Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, κ.α.
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 29 Μαρ 2019, 12:15

Διαφωνω με απαγορευση οποιασδηποτε θεατρικης παραστασεις. Αλλα εγω δεν ειμαι φασιστας.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Μαρ 2019, 12:20

foscilis έγραψε:
29 Μαρ 2019, 09:20
να διαμαρτυρηθούν που η Γαλλία διατηρεί τα νομίσματα όλων των αφρικανικών πρώην αποικιών της συνδεδεμένα με το δικό της ώστε να ελέγχει πλήρως το μεταξύ τους εμπορικό ισοζύγιο δεν τους περνάει από το μυαλό. Οι μαύρες μάσκες τους μάραναν τους πουστόφλωρες.

:smt005:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Μαρ 2019, 12:22

Αφιερωμένο ρε.

Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 29 Μαρ 2019, 12:46

Να σου πω. Κατ' αρχάς, δεν διαφωνώ με τα περισσότερα που γράφει το link που έδωσες, αν και δεν το μελέτησα και διεξοδικά (στη δουλειά είμαι).
Ο Τόλκιν ήταν ρατσιστής, αυτό είναι γνωστό, το δείχνει άλλωστε σε πολλά σημεία του έργου του (οι κακοί Ανατολίτες που πήγαν με τον μαύρο Σάουρον πχ).

Η διαφωνία μου είναι, πρώτον στο κατά πόσο θα πρέπει να εξεταστεί το έργο του βάσει της εποχής που γράφτηκε και των επιρροών που είχε ο συγγραφέας από το περιβάλλον του και το τότε στάτους και δεύτερον στο αν θα πρέπει, εφόσον κάποιος αποφασίσει να το αναπαράγει με κάποιον τρόπο, να του αλλάξει τα φώτα για να μην ξεφεύγει από την pc υστερία των ημερών μας. Γιατί πιστεύω ότι το πράγμα έχει ξεφύγει από τα λογικά όρια και πιάνει επίπεδα υστερίας, σε πολλές περιπτώσεις.


Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 29 Μαρ 2019, 12:57

Χαοτικός έγραψε:
29 Μαρ 2019, 12:03
SpoilerShow
shrike έγραψε:
29 Μαρ 2019, 11:26
Χαοτικός έγραψε:
28 Μαρ 2019, 23:18


Τι λες ρε; Δεν μίλησα για καμία παράσταση. Ούτε καν ξέρω αυτούς τους φορείς που αναφέρονται. Γραμμένους τους έχω. Εδώ γράφω το ΚΚΕ που είναι και δικοί μας, αυτούς;
Αναφέρομαι στα αντανακλαστικά των καμένων που ψάχνονται διαρκώς να την πουνε στον αντιρατσιμό γενικά επειδή τους χαλάει τη σούπα. Επειδή θεωρούν το λίπος τους ανώτερο βιοχημικά και με την πεποίθηση αυτή πορεύονται ευτυχισμένοι.
Λέρα σου λέω.
Και με τα αντανακλαστικά των καμένων αντιρατσιστών τι γίνεται ρε συ; Που κάθονται και ξεψαχνίζουν έργα που γράφτηκαν πριν δεκαετίες, αιώνες, χιλιετίες κάποιες φορές και τα (λογο)κρίνουν με τα σημερινά δεδομένα;

Πρόσφατα είδα τη μίνι σειρά "And then there was none", ξέρεις το γνωστό "10 μικροί νέγροι" της Αγκάθα Κρίστι (εναλλακτικός τίτλος ήταν αυτός).
Στο περίφημο ποιηματάκι του έργου, έχουν αντικαταστήσει τη λέξη "Νέγροι" ή "Ινδιάνοι" (ανάλογα με τη γλώσσα), με τη λέξη "στρατιώτες".
Δηλαδή, έλεος ρε πστ μου. Μην το γυρίζεις καν, αν το θεωρείς ρατσιστικό. Τι πας και μου αλλάζεις τα κείμενα σήμερα, σε ένα έργο που γράφτηκε μισό αιώνα πριν;
Τι να σου πω; Μάλλον είμαστε σε κάποια μεταβατική περίοδο. Όταν έβλεπα εικόνες από το 1910 περίπου (μπορεί να είναι και λάθος κάνα δυο δεκαετίες, δεν ξέρω) με το μωράκι το μαυράκι και την οικογένεια μέσα σε κλουβί και περιφραγμένο για να βλέπει ο κόσμος μου ερχότανε να δολοφονήσω. Δεν ξέρω ποιον. Έτσι φανταστικά. Όταν έβλεπες και ρατσιστικές φωνές να προκαλούν και ένιωθες ότι αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ καθώς έβλεπες την κοινωνία πόσο αντιδραστικά πορεύεται, σου ενισχύεται αυτή η οργή που γίνεται μίσος. κατάφεραν τα κινήματα να αλλάξουν κάτι. Σε συνδυασμό βέβαια και με το νέο προσανατολισμό του καπιταλισμού, που άλλωστε μπορεί να σου καταπιέζει την θρησκεία και άλλωστε σου την προωθεί και την προστατεύει. Είμαστε λοιπόν σε φάση που είναι χρήσιμες για τον καπιταλισμό ακόμα και οι διαφορετικότητες. Τα κινήματα βέβαια ικανοποιήθηκαν. Τι γίνεται λοιπόν και υπάρχει η μαλακία που λες;
Νομίζω ψυχολογικό είναι. Για να πειστούν κάποιοι ότι είναι υπολογίσιμοι πια από την κοινωνία δοκιμάζουν και τον παρακμιακό φαινότυπο. Δοκιμάζουν και την δύναμη εξουσίας που θα μπορούσαν να έχουν.
Και σε άλλους τομείς το βλέπεις, τα εθνικά ζητήματα πχ. Να προωθείς τον σωβινισμό μιας άλλης εθνότητας ενάντια στο δικό σου, μόνο και μόνο για να την πεις στους εδώ σωβινιστές. Κι εγώ θα το κάνω αμα μου τη σπάσουνε πολύ.
Αλλά το κακό είναι ότι μερικά παιδάκια από τη δική μου πλευρά θα μπερδευτούν και θα νομίζουν ότι αυτό είναι το σωστό, να γαμάς τη λογική.
Εγώ πάλι φίλε πιστεύω ότι φταίνε κυρίως οι ενοχές και οι τύψεις για όλα αυτά που γίνονται. Αν παρατηρήσεις, η υστερία (που λέω και στο προηγούμενο ποστ μου) εμφανίζεται κυρίως σε χώρες που έχουν διαπράξει πραγματικά εγκλήματα σε ό,τι αφορά τον ρατσισμό στο παρελθόν, όπως οι ΗΠΑ, η Γαλλία κλπ. Τους πιάνουν οι τύψεις, που μέχρι πρόσφατα βλέπανε (και χρησιμοποιούσανε, κυρίως) κάποιους συνανθρώπους τους σαν να ήταν ανθρωποειδή ή υπάνθρωποι κι αρχίζουν τώρα τις μαλακίες μπας και πετάξουν τη ρετσινιά από πάνω τους.

Όσο για τις ενοχές που λέω, δεν αφορούν μόνο το παρελθόν. Ακόμα και σήμερα, υπάρχουν εκεί αρκετοί που τους βλέπουν μ' αυτόν τον τρόπο, και μάλιστα άνθρωποι που δεν ανήκουν σε τίποτα ακροδεξιές ομάδες (οι οποίοι θα το περηφανεύονταν κιόλας), αλλά "απλοί καθημερινοί" τύποι, που φωνάζουν περί πολιτικής ορθότητας, απλά και μόνο για να κρύψουν την αποστροφή/απέχθεια/αντιπάθεια (διάλεξε επίπεδο ξενοφοβίας) που έχουν βαθιά στο μυαλό τους. Έτσι πιστεύω, δηλαδή...


Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 29 Μαρ 2019, 13:05

shrike έγραψε:
29 Μαρ 2019, 12:46
Να σου πω. Κατ' αρχάς, δεν διαφωνώ με τα περισσότερα που γράφει το link που έδωσες, αν και δεν το μελέτησα και διεξοδικά (στη δουλειά είμαι).
Ο Τόλκιν ήταν ρατσιστής, αυτό είναι γνωστό, το δείχνει άλλωστε σε πολλά σημεία του έργου του (οι κακοί Ανατολίτες που πήγαν με τον μαύρο Σάουρον πχ).

Η διαφωνία μου είναι, πρώτον στο κατά πόσο θα πρέπει να εξεταστεί το έργο του βάσει της εποχής που γράφτηκε και των επιρροών που είχε ο συγγραφέας από το περιβάλλον του και το τότε στάτους και δεύτερον στο αν θα πρέπει, εφόσον κάποιος αποφασίσει να το αναπαράγει με κάποιον τρόπο, να του αλλάξει τα φώτα για να μην ξεφεύγει από την pc υστερία των ημερών μας. Γιατί πιστεύω ότι το πράγμα έχει ξεφύγει από τα λογικά όρια και πιάνει επίπεδα υστερίας, σε πολλές περιπτώσεις.
Κοίτα έχουν μπει σε ένα μύλο και έχουν αλεστεί όλες οι έννοιες, κι έχει βγει ένα συνοθύλευμα. άλλο κάποιος ακολουθεί στερεότυπα, άλλο είναι ρατσιστής. ο ρατσισμός είναι μία συνειδητή ιδεολογία και πρακτική. είναι σουρεαλιστικό να λέει κανείς κάποιον ρατσιστή για χαρακτήρες που έγραψε σε ένα βιβλίο φάντασυ.

σε κάθε περίπτωση ο τόλκιν μυθολογικοποιεί την ιστορική μνήμη της χώρας του, ή μάλλον της δ. ευρώπης. Τα ιστορικά πρότυπα για τα ορκ είναι οι τούρκοι και των συμμάχων του σόρον οι αραπάδες, πώς να το κάνουμε δηλαδή; Αν μυθολογικοποιούσε την ελληνική εμπειρία, θα έπρεπε να προσθέσει και μια φυλή γερμανικών ορκ, που να έρχεται από τα δυτικά, για να βγάζει νόημα.

Άβαταρ μέλους
Alchemist501
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 02 Μαρ 2019, 23:57

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alchemist501 » 29 Μαρ 2019, 13:11

shrike έγραψε:
29 Μαρ 2019, 12:46
Να σου πω. Κατ' αρχάς, δεν διαφωνώ με τα περισσότερα που γράφει το link που έδωσες, αν και δεν το μελέτησα και διεξοδικά (στη δουλειά είμαι).
Ο Τόλκιν ήταν ρατσιστής, αυτό είναι γνωστό, το δείχνει άλλωστε σε πολλά σημεία του έργου του (οι κακοί Ανατολίτες που πήγαν με τον μαύρο Σάουρον πχ).

Η διαφωνία μου είναι, πρώτον στο κατά πόσο θα πρέπει να εξεταστεί το έργο του βάσει της εποχής που γράφτηκε και των επιρροών που είχε ο συγγραφέας από το περιβάλλον του και το τότε στάτους και δεύτερον στο αν θα πρέπει, εφόσον κάποιος αποφασίσει να το αναπαράγει με κάποιον τρόπο, να του αλλάξει τα φώτα για να μην ξεφεύγει από την pc υστερία των ημερών μας. Γιατί πιστεύω ότι το πράγμα έχει ξεφύγει από τα λογικά όρια και πιάνει επίπεδα υστερίας, σε πολλές περιπτώσεις.
Οι Ανατολίτες δεν ήταν κακοί, ο Σάουρον τους διεφθειρε.
Δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο, αλλο να είσαι κακός εκ φύσεως, άλλο να είσαι καλός φυσιολογικός άνθρωπος και να χειροτερέψες επειδή ο κυριολεκτικος Σατανάς σε αλλαξε
“A half-truth is even more dangerous than a lie. A lie, you can detect at some stage, but half a truth is sure to mislead you for long.”

― Anurag Shourie

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 29 Μαρ 2019, 13:17

Κουρκούας έγραψε:
29 Μαρ 2019, 13:05
shrike έγραψε:
29 Μαρ 2019, 12:46
Να σου πω. Κατ' αρχάς, δεν διαφωνώ με τα περισσότερα που γράφει το link που έδωσες, αν και δεν το μελέτησα και διεξοδικά (στη δουλειά είμαι).
Ο Τόλκιν ήταν ρατσιστής, αυτό είναι γνωστό, το δείχνει άλλωστε σε πολλά σημεία του έργου του (οι κακοί Ανατολίτες που πήγαν με τον μαύρο Σάουρον πχ).

Η διαφωνία μου είναι, πρώτον στο κατά πόσο θα πρέπει να εξεταστεί το έργο του βάσει της εποχής που γράφτηκε και των επιρροών που είχε ο συγγραφέας από το περιβάλλον του και το τότε στάτους και δεύτερον στο αν θα πρέπει, εφόσον κάποιος αποφασίσει να το αναπαράγει με κάποιον τρόπο, να του αλλάξει τα φώτα για να μην ξεφεύγει από την pc υστερία των ημερών μας. Γιατί πιστεύω ότι το πράγμα έχει ξεφύγει από τα λογικά όρια και πιάνει επίπεδα υστερίας, σε πολλές περιπτώσεις.
Κοίτα έχουν μπει σε ένα μύλο και έχουν αλεστεί όλες οι έννοιες, κι έχει βγει ένα συνοθύλευμα. άλλο κάποιος ακολουθεί στερεότυπα, άλλο είναι ρατσιστής. ο ρατσισμός είναι μία συνειδητή ιδεολογία και πρακτική. είναι σουρεαλιστικό να λέει κανείς κάποιον ρατσιστή για χαρακτήρες που έγραψε σε ένα βιβλίο φάντασυ.

σε κάθε περίπτωση ο τόλκιν μυθολογικοποιεί την ιστορική μνήμη της χώρας του, ή μάλλον της δ. ευρώπης. Τα ιστορικά πρότυπα για τα ορκ είναι οι τούρκοι και των συμμάχων του σόρον οι αραπάδες, πώς να το κάνουμε δηλαδή; Αν μυθολογικοποιούσε την ελληνική εμπειρία, θα έπρεπε να προσθέσει και μια φυλή γερμανικών ορκ, που να έρχεται από τα δυτικά, για να βγάζει νόημα.
Να σου πω. Εγώ σε ό,τι αφορά Ορκς κλπ δεν θεώρησα ρατσιστική την τοποθέτηση του Τόλκιν. Ναι, κάνει μπαμ ότι μιλάει για Τούρκους ή κάτι αντίστοιχο, αλλά δεν μου έδωσε αυτήν την εντύπωση όταν διάβαζα το βιβλίο. Άλλο αν κι εγώ ο ίδιος, όποτε ακούω τίποτα τούρκικα στην τηλεόραση λέω "άλλαξ' το γαμώτο, δεν τα αντέχω τα όρκικα" ή σιγοντάρω με τίποτα "ας ναζγκ τουρμπατουλούκ" και τα ρέστα :lol:

Εμένα προσωπικά, και αναφέρομαι στην ανάγνωση του βιβλίου (πριν πολλάααααα χρόνια), αυτό που μου άφησε μια ρατσιστική πινελιά από μεριάς Τόλκιν ήταν η αναφορά στους Ανατολίτες. Θυμάμαι, κάπως γενικά βέβαια, δεν έχω κανένα βιβλίο κοντά μου για να ψάξω τις ακριβείς εκφράσεις, ότι μιλούσε για τους "μελαμψούς Ανατολίτες" που φυσικά πήγαν με τον Σάουρον επειδή αυτοί πάντα ακολουθούσαν το κακό και ήταν ενάντια σε κάθε τι καλό και φωτεινό και κάτι τέτοια.


Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 29 Μαρ 2019, 13:18

Alchemist501 έγραψε:
29 Μαρ 2019, 13:11
shrike έγραψε:
29 Μαρ 2019, 12:46
Να σου πω. Κατ' αρχάς, δεν διαφωνώ με τα περισσότερα που γράφει το link που έδωσες, αν και δεν το μελέτησα και διεξοδικά (στη δουλειά είμαι).
Ο Τόλκιν ήταν ρατσιστής, αυτό είναι γνωστό, το δείχνει άλλωστε σε πολλά σημεία του έργου του (οι κακοί Ανατολίτες που πήγαν με τον μαύρο Σάουρον πχ).

Η διαφωνία μου είναι, πρώτον στο κατά πόσο θα πρέπει να εξεταστεί το έργο του βάσει της εποχής που γράφτηκε και των επιρροών που είχε ο συγγραφέας από το περιβάλλον του και το τότε στάτους και δεύτερον στο αν θα πρέπει, εφόσον κάποιος αποφασίσει να το αναπαράγει με κάποιον τρόπο, να του αλλάξει τα φώτα για να μην ξεφεύγει από την pc υστερία των ημερών μας. Γιατί πιστεύω ότι το πράγμα έχει ξεφύγει από τα λογικά όρια και πιάνει επίπεδα υστερίας, σε πολλές περιπτώσεις.
Οι Ανατολίτες δεν ήταν κακοί, ο Σάουρον τους διεφθειρε.
Δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο, αλλο να είσαι κακός εκ φύσεως, άλλο να είσαι καλός φυσιολογικός άνθρωπος και να χειροτερέψες επειδή ο κυριολεκτικος Σατανάς σε αλλαξε
Φίλε, αλλιώς το θυμάμαι αλλά όπως είπα και στον Κουρκούα έχει πολλά χρόνια που το διάβασα. Μπορεί και να κάνω λάθος.
Όταν βρω χρόνο (κι αν το θυμηθώ βέβαια... :oops: ) θα ψάξω και θα βρω ακριβώς πως το είχε γράψει.


Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 29 Μαρ 2019, 13:46

shrike έγραψε:
29 Μαρ 2019, 13:17
Κουρκούας έγραψε:
29 Μαρ 2019, 13:05
shrike έγραψε:
29 Μαρ 2019, 12:46

Να σου πω. Κατ' αρχάς, δεν διαφωνώ με τα περισσότερα που γράφει το link που έδωσες, αν και δεν το μελέτησα και διεξοδικά (στη δουλειά είμαι).
Ο Τόλκιν ήταν ρατσιστής, αυτό είναι γνωστό, το δείχνει άλλωστε σε πολλά σημεία του έργου του (οι κακοί Ανατολίτες που πήγαν με τον μαύρο Σάουρον πχ).

Η διαφωνία μου είναι, πρώτον στο κατά πόσο θα πρέπει να εξεταστεί το έργο του βάσει της εποχής που γράφτηκε και των επιρροών που είχε ο συγγραφέας από το περιβάλλον του και το τότε στάτους και δεύτερον στο αν θα πρέπει, εφόσον κάποιος αποφασίσει να το αναπαράγει με κάποιον τρόπο, να του αλλάξει τα φώτα για να μην ξεφεύγει από την pc υστερία των ημερών μας. Γιατί πιστεύω ότι το πράγμα έχει ξεφύγει από τα λογικά όρια και πιάνει επίπεδα υστερίας, σε πολλές περιπτώσεις.
Κοίτα έχουν μπει σε ένα μύλο και έχουν αλεστεί όλες οι έννοιες, κι έχει βγει ένα συνοθύλευμα. άλλο κάποιος ακολουθεί στερεότυπα, άλλο είναι ρατσιστής. ο ρατσισμός είναι μία συνειδητή ιδεολογία και πρακτική. είναι σουρεαλιστικό να λέει κανείς κάποιον ρατσιστή για χαρακτήρες που έγραψε σε ένα βιβλίο φάντασυ.

σε κάθε περίπτωση ο τόλκιν μυθολογικοποιεί την ιστορική μνήμη της χώρας του, ή μάλλον της δ. ευρώπης. Τα ιστορικά πρότυπα για τα ορκ είναι οι τούρκοι και των συμμάχων του σόρον οι αραπάδες, πώς να το κάνουμε δηλαδή; Αν μυθολογικοποιούσε την ελληνική εμπειρία, θα έπρεπε να προσθέσει και μια φυλή γερμανικών ορκ, που να έρχεται από τα δυτικά, για να βγάζει νόημα.
Να σου πω. Εγώ σε ό,τι αφορά Ορκς κλπ δεν θεώρησα ρατσιστική την τοποθέτηση του Τόλκιν. Ναι, κάνει μπαμ ότι μιλάει για Τούρκους ή κάτι αντίστοιχο, αλλά δεν μου έδωσε αυτήν την εντύπωση όταν διάβαζα το βιβλίο. Άλλο αν κι εγώ ο ίδιος, όποτε ακούω τίποτα τούρκικα στην τηλεόραση λέω "άλλαξ' το γαμώτο, δεν τα αντέχω τα όρκικα" ή σιγοντάρω με τίποτα "ας ναζγκ τουρμπατουλούκ" και τα ρέστα :lol:

Εμένα προσωπικά, και αναφέρομαι στην ανάγνωση του βιβλίου (πριν πολλάααααα χρόνια), αυτό που μου άφησε μια ρατσιστική πινελιά από μεριάς Τόλκιν ήταν η αναφορά στους Ανατολίτες. Θυμάμαι, κάπως γενικά βέβαια, δεν έχω κανένα βιβλίο κοντά μου για να ψάξω τις ακριβείς εκφράσεις, ότι μιλούσε για τους "μελαμψούς Ανατολίτες" που φυσικά πήγαν με τον Σάουρον επειδή αυτοί πάντα ακολουθούσαν το κακό και ήταν ενάντια σε κάθε τι καλό και φωτεινό και κάτι τέτοια.
Παρόλα αυτά μια χαρά μπεστ σέλλερ ήταν και το βιβλίο και οι ταινίες στην τουρκία.

ψυλλιάζομαι ότι αυτός είναι ένας λόγος που έχει τόσο σουξέ το φάντασυ, τα τελευταία χρόνια. Μπορείς να έχεις μια ιστορία με σύγκρουση καλών-κακών χωρίς να προσβάλλεις κάποια ομάδα, γιατί μας αναπαριστάς σαν κακούς, αφελείς, βλάκες κοκ;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Μαρ 2019, 13:49

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
29 Μαρ 2019, 09:53
Βρήκαν ευκαιρία με τους καμμένους να ξεσαλώσουν οι χιτλερόπουστες και να το παίζουν θεράποντες των τεχνών και των γραμμάτων. Χου ρε
Είναι εύκολο να το λες αυτό ζώντας σε μια χώρα που δεν έχει προσφέρει απολύτως τίποτα στον παγκόσμιο πολιτισμό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 29 Μαρ 2019, 13:50

Κουρκούας έγραψε:
29 Μαρ 2019, 13:46
Παρόλα αυτά μια χαρά μπεστ σέλλερ ήταν και το βιβλίο και οι ταινίες στην τουρκία.
Ναι, αλλά με ποιους ήταν ο μέσος Τούρκος αναγνώστης ξέρουμε; :lol:
Κουρκούας έγραψε:
29 Μαρ 2019, 13:46
ψυλλιάζομαι ότι αυτός είναι ένας λόγος που έχει τόσο σουξέ το φάντασυ, τα τελευταία χρόνια. Μπορείς να έχεις μια ιστορία με σύγκρουση καλών-κακών χωρίς να προσβάλλεις κάποια ομάδα, γιατί μας αναπαριστάς σαν κακούς, αφελείς, βλάκες κοκ;
Σωστό αυτό.


Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 29 Μαρ 2019, 13:51

hellegennes έγραψε:
29 Μαρ 2019, 13:49
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
29 Μαρ 2019, 09:53
Βρήκαν ευκαιρία με τους καμμένους να ξεσαλώσουν οι χιτλερόπουστες και να το παίζουν θεράποντες των τεχνών και των γραμμάτων. Χου ρε
Είναι εύκολο να το λες αυτό ζώντας σε μια χώρα που δεν έχει προσφέρει απολύτως τίποτα στον παγκόσμιο πολιτισμό.
Έχει μετακομίσει ο ΣΕ στον Καναδά; :o


Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 29 Μαρ 2019, 13:58

shrike έγραψε:
29 Μαρ 2019, 13:50
Κουρκούας έγραψε:
29 Μαρ 2019, 13:46
Παρόλα αυτά μια χαρά μπεστ σέλλερ ήταν και το βιβλίο και οι ταινίες στην τουρκία.
Ναι, αλλά με ποιους ήταν ο μέσος Τούρκος αναγνώστης ξέρουμε; :lol:

δε σου δημιουργείένα ρίγος όταν απευθύνεται στα ορκ στην πραγματική τους γλώσσα;

Fanfaron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 14:09
Phorum.gr user: Fanfaron

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fanfaron » 29 Μαρ 2019, 14:00

Τώρα σοβαρά, ασχολείστε με τους γάλλους; μπορεί να τους λέμε ηλίθιους και αγράμματους όταν κάνουν τέχνη όμως, γαμάνε.
ένα καφέ στο τρία ρειιιιι

Fanfaron: Τελικά, ποιους πρέπει να πετάξουμε έξω; Τους αριστερούς, τους δεξούς ή τους μετανάστες; :102:

Null: Berseker: Μενόμαχος (μένος + μάχη).

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τέχνες της Σκηνής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών