Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 14 Απρ 2019, 23:08

Εσθήρ έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:07
Ναι μεσα ατην ταπεινοτητα ειναι η αποψη σου,αντε παγαινε.
Ασχολήσου με κάποιον άλλον κοπελιά. Όπως βλέπεις σε έχω γραμμένη. Συμβουλεύω να κάνεις και εσύ το ίδιο.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

User_601

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 14 Απρ 2019, 23:09

parafrwn έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:08
Εσθήρ έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:07
Ναι μεσα ατην ταπεινοτητα ειναι η αποψη σου,αντε παγαινε.
Ασχολήσου με κάποιον άλλον κοπελιά. Όπως βλέπεις σε έχω γραμμένη. Συμβουλεύω να κάνεις και εσύ το ίδιο.
Στα απαυτα μου που με εχεις γραμμενη ξες.Σημασια εχει η ψωναρα σου.Με ποια προσοντα εσυ τολμας και κρινεις τον δανεζη ωρε;Καλα πολυ γελιο λεμε,αν δεν ηταν γελοιο. :smt005:

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 14 Απρ 2019, 23:10

Εσθήρ έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:09
parafrwn έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:08
Εσθήρ έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:07
Ναι μεσα ατην ταπεινοτητα ειναι η αποψη σου,αντε παγαινε.
Ασχολήσου με κάποιον άλλον κοπελιά. Όπως βλέπεις σε έχω γραμμένη. Συμβουλεύω να κάνεις και εσύ το ίδιο.
Στα απαυτα μου που με εχεις γραμμενη ξες.Σημασια εχει η ψωναρα σου.Με ποια προσοντα εσυ τολμας και κρινεις τον δανεζη ωρε;Καλα πολυ γελιο λεμε,αν δεν ηταν γελοιο. :smt005:
Πτυχίο φυσικής πανεπ. Κρήτης, MSc υπολογιστικά μαθηματικά. Ευχαριστώ πολύ. Εσύ με ποιες γνώσεις ακριβώς κρίνεις;
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

User_601

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 14 Απρ 2019, 23:11

parafrwn έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:10
Εσθήρ έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:09
parafrwn έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:08


Ασχολήσου με κάποιον άλλον κοπελιά. Όπως βλέπεις σε έχω γραμμένη. Συμβουλεύω να κάνεις και εσύ το ίδιο.
Στα απαυτα μου που με εχεις γραμμενη ξες.Σημασια εχει η ψωναρα σου.Με ποια προσοντα εσυ τολμας και κρινεις τον δανεζη ωρε;Καλα πολυ γελιο λεμε,αν δεν ηταν γελοιο. :smt005:
Πτυχίο φυσικής πανεπ. Κρήτης, MSc υπολογιστικά μαθηματικά. Ευχαριστώ πολύ. Εσύ με ποιες γνώσεις ακριβώς κρίνεις;
Να χεσω τα πτυχια σου αγαπουλα με τς παπατζες που λες.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 14 Απρ 2019, 23:12

Εσθήρ έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:11
parafrwn έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:10
Εσθήρ έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:09


Στα απαυτα μου που με εχεις γραμμενη ξες.Σημασια εχει η ψωναρα σου.Με ποια προσοντα εσυ τολμας και κρινεις τον δανεζη ωρε;Καλα πολυ γελιο λεμε,αν δεν ηταν γελοιο. :smt005:
Πτυχίο φυσικής πανεπ. Κρήτης, MSc υπολογιστικά μαθηματικά. Ευχαριστώ πολύ. Εσύ με ποιες γνώσεις ακριβώς κρίνεις;
Να χεσω τα πτυχια σου αγαπουλα με τς παπατζες που λες.
Με ποιες γνώσεις ακριβώς θεωρείς πως αυτά που λέω είναι παπάτζες;

Αν είναι να'χεις χεσμένα τα πτυχία γιατί δεν χέζεις και το διδακτορικό του δρ. Δανέζη; Και αυτό ένα χαρτί είναι.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 14 Απρ 2019, 23:13

parafrwn έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:06
stavmanr έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:05
Αναγωρισμένος δεν σημαίνει μόνο ...Αινστάιν. Ο άνθρωπος διατηρεί έδρα αστροφυσικής επί 40 χρόνια, με συμμετοχή σε κάθε λογής ακαδημαϊκό έργο.

Σε αντίθεση με εμένα ή εσένα που ψάχνουμε να τον φάμε ζωντανό από το ίντερνετ.
Ο άνθρωπος δεν είναι μαθηματικός όμως. Επίσης ούτε ο Αϊνστάιν ήταν μαθηματικός. Ήταν φυσικός, θεωρητικός φυσικός (όχι αστροφυσικός). Ο δρ. Δανέζης είναι αστροφυσικός και αναγνωρισμένος (στην Ελλάδα) εκλαϊκευτής της επιστήμης. Το «αναγνωρισμένος μαθηματικός» είναι λάθος από όπου και αν το πιάσεις. Φυσικά αυτή δεν είναι παρά η ταπεινή μου γνώμη.
Η πρώτη του και κύρια επιστημονική ιδιότητα είναι Μαθηματικός. Δεν ήταν ποτέ Φυσικός.
https://www.manosdanezis.gr/viografiko/

Στη σύγχρονη Αστροφυσική μπορείς να συμμετέχεις επιστημονικά ως Φυσικός, ως Μαθηματικός, ως Προγραμματιστής. Υπάρχουν κι άλλα πεδία που επεκτείνονται εκεί ή και που προϋποτίθενται για να συμμετάσχεις επιτυχώς.

Σχετικά με τη χρήση των Μαθηματικών στην Αστροφυσικη, φαίνεται να είναι πρωτεύουσας σημασίας, ακόμη περισσότερο κι απο τη Φυσική. Είναι εύκολο ακόμα και για έναν απλό Μαθηματικό να παρακολουθήσει τις σχέσεις της Φυσικής. Είναι πάναπλες. Αντίθετα, είναι σχεδόν αδύνατο για έναν απλό Φυσικό να παρακολουθήσει τους μετασχηματισμούς των μαθηματικών και της Γεωμετρίας.
Βλέπεις, ο κάθε Αινστάιν βασίζονταν επί το πλείστον στους φίλους του Μαθηματικούς για την διατύπωση σχέσεων Φυσικής. Κανείς Μαθηματικός δεν βασίζονταν στις δικές του σχέσεις ή γνώσεις επάνω στις σχέσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 14 Απρ 2019, 23:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

User_601

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 14 Απρ 2019, 23:14

parafrwn έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:12
Εσθήρ έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:11
parafrwn έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:10


Πτυχίο φυσικής πανεπ. Κρήτης, MSc υπολογιστικά μαθηματικά. Ευχαριστώ πολύ. Εσύ με ποιες γνώσεις ακριβώς κρίνεις;
Να χεσω τα πτυχια σου αγαπουλα με τς παπατζες που λες.
Με ποιες γνώσεις ακριβώς θεωρείς πως αυτά που λέω είναι παπάτζες;

Αν είναι να'χεις χεσμένα τα πτυχία γιατί δεν χέζεις και το διδακτορικό του δρ. Δανέζη; Και αυτό ένα χαρτί είναι.
Οχι δεν τα χεζω του δανεζη τα πτυχια.Διοτι εκεινος οντως τα εχει και επισης ξερει τι λεει.Εσυ μπορεις να λες οτι εισαι και η κουλιανου,στα απαυτα μου.Ομως οι παπατζες που λες,φαινονται μωρε,Δεν κρυβονται.Ολες οι ψωναρες να πουμε μου κρινιυν τον δανεζη.Χαχαχαχχαχα..ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ΜΟΥ ΕΣΕΙΣ!!!!!!!Γιαυτο ειμαστε εδω που ειαμστε.Ολοι ειδικοι σε ολα.. :smt005:
Οτι του φανει του λολοστεφανη απλα επειδη καππιος λεει αποψεις που εσυ δεν γουσταρεις....αντε ωριμασε πια.
Ελα και σε βαριεμαι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 14 Απρ 2019, 23:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 14 Απρ 2019, 23:15

stavmanr έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:13
parafrwn έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:06
stavmanr έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:05
Αναγωρισμένος δεν σημαίνει μόνο ...Αινστάιν. Ο άνθρωπος διατηρεί έδρα αστροφυσικής επί 40 χρόνια, με συμμετοχή σε κάθε λογής ακαδημαϊκό έργο.

Σε αντίθεση με εμένα ή εσένα που ψάχνουμε να τον φάμε ζωντανό από το ίντερνετ.
Ο άνθρωπος δεν είναι μαθηματικός όμως. Επίσης ούτε ο Αϊνστάιν ήταν μαθηματικός. Ήταν φυσικός, θεωρητικός φυσικός (όχι αστροφυσικός). Ο δρ. Δανέζης είναι αστροφυσικός και αναγνωρισμένος (στην Ελλάδα) εκλαϊκευτής της επιστήμης. Το «αναγνωρισμένος μαθηματικός» είναι λάθος από όπου και αν το πιάσεις. Φυσικά αυτή δεν είναι παρά η ταπεινή μου γνώμη.
Η πρώτη του και κύρια επιστημονική ιδιότητα είναι Μαθηματικός. Δεν ήταν ποτέ Φυσικός.
https://www.manosdanezis.gr/viografiko/

Στη σύγχρονη Αστροφυσική μπορείς να συμμετέχεις επιστημονικά ως Φυσικός, ως Μαθηματικός, ως Προγραμματιστής. Υπάρχουν κι άλλα πεδία που επεκτείνονται εκεί ή και που προϋποτίθενται για να συμμετάσχεις επιτυχώς.
Ανεξαρτήτως από ότι συμβαίνει στην Ελλάδα, στον έξω κόσμο αυτό που μετράει είναι ο ανώτερος τίτλος που έχεις. Δηλαδή αν έχεις διδακτορικό μαθηματικών, είσαι μαθηματικός. Αν έχεις διδακτορικό φυσικής, είσαι φυσικός. Επίσης αυτό που μετράει είναι πού είσαι ή ήσουν ερευνητικά ενεργός. Αυτός ο τομέας καθορίζει την ιδιότητά σου. Για αυτό και ο ίδιος ο δρ. Δανέζης αυτοπροσδιορίζεται αστροφυσικός, πολύ σωστά κατ'εμέ.

Εγώ για παράδειγμα δεν με θεωρώ φυσικό πλέον. Φυσική έχω να πιάσω από το 2010.

υγ: φυσικά οι βασικές μου σπουδές στην καθοριστική ηλικία των 18-? καθόρισαν τον τρόπο σκέψης μου, και σκέφτομαι διαφορετικά από κάποιον με βασικό πτυχίο στα μαθηματικά. Αλλά αυτό απέχει πολύ απ'το να αυτοπροσδιορίζομαι από τον πρώτο τίτλο σπουδών μου, ειδικά όταν πλέον δραστηριοποιούμαι σε εντελώς διαφορετικό τομέα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος parafrwn την 14 Απρ 2019, 23:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

User_601

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 14 Απρ 2019, 23:20

Εγώ για παράδειγμα δεν με θεωρώ φυσικό πλέον. Φυσική έχω να πιάσω από το 2010.
Φαινεται.Οποτε ασε τον δανεζη εκει που καθεται,ουτε στο δαχτυλακι του δεν τον φτανεις και εσυ και οι υπολοιποι ψωναρες.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 14 Απρ 2019, 23:24

stavmanr έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:13
Σχετικά με τη χρήση των Μαθηματικών στην Αστροφυσικη, φαίνεται να είναι πρωτεύουσας σημασίας, ακόμη περισσότερο κι απο τη Φυσική. Είναι εύκολο ακόμα και για έναν απλό Μαθηματικό να παρακολουθήσει τις σχέσεις της Φυσικής. Είναι πάναπλες. Αντίθετα, είναι σχεδόν αδύνατο για έναν απλό Φυσικό να παρακολουθήσει τους μετασχηματισμούς των μαθηματικών και της Γεωμετρίας.
Βλέπεις, ο κάθε Αινστάιν βασίζονταν επί το πλείστον στους φίλους του Μαθηματικούς για την διατύπωση σχέσεων Φυσικής. Κανείς Μαθηματικός δεν βασίζονταν στις δικές του σχέσεις ή γνώσεις επάνω στις σχέσεις.
Μαθηματική φυσική έκανε ο μακαρίτης αδικοχαμένος ο Βασίλης Ξανθόπουλος, στο πεδίο της βαρύτητας. Τι σχέση έχει ερευνητικά ο δρ. Δανέζης με τα μαθηματικά; Οι διαλέξεις που κάνει θεωρείς πως αποτελούν μέρος έρευνάς του στα μαθηματικά; Επέτρεψέ μου να πω ευγενικά πως εδώ είσαι αρκετά λάθος να πιστεύεις κάτι τέτοιο...Φυσικά είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ό,τι θες :)
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Απρ 2019, 00:03

stavmanr έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:13
parafrwn έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:06
stavmanr έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:05
Αναγωρισμένος δεν σημαίνει μόνο ...Αινστάιν. Ο άνθρωπος διατηρεί έδρα αστροφυσικής επί 40 χρόνια, με συμμετοχή σε κάθε λογής ακαδημαϊκό έργο.

Σε αντίθεση με εμένα ή εσένα που ψάχνουμε να τον φάμε ζωντανό από το ίντερνετ.
Ο άνθρωπος δεν είναι μαθηματικός όμως. Επίσης ούτε ο Αϊνστάιν ήταν μαθηματικός. Ήταν φυσικός, θεωρητικός φυσικός (όχι αστροφυσικός). Ο δρ. Δανέζης είναι αστροφυσικός και αναγνωρισμένος (στην Ελλάδα) εκλαϊκευτής της επιστήμης. Το «αναγνωρισμένος μαθηματικός» είναι λάθος από όπου και αν το πιάσεις. Φυσικά αυτή δεν είναι παρά η ταπεινή μου γνώμη.
Η πρώτη του και κύρια επιστημονική ιδιότητα είναι Μαθηματικός. Δεν ήταν ποτέ Φυσικός.
https://www.manosdanezis.gr/viografiko/

Στη σύγχρονη Αστροφυσική μπορείς να συμμετέχεις επιστημονικά ως Φυσικός, ως Μαθηματικός, ως Προγραμματιστής. Υπάρχουν κι άλλα πεδία που επεκτείνονται εκεί ή και που προϋποτίθενται για να συμμετάσχεις επιτυχώς.

Σχετικά με τη χρήση των Μαθηματικών στην Αστροφυσικη, φαίνεται να είναι πρωτεύουσας σημασίας, ακόμη περισσότερο κι απο τη Φυσική. Είναι εύκολο ακόμα και για έναν απλό Μαθηματικό να παρακολουθήσει τις σχέσεις της Φυσικής. Είναι πάναπλες. Αντίθετα, είναι σχεδόν αδύνατο για έναν απλό Φυσικό να παρακολουθήσει τους μετασχηματισμούς των μαθηματικών και της Γεωμετρίας.
Βλέπεις, ο κάθε Αινστάιν βασίζονταν επί το πλείστον στους φίλους του Μαθηματικούς για την διατύπωση σχέσεων Φυσικής. Κανείς Μαθηματικός δεν βασίζονταν στις δικές του σχέσεις ή γνώσεις επάνω στις σχέσεις.
:+1::goodpost:
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

pussycat
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 18:29

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pussycat » 15 Απρ 2019, 00:06

Μα να σχολιάσω τη συνέντευξη Δανέζη:
Θα μπορούσαμε ίσως να αποφύγουμε το θάνατο. :o

Θεωρητικά, ναι. Αφού η υλική μας υπόσταση δεν είναι τίποτα άλλο από μια καμπύλωση του χώρου, το πρωτογενές στοιχείο που γεννά αυτή την ύλη και εκείνη αρχίζει να διέπεται από όρους ανάπτυξης/ φθοράς, είναι ο χώρος.

Ο χώρος, για να σας δώσω να καταλάβετε, είναι αυτό το τίποτα, το μη αντιληπτό γύρω μας- ένα κατασκεύασμα έξω από τη δυνατότητα των ανθρώπινων αισθήσεων. Ένα μαθηματικό γεγονός. Ε, αυτό δε χάνεται, υπάρχει πάντα πιθανότατα έτοιμο να ξανακαμπυλωθεί.

Τελικά, όταν λέμε ότι κάποιος γεννιέται ή πεθαίνει, εννοούμε επιστημονικά ότι χάνεται ή εμφανίζεται η δυνατότητα να τον αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις μας.
Οπότε δε θα λέμε αυτός πέθανε, θα λέμε αυτός καμπυλώθηκε, ή μάλλον αποκαμπυλώθηκε, ή μήπως ξεκαμπυλώθηκε; Και όταν κάποιος γεννιέται; Καμπυλώθηκε ε; Εύκολο ήταν αυτό.
Όλα αυτά τα λέμε στην αστροφυσική για τα αστέρια.
Τον ουρανό με τ άστρα! Ε είμαστε τελικά όλοι αστέρια!!!!
«Όπως πάνω έτσι και κάτω» σύμφωνα με το γνωστό ερμητικό ρητό...

Έχουμε μια αίσθηση ατομικότητας και διαίρεσης. Εσύ είσαι εσύ και εγώ είμαι εγώ.
Ήρθανε τα άνω κάτω και έγινε το ανωκάτω, και τώρα είμαι εγώ ο άλλος.
Φτάσαμε σε σημείο να εξευτελιστούμε για να μπορέσουμε να αποκτήσουμε την ύλη και τα επακόλουθά της. Σύντομα όμως η ύλη θα χάσει αυτόν τον αξιακό της χαρακτήρα. Διότι δεν είμαστε ύλη πια!
Όχι! Είμαστε καμπυλότητες! :vp6::vp15:
Μια τέτοια δήλωση θα μπορούσε να επιφέρει τρομαχτικές αλλαγές... :-?

Ακριβώς. Για φαντάσου όμως έναν άνθρωπο που έχει αντιληφθεί τον ανώτερο χαρακτήρα του και το ανώτερο εγώ του, μέσα σε μια ενότητα συμπαντική- τι θα ζητάει από την κοινωνία; Θα ζητάει άλλα αγαθά, τα οποία δεν είναι έτοιμα και δε μπορεί η παρούσα κοινωνική δομή να τα δώσει.
Για τον homo-universalis λέει μάλλον, για να μην τον αναφέρει, ίσως δεν τον είχε σκαρφιστεί τότε. Οπότε ξεχάστε homo-sapiens, homo-sexualis κλπ, γιατί ... έρχεται ...
Όταν λες ότι όλα είναι ένα, χάνεται η αίσθηση της ατομικότητας, του «εγώ». Συνειδητοποιώντας κανείς ότι δεν είναι αυτό το φθαρτό σαρκίο, δεν είναι πράγμα, θα αντιληφθεί ότι αυτό που βλέπουν οι αισθήσεις είναι μια εικόνα, ένα matrix.

Και για να υπάρχει η εικόνα, θα πρέπει αναγκαστικά να υπάρχει κάπου το πρότυπό της. Αν αρχίσει να αναζητάει αυτό το πρότυπο, τότε τίποτα δε θα τον συγκρατεί πια.
... και είναι ... καβλωμένος, όπως φαίνεται, ασυγκράτητος! Πάμε! :smt068
Οπότε χρειάζεται μια μεταστροφή, μια μετά-νοια;

Ακριβώς, όμως αυτή η μεταστροφή είναι επώδυνη. Θα πρέπει να αλλάξουμε συνειδησιακό καθεστώς.
Όπα, και το ήξερα πως θα είχε κάποιο catch η φάση, too good to be true, ετοιμαστείτε για πόνο μάγκες. :whp::c040:

Αλλά και μια μουσική αφιέρωση στον αγαπημένο μας Καθηγητή.
SpoilerShow



Δώωωσε!! :shrike:

εεεπ, κάτσε καλά ήρεμαααααα....

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pussycat την 15 Απρ 2019, 02:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Απρ 2019, 00:07

Ρε παιδια! Ας ειμαστε πραγματιστες λιγο, ειναι δυνατον να κανει τοσο λαθος ο Δανεζης που να γινεται αντιληπτος απο φοιτητη φυσικης και να μην λεει κανενας τιποτα; Προσοχη, δε λεω οτι ειναι αλανθαστος, ολοι κανουν λαθη, αλλα καθηγητης πανεπιστημιου με ερευνητικη δραστηριοτητα, προυπηρεσια καθηγητη τοσες δεκαετιες κλπ να κανει λαθη τοσο τραγικα επιπεδου φοιτητη; Δεν νομιζω...
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 15 Απρ 2019, 00:11

paul25 έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:07
Ρε παιδια! Ας ειμαστε πραγματιστες λιγο, ειναι δυνατον να κανει τοσο λαθος ο Δανεζης που να γινεται αντιληπτος απο φοιτητη φυσικης και να μην λεει κανενας τιποτα; Προσοχη, δε λεω οτι ειναι αλανθαστος, ολοι κανουν λαθη, αλλα καθηγητης πανεπιστημιου με ερευνητικη δραστηριοτητα, προυπηρεσια καθηγητη τοσες δεκαετιες κλπ να κανει λαθη τοσο τραγικα επιπεδου φοιτητη; Δεν νομιζω...
Φυσικά και γίνεται. Όλοι πέφτουν και παίρνουν στην Ελλάδα όταν ακούνε «καθηγητής πανεπιστημίου». Μας αρέσουν οι τίτλοι, όχι η ουσία. Σημασία εδώ (στην ανατολή) δεν έχει τι κάνεις, αλλά τι λες ότι κάνεις :lol::lol::lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος parafrwn την 15 Απρ 2019, 00:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Απρ 2019, 00:12

Χουργιατς έγραψε:
14 Απρ 2019, 13:54
paul25 έγραψε:
14 Απρ 2019, 12:43
ομιλιες σε φοιτητες
κάνει και ο βαρουφάκης
ηταν καθηγητης στο ΑΕΙ
ήταν και ο βαρουφάκης
εχει και ερευνητικο εργο στο πεδιο
έχει και ο βαρουφάκης.
Να τονίσουμε πως μάλιστα ο βαρουφάκης έχει μία (1, ουνα) εργασία με μαθηματική μεθοδολογία στο βιογραφικό του, την πρώτη που παρήγαγε. Άρα συνολικά έχει μια περισσότερη του Δανέζη.
Παρεπιπτόντως το εκτενές αρθογραφικό έργο του Δανέζη το είχα λινκάρει στην προηγούμενη δημοσίευση και προσκαλώ τον πασα ένα να του ρίξει μια ματιά. :bored:
Η παρουσα ομιλια αυτη σε πανεπιστημιο γινεται παρουσια και αλλων συναδελφων.
Και του βαρουφάκη
-συνήθως. Ο Γιάνης θέλει να μονοπωλεί τις ομιλίες, θέλει τα φώτα πάνω του το αγόρι, φτιάχνεται. :oops:
Τώρα βέβαια αν ο Δανεζης κάνει κόμμα θα πάρει πολλαπλάσιες ψήφους απ' ότι ο Γιάνης.

Αυτό που κάνει ο Δανέζης και δεν το κάνει ο Γιανης είναι το να αναφέρεται στον εαυτό του στο 3ο πρόσωπο, όπως έκανε ο Καίσαρας στον Αστερίξ.

Βέβαια ο Καίσαρας το έκανε και από μόνος του. Αν ανοίξετε το "Bello Gallico" ή το "Bello Civili", θα δείτε και εσείς τον Καίσαρα να περιγράφει σε τρίτο πρόσωπο τις γενναίες πράξεις του Καίσαρος.
Ίσως ο Γαβράς μια μέρα να τον κάνει και ταινία... Όχι τον Καίσαρα. :xena:
Δεν ειναι το ιδιο χουργιατς, στα οικονομικα ο καθενας μπορει να λεει και να υποστηριζει ο,τι θελει, πολιτικη ειναι στο κατω-κατω οχι κλασσικη επιστημη. Οι οικονομολογοι ειναι οι προφητες-σαμανοι της εποχης μας. Στην αυστηρα μαθηματικως φορμουλαρισμενη φυσικη, τι σε παιρνει να πεις; Οι υπερβολες σου θα βαρανε απο το χιλιομετρο σε σχεση με εναν οικονομολογο.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών