Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 22 Απρ 2019, 23:23

Ο μύθος καλά κρατεί.
Ο Παΐσιος ήταν νορμάλ μοναχός.
Έδινε συμβουλές πνευματικού περιεχομένου οι οποίες είχαν απήχηση στο κοινό γι'αυτό και είχε ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ αναγνωρισιμότητα.
Τα υπόλοιπα περί προφητειών κλπ είναι κατασκευάσματα του θρησκευτικού συστήματος για την κονόμα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 22 Απρ 2019, 23:25

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Απρ 2019, 22:34
Σε πρόσφατο προσκύνημα στο όρος συνάντησα έναν γέροντα που μύριζε δυόσμο. Μου είπε ότι μετά από τις εκλογές θα έρθει το εξαμίλη και ο 3ος παγκόσμιος πόλεμος αλλά η Ελλάδα θα μείνει αλώβητη. Μου είπε κι άλλα πράγματα, προσωπικά, σαν να με ήξερε. Την άλλη μέρα με παίρνει τηλέφωνο η κόρη μου και μου λέει ότι είδε τον γέροντα Παίσιο στον ύπνο της και ανησύχησε. Της είπα να μη στεναχωριέται κι ότι μάλλον θα έφαγε κάτι βαρύ το βράδυ.
Εννοουσε τις εθνικές που μάλλον θα γίνουν τον Σεπτέμβριο, έτσι;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 22 Απρ 2019, 23:27

Natasha έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:25
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Απρ 2019, 22:34
Σε πρόσφατο προσκύνημα στο όρος συνάντησα έναν γέροντα που μύριζε δυόσμο. Μου είπε ότι μετά από τις εκλογές θα έρθει το εξαμίλη και ο 3ος παγκόσμιος πόλεμος αλλά η Ελλάδα θα μείνει αλώβητη. Μου είπε κι άλλα πράγματα, προσωπικά, σαν να με ήξερε. Την άλλη μέρα με παίρνει τηλέφωνο η κόρη μου και μου λέει ότι είδε τον γέροντα Παίσιο στον ύπνο της και ανησύχησε. Της είπα να μη στεναχωριέται κι ότι μάλλον θα έφαγε κάτι βαρύ το βράδυ.
Εννοουσε τις εθνικές που μάλλον θα γίνουν τον Σεπτέμβριο, έτσι;
Και ότι σε τρολλλαρουν

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Απρ 2019, 23:29

taliban έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:23
Ο μύθος καλά κρατεί.
Ο Παΐσιος ήταν νορμάλ μοναχός.
Έδινε συμβουλές πνευματικού περιεχομένου οι οποίες είχαν απήχηση στο κοινό γι'αυτό και είχε ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ αναγνωρισιμότητα.
Τα υπόλοιπα περί προφητειών κλπ είναι κατασκευάσματα του θρησκευτικού συστήματος για την κονόμα.
Οχι.
Τα έλεγε στα αλήθεια.
Μάλιστα έλεγε ότι θα γίνουν από τότε, σε δέκα χρόνια και δεν γίνανε
Επαληθεύτηκε η Καινή,ότι τον χρόνο τον γνωρίζει μόνο ο Θεός

Αλλά θα γίνουν,είτε σιγά σιγά είτε απότομα και δε γίνονται διότι πάνε για εξομολόγηση μεγάλοι και τρανοί
Δε τα λέω εγώ αυτά επαναλαμβάνω, σε κηρύγματα ιερέων που ήταν μαζί τους, που έγιναν από αυτόν ιερείς τα ακούω
Τα πιστεύω διότι ότι μου είπε κι εμένα έγινε, οχι σα μέντιουμ, με τρόπο διαφορετικό, απλά άργησα να κάνω υπακοή,σαν να μην τ άκουσα
Άρα γιατί να μην τους πιστέψω;

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 22 Απρ 2019, 23:30

taliban έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:27
Natasha έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:25
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Απρ 2019, 22:34
Σε πρόσφατο προσκύνημα στο όρος συνάντησα έναν γέροντα που μύριζε δυόσμο. Μου είπε ότι μετά από τις εκλογές θα έρθει το εξαμίλη και ο 3ος παγκόσμιος πόλεμος αλλά η Ελλάδα θα μείνει αλώβητη. Μου είπε κι άλλα πράγματα, προσωπικά, σαν να με ήξερε. Την άλλη μέρα με παίρνει τηλέφωνο η κόρη μου και μου λέει ότι είδε τον γέροντα Παίσιο στον ύπνο της και ανησύχησε. Της είπα να μη στεναχωριέται κι ότι μάλλον θα έφαγε κάτι βαρύ το βράδυ.
Εννοουσε τις εθνικές που μάλλον θα γίνουν τον Σεπτέμβριο, έτσι;
Και ότι σε τρολλλαρουν
Πολύ άχρηστος τελικά αυτός ο Πορφυριος Εξαρχίδης.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Απρ 2019, 23:31

taliban έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:23
Ο μύθος καλά κρατεί.
Ο Παΐσιος ήταν νορμάλ μοναχός.
Έδινε συμβουλές πνευματικού περιεχομένου οι οποίες είχαν απήχηση στο κοινό γι'αυτό και είχε ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ αναγνωρισιμότητα.
Τα υπόλοιπα περί προφητειών κλπ είναι κατασκευάσματα του θρησκευτικού συστήματος για την κονόμα.
Δε το βλέπω να είχαν απήχηση δυστυχώς
Έτσι κι αλλιώς σ όσους πίστευαν είχε απήχηση
Σχεδόν όλοι πιστεύουμε
Ποιος εφάρμοσε ότι έλεγε;;;;;

Άβαταρ μέλους
Patriot
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 22:06

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Patriot » 22 Απρ 2019, 23:40

taliban έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:23
Ο μύθος καλά κρατεί.
Ο Παΐσιος ήταν νορμάλ μοναχός.
Έδινε συμβουλές πνευματικού περιεχομένου οι οποίες είχαν απήχηση στο κοινό γι'αυτό και είχε ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ αναγνωρισιμότητα.
Τα υπόλοιπα περί προφητειών κλπ είναι κατασκευάσματα του θρησκευτικού συστήματος για την κονόμα.
Ο Παϊσιος είχε το προορατικο χάρισμα(άσχετα αν δεν το διαφήμιζε).Οσο ζούσε δεν ήταν πολύ γνωστός πέρα από αυτούς που ήταν κοντά στην εκκλησία και σε συγκεκριμένους κύκλους αλλά αν πήγαινες τη δεκαετία του 1970,του 1980 και του 1990 και έλεγες Παισιος οι πιο πολλοί δεν θα ήξεραν για ποιόν μιλάς.Μπορούσε να γίνει γνωστός αν το επιθυμούσε αλλά επέλεγε να κρατούσε χαμηλούς τόνους δεν τον ενδιέφερε η δόξα και η φήμη ούτε να κερδίσει λεφτά ενδιαφερόταν. Ηξερε τα πάντα για τον συνομιλητή του χωρίς να πεί λέξη(κάθε άκρως προσωπική πληροφορία και λεπτομέρεια γι αυτόν και τους γύρω του καθώς και τι σκεφτόταν αυτός και οι γύρω του) κάτι που ένας άνθρωπος πολύ απλά δεν γίνεται να γνωρίζει.Ασφαλώς δεν είναι και δεν ήταν ο μόνος γέροντας με προορατικου χάρισμα. Απλώς μετά τον θάνατο του η φήμη του διαδόθηκε(από τους κύκλους που ήταν γνωστός) ευρύτατα και από ενα σημείο και μετά το ξεφτιλισαν ο καθένας έλεγε ότι μίλησε με τον Παϊσιο ο καθένας άρχισε οποιαδήποτε προφητεία του κατέβαινε να την αποδίδει στον Παϊσιο (πολλές φορές προβλέψεις άλλων αγίων ή και ανύπαρκτες προβλέψεις και λόγια τα αποδίδουν στον Παϊσιο γιατί πουλάει).Ο Παισιος όμως δεν ήταν όπως είπα ο μόνος με προορατικο χάρισμα.Και σήμερα υπάρχουν γέροντες με προορατικο χάρισμα(αν και είναι σπάνιοι) γνωστοί σε κύκλους ατόμων κοντά στην εκκλησία( οι οποίοι γέροντες όμως δεν είναι ευρύτερα γνωστοί στο κοινό,οπως δεν ήταν και ο Παϊσιος και δε θα μου έκανε εντύπωση στο μέλλον μετά το θάνατο τους να γίνουν γνωστοι κάποιοι εξ αυτών).
Υπεράνω όλων η πατρίς

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 22 Απρ 2019, 23:44

bluerose έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:29
taliban έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:23
Ο μύθος καλά κρατεί.
Ο Παΐσιος ήταν νορμάλ μοναχός.
Έδινε συμβουλές πνευματικού περιεχομένου οι οποίες είχαν απήχηση στο κοινό γι'αυτό και είχε ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ αναγνωρισιμότητα.
Τα υπόλοιπα περί προφητειών κλπ είναι κατασκευάσματα του θρησκευτικού συστήματος για την κονόμα.
Οχι.
Τα έλεγε στα αλήθεια.
Μάλιστα έλεγε ότι θα γίνουν από τότε, σε δέκα χρόνια και δεν γίνανε
Επαληθεύτηκε η Καινή,ότι τον χρόνο τον γνωρίζει μόνο ο Θεός

Αλλά θα γίνουν
Καταλαβαίνεις τι γράφεις; Δεν εδωσε ποτε ημερομηνίες και αλλα κουραφέξαλα.Που διάολο τα βρίσκεται αυτά.
Ο άνθρωπος ήταν απλός. Τηρούσε τα της πίστης και τίποτε παραπάνω.
Είχε εχθρούς. Ως επί τη πλείστον σχηματικους παλαιοημερολογητες συν καποιους σέρβους και ρωσους.
είτε σιγά σιγά είτε απότομα και δε γίνονται διότι πάνε για εξομολόγηση μεγάλοι και τρανοί
Δε τα λέω εγώ αυτά επαναλαμβάνω, σε κηρύγματα ιερέων που ήταν μαζί τους, που έγιναν από αυτόν ιερείς τα ακούω
Τα πιστεύω διότι ότι μου είπε κι εμένα έγινε, οχι σα μέντιουμ, με τρόπο διαφορετικό, απλά άργησα να κάνω υπακοή,σαν να μην τ άκουσα
Άρα γιατί να μην τους πιστέψω;
Μήπως σου λένε ότι να ναι ?
Η πρώτη εντολή είναι να λατρεύεις τον Θεό σου και όχι άλλους αντί αυτού.Δηλαδη να μην γίνεσαι οπαδός προσώπων εντός εκκλησίας.
------
Μήπως να γίνω πάπας να σας φέρω στον ίσιο δρόμο? :003:
Δε το βλέπω να είχαν απήχηση δυστυχώς
Έτσι κι αλλιώς σ όσους πίστευαν είχε απήχηση
Σχεδόν όλοι πιστεύουμε
Ποιος εφάρμοσε ότι έλεγε;;;;;
5 πνευματικά βιβλία από την Σουρωτή.
Τα υπόλοιπα άστα.
Είναι εμπορικά.
Τι θα πει εφάρμοσε?
Δεν καθιέρωσε δόγμα.
Ο κόσμος το αγάπησε επειδή τους ξαλαφρωνε από διαφορά βάρη.
Είχε χάρισμα ο άνθρωπος στον λόγο του.
Απλά είχε την ατυχία να μπλέξει λόγω των καταστάσεων που πέρασε με την θρησκεία της εκμετάλλευσης. Τον χριστιανισμό.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Απρ 2019, 23:48

Αυτά τα πέντε βιβλία, τι γράφουν; Έκανες τίποτα; Εγώ όχι
Δεν εφαρμόζουμε

Δεν είναι δόγμα, απλά τα έλεγε
Εμένα άντε να το πω, μ έστειλε τότε σ εξομολογο, δεν έκανα τίποτε από αυτά που διαβάζω τωρα εκει
Το γράφει και μέσα αυτό. Πηγες πχ εσυ; Τι σχέση έχει το δόγμα;

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 22 Απρ 2019, 23:54

Patriot έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:40
taliban έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:23
Ο μύθος καλά κρατεί.
Ο Παΐσιος ήταν νορμάλ μοναχός.
Έδινε συμβουλές πνευματικού περιεχομένου οι οποίες είχαν απήχηση στο κοινό γι'αυτό και είχε ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ αναγνωρισιμότητα.
Τα υπόλοιπα περί προφητειών κλπ είναι κατασκευάσματα του θρησκευτικού συστήματος για την κονόμα.
Ο Παϊσιος είχε το προορατικο χάρισμα(άσχετα αν δεν το διαφήμιζε).Οσο ζούσε δεν ήταν πολύ γνωστός πέρα από αυτούς που ήταν κοντά στην εκκλησία και σε συγκεκριμένους κύκλους αλλά αν πήγαινες τη δεκαετία του 1970,του 1980 και του 1990 και έλεγες Παισιος οι πιο πολλοί δεν θα ήξεραν για ποιόν μιλάς.Μπορούσε να γίνει γνωστός αν το επιθυμούσε αλλά επέλεγε να κρατούσε χαμηλούς τόνους δεν τον ενδιέφερε η δόξα και η φήμη ούτε να κερδίσει λεφτά ενδιαφερόταν. Ηξερε τα πάντα για τον συνομιλητή του χωρίς να πεί λέξη(κάθε άκρως προσωπική πληροφορία και λεπτομέρεια γι αυτόν και τους γύρω του καθώς και τι σκεφτόταν αυτός και οι γύρω του) κάτι που ένας άνθρωπος πολύ απλά δεν γίνεται να γνωρίζει.Ασφαλώς δεν είναι και δεν ήταν ο μόνος γέροντας με προορατικου χάρισμα. Απλώς μετά τον θάνατο του η φήμη του διαδόθηκε(από τους κύκλους που ήταν γνωστός) ευρύτατα και από ενα σημείο και μετά το ξεφτιλισαν ο καθένας έλεγε ότι μίλησε με τον Παϊσιο ο καθένας άρχισε οποιαδήποτε προφητεία του κατέβαινε να την αποδίδει στον Παϊσιο (πολλές φορές προβλέψεις άλλων αγίων ή και ανύπαρκτες προβλέψεις και λόγια τα αποδίδουν στον Παϊσιο γιατί πουλάει).Ο Παισιος όμως δεν ήταν όπως είπα ο μόνος με προορατικο χάρισμα.Και σήμερα υπάρχουν γέροντες με προορατικο χάρισμα(αν και είναι σπάνιοι) γνωστοί σε κύκλους ατόμων κοντά στην εκκλησία( οι οποίοι γέροντες όμως δεν είναι ευρύτερα γνωστοί στο κοινό,οπως δεν ήταν και ο Παϊσιος και δε θα μου έκανε εντύπωση στο μέλλον μετά το θάνατο τους να γίνουν γνωστοι κάποιοι εξ αυτών).
Αυτα τα γράψουν τα βιβλία.Και στον βίο του απ τον μοναχό Χριστόδουλο.
Εγώ έχω άλλη άποψη όταν το γνώρισα
.
Δες εδώ
taliban @ Γέροντας Παΐσιος: Ποια γνωστή τραγουδίστρια είναι εγγονή του

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Απρ 2019, 23:57

taliban έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:44
bluerose έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:29
taliban έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:23
Ο μύθος καλά κρατεί.
Ο Παΐσιος ήταν νορμάλ μοναχός.
Έδινε συμβουλές πνευματικού περιεχομένου οι οποίες είχαν απήχηση στο κοινό γι'αυτό και είχε ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ αναγνωρισιμότητα.
Τα υπόλοιπα περί προφητειών κλπ είναι κατασκευάσματα του θρησκευτικού συστήματος για την κονόμα.
Οχι.
Τα έλεγε στα αλήθεια.
Μάλιστα έλεγε ότι θα γίνουν από τότε, σε δέκα χρόνια και δεν γίνανε
Επαληθεύτηκε η Καινή,ότι τον χρόνο τον γνωρίζει μόνο ο Θεός

Αλλά θα γίνουν
Καταλαβαίνεις τι γράφεις; Δεν εδωσε ποτε ημερομηνίες και αλλα κουραφέξαλα.Που διάολο τα βρίσκεται αυτά.
Ο άνθρωπος ήταν απλός. Τηρούσε τα της πίστης και τίποτε παραπάνω.
Είχε εχθρούς. Ως επί τη πλείστον σχηματικους παλαιοημερολογητες συν καποιους σέρβους και ρωσους.


Είπα, απ' τότε τα : έβλεπε: πιο γρήγορα τα γεγονότα. Τα βρίσκουμε σ εκείνους που τα έλεγε

είτε σιγά σιγά είτε απότομα και δε γίνονται διότι πάνε για εξομολόγηση μεγάλοι και τρανοί
Δε τα λέω εγώ αυτά επαναλαμβάνω, σε κηρύγματα ιερέων που ήταν μαζί τους, που έγιναν από αυτόν ιερείς τα ακούω
Τα πιστεύω διότι ότι μου είπε κι εμένα έγινε, οχι σα μέντιουμ, με τρόπο διαφορετικό, απλά άργησα να κάνω υπακοή,σαν να μην τ άκουσα
Άρα γιατί να μην τους πιστέψω;
Μήπως σου λένε ότι να ναι ?
Η πρώτη εντολή είναι να λατρεύεις τον Θεό σου και όχι άλλους αντί αυτού.Δηλαδη να μην γίνεσαι οπαδός προσώπων εντός εκκλησίας.
------
Μήπως να γίνω πάπας να σας φέρω στον ίσιο δρόμο? :003:
Αν δεν πιστεύεις στο εκπρόσωπο του Θεού και δεν σέβεσε το μυστήριο της εξομολόγησης δεν είναι σωστό είναι βλασφημία κατά του μυστηρίου αυτου
Μέσω αυτού πλησιάζεις λίγο Θεό
Από μόνος δεν, κι ο Άγιος είχε εξομολόγο

Στα μοναστήρια κάθε βράδυ εξομολογούνται
Για να έχει παρρησια η προσευχή τους
Εμείς δεν μπορούμε ( εύκολα)

Η εντολη που λες, αναφέρεται να μη λατρέψεις άλλους θεούς ή πρόσωπα εκτός Θεού. Οκ έστω, να μη θεοποιεις και ιερέα οκ. Αν το πάρω απ' τη δική σου αντίληψη

Ο Θεός ο τριαδικός είναι ζηλοφθον επάνω σε αυτό περί λατρείας αλλού
Ψαξτο στη Καινή το γράφει αυτό το τελευταίο

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 23 Απρ 2019, 00:00

bluerose έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:48
Αυτά τα πέντε βιβλία, τι γράφουν; Έκανες τίποτα; Εγώ όχι
Δεν εφαρμόζουμε

Δεν είναι δόγμα, απλά τα έλεγε
Εμένα άντε να το πω, μ έστειλε τότε σ εξομολογο, δεν έκανα τίποτε από αυτά που διαβάζω τωρα εκει
Το γράφει και μέσα αυτό. Πηγες πχ εσυ; Τι σχέση έχει το δόγμα;
Άρα τον επικαλείστε ως βιτρίνα για τις απόψεις σας για να αποκτησουν κάποια αξία.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 23 Απρ 2019, 00:04

Δοκίμασε να τον επικαλεστείς, για την άποψη σου:P


Είμαστε σε νήμα του Αγίου και συζητάμε για εκείνον

Σ' άλλα νήματα γράφω για τον Άγιο;;;

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 23 Απρ 2019, 00:06

bluerose έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:04
Δοκίμασε να τον επικαλεστείς,
Σωστή! Θεολογία στην πραξη!
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 23 Απρ 2019, 00:06

bluerose έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:57
taliban έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:44
bluerose έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:29


Οχι.
Τα έλεγε στα αλήθεια.
Μάλιστα έλεγε ότι θα γίνουν από τότε, σε δέκα χρόνια και δεν γίνανε
Επαληθεύτηκε η Καινή,ότι τον χρόνο τον γνωρίζει μόνο ο Θεός

Αλλά θα γίνουν
Καταλαβαίνεις τι γράφεις; Δεν εδωσε ποτε ημερομηνίες και αλλα κουραφέξαλα.Που διάολο τα βρίσκεται αυτά.
Ο άνθρωπος ήταν απλός. Τηρούσε τα της πίστης και τίποτε παραπάνω.
Είχε εχθρούς. Ως επί τη πλείστον σχηματικους παλαιοημερολογητες συν καποιους σέρβους και ρωσους.


Είπα, απ' τότε τα : έβλεπε: πιο γρήγορα τα γεγονότα. Τα βρίσκουμε σ εκείνους που τα έλεγε

είτε σιγά σιγά είτε απότομα και δε γίνονται διότι πάνε για εξομολόγηση μεγάλοι και τρανοί
Δε τα λέω εγώ αυτά επαναλαμβάνω, σε κηρύγματα ιερέων που ήταν μαζί τους, που έγιναν από αυτόν ιερείς τα ακούω
Τα πιστεύω διότι ότι μου είπε κι εμένα έγινε, οχι σα μέντιουμ, με τρόπο διαφορετικό, απλά άργησα να κάνω υπακοή,σαν να μην τ άκουσα
Άρα γιατί να μην τους πιστέψω;
Μήπως σου λένε ότι να ναι ?
Η πρώτη εντολή είναι να λατρεύεις τον Θεό σου και όχι άλλους αντί αυτού.Δηλαδη να μην γίνεσαι οπαδός προσώπων εντός εκκλησίας.
------
Μήπως να γίνω πάπας να σας φέρω στον ίσιο δρόμο? :003:
Αν δεν πιστεύεις στο εκπρόσωπο του Θεού και δεν σέβεσε το μυστήριο της εξομολόγησης δεν είναι σωστό είναι βλασφημία κατά του μυστηρίου αυτου
Μέσω αυτού πλησιάζεις λίγο Θεό
Από μόνος δεν, κι ο Άγιος είχε εξομολόγο

Στα μοναστήρια κάθε βράδυ εξομολογούνται
Για να έχει παρρησια η προσευχή τους
Εμείς δεν μπορούμε ( εύκολα)

Η εντολη που λες, αναφέρεται να μη λατρέψεις άλλους θεούς ή πρόσωπα εκτός Θεού. Οκ έστω, να μη θεοποιεις και ιερέα οκ. Αν το πάρω απ' τη δική σου αντίληψη
Δεν είναι δική μου αντίληψη.Της ορθόδοξης πατερικης θεολογία είναι.
Είναι αμαρτία να γίνεσαι οπαδός προσώπων. Ειτε αυτός λέγεται Παΐσιος στο Πορφύριος είτε ταλιμπαν.
Η εκλογή του εξομολογου θέλει προσοχή ναι η ου ?
Ο Θεός ο τριαδικός είναι ζηλοφθον επάνω σε αυτό περί λατρείας αλλού
Ψαξτο στη Καινή το γράφει αυτό το τελευταίο
Βλασφημεις.
Ο θεος σου είναι το Α και το Ω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών