Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11914
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 23 Απρ 2019, 00:57

Την γλίτωσες με το παραπάνω μπλου.
Προσπάθησε αύριο πάλι αφού πιεις το φρέντο.
nikos_hellas έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:45
taliban έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:42
nikos_hellas έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:40


Εσύ που επιζητάς το χάραγμα πώς μπορείς να έχεις λογική κρίση, ευθυγραμμισμένη με το θέλημα Του και να λες ότι άλλοι βρίσκονται σε πλάνη;
Είμαι Θεός.
Διάβασε αυτό. Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις σε τι παγίδα σε έχουν ρίξει.
https://www.impantokratoros.gr/nea_epoxh.el.aspx
Ναι.
Οταν έκανα απολογητική στο παλιό δεν υπήρχες σαν πιθανότητα όμως . :003:

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 23 Απρ 2019, 00:59

taliban έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:57
Την γλίτωσες με το παραπάνω μπλου.
Προσπάθησε αύριο πάλι αφού πιεις το φρέντο.
nikos_hellas έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:45
taliban έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:42


Είμαι Θεός.
Διάβασε αυτό. Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις σε τι παγίδα σε έχουν ρίξει.
https://www.impantokratoros.gr/nea_epoxh.el.aspx
Ναι.
Οταν έκανα απολογητική στο παλιό δεν υπήρχες σαν πιθανότητα όμως . :003:
Βρε ταλιμπανακι
Σόρρυ κιολας για το υποκοριστικό
Μήπως κάτι έγινε σήμερα; Μάλλον κάτι
Δεν σε είδα τόσο ομιλητικο ξανά

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 23 Απρ 2019, 01:01

nikos_hellas έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:42
Natasha έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:20
taliban έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:17
Ο ιερέας κατηχητης είναι ο Θεός.Μαλιστα.
Καλά είσαι σε επικών διαστάσεων πλάνη.
Καλά, εσύ πηγες και συνάντησες τον άγιο Παίσιο και δεν ένιωσες τίποτα κοντά του;;;
Έχει αλλοτριωθεί, γι' αυτό. Δεν μπορεί να δεχθεί τον Θεό στην ψυχή του γιατί δεν έχει προετοιμαστεί κατάλληλα. Το θέμα είναι να το στρίψει εντελώς το τιμόνι, γιατί πάει σε λάθος κατεύθυνση και δεν το καταλαβαίνει.
Πρέπει ο Θεός να του το στρίψει το τιμόνι, ο ίδιος δεν θα καταλάβει ποτέ που πηγαίνει.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 23 Απρ 2019, 01:02

Μόνοι δε μπορούμε να καταφέρουμε τίποτα, έτσι λένε
Σωστά Νατάσα.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11914
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 23 Απρ 2019, 01:03

bluerose έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:59
taliban έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:57
Την γλίτωσες με το παραπάνω μπλου.
Προσπάθησε αύριο πάλι αφού πιεις το φρέντο.
nikos_hellas έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:45

Διάβασε αυτό. Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις σε τι παγίδα σε έχουν ρίξει.
https://www.impantokratoros.gr/nea_epoxh.el.aspx
Ναι.
Οταν έκανα απολογητική στο παλιό δεν υπήρχες σαν πιθανότητα όμως . :003:
Βρε ταλιμπανακι
Σόρρυ κιολας για το υποκοριστικό
Μήπως κάτι έγινε σήμερα; Μάλλον κάτι
Δεν σε είδα τόσο ομιλητικο ξανά
Τίποτα δεν έγινε.
Διαβάζω πράγματα που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα πάρα μόνο στην ανάγκη να πιστέψετε κάπου διαστρεβλώνοντας καταστάσεις.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 23 Απρ 2019, 01:04

bluerose έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:56
taliban έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:51
bluerose έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:44
Κλειστό αυτό το κεφάλαιο. Αυτό σε βασανίζει;
Ο Άγιος δε γράφει.....ενώ πήγαινε με το παλαιό στο Όρος....να πάτε με το νέο;;;;

Και συνλειτουργούσε;;; Οκ αυτό δε το γνωρίζεις, άσε να το γνωρίζω εγώ

Κλειστο αυτό το κεφάλαιο, όπως πάνε όλοι πανε
Άλλους τους βασανίζει.
Ο παππους ελενχγε τόσο οικουμενιστες όσο και τους σχηματικους του παλαιού γι'αυτό κυκλοφορούσαν φωτο του με τον Βαρθολομαίο για να τον χτυπήσουν.
Δες το σποιλερ
Εκτός σποιλερ αν θες με πιστευεις, κυρίως με το νέο έλεγε
Εμενα και κακώς λέω προσωπικά, δε Μ έστειλε σ εξομολόγο με το παλαιό ειδικά αφού ο ίδιος ήταν στο όρος και πήγαινε και με το παλιό κι είχε πάει και στην Εσφιγμένου κι είχε μονάσει
Με είπε πάνε σ εξομολόγο σκέτο κι εκεί που μ έστειλε ήταν με το νέο
Αλλά δε πήγα
Άργησα
Κάλιο αργά παρά ποτέ!
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 23 Απρ 2019, 01:07

bluerose έγραψε:
23 Απρ 2019, 01:02
Μόνοι δε μπορούμε να καταφέρουμε τίποτα, έτσι λένε
Σωστά Νατάσα.
Μα ο ίδιος ο Χριστός το λέει, χωρίς εμένα δεν μπορείτε να κάνετε τίποτε! Στην ουσία, εδώ που μιλάμε στην θρησκειολογία το κάνουμε για να περνά η ώρα. Για να δει το φως το αληθινό ένας άνθρωπος που δεν πιστευει, ΜΌΝΟ ο Θεός μπορεί να το κάνει αυτό το θαυμα μέσα στην ψυχή του. Με τα λόγια δεν γίνεται τίποτα. Όσο και να χτυπιέται κανείς. Όσο γνώστης και αν είναι, όσο έξυπνος κι αν είναι. Αν δεν του "μιλήσει" ο Θεός μέσα στην καρδιά και την ψυχή του, δεν...
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11914
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 23 Απρ 2019, 01:10

Natasha έγραψε:
23 Απρ 2019, 01:01
nikos_hellas έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:42
Natasha έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:20


Καλά, εσύ πηγες και συνάντησες τον άγιο Παίσιο και δεν ένιωσες τίποτα κοντά του;;;
Έχει αλλοτριωθεί, γι' αυτό. Δεν μπορεί να δεχθεί τον Θεό στην ψυχή του γιατί δεν έχει προετοιμαστεί κατάλληλα. Το θέμα είναι να το στρίψει εντελώς το τιμόνι, γιατί πάει σε λάθος κατεύθυνση και δεν το καταλαβαίνει.
Πρέπει ο Θεός να του το στρίψει το τιμόνι, ο ίδιος δεν θα καταλάβει ποτέ που πηγαίνει.
2310.....

Άβαταρ μέλους
Patriot
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 22:06

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Patriot » 23 Απρ 2019, 01:14

taliban έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:54
Patriot έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:40
taliban έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:23
Ο μύθος καλά κρατεί.
Ο Παΐσιος ήταν νορμάλ μοναχός.
Έδινε συμβουλές πνευματικού περιεχομένου οι οποίες είχαν απήχηση στο κοινό γι'αυτό και είχε ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ αναγνωρισιμότητα.
Τα υπόλοιπα περί προφητειών κλπ είναι κατασκευάσματα του θρησκευτικού συστήματος για την κονόμα.
Ο Παϊσιος είχε το προορατικο χάρισμα(άσχετα αν δεν το διαφήμιζε).Οσο ζούσε δεν ήταν πολύ γνωστός πέρα από αυτούς που ήταν κοντά στην εκκλησία και σε συγκεκριμένους κύκλους αλλά αν πήγαινες τη δεκαετία του 1970,του 1980 και του 1990 και έλεγες Παισιος οι πιο πολλοί δεν θα ήξεραν για ποιόν μιλάς.Μπορούσε να γίνει γνωστός αν το επιθυμούσε αλλά επέλεγε να κρατούσε χαμηλούς τόνους δεν τον ενδιέφερε η δόξα και η φήμη ούτε να κερδίσει λεφτά ενδιαφερόταν. Ηξερε τα πάντα για τον συνομιλητή του χωρίς να πεί λέξη(κάθε άκρως προσωπική πληροφορία και λεπτομέρεια γι αυτόν και τους γύρω του καθώς και τι σκεφτόταν αυτός και οι γύρω του) κάτι που ένας άνθρωπος πολύ απλά δεν γίνεται να γνωρίζει.Ασφαλώς δεν είναι και δεν ήταν ο μόνος γέροντας με προορατικου χάρισμα. Απλώς μετά τον θάνατο του η φήμη του διαδόθηκε(από τους κύκλους που ήταν γνωστός) ευρύτατα και από ενα σημείο και μετά το ξεφτιλισαν ο καθένας έλεγε ότι μίλησε με τον Παϊσιο ο καθένας άρχισε οποιαδήποτε προφητεία του κατέβαινε να την αποδίδει στον Παϊσιο (πολλές φορές προβλέψεις άλλων αγίων ή και ανύπαρκτες προβλέψεις και λόγια τα αποδίδουν στον Παϊσιο γιατί πουλάει).Ο Παισιος όμως δεν ήταν όπως είπα ο μόνος με προορατικο χάρισμα.Και σήμερα υπάρχουν γέροντες με προορατικο χάρισμα(αν και είναι σπάνιοι) γνωστοί σε κύκλους ατόμων κοντά στην εκκλησία( οι οποίοι γέροντες όμως δεν είναι ευρύτερα γνωστοί στο κοινό,οπως δεν ήταν και ο Παϊσιος και δε θα μου έκανε εντύπωση στο μέλλον μετά το θάνατο τους να γίνουν γνωστοι κάποιοι εξ αυτών).
Αυτα τα γράψουν τα βιβλία.Και στον βίο του απ τον μοναχό Χριστόδουλο.
Εγώ έχω άλλη άποψη όταν το γνώρισα
.
Δες εδώ
taliban @ Γέροντας Παΐσιος: Ποια γνωστή τραγουδίστρια είναι εγγονή του
Εγώ δεν τον γνώρισα.Τον γνώρισαν μόνο γνωστοί μου(δεν ήταν ούτε άθεοι ούτε πολύ θρήσκοι) και από τότε έχει αλλάξει όλη τους η ζωή(γύρισαν άλλοι άνθρωποι εντελώς).Γι αυτό μου έκανε εντύπωση και θα ήθελα να τον είχα γνωρίσει κι εγώ.Αυτοί βέβαια δεν είχαν παει μόνο από περιέργεια αλλά και για απαντήσεις σε διάφορα θέματα ήταν σε φάση που ψαχνόντουσαν σε δύσκολη περίοδο γι αυτούς.
Υπεράνω όλων η πατρίς

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11914
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 23 Απρ 2019, 01:26

Patriot έγραψε:
23 Απρ 2019, 01:14
taliban έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:54
Patriot έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:40


Ο Παϊσιος είχε το προορατικο χάρισμα(άσχετα αν δεν το διαφήμιζε).Οσο ζούσε δεν ήταν πολύ γνωστός πέρα από αυτούς που ήταν κοντά στην εκκλησία και σε συγκεκριμένους κύκλους αλλά αν πήγαινες τη δεκαετία του 1970,του 1980 και του 1990 και έλεγες Παισιος οι πιο πολλοί δεν θα ήξεραν για ποιόν μιλάς.Μπορούσε να γίνει γνωστός αν το επιθυμούσε αλλά επέλεγε να κρατούσε χαμηλούς τόνους δεν τον ενδιέφερε η δόξα και η φήμη ούτε να κερδίσει λεφτά ενδιαφερόταν. Ηξερε τα πάντα για τον συνομιλητή του χωρίς να πεί λέξη(κάθε άκρως προσωπική πληροφορία και λεπτομέρεια γι αυτόν και τους γύρω του καθώς και τι σκεφτόταν αυτός και οι γύρω του) κάτι που ένας άνθρωπος πολύ απλά δεν γίνεται να γνωρίζει.Ασφαλώς δεν είναι και δεν ήταν ο μόνος γέροντας με προορατικου χάρισμα. Απλώς μετά τον θάνατο του η φήμη του διαδόθηκε(από τους κύκλους που ήταν γνωστός) ευρύτατα και από ενα σημείο και μετά το ξεφτιλισαν ο καθένας έλεγε ότι μίλησε με τον Παϊσιο ο καθένας άρχισε οποιαδήποτε προφητεία του κατέβαινε να την αποδίδει στον Παϊσιο (πολλές φορές προβλέψεις άλλων αγίων ή και ανύπαρκτες προβλέψεις και λόγια τα αποδίδουν στον Παϊσιο γιατί πουλάει).Ο Παισιος όμως δεν ήταν όπως είπα ο μόνος με προορατικο χάρισμα.Και σήμερα υπάρχουν γέροντες με προορατικο χάρισμα(αν και είναι σπάνιοι) γνωστοί σε κύκλους ατόμων κοντά στην εκκλησία( οι οποίοι γέροντες όμως δεν είναι ευρύτερα γνωστοί στο κοινό,οπως δεν ήταν και ο Παϊσιος και δε θα μου έκανε εντύπωση στο μέλλον μετά το θάνατο τους να γίνουν γνωστοι κάποιοι εξ αυτών).
Αυτα τα γράψουν τα βιβλία.Και στον βίο του απ τον μοναχό Χριστόδουλο.
Εγώ έχω άλλη άποψη όταν το γνώρισα
.
Δες εδώ
taliban @ Γέροντας Παΐσιος: Ποια γνωστή τραγουδίστρια είναι εγγονή του
Εγώ δεν τον γνώρισα.Τον γνώρισαν μόνο γνωστοί μου(δεν ήταν ούτε άθεοι ούτε πολύ θρήσκοι) και από τότε έχει αλλάξει όλη τους η ζωή(γύρισαν άλλοι άνθρωποι εντελώς).Γι αυτό μου έκανε εντύπωση και θα ήθελα να τον είχα γνωρίσει κι εγώ.Αυτοί βέβαια δεν είχαν παει μόνο από περιέργεια αλλά και για απαντήσεις σε διάφορα θέματα ήταν σε φάση που ψαχνόντουσαν σε δύσκολη περίοδο γι αυτούς.
Το πως επηρέασε τον κάθε ανθρωπο που πήγε παίζουν ρόλο αλλα προσωπικά θέματα και πώς τα αντιλήφθηκε εκείνη την στιγμή.
Ο άνθρωπος ήταν απλός σε βαθμό που δεν είχε τίποτα επάνω του και μέσα στο κελί του.Κατι ντομάτες είχε απ έξω ζαρωμενες.
Δεν είχε ίχνος κακίας ή κατακρισης στο βλέμμα του.
Ήταν όπως ένα μικρό παιδί.
Αλλα είχε την ωριμότητα και την παιδεία να σου κάνει κουβέντα για διάφορα θέματα λες και είχε πείρα ετών.
Το ίδιο σκηνικο συναντησα και στην Κύπρο σε έναν μουσουλμάνο (απ τους ήσυχους).
Παρόμοια συμπεριφορά νοοτροπία.
Απλά είχαν την ατυχία να γεννηθούν μέσα σε ένα περιβάλλον με αρκετές δυσκολίες και αναγκαστικά ακολούθησαν τον δρόμο της θρησκείας.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 23 Απρ 2019, 09:15

bluerose έγραψε:
22 Απρ 2019, 22:56
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Απρ 2019, 22:46
bluerose τι θα γίνει με εμάς; Πότε θα βγούμε;
Έδωσα τέτοιο δικαίωμα; Όχι
Όχι δεν έδωσες τέτοιο δικαίωμα ή όχι δεν θες να βγούμε; Τέλος πάντων που λένε κι οι γέροντες αν δεν θέλεις οκ αλλά να ξέρεις ότι είμαι παιδί τεφαρίκι.
Natasha έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:25
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Απρ 2019, 22:34
Σε πρόσφατο προσκύνημα στο όρος συνάντησα έναν γέροντα που μύριζε δυόσμο. Μου είπε ότι μετά από τις εκλογές θα έρθει το εξαμίλη και ο 3ος παγκόσμιος πόλεμος αλλά η Ελλάδα θα μείνει αλώβητη. Μου είπε κι άλλα πράγματα, προσωπικά, σαν να με ήξερε. Την άλλη μέρα με παίρνει τηλέφωνο η κόρη μου και μου λέει ότι είδε τον γέροντα Παίσιο στον ύπνο της και ανησύχησε. Της είπα να μη στεναχωριέται κι ότι μάλλον θα έφαγε κάτι βαρύ το βράδυ.
Εννοουσε τις εθνικές που μάλλον θα γίνουν τον Σεπτέμβριο, έτσι;
Εννοούσε τις εθνικές και μου είπε μάλιστα ότι ο σύριζα θα υποστεί σαρωτική ήττα. Μιλάμε για την ατομική βόμβα όλων των ταπεινώσεων.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 24 Απρ 2019, 02:14

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Απρ 2019, 09:15
Natasha έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:25
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Απρ 2019, 22:34
Σε πρόσφατο προσκύνημα στο όρος συνάντησα έναν γέροντα που μύριζε δυόσμο. Μου είπε ότι μετά από τις εκλογές θα έρθει το εξαμίλη και ο 3ος παγκόσμιος πόλεμος αλλά η Ελλάδα θα μείνει αλώβητη. Μου είπε κι άλλα πράγματα, προσωπικά, σαν να με ήξερε. Την άλλη μέρα με παίρνει τηλέφωνο η κόρη μου και μου λέει ότι είδε τον γέροντα Παίσιο στον ύπνο της και ανησύχησε. Της είπα να μη στεναχωριέται κι ότι μάλλον θα έφαγε κάτι βαρύ το βράδυ.
Εννοουσε τις εθνικές που μάλλον θα γίνουν τον Σεπτέμβριο, έτσι;
Εννοούσε τις εθνικές και μου είπε μάλιστα ότι ο σύριζα θα υποστεί σαρωτική ήττα. Μιλάμε για την ατομική βόμβα όλων των ταπεινώσεων.
Βρε χαμένο, άμα με τις εθνικές εκλογές γίνει ο 3ος, τότε ΟΛΑ τελειώνουν!!! Τί μας νοιάζει μετά ο συριζα και ο ξυριζα;

Πω...μέσα σε λίγους μήνες τέλος ο κόσμος μας έτσι όπως τον ξέρουμε. Τέλος και το δίκτυο...Και γω το ίδιο προαίσθημα έχω μ αυτόν τον γέροντα που λες.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 24 Απρ 2019, 15:32

taliban έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:23
Ο μύθος καλά κρατεί.
Ο Παΐσιος ήταν νορμάλ μοναχός.
Έδινε συμβουλές πνευματικού περιεχομένου οι οποίες είχαν απήχηση στο κοινό γι'αυτό και είχε ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ αναγνωρισιμότητα.
Τα υπόλοιπα περί προφητειών κλπ είναι κατασκευάσματα του θρησκευτικού συστήματος για την κονόμα.
Δεν ξέρω για τα εσχατολογικά, ούτε πείθομαι στα λεγόμενα του Ζουρναζόγλου αλλά από προσωπική εμπειρία έχω γνώση..
Άκου λοιπόν την ιστορία μου που μου συνέβη στην Παναγούδα, όταν είχα πάει με ένα φίλο μου επίσκεψη στο όρος από περιέργεια (πρώτη φορά) της "προ Χριστού" επιστροφής μου.

Ήταν άνοιξη του 89΄ και ενώ είχαμε επισκεφτεί μερικά Μοναστήρια, μάθαμε για τον Γ. Παΐσιο (μέχρι τότε δεν ξέραμε τίποτα γι᾿ αυτόν), μας έλεγαν ότι ήταν Άγιος άνθρωπος κι ότι πάει πολύς κόσμος για να τον επισκεφτεί για να ακούσουν τη συμβουλή του κι ότι έχει προορατικό χάρισμα.
Δε δώσαμε και μεγάλη σημασία. Εξάλλου δεν είχαμε σχέση με την Εκκλησία τότε.
Με τα πολλά, ενώ ήμασταν στις Καρυές ρωτήσαμε από που πάει για την Παναγούδα και μας είπαν.
Εξάλλου οι γείτονες είχαν βάλει ταμπέλες για να μη τους ενοχλούν οι πολλοί επισκέπτες που έχαναν τον δρόμο κι έτσι ήταν εύκολο να τη βρεις.

Μόλις φτάσαμε εξω από το συρματόπλεγμα, είδαμε από μέσα στο υπαίθριο αρχονταρίκι του με τα κούτσουρα τον Γέροντα να μιλάει με τέσσερις επισκέπτες και μόλις μπήκαμε μέσα, γυρίζοντας το κεφάλι κάρφωσε τον φίλο μου. Σηκώθηκε και μας καλωσόρισε εγκάρδια. Μας ρώτησε από που ήμαστε και μας κέρασε ένα λουκούμι κι ένα ποτήρι νερό. Κάποια στιγμή κι ενώ πείραζε τον φίλο μου επειδή είχε πολύ μακρυά μαλλιά, τον πήρε και πήγαν στα πλάγια από το κελί, σ᾿ ένα σημείο που δεν είχαμε οπτική επαφή απ᾿ εκεί που καθόμασταν με τους άλλους επισκέπτες.
Αργότερα έμαθα ότι εκεί συνήθιζε να πηγαίνει όταν ήθελε να μιλήσει με κάποιον ιδιαιτέρως.
Μετά από καμιά 30ρια λεπτά βλέπω τον Γέροντα μαζί με τον φίλο μου να έρχονται προς το μέρος μας, αλλά τον φίλο μου κουρεμένο και με ένα χαμόγελο μέχρι τ᾿ αυτιά!
Κουφάθηκα!
Ο φίλος μου είχε τέτοια λόξα με τα μαλλιά, που όποιος του τα πείραζε, ήταν ικανός να τον σκοτώσει και τώρα ήταν κουρεμένος και μάλιστα άτσαλα... Χρειάστηκε να πάει στον κουρέα όταν φύγαμε για να του τα ισιώσει...
Τι είχε συμβεί;
Όπως μου διηγήθηκε ο φίλος μου όταν φύγαμε, μόλις πήγε με τον Γέροντα πίσω από το κελλί κι έκατσαν εκεί, ο φίλος μου φόραγε ένα πουκάμισο με τσεπάκια στο στήθος όπου είχε ένα πακέτο τσιγάρα. Τότε απλώνει το χέρι του ο Γέροντας επιδεικτικά και του παίρνει το πακέτο ανοίγοντάς το, βγάζει ένα τσιγάρο από μέσα και το βάζει στο στόμα.
-Δώσε φωτιά (του λέει)
-Μα γέροντα, δε καπνίζεις..
Τότε βγάζει ο Γέροντας το τσιγάρο από το στόμα και του λέει:
-Το βλέπεις αυτό; (δείχνοντάς του το τσιγάρο)
-Ναι Γέροντα..
-Αυτό αν το φυτέψεις, θα βγάλει πολλά τέτοια και θα έχεις για καιρό πολύ...
(Μόλις του έκανε αυτό το σκηνικό ο Γέροντας, ο φίλος μου σάστισε και κατάπιε τη γλώσσα του).
Τι είχε συμβεί;
Εκείνα τα χρόνια πίναμε κανα τζιβιτζιλίκι.. :a108:
Αυτός ο φίλος μου όμως ήταν αυτός που μας προμήθευε κι έπινε συστηματικά. Ήταν αυτός που είχε τις άκρες...
Απ᾿ ότι μου είπε όταν τον ρώτησα τι έπαθε, είχε ετοιμαστεί από πριν να πάμε στο όρος για όταν γυρίσουμε πίσω, να πάει στο χωριό του (Πελοπόννησο) να φυτέψει μερικά δενδράκια για "προσωπική" του χρήση.
Αυτό δεν το ήξερε κανείς πριν το συγκεκριμένο συμβάν. Ούτε εγώ.
Ρώτησε τον Γέροντα τότε:
-Τι να κάνω Γέροντα;
-Να το κόψεις ρε παιδί και να βγάλεις απ᾿ το μυαλό σου αυτά που σχεδιάζεις.
Είχαν μια μακρά συζήτηση για διάφορα θέματα που αφορούσαν τα της ηλικίας (ήταν 26) και διάφορες απορίες περί πίστεως κλπ και με τα πολλά του είπε και για τα μαλλιά, όπου από μόνος του ο φίλος μου μετά απ᾿ αυτό που του συνέβη, του ζήτησε να του τα κόψει ως ένδειξη μετάνοιας.
Είχε αλλοιωθεί τελείως!
Όταν γυρίσαμε έκανε προσπάθειες και τα έκοψε όλα! Ούτε τσιγάρο άσπρο, ούτε τσιγάρο "μαύρο"...
Όταν τον ρώταγαν παραξενεμένοι όλοι όσοι τον γνώριζαν τι έγινε με τα μαλλιά, έλεγε με καμάρι: "Με κούρεψε ο Γ. Παΐσιος!"

"Αύτη η αλλοίωσις της δεξιάς Του υψίστου" δηλαδή...
Με τέτοια περιστατικά είναι γεμάτη η Ορθοδοξία μας και όσους Γνωρίσαμε τον Γέροντα!

Όλοι εμείς (αν όχι όλοι οι περισσότεροι) δεν είχαμε καμιά σχέση με θρησκεία. Ήμασταν κυριολεκτικά στον κόσμο μας κι όμως, σ᾿ εμάς, τις τότε ανεξάρτητες πηγές περί Ορθοδόξου Χριστιανικής πίστεως, συνέβησαν τα εν λόγω παράδοξα.
Είναι κάτι σα να πάει κάποιος σε ένα Μοναστήρι και ν᾿ αρχίσει να του αφηγείται ένας Γέροντας πράγματα της ζωής του που δε τα ξέρει κανένας και να του τα λέει με τέτοιο τρόπο που να τα καταλαβαίνει μόνο αυτός, ακόμα κι αν του μιλάει μέσα σε πλήθος που τον ακούν όλοι με προσοχή!!!

Ένα τέτοιο περιστατικό μου συνέβη μια άλλη φορά που είχα επισκεφτεί τον Γ. Παΐσιο, λίγα χρόνια μετά την πρώτη μου επίσκεψη κι ενώ είχα αρχίσει να έχω αμεσότερη σχέση με την Ορθοδοξία και τα μυστήρια της Εκκλησίας.
Με τα πολλά, καθόμασταν στο υπαίθριο αρχονταρίκι πέντε επισκέπτες κι εγώ ήθελα να τον ρωτήσω μερικά πράγματα. Κάποια αδιέξοδά μου σε κάποιες υποθέσεις που αφορούσαν το μέλλον μου.
Δεν ξέρω για ποιόν λόγο, (ίσως επειδή κατά κάποιον τρόπο απαιτούσα να εκμαιεύσω ευλογία να γίνει το δικό μου που δεν ήταν συμφέρον τελικά να γίνει και αποδείχθηκε μετά..) αλλά εκείνη τη μέρα γενικά με απέφευγε ενώ τους άλλους επισκέπτες επέμενε να τους ρωτάει αν θέλουν να τον ρωτήσουν κάτι και εξ᾿ αυτής του της στάσης είχα γίνει Τούρκος...
Με το ζόρι τον είχα πάρει στην άκρη να του πω αυτά που ήθελα, αλλά δε μου είχε δώσει ξεκάθαρη απάντηση.
Εκεί που καθόμασταν μαζί με τους άλλους επισκέπτες, ξαφνικά και χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια ερώτηση επί του θέματος, άρχισε να αφηγείται μια ιστορία για κάποιον που τον είχε ρωτήσει κάποτε, ο οποίος ζούσε σε μια πόλη και ήταν επίτροπος σε μια εκκλησία και ήθελε να εξομολογηθεί αλλά οι πνευματικοί που ήταν στην ενορία του δεν τον ανάπαυαν και δεν εμπιστευόταν να εξομολογηθεί σ᾿ αυτούς μη διαρρεύσουν τα κρυφά του και δυσανασχετούσε στο τι να κάνει κι αν ήταν σωστό να πάει στη διπλανή ενορία που βρισκόταν ένας ενάρετος πνευματικός για να εξομολογείται σ᾿ αυτόν κι ότι του είχε απαντήσει τότε ο Γ. Παΐσιος, ότι φυσικά και μπορεί να το κάνει, αλλά δεν υπήρχε λόγος διότι γνώριζε προσωπικά τους πνευματικούς της ενορίας του και δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.
Συνέχισε μετά απ᾿ αυτό να λέει ότι το μυστήριο της εξομολογήσεως είναι προσωπική υπόθεση του εξομολόγου με τον εξομολογούμενο κι ότι αν ο πνευματικός έχει καλή ομολογία, δεν υπάρχει περίπτωση να αποκαλύπτει σε τρίτους τα της εξομολογήσεως και μάλιστα ποιος είναι αυτός που τα εξομολογήθηκε.
Μόλις τέλειωσε αυτή την αφήγηση, ρώτησε και τον τελευταίο που είχε μείνει, που δε τα είχε πει προσωπικά μαζί του αν θέλει να συζητήσουν κάτι, αν θέλει να πάνε πιο πέρα να του πει κάτι προσωπικά. Αυτός αρνιόταν λέγοντας ότι δεν θέλει να ρωτήσει τίποτα.
Επέμενε ο Γέροντας αλλά αυτός πάλι αρνιόταν.
Εγώ αγανάκτησα μαζί με τον επισκέπτη σκεπτόμενος: "Καλά μωρέ.. τόσο κόπο κάνουμε κι ερχόμαστε εδώ να δούμε λίγο το Γέροντα να πάρουμε μια συμβουλή κι αυτός, ενώ επιμένει ο Γέροντας να τα πούνε, λέει ότι δεν έχει τίποτα να ρωτήσει;;;"
Φεύγοντας, στο δρόμο του εξέφρασα αυτή μου την αγανάκτηση, στον εν λόγω επισκέπτη, και μου είπε ότι ήταν επίτροπος σε μια ενορία και ότι αυτή την αφήγηση που έκανε ο Γέροντας ήταν ακριβώς αυτά που ήθελε να τον ρωτήσει χωρίς καν να τον γνωρίζει. Πρώτη φορά επισκεπτόταν τον Γέροντα...
Κουφάθηκα!

Τώρα, δεν ξέρω αν αυτά είναι απλά "συμβουλές πνευματικού περιεχομένου οι οποίες είχαν απήχηση στο κοινό γι'αυτό και είχε ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ αναγνωρισιμότητα" ή αν "Τα υπόλοιπα περί προφητειών κλπ είναι κατασκευάσματα του θρησκευτικού συστήματος για την κονόμα", διότι αν αναφέρονται για τον Ζουρναζόγλου δεν θα διαφωνήσω, αν αναφέρονται όμως γενικότερα για τη μαρτυρία τής αγιώτητας του Γέροντα απ' ότι καταλαβαίνεις, διαφωνώ κάθετα. Παρ' ολ' αυτά δεν θα προσπαθήσω να πείσω κανέναν διότι η εμπειρίες μου είναι αναφαίρετες από μένα διότι τις έζησα.

ΥΓ
Αγαπητή bluerose βλέπω ότι τελικά άρχισες να ψάχνεσαι στα περί τής Ορθοδοξίας μας.. (Τα είχαμε πει σε άλλο πνεύμα πριν 5 χρόνια σε άλλο "Fofums gr" απ' ότι θυμάμαι)

Καλή Ανάσταση!

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 24 Απρ 2019, 15:47

Δεν χρειαζεται να επιμενουμε για τιποτα.
Η Ορθοδοξια και η πιστη δεν αποδεικνυονται ουτε επιβαλλονται.
Για τον καθενα μας ερχεται η ωρα που μονος του θα ψαχτει και παρει τον δρομο του.
Αλλοι ψαχνονται νωρις,αλλοι πιο αργα και αλλοι καθολου.
Οι λογοι πολλοι και διαφοροι.
Δεν εχει νοημα να προσπαθουμε να αποδειξουμε κατι οταν μπορεις να το καταλαβεις μονο οταν το θελησεις εσυ και να το βιωσεις.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 24 Απρ 2019, 15:53

Ως το 2004 δεν ήξερα τίποτα για τον Παΐσιο. πριν πάω στο Άγιο Όρος, τότε, άκουγα να μιλάνε γι΄αυτόν. Όταν πήγα στο Όρος με πήρε το φάντασμά του, πλανιόταν παντού, σε όλες τις συζητήσεις, λαϊκών και Μοναχών. Αγόρασα ένα βιβλίο με λόγια του. Έτσι τον έμαθα.
Ordem e Progresso.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών