επιμενω , αλλα και παλι βλεπω αντιφαση ...
Τι παει να επι "αριστερος" ...Που και σε ποιο κρατος ανεπτυγμενο βλεπεις "αριστερη" οικονομικη πολιτικη ;; ... Η κοινωνικη πολιτικη ειναι καθηκον καθε πολιτισμενου δημοκρατικου κρατους , δεν ειναι μια ιδιοτητα της "αριστερας" , δεν εχει "αριστερο" προσημο ...Και καθε πολιτισμενο κρατος πρεπει να δαπανα χρηματα για την Υγεια των πολιτων του ... Οπως επισης καθε δημοκρατικο και πολιτισμενο κρατος εχει καθηκον να δινει ευκαιριες στους πολιτες του να βελτιωσουν την ζωη τους εργαζομενοι και οχι με επιδοματα ... Αυτο δεν απαγορευει σε αυτο το δημοκρατικο κρατος να ειναι εθνικιστικο , ισα-ισα που επιβαλλεται , γιατι η διεθνης πολιτικη , ειναι μια πολιτικη συμφεροντων και καθε πολιτισμενο δημοκρατικο κρατος εχει πρωτιστως καθηκον να υπερασπιζεται τα συμφεροντα των δικων του πολιτων ...
Η μετριοπαθεια σε καθε ανθρωπο , ειναι μια ιδιοτητα περιορισμενου χαρακτηρα ... Δεν θα επιδειξεις μετριοπαθεια , ΑΝ χρειαστει να υπερασπισεις το σπιτι σου , η τα συμφεροντα σου ... Η μετριοπαθεια πρεπει και ειναι επιλεκτικη ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29568
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Μπαντριωντιγκές αλλαξοκωλιές. Ο Μυλωνάκης έφυγε απ' το ΑΡΤ, και πήγε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Μαρ 2019, 19:16

-71 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:03
Golden Age έγραψε:
17 Μαρ 2019, 15:43
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:51
Τι να σου πω, ισως υπαρχει τοπικη διαφοροποίηση.
Όταν είδα τη νεολαία να ακτεβαίνει μαζικά στους δρόμμους για το Μακεδονικό, συνειδητοποίησα πως είμαι πια μεσήλιξ (ή έστω κατα προσέγγιση. ημιμεσήλιξ ας πούμε). Μέχρι τότε πίστευα τα ίδια με 'σένα.Η μαζική συμμετοχή της νεολαίας και μάλιστα με ισχυρή εθνική αντίληψη ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για 'μένα.
Ποια εθνική αντίληψη ρε χρυσέ αιώνα,μας δουλεύεις κυριακάτικο;Έπεσε EςEμEς από τα κεντρικά της δαπ/οννεδ,τώρα τα άλλα τα παιδάκια στα σχολεία στη β.Ελλάδα για να χάσουν το μάθημα πήγαν.Υπηρέτησες με κανά νεοδημοκράτη στο στρατό να σου χώνει μπιφτέκια από τα σφυριχτά που έριχνε στους καραβανάδες φίλους του και να κάνεις τις υπηρεσίες του όταν ήτανε αραχτός ντα κάπο;Ξύπνα ρε φίλε.
Ούτε εσεμεσ, ούτε τίποτα. Το ζήλο που είδα δεν έχει καμμία σχέση με ΟΝΝΕΔ κλπ.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29568
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Μπαντριωντιγκές αλλαξοκωλιές. Ο Μυλωνάκης έφυγε απ' το ΑΡΤ, και πήγε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Μαρ 2019, 19:17

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
17 Μαρ 2019, 18:26
Golden Age έγραψε:
17 Μαρ 2019, 15:43
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:51
Τι να σου πω, ισως υπαρχει τοπικη διαφοροποίηση.
Όταν είδα τη νεολαία να ακτεβαίνει μαζικά στους δρόμμους για το Μακεδονικό, συνειδητοποίησα πως είμαι πια μεσήλιξ (ή έστω κατα προσέγγιση. ημιμεσήλιξ ας πούμε). Μέχρι τότε πίστευα τα ίδια με 'σένα.Η μαζική συμμετοχή της νεολαίας και μάλιστα με ισχυρή εθνική αντίληψη ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για 'μένα.
Στο πρώτο συλλαλητήριο πήγα. Παίζει στα 36 μου να ήμουν τεντυμπόις, στο 1% που είχε μαλλιά και μάλιστα μαύρα.
Για τις καταλήψεις άστο, εμείς κάναμε για να έχει καπότες στο κυλικείο, την περίοδο που ρίχναμε τον χάρακα για να δούμε τι χρώμα εσώρουχο φορά η καθηγήτρια.

Στους δρομμους επι τόσες φορές με τέτοιο ζήλο, δεν κατέβαιναν για να κάνουν χαβαλέ. Ούτε είχαν τέτοιο ζήλο επειδή έκαναν χαβαλέ. Ούτε συνέχιζαν τις καταλήψεις κόντρα στις απειλές και τις επιθέσεις παρακρατικών για χαβαλέ.

Ως μαθητής, έχω ζήσει καταλήψεις και πορείες για το νόμο Αρσένη. Καμμία σχέση.

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Μπαντριωντιγκές αλλαξοκωλιές. Ο Μυλωνάκης έφυγε απ' το ΑΡΤ, και πήγε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 17 Μαρ 2019, 19:24

Golden Age έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:16
-71 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:03
Golden Age έγραψε:
17 Μαρ 2019, 15:43


Όταν είδα τη νεολαία να ακτεβαίνει μαζικά στους δρόμμους για το Μακεδονικό, συνειδητοποίησα πως είμαι πια μεσήλιξ (ή έστω κατα προσέγγιση. ημιμεσήλιξ ας πούμε). Μέχρι τότε πίστευα τα ίδια με 'σένα.Η μαζική συμμετοχή της νεολαίας και μάλιστα με ισχυρή εθνική αντίληψη ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για 'μένα.
Ποια εθνική αντίληψη ρε χρυσέ αιώνα,μας δουλεύεις κυριακάτικο;Έπεσε EςEμEς από τα κεντρικά της δαπ/οννεδ,τώρα τα άλλα τα παιδάκια στα σχολεία στη β.Ελλάδα για να χάσουν το μάθημα πήγαν.Υπηρέτησες με κανά νεοδημοκράτη στο στρατό να σου χώνει μπιφτέκια από τα σφυριχτά που έριχνε στους καραβανάδες φίλους του και να κάνεις τις υπηρεσίες του όταν ήτανε αραχτός ντα κάπο;Ξύπνα ρε φίλε.
Ούτε εσεμεσ, ούτε τίποτα. Το ζήλο που είδα δεν έχει καμμία σχέση με ΟΝΝΕΔ κλπ.
Εσύ φίλε είσαι χρυσή αυγή;

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29568
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Μπαντριωντιγκές αλλαξοκωλιές. Ο Μυλωνάκης έφυγε απ' το ΑΡΤ, και πήγε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Μαρ 2019, 19:25

-71 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:24
Golden Age έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:16
-71 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:03


Ποια εθνική αντίληψη ρε χρυσέ αιώνα,μας δουλεύεις κυριακάτικο;Έπεσε EςEμEς από τα κεντρικά της δαπ/οννεδ,τώρα τα άλλα τα παιδάκια στα σχολεία στη β.Ελλάδα για να χάσουν το μάθημα πήγαν.Υπηρέτησες με κανά νεοδημοκράτη στο στρατό να σου χώνει μπιφτέκια από τα σφυριχτά που έριχνε στους καραβανάδες φίλους του και να κάνεις τις υπηρεσίες του όταν ήτανε αραχτός ντα κάπο;Ξύπνα ρε φίλε.
Ούτε εσεμεσ, ούτε τίποτα. Το ζήλο που είδα δεν έχει καμμία σχέση με ΟΝΝΕΔ κλπ.
Εσύ φίλε είσαι χρυσή αυγή;

Ναι

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Μπαντριωντιγκές αλλαξοκωλιές. Ο Μυλωνάκης έφυγε απ' το ΑΡΤ, και πήγε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 17 Μαρ 2019, 19:26

oldjedi έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:15
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
17 Μαρ 2019, 18:37
oldjedi έγραψε:
17 Μαρ 2019, 18:27

Μα εδω ακριβως βρισκεται η αντιφαση σου ...
Λες οτι δεν εισαι αριστερος , αλλα δεν σε ενδιαφερει αν η νεολαια εχει εθνικιστικα αισθηματα ...
Αριστερός, όχι κομμουνιστής, είμαι στα οικονομικά. Το υπόλοιπο πακέτο, που ενστερνίζονται και οι νεοφιλ, δεν με ενδιαφέρει.
Είμαι κατά των εθνικιστικών συναισθημάτων, γενικά είμαι σε μια ηλικία που γίνομαι όσο πάει και πιο μετριοπαθής. Το ότι είμαι Έλληνας ,διαμόρφωσε ασφαλώς την προσωπικότητα μου και δεν με κάνει από μόνο ούτε περήφανο, ούτε να ντρέπομαι, είναι απλά μια νοτιοευρωπαική πολιτισμική έκφραση.
:)

Με συγχωρεις που επιμενω , αλλα και παλι βλεπω αντιφαση ...
Τι παει να επι "αριστερος" ...Που και σε ποιο κρατος ανεπτυγμενο βλεπεις "αριστερη" οικονομικη πολιτικη ;; ... Η κοινωνικη πολιτικη ειναι καθηκον καθε πολιτισμενου δημοκρατικου κρατους , δεν ειναι μια ιδιοτητα της "αριστερας" , δεν εχει "αριστερο" προσημο ...Και καθε πολιτισμενο κρατος πρεπει να δαπανα χρηματα για την Υγεια των πολιτων του ... Οπως επισης καθε δημοκρατικο και πολιτισμενο κρατος εχει καθηκον να δινει ευκαιριες στους πολιτες του να βελτιωσουν την ζωη τους εργαζομενοι και οχι με επιδοματα ... Αυτο δεν απαγορευει σε αυτο το δημοκρατικο κρατος να ειναι εθνικιστικο , ισα-ισα που επιβαλλεται , γιατι η διεθνης πολιτικη , ειναι μια πολιτικη συμφεροντων και καθε πολιτισμενο δημοκρατικο κρατος εχει πρωτιστως καθηκον να υπερασπιζεται τα συμφεροντα των δικων του πολιτων ...
Η μετριοπαθεια σε καθε ανθρωπο , ειναι μια ιδιοτητα περιορισμενου χαρακτηρα ... Δεν θα επιδειξεις μετριοπαθεια , ΑΝ χρειαστει να υπερασπισεις το σπιτι σου , η τα συμφεροντα σου ... Η μετριοπαθεια πρεπει και ειναι επιλεκτικη ...

:wave:
Κοινωνικά κράτη παραχωρήθηκαν στους εργαζομένους λόγω της αριστεράς.Ακόμα και όταν δεξιά καθεστώτα κάνουν υποχωρήσεις προς το λαό (βλ. χίτλερ ας πούμε) το κάνουν για να μην στραφεί ο κόσμος στο σοσιαλισμό ή τον κομμουνισμό.Δεν τα παραχώρησε κανένα δημοκρατικό κράτος έτσι απλά,με αίμα κατακτήθηκαν τα όποια δικαιώματα.

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Μπαντριωντιγκές αλλαξοκωλιές. Ο Μυλωνάκης έφυγε απ' το ΑΡΤ, και πήγε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 17 Μαρ 2019, 19:28

Golden Age έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:25
-71 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:24
Golden Age έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:16


Ούτε εσεμεσ, ούτε τίποτα. Το ζήλο που είδα δεν έχει καμμία σχέση με ΟΝΝΕΔ κλπ.
Εσύ φίλε είσαι χρυσή αυγή;

Ναι
Πάντως ήταν τούρλα στους οννεδίτες/δαπίτες τα μασκαριλίκια στο σύνταγμα...έτυχε να δω και ένα χαλβά δαπίτη που γνώριζα φατσικά από τις σπουδές μου.Μιλάμε για σκληρό καρνάβαλο όχι αστεία,μέχρι και το σαμαρά το διασώστη μας δημοσίευσαν σε φωτογραφίες στο πρώτο θέμα ως λαϊκό αγωνιστή ενάντια στα δακρυγόνα...Επίσης εδώ που ζω ένα κοριτσάκι ελευθέρων ηθών 35άρα (διορισμένη σε μουσείο από τη νδ) μόνο κατέβηκε αν κρίνω από τις δημοσιεύσεις στα προφίλ στα μκδ.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Μπαντριωντιγκές αλλαξοκωλιές. Ο Μυλωνάκης έφυγε απ' το ΑΡΤ, και πήγε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 17 Μαρ 2019, 19:31

Golden Age έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:16
Το ζήλο που είδα δεν έχει καμμία σχέση με ΟΝΝΕΔ κλπ.
Τα μάτια μου ρε μλκ... Ο ζήλος είναι στην ονομαστική. Για όνομα του θεού.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29568
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Μπαντριωντιγκές αλλαξοκωλιές. Ο Μυλωνάκης έφυγε απ' το ΑΡΤ, και πήγε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Μαρ 2019, 19:32

-71 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:28
Golden Age έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:25
-71 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:24


Εσύ φίλε είσαι χρυσή αυγή;

Ναι
Πάντως ήταν τούρλα στους οννεδίτες/δαπίτες τα μασκαριλίκια στο σύνταγμα...έτυχε να δω και ένα χαλβά δαπίτη που γνώριζα φατσικά από τις σπουδές μου.Μιλάμε για σκληρό καρνάβαλο όχι αστεία,μέχρι και το σαμαρά το διασώστη μας δημοσίευσαν σε φωτογραφίες στο πρώτο θέμα ως λαϊκό αγωνιστή ενάντια στα δακρυγόνα...Επίσης εδώ που ζω ένα κοριτσάκι ελευθέρω ηθών διορισμένη σε μουσείο από τη νδ κατέβηκε αν κρίνω από τις δημοσιεύσεις στο προφίλ της στα μκδ.

Γνωστά αυτά, στα συλλαλητήρια κατέβηκαν και Νεοδημοκράτες, ακόμη και Λαφαζανικοί, για ψηφοθηρία. Αυτό δεν αναιρεί την ποιότητα της πλειοψηφία του κόσμου. Πολύ περισσότερο των μαθητών. Έχω παρακολουθήσει και πορείες τους. Ό,τι έκαναν, το πίστευαν.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29568
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Μπαντριωντιγκές αλλαξοκωλιές. Ο Μυλωνάκης έφυγε απ' το ΑΡΤ, και πήγε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Μαρ 2019, 19:33

Jolly Roger έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:31
Golden Age έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:16
Το ζήλο που είδα δεν έχει καμμία σχέση με ΟΝΝΕΔ κλπ.
Τα μάτια μου ρε μλκ... Ο ζήλος είναι στην ονομαστική. Για όνομα του θεού.
Δεν χρησιμοποίησα ονομαστική, αλλά αιτιατική. Μην κομμουνιστομπαχαλεύεις το νήμα.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Μπαντριωντιγκές αλλαξοκωλιές. Ο Μυλωνάκης έφυγε απ' το ΑΡΤ, και πήγε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 17 Μαρ 2019, 19:36

Golden Age έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:33
Jolly Roger έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:31
Golden Age έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:16
Το ζήλο που είδα δεν έχει καμμία σχέση με ΟΝΝΕΔ κλπ.
Τα μάτια μου ρε μλκ... Ο ζήλος είναι στην ονομαστική. Για όνομα του θεού.
Δεν χρησιμοποίησα ονομαστική, αλλά αιτιατική. Μην κομμουνιστομπαχαλεύεις το νήμα.
Για ξαναδιάβασε τι έγραψες:

"'Το ζήλο που είδα δεν έχει καμμία σχέση με ΟΝΝΕΔ κλπ."

Aν χρησιμοποίησες αιτιατική είναι λάθος όλο το επόμενο μέρος της πρότασης - σαν να λες "τον Μπάμπη δεν κοιμάται".

Αν χρησιμοποίησες ονομαστική - που μόνο έτσι έχει νόημα η συνέχεια της πρότασης - έπρεπε να γράψεις o ζήλος.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29568
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Μπαντριωντιγκές αλλαξοκωλιές. Ο Μυλωνάκης έφυγε απ' το ΑΡΤ, και πήγε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Μαρ 2019, 19:38

Jolly Roger έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:36
Golden Age έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:33
Jolly Roger έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:31


Τα μάτια μου ρε μλκ... Ο ζήλος είναι στην ονομαστική. Για όνομα του θεού.
Δεν χρησιμοποίησα ονομαστική, αλλά αιτιατική. Μην κομμουνιστομπαχαλεύεις το νήμα.
Για ξαναδιάβασε τι έγραψες:

"'Το ζήλο που είδα δεν έχει καμμία σχέση με ΟΝΝΕΔ κλπ."

Aν χρησιμοποίησες αιτιατική είναι λάθος όλο το επόμενο μέρος της πρότασης - σαν να λες "τον Μπάμπη δεν κοιμάται".

Αν χρησιμοποίησες ονομαστική - που μόνο έτσι έχει νόημα η συνέχεια της πρότασης - έπρεπε να γράψεις o ζήλος.
Το φραστικό μου σχήμα, είναι διαδεδομένο στην καθουμιλουμένη. Είναι σαν να λέω "το ζήλο που είδα, δεν τον έχω δει αλλού".

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Μπαντριωντιγκές αλλαξοκωλιές. Ο Μυλωνάκης έφυγε απ' το ΑΡΤ, και πήγε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 17 Μαρ 2019, 19:39

Golden Age έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:32
-71 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:28
Golden Age έγραψε:
17 Μαρ 2019, 19:25



Ναι
Πάντως ήταν τούρλα στους οννεδίτες/δαπίτες τα μασκαριλίκια στο σύνταγμα...έτυχε να δω και ένα χαλβά δαπίτη που γνώριζα φατσικά από τις σπουδές μου.Μιλάμε για σκληρό καρνάβαλο όχι αστεία,μέχρι και το σαμαρά το διασώστη μας δημοσίευσαν σε φωτογραφίες στο πρώτο θέμα ως λαϊκό αγωνιστή ενάντια στα δακρυγόνα...Επίσης εδώ που ζω ένα κοριτσάκι ελευθέρω ηθών διορισμένη σε μουσείο από τη νδ κατέβηκε αν κρίνω από τις δημοσιεύσεις στο προφίλ της στα μκδ.

Γνωστά αυτά, στα συλλαλητήρια κατέβηκαν και Νεοδημοκράτες, ακόμη και Λαφαζανικοί, για ψηφοθηρία. Αυτό δεν αναιρεί την ποιότητα της πλειοψηφία του κόσμου. Πολύ περισσότερο των μαθητών. Έχω παρακολουθήσει και πορείες τους. Ό,τι έκαναν, το πίστευαν.
Χρήσιμοι ηλίθιοι ήταν παρέα με θρασύδειλα τομάρια που πήραν το sms από την τοπική της νδ για κάθοδο.Το ότι υπάρχουν πάντα λίγοι ειλικρινείς ιδεολόγοι δεν αναιρεί ότι η μάζα πάντα απαρτίζεται από όσους περιγράφω.Ως προς τα παιδιά εξακολουθώ να πιστεύω ότι απλά γουστάρανε να χάσουνε μάθημα,ακολούθησε καφεδάκι και μετά μαθητικός πεοθηλασμός σε κάποιο σπίτι που ήταν άδειο από γονείς.Τα έχω ζήσει και γω στην ίδια κοινωνία ζούμε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών