Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: R:e: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Απρ 2019, 11:25

don't speak έγραψε:
13 Απρ 2019, 11:20
bluerose έγραψε:
12 Απρ 2019, 22:43
Naida έγραψε:
12 Απρ 2019, 22:31
Δεν έχει να κάνει αν κάποιος είναι ένθεος ή άθεος ή σε ποιον Θεό πιστεύει. Αρκεί να μπορεί να αισθάνεται και να το απολαμβάνει. Κοινώς να μην είναι κρύα/ος και ξυλάγκουρο. Να νιώθει ρε παιδί μου.
Και θεωρώ ότι τουλάχιστον για καλό σεξ αν υπάρχει μεγάλη έλξη κοινώς κάβλα, η αγάπη και τα συναισθήματα πάνε περίπατο. Ξέρεις ότι αγγίζεις τον άλλο και σε αγγίζει και το νιώθεις ρε παιδί μου αυτό το ρεύμα, το νιώθεις . Βέβαια αν υπάρχουν συναισθήματα φυσικά και είναι το επιθυμητό.
Σύμφωνα με την ορθοδοξία, το σεξ όταν γίνεται με αγάπη με το μόνιμο σύντροφο δεν είναι αμαρτία
Μόνιμο λέει όχι νόμιμο, άρα μέσα είμαστε :003:
:smt005::smt005::smt005:

:hebit:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 13 Απρ 2019, 14:03

Καλύτερα μόνιμος και με αγάπη
Πάρα νόμιμος και με όργια
Λιγότερη η αμαρτία

Καλύτερα με προφυλακτικό
Παρά έκτρωση
Μικρότερη η αμαρτία

Έτσι όπως φτάσαμε

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 13 Απρ 2019, 14:07

bluerose έγραψε:
13 Απρ 2019, 14:03
Καλύτερα μόνιμος και με αγάπη
Πάρα νόμιμος και με όργια
Λιγότερη η αμαρτία

Καλύτερα με προφυλακτικό
Παρά έκτρωση
Μικρότερη η αμαρτία

Έτσι όπως φτάσαμε
Οπως και ναχει η αμαρτία παρουσα.. :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Απρ 2019, 02:09

Cavaliere έγραψε:
13 Απρ 2019, 02:38
Natasha έγραψε:
13 Απρ 2019, 00:38
Σωστό αυτό που λες για την παρεξήγηση, γι αυτό ανοιξα το θέμα. Και γω θεωρώ αρρώστια να μιλάμε όλο γι αυτό ενώ θα έπρεπε να το βλέπουμε ως κάτι το φυσικό και όχι τόσο δαιμονοποιημένο όσο το έκανε η εποχή μας και ο κακός εκκλησιαστικός-θεολογικός λόγος. Και βέβαια δεν ασχολείται τόσο ο Χριστός, όσο με την ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ και την ΑΛΑΖΟΝΕΙΑ και τα υπολοιπα που αναφέρεις. Κρίμα μας γενικά.

Έχω όμως να σου παρατηρήσω κάτι, αυτό που λες στο τέλος, ότι "προβάλουμε το εγώ μας" είναι ΠΑΛΙ παρεξηγημένο. Η προβολή (ή η έκθεση) του εγώ βοηθάει στην εξέλιξη και πνευματική ανάπτυξή μας. Θα σου αναφέρω το παράδειγμα του πατρός Αντρέα Κονάνου, μήπως και κείνος δεν προβάλεται;
Εκτός και αν εσύ εδώ εννοείς κάτι άλλο, όπως τον κακό εγωϊσμό. Αν θες, διευκρίνισε.
Αν κατακρίνω τον Π. Ανδρέα, και δεν πάρω τα όσα σωστά λέει, παραβαίνω τον νόμο του Χριστού.
ΚΡΙΝΕ είπα, δεν είπα να κατακρίνεις! Όλοι κρινόμαστε άλλωστε, κρίση έχουμε, μην είσαι τόσο διστακτικός.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 14 Απρ 2019, 04:53

Natasha έγραψε:
14 Απρ 2019, 02:09
ΚΡΙΝΕ είπα, δεν είπα να κατακρίνεις! Όλοι κρινόμαστε άλλωστε, κρίση έχουμε, μην είσαι τόσο διστακτικός.
Όσα λέει ο π.Ανδρέας είναι καλά. Αυτό κρατάω.
Ordem e Progresso.

Ορέστης 35

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 14 Απρ 2019, 09:50

Παντως εγω περσι τετοια εποχη, εμπνευσμενος απο τις χοτ εμφανισεις των γυναικων στην Ανασταση και μην μπορωντας να αγνοησω την χρονικη συμπτωση της εορτης με την εαρινη αναγεννηση της φυσης, ανοιξα ενα θρεντ ρωτωντας αν ο χριστιανισμος θα μπορουσε καποτε να μετεξελιχθει σε θρησκεια που αποδεχεται και ευλογει το ελευθερο σεξ στην κοινοτητα των πιστων.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Απρ 2019, 15:57

Cavaliere έγραψε:
14 Απρ 2019, 04:53
Natasha έγραψε:
14 Απρ 2019, 02:09
ΚΡΙΝΕ είπα, δεν είπα να κατακρίνεις! Όλοι κρινόμαστε άλλωστε, κρίση έχουμε, μην είσαι τόσο διστακτικός.
Όσα λέει ο π.Ανδρέας είναι καλά. Αυτό κρατάω.
Ίσως δεν με καταλαβες καλά τί θέλω να σου πω, μια χαρά είναι ο π. Ανδρέας και ωραία τα λέει, αλλά μιλώ για την προβολή που είπες, ο παπα Ανδρέας αναγκαστικά κατά κάποιον τρόπο προβάλεται για να καλλιεργήσει το χάρισμα του λόγου που έχει και το πήρε απο τον Θεό φυσικά. Δηλαδή, ΔΕΝ καθησε σπιτι του σε ένα απομονωμένο δωμάτιο μακριά απο τον κόσμο. ΔΕΝ είναι κακό πράγμα η προβολή του εγώ που είπες πιο πάνω, όταν γίνεται για λόγους αξιοποιησης των χαρισμάτων μας, μόνο όταν γίνεται απο εγωισμό είναι κακή, με καταλαβαίνεις τί εννοώ;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Απρ 2019, 16:06

Ορέστης 35 έγραψε:
14 Απρ 2019, 09:50
Παντως εγω περσι τετοια εποχη, εμπνευσμενος απο τις χοτ εμφανισεις των γυναικων στην Ανασταση και μην μπορωντας να αγνοησω την χρονικη συμπτωση της εορτης με την εαρινη αναγεννηση της φυσης, ανοιξα ενα θρεντ ρωτωντας αν ο χριστιανισμος θα μπορουσε καποτε να μετεξελιχθει σε θρησκεια που αποδεχεται και ευλογει το ελευθερο σεξ στην κοινοτητα των πιστων.
:+1:

Αυτό που λες για την ευλογία είναι πολυ προχωρημένο και δεν νομίζω ότι θα γινόταν ποτέ. Αλλά τουλάχιστον το να το αποδέχεται το ελευθερο σεξ και να μην το δαιμονοποιεί, ως εκεί θα μπορούσε πιστευω να φτάσει η εκκλησία. Αν και νομίζω ότι το γνησιο πνεύμα της αποδοχής του ελευθερου ερωτα και της ανεκτικότητάς του ήδη υπάρχει στις μοναστικές κοινότητες και στο μοναχικό πνεύμα και νοοτροπία. Το μεγάλο κακό έγινε όταν παρείσφρυσε στον ορθόδοξο χριστιανισμό ο προτεσταντικός ευσεβισμός που κρυβει την υποκρισία και δεν αφήνει ελευθερο τον άνθρωπο να εκδηλωθεί όπως επιθυμεί και όπως τον προίκισε ο Θεός.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Pam
Δημοσιεύσεις: 1487
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2018, 01:10

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pam » 14 Απρ 2019, 23:42

Cloud87 έγραψε:
12 Απρ 2019, 17:08
Pam έγραψε:
12 Απρ 2019, 13:27
Cloud87 έγραψε:
09 Απρ 2019, 20:25


Κατ' αρχήν να πούμε πως κάνεις λάθος. Ο χριστιανισμός ως τρόπος ζωής είναι πολύ απλοικός και δεν λαμβάνει υπ' όψην του τα προβλήματα και τα διλλήματα του σύγχρονου κόσμου. Σου πετάει ένα απλοικό "αγάπα τον πλησίον σου" και "μην κάνεις στον άλλο αυτό που δεν θέλεις να σου κάνει" και νομίζουν οτι καθάρισαν. Για αρχαίους Ιουδαίους ψαράδες και βοσκούς καλός είναι. Αλλά όπως είπα.

Τι δε φτάνει η αλεπού; Εγώ πιστεύω οτι το προσωπικό μου αξιακό σύστημα που μετράει κάποια χρόνια σκέψης και πνευματικής ωρίμανσης είναι πολύ καλύτερο από τις φαντασιωπληξίες και την προτόγονη σοφία των βοσκών.

Μετά για να γίνεις παπάς με αξίωμα στην εκλησσία πρέπει να μην παντρευτείς; Εχω δίκιο; Η μήπως δεν τα θυμάμαι καλά;

Α ωραία έχει και μια χρησιμότητα τουλάχιστον το Αγιο όρος. Βάζει μυαλό στους Συριζαίους.

Τέλος δεν χρειάζεται να μου πείς οτι η Ορθοδοξία ενισχύεται. Γνωρίζω οτι η αγνωμοσύνη έχει μια τάση να κερδίζει συνεχώς έδαφος.
Ο χριστιανικός τρόπος ζωής κάθε άλλο παρά απλοικός δεν είναι και δεν περιλαμβάνει μόνο δύο φράσεις όπως λες.Απλά εσύ έχεις μια πολύ επιφανειακή αριστερής φύσεως αντίληψη των πραγμάτων και μια πλήρως επιφανειακή τσαπατσούλικη ελάγχιστη γνώση του χριστιανισμού βασισμένη στον δικό σου αντιχριστιανικό ατομικιστικό/υλιστικό σύστημα ζωής.Σημαντικό τμήμα του λεγόμενου δυτικού κόσμου πλέον βασίζεται σε ένα ατομικιστικό και εγωπαθές σύστημα ζωής που έρχεται σε αντίθεση με τις χριστιανικές αξίες.Οι μητροπολίτες σαφώς και δεν γίνεται να είναι παντρεμένοι αλλά δεν υποχρεούται κανένας ιερέας να γίνει μητροπολίτης αν δεν θέλει μπορεί κάλιστα να διαλέξει να γίνει έγγαμος ιερέας.Δεν γνωρίζεις τίποτα.Νομίζεις ότι γνωρίζεις ενώ στην ουσία δεν έχεις γνώση έχεις μόνο ιδεοληψία και υπερεκτίμηση του εαυτού σου.
Εγώ πιστεύω οτι με τα χρόνια έχω συσσωρεύσει αρκετή εμπειρία με το εν λόγω θέμα. Σε ένα προχωρημένο ηθικό μοντέλο δεν θα υπήρχαν τόσο γελοίες γενικεύσεις όσο αυτές που ανέφερα. Ως θέσφατα. Επιπλέον για να πάρεις εκλησσιαστικό αξίωμα δεν πρέπει να είσαι παντρεμένος. Τι μας λεει αυτό; 1) Η εκλησσία έχει ενοχικά συναισθήματα απέναντι στην συντροφικότητα είτε 2) Κάποιος εξ' ίσου ανόητος λόγος που δεν μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή. Και φυσικά όπως προανέφερα παίζουν επίσης ανόητες (αυθαίρετες) απαγορεύσεις σχετικά με τις σχέσεις και τον έρωτα. Οπως οτι απαγορεύονται οι σχέσεις μεταξύ γκέι ατόμων. Πως θέλεις να πιστέψω σε ένα τόσο ανόητο και στενόμυαλο φιλοσοφικό σύστημα;
Δεν σου είπα να το δεχτεις το χριστιανικο σύστημα με το ζόρι. Η αριστεριλα σου εξάλλου δεν στο επιτρέπει να σκεφτείς καθαρά. Οι μητροπολίτες πρέπει να είναι άγαμοι για να αφιερωθούν ξεκάθαρα στον σημαντικό ποιμαντικό ρόλο τους ο οποίος έχει πολύ μεγαλύτερες ευθύνες από τη θέση ενός απλού ιερέα.Δεν υποχρεούται κάποιος να γίνει μητροπολίτης με το ζόρι όπως δεν υποχρεούται να γίνει μοναχός με το ζόρι. Αυτός επιλέγει αν μπορεί να ζήσει αυτή τη ζωή. Ο έρωτας και οι σχέσεις έτσι όπως εσύ τα ενοεις δεν προάγουν την αγάπη αλλά την λαγνεία και τον εκφυλισμό.
Τάδε έφη Αρίστος:
ΧΑ και ΚΚΕ θα παρουν μαζι 20%.

Συριζα και ΝΔ θα παρουν μαζι 65%.

Θα μεινουν εκτος Βουλης κομματα που πηραν ψηφους 15%.

Ορέστης 35

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 15 Απρ 2019, 00:19

Natasha έγραψε:
14 Απρ 2019, 16:06
Ορέστης 35 έγραψε:
14 Απρ 2019, 09:50
Παντως εγω περσι τετοια εποχη, εμπνευσμενος απο τις χοτ εμφανισεις των γυναικων στην Ανασταση και μην μπορωντας να αγνοησω την χρονικη συμπτωση της εορτης με την εαρινη αναγεννηση της φυσης, ανοιξα ενα θρεντ ρωτωντας αν ο χριστιανισμος θα μπορουσε καποτε να μετεξελιχθει σε θρησκεια που αποδεχεται και ευλογει το ελευθερο σεξ στην κοινοτητα των πιστων.
:+1:

Αυτό που λες για την ευλογία είναι πολυ προχωρημένο και δεν νομίζω ότι θα γινόταν ποτέ. Αλλά τουλάχιστον το να το αποδέχεται το ελευθερο σεξ και να μην το δαιμονοποιεί, ως εκεί θα μπορούσε πιστευω να φτάσει η εκκλησία. Αν και νομίζω ότι το γνησιο πνεύμα της αποδοχής του ελευθερου ερωτα και της ανεκτικότητάς του ήδη υπάρχει στις μοναστικές κοινότητες και στο μοναχικό πνεύμα και νοοτροπία. Το μεγάλο κακό έγινε όταν παρείσφρυσε στον ορθόδοξο χριστιανισμό ο προτεσταντικός ευσεβισμός που κρυβει την υποκρισία και δεν αφήνει ελευθερο τον άνθρωπο να εκδηλωθεί όπως επιθυμεί και όπως τον προίκισε ο Θεός.
Εχεις διαβασει σχετικα με το “semen displacement theory”;
https://www.huffpost.com/entry/penis-sh ... _n_1642613

Αν ο Θεος κατασκευασε το ανθρωπινο πεος με αυτο το σχημα, τοτε δε μας προοριζε για να ειμαστε μονογαμικοι, αλλα για να κανουμε οργια.

Πολυ απλα θα πρεπει να δεχτουμε ειτε οτι ο Θεος δημιουργησε τη σαρκα μας οχι κατ εικοναν και ομοιωση του, αλλα ετσι ωστε να αντιπαλευει τις επιθυμιες του για εμας, ειτε οτι μας εχουν πει ψεμματα για τις αληθινες επιθυμιες του Δημιουργου σχετικα με τον ανθρωπο...

Ειναι σοκαριστικο και δυσκολο να αποδεχτει κανεις. Στο μυαλο μου ερχονται οι σατανιστικες τελετες απο την ταινια Ματια Ερμητικα Κλειστα οι οποιες τελικα δεν πρεπει να ηταν σατανιστικες, αλλα σχετιζομενες με τον γνωστικο χριστιανισμο.

Αλλοι παλι απορριπτουν το χριστιανισμο τελειως και αναζητουν την αρμονια αναμεσα στη θρησκεια και τη φυση σε προχριστιανικες λατρειες.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 15 Απρ 2019, 00:42

Ορέστης 35 έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:19
Natasha έγραψε:
14 Απρ 2019, 16:06
Ορέστης 35 έγραψε:
14 Απρ 2019, 09:50
Παντως εγω περσι τετοια εποχη, εμπνευσμενος απο τις χοτ εμφανισεις των γυναικων στην Ανασταση και μην μπορωντας να αγνοησω την χρονικη συμπτωση της εορτης με την εαρινη αναγεννηση της φυσης, ανοιξα ενα θρεντ ρωτωντας αν ο χριστιανισμος θα μπορουσε καποτε να μετεξελιχθει σε θρησκεια που αποδεχεται και ευλογει το ελευθερο σεξ στην κοινοτητα των πιστων.
:+1:

Αυτό που λες για την ευλογία είναι πολυ προχωρημένο και δεν νομίζω ότι θα γινόταν ποτέ. Αλλά τουλάχιστον το να το αποδέχεται το ελευθερο σεξ και να μην το δαιμονοποιεί, ως εκεί θα μπορούσε πιστευω να φτάσει η εκκλησία. Αν και νομίζω ότι το γνησιο πνεύμα της αποδοχής του ελευθερου ερωτα και της ανεκτικότητάς του ήδη υπάρχει στις μοναστικές κοινότητες και στο μοναχικό πνεύμα και νοοτροπία. Το μεγάλο κακό έγινε όταν παρείσφρυσε στον ορθόδοξο χριστιανισμό ο προτεσταντικός ευσεβισμός που κρυβει την υποκρισία και δεν αφήνει ελευθερο τον άνθρωπο να εκδηλωθεί όπως επιθυμεί και όπως τον προίκισε ο Θεός.
... ειτε οτι μας εχουν πει ψεμματα για τις αληθινες επιθυμιες του Δημιουργου σχετικα με τον ανθρωπο...
Όχι, δεν την ξέρω την θεωρία που μου λες, αλλά να εστιάσεις σ αυτό που γράφεις για τα ΨΕΜΑΤΑ που μας είπαν!
Σκέψου, ένας φιλέυσπλαχνος Θεός μας δημιουργεί, μας δίνει ένστικτα, δηλ δυνάμεις και μετά "εμφανίζεται" δήθεν να θέλει να την χαλιναγωγήσουμε αυτήν την δυναμη, την ερωτική σημειωτέον, όχι τις υπολοιπες, επειδή τάχα μου προκαλείται απο την αξιοποιησή της. Και μάλιστα είναι τόσο διεστραμμένος ο Θεός που μας έδωσε κανόνες άφταστους για τον πολύ τον κόσμο μέσα απο τους οποίους "επιθυμεί" να εξαφανίσουμε αν γίνεται αυτήν την δυναμη, αυτό το ένστικτο και γελώντας χαιρέκακα απο τον ουρανό μας βλέπει να ταλαιπωρουμαστε και να υποφέρουμε καθώς υποβάλουμε τους εαυτούς μας σ αυτήν την ..."θεάρεστη" διαδικασία.

Λοιπόν, πιστεύω ότι όπως το λέει ακριβώς ο Δημοσθένης, ναι μεν την ψυχή μας την έπλασε ο Θεός, αλλά το σώμα μας μετά την έξωση απο τον παράδεισο το έφτιαξε ο Σαμαέλ, δηλ ο Διάβολος.
Τώρα, γιατί έδωσε τα συγκεκριμένα σχήματα στα δυο αιδοία δεν το ξέρω.
Τους κανόνες λοιπόν τους αρρωστημένους και την δαιμονοποίηση του έρωτα τα μαγείρεψε ο Διάολος, αυτό πιστεύω.
Και όποιος άνθρωπος είναι απαλλαγμένος απο ενοχές και συμπλέγματα και αναστολές και φοβίες μπορεί άφοβα και άνετα να προσφέρει τον έρωτά του όπου εκείνος επιθυμεί.
Αν δεν είναι απαλλάγμένος απο όλα αυτά, ας ζητήσει την βοήθεια του Θεού και την χάρη Του, ώστε να φέρεται φυσιολογικά...
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Ορέστης 35

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 15 Απρ 2019, 00:53

Natasha έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:42
Ορέστης 35 έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:19
Natasha έγραψε:
14 Απρ 2019, 16:06


:+1:

Αυτό που λες για την ευλογία είναι πολυ προχωρημένο και δεν νομίζω ότι θα γινόταν ποτέ. Αλλά τουλάχιστον το να το αποδέχεται το ελευθερο σεξ και να μην το δαιμονοποιεί, ως εκεί θα μπορούσε πιστευω να φτάσει η εκκλησία. Αν και νομίζω ότι το γνησιο πνεύμα της αποδοχής του ελευθερου ερωτα και της ανεκτικότητάς του ήδη υπάρχει στις μοναστικές κοινότητες και στο μοναχικό πνεύμα και νοοτροπία. Το μεγάλο κακό έγινε όταν παρείσφρυσε στον ορθόδοξο χριστιανισμό ο προτεσταντικός ευσεβισμός που κρυβει την υποκρισία και δεν αφήνει ελευθερο τον άνθρωπο να εκδηλωθεί όπως επιθυμεί και όπως τον προίκισε ο Θεός.
... ειτε οτι μας εχουν πει ψεμματα για τις αληθινες επιθυμιες του Δημιουργου σχετικα με τον ανθρωπο...
Όχι, δεν την ξέρω την θεωρία που μου λες, αλλά να εστιάσεις σ αυτό που γράφεις για τα ΨΕΜΑΤΑ που μας είπαν!
Σκέψου, ένας φιλέυσπλαχνος Θεός μας δημιουργεί, μας δίνει ένστικτα, δηλ δυνάμεις και μετά "εμφανίζεται" δήθεν να θέλει να την χαλιναγωγήσουμε αυτήν την δυναμη, την ερωτική σημειωτέον, όχι τις υπολοιπες, επειδή τάχα μου προκαλείται απο την αξιοποιησή της. Και μάλιστα είναι τόσο διεστραμμένος ο Θεός που μας έδωσε κανόνες άφταστους για τον πολύ τον κόσμο μέσα απο τους οποίους "επιθυμεί" να εξαφανίσουμε αν γίνεται αυτήν την δυναμη, αυτό το ένστικτο και γελώντας χαιρέκακα απο τον ουρανό μας βλέπει να ταλαιπωρουμαστε και να υποφέρουμε καθώς υποβάλουμε τους εαυτούς μας σ αυτήν την ..."θεάρεστη" διαδικασία.

Λοιπόν, πιστεύω ότι όπως το λέει ακριβώς ο Δημοσθένης, ναι μεν την ψυχή μας την έπλασε ο Θεός, αλλά το σώμα μας μετά την έξωση απο τον παράδεισο το έφτιαξε ο Σαμαέλ, δηλ ο Διάβολος.
Τώρα, γιατί έδωσε τα συγκεκριμένα σχήματα στα δυο αιδοία δεν το ξέρω.
Τους κανόνες λοιπόν τους αρρωστημένους και την δαιμονοποίηση του έρωτα τα μαγείρεψε ο Διάολος, αυτό πιστεύω.
Και όποιος άνθρωπος είναι απαλλαγμένος απο ενοχές και συμπλέγματα και αναστολές και φοβίες μπορεί άφοβα και άνετα να προσφέρει τον έρωτά του όπου εκείνος επιθυμεί.
Αν δεν είναι απαλλάγμένος απο όλα αυτά, ας ζητήσει την βοήθεια του Θεού και την χάρη Του, ώστε να φέρεται φυσιολογικά...
Mα αν εφτιαξε το σωμα μας ο Σαμαελ τοτε και οι ερωτικες επιθυμιες ειναι εκ του Σαμαελ ορμωμενες

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 15 Απρ 2019, 00:59

Ορέστης 35 έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:53


Mα αν εφτιαξε το σωμα μας ο Σαμαελ τοτε και οι ερωτικες επιθυμιες ειναι εκ του Σαμαελ ορμωμενες
Αυτό απο την μεριά μου θέλει να το ψάξω.
Το δικό μου το συμπέρασμα όμως αν θες είναι η σκέψη ότι ΜΌΝΟ το σώμα, ώς άψυχο πράγμα, είναι απο τον Διάολο, αλλά οι δυνάμεις που του δίνουν ζωή, οι ορμές δηλ και τα ένστικτα είναι του Θεού. Διαφορετικά θα ήμασταν ολότελα δαιμονισμένοι και δεν θα είχαμε καθόλου ελπίδα σωτηρίας αλλά και φυσιολογικής ζωής.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Ορέστης 35

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 15 Απρ 2019, 01:01

Natasha έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:59
Ορέστης 35 έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:53


Mα αν εφτιαξε το σωμα μας ο Σαμαελ τοτε και οι ερωτικες επιθυμιες ειναι εκ του Σαμαελ ορμωμενες
Αυτό απο την μεριά μου θέλει να το ψάξω.
Το δικό μου το συμπέρασμα όμως αν θες είναι η σκέψη ότι ΜΌΝΟ το σώμα, ώς άψυχο πράγμα, είναι απο τον Διάολο, αλλά οι δυνάμεις που του δίνουν ζωή, οι ορμές δηλ και τα ένστικτα είναι του Θεού. Διαφορετικά θα ήμασταν ολότελα δαιμονισμένοι και δεν θα είχαμε καθόλου ελπίδα σωτηρίας αλλά και φυσιολογικής ζωής.
ρε συ δε στεκει αυτο. Αφου εχει αποδειχτει οτι το σωμα μας παραγει ορμονες που καθοριζουν την ερωτικη επιθυμια.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Το παρεξηγημένο σεξ στην ζωή των πιστών ανθρώπων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 15 Απρ 2019, 01:07

Ορέστης 35 έγραψε:
15 Απρ 2019, 01:01
Natasha έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:59
Ορέστης 35 έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:53


Mα αν εφτιαξε το σωμα μας ο Σαμαελ τοτε και οι ερωτικες επιθυμιες ειναι εκ του Σαμαελ ορμωμενες
Αυτό απο την μεριά μου θέλει να το ψάξω.
Το δικό μου το συμπέρασμα όμως αν θες είναι η σκέψη ότι ΜΌΝΟ το σώμα, ώς άψυχο πράγμα, είναι απο τον Διάολο, αλλά οι δυνάμεις που του δίνουν ζωή, οι ορμές δηλ και τα ένστικτα είναι του Θεού. Διαφορετικά θα ήμασταν ολότελα δαιμονισμένοι και δεν θα είχαμε καθόλου ελπίδα σωτηρίας αλλά και φυσιολογικής ζωής.
ρε συ δε στεκει αυτο. Αφου εχει αποδειχτει οτι το σωμα μας παραγει ορμονες που καθοριζουν την ερωτικη επιθυμια.
Υποσχομαι να το ψαξω λίγο και να σου απαντήσω εν καιρώ. Είναι δυσκολα ζητήματα αυτά. Για το μόνο που είμαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ βέβαιη είναι ότι η ελξη είναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ του Θεού, διότι ο Θεός προκαλεί τον έρωτα και την ΕΝΩΣΗ, ενώ ο Διάολος το τελείως αντίθετο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νατάσα την 15 Απρ 2019, 01:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών