Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25901
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Απρ 2019, 15:49

η μεγαλυτερη απολαυση ειναι του κινδυνου - ισχυει παντου και στα γαμησια - ουσιαστικα τα κανει αξεχαστα.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 12 Απρ 2019, 15:50

tanipteros έγραψε:
11 Απρ 2019, 00:41
οι άθεες ήταν πάντα αγριοκάτσικα....δεν σου κάθονται με τίποτα πώς τις αντέχετε?
άσε που μερικές ακούν Black Metal και σε ξενερώνουν αμέσως....
Φαντάζεσαι να κάνεις έρωτα με Μαύρο Μέταλο? Ξενέρα!
Δεν θα το 'λεγα, τύπε.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Απρ 2019, 15:50

Gherschaagk έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:48
sys3x έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:40
Gherschaagk έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:37


Οργασμός λέγεται, όχι θεία ενέργεια.

Συμβαίνει σε όλες μας. Άλλες φορές είναι πιο έντονος κι άλλες πιο ήπιος.
Φαν κουίζ.
Πόσες άλλες ξένες λέξεις υπάρχουν από όλες τις γλώσσες του πλανήτη που περιγράφουν με μία λέξη τον οργασμό εκτός της αρχαίας αγγλικής λέξης "οργασμός";
Θες να το πούμε αλλιώς; Δεν έχω πρόβλημα προσωπικά, κανένα. Δεν ξέρω πως θα αντιδράσουν κάποιοι άλλοι βέβαια.
Όχι ρε συ, δεν θέλω τίποτα τέτοιο, κανονικό λετζίτ κουιζάκι είναι, έχει ενδιαφέρον-πλάκα η απάντηση γι αυτό το έβαλα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Απρ 2019, 15:52

Αγις έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:49
η μεγαλυτερη απολαυση ειναι του κινδυνου - ισχυει παντου και στα γαμησια - ουσιαστικα τα κανει αξεχαστα.
Επίσης ισχύει.
Παλιότερα (που δεν ήξερα τι ακριβώς μπορεί να σημαίνει αυτό) το χλεύαζα, τώρα ξέρω.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Απρ 2019, 15:53

sys3x έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:48
Gherschaagk έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:44
Χαοτικός έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:34


Όλα μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους. Αρκεί να το θες και να ορίσεις το πως. :102:
Δεν το θέλω, δεν θα το ορίσω, εμμένω στη θέση μου και συγκρίνω φορά με τη φορά. Γιατί όχι στην τελική; Καλά περνάω.
sys3x έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:41


Γκερ δεν το χεις με το σεχ βλέπω.
Εννοείται. Άλλωστε έχω και καιρό να το κάνω και το έχω ρίξει στις σοκολάτες.
Αυτή την καινούργια την ροζ την σοκολάτα την έχεις δοκιμάσει;
Δεν υπάρχουν ηδονές που δεν έχω δοκιμάσει.
sys3x έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:50

Όχι ρε συ, δεν θέλω τίποτα τέτοιο, κανονικό λετζίτ κουιζάκι είναι, έχει ενδιαφέρον-πλάκα η απάντηση γι αυτό το έβαλα.
Ψαγμένο σε βρίσκω. Για πες.
sys3x έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:52
Αγις έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:49
η μεγαλυτερη απολαυση ειναι του κινδυνου - ισχυει παντου και στα γαμησια - ουσιαστικα τα κανει αξεχαστα.
Επίσης ισχύει.
Παλιότερα (που δεν ήξερα τι ακριβώς μπορεί να σημαίνει αυτό) το χλεύαζα, τώρα ξέρω.
Adrenaline junkie.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 12 Απρ 2019, 15:55

Η παρεξήγηση ορισμένων θεμάτων στη χριστιανική ζωή είναι όπως με το σεξ. Ασχολούνται όλοι με αυτό, το βρίσκω περισσότερο δυτικό πουριτανισμό, ή φαρισαϊσμό, παρά χριστιανισμό. Ο Χριστός στο Ευαγγέλιο δεν μιλά τόσο για σεξ, όσο μιλά, π.χ. για υποκρισία, για έλλειψη ταπείνωσης, για έλλειψη συγχωρητικότητας, και για κατάκριση... καθόμαστε και ασχολούμαστε με ψωλές και μουνιά, όταν κάθε μέρα κατακρίνουμε και προβάλουμε το εγώ μας.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Απρ 2019, 15:56

Gherschaagk έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:53
sys3x έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:48
Gherschaagk έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:44


Δεν το θέλω, δεν θα το ορίσω, εμμένω στη θέση μου και συγκρίνω φορά με τη φορά. Γιατί όχι στην τελική; Καλά περνάω.



Εννοείται. Άλλωστε έχω και καιρό να το κάνω και το έχω ρίξει στις σοκολάτες.
Αυτή την καινούργια την ροζ την σοκολάτα την έχεις δοκιμάσει;
Δεν υπάρχουν ηδονές που δεν έχω δοκιμάσει.
sys3x έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:50

Όχι ρε συ, δεν θέλω τίποτα τέτοιο, κανονικό λετζίτ κουιζάκι είναι, έχει ενδιαφέρον-πλάκα η απάντηση γι αυτό το έβαλα.
Ψαγμένο σε βρίσκω. Για πες.
sys3x έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:52
Αγις έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:49
η μεγαλυτερη απολαυση ειναι του κινδυνου - ισχυει παντου και στα γαμησια - ουσιαστικα τα κανει αξεχαστα.
Επίσης ισχύει.
Παλιότερα (που δεν ήξερα τι ακριβώς μπορεί να σημαίνει αυτό) το χλεύαζα, τώρα ξέρω.
Adrenaline junkie.
Θα σε πω ρε, άστο να τρέξει λίγο ακόμη μήπως το απαντήσει κανείς άλλος.
Αυτή τη ροζ πάντως εγώ δεν την δοκίμασα ακόμη και γω δεν γαμάω σχεδόν καθόλου τελευταία από επιλογή όμως.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25901
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Απρ 2019, 15:59

sys3x έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:52
Αγις έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:49
η μεγαλυτερη απολαυση ειναι του κινδυνου - ισχυει παντου και στα γαμησια - ουσιαστικα τα κανει αξεχαστα.
Επίσης ισχύει.
Παλιότερα (που δεν ήξερα τι ακριβώς μπορεί να σημαίνει αυτό) το χλεύαζα, τώρα ξέρω.
Αι Γυναικαι ειναι εθισμενες σε αυτο τις καυλωνει ο κινδυνος περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Απρ 2019, 16:02

sys3x έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:56
Θα σε πω ρε, άστο να τρέξει λίγο ακόμη μήπως το απαντήσει κανείς άλλος.
Αυτή τη ροζ πάντως εγώ δεν την δοκίμασα ακόμη και γω δεν γαμάω σχεδόν καθόλου τελευταία από επιλογή όμως.
Επιλογές, μια χαρά.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Απρ 2019, 16:09

Gherschaagk έγραψε:
12 Απρ 2019, 16:02
sys3x έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:56
Θα σε πω ρε, άστο να τρέξει λίγο ακόμη μήπως το απαντήσει κανείς άλλος.
Αυτή τη ροζ πάντως εγώ δεν την δοκίμασα ακόμη και γω δεν γαμάω σχεδόν καθόλου τελευταία από επιλογή όμως.
Επιλογές, μια χαρά.
Ναι, δεν με επιλέγουν - μου την πέφτουν αλλά δεν βγαίνω και καθόλου έξω είναι η αλήθεια, για ένα περίεργο λόγο μόνο όταν βγαίνω έξω μου την πέφτουν.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Απρ 2019, 16:20

sys3x έγραψε:
12 Απρ 2019, 16:09
Gherschaagk έγραψε:
12 Απρ 2019, 16:02
sys3x έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:56
Θα σε πω ρε, άστο να τρέξει λίγο ακόμη μήπως το απαντήσει κανείς άλλος.
Αυτή τη ροζ πάντως εγώ δεν την δοκίμασα ακόμη και γω δεν γαμάω σχεδόν καθόλου τελευταία από επιλογή όμως.
Επιλογές, μια χαρά.
Ναι, δεν με επιλέγουν - μου την πέφτουν αλλά δεν βγαίνω και καθόλου έξω είναι η αλήθεια, για ένα περίεργο λόγο μόνο όταν βγαίνω έξω μου την πέφτουν.
Δεν σε νιώθω καθόλου όμως.

Το ακριβώς αντίθετο εδώ.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 12 Απρ 2019, 16:27

sys3x έγραψε:
12 Απρ 2019, 16:09
Gherschaagk έγραψε:
12 Απρ 2019, 16:02
sys3x έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:56
Θα σε πω ρε, άστο να τρέξει λίγο ακόμη μήπως το απαντήσει κανείς άλλος.
Αυτή τη ροζ πάντως εγώ δεν την δοκίμασα ακόμη και γω δεν γαμάω σχεδόν καθόλου τελευταία από επιλογή όμως.
Επιλογές, μια χαρά.
Ναι, δεν με επιλέγουν - μου την πέφτουν αλλά δεν βγαίνω και καθόλου έξω είναι η αλήθεια, για ένα περίεργο λόγο μόνο όταν βγαίνω έξω μου την πέφτουν.
Τι τραβας και εσυ
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 12 Απρ 2019, 17:08

Pam έγραψε:
12 Απρ 2019, 13:27
Cloud87 έγραψε:
09 Απρ 2019, 20:25
Pam έγραψε:
08 Απρ 2019, 01:10

Αν και συνήθως ασχολούμαι κυρίως με θέματα πολιτικής φύσεως εδώ δε θα μιλήσω ως νεοδημοκρατης αλλά ως απλός χριστιανός Ορθόδοξος.Πρώτον ο χριστιανισμος είναι τρόπος ζωής που αν οι άνθρωποι ακολουθούσαν το 10% όσων λέει ο κόσμος θα ήταν πολύ πιο καλός. Αν εσένα δε σου αρέσει ο χριστιανικος τρόπος ζωής δικαίωμα σου αλλά μη πας να τον βγάλεις άχρηστο (όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια).Δεύτερον οι ορθόδοξοι ιερείς μπορούν να διαλέξουν αν θα παντρευτούν ή όχι (όσοι ξέρω εγώ είναι σχεδόν όλοι τους παντρεμένοι με οικογένεια). Η εκκλησία δεν αποθαρρύνει τον έρωτα τον οποίο ο Ορθόδοξος χριστιανισμός θεωρεί θείο δώρο αλλά αποθαρρύνει την ανεξέλεγκτη σεξουαλική ορμή που κάνει τον άνθρωπο ζώο.Οσον αφορά το Αγιο Ορος όσοι το έχουν επισκεφτούν έχουν βιώσει τι πραγματικά είναι το Αγιο Ορος και πολλοί άλλαξαν ζωή (γνωρίζω τρεις που ανήκαν στην νεολαία του συνασπισμου και ήταν άθεοι και μετά από μία επίσκεψη στο Αγιο Ορος η ζωή τους άλλαξε εντελώς και σήμερα είναι μοναχοί).Εσύ δεν έχεις πάει ποτέ στο Αγιο Ορος και λες ότι σου κατέβει.Οσον αφορά όσους ασχολούνται με την πολιτική ασφαλώς υπάρχουν και ρεμαλια αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που προσπαθούν να προσφέρουν κάτι μέσω του αγώνα τους και δε τους μοιάζει μόνο η μάσα. Τέλος η Ορθοδοξία σήμερα βιώνει μία μεγάλη σημαντική ενίσχυση και αύξηση ανθρώπων που την ακολουθούν. Εκατομύρια άνθρωποι σε Αφρική, Ασία, Λατινική Αμερική,ΗΠΑ κτλ βαφτίζονται Ορθόδοξοι ενώ και στα πρώην κομμουνιστικά κράτη παρά τις δεκαετίες σκληρού κρατικού αθεϊσμού η Ορθοδοξία επέζησε και σήμερα βιώνει μια εντυπωσιακή αναγέννηση και αναβίωση.Στην Ελλάδα οι Ορθόδοξοι αποτελούν περίπου το 90%(όπως φαινεταιυ στις κατά καιρούς έρευνες) αλλά δε ξέρουμε πόσοι ζούνε χριστιανικα.
Κατ' αρχήν να πούμε πως κάνεις λάθος. Ο χριστιανισμός ως τρόπος ζωής είναι πολύ απλοικός και δεν λαμβάνει υπ' όψην του τα προβλήματα και τα διλλήματα του σύγχρονου κόσμου. Σου πετάει ένα απλοικό "αγάπα τον πλησίον σου" και "μην κάνεις στον άλλο αυτό που δεν θέλεις να σου κάνει" και νομίζουν οτι καθάρισαν. Για αρχαίους Ιουδαίους ψαράδες και βοσκούς καλός είναι. Αλλά όπως είπα.

Τι δε φτάνει η αλεπού; Εγώ πιστεύω οτι το προσωπικό μου αξιακό σύστημα που μετράει κάποια χρόνια σκέψης και πνευματικής ωρίμανσης είναι πολύ καλύτερο από τις φαντασιωπληξίες και την προτόγονη σοφία των βοσκών.

Μετά για να γίνεις παπάς με αξίωμα στην εκλησσία πρέπει να μην παντρευτείς; Εχω δίκιο; Η μήπως δεν τα θυμάμαι καλά;

Α ωραία έχει και μια χρησιμότητα τουλάχιστον το Αγιο όρος. Βάζει μυαλό στους Συριζαίους.

Τέλος δεν χρειάζεται να μου πείς οτι η Ορθοδοξία ενισχύεται. Γνωρίζω οτι η αγνωμοσύνη έχει μια τάση να κερδίζει συνεχώς έδαφος.
Ο χριστιανικός τρόπος ζωής κάθε άλλο παρά απλοικός δεν είναι και δεν περιλαμβάνει μόνο δύο φράσεις όπως λες.Απλά εσύ έχεις μια πολύ επιφανειακή αριστερής φύσεως αντίληψη των πραγμάτων και μια πλήρως επιφανειακή τσαπατσούλικη ελάγχιστη γνώση του χριστιανισμού βασισμένη στον δικό σου αντιχριστιανικό ατομικιστικό/υλιστικό σύστημα ζωής.Σημαντικό τμήμα του λεγόμενου δυτικού κόσμου πλέον βασίζεται σε ένα ατομικιστικό και εγωπαθές σύστημα ζωής που έρχεται σε αντίθεση με τις χριστιανικές αξίες.Οι μητροπολίτες σαφώς και δεν γίνεται να είναι παντρεμένοι αλλά δεν υποχρεούται κανένας ιερέας να γίνει μητροπολίτης αν δεν θέλει μπορεί κάλιστα να διαλέξει να γίνει έγγαμος ιερέας.Δεν γνωρίζεις τίποτα.Νομίζεις ότι γνωρίζεις ενώ στην ουσία δεν έχεις γνώση έχεις μόνο ιδεοληψία και υπερεκτίμηση του εαυτού σου.
Εγώ πιστεύω οτι με τα χρόνια έχω συσσωρεύσει αρκετή εμπειρία με το εν λόγω θέμα. Σε ένα προχωρημένο ηθικό μοντέλο δεν θα υπήρχαν τόσο γελοίες γενικεύσεις όσο αυτές που ανέφερα. Ως θέσφατα. Επιπλέον για να πάρεις εκλησσιαστικό αξίωμα δεν πρέπει να είσαι παντρεμένος. Τι μας λεει αυτό; 1) Η εκλησσία έχει ενοχικά συναισθήματα απέναντι στην συντροφικότητα είτε 2) Κάποιος εξ' ίσου ανόητος λόγος που δεν μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή. Και φυσικά όπως προανέφερα παίζουν επίσης ανόητες (αυθαίρετες) απαγορεύσεις σχετικά με τις σχέσεις και τον έρωτα. Οπως οτι απαγορεύονται οι σχέσεις μεταξύ γκέι ατόμων. Πως θέλεις να πιστέψω σε ένα τόσο ανόητο και στενόμυαλο φιλοσοφικό σύστημα;
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 12 Απρ 2019, 17:12

Natasha έγραψε:
12 Απρ 2019, 15:13
Custom_F έγραψε:
08 Απρ 2019, 11:28
Τι χριστιανή είσαι Νατάσα;
Χριστιανότατη. Γιατί;
Βρε ναι. Καθολική ή ορθόδοξη;

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 12 Απρ 2019, 17:18

Cloud87 έγραψε:
12 Απρ 2019, 17:08
Εγώ πιστεύω οτι με τα χρόνια έχω συσσωρεύσει αρκετή εμπειρία με το εν λόγω θέμα. Σε ένα προχωρημένο ηθικό μοντέλο δεν θα υπήρχαν τόσο γελοίες γενικεύσεις όσο αυτές που ανέφερα. Ως θέσφατα. Επιπλέον για να πάρεις εκλησσιαστικό αξίωμα δεν πρέπει να είσαι παντρεμένος. Τι μας λεει αυτό; 1) Η εκλησσία έχει ενοχικά συναισθήματα απέναντι στην συντροφικότητα είτε 2) Κάποιος εξ' ίσου ανόητος λόγος που δεν μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή. Και φυσικά όπως προανέφερα παίζουν επίσης ανόητες (αυθαίρετες) απαγορεύσεις σχετικά με τις σχέσεις και τον έρωτα. Οπως οτι απαγορεύονται οι σχέσεις μεταξύ γκέι ατόμων. Πως θέλεις να πιστέψω σε ένα τόσο ανόητο και στενόμυαλο φιλοσοφικό σύστημα;
Γιατί πρέπει να πιστέψεις σε κάτι που δεν δέχεσαι; Ποιός σου θέτει ένα τέτοιο ζήτημα;
Ordem e Progresso.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών