Βαρκελώνη 2 ημέρες

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Βαρκελώνη 2 ημέρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 10 Απρ 2019, 19:54

Τελευταία στιγμή, σήμερα έγινε η κράτηση για αυτό το ΣΒΚ.

Πείτε ιδέες για φαγητό, βόλτα, τι να δω, πρώτη φορά πάω Ισπανία.

Θυμάμαι κάποτε, πριν 2-3 χρόνια, τον Μαυροβασίλης να έχει βάλει κάτι φωτογραφίες από ριόχες και ωραίες μίντιουμ μπριζόλες, αλλά δεν θυμάμαι πως λεγόταν το μέρος.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

mitsolias666
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 10 Οκτ 2018, 14:24
Phorum.gr user: mitsolias666

Re: Βαρκελώνη 2 ημέρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsolias666 » 11 Απρ 2019, 14:43

Γυφτούπολη. Πάρε τρένο και κατέβα Μαδρίτη.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24527
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Βαρκελώνη 2 ημέρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Απρ 2019, 14:48

βαρκελώνη 2 μέρες πας για να χαθείς στα σοκάκια της γοτθικής συνοικίας, να φας μεζέδες από τον εγγλέζο κοντά στη σαγράδα, να δεις κανα μνημείο και να παρτάρεις από τις 10 μέχρι τις 10. Τη δεύτερη μέρα ρίχνεις τις πούτσες σου και τη βλέπεις λίγο πιο χαλαρά πάνω πάνω στον πεζόδρομο που έχει κάτι γύφτους που παίζουν Φλαμένκο, γυρνάς ξαναρίχνεις τις πούτσες σου, φεύγεις.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Βαρκελώνη 2 ημέρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 13 Απρ 2019, 16:02

Ωραία είναι για city break, θυμίζει Ελλάδα.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Βαρκελώνη 2 ημέρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 14 Απρ 2019, 21:34

Ελα, πες δυο λογάκια. Καταρχήν, προλαβαίνεις να πας και να έρθεις από το αεροδρόμιο; Τι έχει που αξίζει;

Θα μου πεις και μόνο που θα δεις κόσμο και μερικά μαγαζιά μπορεί να έχει ωραία ατμόσφαιρα.

Πού να μείνεις που να είναι ωραία τα στενά εκεί κοντά να τα γυρνάς με τα πόδια;

Ακούω ακούω για κει αλλά δεν ψήνομαι. Από το γκουγκλ στρητ βιου μου φαίνεται πολύ μπαζωμένο μέρος, εμείς που έχουμε τόσα νησάκια και παραλίες. Δεν μπορώ να καταλάβω το τραβηχτικό της, αυτό με τη μπαζωμένη θάλασσα. Θα μου πεις και εμείς Φλοίσβος...

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Βαρκελώνη 2 ημέρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 16 Απρ 2019, 09:53

Athina__P έγραψε:
14 Απρ 2019, 21:34
Ελα, πες δυο λογάκια. Καταρχήν, προλαβαίνεις να πας και να έρθεις από το αεροδρόμιο; Τι έχει που αξίζει;

Θα μου πεις και μόνο που θα δεις κόσμο και μερικά μαγαζιά μπορεί να έχει ωραία ατμόσφαιρα.

Πού να μείνεις που να είναι ωραία τα στενά εκεί κοντά να τα γυρνάς με τα πόδια;

Ακούω ακούω για κει αλλά δεν ψήνομαι. Από το γκουγκλ στρητ βιου μου φαίνεται πολύ μπαζωμένο μέρος, εμείς που έχουμε τόσα νησάκια και παραλίες. Δεν μπορώ να καταλάβω το τραβηχτικό της, αυτό με τη μπαζωμένη θάλασσα. Θα μου πεις και εμείς Φλοίσβος...
Συγγνώμη, έχεις δίκιο, δώσε μου μεχρι το βράδυ και θα γράψω κάτι.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21409
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Βαρκελώνη 2 ημέρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 17 Απρ 2019, 15:41

έχω κάνει διήμερο εκεί, πριν 11 χρόνια για να τρέξω τον μαραθώνιο της βαρκελώνης
ωραία πόλη, όπωσδήποτε θα δεις το la sagrada familia, μιλάμε για τρελό κτίσμα, θα πάθεις πλάκα άμα το δεις από κοντά
από εκεί και πέρα, θυμάμαι είχα πάει στο καμπ νου, στο aquarium, σε ένα τελεφερικ, είχα πάρει και ένα λεωφορείο που γυρνάει τα αξιοθέατα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Βαρκελώνη 2 ημέρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 18 Απρ 2019, 16:28

Athina__P έγραψε:
14 Απρ 2019, 21:34
Ελα, πες δυο λογάκια. Καταρχήν, προλαβαίνεις να πας και να έρθεις από το αεροδρόμιο; Τι έχει που αξίζει;

Θα μου πεις και μόνο που θα δεις κόσμο και μερικά μαγαζιά μπορεί να έχει ωραία ατμόσφαιρα.

Πού να μείνεις που να είναι ωραία τα στενά εκεί κοντά να τα γυρνάς με τα πόδια;

Ακούω ακούω για κει αλλά δεν ψήνομαι. Από το γκουγκλ στρητ βιου μου φαίνεται πολύ μπαζωμένο μέρος, εμείς που έχουμε τόσα νησάκια και παραλίες. Δεν μπορώ να καταλάβω το τραβηχτικό της, αυτό με τη μπαζωμένη θάλασσα. Θα μου πεις και εμείς Φλοίσβος...
Λοιπόν, να πω μερικά πραγματάκια επειδή ξεχάστηκα τις προάλλες.

Φτάσαμε περίπου 9 βράδυ Παρασκευής, και φύγαμε περίπου στις 10 βράδυ Κυριακής (το αεροπλάνο πάει πέρα δώθε, η ίδια πτήση είναι, μπορεί και το ίδιο ακριβώς αεροπλάνο και τις δύο ημέρες). Πρώτη φορά με Ryanair, είσαι λίγο σαν σαρδέλα μέσα στην κονσέρβα, αλλά για μικρές αποστάσεις δεν είναι άσχημη περίπτωση - πρώτη φορά και Ισπανία.

Εκ των υστέρων μπορώ να πω ότι 2 μέρες ήταν ίσως λίγες (δεν μας περίσσευαν περισσότερες) αλλά είναι και όσες πρέπει, ανάλογα με το τι θέλεις να δεις ή που να πας. Ιδανικά θα ήθελα 4ημερο, αλλά και 3ημερο θα ήταν καλό διότι δεν θα τρέχαμε όπως τρέξαμε.

Μείναμε δίπλα από την Plaça de Catalunya, καρακέντρο δηλαδή, και από εκεί μέχρι και το λιμάνι στα νοτιοανατολικά είναι εξαιρετική περιοχή και περπατήσιμη, με πολλά μέρη για φαγητό και ψώνια (υπάρχουν και τουριστοπαγίδες βέβαια, κατάφερα όμως και πήρα έναν ωραίο πίνακα που μου άρεσε στην πλατεία δίπλα από τη Santa Maria del Pi). Στενά σοκάκια στη γοτθική συνοικία, ωραία αρχιτεκτονική, και κυρίως πεντακάθαρη σαν πόλη - αυτό μας έκανε εντύπωση. Σε σημεία μου θύμισε Ρώμη και Φλωρεντία, αλλά και Ελλάδα (Πάτρα στα Ψηλαλώνια, Αθήνα, Θεσσαλονίκη), δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι σαν μεσογειακή κουλτούρα ή αρχιτεκτονική, διότι και στην Ρώμη έβλεπα σημεία που μου θύμιζαν Ελλάδα. Ίσως να είναι και νοσταλγία ή να μου έχει λείψει λίγο, δεν ξέρω. Η παραλιακή με τους φοίνικες μου θύμισε λίγο Μαϊάμι, θα ήθελα να είχα περάσει λίγο περισσότερο χρόνο εκεί, και ενδεχομένως να πήγαινα και στο ενυδρείο αν είχα άλλη μία ημέρα.

Το Σάββατο το απόγευμα πήγαμε σε ένα μνημείο της Ντίσνευλαντ, τη Sagrada Familia, ωραίο κτήριο, αλλά πολύς κόπος ρε παιδί μου, ακόμα δεν έχει τελειώσει, αν πιστεύεις όμως είναι must. Τα γλυπτά από μπροστά και από πίσω είναι ενδιαφέροντα. Μέσα τα βιτρό και η αρχιτεκτονική μπορεί να είναι ενδιαφέροντα, αλλά εγώ εντάξει, ματαιοδοξία έβλεπα.

Την Κυριακή το μεσημέρι πήγαμε σε άλλο ένα πάρκο της Ντίσνευλαντ, στο Park Guell, αυτό και αν ήταν ό,τι να' ναι, μου έδινε την εντύπωση ότι το παιδί πήρε το πινέλο του ή το σφυρί με το καλέμι και άρχισε να φτιάχνει ό,τι ήθελε.

Οι βαρκελώνιοι έξω καρδιά (την Παρασκευή το βράδυ που πήγαμε για φαγητό ένας Ισπανός ξεβρακώθηκε στο μαγαζί), οι βαρκελώνιες έτσι και έτσι, από αγγλικά ο απλός λαός δεν σκαμπάζει πολλά (ειδικά οι ταξιτζήδες) αλλά στα σημεία που πήγαμε μπορούσες να συνεννοηθείς (δεν ήταν σαν τους Γάλλους που αρνούνται να σου μιλήσουν Αγγλικά). Από τιμές και φτηνά και ακριβά, για όλα τα βαλάντια, απλά προσοχή στις τουριστοπαγίδες (βρήκαμε πολλά μαγαζιά με πάνω από 4.5/5 στο tripadvisor όπου πήγαμε για φαγητό, και σηκωθήκαμε και φύγαμε διότι ήταν τρουπιά, δεν θα μπαίναμε ποτέ μέσα). Η αντιπαλότητα με τη Ρεάλ Μαδρίτης είναι μύθος, υπήρχαν και μπουτίκ της Ρεάλ μέσα στη Βαρκελώνη, υπήρχαν φιγούρες Μέσι και Ράμος δίπλα-δίπλα, τα ευρώ σας θέλουν και τα υπόλοιπα είναι θέατρο.

Ελληνικά άκουσα παντού και κάθε μέρα, γενικά ο λαός μας ταξιδεύει.

Για city break τριών ή τεσσάρων ημερών ενδείκνυται, ξεφύγαμε λίγο.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Βαρκελώνη 2 ημέρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 18 Απρ 2019, 18:31

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Υπάρχει και το ελληνικό φόρουμ για τα ταξίδια που είναι πάρα πολύ καλό, αλλά κάπου χάνεσαι στην πληροφορία.

Πάρα πολύ καλό γιατί γενικά ταξιδεύουμε ή έχουμε αρκετά υψηλά στάνταρ από το δικό μας τουρισμό και τέλος πάντων αλλιώς είναι να βλέπεις ένα μέρος μέσα από τα μάτια του συντοπίτη σου, σε ενδιαφέρουν / εντυπωσιάζουν πάνω κάτω αντίστοιχα πράγματα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών