Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 18 Απρ 2019, 23:48

Gherschaagk έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:39
Ίφιδα έγραψε:
17 Απρ 2019, 22:48
Πότε και πώς μιλήσατε στα παιδιά σας για την αθεΐα-αγνωστικισμό-αθρησκεία ή πως φαντάζεστε ότι θα το κάνετε για όσους δεν εχουν ακόμα παιδιά ή δεν ήρθαν ακόμα αντιμέτωποι με το θεμα;
Τους τα είπατε απ την πρώτη μέρα που ήρθαν να σας μιλήσουν για τον "Χριστούλη που γεννήθηκε ή αναστήθηκε" όπως έμαθαν στον βρεφονηπιακό σταθμό ή για τον Άι Βασίλη των παραμυθιών ή τους αφήσατε για κάποια χρόνια να ζουν το παραμύθι μέχρι να φτάσουν σε ηλικία να καταλαβαίνουν περισσότερα;
Πιστεύετε ότι ειναι καλό να περάσουν μια παιδική εποχή αθωότητας και πίστης σε υπερδυνάμεις ή ειναι καλύτερο να τους πείτε την αλήθεια εξ αρχής;
Δεν χρειάζονται λόγια για αυτό που κάνεις. Οι πράξεις σου αρκούν και είναι δυνατότερες από λόγια. Δεν πας στην εκκλησία, δεν κάνεις τον σταυρό σου, δεν επικαλείσαι τον Θεό, δε φοράς κομποσκοίνι, δεν ανάβεις καντήλι.

Χαλαρά λοιπόν. Κι αν σου πει και κανένα τροπάριο δεν έπαθε κάτι. Όσο εύκολα το έμαθε, τόσο εύκολα θα το ξεχάσει.

Εμείς φέτος θα κάνουμε τσουρέκια και αβγά γιατί θέλει και δεν θα του χαλάσω χατήρι. Θα τον βοηθήσω να δημιουργήσει μια όμορφη ανάμνηση.
:vp23: κάποια τέτοια έθιμα κι εγώ θα τα κάνω ακριβώς για τους ίδιους λόγους

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Απρ 2019, 23:49

Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:44
Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:31
Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:15
Ήσουν άθεος Papa John και εγινες Χριστιανός; Τι σε εκανε να αλλάξεις;
Επειδή είσαι καλό κορίτσι και σε συμπαθώ ιδιαίτερα,θα σου απαντήσω.
Δεν ήμουν ποτέ άθεος επειδή προέρχομαι από πολύ παραδοσιακή οικογένεια.Ακόμη και τις εποχές που ήμουν στα underground κυκλώματα,στο πίσω μέρος του μυαλού είχα την πίστη ότι η ζωή μου (και η ζωή όλων μας) δεν είναι τυχαίο γεγονός αλλά ότι αντίθετα κάτι άλλο υπάρχει από πίσω,το οποίο οφείλουμε να το ανακαλύψουμε.Τίποτε δεν σερβίρεται στο πιάτο,χρειάζεται αγώνας για να γίνεις καλλίτερος (και τις περισσότερες φορές,ο στόχος αυτός μένει ανεκπλήρωτος - λέγεται Υπέρ-Εγώ και είναι πολύ δύσκολο να το καταπολεμήσουμε ως το τέλος - ο Ηρακλής και η Λερναία Ύδρα αυτό το θέμα διαπραγματεύεται).
Χριστιανός δεν είμαι γιατί αν ήμουν δεν θα καθόμουν να βρίζομαι με τον Νάνδρο σε ένα φόρουμ της συμφοράς (διότι περί αυτού πρόκειται).Εκεί όμως εντοπίζω και το λάθος των αντίθετων από μένα,ότι δηλαδή βγάζουν ένα συμπέρασμα μόνο και μόνο από κάποια γραφόμενα.Μπορούμε να γράφουμε και να λέμε ό,τι θέλουμε,σημασία έχει όμως το τι πραγματικά είμαστε.Και δυστυχώς,για να απαντήσω στην ερώτησή σου,δεν είμαι Χριστιανός γιατί δεν εφαρμόζω σχεδόν τίποτα από τις βασικές αρχές του Χριστιανισμού.Πιστεύω όμως ότι είναι καταπληκτικό σαν κήρυγμα γιατί μιλάει πολύ απλά,χωρίς πολλές περιστροφές και πάντα θέτει το δίλημμα αν είσαι μαζί Του ή όχι.Στο χέρι του καθενός είναι να ακολουθήσει αυτά τα απλά και κατανοητά πράγματα,δυστυχώς όμως εμείς προτιμούμε να προτάσσουμε τον εγωισμό μας και να αποκαλούμε ο ένας τον άλλο Ταλιμπάν ή δεν ξέρω και 'γω τι άλλο.

Ελπίζω κάπως να σε διαφώτισα.
Σ ευχαριστώ πολύ που έκανες τον κόπο να απαντήσεις.
Κάποτε, είχα κι εγώ την ίδια πίστη με τη δική σου, ότι δηλαδή "είχα την πίστη ότι η ζωή μου (και η ζωή όλων μας) δεν είναι τυχαίο γεγονός αλλά ότι αντίθετα κάτι άλλο υπάρχει από πίσω,το οποίο οφείλουμε να το ανακαλύψουμε" όσο το σκεφτόμουν όμως και διάβαζα τις θρησκείες, κατεληξα πως ακριβώς αυτή η πίστη είναι προϊόν του Υπέρ Εγώ που λες παρακάτω. Σεβαστή η άποψή σου όμως και μοιραζόμαστε τον ίδιο στόχο νομίζω, ασχέτως που εγώ δεν πιστεύω. Να γίνουμε όσο καλύτεροι γινεται
Κανένα πρόβλημα Ίφιδα.
Τα ίδια που ψάχνει σήμερα ένας Χριστιανός έψαχνε παλιότερα ένας Πυθαγόρειος,ένας μαθητής του Πλάτωνα,ένας Ινδός γκουρού και πάει λέγοντας.Δεν είναι δηλαδή κακό πράγμα ο Χριστιανισμός,το αντίθετο,είναι μία ολοκληρωμένη στάση ζωής.
Και όχι,διαφωνώ,το Υπέρ-Εγώ όσο το τρέφεις τόσο αυτό γιγαντώνεται και ταυτόχρονα,είναι κακός σύμβουλος στη ζωή.
Αυτό πιστεύω εγώ,

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Απρ 2019, 23:51

Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:46
Συμφωνώ σε όλα.
Σου διαφεύγει όμως ότι όσοι είναι εναντίον του Χριστιανισμού αυτό ακριβώς πιστεύουν : ότι όλοι οι Χριστιανοί είναι ντε φάκτο πρόβατα,βλάκες,ταλιμπάν και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς.
Εκτός από τον Νάνδρο, ποιος άλλος τα λέει αυτά;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 18 Απρ 2019, 23:52

Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:48
:vp23: κάποια τέτοια έθιμα κι εγώ θα τα κάνω ακριβώς για τους ίδιους λόγους
Ποτέ δεν δημιουργούμε αρνητικά συναισθήματα σ' ένα παιδί.

Το ζητούμενο είναι να κάνουμε τη ζωή του υπέροχη.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Απρ 2019, 23:55

hellegennes έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:51
Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:46
Συμφωνώ σε όλα.
Σου διαφεύγει όμως ότι όσοι είναι εναντίον του Χριστιανισμού αυτό ακριβώς πιστεύουν : ότι όλοι οι Χριστιανοί είναι ντε φάκτο πρόβατα,βλάκες,ταλιμπάν και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς.
Εκτός από τον Νάνδρο, ποιος άλλος τα λέει αυτά;
Στα σίγουρα οι Ασέβαστος,Λεγεών.
Πολύ "ρουφιάνοι" γινόμαστε όμως και δεν μου αρέσει.Προτιμώ να μην συνεχίσω άλλο γιατί πραγματικά χαλιέμαι (με τον εαυτό μου).

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Απρ 2019, 00:00

hellegennes έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:51
Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:46
Συμφωνώ σε όλα.
Σου διαφεύγει όμως ότι όσοι είναι εναντίον του Χριστιανισμού αυτό ακριβώς πιστεύουν : ότι όλοι οι Χριστιανοί είναι ντε φάκτο πρόβατα,βλάκες,ταλιμπάν και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς.
Εκτός από τον Νάνδρο, ποιος άλλος τα λέει αυτά;
Αυτά που λέει ο Νάνδρος συνήθως τα στηρίζει με πηγές:
Nandros έγραψε:
09 Απρ 2019, 18:20
Αυτά λέει η Επιστήμη:

Why Are Atheists Generally Smarter Than Religious People?
livescience.com

It is well established that religiosity correlates inversely with intelligence.
frontiersin.org

various studies have found that, on average, belief in God is associated with lower scores on IQ tests.
digest.bps.org.uk

A scientist looked through 63 studies to conclude atheists are more intelligent than religious people
indy100.com

The Real Reason Atheists Have Higher IQs
psychologytoday.com

Religious children are meaner than their secular counterparts, study finds
The findings “robustly demonstrate that children from households identifying as either of the two major world religions (Christianity and Islam) were less altruistic than children from non-religious households”.

Αλλά η θρησκεία διαφωνεί:
Don't believe the news reports. Atheists are NOT more intelligent than religious people
premierchristianity.com

:102:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 19 Απρ 2019, 00:05

Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:21

Σου διαφεύγει όμως ότι όσοι είναι εναντίον του Χριστιανισμού αυτό ακριβώς πιστεύουν : ότι όλοι οι Χριστιανοί είναι ντε φάκτο πρόβατα,βλάκες,ταλιμπάν και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς.
Το ίδιο θα μπορούσα να πω κι εγώ για τους άθεους,αλλά δεν το λέω διότι απλά δεν ισχύει.Παντού υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί.
Σήμερα δεν τολμάς να πεις ότι είσαι Χριστιανός,θα δεχτείς χλευασμό.Πες ότι γουστάρεις όργια σε δάση με Πανικές τελετουργίες και αυτόματα θα βγεις ατομάρα.
Δεν είναι έτσι.
Αυτό κατά βάση οφείλεται στην απατηλη σύλληψη της ίδιας της θρησκείας : θρησκεία ΕΙΝΑΙ η "εργολαβική" σύνδεση/ταύτιση της χ ηθικής με το y θεολογικό δόγμα/αφήγημα !

Οπότε σε ένα μέσον που απλά κοντράρονται τα έλλογα επιχειρήματα (και όχι οι καλοί, οι κακοί, ο σπαηντερμαν και η πίστη του καθενός, ειδικά η πίστη του καθενός ΑΝ είναι όντως σημαντική δεν έχει καμιά θέση στα φόρα γιατί αφορά το υπέρλογο, ενώ στα φόρα κοντράρεται η λογική και μόνον) οι μεν αξιολογούν έλλογα ως οπαδικό, ανεδαφικό και πρωτόγονο το y και οι δε λαμβάνουν ότι τους θίγουν και εξυβρίζουν το x ! Γιατί επίτηδες η θρησκεία τα έχει ταυτίσει αυτά τα δύο, έτσι ώστε ακόμα κι αν ακολουθείς στη ζωή σου το ηθικό περιεχόμενο χ αυτό να μην αρκετό αν δεν αποδέχεσαι και το δόγμα y.

Προφανώς η άνωθεν "εργολαβική" σύνδεση είναι σαθρή και ψευδής, το ηθικό περιεχόμενο x του χριστιανισμού δεν είναι εργολαβία κανενός χριστιανισμού (μεγάλο μέρος του μάλιστα είναι δανεισμένο από τους Στωϊκούς που προϋπήρξαν κάμποσους αιώνες), αλλά αυτή η σύνδεση είναι το αίτιο που θα προκαλέσει τον φανατισμό που μάλλον υποδεικνύεις.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 19 Απρ 2019, 08:46

Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:49
Και όχι,διαφωνώ,το Υπέρ-Εγώ όσο το τρέφεις τόσο αυτό γιγαντώνεται και ταυτόχρονα,είναι κακός σύμβουλος στη ζωή.
Αυτό πιστεύω εγώ,
Δεν είναι Υπέρ Εγώ να πιστεύεις (όχι εσύ συγκεκριμένα) πως υπάρχει ένα ανώτερο ον που σε θεωρεί το πιο ξεχωριστό πλάσμα του πλανήτη, σε ακούει, σου απαντάει, πως ως ενθεος της οποίας θρησκείας κατέχεις την μοναδική αλήθεια κλπ κλπ;

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14856
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 19 Απρ 2019, 08:52

Δηλαδή είναι κακό πράγμα κάποιος Χριστιανός να βαφτίζει το παιδί του και να το νουθετεί να ακολουθήσει αυτό το δόγμα και είναι καλό να το διαπαιδαγωγεί περί αθεΐας;

Κατά τ' αλλά σκίζονται οι άθεοι για την θρησκευτική ελευθερία των νηπίων και το δικαίωμά τους να αποφασίσουν μόνα τους.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Al Bundy

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 19 Απρ 2019, 08:57

Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 19:51
under έγραψε:
18 Απρ 2019, 13:49
Ο ανθρωπος και ο πιθηκος επρεπε να επιβιωσουν σε διαφορετικες συνθηκες ; Στον ιδιο κοσμο δεν ζουμε ; Γιατι ενω ειμαστε φτιαγμενοι απο τα ιδια υλικα εμεις εχουμε πνευματικες λειτουργιες που ο πιθηκος δεν εχει ;
Ας απαντησει αυτο το απλο στο παιδι της η Ιφιδα και μετα θα του δωσει και τη σωστη απαντηση για τη μετα θανατον κατασταση.
¨Εχει να κάνει με την αύξηση ροής αίματος στον ανθρώπινο εγκέφαλο.
Με την κατανάλωση ψημένου κρέατος.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Απρ 2019, 08:59

Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:21
foscilis έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:14
εντάξει δεν τα ξέρει όλα. Ξέρει όμως ότι όλες οι θρησκείες είναι αποκυήματα φαντασίας. Σε διαβεβαιώ ότι αυτό είναι ένα μικροσκοπικό υποσύνολο των "όλων".
Ποιος,ο Ασέβαστος ; Καλό παιδάκι,δε λέω,λίγο αγαθούλης,αλλά έχει ένα μείον : νομίζει ότι κατέχει την απόλυτη Αλήθεια επειδή,έτσι,ξέρω γω...
Κλασσικός Έλληνας ξερόλας,αλλά πιστεύω δεν είναι κακός άνθρωπος.

Αν φάνηκε άσχημο,δεν έχω τίποτα με τους ιδιοκτήτες χρωματοπωλείων,απλά πιστεύω πως δεν είναι οι ιδανικοί για να εξηγήσουν τα νοήματα του Χριστιανισμού και της οποιασδήποτε φιλοσοφικής θέσης.Όχι μόνο αυτοί,όλοι μας εδώ,που κατά κύριο λόγο είμαστε απλά φανατικοί.Αν ήξερες πραγματικά τι σημαίνει Χριστιανισμός (σαν στάση ζωής εννοώ) δεν θα ήσουν τώρα εδώ να "τσακώνεσαι" μαζί μου.Θα σου φαίνονταν απλά ποταπό το να ασχοληθείς.
ο μονος χαρακτηρισμος που δεν μου ταιριαζει με τιποτα, ειναι "φανατικος". ουτε ξερολας.

το να καταλαβαινει κανεις οτι το υπερφυσικο δεν υπαρχει, και οτι οι ιερεις ειναι απατεωνες, δεν αποτελει σπουδαιο κατορθωμα, ουτε σημαντικη γνωση. ειναι στο ιδιο επιπεδο με το να καταλαβαινει οτι τα δωρα δεν τα φερνει ο αηβασιλης.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

the comet the course the tail

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 19 Απρ 2019, 09:01

δεν είναι καλό τα παιδιά να τα πονηρεύουμε και να τα φανατίζουμε ούτε θρησκευτικά, ούτε πολιτικά, ούτε περί διαπροσωπικών σχέσεων (π.χ. να τους περνάμε δικές μας αντιπάθειες και ανασφάλειες). αυτά είναι θέματα που θα πρέπει το παιδί να μπορεί να ανακαλύψει και με την δική του κρίση να επεξεργάζεται και να αποφασίζει. έτσι θα γίνει ελεύθερος άνθρωπος. όσο έχει να κάνει με την θρησκεία, καλή είναι μια ουδέτερη στάση. ας πάει στην εκκλησία με το σχολείο, με την παρέα του την μ. παρασκευή να στολίσει τον επιτάφιο στο χωριό, αλλά ας μην είμαστε εμείς αυτοί που θα το πιέσουμε να πάει.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Απρ 2019, 09:04

Papa John έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:35

Ίσως να μην τον παρακολουθείς τόσο στενά,όχι μόνο εδώ αλλά σε όλα τα νήματα.Τέλος πάντων ποιος είμαι εγώ για να κρίνω.Όμως θα με ενδιέφερε να μου αποδείξεις ότι όντως αυτό που λέει είναι ένα πολύ μικρό κομματάκι αλήθειας.Που το ξέρεις εσύ αυτό ;;Ειλικρινά ρωτάω,διότι λογικά οι θέσεις του αυτές θα διδάσκονται σε πανεπιστήμια και σε άλλες σχολές.Εφόσον είναι κομμάτια της Αλήθειας.
φυσικα και διδασκονται, παντου. π.χ. οτι ο κοσμος ειναι παλαιοτερος απο 7000 χρονια. οτι οι παρθενες δε γεννανε, οτι οι νεκροι δεν ανασταινονται, οτι οι ανθρωποι δεν περπατανε στο νερο...... ταπανταολα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

the comet the course the tail

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 19 Απρ 2019, 09:08

σχετικά με το θέμα της ύπαρξης ή όχι του θεού, νομίζω ότι είναι θέμα γενικότερης διαπαιδαγώγησης, ώστε το παιδί να καταλήξει να πιστεύει ή όχι στον θεό. αν π.χ. το μεγαλώσεις από μικρό με ιδέες στο μυαλό - μπορώ να αναφέρω αρκετές - που δεν έχουν κάποια χειροπιαστή, πραγματική υπόσταση, παρά μόνο στη σφαίρα του μεταφυσικού, τότε το παιδί θα αναπτύξει μηχανισμούς σκέψης να πιστεύει σε πράγματα που δεν υπάρχουν, δεν χρειάζεται να πιστεύει ότι υπάρχουν, δεν χρειάζεται να υπάρχουν.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Άθεοι- Αγνωστικιστές- Άθρησκοι: Περί διαπαιδαγώγησης τέκνων.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 19 Απρ 2019, 09:12

Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 08:57
Ίφιδα έγραψε:
18 Απρ 2019, 19:51
under έγραψε:
18 Απρ 2019, 13:49
Ο ανθρωπος και ο πιθηκος επρεπε να επιβιωσουν σε διαφορετικες συνθηκες ; Στον ιδιο κοσμο δεν ζουμε ; Γιατι ενω ειμαστε φτιαγμενοι απο τα ιδια υλικα εμεις εχουμε πνευματικες λειτουργιες που ο πιθηκος δεν εχει ;
Ας απαντησει αυτο το απλο στο παιδι της η Ιφιδα και μετα θα του δωσει και τη σωστη απαντηση για τη μετα θανατον κατασταση.
¨Εχει να κάνει με την αύξηση ροής αίματος στον ανθρώπινο εγκέφαλο.
Με την κατανάλωση ψημένου κρέατος.
Και την κατανάλωση λίπους και μυελού των οστών

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών