Annunaki.

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Annunaki.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 10 Απρ 2019, 21:18

Antares έγραψε:
10 Απρ 2019, 18:54
Πιθανόν να υπάρχει και αυτή η παράδοση.
Πάντως να είναι η εξέλιξη της Ίσιδας δεν το νομίζω. Το πιθανότερο είναι η Ίσιδα να είναι η Αιγυπτιακή μορφή της Αθηνάς. Ο Πλούταρχος θεωρεί ότι η λέξη Ίσις προέρχεται από τα ελληνικά από το οίδα (γνωρίζω) ή ειμί. Ο Όσιρις είναι ο Σείριος ή Σίριος.
Δεν θεωρώ ότι ο Όσιρις ταυτιζόταν με το άστρο Σείριος. Με τον Σείριο σχετιζόταν ο Άνουβις. Ο Όσιρις κατά τον Πλούταρχο αντιστοιχεί στον Έλληνα θεό Διόνυσο. Το ερώτημα βέβαια που γεννάται είναι με ποιον αστερισμό ή με ποιο άστρο σχετίζεται. Θεωρώ ότι σχετίζεται με τον Ωρίωνα και δεν αποκλείεται να ταυτιζόταν με το Ρίγκελ, το πιο φωτεινό άστρο του αστερισμού αυτού. Με τον τρόπο όμως αυτό έχουμε συσχέτιση με την Εβραϊκή θρησκεία.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Annunaki.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 10 Απρ 2019, 21:20

Ο Πλούταρχος αναφέρει ότι η πυραμίδα του Χέοπα είναι ένα πέτρινο βιβλίο γνώσης και όσα ήταν γραμμένα στις πλευρές της ήταν σε μια γλώσσα που δεν γινόταν κατανοητή από τους τότε κατοίκους της Αιγύπτου. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει κάτι γραμμένο έως σήμερα.
Ναι ο Πλούταρχος ταυτίζει τον Όσιρη με τον Διόνυσο.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Annunaki.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 10 Απρ 2019, 21:26

Antares έγραψε:
10 Απρ 2019, 21:20
Ο Πλούταρχος αναφέρει ότι η πυραμίδα του Χέοπα είναι ένα πέτρινο βιβλίο γνώσης και όσα ήταν γραμμένα στις πλευρές της ήταν σε μια γλώσσα που δεν γινόταν κατανοητή από τους τότε κατοίκους της Αιγύπτου. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει κάτι γραμμένο έως σήμερα.
Νομίζω ότι η επίσημη άποψη είναι ότι στις πλευρές της πυραμίδος δεν υπήρχαν χαραγμένα ιερογλυφικά. Βέβαια από την στιγμή που λίγες καλυπτήριες πλάκες σώζονται δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι. Εκεί όμως που μπορεί να υπήρχε γραφή ήταν στους δρόμους που οδηγούσαν από τους ναούς της κοιλάδος στους αντίστοιχους νεκρικούς ναούς των τριών πυραμίδων.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Annunaki.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 10 Απρ 2019, 21:48

Σχετικά με τους Εβραίους, μετά τα όσα έχω διαβάσει, δεν είμαι καθόλου φιλική προς αυτόν τον λαό. Ασχολήθηκα γιατί προέκυψε σχετικό ερώτημα στη ζωή μου, αλλιώς θα έμενα στα 6 εκατομμύρια νεκρούς του Β ΠΠ και τον καταδιωκόμενο λαό.
Διαβάζω φιλοσοφία (κάτι που έκανα από τα σχολικά χρόνια) για την ομορφιά της αρχαίας ελληνικής σκέψης και της σκέψης νεότερων (συγκεκριμένων) φιλοσόφων, για να ξεφύγω από την καθημερινότητα της πονηρίας.
Ο Κάντ τους αποκαλούσε τους χειρότερους λωποδύτες που πάτησαν σ' αυτή τη Γη και δεν ήταν Ναζί.
Είναι το εντελώς αντίθετο του θεικού. Δεν θα ασχολούμουν καθόλου, ούτε και με τα παρακλάδια τους (Μασονία π.χ.) αν δεν είχαν συμβεί διάφορα πράγματα στην ζωή που ζω, στην πραγματικότητά μου.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Annunaki.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 10 Απρ 2019, 22:55

Εδώ θα συμφωνήσω με τον Σπύρο.
Απλά όλοι παραβλέπουν μάλλον σκοπίμως, το γεγονός ότι ο Δευκαλίων έζησε πριν 13.000 χρόνια ! Τότε δεν υπήρχαν οι άλοι γνωστοί μας πολιτισμοί.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

IBANΟΗΣ
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 03 Φεβ 2019, 22:04

Re: Annunaki.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από IBANΟΗΣ » 15 Απρ 2019, 00:35

Antares έγραψε:
15 Οκτ 2018, 21:28
Ξέρετε που μπορώ να βρω πληροφορίες για τους Αννουνάκι; Έψαξα στο internet, βρήκα βιβλία, διάβασα αρκετά, αλλά κανένα συμπέρασμα. Ή δεν κυκλοφορούν πολλά πράγματα εκτός από αυτά που γνωρίζουμε από την επίσημη επιστήμη; Εννοώ κάτι σοβαρό όχι οι συνηθισμένες συνομωσιολογίες.
Γιά τούς Αννουνάκι πρέπει νά μελετήσης τόν ΣΙΤΣΙΝ Ο οποίος είναι ειδικός μελετητής καί ερμηνεύει άριστα τά πανάρχαια κείμενα ,όπου εξηγείται ο ερχομός τους στήν γη πρό 300.000 χιλιάδες χρόνια τήν λεγόμενη "χρυση εποχη" ,τίς φιλοδοξίες τους ,τους πολέμους τους καί τα επιτεύγματα τους όπως καί τήν δημιουργία ανθρώπινου είδους στήν Νότιο Αφρικη με ωάρια γυναίκας Αννουνάκι και σπερματοζωάρια πιθηκοειδούς μέ ανθρώπινα χαρακτηριστικά,εξ ου καί Νέγροι με πεταχτά χείλια,αυτιά πεταχτά καί παράξενα ζυγωματικά.Θά εκπλαγής μέ τήν ακρίβεια τών πληροφοριών του όσο καί άν ακούγομαι υπερβολικός γιά τον πλανήτη μας τον ΑΡΑΚΟΥΛΑ 2......Ευχαριστώ γιά τήν υπομονή σου!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Annunaki.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 15 Απρ 2019, 13:54

IBANΟΗΣ έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:35
Γιά τούς Αννουνάκι πρέπει νά μελετήσης τόν ΣΙΤΣΙΝ Ο οποίος είναι ειδικός μελετητής καί ερμηνεύει άριστα τά πανάρχαια κείμενα ,όπου εξηγείται ο ερχομός τους στήν γη πρό 300.000 χιλιάδες χρόνια τήν λεγόμενη "χρυση εποχη" ,τίς φιλοδοξίες τους ,τους πολέμους τους καί τα επιτεύγματα τους όπως καί τήν δημιουργία ανθρώπινου είδους στήν Νότιο Αφρικη με ωάρια γυναίκας Αννουνάκι και σπερματοζωάρια πιθηκοειδούς μέ ανθρώπινα χαρακτηριστικά,εξ ου καί Νέγροι με πεταχτά χείλια,αυτιά πεταχτά καί παράξενα ζυγωματικά.Θά εκπλαγής μέ τήν ακρίβεια τών πληροφοριών του όσο καί άν ακούγομαι υπερβολικός γιά τον πλανήτη μας τον ΑΡΑΚΟΥΛΑ 2......Ευχαριστώ γιά τήν υπομονή σου!!!!!!!!
Έχω διαβάσει ήδη ένα βιβλίο του. Γενικά όμως αυτά τα βιβλία δεν σε αφήνουν ικανοποιημένο. Είναι πολύ γρήγορο φαγητό και με μικρή θρεπτική αξία. Η αρχαία ελληνική γραμματεία μου φαίνεται πολύ καλή πάνω σε όλα τα θέματα που απασχολούν τον άνθρωπο και είναι τροφή με μεγάλη θρεπτική αξία για την ψυχή, οπότε αφιερώνω χρόνο σ΄αυτή. Αλλά γενικά διαβάζω και βιβλία αυτών των συγγραφέων.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Annunaki.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Απρ 2019, 20:45

shrike έγραψε:
05 Απρ 2019, 15:23
relativer777 έγραψε:
04 Απρ 2019, 23:27
Οι Τιτάνιοι ειταν οι γονείς του δωδεκάθεου.
Ένας απο αυτούς ειταν ο Κρόνος που έτρωγε τα
Παιδιά του. Άντε απο τέτοια παραμύθια να βγάλεις το όποιο συμπέρασμα.
Πού είναι το παράλογο; Πάντα ο Κ(Χ)ρόνος τρώει τα παιδιά/δημιουργήματά του...
Επειδή όλοι οι αρχαίοι μύθοι τελικά είναι αλληγορίες μήπως ο Έρως είναι η βαρύτητα; Προς τα εκεί κλίνω, στον Ησίοδο παρουσιάζεται στην αρχή μαζί με το Χάος και την Γαία. Επίσης ο αιγυπτιακός θεός Ώρος που το όνομά του μοιάζει με το Έρως, στο Ίσις και Όσιρις του Πλούταρχου φαίνεται να έχει χαρακτηριστικά της βαρύτητας.
Καμιά φορά διαβάζω από Πατέρες της Εκκλησίας ότι οι αρχαίοι Έλληνες έφτιαξαν όλους αυτούς τους Θεούς για να δικαιολογήσουν τα πάθη τους όπως και οι υπόλοιποι παγανιστές. Βέβαια ο ελληνικός πολιτισμός έχει μεγάλη χρονική διάρκεια στην αρχαιότητα και με το πέρασμα του χρόνου έγιναν πολλές αλλαγές όπως και δεν ήταν γνωστή σε όλους η αλληγορία των μύθων (μόνο στους μυημένους), αλλά από αυτό μέχρι την ισοπέδωση υπάρχει μεγάλη απόσταση. Ευτυχώς ο κόσμος αναβίωσε τους αρχαίους Έλληνες αν και οι καταστροφές υπήρξαν μεγάλες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών