Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Απρ 2019, 00:16

parafrwn έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:11
paul25 έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:07
Ρε παιδια! Ας ειμαστε πραγματιστες λιγο, ειναι δυνατον να κανει τοσο λαθος ο Δανεζης που να γινεται αντιληπτος απο φοιτητη φυσικης και να μην λεει κανενας τιποτα; Προσοχη, δε λεω οτι ειναι αλανθαστος, ολοι κανουν λαθη, αλλα καθηγητης πανεπιστημιου με ερευνητικη δραστηριοτητα, προυπηρεσια καθηγητη τοσες δεκαετιες κλπ να κανει λαθη τοσο τραγικα επιπεδου φοιτητη; Δεν νομιζω...
Φυσικά και γίνεται. Όλοι πέφτουν και παίρνουν στην Ελλάδα όταν ακούνε «καθηγητής πανεπιστημίου». Μας αρέσουν οι τίτλοι, όχι η ουσία. Σημασία εδώ (στην ανατολή) δεν έχει τι κάνεις, αλλά τι λες ότι κάνεις :lol::lol::lol:
Αυτο ισχυει, αλλα οχι και για εξωφθαλμα λαθη.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 15 Απρ 2019, 00:18

paul25 έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:16
parafrwn έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:11
paul25 έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:07
Ρε παιδια! Ας ειμαστε πραγματιστες λιγο, ειναι δυνατον να κανει τοσο λαθος ο Δανεζης που να γινεται αντιληπτος απο φοιτητη φυσικης και να μην λεει κανενας τιποτα; Προσοχη, δε λεω οτι ειναι αλανθαστος, ολοι κανουν λαθη, αλλα καθηγητης πανεπιστημιου με ερευνητικη δραστηριοτητα, προυπηρεσια καθηγητη τοσες δεκαετιες κλπ να κανει λαθη τοσο τραγικα επιπεδου φοιτητη; Δεν νομιζω...
Φυσικά και γίνεται. Όλοι πέφτουν και παίρνουν στην Ελλάδα όταν ακούνε «καθηγητής πανεπιστημίου». Μας αρέσουν οι τίτλοι, όχι η ουσία. Σημασία εδώ (στην ανατολή) δεν έχει τι κάνεις, αλλά τι λες ότι κάνεις :lol::lol::lol:
Αυτο ισχυει, αλλα οχι και για εξωφθαλμα λαθη.
Αυτός έφα ! :lol::lol::lol:
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 15 Απρ 2019, 00:25

Το θέμα παιδιά και παιδούλες είναι πως ο σεβασμός απέναντι σε έναν επιστήμονα κερδίζεται. Δεν προαπαιτείται. Σαν παιδαρέλι, με όλο το σθένος και πάθος που με χαρακτήριζε, είχα τολμήσει να κάνω ερωτήσεις κατά τις διαλέξεις του κυρ Νίκου, και πολύ ευγενικά μου έλεγε πως οι απορίες μου θα ικανοποιούνταν στο τέλος. Που όντως έτσι συνέβαινε. Με τον καιρό, ο αξιωματικός τρόπος σκέψης του (αν και θεωρητικός αστροφυσικός) με κέρδισε, και κέρδισε και τον σεβασμό μου. Με τον δρ. Δανέζη δεν συμβαίνει το ίδιο δυστυχώς. Δεν πειράζει, αρκεί που σας γεμίζει εσάς. Αλλά εμένα οι φαφλατάδες ποτέ δεν με κέρδισαν.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 15 Απρ 2019, 00:45

paul25 έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:07
Ρε παιδια! Ας ειμαστε πραγματιστες λιγο, ειναι δυνατον να κανει τοσο λαθος ο Δανεζης που να γινεται αντιληπτος απο φοιτητη φυσικης και να μην λεει κανενας τιποτα; Προσοχη, δε λεω οτι ειναι αλανθαστος, ολοι κανουν λαθη, αλλα καθηγητης πανεπιστημιου με ερευνητικη δραστηριοτητα, προυπηρεσια καθηγητη τοσες δεκαετιες κλπ να κανει λαθη τοσο τραγικα επιπεδου φοιτητη; Δεν νομιζω...
Ευκολάκι είναι να το διαπιστώσεις. Στείλε ένα μέιλ εδώ, στείλε και το λινκ με τις διαφάνειες που έδειξες, και ρώτα τους τη γνώμη τους.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 15 Απρ 2019, 00:52

Κουρκούας έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:45
paul25 έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:07
Ρε παιδια! Ας ειμαστε πραγματιστες λιγο, ειναι δυνατον να κανει τοσο λαθος ο Δανεζης που να γινεται αντιληπτος απο φοιτητη φυσικης και να μην λεει κανενας τιποτα; Προσοχη, δε λεω οτι ειναι αλανθαστος, ολοι κανουν λαθη, αλλα καθηγητης πανεπιστημιου με ερευνητικη δραστηριοτητα, προυπηρεσια καθηγητη τοσες δεκαετιες κλπ να κανει λαθη τοσο τραγικα επιπεδου φοιτητη; Δεν νομιζω...
Ευκολάκι είναι να το διαπιστώσεις. Στείλε ένα μέιλ εδώ, στείλε και το λινκ με τις διαφάνειες που έδειξες, και ρώτα τους τη γνώμη τους.
:+1:
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 15 Απρ 2019, 01:41

stavmanr έγραψε:
14 Απρ 2019, 16:49
Το πρώτο λάθος είναι ορθογραφικό, σε ένα κείμενο 200 σελίδων, αλλά εμείς λόγω ανωτερότητας το προσπερνούμε, μη ξεχνώντας να το αναφέρουμε εμφατικά, βεβαίως.
Αγαπητέ Stav, ξες, και εγώ κάνω ορφογραφικά λάθει. Και πολύ συχνά.

Εκτός αν πρόκειται για ορολογίες ή ονόματα. Γιατί, με τα χρόνια της πείρας, η πένα οδηγείται μόνη της στο να γράψει Gauss, Lebesgue, Hausdorff. Δεν είναι κάτι κοπιαστικό, είναι καθαρώς θέμα εξοικείωσης με τα εργαλεία της δουλειάς.

Ας δεχτώ –προς στιγμήν- προς ο Δρ Δανέζης έκανε ένα αθώο ορθογραφικό λάθος στο όνομα του Hausdorff.

Δεν το παρατήρησε ο ίδιος ξανα ποτέ; Δεν διάβασε 2η φορά τι γράφει;

Στις παρουσιάσεις, το είδε ξανά στον προτζέκτορα. Δεν το διόρθωσε;
Δεν του επεσήμανε αθώα κανείς πως υπάρχει ένα ορθογραφικό λαθάκι;

Να σου πω τι δηλώνει αυτό για έναν επιστημόνα που φέρει το βάρος του ονόματός του.
Δεν πέρασε από δεύτερη ανάγνωση το κείμενό του.
Και κανείς δεν παρείχε κριτική ανάγνωση. Ή, αν παρείχε, δεν γνώριζε ή δεν επιθυμούσε να παρατηρήσει.

Και οι δύο εκδοχές ψελλίζουν επιπολαιότητα.
Και οι δύο εκδοχές ψελλίζουν δημοσιοϋπαλληλίκι.

Πάμε όμως παρακάτω
Δεν μας απασχολεί για ποιο πράγμα είναι γνωστοί (ας πούμε θα μπορούσαν να είναι πρωταθλητές στο σκάκι) αλλά το τί συμβολίζουν όσα έχουν ανακαλύψει/δημιουργήσει στα μαθηματικά.
Πχ. φαίνεται αστείο να αποφαίνεται κανείς για "αδυναμία εύρεσης καμπυλότητας σε μαθηματικές δομές" όταν μπροστά του διαβάζει "έννοια διάστασης σε διανυσματικούς χώρους", "φρακταλικές δομές" (!), "διάσταση για αλγεβρικές ποικιλίες".
Σου φαίνονται για Ευκλείδεια Γεωμετρία, ας πούμε
Ενισχύεις την άποψή μου χωρίς να το καταλαβαίνεις.

Ο Δρ Δανέζης αράδιασε τα ονόματα χωρίς να τον απασχολήσει
– για παράδειγμα –
το πόσο απέχει η έννοια της διάστασης Krull από την καμπυλότητα Gauss.

H διάσταση Krull δεν αφορά τις διαφορίσιμες πολλαπλότητες τις οποίες οι αστροφυσικοί ενεπλέκουν στη μοντελοποίηση του χωρόχρονου. Τι αφορά; Ας το δούμε με ένα παράδειγμα.

~~~~~~όποιος δε θέλει να δει το παράδειγμα ας συνεχίσει την ανάγνωση μετά τη γραμμή~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ο φυσιολογικός χώρος στον οποίο ορίζεται η διάσταση Krull είναι ένας χώρος που ονομάζεται μεταθετικός δακτύλιος. Για παράδειγμα, όλα τα πολυώνυμα σε τέσσερεις μεταβλητές απαρτίζουν έναν μεταθετικό δακτύλιο τον οποίο συμβολίζουμε R[x,y,z,t].

Μέσα σε αυτό το χώρο ορίζεται μια μαθηματική κατασκευή που λέγεται ιδεώδες (ώστε να αποφύγουμε τις αλγεβρικές ποικιλίες).

Ως επιπλέον παράδειγμα, όλα τα πολυώνυμα F που γράφονται στη μορφή
F=a(x,y,z,t)(xy-z^3)+b(x,y,z,t)z^5+c(x,y,z,t)(x^2^t3+y^2)
για διάφορα πολυώνυμα τεσσάρων μεταβλητών a,b,c,d ορίζουν ένα ιδεώδες Ι.

Υστερα από αρκετά πεπλεγμένους υπολογισμούς, το ιδεώδες Ι έχει διάσταση Krull ίση με 1, πράγμα ενάντιο στην ενόραση αν με ρωτήσεις.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Βρές μου μια –οποιαδήποτε- πραγματεία αστροφυσικής στην οποία οι συγγραφείς ορίζουν ένα -οποιοδήποτε- ιδεώδες σε εναν –οποιονδήποτε- μεταθετικό δακτύλιο, και να υπολογίζουν διαστάσεις Krull.

Δεν θα τα καταφέρεις.

Γιατί η θεωρία αυτή είναι ξέχωρη από την αστροφυσική.

Ίσως μια ευφυία να διαφωνήσει μαζί μου. Θα χαρώ.

Μα σίγουρα δεν θα βρείτε τίποτε στην ορολογία που χρησιμοποίησα παραπάνω στα κείμενα του Δρος Δανέζη.

Δε θέλω να βαρύνω το ποστ παραπάνω μα έχω αντίστοιχα εντελώς ξένα στην αστροφυσική παραδείγματα για κάθε έννοια διάστασης την οποία λαθραίως ο Δρ Δανέζης χρησιμοποιεί για να δώσει υπόσταση στη δική του «καμπυλότητα».

Αν κάποιος φίλος ενδιαφέρεται για την έννοια της διάστασης Krull, ας ξεκινήσει ρίχνοντας μια ματιά στο Robert B. Ash,” Abstract Algebra”
Κεφ. 8 και εξής.

Για την έννοια της βάσης Hamel, o ενδιαφερόμενος μπορεί να ρίξει μια ματιά στο Κεφ. 4 του βιβλίου του Christopher Heil, “A Primer Of Basis Theory”.

Για την έννοια της διάστασης Ηausdorff και το πως μπορούμε να αποδώσουμε διάσταση σε φρακταλικές δομές, υπάρχει το συνοπτικό βιβλιαράκι του Frank Morgan, “Geometric Measure Theory”, Κεφάλαιο 2 και εξής.

Κανένα φυσικά από αυτά τα βιβλία δεν διαβάζεται με άνεση. Στα επόμενα όμως.
Τα έβαλες κι εσύ σε μία πρόταση. Δηλώνει άγνοια;
Η εισαγωγή λέξεων ή ονομάτων σε μία πρόταση δεν ολοκληρώνει το νόημα της πρότασης. Υπάρχουν και οι υπόλοιπες λέξεις που παράγουν το συνολικό νόημα.
Δεν συζητούμε φιλοσοφικά ή γλωσσολογικά φίλε μου Stav. Στο προκείμενο, όταν τα βάζει ο Δρ Δανέζης σε μια πρόταση, ποντάρει –και απ’ ότι φαίνεται εν πολλοίς πετυχαίνει – στην άγνοια του κοινού του.
Στο 151 δεν υπάρχει οποιαδήποτε αναφορά σε Lemaitre.
Στο $152 αναφέρεται ως "abbé G.E.Lemaitre" στο $153 σκέτο ως "abbé Lemaitre" και στο $157 "Georges Edouard Lemaitre". Είναι ο ίδιος. Ίσως βέβαια να έπρεπε να βάλει και αριθμό δελτίου ταυτότητας, πατρώνυμο, ομάδα αίματος και ΑΦΜ για να μιλάμε, όχι για αστροφυσική, αλλά για την ενδιαφέρουσα επιστήμη της ληξιαρχικής γραφειοκρατίας.
Δεύτερη φορά που ενισχύεις το επιχείρημά μου φιλε Stav. Εχεις απόλυτο δικιο ότι το slide όπου αναφέται η φράση ‘abbe Lemaitre’
Εικόνα
είναι το 153 και όχι το 151.

Άρα η χρήση των δύο ονομασιών είναι ακόμα πιο κοντά απ΄ότι θεωρούσα – Λες και κάποιος άλλος γράφει τη μία σελίδα και άλλος την επόμενη.

Προφανώς δεν είναι κακό να γράψω μια πραγματεία που σε αναφέρει και να σε πω
«Δρ Stavmar» στο Κεφάλαιο 1 και «Ελληνα Αστροφυσικό Stav. Mar.» στο Κεφάλαιο 2.

Μα αν το κάνω από σελίδα σε σελίδα, τότε είτε εμφανίζω πρόωρο Αλτσχάημερ, είτε δε με ενδιαφέρει πως λέγεσαι, είτε –χειρότερα- δεν σου αποδίδω σημασία στο τι γράφω.

Και οι εξισώσεις του Lemaitre (2),(3) στο S153 είναι καίριες για την παραγωγή της εξίσωσης Δανέζη.

Πάμε όμως στο επόμενο
Να τον ρίξουμε στην πυρά!
Έχμ – όχι.
Το να τον υποβάλλουμε σε ένα προπτυχιακής δυσκολίας τεστ αρκεί.

Έχουμε όμως κάτι σοβαρότερο
Μπορούμε να τη βρούμε, ως και στη ...wikipedia : https://en.wikipedia.org/wiki/Einstein_field_equations

Τόσο δύσκολη ή σπάνια είναι!
Αυτό που παραθέτεις δεν είναι η εξίσωση του Δανέζη όμως, αλλά οι εξισώσεις πεδίου που ανέγραψε ο parafrwn στην ανταλλαγή του με τον paul25.

Η εξίσωση του Δανέζη είναι αυτή εδώ
Εικόνα
η οποία εμφανίζεται με αυτή τη μορφή σε slide στην πλάτη του Δρος Δανέζη στην ομιλία που ξεκίνησε την όμορφή μας συνδιαλλαγή.

Πάμε όμως στο επόμενο σημαντικό κομμάτι
Φοβερό! Στην πυρά!!!
Το αβίαστο συμπέρασμα: Ο Δόκτωρ δεν ξέρει να απλοποιεί κλάσματα!
Ή μήπως απλά αφελές από πλευράς κριτικής, δεδομένου ότι δεν υπάρχει άλλη κριτική να του ασκηθεί κι ασχολούμαστε με ανοησίες;
Πήρα το θάρρος από το ποστ σου Stav να γίνω και εγώ ένας μικρός ταπεινός Δανέζης.

Ξεκίνησα με την εξίσωση Ε=mc2
Εικόνα

συνεχισα με το νομο της παγκόσμιας έλξης
Εικόνα

και στο τσακίρ κεφι έγραψα και τις εξισώσεις πεδίου
Εικόνα

Tι λες για το μαθηματικό μου ταλέντο; Έχω μέλλον στην Αστροφυσική; :)

Και για να καληνυχτήσω

Η κριτική που ασκείται σε έναν αναγνωρισμένο μαθηματικό αυτοαναιρείται όταν περιορίζεται αποκλειστικά σε μία απλοποίηση ενός γινομένου κλασμάτων σε μία συνοπτική περιγραφή 200 σελίδων, που ο άνθρωπος ίδρωσε για να τη διδάξει σε καθημερινούς ανθρώπους.
Χμ.
Λέει κάπου ο Δανέζης στην αρχική ομιλία, «αν γνωρίζεις κάτι καλά, θα πρέπει να μπορείς να το εξηγήσεις στον παππού σου».

Αν η ομιλία είχε σκοπό να είναι εκλαϊκευτική, δεν θα περιείχε τόσες εξισώσεις.

Ο ίδιος ο Χώκινγκ έγραψε το «Χρονικό του Χρόνου» ώστε να περιέχει μία μόνο εξίσωση.

Μα οι εξισώσεις χρειάζονται απολύτως στον Δανέζη σε αυτό που αποπειράται να κάνει –και πετυχαίνει- στις διαλέξεις του.
Του παρέχουν μια επίπλαστη αυθεντία.
Είναι στάχτη στα μάτια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Χουργιατς την 15 Απρ 2019, 02:41, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 15 Απρ 2019, 01:46

paul25 έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:12
Στην αυστηρα μαθηματικως φορμουλαρισμενη φυσικη, τι σε παιρνει να πεις; Οι υπερβολες σου θα βαρανε απο το χιλιομετρο
Προσυπογράφω Πωλ

100% :)

ο Δρ Δανέζης σε μία πρόταση

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Απρ 2019, 09:02

pussycat έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:06
Μα να σχολιάσω τη συνέντευξη Δανέζη:
Θα μπορούσαμε ίσως να αποφύγουμε το θάνατο. :o

Θεωρητικά, ναι. Αφού η υλική μας υπόσταση δεν είναι τίποτα άλλο από μια καμπύλωση του χώρου, το πρωτογενές στοιχείο που γεννά αυτή την ύλη και εκείνη αρχίζει να διέπεται από όρους ανάπτυξης/ φθοράς, είναι ο χώρος.

Ο χώρος, για να σας δώσω να καταλάβετε, είναι αυτό το τίποτα, το μη αντιληπτό γύρω μας- ένα κατασκεύασμα έξω από τη δυνατότητα των ανθρώπινων αισθήσεων. Ένα μαθηματικό γεγονός. Ε, αυτό δε χάνεται, υπάρχει πάντα πιθανότατα έτοιμο να ξανακαμπυλωθεί.

Τελικά, όταν λέμε ότι κάποιος γεννιέται ή πεθαίνει, εννοούμε επιστημονικά ότι χάνεται ή εμφανίζεται η δυνατότητα να τον αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις μας.
Οπότε δε θα λέμε αυτός πέθανε, θα λέμε αυτός καμπυλώθηκε, ή μάλλον αποκαμπυλώθηκε, ή μήπως ξεκαμπυλώθηκε; Και όταν κάποιος γεννιέται; Καμπυλώθηκε ε; Εύκολο ήταν αυτό.
Βρε pussy τι σχολιασμός είναι αυτός; Ναι! Θα μπορούσες να το πεις και έτσι, άσε προς την στιγμή τις καμπυλότητες και ας πιάσουμε την φυσική όπως την ξέρουμε από το σχολείο. Το σύμπαν είναι κλειστό σύστημα, η ύλη μας όταν πεθαίνουμε διασπάται και αλλάζει μορφή-μορφές, θεωρητικά υπάρχει ακόμα αλλά σε άλλη μορφή-μορφές, ανακυκλώνεται. Επομένως που είναι λάθος αυτό;
pussycat έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:06
Όλα αυτά τα λέμε στην αστροφυσική για τα αστέρια.

Τον ουρανό με τ άστρα! Ε είμαστε τελικά όλοι αστέρια!!!!
Σωστά! Ίδια ύλη με τα αστέρια είμαστε.

We are all made of stars-Moby (αγαπημένος moby)
pussycat έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:06
«Όπως πάνω έτσι και κάτω» σύμφωνα με το γνωστό ερμητικό ρητό...

Έχουμε μια αίσθηση ατομικότητας και διαίρεσης. Εσύ είσαι εσύ και εγώ είμαι εγώ.


Ήρθανε τα άνω κάτω και έγινε το ανωκάτω, και τώρα είμαι εγώ ο άλλος.

Φτάσαμε σε σημείο να εξευτελιστούμε για να μπορέσουμε να αποκτήσουμε την ύλη και τα επακόλουθά της. Σύντομα όμως η ύλη θα χάσει αυτόν τον αξιακό της χαρακτήρα. Διότι δεν είμαστε ύλη πια!

Όχι! Είμαστε καμπυλότητες! :vp6::vp15:

Μια τέτοια δήλωση θα μπορούσε να επιφέρει τρομαχτικές αλλαγές... :-?

Ακριβώς. Για φαντάσου όμως έναν άνθρωπο που έχει αντιληφθεί τον ανώτερο χαρακτήρα του και το ανώτερο εγώ του, μέσα σε μια ενότητα συμπαντική- τι θα ζητάει από την κοινωνία; Θα ζητάει άλλα αγαθά, τα οποία δεν είναι έτοιμα και δε μπορεί η παρούσα κοινωνική δομή να τα δώσει.

Για τον homo-universalis λέει μάλλον, για να μην τον αναφέρει, ίσως δεν τον είχε σκαρφιστεί τότε. Οπότε ξεχάστε homo-sapiens, homo-sexualis κλπ, γιατί ... έρχεται ...

Όταν λες ότι όλα είναι ένα, χάνεται η αίσθηση της ατομικότητας, του «εγώ». Συνειδητοποιώντας κανείς ότι δεν είναι αυτό το φθαρτό σαρκίο, δεν είναι πράγμα, θα αντιληφθεί ότι αυτό που βλέπουν οι αισθήσεις είναι μια εικόνα, ένα matrix.

Και για να υπάρχει η εικόνα, θα πρέπει αναγκαστικά να υπάρχει κάπου το πρότυπό της. Αν αρχίσει να αναζητάει αυτό το πρότυπο, τότε τίποτα δε θα τον συγκρατεί πια.

... και είναι ... καβλωμένος, όπως φαίνεται, ασυγκράτητος! Πάμε! :smt068

Οπότε χρειάζεται μια μεταστροφή, μια μετά-νοια;

Ακριβώς, όμως αυτή η μεταστροφή είναι επώδυνη. Θα πρέπει να αλλάξουμε συνειδησιακό καθεστώς.

Όπα, και το ήξερα πως θα είχε κάποιο catch η φάση, too good to be true, ετοιμαστείτε για πόνο μάγκες. :whp::c040:

Αλλά και μια μουσική αφιέρωση στον αγαπημένο μας Καθηγητή.
Έτσι ακριβώς, εφόσον όλοι είμαστε από την ίδια ύλη φτιαγμένοι και όλοι είμαστε ένα, ο Δρ Δανέζης το ερμηνεύει σε κοινωνικό μήνυμα, σεβάσου τη φύση και το περιβάλλον σου εν γένει, γίνε ένας homo universalis και άσε πίσω τον χρηστικό και υλιστή sapiens που σκοπό έχει να εκμεταλλεύεται και να χρησιμοποιεί εργαλειακά τη φύση προς όφελος του χωρίς σεβασμό (εξού και sapiens, ο σοφός). Μια χαρά μήνυμα είναι και στηρίζετε επιστημονικά, δεν νομίζω να αμφισβητεί κανείς ότι είμαστε ένα και το μηνυματάκι μου αρέσει.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

User_601

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 15 Απρ 2019, 09:10

Έτσι ακριβώς, εφόσον όλοι είμαστε από την ίδια ύλη φτιαγμένοι και όλοι είμαστε ένα, ο Δρ Δανέζης το ερμηνεύει σε κοινωνικό μήνυμα, σεβάσου τη φύση και το περιβάλλον σου εν γένει, γίνε ένας homo universalis και άσε πίσω τον χρηστικό και υλιστή sapiens που σκοπό έχει να εκμεταλλεύεται και να χρησιμοποιεί εργαλειακά τη φύση προς όφελος του χωρίς σεβασμό (εξού και sapiens, ο σοφός). Μια χαρά μήνυμα είναι και στηρίζετε επιστημονικά, δεν νομίζω να αμφισβητεί κανείς ότι είμαστε ένα και το μηνυματάκι μου αρέσει.
Ακριβως αυτο και οχι μονο.Ενα κοινωνικο μηνυμα,μια φιλοσοφια παιρναει,ολοι ειμαστε ενα...οταν κοβω το χερι μου,κανω κακο σε εμενα κλπ.
Απλα ακριβως αυτο δεν αρεσει στους εγωπαθεις,εγωισταρους,μισανθρωπους.Και τον βαρανε,οχι σε αυτο....ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ για την κοινωνια,τον ανθρωπο κλπ,αλλα ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΟΥ.Εκει προσπσθουνε να τον μειωσουν.
Εδω εκφραζει αποψη το καθε τσουτσεκι στα ΜΜΕ,ο δανεζης δεν εχει το δικαιωμα;
:smt005:

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Απρ 2019, 09:20

Εσθήρ έγραψε:
15 Απρ 2019, 09:10
Ακριβως αυτο και οχι μονο.Ενα κοινωνικο μηνυμα,μια φιλοσοφια παιρναει,ολοι ειμαστε ενα...οταν κοβω το χερι μου,κανω κακο σε εμενα κλπ.
Απλα ακριβως αυτο δεν αρεσει στους εγωπαθεις,εγωισταρους,μισανθρωπους.Και τον βαρανε,οχι σε αυτο....ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ για την κοινωνια,τον ανθρωπο κλπ,αλλα ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΟΥ.Εκει προσπσθουνε να τον μειωσουν.
Εδω εκφραζει αποψη το καθε τσουτσεκι στα ΜΜΕ,ο δανεζης δεν εχει το δικαιωμα;
:smt005:
Εδώ επιστημονικά λες σε κάποιους ότι δεν υπάρχει βιολογική απόδειξη της εθνότητας, αμφισβητούνται σε βιολογικό επίπεδο οι φυλές διότι είμαστε όλη ίδια βιολογική ύλη και δεν μπορούν να το χωνέψουν.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

User_601

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 15 Απρ 2019, 09:30

paul25 έγραψε:
15 Απρ 2019, 09:20
Εσθήρ έγραψε:
15 Απρ 2019, 09:10
Ακριβως αυτο και οχι μονο.Ενα κοινωνικο μηνυμα,μια φιλοσοφια παιρναει,ολοι ειμαστε ενα...οταν κοβω το χερι μου,κανω κακο σε εμενα κλπ.
Απλα ακριβως αυτο δεν αρεσει στους εγωπαθεις,εγωισταρους,μισανθρωπους.Και τον βαρανε,οχι σε αυτο....ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ για την κοινωνια,τον ανθρωπο κλπ,αλλα ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΟΥ.Εκει προσπσθουνε να τον μειωσουν.
Εδω εκφραζει αποψη το καθε τσουτσεκι στα ΜΜΕ,ο δανεζης δεν εχει το δικαιωμα;
:smt005:
Εδώ επιστημονικά λες σε κάποιους ότι δεν υπάρχει βιολογική απόδειξη της εθνότητας, αμφισβητούνται σε βιολογικό επίπεδο οι φυλές διότι είμαστε όλη ίδια βιολογική ύλη και δεν μπορούν να το χωνέψουν.
Ετσι. :smt023

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Απρ 2019, 16:37

Χουργιατς έγραψε:
15 Απρ 2019, 01:41
stavmanr έγραψε:
14 Απρ 2019, 16:49
Το πρώτο λάθος είναι ορθογραφικό, σε ένα κείμενο 200 σελίδων, αλλά εμείς λόγω ανωτερότητας το προσπερνούμε, μη ξεχνώντας να το αναφέρουμε εμφατικά, βεβαίως.
Αγαπητέ Stav, ξες, και εγώ κάνω ορφογραφικά λάθει. Και πολύ συχνά.

(μπλα μπλα)
Το μόνο που δεν απασχόλησε το νήμα είναι τα όποια τυπογραφικά λάθη του οποιουδήποτε.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Απρ 2019, 16:39

Κουρκούας έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:45
paul25 έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:07
Ρε παιδια! Ας ειμαστε πραγματιστες λιγο, ειναι δυνατον να κανει τοσο λαθος ο Δανεζης που να γινεται αντιληπτος απο φοιτητη φυσικης και να μην λεει κανενας τιποτα; Προσοχη, δε λεω οτι ειναι αλανθαστος, ολοι κανουν λαθη, αλλα καθηγητης πανεπιστημιου με ερευνητικη δραστηριοτητα, προυπηρεσια καθηγητη τοσες δεκαετιες κλπ να κανει λαθη τοσο τραγικα επιπεδου φοιτητη; Δεν νομιζω...
Ευκολάκι είναι να το διαπιστώσεις. Στείλε ένα μέιλ εδώ, στείλε και το λινκ με τις διαφάνειες που έδειξες, και ρώτα τους τη γνώμη τους.
Και ποιον να πιστέψουμε ρε συ Κουρκούα σε οποιαδήποτε περίπτωση διαφωνίας; Τον ένα ή τον άλλο καθηγητή;
Να το ρίξουμε κορώνα γράμματα...

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 15 Απρ 2019, 16:40

stavmanr έγραψε:
15 Απρ 2019, 16:37
Το μόνο που δεν απασχόλησε το νήμα είναι τα όποια τυπογραφικά λάθη του οποιουδήποτε.
Εδώ που τα λέμε όμως φίλε stav είναι και λίγο άσχημο στη μια διαφάνεια να βλέπεις Wheeler και στην άλλη Whiller, δεν δείχνει επιμέλεια.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Απρ 2019, 16:44

parafrwn έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:24
stavmanr έγραψε:
14 Απρ 2019, 23:13
Σχετικά με τη χρήση των Μαθηματικών στην Αστροφυσικη, φαίνεται να είναι πρωτεύουσας σημασίας, ακόμη περισσότερο κι απο τη Φυσική. Είναι εύκολο ακόμα και για έναν απλό Μαθηματικό να παρακολουθήσει τις σχέσεις της Φυσικής. Είναι πάναπλες. Αντίθετα, είναι σχεδόν αδύνατο για έναν απλό Φυσικό να παρακολουθήσει τους μετασχηματισμούς των μαθηματικών και της Γεωμετρίας.
Βλέπεις, ο κάθε Αινστάιν βασίζονταν επί το πλείστον στους φίλους του Μαθηματικούς για την διατύπωση σχέσεων Φυσικής. Κανείς Μαθηματικός δεν βασίζονταν στις δικές του σχέσεις ή γνώσεις επάνω στις σχέσεις.
Μαθηματική φυσική έκανε ο μακαρίτης αδικοχαμένος ο Βασίλης Ξανθόπουλος, στο πεδίο της βαρύτητας. Τι σχέση έχει ερευνητικά ο δρ. Δανέζης με τα μαθηματικά; Οι διαλέξεις που κάνει θεωρείς πως αποτελούν μέρος έρευνάς του στα μαθηματικά; Επέτρεψέ μου να πω ευγενικά πως εδώ είσαι αρκετά λάθος να πιστεύεις κάτι τέτοιο...Φυσικά είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ό,τι θες :)
Η απορία μου έχει ως εξής:
Διάβασες κάπου να γράφω ότι ο Δανέζης είναι ερευνητής στα μαθηματικά;
Ο άνθρωπος είναι δάσκαλος αστροφυσικής, με πρώτο πτυχίο ειδικότητας στα Μαθηματακά και δεύτερο σε Προγραμματισμό και Αστροφυσική. Έχει αφιερώσει όλη του τη ζωή και καριέρα να διδάσκει σε άλλους ανθρώπους τί ισχύει, τί έχει εφευρεθεί/ανακαλυφθεί, ποια η σημασία αυτών που ανακαλύφθηκαν και πώς να σκεφτόμαστε δημιουργικά επάνω στις ανακαλύψεις αυτές. Έχει διδάξει αστροφυσική σε δύο γενιές αστροφυσικών, αντί να κάθεται στα φόρα και να κακολογεί άλλους, επειδή δεν ταιριάζουν στην όποια ιδεολογία του.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών