Ισλάμ: Θρησκεία της Ειρήνης

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ισλάμ: Θρησκεία της Ειρήνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 25 Απρ 2019, 19:45

Northern Spirit έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:29


Δεν λεει η Αποκαλυψη για "ρυπαρα εθνη" που θα συντριβουνε; Δεν λεει για το δικεφαλο θηριο (που υπονοει απιστα καθεστωτα/εθνη) που στ τελος θα καταστραφει;

Γι'αυτος μετα σαρκα και τα οστα δεν με ενδιαφερουνε..Ο καθε παλαβος μπορει να επικαλεστει θρησκεια για να στηριξει την παρανοια του..Ειναι σαν να ξυλοφορτωσει καποιος πρωην τσου ενα τωρινο σου φιλο και να σου πει οτι το εκανε για σενα...Θα φταις εσυ;
Καταλάβαινειςτι λες; Μου λες ότι ο φανταστικός Θεός που θα συντρίψει τα ρυπαρα έθνη ή το δικέφαλο φανταστικό θηρίο που θα καταστραφεί είναι επικινδυνότερος από έναν άνθρωπο με σάρκα και οστά που μπορεί πραγματικά να σε σκοτώσει γιατί του το είπε ο φανταστικός θεός;
Δηλαδή αυτός που δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα είναι επικίνδυνος, αλλά αυτός που μπορεί πραγματικά να σου κάνει κακο δε σε ενδιαφέρει; :lol:
Northern Spirit έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:32
Ποιος λεει οτι οι εμρηνευτες του ισλαμ λενε οτι λεει το κορανι; μαλλον επειδη δεν εχεις γνωρισει κανενα απο αυτους...Οι τυποι ειναι διασπασμενοι σε χιλια κομματι οπως και στο χριστιανισμο..

Αλλιως ερμηνευ το κορανι ο σουνιτης (και αναμεσα σε αυτους συγκρουονται διαφορες θεολογικες σχολες), αλλως ο σιιτης, ο σουφις κλπ..

Ολα στο ισλαμ συβαινουνε με τις ιδιες αναλογιες με τον χριστιανισμο..
Εντάξει, έχεις πάρει διαζύγιο από τη λογική.
Σαφώς και υπάρχουν πολλές ερμηνείες αλλά τί χειρότερο θα μπορούσαν να πουν;

Κοράνι, 8:12 «Θυμηθείτε οτι ο Κύριός σας ενέπνευσε τους αγγέλους (με το μήνυμα): “Είμαι μαζί-σας: δώστε αντοχή στους Πιστούς: Θα σπείρω τον τρόμο στις καρδιές των Απίστων: τσακίστε τους λαιμούς-τους, και σακατέψτε τα ακροδάχτυλά τους.”»

Κοράνι 33:26 «Κ’ εκείνους από τους Ανθρώπους του Βιβλίου [δηλ. τους Εβραίους και τους Χριστιανούς] που τους βοήθησαν — ο Αλλάχ τους έριξε από τα φρούριά τους κ’ έσπειρε τον τρόμο στις καρδιές-τους. (Έτσι ώστε) κάποιους σκοτώσατε, κι άλλους πήρατε αιχμαλώτους.»

Κοράνι, 2:190–193 «Και δώστε μάχη για τον Αλλάχ μ’ εκείνους που μάχονται εναντίον-σας, και μην ξεπεράσετε τα όρια, ασφαλώς ο Αλλάχ δεν αγαπάει εκείνους που ξεπερνούν τα όρια. Και σκοτώστε-τους όπου τους βρείτε, και διώξτε-τους από κει που σας έδιωξαν, [γιατί] ο διωγμός είναι χειρότερος από το φόνο. [...] Και δώστε μάχη εναντίον-τους μέχρις ότου να μην υπαρχει πια διωγμός, και η θρησκεία να είναι μόνο για τον Αλλάχ.»

Κοράνι, 2:216 «Οι εχθροπραξίες σας ζητούνται, κ’ εσάς δεν σας αρέσουν. Είναι όμως δυνατόν να μην σας αρέσει κάτι που είναι καλό για σας, και να σας αρέσει κάτι που είναι κακό για σας. Αλλά ο Αλλάχ γνωρίζει, ενώ εσείς όχι.»

Κοράνι, 4:74 «Συνεπώς αφήστε εκείνους που μάχονται για τον Αλλάχ, που ανταλλάσσουν την επίγεια ζωή με την επουράνια· και σε όποιον μάχεται για τον Αλλάχ, είτε σκοτωθεί είτε νικήσει, Εμείς θα του δώσουμε μια πλούσια ανταμοιβή.»

Κοράνι, 4:89 «συνεπώς μην κάνετε φίλους μεταξύ αυτών [των υποκριτών, που εγκατέλειψαν το Ισλάμ] μέχρις ότου φύγουν (από τα σπίτια-τους) κατά τον τρόπο του Αλλάχ· αλλ’ αν γυρίσουν, τότε πιάστε-τους και σκοτώστε-τους όπου τους βρείτε, και μην κάνετε μεταξύ αυτών φίλους ή βοηθούς.»

Κοράνι, 8:15–16 «Ω πιστοί! όταν συναντήσετε τους απίστους στη μάχη, ποτέ μη στρέψετε τα νώτα-σας σ’ αυτούς. Αν κανείς στρέψει τα νώτα σ’ αυτούς μια τέτοια μέρα — εκτός αν πρόκειται για στρατηγική κίνηση του πολέμου, ή για υποχώρηση προς μια στρατιωτική μονάδα (δική-του) — στρέφει επάνω-του την οργή του Αλλάχ, και κατοικία-του είναι η Κόλαση.»

Κοράνι, 8:39 «Ώστε δώστε μάχη εναντίον-τους μέχρις ότου να μην υπαρχει πια διωγμός, και η θρησκεία να είναι μόνο για τον Αλλάχ.»

Κοράνι 8:65 «Ω Προφήτη, παρώτρυνε τους πιστούς να δώσουν μάχη. Αν υπάρχουν είκοσι αποφασισμένοι ανάμεσά σας θα κατατροπώσουν διακόσιους; αν υπάρχουν εκατό τότε θα σκοτώσουν χίλιους απίστους, γιατί αυτοί είναι άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν.»

Κοράνι, 9:5 «Και όταν οι ιεροί μήνες περάσουν, τότε σφάξτε τους ειδωλολάτρες όπου τους βρείτε, και κάντε-τους αιχμαλώτους και πολιορκείστε-τους και κρυφτείτε και στήστε-τους ενέδρες, μετά αν μετανοήσουν και κάνουν συνέχεια προσευχές και πληρώνουν το φόρο για τους φτωχούς, αφήστε-τους το δρόμο ελεύθερο· ασφαλώς ο Αλλάχ συγχωρεί, είναι Φιλεύσπλαχνος.»

ιμπν Ισχάκ:587. «Η επίθεσή μας δεν θα είναι μια ασθενική, παραπαίουσα υπόθεση. Θα δώσουμε μάχη όσο ζούμε. Θα μαχόμαστε μέχρι να σε στρέψουμε στο Ισλάμ, να ζητάς ταπεινά καταφύγιο. Θα μαχόμαστε χωρίς να μας νοιάζει ποιον συναντάμε. Θα δώσουμε μάχη είτε αν καταστρέψουμε αρχαίες ιδιοκτησίες είτε νέα προνόμια. Έχουμε πετσοκόψει κάθε αντίπαλο. Τους έχουμε διώξει βίαια από μπροστά-μας υπό την ηγεσία του Αλλάχ και του Ισλάμ. Θα δώσουμε μάχη μέχρις ότου εγκαθιδρυθεί η θρησκεία-μας. Και θα τους λεηλατήσουμε, γιατί πρέπει να ντροπιαστούν.»

ιμπν Ισχάκ:327 «Ο Αλλάχ είπε, “Ένας προφήτης πρέπει να σφάξει πριν να συλλέξει αιχμαλώτους. Ο κατασφαγμένος εχθρός διώχνεται από τη γη. Μωάμεθ, έχεις ζηλέψει τις επιθυμίες αυτού του κόσμου, τα καλά και τα λύτρα που οι αιχμάλωτοι θα φέρουν. Αλλά ο Αλλάχ επιθυμεί να σκοτωθούν για να κάνει φανερή τη θρησκεία.”»

ιμπν Ισχάκ:576 «Μου άρεσε η τιμωρία που επιβλήθηκε στους απίστους. Το να τους σκοτώνεις ήταν γλυκύτερο από πιοτό. Καλπάσαμε ανάμεσά τους λαχανιάζοντας για τα λάφυρα. Με τη δυνατή φωνή του στρατού-μας, η ίλη του Αποστόλου προχώρησε στη σύρραξη.»

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26994
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ισλάμ: Θρησκεία της Ειρήνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Απρ 2019, 19:51

Northern Spirit έγραψε:
25 Απρ 2019, 18:48
Ακομη περιμενω να ακουσω ποια ειναι η θρησκεια γης ειρηνης να παω να γραφτω..
Μα είσαι ήδη μέλος! :g030:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Ισλάμ: Θρησκεία της Ειρήνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 25 Απρ 2019, 19:52

Ίφιδα έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:45
Northern Spirit έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:29


Δεν λεει η Αποκαλυψη για "ρυπαρα εθνη" που θα συντριβουνε; Δεν λεει για το δικεφαλο θηριο (που υπονοει απιστα καθεστωτα/εθνη) που στ τελος θα καταστραφει;

Γι'αυτος μετα σαρκα και τα οστα δεν με ενδιαφερουνε..Ο καθε παλαβος μπορει να επικαλεστει θρησκεια για να στηριξει την παρανοια του..Ειναι σαν να ξυλοφορτωσει καποιος πρωην τσου ενα τωρινο σου φιλο και να σου πει οτι το εκανε για σενα...Θα φταις εσυ;
Καταλάβαινειςτι λες; Μου λες ότι ο φανταστικός Θεός που θα συντρίψει τα ρυπαρα έθνη ή το δικέφαλο φανταστικό θηρίο που θα καταστραφεί είναι επικινδυνότερος από έναν άνθρωπο με σάρκα και οστά που μπορεί πραγματικά να σε σκοτώσει γιατί του το είπε ο φανταστικός θεός;
Δηλαδή αυτός που δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα είναι επικίνδυνος, αλλά αυτός που μπορεί πραγματικά να σου κάνει κακο δε σε ενδιαφέρει; :lol:
Northern Spirit έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:32
Ποιος λεει οτι οι εμρηνευτες του ισλαμ λενε οτι λεει το κορανι; μαλλον επειδη δεν εχεις γνωρισει κανενα απο αυτους...Οι τυποι ειναι διασπασμενοι σε χιλια κομματι οπως και στο χριστιανισμο..

Αλλιως ερμηνευ το κορανι ο σουνιτης (και αναμεσα σε αυτους συγκρουονται διαφορες θεολογικες σχολες), αλλως ο σιιτης, ο σουφις κλπ..

Ολα στο ισλαμ συβαινουνε με τις ιδιες αναλογιες με τον χριστιανισμο..
Εντάξει, έχεις πάρει διαζύγιο από τη λογική.
Σαφώς και υπάρχουν πολλές ερμηνείες αλλά τί χειρότερο θα μπορούσαν να πουν;

Κοράνι, 8:12 «Θυμηθείτε οτι ο Κύριός σας ενέπνευσε τους αγγέλους (με το μήνυμα): “Είμαι μαζί-σας: δώστε αντοχή στους Πιστούς: Θα σπείρω τον τρόμο στις καρδιές των Απίστων: τσακίστε τους λαιμούς-τους, και σακατέψτε τα ακροδάχτυλά τους.”»

Κοράνι 33:26 «Κ’ εκείνους από τους Ανθρώπους του Βιβλίου [δηλ. τους Εβραίους και τους Χριστιανούς] που τους βοήθησαν — ο Αλλάχ τους έριξε από τα φρούριά τους κ’ έσπειρε τον τρόμο στις καρδιές-τους. (Έτσι ώστε) κάποιους σκοτώσατε, κι άλλους πήρατε αιχμαλώτους.»

Κοράνι, 2:190–193 «Και δώστε μάχη για τον Αλλάχ μ’ εκείνους που μάχονται εναντίον-σας, και μην ξεπεράσετε τα όρια, ασφαλώς ο Αλλάχ δεν αγαπάει εκείνους που ξεπερνούν τα όρια. Και σκοτώστε-τους όπου τους βρείτε, και διώξτε-τους από κει που σας έδιωξαν, [γιατί] ο διωγμός είναι χειρότερος από το φόνο. [...] Και δώστε μάχη εναντίον-τους μέχρις ότου να μην υπαρχει πια διωγμός, και η θρησκεία να είναι μόνο για τον Αλλάχ.»

Κοράνι, 2:216 «Οι εχθροπραξίες σας ζητούνται, κ’ εσάς δεν σας αρέσουν. Είναι όμως δυνατόν να μην σας αρέσει κάτι που είναι καλό για σας, και να σας αρέσει κάτι που είναι κακό για σας. Αλλά ο Αλλάχ γνωρίζει, ενώ εσείς όχι.»

Κοράνι, 4:74 «Συνεπώς αφήστε εκείνους που μάχονται για τον Αλλάχ, που ανταλλάσσουν την επίγεια ζωή με την επουράνια· και σε όποιον μάχεται για τον Αλλάχ, είτε σκοτωθεί είτε νικήσει, Εμείς θα του δώσουμε μια πλούσια ανταμοιβή.»

Κοράνι, 4:89 «συνεπώς μην κάνετε φίλους μεταξύ αυτών [των υποκριτών, που εγκατέλειψαν το Ισλάμ] μέχρις ότου φύγουν (από τα σπίτια-τους) κατά τον τρόπο του Αλλάχ· αλλ’ αν γυρίσουν, τότε πιάστε-τους και σκοτώστε-τους όπου τους βρείτε, και μην κάνετε μεταξύ αυτών φίλους ή βοηθούς.»

Κοράνι, 8:15–16 «Ω πιστοί! όταν συναντήσετε τους απίστους στη μάχη, ποτέ μη στρέψετε τα νώτα-σας σ’ αυτούς. Αν κανείς στρέψει τα νώτα σ’ αυτούς μια τέτοια μέρα — εκτός αν πρόκειται για στρατηγική κίνηση του πολέμου, ή για υποχώρηση προς μια στρατιωτική μονάδα (δική-του) — στρέφει επάνω-του την οργή του Αλλάχ, και κατοικία-του είναι η Κόλαση.»

Κοράνι, 8:39 «Ώστε δώστε μάχη εναντίον-τους μέχρις ότου να μην υπαρχει πια διωγμός, και η θρησκεία να είναι μόνο για τον Αλλάχ.»

Κοράνι 8:65 «Ω Προφήτη, παρώτρυνε τους πιστούς να δώσουν μάχη. Αν υπάρχουν είκοσι αποφασισμένοι ανάμεσά σας θα κατατροπώσουν διακόσιους; αν υπάρχουν εκατό τότε θα σκοτώσουν χίλιους απίστους, γιατί αυτοί είναι άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν.»

Κοράνι, 9:5 «Και όταν οι ιεροί μήνες περάσουν, τότε σφάξτε τους ειδωλολάτρες όπου τους βρείτε, και κάντε-τους αιχμαλώτους και πολιορκείστε-τους και κρυφτείτε και στήστε-τους ενέδρες, μετά αν μετανοήσουν και κάνουν συνέχεια προσευχές και πληρώνουν το φόρο για τους φτωχούς, αφήστε-τους το δρόμο ελεύθερο· ασφαλώς ο Αλλάχ συγχωρεί, είναι Φιλεύσπλαχνος.»

ιμπν Ισχάκ:587. «Η επίθεσή μας δεν θα είναι μια ασθενική, παραπαίουσα υπόθεση. Θα δώσουμε μάχη όσο ζούμε. Θα μαχόμαστε μέχρι να σε στρέψουμε στο Ισλάμ, να ζητάς ταπεινά καταφύγιο. Θα μαχόμαστε χωρίς να μας νοιάζει ποιον συναντάμε. Θα δώσουμε μάχη είτε αν καταστρέψουμε αρχαίες ιδιοκτησίες είτε νέα προνόμια. Έχουμε πετσοκόψει κάθε αντίπαλο. Τους έχουμε διώξει βίαια από μπροστά-μας υπό την ηγεσία του Αλλάχ και του Ισλάμ. Θα δώσουμε μάχη μέχρις ότου εγκαθιδρυθεί η θρησκεία-μας. Και θα τους λεηλατήσουμε, γιατί πρέπει να ντροπιαστούν.»

ιμπν Ισχάκ:327 «Ο Αλλάχ είπε, “Ένας προφήτης πρέπει να σφάξει πριν να συλλέξει αιχμαλώτους. Ο κατασφαγμένος εχθρός διώχνεται από τη γη. Μωάμεθ, έχεις ζηλέψει τις επιθυμίες αυτού του κόσμου, τα καλά και τα λύτρα που οι αιχμάλωτοι θα φέρουν. Αλλά ο Αλλάχ επιθυμεί να σκοτωθούν για να κάνει φανερή τη θρησκεία.”»

ιμπν Ισχάκ:576 «Μου άρεσε η τιμωρία που επιβλήθηκε στους απίστους. Το να τους σκοτώνεις ήταν γλυκύτερο από πιοτό. Καλπάσαμε ανάμεσά τους λαχανιάζοντας για τα λάφυρα. Με τη δυνατή φωνή του στρατού-μας, η ίλη του Αποστόλου προχώρησε στη σύρραξη.»
Και ποιος σου λεει εσενα οτι ειναι φανταστικος θεος που θα συντριψει τα ρυπαρα εθνη; Τους πιστους χριστιανους τους ρωτησες; :lol:

Για τα υπολοιπα τωρα πηρες αποσπασματα απο το Κορανι και copy/paste και τελειωσε.. :lol:

Αυτη ειναι μπακαλοαναλυση..

Αν θελεις σοβαρη αναλυση να βαλεις με αναλυτικα με ερμηνειες θεολογων οπως βαζουμε στο χριστιανισμο οπου παιρνουνε μια οεξη του χριστου και διπλα μας αραδιαζουνε δεκα ερμηνειες για το τι εννουσε ο χριστος..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26994
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ισλάμ: Θρησκεία της Ειρήνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Απρ 2019, 19:53

Στρακαστρουκας έγραψε:
25 Απρ 2019, 18:50
Nandros έγραψε:
25 Απρ 2019, 18:40
Ο Lord Brum έγραψε: μια ακραία θρησκεία που επιτάσσει έναν ακραίο τρόπο ζωής
Έχουμε αντίστοιχα τόσους ΠΟΛΛΟΥΣ χριστιανούς που φορούν εκρηκτικά γιλέκα; Προσοχή μιλώ για πολλούς, όχι για τον ΝεοΖηλανδό.
ΕΙχαμε το 1821 αρκετους χριστιανους οι οποιοι κοβανε κεφαλια μουσουλμανων λεγοντας "ο θεος μαζι μας" και επισης χριστιανους "τζιχαντιστες" φιλελληνες οι οποιοι ερχοντουσαν να πολεμησουν τους Τουρκους απο ολη την Ευρωπη.
Άλα του και φιλότουρκος ο Στρακαστρουκας! Θα μου πεις αφού είναι μουσουλμάνος, γιατί να μην είναι και φιλότουρκος!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15022
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Ισλάμ: Θρησκεία της Ειρήνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 25 Απρ 2019, 19:56

Στρακαστρουκας έγραψε:
25 Απρ 2019, 18:08
Ίφιδα έγραψε:
25 Απρ 2019, 18:03
και να το δει...Δεν...
Το ειδα και σου απαντω ως εξης



Αλλα και να το δειτε....ΔΕΝ
δε μου λες ρε μεγάλε, πολιτικές του χαλιφάτου της οθωμανικής αυτοκρατορίας πιάνονται για colonialism ή γίνομαι ισλαμοφοβικός? Δικαιούμαι να πάω να ανατιναχτώ σε τζαμί στην άγκυρα για να εκδικηθώ για τις πολιτικές της τουρκίας που καταπίεζε τη χώρα μου για 400 χρόνια και έκανε σφαγές μέχρι και πρόσφατα? Οι Αρμένιοι να αρχίσουν να ανατινάζονται για να διμαρτυρηθούν για τις ζωώδεις πολιτικές της ισλαμοφασιστικής τουρκίας ? Αν δεν το κάνουν είναι επειδή δεν μεγαλώνουν με τις διδαχές ενός ανώμαλου καμηλομπήχτη που γούσταρε κοριτσάκια
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Ισλάμ: Θρησκεία της Ειρήνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 25 Απρ 2019, 19:56

Nandros έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:51
Northern Spirit έγραψε:
25 Απρ 2019, 18:48
Ακομη περιμενω να ακουσω ποια ειναι η θρησκεια γης ειρηνης να παω να γραφτω..
Μα είσαι ήδη μέλος! :g030:
Οι αθεοι δεν εχουνε θρησκεια..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15022
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Ισλάμ: Θρησκεία της Ειρήνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 25 Απρ 2019, 19:57

Northern Spirit έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:44
Chainis έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:33
Northern Spirit έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:21


Οχι γιατι στην Ασια ο βουδισμος εχει χρησιμοποιηθει για διαπραξη εγκληματων σε βαρος αλλων λαων..Υπαρχουνε συγκρουσεις βουδιστων με μουσουλμανους η ινδους σε διαφορες περιοχες της Ασιατικης περιφερειας οπου η θρησκεια χρησιμοποιιειται για δημιουργια διαχωριστικων γραμμων και διεκδικησεων.
Πλακα εχεις.

Το οτι υπηρχαν η υπαρχουν ακομα συνοριακες διαφορες η θρησκευτικες μεσα σε ενα κρατος σε κανει να βγαζεις φονικες θρησκειες που δεν εχουν καμια σχεση με την βια.

Εχει ο βουδισμος στα ιερα βιβλια του την διαδιση του με την βια οπως ο μουσουλμανισμος;
Ειχε ο Βουδας τις πρακτικες του Μωαμεθ;

Τα ιερα βιβλια οπως ειπαμε ειναι θεμα ερμηνιας..

Για μενα δεν φταινε οι θρησκειες αλλα οι πολιτικοι που τις χρησιμοποιουνε για πολιτικους σκοπους..Αν για παραδειγμα θεεις να σφαξεις το γειτονα που ειναι αλλοθρησκος βαζεις θεολογους να μιλησουνε για ιερους πολεμους και εισαι ετοιμος.. :P

Την αξια της θρησκειας για νικη σε πολεμους την καταλαβαε πολυ καθαρα στο β'παγκοσμιο ο Σταλιν που οταν ειδε οτι οι στρατιωτες δεν εδειχναν ιδιαιτερη διαθεση να πεθανουνε για τις αξιες του κομμουνισμου εβγαλε απο τα γκουλαγκ τους ιερεις και ανοιξε τις εκκλησιες και και με θρησκευτικα κηρυγματα για νικη σε βαρων των αντιχριστων του αξονα και υπερ του ιερου του αγωνα ανεβασε το ηθικο του στρατου και βοηθησε να γυρισει η κατασταση στο μετωπο..

οι στρατιωτες ειναι παντοτε πιο προθυμοι να πεθανουνε σε πολεμο για χαρη της προασπισης της θρησκειας παρα για χαρη καποιου πολιτικου σκοπου..

Αυτο το παιχνιδι παιζεται..Εκει πατησε και ο Μπιν Λαντεν και αλλοι..
βρες μοτ μια ευαγγελιλή ρήση που να λέει σφάξτε τους αλλόθρησκους. Δες και τι έγραψε ο καμηλομπήχτης
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24714
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ισλάμ: Θρησκεία της Ειρήνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 25 Απρ 2019, 19:57

Στρακαστρουκας έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:37
Ίφιδα έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:25
Λέει ο Χριστιανισμός ότι είναι θρησκεία της Ειρήνης την ίδια στιγμή που στην Καινή διαθήκη γράφει "σκοτώστε όλους τους αλλόθρησκους, σκοτώστε τους Εβραίους κλπ"; Είπε ο Χριστός ότι οι γυναίκες αξίζουν το μισό απ τους άντρες και θα πρέπει να καλύπτονται για να μην παρενοχλούνται; Λέει ο Βουδισμός;
Είναι εδώ θέμα που αφορά όλες τις θρησκείες;
Κάνεις τις ίδιες ερωτήσεις και σε νήματα κατά του Χριστιανισμού ή απλά μισείς τους λευκούς και τις χώρες που σ εμαθαν να σκέφτεσαι και να εκφράζεσαι ελεύθερα;
Πρωτον το λεει η Παλαια διαθηκη που ειναι κομματι του χριστιανισμου
Δευτερον θα φοβομουνα πολυ αν εισουν μουσουλμανα με τον τροπο που ερμηνευεις το κορανι (που φυσικα δεν το εχεις διαβασει οπως κανενας απο μας, απλα εχεις κανει cherry picking φρασεις απο ισλαμοφοβικα sites). Ευτυχως που το 99% των μουσουλμανων ερμηνευει το κορανι με διαφορετικο τροπο και εμεις σαν Ελληνες επιβιωσαμε 400 χρονια ως ορθοδοξοι παρα το γεγονος οτι μας κυβερνουσε η ισλαμικη σαρια
εγώ το έχω διαβάσει όλο το κοράν σε βαθμό μάλιστα που έκανα 2 συναδέλφους εδώ που δήλωναν ντεμέκ μουσουλμάνοι να γίνουν αποστάτες. Θες να συζητήσουμε για το πόσο σκατά είναι;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32598
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ισλάμ: Θρησκεία της Ειρήνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Απρ 2019, 19:57

Ίφιδα έγραψε:
25 Απρ 2019, 17:50
Ο Στρακαστρουκας δεν είναι ιδεολόγος ούτε καν αριστερός. Είναι απολογητής του Ισλάμ. Σκοπος του ειναι να προσηλυτίσει. Μπορεί και να πληρώνεται γι αυτο

Δεν απαντάει ποτέ επί της ουσίας, κάνει τα στραβά μάτια για όλα τα εδάφια του Ισλάμ, κάνει τα στραβά μάτια για όλες τις σφαγές, για όλους τους ανθρώπους που καταπιέζονται απ το Ισλάμ, κάνει τα στραβά μάτια για το ότι εκφοβίζονται στη καλυτερη ή πεθαίνουν την χειρότερη, οι αποστάτες του Ισλάμ.
Το μυαλό του φτάνει ως το "Ή Δύση φταίει για ολα" ενώ ξέρει ότι το Ισλάμ επιτέθηκε πρώτα, δημιούργησε πιστούς με το ξίφος και ιμπεριαλιστικούς πολεμους και συνεχίζει να το κάνει μέχρι σήμερα. Αυτή είναι μια βασική διαφορά με τον Χριστιανισμό

Κάνεις δυτικός τρομοκράτης δεν μπορεί να "δικαιολογηθεί" απαριθμώντας δεκάδες χριστιανικά εδάφια όπως κανει ένας Ισλαμίστης τρομοκράτης

Εγώ επιλέγω να ακούσω αυτούς που αντιτίθενται στο Ισλαμ γιατί έχουν επιχειρήματα απ τα ίδια τα "ιερα" κείμενα και τον τρόπο ζωής των μουσουλμάνων σε μουσουλμανικές και όχι μόνο χώρες.

Απεχθάνομαι όποιον μου λέει πως θα πρέπει να σκέφτομαι, τι πρεπει να φοράω, τι πρέπει να τρώω και να πίνω, τί επιβάλλεται να πιστεύω.Ζω σε μια χριστιανική μεν χώρα που μου επιτρέπει όμως τον ελεύθερο διάλογο, μου επιτρέπει να σκέφτομαι, να πιστεύω ότι θέλω, να ντύνομαι και να τρώω ότι θέλω. Ως πρώην χριστιανή δεν έχω δεχθεί ποτέ απειλές από χριστιανούς επειδή εγκατέλειψα τον Χριστιανισμό. Είμαι ελεύθερη να βγω όταν θέλω έξω, μόνη μου,να νιώσω τον αέρα στο δέρμα μου, είμαι ελεύθερη να διαβάσω ότι θέλω, να κατακρίνω την επικρατούσα θρησκεία άμα γουστάρω, να παντρευτώ εκτός θρησκείας και να μεγαλώσω το παιδί μου έξω απ αυτήν.

Κανένας απολογητής δε θα μου αλλάξει γνώμη με επιχειρήματα της πλάκας, κατηγορώντας τα άτομα που εναντιώνονται στο Ισλάμ, έχω διαβάσει το Κοράνι, ξέρω πολύ καλά τί λέει και οχι, κανένα θρησκευτικό βιβλίο, ότι βλακεία κι αν γράφει, δε συγκρίνεται με Κοράνι και Χαντιθ και το κυριότερο, κανεις είτε Χριστιανός, είτε Εβραίος δεν ακολουθεί το ιερό του βιβλίο κατά γράμμα, όπως κανει μεγάλη μερίδα των μουσουλμάνων.
Θεωρώ δε, οποιονδηποτε ασπάζεται το Ισλάμ ενώ έχει μεγαλώσει σε δυτική χώρα, προβληματικό, το λιγότερο.

Όχι δε ζω σε μια ιδανική κοινωνία όπου τα πάντα είναι φανταστικά αλλά ζω σε μια κοινωνία χιλιάδες φορές καλύτερη από μια μουσουλμανική.Και οφείλω στο παιδί μου και σε όσους αγαπάω να κάνω ότι μπορώ για να μείνει έτσι, αν όχι να γίνει καλυτερη
:goodpost::bravo:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Ισλάμ: Θρησκεία της Ειρήνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 25 Απρ 2019, 20:01

Lord Brum έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:57

βρες μοτ μια ευαγγελιλή ρήση που να λέει σφάξτε τους αλλόθρησκους. Δες και τι έγραψε ο καμηλομπήχτης
Παλαια διαθηκη δεν διαβασες; Γιατι πονηρα την αποφευγεται την ΠΔ; Εχει αποκηρυχτει απο την εκκλησια;
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26994
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ισλάμ: Θρησκεία της Ειρήνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Απρ 2019, 20:03

Στρακαστρουκας έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:37
Ίφιδα έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:25
Λέει ο Χριστιανισμός ότι είναι θρησκεία της Ειρήνης την ίδια στιγμή που στην Καινή διαθήκη γράφει "σκοτώστε όλους τους αλλόθρησκους, σκοτώστε τους Εβραίους κλπ"; Είπε ο Χριστός ότι οι γυναίκες αξίζουν το μισό απ τους άντρες και θα πρέπει να καλύπτονται για να μην παρενοχλούνται; Λέει ο Βουδισμός;
Είναι εδώ θέμα που αφορά όλες τις θρησκείες;
Κάνεις τις ίδιες ερωτήσεις και σε νήματα κατά του Χριστιανισμού ή απλά μισείς τους λευκούς και τις χώρες που σ εμαθαν να σκέφτεσαι και να εκφράζεσαι ελεύθερα;
Πρωτον το λεει η Παλαια διαθηκη που ειναι κομματι του χριστιανισμου
Δευτερον θα φοβομουνα πολυ αν εισουν μουσουλμανα με τον τροπο που ερμηνευεις το κορανι (που φυσικα δεν το εχεις διαβασει οπως κανενας απο μας, απλα εχεις κανει cherry picking φρασεις απο ισλαμοφοβικα sites). Ευτυχως που το 99% των μουσουλμανων ερμηνευει το κορανι με διαφορετικο τροπο και εμεις σαν Ελληνες επιβιωσαμε 400 χρονια ως ορθοδοξοι παρα το γεγονος οτι μας κυβερνουσε η ισλαμικη σαρια
Συνεχίζει να επιβεβαιώνει την τουρκοφιλία του! :003:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15022
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Ισλάμ: Θρησκεία της Ειρήνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 25 Απρ 2019, 20:04

Northern Spirit έγραψε:
25 Απρ 2019, 20:01
Lord Brum έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:57

βρες μοτ μια ευαγγελιλή ρήση που να λέει σφάξτε τους αλλόθρησκους. Δες και τι έγραψε ο καμηλομπήχτης
Παλαια διαθηκη δεν διαβασες; Γιατι πονηρα την αποφευγεται την ΠΔ; Εχει αποκηρυχτει απο την εκκλησια;
Συγκρίνεις κάτι που γράφτηκε το 1500-1000 πχ με το κοράνι που γράφτηκε κοντά 2000 χρόνια μετά, όντως θρησκεια των καθυστερημένων το ισλαμ. Επίσης ο Χριστός συμπλήρωσε/διόρθωσε την Π.Δ., όταν πχ από εκεί που έλεγαν οι εβραίοι οφθαλμός αντί οφθαλμού ο Ιησούς άρχισε να δίνει μάγουλα
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26994
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ισλάμ: Θρησκεία της Ειρήνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Απρ 2019, 20:07

Northern Spirit έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:56
Nandros έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:51
Northern Spirit έγραψε:
25 Απρ 2019, 18:48
Ακομη περιμενω να ακουσω ποια ειναι η θρησκεια γης ειρηνης να παω να γραφτω..
Μα είσαι ήδη μέλος! :g030:
Οι αθεοι δεν εχουνε θρησκεια..
Εγώ είμαι ο άθεος και το αποδεικνύουν τα γραπτά μου τόσα χρόνια τώρα. Τα δικά σου αποδεικνύουν οτι είσαι μουσλίμ! :g030:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ισλάμ: Θρησκεία της Ειρήνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 25 Απρ 2019, 20:08

run έγραψε:
25 Απρ 2019, 19:01
ακομη δεν θελω να το πιστεψω,αλλα φαινεται πως ο μωαμεθανισμος κερδιζει εδαφος γι αυτό χτυπάνε τον χριστιανισμο ετσι βιαια

για αυτό πρεπει να παρααμεριστουν οι νεοφιλ ελιτ που εξελεξαν ως μεσο διαλυσης του εθνικου κρατους τον μωαμεθανισμο

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24714
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ισλάμ: Θρησκεία της Ειρήνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 25 Απρ 2019, 20:10

Μπορώ να κάνω συζήτηση με όποιον μουσουλμάνο, άεθεο ισλαμόφιλο, ισλαμιστή, μουτζαχεντίν κτλ για το πόσο σκατά είναι το κοράνι, για το πόσο θρησκεία για ζώα είναι το ίσλαμ και κυρίως για το πόσο μακριά έιναι από την Ευρωπαική και ειδικά την ελληνκή κουλτούρα. Γενικλά πόσο μακριά είναι από ότι θεωρούμε πολιτισμό το 2019

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών