Προβλήματα Εγγραφής - Σύνδεσης

Για όσους δεν μπορούν ή δεν θέλουν να εγγραφούν
Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προβλήματα Εγγραφής - Σύνδεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 30 Μαρ 2019, 18:30

Έπιασες έτος, γι' αυτό. Δεν είχες αλλάξει την προηγούμενη φορά;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24951
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Προβλήματα Εγγραφής - Σύνδεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 30 Μαρ 2019, 18:31

Spiros252 έγραψε:
30 Μαρ 2019, 18:30
Έπιασες έτος, γι' αυτό. Δεν είχες αλλάξει την προηγούμενη φορά;
oxi

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Προβλήματα Εγγραφής - Σύνδεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 30 Μαρ 2019, 18:47

talaipwros έγραψε:
30 Μαρ 2019, 18:28
μπηκα. τι νοημα εχει να μας αλλαζει το κωδικα και να ταλαιπωριομαστε;
Εμένα δε με αφήνει να μιλήσω, εσένα σε ταλαιπωρεί.

Άβαταρ μέλους
Παλαιομνήμων
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 19:56
Τοποθεσία: Κάπου εδώ...

Re: Προβλήματα Εγγραφής - Σύνδεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιομνήμων » 06 Απρ 2019, 12:20

Spiros252 έγραψε:
30 Μαρ 2019, 18:30
Έπιασες έτος, γι' αυτό. Δεν είχες αλλάξει την προηγούμενη φορά;
«Έπιασες έτος»; Αν δηλ. κάνεις ένα έτος να συνδεθείς (άρα να χρησιμοποιήσεις τον κωδικό σου), στο αλλάζει αυτομάτως; :xena: Γιατί; :smt017
Ανησύχησα! Μα κάποιοι έσπευσαν αμέσως να με "καθησυχάσουν"...
----------
9 Αυγ. 2016: https://web.archive.org/web/20160809180 ... d6eccbaaf4

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προβλήματα Εγγραφής - Σύνδεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 06 Απρ 2019, 12:51

Δες εδώ αναλυτικά: viewtopic.php?f=65&t=960&start=30#p571217

Γίνεται για λόγους ασφαλείας και επειδή έχουν αλλάξει τα κριτήρια δυσκολίας κωδικού από τότε που ξεκινήσαμε.

Το σύστημα δεν εξετάζει πόσο συχνά μπαίνεις, εξετάζει πόσο καιρό έχεις σε ισχύ τον ίδιο κωδικό. Δεν στον αλλάζει αυτομάτως, σε "εξαναγκάζει" να τον αλλάξεις εσύ.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16181
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Προβλήματα Εγγραφής - Σύνδεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Απρ 2019, 12:53

don't speak έγραψε:
30 Μαρ 2019, 18:47
talaipwros έγραψε:
30 Μαρ 2019, 18:28
μπηκα. τι νοημα εχει να μας αλλαζει το κωδικα και να ταλαιπωριομαστε;
Εμένα δε με αφήνει να μιλήσω, εσένα σε ταλαιπωρεί.
:lol::lol:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Προβλήματα Εγγραφής - Σύνδεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 06 Απρ 2019, 12:56

Spiros252 έγραψε:
06 Απρ 2019, 12:51
Δες εδώ αναλυτικά: viewtopic.php?f=65&t=960&start=30#p571217

Γίνεται για λόγους ασφαλείας και επειδή έχουν αλλάξει τα κριτήρια δυσκολίας κωδικού από τότε που ξεκινήσαμε.

Το σύστημα δεν εξετάζει πόσο συχνά μπαίνεις, εξετάζει πόσο καιρό έχεις σε ισχύ τον ίδιο κωδικό. Δεν στον αλλάζει αυτομάτως, σε "εξαναγκάζει" να τον αλλάξεις εσύ.
Ναι, αλλά αυτό δεν είναι και πολύ εύκολο. Πολλές φορές σε κλειδώνουν εκτός email λογαριασμού άμα δεν έχεις δώσει το τηλέφωνο σου..
*** Φροντίστε να έχετε πρόσβαση στο e-mail σας την περίοδο λήξης του κωδικού σας -και πάντοτε γενικώς- καθώς αν δεν έχετε, είναι δύσκολο να ταυτοποιηθείτε σε περίπτωση αποτυχίας αλλαγής κωδικού και ενδέχεται να μην μπορείτε να ανακτήσετε την πρόσβαση στο λογαριασμό σας!

Άβαταρ μέλους
Παλαιομνήμων
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 19:56
Τοποθεσία: Κάπου εδώ...

Re: Προβλήματα Εγγραφής - Σύνδεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιομνήμων » 06 Απρ 2019, 13:09

Spiros252 έγραψε:
06 Απρ 2019, 12:51
Δες εδώ αναλυτικά: viewtopic.php?f=65&t=960&start=30#p571217

Γίνεται για λόγους ασφαλείας και επειδή έχουν αλλάξει τα κριτήρια δυσκολίας κωδικού από τότε που ξεκινήσαμε.

Το σύστημα δεν εξετάζει πόσο συχνά μπαίνεις, εξετάζει πόσο καιρό έχεις σε ισχύ τον ίδιο κωδικό. Δεν στον αλλάζει αυτομάτως, σε "εξαναγκάζει" να τον αλλάξεις εσύ.
Ωχ, δηλ., απ' ό,τι καταλαβαίνω, εγώ που έχω τον ίδιο κωδικό από την αρχή που άνοιξε το πχόρουμ τούτο, θα πρέπει να τον αλλάξω εγκαίρως, ειδάλλως στα προσεχώς θα αναγκαστώ να το κάνω;... :-? Μου την δίνουν οι αλλαγές! :011:
Ανησύχησα! Μα κάποιοι έσπευσαν αμέσως να με "καθησυχάσουν"...
----------
9 Αυγ. 2016: https://web.archive.org/web/20160809180 ... d6eccbaaf4

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προβλήματα Εγγραφής - Σύνδεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 06 Απρ 2019, 13:13

Highlander έγραψε:
06 Απρ 2019, 12:56

Ναι, αλλά αυτό δεν είναι και πολύ εύκολο. Πολλές φορές σε κλειδώνουν εκτός email λογαριασμού άμα δεν έχεις δώσει το τηλέφωνο σου..
*** Φροντίστε να έχετε πρόσβαση στο e-mail σας την περίοδο λήξης του κωδικού σας -και πάντοτε γενικώς- καθώς αν δεν έχετε, είναι δύσκολο να ταυτοποιηθείτε σε περίπτωση αποτυχίας αλλαγής κωδικού και ενδέχεται να μην μπορείτε να ανακτήσετε την πρόσβαση στο λογαριασμό σας!
Δεν πρέπει να χάνετε την πρόσβαση στο e-mail της εγγραφής σας εδώ και γενικώς. Σε πολλούς παρόχους μπορείτε να ορίσετε e-mail ανάκτησης, δηλαδή ένα άλλο e-mail που θα έχετε πρόσβαση σίγουρα και θα σας σταλεί εκεί κωδικός επιβεβαίωσης αν ξεχάσετε τον κωδικό σας.

Αν δεν έχεις πρόσβαση στο e-mail της εγγραφής σου δεν έχω τη δυνατότητα να επαληθεύσω ότι είσαι εσύ και όχι κάποιος που απλώς γνωρίζει κάποια πράγματα για σένα ή / και μπαίνει από τον ίδιο χώρο.
Όλο το internet έτσι λειτουργεί.

Στα στοιχεία προφίλ σας έχει μπει και ένα πεδίο PIN. Καλό είναι να το ορίσετε κι αυτό και να το θυμάστε για να χρησιμοποιηθεί σε τέτοιες περιπτώσεις. Ωστόσο το PIN δεν είναι απόλυτα ασφαλές καθώς δεν είναι κρυπτογραφημένο και πιθανόν να το έχει δει ή μπορεί να το μαντέψει κάποιος τρίτος. Είναι ένα στοιχείο όμως που συν των άλλων θα βοηθήσει στην επαλήθευση.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Προβλήματα Εγγραφής - Σύνδεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 06 Απρ 2019, 13:17

Spiros252 έγραψε:
06 Απρ 2019, 13:13
Highlander έγραψε:
06 Απρ 2019, 12:56

Ναι, αλλά αυτό δεν είναι και πολύ εύκολο. Πολλές φορές σε κλειδώνουν εκτός email λογαριασμού άμα δεν έχεις δώσει το τηλέφωνο σου..
*** Φροντίστε να έχετε πρόσβαση στο e-mail σας την περίοδο λήξης του κωδικού σας -και πάντοτε γενικώς- καθώς αν δεν έχετε, είναι δύσκολο να ταυτοποιηθείτε σε περίπτωση αποτυχίας αλλαγής κωδικού και ενδέχεται να μην μπορείτε να ανακτήσετε την πρόσβαση στο λογαριασμό σας!
Δεν πρέπει να χάνετε την πρόσβαση στο e-mail της εγγραφής σας εδώ και γενικώς. Σε πολλούς παρόχους μπορείτε να ορίσετε e-mail ανάκτησης, δηλαδή ένα άλλο e-mail που θα έχετε πρόσβαση σίγουρα και θα σας σταλεί εκεί κωδικός επιβεβαίωσης αν ξεχάσετε τον κωδικό σας.

Αν δεν έχεις πρόσβαση στο e-mail της εγγραφής σου δεν έχω τη δυνατότητα να επαληθεύσω ότι είσαι εσύ και όχι κάποιος που απλώς γνωρίζει κάποια πράγματα για σένα ή / και μπαίνει από τον ίδιο χώρο.
Όλο το internet έτσι λειτουργεί.

Στα στοιχεία προφίλ σας έχει μπει και ένα πεδίο PIN. Καλό είναι να το ορίσετε κι αυτό και να το θυμάστε για να χρησιμοποιηθεί σε τέτοιες περιπτώσεις. Ωστόσο το PIN δεν είναι απόλυτα ασφαλές καθώς δεν είναι κρυπτογραφημένο και πιθανόν να το έχει δει ή μπορεί να το μαντέψει κάποιος τρίτος. Είναι ένα στοιχείο όμως που συν των άλλων θα βοηθήσει στην επαλήθευση.
Για να έχεις βέβαια την ες αεί πρόσβαση στο email σου πρέπει να δώσεις τηλέφωνο κάτι με το οποίο είμαι αντίθετος.

Το πιο απλό που μπορεί να γίνει είναι να μην είναι απαραίτητη η αλλαγή στον κωδικό του λογαριασμού, ώστε να μπορείς να μπαίνεις χωρίς προβλήματα.

Άβαταρ μέλους
Παλαιομνήμων
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 19:56
Τοποθεσία: Κάπου εδώ...

Re: Προβλήματα Εγγραφής - Σύνδεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιομνήμων » 06 Απρ 2019, 13:50

Παλαιομνήμων έγραψε:
06 Απρ 2019, 13:09
Spiros252 έγραψε:
06 Απρ 2019, 12:51
Δες εδώ αναλυτικά: viewtopic.php?f=65&t=960&start=30#p571217

Γίνεται για λόγους ασφαλείας και επειδή έχουν αλλάξει τα κριτήρια δυσκολίας κωδικού από τότε που ξεκινήσαμε.

Το σύστημα δεν εξετάζει πόσο συχνά μπαίνεις, εξετάζει πόσο καιρό έχεις σε ισχύ τον ίδιο κωδικό. Δεν στον αλλάζει αυτομάτως, σε "εξαναγκάζει" να τον αλλάξεις εσύ.
Ωχ, δηλ., απ' ό,τι καταλαβαίνω, εγώ που έχω τον ίδιο κωδικό από την αρχή που άνοιξε το πχόρουμ τούτο, θα πρέπει να τον αλλάξω εγκαίρως, ειδάλλως στα προσεχώς θα αναγκαστώ να το κάνω;... :-? Μου την δίνουν οι αλλαγές! :011:
Εντάξει! Με μια ιδέα που μου είπε μια συμφρουμίτις, έκανα την απαιτούμενη αλλαγή ανώδυνα! :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παλαιομνήμων την 06 Απρ 2019, 15:39, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ανησύχησα! Μα κάποιοι έσπευσαν αμέσως να με "καθησυχάσουν"...
----------
9 Αυγ. 2016: https://web.archive.org/web/20160809180 ... d6eccbaaf4

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προβλήματα Εγγραφής - Σύνδεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 06 Απρ 2019, 15:11

Εγώ οφείλω να επιστήσω την προσοχή σας στο θέμα της ασφάλειας του λογαριασμού σας. Αν κρίνετε ότι είστε εντάξει, το φόρουμ δεν φέρει ευθύνη για τυχόν παραβίαση. Τουλάχιστον με την αλλαγή εξασφαλίζεται ότι ο κωδικός είναι επαρκώς ισχυρός σύμφωνα με τις συνήθεις πρακτικές στο διαδίκτυο.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Παλαιομνήμων-εκτός

Re: Προβλήματα Εγγραφής - Σύνδεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιομνήμων-εκτός » 02 Ιουν 2019, 00:51

Σπύρο, για πες τι μπορώ να κάνω, τώρα που δεν μπορώ να συνδεθώ με τον κωδικό μου... :oops:

Υποθέτω ότι φταίει αυτό: «Ανακοίνωση: Όσα μέλη δεν έχουν αλλάξει τον κωδικό τους και γράφτηκαν στο φόρουμ το μήνα Απρίλιο του 2018 θα πρέπει να αλλάξουν τον κωδικό τους υποχρεωτικά έως και τις 31 Μαΐου 2019. Αλλιώς δεν θα μπορούν να συνδεθούν στο φόρουμ μέχρι να αλλάξουν κωδικό.
Το ίδιο ισχύει και για όσα μέλη γράφτηκαν μέσα στο μήνα Μάρτιο του 2018 και δεν συνδέθηκαν τους τελευταίους μήνες ώστε να αλλάξουν τον κωδικό τους.
* Μπορείτε να κλείσετε αυτό το πλαίσιο αφού ενημερωθείτε.
»

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προβλήματα Εγγραφής - Σύνδεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 02 Ιουν 2019, 01:11

Παλαιομνήμονα πάτησε το λινκ αποστολής κωδικού (Ξέχασα τον κωδικό μου) για να βάλεις νέο.
Θα έρθει σύνδεσμος στο e-mail σου.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Επισκέπτης

Re: Προβλήματα Εγγραφής - Σύνδεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Επισκέπτης » 04 Ιουν 2019, 00:17

Spiros252 έγραψε:
02 Ιουν 2019, 01:11
Παλαιομνήμονα πάτησε το λινκ αποστολής κωδικού (Ξέχασα τον κωδικό μου) για να βάλεις νέο.
Θα έρθει σύνδεσμος στο e-mail σου.
Πού βρίσκεται το λινκ αποστολής κωδικού ?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ενότητα Επισκεπτών”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών