Θάνος Τζήμερος: Φτηνά ψάρια για τον λαό θέλετε, ιχθυοτροφεία δεν θέλετε!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24349
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Θάνος Τζήμερος: Φτηνά ψάρια για τον λαό θέλετε, ιχθυοτροφεία δεν θέλετε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Απρ 2019, 09:54

Τέλος πάντων επί του θέματος η ιχθυοκαλλιέργεια δεν είναι απλή δραστηριότητα. Ισοδυναμεί με το να αδειάζουν καμιά εκατοστή βόθροι απευθείας στη θάλασσα και υπάρχουν και άλλα ζητήματα όπως πάρε-δώσε ασθενειών ανάμεσα στους πληθυσμούς των καλλιεργούμενων και των άγριων ψαριών. Άρα με το καλημέρα δε μπορείς να την κάνεις οπουδήποτε. Πρέπει π.χ. να είναι σε σημείο με καθαρά νερά και ρεύματα αλλά σχετικά ρηχά και κοντά στην ακτή. ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ. Απλώς χρειάζεται μελέτη ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (είναι τελείως χαζό αυτό που λέει με τη χωροθέτηση εκ των προτέρων "κάντε ιχθυοκαλλιέργειες σε αυτή τη ζώνη" λες και οι ιχθυοκαλλιέργειες είναι αμπέλια) και χρειάζεται ΚΑΙ πολιτική έγκριση γιατί προφανώς είναι αντικρουόμενα συμφέροντα αυτό του ιχθυοκαλλιεργητή και αυτό π.χ. των τουριστικών επιχειρήσεων, των εξοχικών της περιοχής, της ναυσιπλοϊας και πάει λέγοντας. Η ακτή και η θαλάσσια ζώνη κοντά στην ακτή δεν ανήκουν μόνο σε έναν.

Αυτά όλα είναι πάρα πολύ φυσιολογικά και δε νομίζω να έχει γκρινιάξει κανένας ιχθυοκαλλιεργητής, άλλωστε δεν πρόκειται για διωκόμενη δραστηριότητα αλλά για πάρα πολύ ανεπτυγμένο κλάδο. ΘΕΛΟΥΜΕ ιχθυοκαλλιέργειες και κυρίως ΕΧΟΥΜΕ: η Ελλάδα παράγει πάνω από το μισό λαβράκι και τσιπούρα σε ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση, πάνω από 100.000 τόνους. Τα προβλήματα που είχαν οι τρεις μεγάλες επιχειρήσεις του κλάδου που μπήκαν πρόσφατα σε διαχείριση και αναγκάστηκαν να συγχωνευτούν είναι άσχετα με το θεσμικό πλαίσιο και οφείλονται σε διαχειριστικά λάθη όπως ο υπερδανεισμός, η έλλειψη εκσυγχρονισμού και τέτοια.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Θάνος Τζήμερος: Φτηνά ψάρια για τον λαό θέλετε, ιχθυοτροφεία δεν θέλετε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 09 Απρ 2019, 10:10

Drexler έγραψε:
08 Απρ 2019, 19:00
Κουρκούας έγραψε:
07 Μαρ 2019, 12:48
ποιος ειναι ο κύριος;
Σε πιθαρι ζεις?
θυμάμαι έναν κυριούλη που έβγαινε το 12 στα κανάλια, που τον παίζανε πολύ κιόλας, και θυμάμαι ότι ήταν ιδιαίτερα θρασύς. εξακολουθεί να υπάρχει; Ως πολιτικό πρόσωπο εννοώ, δε λέω αν έπαθε κάτι, φτου φτου φτου.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Θάνος Τζήμερος: Φτηνά ψάρια για τον λαό θέλετε, ιχθυοτροφεία δεν θέλετε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Απρ 2019, 10:51

Κουρκούας έγραψε:
09 Απρ 2019, 10:10
Drexler έγραψε:
08 Απρ 2019, 19:00
Κουρκούας έγραψε:
07 Μαρ 2019, 12:48
ποιος ειναι ο κύριος;
Σε πιθαρι ζεις?
θυμάμαι έναν κυριούλη που έβγαινε το 12 στα κανάλια, που τον παίζανε πολύ κιόλας, και θυμάμαι ότι ήταν ιδιαίτερα θρασύς. εξακολουθεί να υπάρχει; Ως πολιτικό πρόσωπο εννοώ, δε λέω αν έπαθε κάτι, φτου φτου φτου.
Κ γω κάπως έτσι αλλά εγώ δεν τον πήγαινα κιόλας. Δεν έχει σημασία βέβαια γιατί έτσι κι αλλιώς δεν τον είχα ακούσει και ποτέ τι έλεγε αν και ένας φίλος μου που τον ξέρει με είπε να δώσω σημασία σε αυτό που λέει. Δεν το έκανα διότι όπως είπα μου την έσπαγε, τις προάλλες όμως με την τραγωδία με τις πυρκαγιές τον άκουσα, καλά τα λέει, πάνω κάτω αυτονόητα πράματα. Του έδωσα αυτήν την ευκαιρία γιατί κάπου τον είδα να παίζει κιθάρα, κανένας άνθρωπος που παίζει μουσική δεν μπορεί να είναι ηλίθιος, βλαμμένος ναι όχι όμως ηλίθιος.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Θάνος Τζήμερος: Φτηνά ψάρια για τον λαό θέλετε, ιχθυοτροφεία δεν θέλετε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 09 Απρ 2019, 10:56

Που κατουράνε και χέζουν τα ψάρια;
Έχετε δει (στην οθόνη) φάλαινα να χέζει τόνους σκατά; :D

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Θάνος Τζήμερος: Φτηνά ψάρια για τον λαό θέλετε, ιχθυοτροφεία δεν θέλετε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 09 Απρ 2019, 10:56

Τόσο παθιασμένος για λούτσους ο Τζήμερος;
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Θάνος Τζήμερος: Φτηνά ψάρια για τον λαό θέλετε, ιχθυοτροφεία δεν θέλετε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 09 Απρ 2019, 11:40

foscilis έγραψε:
09 Απρ 2019, 09:54
(είναι τελείως χαζό αυτό που λέει με τη χωροθέτηση εκ των προτέρων "κάντε ιχθυοκαλλιέργειες σε αυτή τη ζώνη" λες και οι ιχθυοκαλλιέργειες είναι αμπέλια) και χρειάζεται ΚΑΙ πολιτική έγκριση γιατί προφανώς είναι αντικρουόμενα συμφέροντα αυτό του ιχθυοκαλλιεργητή και αυτό π.χ. των τουριστικών επιχειρήσεων, των εξοχικών της περιοχής, της ναυσιπλοϊας και πάει λέγοντας. Η ακτή και η θαλάσσια ζώνη κοντά στην ακτή δεν ανήκουν μόνο σε έναν.
Βασικά τελείως χαζό είναι αυτό που λες εσύ μαν, την στιγμή που υπάρχει το βίντεο και το βλέπουμε όλοι :

" ... να ορίσει τις περιοχές στις οποίες επιτρέπεται η ιχθυοκαλλιέργεια, βάσει τεχνικών προδιαγραφών, χωρίς πολιτικές αψιμαχίες και αντεκδικήσεις ... και εκεί ο κάθε (αδειοδοτούμενος) να χτίζει χωρίς την έγκριση, που δεν είναι έγκριση αλλά γνωμοδότηση " ενός συμβουλίου (Περιφερειακού) με μηδενική τεχνική κατάρτιση και γνώση της σχετικής νομοθεσίας ...

Ουσιαστικά λέει αυτό που λες και εσύ, αλλά λες πως δεν το λέει, λέει δηλ. πως την χωροθέτηση, θα την έχουν κάνει με διάφανο και νόμιμο τρόπο ειδικοί που θα έχουν λάβει υπόψη, όλες αυτές τις παραμέτρους (απόσταση από κατοικημενη περιοχή, από οργανωμένες παραλίες-μαρινες, από ξενοδοχεία, θαλάσσια ρεύματα, βάθος, βιοποικιλότητα κλπ) και αυτοί θα είναι οι υπόλογοι, και όχι ένα τσούρμο άσχετων εγκληματιών όπως το Περιφερειακό συμβούλιο που στην καλύτερη περίπτωση θα γνωμοδοτήσει με κριτήριο την πολυπληθεστερη μίζα.

Το αναφέρει κιόλας και κάπου στη συνέχεια, νόμιμο ορισμό χρήσης ζητάει, όπως ακριβώς υπάρχει και στην ξηρά, δηλ. που επιτρέπεται να ανοίξεις βενζινάδικο, ξενοδοχείο, γηπεδάκια 5χ5, κλπ. και αυτό προκύπτει από συγκεκριμένο προϋπάρχον νομοθετικό πλαίσιο που έχουν συντάξει όλοι οι εμπλεκόμενοι ειδικοί και όχι από τον κάθε καρανίκα της τοπικής αυτοδιοίκησης.

Προφανώς εώς τώρα, το που θα εγκατασταθεί μια ιχθυοκελλιέργεια δεν το αποφασίζει ένα συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο, με επιστημονικές, νομικές, πολεοδομικές, κλπες πιστοποιήσεις, αλλά ένα τσούρμο άσχετων εγκληματιών στην καλύτερη περίπτωση.
sys3x έγραψε:
09 Απρ 2019, 10:51
Κουρκούας έγραψε:
09 Απρ 2019, 10:10
Drexler έγραψε:
08 Απρ 2019, 19:00


Σε πιθαρι ζεις?
θυμάμαι έναν κυριούλη που έβγαινε το 12 στα κανάλια, που τον παίζανε πολύ κιόλας, και θυμάμαι ότι ήταν ιδιαίτερα θρασύς. εξακολουθεί να υπάρχει; Ως πολιτικό πρόσωπο εννοώ, δε λέω αν έπαθε κάτι, φτου φτου φτου.
Κ γω κάπως έτσι αλλά εγώ δεν τον πήγαινα κιόλας. Δεν έχει σημασία βέβαια γιατί έτσι κι αλλιώς δεν τον είχα ακούσει και ποτέ τι έλεγε αν και ένας φίλος μου που τον ξέρει με είπε να δώσω σημασία σε αυτό που λέει. Δεν το έκανα διότι όπως είπα μου την έσπαγε, τις προάλλες όμως με την τραγωδία με τις πυρκαγιές τον άκουσα, καλά τα λέει, πάνω κάτω αυτονόητα πράματα. Του έδωσα αυτήν την ευκαιρία γιατί κάπου τον είδα να παίζει κιθάρα, κανένας άνθρωπος που παίζει μουσική δεν μπορεί να είναι ηλίθιος, βλαμμένος ναι όχι όμως ηλίθιος.
Αυτό φίλε είναι γενικό δια ταύτα και όχι ειδικό. Ο μέσος ελ στον πολιτικό ψάχνει να ικανοποιήσει το ανικανοποιητο θυμικό, ψάχνει σαν γκόμενα να βρεί το πρότυπο ανθρώπου που θα ήθελε να έχει δίπλα του στη ζωή του (μπύρες, γκόμενες, παρεάκι, εντρεπρενε, πολιτική ψευτοϊδεολογία στο ρακάδικο κλπ) και δεν τον είχε όχι επειδή δεν υπήρχε, αλλά γιατί ο ίδιος ήταν ανάξιος για κάτι τέτοιο.
Είναι σα να επιλέγω μηχανικό να μου φτιάξει σπίτι σε σεισμογενή περιοχή για να στεγάσω την οικογένειά μου, με κριτήριο το πόσες γκόμενες έχει πηδήξει και την αντοχή στο ουϊσκι του μηχανικού.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24349
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Θάνος Τζήμερος: Φτηνά ψάρια για τον λαό θέλετε, ιχθυοτροφεία δεν θέλετε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Απρ 2019, 12:46

Μηχανικός έγραψε:
09 Απρ 2019, 10:56
Που κατουράνε και χέζουν τα ψάρια;
Τα ψάρια στη φύση δεν είναι 50 ανά κυβικό στο ίδιο σταθερό σημείο με τροφή να έρχεται απ' έξω.

Είναι σα να λες ότι δε σε πειράζει να γίνει δημόσια η τουαλέτα του σπιτιού σου επειδή όλη η πόλη κάπου θα έχεζε.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Θάνος Τζήμερος: Φτηνά ψάρια για τον λαό θέλετε, ιχθυοτροφεία δεν θέλετε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 09 Απρ 2019, 12:50

foscilis έγραψε:
09 Απρ 2019, 12:46
Μηχανικός έγραψε:
09 Απρ 2019, 10:56
Που κατουράνε και χέζουν τα ψάρια;
Τα ψάρια στη φύση δεν είναι 50 ανά τετραγωνικό στο ίδιο σταθερό σημείο με τροφή να έρχεται απ' έξω.

Είναι σα να λες ότι δε σε πειράζει να γίνει δημόσια η τουαλέτα του σπιτιού σου επειδή όλη η πόλη κάπου θα έχεζε.
Εσύ έχεις πάρει φόρα. Συμφωνώ, για αυτό το έγραψα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24349
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Θάνος Τζήμερος: Φτηνά ψάρια για τον λαό θέλετε, ιχθυοτροφεία δεν θέλετε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Απρ 2019, 12:57

nik_killthemall έγραψε:
09 Απρ 2019, 11:40
foscilis έγραψε:
09 Απρ 2019, 09:54
(είναι τελείως χαζό αυτό που λέει με τη χωροθέτηση εκ των προτέρων "κάντε ιχθυοκαλλιέργειες σε αυτή τη ζώνη" λες και οι ιχθυοκαλλιέργειες είναι αμπέλια) και χρειάζεται ΚΑΙ πολιτική έγκριση γιατί προφανώς είναι αντικρουόμενα συμφέροντα αυτό του ιχθυοκαλλιεργητή και αυτό π.χ. των τουριστικών επιχειρήσεων, των εξοχικών της περιοχής, της ναυσιπλοϊας και πάει λέγοντας. Η ακτή και η θαλάσσια ζώνη κοντά στην ακτή δεν ανήκουν μόνο σε έναν.
Βασικά τελείως χαζό είναι αυτό που λες εσύ μαν, την στιγμή που υπάρχει το βίντεο και το βλέπουμε όλοι :

" ... να ορίσει τις περιοχές στις οποίες επιτρέπεται η ιχθυοκαλλιέργεια, βάσει τεχνικών προδιαγραφών, χωρίς πολιτικές αψιμαχίες και αντεκδικήσεις ... και εκεί ο κάθε (αδειοδοτούμενος) να χτίζει χωρίς την έγκριση, που δεν είναι έγκριση αλλά γνωμοδότηση " ενός συμβουλίου (Περιφερειακού) με μηδενική τεχνική κατάρτιση και γνώση της σχετικής νομοθεσίας ... [/i]
Υπάρχουν πιθανόν 100 διαφορετικές μεταβλητές. Ρεύματα, θερμοκρασία νερού, ύπαρξη άλλων ειδών και δραστηριοτήτων και βέβαια όλα αυτά παίζουν διαφορετικά αναλόγως το είδος και την τεχνική της υδατοκαλλιέργειας. Όλα αυτά τα λαμβάνουν υπόψη η μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων και διάφορες άλλες τεχνικές μελέτες που επί του παρόντος είναι προϋπόθεση για τη διαδικασία αδειοδότησης. Και τις πληρώνει αυτός που θέλει να κάνει την επένδυση.

Όποιος φαντασιώνεται ότι μπορεί να κάτσει μια ομάδα ειδικών και να τα προϋπολογίσει όλα αυτά για 15000 χιλιόμετρα ακτογραμμή Χ 1 χιλιόμετρο απόσταση Χ εκατοντάδες πιθανοί συνδυασμοί τεχνικών και ειδών κι όλα αυτά για ενδεχομένως 50 ή 100 εκμεταλλεύσεις που ΙΣΩΣ υπάρξουν έχει πολύ παιδική εικόνα για το πώς λειτουργούν όλα αυτά τα πράγματα όπου το "αυτά τα πράγματα" = οτιδήποτε πιο πολύπλοκο από διαφημιστικό σλόγκαν. Επίσης να μου κάνει τη χάρη να μη μιλάει για φτηνά ψάρια στο λαό εκτός αν θεωρεί πως το να πληρώσει προκαταβολικά υπερχιλιαπλάσιες από οτις αναγκαίες μελέτες ο λαός από τους φόρους του είναι τζάμπα.

Abalaeos
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2018, 23:06
Phorum.gr user: Abalaeos

Re: Θάνος Τζήμερος: Φτηνά ψάρια για τον λαό θέλετε, ιχθυοτροφεία δεν θέλετε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Abalaeos » 09 Απρ 2019, 14:02

foscilis έγραψε:
09 Απρ 2019, 09:54
Τέλος πάντων επί του θέματος η ιχθυοκαλλιέργεια δεν είναι απλή δραστηριότητα. Ισοδυναμεί με το να αδειάζουν καμιά εκατοστή βόθροι απευθείας στη θάλασσα και υπάρχουν και άλλα ζητήματα όπως πάρε-δώσε ασθενειών ανάμεσα στους πληθυσμούς των καλλιεργούμενων και των άγριων ψαριών. Άρα με το καλημέρα δε μπορείς να την κάνεις οπουδήποτε. Πρέπει π.χ. να είναι σε σημείο με καθαρά νερά και ρεύματα αλλά σχετικά ρηχά και κοντά στην ακτή. ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ. Απλώς χρειάζεται μελέτη ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (είναι τελείως χαζό αυτό που λέει με τη χωροθέτηση εκ των προτέρων "κάντε ιχθυοκαλλιέργειες σε αυτή τη ζώνη" λες και οι ιχθυοκαλλιέργειες είναι αμπέλια) και χρειάζεται ΚΑΙ πολιτική έγκριση γιατί προφανώς είναι αντικρουόμενα συμφέροντα αυτό του ιχθυοκαλλιεργητή και αυτό π.χ. των τουριστικών επιχειρήσεων, των εξοχικών της περιοχής, της ναυσιπλοϊας και πάει λέγοντας. Η ακτή και η θαλάσσια ζώνη κοντά στην ακτή δεν ανήκουν μόνο σε έναν.

Αυτά όλα είναι πάρα πολύ φυσιολογικά και δε νομίζω να έχει γκρινιάξει κανένας ιχθυοκαλλιεργητής, άλλωστε δεν πρόκειται για διωκόμενη δραστηριότητα αλλά για πάρα πολύ ανεπτυγμένο κλάδο. ΘΕΛΟΥΜΕ ιχθυοκαλλιέργειες και κυρίως ΕΧΟΥΜΕ: η Ελλάδα παράγει πάνω από το μισό λαβράκι και τσιπούρα σε ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση, πάνω από 100.000 τόνους. Τα προβλήματα που είχαν οι τρεις μεγάλες επιχειρήσεις του κλάδου που μπήκαν πρόσφατα σε διαχείριση και αναγκάστηκαν να συγχωνευτούν είναι άσχετα με το θεσμικό πλαίσιο και οφείλονται σε διαχειριστικά λάθη όπως ο υπερδανεισμός, η έλλειψη εκσυγχρονισμού και τέτοια.
Σωστά είναι αυτά λες πχ ο Σολωμός Χιλής ξεκίνησε από κάποιους Νορβηγούς με το απλό πέταγμα ψαριών στα νερά που μεγάλωναν φυσιολογικά περίπου γύρω στο 89 και από την έκρηξη της ιχθυοκαλλιέργειας μετά και με την δε βιομηχανία να στήνει το ένα ιχθυοτροφείο δίπλα στο άλλο (Νορβηγικές και Ιαπωνικές εταιρείες ) η σολωμοι χρειάζονταν ολο και περισσότερα φάρμακα .Η επιδημία αυτών των ψαριών οπότε γινόταν βύθιζε το μέρος όπου εμένα σε κρίση .
Δε ξέρω τι επιπτώσεις έχουν όλα αυτά τα φάρμακα αλλά κανείς δεν ήξερε .Ένας Φιλανδός μου είχε πει εγώ σολωμό Χιλής δεν αγοράζω και όπως είχα διαπιστώσει και γω με τα μάτια μου μάλλον δίκιο εχει

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Θάνος Τζήμερος: Φτηνά ψάρια για τον λαό θέλετε, ιχθυοτροφεία δεν θέλετε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 09 Απρ 2019, 15:43

foscilis έγραψε:
09 Απρ 2019, 12:57
nik_killthemall έγραψε:
09 Απρ 2019, 11:40
foscilis έγραψε:
09 Απρ 2019, 09:54
(είναι τελείως χαζό αυτό που λέει με τη χωροθέτηση εκ των προτέρων "κάντε ιχθυοκαλλιέργειες σε αυτή τη ζώνη" λες και οι ιχθυοκαλλιέργειες είναι αμπέλια) και χρειάζεται ΚΑΙ πολιτική έγκριση γιατί προφανώς είναι αντικρουόμενα συμφέροντα αυτό του ιχθυοκαλλιεργητή και αυτό π.χ. των τουριστικών επιχειρήσεων, των εξοχικών της περιοχής, της ναυσιπλοϊας και πάει λέγοντας. Η ακτή και η θαλάσσια ζώνη κοντά στην ακτή δεν ανήκουν μόνο σε έναν.
Βασικά τελείως χαζό είναι αυτό που λες εσύ μαν, την στιγμή που υπάρχει το βίντεο και το βλέπουμε όλοι :

" ... να ορίσει τις περιοχές στις οποίες επιτρέπεται η ιχθυοκαλλιέργεια, βάσει τεχνικών προδιαγραφών, χωρίς πολιτικές αψιμαχίες και αντεκδικήσεις ... και εκεί ο κάθε (αδειοδοτούμενος) να χτίζει χωρίς την έγκριση, που δεν είναι έγκριση αλλά γνωμοδότηση " ενός συμβουλίου (Περιφερειακού) με μηδενική τεχνική κατάρτιση και γνώση της σχετικής νομοθεσίας ... [/i]
Υπάρχουν πιθανόν 100 διαφορετικές μεταβλητές. Ρεύματα, θερμοκρασία νερού, ύπαρξη άλλων ειδών και δραστηριοτήτων και βέβαια όλα αυτά παίζουν διαφορετικά αναλόγως το είδος και την τεχνική της υδατοκαλλιέργειας. Όλα αυτά τα λαμβάνουν υπόψη η μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων και διάφορες άλλες τεχνικές μελέτες που επί του παρόντος είναι προϋπόθεση για τη διαδικασία αδειοδότησης. Και τις πληρώνει αυτός που θέλει να κάνει την επένδυση.

Όποιος φαντασιώνεται ότι μπορεί να κάτσει μια ομάδα ειδικών και να τα προϋπολογίσει όλα αυτά για 15000 χιλιόμετρα ακτογραμμή Χ 1 χιλιόμετρο απόσταση Χ εκατοντάδες πιθανοί συνδυασμοί τεχνικών και ειδών κι όλα αυτά για ενδεχομένως 50 ή 100 εκμεταλλεύσεις που ΙΣΩΣ υπάρξουν έχει πολύ παιδική εικόνα για το πώς λειτουργούν όλα αυτά τα πράγματα όπου το "αυτά τα πράγματα" = οτιδήποτε πιο πολύπλοκο από διαφημιστικό σλόγκαν. Επίσης να μου κάνει τη χάρη να μη μιλάει για φτηνά ψάρια στο λαό εκτός αν θεωρεί πως το να πληρώσει προκαταβολικά υπερχιλιαπλάσιες από οτις αναγκαίες μελέτες ο λαός από τους φόρους του είναι τζάμπα.
Δεν έχουν σχέση όσα λες. Αυτό για το οποίο μιλάς θα ήταν το αντικείμενο ενος φιζιμπιλιτι σταντι για να κρίνει κατά πόσο όλο αυτό θα ήταν εφικτό και επικερδές και θα περιλάμβανε μέσα ευρωπαϊκά κονδύλια, επενδύσεις κλπ για το π.χ. 1/10 της ελληνικής ακτογραμμής (για το κτηματολογιο έγινε οποιαδήποτε τέτοια μελέτη ? εδώ γελάμε :smt005: ). Στη πραγματικότητα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τις ιχθυοκαλλιέργειες, υπάρχει και με τις ανεμογεννήτριες και με κάθε είδους επένδυση ...

Στο βίντεο όμως δεν αναφέρεται στο πως αυτό θα μπορούσε να υλοποιηθεί ώστε να είναι εφικτό, αλλά στο ότι ένα μάτσο παλιάτσοι της Περιφέρειας με τη γνωστή "τεχνογνωσία και αξιοπιστία" υποκαθιστούν κάθε τέτοιου είδους διαδικασία.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30299
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Θάνος Τζήμερος: Φτηνά ψάρια για τον λαό θέλετε, ιχθυοτροφεία δεν θέλετε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 09 Απρ 2019, 15:52

η τσιπούρα ιχθυοτροφείου μυρίζει κοπριά
χίλιες φορές καλύτερα σαρδελιτσα και γάβρος παρά αυτό το πράγμα
Abalaeos έγραψε:
09 Απρ 2019, 14:02
Δε ξέρω τι επιπτώσεις έχουν όλα αυτά τα φάρμακα αλλά κανείς δεν ήξερε .Ένας Φιλανδός μου είχε πει εγώ σολωμό Χιλής δεν αγοράζω και όπως είχα διαπιστώσει και γω με τα μάτια μου μάλλον δίκιο εχει
ο σολωμός είναι τοξική τροφή

Наше дело правое - победа будет за нами!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών