γιατί πίνουμε ούζο τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Al Bundy

Re: γιατί πίνουμε ούζο τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 28 Μαρ 2019, 01:02

Στην Μυτιλήνη δεν παραγγέλνεις ένα ποτηράκι ούζο,παραγγέλνεις με μετρικό σύστημα το καραφάκι.
Σε κάθε καραφάκι σου φέρνουν και διαφορετικό πιάτο μεζέ.
Μόνο που ο μεζές,εκεί, δεν είναι 2 ελιές και μια ντομάτα...είναι μια μερίδα φαγητό!
Φαγητό ναι, μια ιμάμ,μια γιουβέτσι,μια καλαμαράκια τηγανιτά και πάει λέγοντας.

Μια φορά στα 17 μου χρόνια και μετά από 11 καραφάκια(με τρεις φίλους) πήγα να σηκωθώ από την καρέκλα λέγοντας "σιγά μωρέ,αυτό είναι το περιβόητο ούζο που μεθάει;" και βρέθηκα ανάσκελα στο πάτωμα να μετράω τις λάμπες του μαγαζιού.

Άτιμο πράμα ακόμε και με μεζέδες. :D

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11626
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: γιατί πίνουμε ούζο τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 28 Μαρ 2019, 01:03

the comet the course the tail έγραψε:
28 Μαρ 2019, 00:56
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
28 Μαρ 2019, 00:33
the comet the course the tail έγραψε:
28 Μαρ 2019, 00:24
θυμάμαι κάποτε είχαμε πάει για ούζα σαν πρωτοετείς φοιτητές με κάτι φίλους... παίρνουμε καραφάκια, παίρνουμε και μια μεγάλη ποικιλία... και οι αρκουδιαραίοι με το που ήρθε η ποικιλία πλακώσανε και την φάγανε σαν λιμασμένοι... αυτό δεν θα το ξεχάσω ποτέ... θεωρώ επίσης μεγάλη βλαχιά να βγαίνεις βράδυ για φαΐ, σε στυλ ο καθένας την μερίδα του και τρώμε να σκάσουμε (ειδικά αν συνοδεύεται το φαΐ με κοκα-κόλα ή μπύρα, αναψυκτικά δηλαδή, μου ανάβουν τα λαμπάκια), αντί να τσιμπολογάς μεζέδες, να πίνεις και να κουβεντιάζεις σαν άνθρωπος...
εαν παραγγείλατε λες και δεν υπήρχε αυριο καλά έκανε και τα έφαγε..
κάτι ξέρανε παλιά στα καφενεία που φέρνανε από ένα πιατελάκι μεζέ στον καθένα ε;

τώρα π.χ. αν πεις δύο ούζα με μεζέ, σου φέρνουν διπλό μεζέ σε ένα πιάτο. ένα γάβρο, ένα τυράκι, ένα αγγούρι, μια ελιά. δεν απλώνεις όμως στο 2ο γάβρο ή αγγούρι ρε φίλε. :smt018 μάθε τρόπους... εκτός κι αν γίνει κατόπιν συνεννόησης...
άλλο το ένα άλλο το άλλο.
όταν παραγγέλνεις ένα σωρό φαι σόρρυ αλλά είναι κρίμα να πεταχτεί. αλλιώς παραγγέλνεις ελάχιστα πράγματα. προσωπικά δεν μ'αρέσει το φαί. δε βγαίνω και δεν περνάω καλά.

τώρα για τό άλλο δεν με απασχολεί.ας το φάει δεν είμαι τόσο κολλημένη ούτε κέρατα θα βγάλω αν δεν το φάω. χαλάλι του.


τα παλιά καφενεία τα νέα καφενεία... σκέτο καφενεία. δεν είναι ντροπή πια ,αφού πηγαίνουν και γυναίκες! :8)
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός
Je suis Joost Klein

Al Bundy

Re: γιατί πίνουμε ούζο τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 28 Μαρ 2019, 01:05

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:03


τα παλιά καφενεία τα νέα καφενεία... σκέτο καφενεία. δεν είναι ντροπή πια ,αφού πηγαίνουν και γυναίκες! :8)
Αυτή είναι η ντροπή... :roll:

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11626
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: γιατί πίνουμε ούζο τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 28 Μαρ 2019, 01:05

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
28 Μαρ 2019, 00:46
brb και tyt έγραψε:
27 Μαρ 2019, 22:05
Άκου ούζο. Άκου τσίπουρο με γλυκάνισο.

Αιτία μπαν και τα δύο. :roll:
Ούζο και τσίπουρο γτπ. Ποιο μαλακία ποτό,ειδικά από το χωρίς γλυκάνισο δεν υπάρχει. Απλά σε βαράει, χωρίς γεύση. Μόνο για αλκοολικούς χωρικούς ή Ρώσους είναι αυτα.
Έχω πιει τόνους,αλλά με το ζόρι.
Ρακί πίνεις όμως και δε πίνεις τσίπουρο(χωρίς γλυκάνισο) Το ίδιο πράμα είναι ,μα το ίδιο..
Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
28 Μαρ 2019, 00:42
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
28 Μαρ 2019, 00:41

μάλλον δεν το ευχαριστιέσαι για να σου φαίνεται λίγο.
Επειδή το φχαριστιέται του φαίνεται λίγο... :roll:
όχι όταν είναι λίγο και μυριστο το ευχαριστιέσαι. αλλιώς απλά κάνεις κατανάλωση!
ας πίνει τόσο για να μην έχει θεματα!
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός
Je suis Joost Klein

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11626
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: γιατί πίνουμε ούζο τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 28 Μαρ 2019, 01:06

Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:05
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:03


τα παλιά καφενεία τα νέα καφενεία... σκέτο καφενεία. δεν είναι ντροπή πια ,αφού πηγαίνουν και γυναίκες! :8)
Αυτή είναι η ντροπή... :roll:
:hungergirl::hungergirl:
είμαστε η σπορά των ηττημένων :lol::lol::lol:
επανάσταση!!
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός
Je suis Joost Klein

the comet the course the tail

Re: γιατί πίνουμε ούζο τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 28 Μαρ 2019, 01:06

Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:02
Στην Μυτιλήνη δεν παραγγέλνεις ένα ποτηράκι ούζο,παραγγέλνεις με μετρικό σύστημα το καραφάκι.
Σε κάθε καραφάκι σου φέρνουν και διαφορετικό πιάτο μεζέ.
Μόνο που ο μεζές,εκεί, δεν είναι 2 ελιές και μια ντομάτα...είναι μια μερίδα φαγητό!
Φαγητό ναι, μια ιμάμ,μια γιουβέτσι,μια καλαμαράκια τηγανιτά και πάει λέγοντας.

Μια φορά στα 17 μου χρόνια και μετά από 11 καραφάκια(με τρεις φίλους) πήγα να σηκωθώ από την καρέκλα λέγοντας "σιγά μωρέ,αυτό είναι το περιβόητο ούζο που μεθάει;" και βρέθηκα ανάσκελα στο πάτωμα να μετράω τις λάμπες του μαγαζιού.

Άτιμο πράμα ακόμε και με μεζέδες. :D
αυτό με τους μεγάλους μεζέδες στο ούζο είναι νέα μόδα. πρακτικά είναι λάθος. ούτε το ευχαριστιέσαι, ούτε την ακούς όπως πρέπει. το ούζο πάει με λίγα, λιγοστά ορεκτικά και στην ανάγκη, αργότερα τρως και δύο πιτόγυρα :oops: , γιατί σε έχει κόψει. τι θα κάνεις;

Al Bundy

Re: γιατί πίνουμε ούζο τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 28 Μαρ 2019, 01:08

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:06
Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:05
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:03


τα παλιά καφενεία τα νέα καφενεία... σκέτο καφενεία. δεν είναι ντροπή πια ,αφού πηγαίνουν και γυναίκες! :8)
Αυτή είναι η ντροπή... :roll:
:hungergirl::hungergirl:
είμαστε η σπορά των ηττημένων :lol::lol::lol:
επανάσταση!!
Τι κόΖμο παραδίδουμε στα παιδιά μας και δη στους γιους μας... :oops:

the comet the course the tail

Re: γιατί πίνουμε ούζο τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 28 Μαρ 2019, 01:09

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:03
the comet the course the tail έγραψε:
28 Μαρ 2019, 00:56
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
28 Μαρ 2019, 00:33


εαν παραγγείλατε λες και δεν υπήρχε αυριο καλά έκανε και τα έφαγε..
κάτι ξέρανε παλιά στα καφενεία που φέρνανε από ένα πιατελάκι μεζέ στον καθένα ε;

τώρα π.χ. αν πεις δύο ούζα με μεζέ, σου φέρνουν διπλό μεζέ σε ένα πιάτο. ένα γάβρο, ένα τυράκι, ένα αγγούρι, μια ελιά. δεν απλώνεις όμως στο 2ο γάβρο ή αγγούρι ρε φίλε. :smt018 μάθε τρόπους... εκτός κι αν γίνει κατόπιν συνεννόησης...
άλλο το ένα άλλο το άλλο.
όταν παραγγέλνεις ένα σωρό φαι σόρρυ αλλά είναι κρίμα να πεταχτεί. αλλιώς παραγγέλνεις ελάχιστα πράγματα. προσωπικά δεν μ'αρέσει το φαί. δε βγαίνω και δεν περνάω καλά.

τώρα για τό άλλο δεν με απασχολεί.ας το φάει δεν είμαι τόσο κολλημένη ούτε κέρατα θα βγάλω αν δεν το φάω. χαλάλι του.


τα παλιά καφενεία τα νέα καφενεία... σκέτο καφενεία. δεν είναι ντροπή πια ,αφού πηγαίνουν και γυναίκες! :8)
ρε κουλούρι που είδες ότι παραγγείλαμε ένα σωρό φαΐ; μια ποικιλία πήραμε για 5-6 άτομα και καραφάκια. πρόλαβα να βάλω στο στόμα μου δύο μπουκιές και μετά την φάγανε και μείναμε ξεροσφύρι. συγκεντρώσου λίγο πλιζ.

Al Bundy

Re: γιατί πίνουμε ούζο τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 28 Μαρ 2019, 01:10

the comet the course the tail έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:06

αυτό με τους μεγάλους μεζέδες στο ούζο είναι νέα μόδα. πρακτικά είναι λάθος. ούτε το ευχαριστιέσαι, ούτε την ακούς όπως πρέπει. το ούζο πάει με λίγα, λιγοστά ορεκτικά και στην ανάγκη, αργότερα τρως και δύο πιτόγυρα :oops: , γιατί σε έχει κόψει. τι θα κάνεις;
Νέα μόδα;
Γράφω πως τότε ήμανε 17 χρονώνε...πρέπει νάχουν περάσει πάνω από 35 χρόνια!@ :wink

the comet the course the tail

Re: γιατί πίνουμε ούζο τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 28 Μαρ 2019, 01:17

Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:10
the comet the course the tail έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:06

αυτό με τους μεγάλους μεζέδες στο ούζο είναι νέα μόδα. πρακτικά είναι λάθος. ούτε το ευχαριστιέσαι, ούτε την ακούς όπως πρέπει. το ούζο πάει με λίγα, λιγοστά ορεκτικά και στην ανάγκη, αργότερα τρως και δύο πιτόγυρα :oops: , γιατί σε έχει κόψει. τι θα κάνεις;
Νέα μόδα;
Γράφω πως τότε ήμανε 17 χρονώνε...πρέπει νάχουν περάσει πάνω από 35 χρόνια!@ :wink
εντάξει, μάλλον θα εννοείς μεγάλη μερίδα στη μέση για 3-4 άτομα... και μετά άλλη μερίδα... αλλά και πάλι, ιμάμ και γιουβέτσι με ούζο; :xena: μάλλον σας είδαν φαγανούς και τους είχαν περισσέψει από το σ/κ.

αυτό με τους διαφορετικούς μεζέδες σε κάθε γύρα παλιά ήταν κανόνας, αλλά πλέον δεν το εφαρμόζουν όλοι.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: γιατί πίνουμε ούζο τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 28 Μαρ 2019, 01:20

Πάνας έγραψε:
28 Μαρ 2019, 00:59

Δεν λέμε να πιεις μια θάλασσα με χωνί, όσο να σου φτιάξει το κέφι σιγά σιγά με χταποδάκι μύδια κλπ.. όσο για το τσάι μου το είπατε αφού το έφτιαξα, τώρα ε΄να αργά.
Δεν μου το φτιάχνει ρε,μου το χαλάει. Με πονάει απλά το στομάχι και το κεφάλι μου.
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:05


Ρακί πίνεις όμως και δε πίνεις τσίπουρο(χωρίς γλυκάνισο) Το ίδιο πράμα είναι ,μα το ίδιο..
Δεν μπορώ να το κατεβάσω το τσίπουρο σκέτο, δεν μου αρέσει η γεύση. Το άλλο έχει μέλι,κανέλα,γαρύφαλο και μου κάθεται ωραία. Αλλά με βαράει και αυτό,όπως και το 99,99 των ανθρώπων... κάποιοι μένουν αλώβητοι.
the comet the course the tail έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:00


μετά τα ορντερβ τρώς ρε άνθρωπε... το καθένα στη σειρά του...
Είμαι καράβλαχος. Θέλω ένα κιλό κρέας και καμιά ντομάτα. Δεν μου αρέσει να πίνω αλκόολ με το φαγητό, μόνο καμιά Σουρωτή.

Al Bundy

Re: γιατί πίνουμε ούζο τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 28 Μαρ 2019, 01:22

the comet the course the tail έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:17
Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:10
the comet the course the tail έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:06

αυτό με τους μεγάλους μεζέδες στο ούζο είναι νέα μόδα. πρακτικά είναι λάθος. ούτε το ευχαριστιέσαι, ούτε την ακούς όπως πρέπει. το ούζο πάει με λίγα, λιγοστά ορεκτικά και στην ανάγκη, αργότερα τρως και δύο πιτόγυρα :oops: , γιατί σε έχει κόψει. τι θα κάνεις;
Νέα μόδα;
Γράφω πως τότε ήμανε 17 χρονώνε...πρέπει νάχουν περάσει πάνω από 35 χρόνια!@ :wink
εντάξει, μάλλον θα εννοείς μεγάλη μερίδα στη μέση για 3-4 άτομα... και μετά άλλη μερίδα... αλλά και πάλι, ιμάμ και γιουβέτσι με ούζο; :xena: μάλλον σας είδαν φαγανούς και τους είχαν περισσέψει από το σ/κ.

αυτό με τους διαφορετικούς μεζέδες σε κάθε γύρα παλιά ήταν κανόνας, αλλά πλέον δεν το εφαρμόζουν όλοι.
Δεν ήταν για μας...ήταν έτσι το σύστημα...μια μερίδα κανονική (από ότιδήποτε) σε κάθε καραφάκι.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11626
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: γιατί πίνουμε ούζο τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 28 Μαρ 2019, 01:23

the comet the course the tail έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:09
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:03
the comet the course the tail έγραψε:
28 Μαρ 2019, 00:56


κάτι ξέρανε παλιά στα καφενεία που φέρνανε από ένα πιατελάκι μεζέ στον καθένα ε;

τώρα π.χ. αν πεις δύο ούζα με μεζέ, σου φέρνουν διπλό μεζέ σε ένα πιάτο. ένα γάβρο, ένα τυράκι, ένα αγγούρι, μια ελιά. δεν απλώνεις όμως στο 2ο γάβρο ή αγγούρι ρε φίλε. :smt018 μάθε τρόπους... εκτός κι αν γίνει κατόπιν συνεννόησης...
άλλο το ένα άλλο το άλλο.
όταν παραγγέλνεις ένα σωρό φαι σόρρυ αλλά είναι κρίμα να πεταχτεί. αλλιώς παραγγέλνεις ελάχιστα πράγματα. προσωπικά δεν μ'αρέσει το φαί. δε βγαίνω και δεν περνάω καλά.

τώρα για τό άλλο δεν με απασχολεί.ας το φάει δεν είμαι τόσο κολλημένη ούτε κέρατα θα βγάλω αν δεν το φάω. χαλάλι του.


τα παλιά καφενεία τα νέα καφενεία... σκέτο καφενεία. δεν είναι ντροπή πια ,αφού πηγαίνουν και γυναίκες! :8)
ρε κουλούρι που είδες ότι παραγγείλαμε ένα σωρό φαΐ; μια ποικιλία πήραμε για 5-6 άτομα και καραφάκια. πρόλαβα να βάλω στο στόμα μου δύο μπουκιές και μετά την φάγανε και μείναμε ξεροσφύρι. συγκεντρώσου λίγο πλιζ.
τι να συγκεντρωθώ ρε άνθρωπε εσυ γκρινιάζεις για το φαί.
δες τι έγραψες πιο πάνω.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός
Je suis Joost Klein

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: γιατί πίνουμε ούζο τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 28 Μαρ 2019, 01:24

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:20
Πάνας έγραψε:
28 Μαρ 2019, 00:59

Δεν λέμε να πιεις μια θάλασσα με χωνί, όσο να σου φτιάξει το κέφι σιγά σιγά με χταποδάκι μύδια κλπ.. όσο για το τσάι μου το είπατε αφού το έφτιαξα, τώρα ε΄να αργά.
Δεν μου το φτιάχνει ρε,μου το χαλάει. Με πονάει απλά το στομάχι και το κεφάλι μου.
Εγώ νομίζω πως μας δουλεύεις, αν παθαίνεις κάτι τέτοιο τότε πρέπει να το παθαίνεις με όλα τα άσπρα ποτά.
the end

Al Bundy

Re: γιατί πίνουμε ούζο τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 28 Μαρ 2019, 01:26

Πάνας έγραψε:
28 Μαρ 2019, 01:24

Εγώ νομίζω πως μας δουλεύεις, αν παθαίνεις κάτι τέτοιο τότε πρέπει να το παθαίνεις με όλα τα άσπρα ποτά.
Ναι...ειδικά με το γάλα καρύδας. :P

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών