Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
OrderAndChaos
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 02 Οκτ 2018, 17:30

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OrderAndChaos » 27 Απρ 2019, 16:54

O I έγραψε:
27 Απρ 2019, 16:20
Για τη διδασκαλία Του και όσα άλλα, φυσικά και θα τα διέσωζαν όσοι τον ακολούθησαν και τον πίστεψαν. Και όπως λέει αυτή η πηγή που παρατέθηκε ως μελέτη εδώ: “Οφείλουμε να ομολογήσουμε οτι δεν έχουμε καμία αξιόπιστη πηγή για τη ζωή του Ιησού Χριστού, πέρα απο τα εκκλησιαστικά γραπτά που συγκεντρώθηκαν κατά τη διάρκεια του 4ου αιώνα.”
...με το υπογραμμισμένο δηλώνεται ότι προϋπήρχαν τα γραπτά και συγκεντρώθηκαν. Δηλαδή τα 4 Κανονικά και οι επιστολές. Οπότε μιλάμε για από 45 μ.Χ (το πρώτο τού Ματθαίου που γράφτηκε στη γλώσσα του και διαθέτουμε το μεταφρασμένο) ή 55-70 μ.Χ και πέρα που γράφτηκαν όλα όσα διασώζονται.
Αρες μάρες...Το οτι τον 4ο αιώνα συγκεντρώθηκαν τα λεγόμενα "κανονικά" βιβλία, είναι αποδειξη της ιστορικής αξιοπιστίας τους ή της...θεοπνευστίας τους; :smt005:

Τα δε ευαγγέλια ήταν ΑΝΩΝΥΜΑ κείμενα και φυσικά εντάσσονται στον χώρο της ρομαντικής λογοτεχνίας (μπορώ να φέρω πάμπολλα επιχειρήματα και βιβλιογραφία). Και όχι, το Κατα Ματθαίον ΔΕΝ μεταφράστηκε απο τα αραμαϊκά και δεν προκύπτει απο πουθενά ότι γραφτηκε απο τον υποτιθέμενο μαθητή του Ιησού. Ειναι ένα κείμενο που αντιγράφει το 80% των στίχων απο το Κατα Μάρκον (που θεωρείται ως το αρχαιότερο). Αλλά δεν βαριέσαι. Ποιος θα ελέγξει τις παπαριές που πετανε οι χριστιανοί προπαγανδιστές... :smt005:

O I έγραψε:
27 Απρ 2019, 16:20
Εδώ φαίνεται καθαρά ότι οι σύγχρονοι του Ιησού Ιουδαίοι γνώριζαν για την ύπαρξη του Ιησού, διότι πουθενά δεν φαίνεται να τον αμφισβητούν ως υπαρκτό πρόσωπο αλλά μόνο να πολεμούν τη διδασκαλία του που διέδιδαν οι μαθητές Του... :wink
Και από την κρατούσα εξουσία τής εποχής κατ' αναλογία το ίδιο.
Οπότε και η διδασκαλία του υπαρκτή... :wink
Το μόνο που μένει είναι αν όντως ήταν ο ενσαρκωθής Υιός του Θεού ή όχι, πράγμα που δεν μπορεί να αποδειχθεί δια παρατηρήσεως, εκτός των Γραφών που αποδεικνύεται προφητικά.
Ο.Ι.
Eνα σωρό λογικά άλματα. Οι Εβραίοι μετά την καταστροφή της Ιερουσαλήμ χάσαν τα αβγά και τα πασχάλια. Η αναφορά στο Ταλμούδ είναι απλά μια σύντομη πολεμική στους χριστιανικούς ισχυρισμούς και φαίνεται οτι αναφέρεται σε εναν Ιησού που έζησε 100 χρόνια νωρίτερα, επι Αλεξανδρου Ιαναίου. Τρεχα γυρευε...Και όχι, ο Χριστός δεν είναι ουτε ενσαρκωθείς θεός ούτε εκπληρωσε καμία προφητεία. Μια καρικατούρα είναι φτιαγμένη κυρίως απο αλληγορίες και ιστορίες προσωπικοτήτων της Παλαιάς Διαθήκης.

Συμπέρασμα: φθηνη χριστιανική απολογητική που βασίζεται σε λογικά άλματα και αποκρυψη στοιχείων. :wave:

User_601

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 27 Απρ 2019, 20:08

Nandros έγραψε:
27 Απρ 2019, 15:51
Η επιθεση γινεται οταν λες απυθμενες παπαριες για μενα.ΨΕΜΜΑΤΑ και επισης ΕΣΥ ΜΙΛΗΣΕΣ ΓΙΑ ΒΟΥΛΩΜΑ,ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΣ;Αναλογα οπως μου εγραψες σου απαντησα.
Εχω το καθε δικαιωμα να κρινω τις αποψεις σου.Για μενα ναι ειναι παπαριες.Οπως εχες και εσυ καθε δικαιωμα να κρινεις τις δικες μου.ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΜΩΣ.ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΜΙΑ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΑΜΈΛΑ ΠΟΥ ΔΝΕ ΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΓΚΕΓΚΕ;ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣ.
Μα καλα,θα πιστευα και δεν θα το ελεγα γιατι;Θα φοβηθω εσενα;; :smt005:
Ακου μπαρμπα...οταν τα βαζεις μαζι μου θα ακους τετοια και χειροτερα γκεγκε;Αντι επιχειρηματων λες οτι ειμαι πιστη,ενω το εχω δηλωσει οτι ΔΕΝ ειμαι,και κανενα λογο δεν θα ειχα να μην το δηλωνω.Απο την αρχη εχω δηλωση αθρησκη τελεια και παυλα.
Δυστυχως το ''μυαλο'' σου δνε μπορει να χωρεσει κατι διαφορετικο απο τα δυο ακρα.ή θρησκευαμενος η αθεος.
Ε..τι να κανουμε,υπαρχουν και αλλες επιλογες σε αυτην την ζωη.Ασχετα αν δεν μπορει να τις αντιληφθει το δικο σου ''μυαλο''.
Απο εκει και περα ομως,οταν μου προσδιδεις ιδιοτητες που δεν της εχω και μαλιστα το λεω οτι δεν της εχω και μου λες κιολας οτι το βουλωσα θα ακους τα αναλογα και ακομα χειροτερα.Για αρχη.
Μετα βλεπουμε.
ΤΟ ΜΠΟΥΛΙΝΓΚ ΟΧΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ.
Το χαμομηλακι σου τωρα. :c020:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 27 Απρ 2019, 20:17, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20838
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Απρ 2019, 20:15

Αν είναι να μιλήσουμε για την ιστορικότητα θρησκευτικών προσώπων ας μιλήσουμε και για το Μωυσή. Για το παραμύθι ενός διωκόμενου έθνους στην Αίγυπτο που καμία απόδειξη δεν έχουμε.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 27 Απρ 2019, 20:31

Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Απρ 2019, 20:15
Αν είναι να μιλήσουμε για την ιστορικότητα θρησκευτικών προσώπων ας μιλήσουμε και για το Μωυσή. Για το παραμύθι ενός διωκόμενου έθνους στην Αίγυπτο που καμία απόδειξη δεν έχουμε.
Είναι μέρος της Εβραϊκής Μυθολογίας. Και το αποδεικνύουν οι ανασκαφές από Ισραηλινούς αρχαιολόγους.
Εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/The_Bible_Unearthed είναι περίληψη του σχετικού βιβλίου.
Οι Εβραίοι δεν έφυγαν ποτέ από την Γαλιλαία και φυσικά δεν την κατάκτησαν, αφού όταν - υποτίθεται - έκαναν πολέμους, η περιοχή ήταν υπό την κατοχή του Φαραώ.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 27 Απρ 2019, 20:40

Esperos έγραψε:
27 Απρ 2019, 12:23
Ήταν ο Καραγκιόζης ιστορικό πρόσωπο ?
Ναι.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28686
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Απρ 2019, 20:44

Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Απρ 2019, 20:15
Αν είναι να μιλήσουμε για την ιστορικότητα θρησκευτικών προσώπων ας μιλήσουμε και για το Μωυσή. Για το παραμύθι ενός διωκόμενου έθνους στην Αίγυπτο που καμία απόδειξη δεν έχουμε.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 27 Απρ 2019, 20:47

Ο Λουκάς μόνο γιδοβοσκός δεν ήτανε.
Ordem e Progresso.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20838
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Απρ 2019, 21:09

Cavaliere έγραψε:
27 Απρ 2019, 20:52
Αν οι γιδοβοσκοί έγραφαν τέτοια κείμενα απορώ τι έγραφαν οι μορφωμένοι...


Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6234
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 27 Απρ 2019, 21:19

Συχνά, μαζί με την αμφισβήτηση της ιστορικότητας του Ιησού έρχεται και η αμφισβήτηση της Ναζαρέτ. Ενώ έχουν βρεθεί κάποιες εγκαταστάσεις τον 1ο αιώνα μ.Χ. δεν φαίνεται να υποστηρίζουν την ύπαρξη πόλης την επίμαχη περίοδο αλλά μικρότερου οικισμού λίγων οικογενειών.

Περί της ιστορικότητας του Ιησού, η δική μου άποψη είναι ότι κάποιο πρόσωπο που προκάλεσε ντόρο εκείνη την εποχή είναι αρκετά πιθανό να υπήρξε. Τα γραπτά υπέρ και εναντίον της διδασκαλίας του της ύστερης αρχαιότητας αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο να υπήρξε ένας γνήσιος εκφραστής των χριστιανικών ιδεών κάποιες από τις οποίες ενσωματώθηκαν αργότερα στην Αγία Γραφή.

Γενικά, όσο πιο πολλές μαρτυρίες και "συμβάντα" υπερφυσικής χροιάς αποδίδονται σε ένα πρόσωπο τόσο πλήττουν την "ιστορικότητά" του, ειδικά όταν οι σύγχρονες μ' αυτό πηγές είναι προβληματικές ή ανεπρκείς. Εδώ αμφισβητούνται και άλλες σημαντικές προσωπικότητες που το πλαίσιο δράσης τους δεν συνοδεύεται από ανάλογες θαυματουργίες όπως οι Λάο Τσε, Λυκούργος, Όμηρος, Πυθαγόρας, Γουλιέλμος Τέλλος κ.α. Δεν θα υπήρχε αμφισβήτηση και για τον Ιησού κάποια στιγμή?
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 27 Απρ 2019, 21:24

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ, σας αρέσει, ή όχι.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4535
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 27 Απρ 2019, 21:56

nik_killthemall έγραψε:
26 Απρ 2019, 13:26
Rakomelofronas έγραψε:
26 Απρ 2019, 11:56
Και για τον Μέγα Αλέξανδρο δεν υπάρχουν πρωτογενείς πηγές. Τεκμαίρουμε την ύπαρξή του από τις δευτερογενείς πηγές και τα αποτελέσματα της δράσης του. Περίπου το ίδιο ισχύει και με τον Ιησού. Μου φαίνεται περίεργο τόσο κόσμος (οι Απόστολοι, ο Παύλος κτλ) να επικαλέστηκε ένα εντελώς ανύπαρκτο πρόσωπο και να έκανε τόσα ταξίδια για να κηρύξει υπέρ αυτού. Από εκεί και πέρα, η θεϊκότητα αυτού του προσώπου δεν μπορεί να αποδειχτεί από πέντε φράσεις του Τάκιτου και του Ιώσηπου. Και οι ίδιοι οι χριστιανοί ήταν μπερδεμένοι στο θέμα αυτό μέχρι τον 4ο αιώνα. Είναι θέμα πίστης.
Ουδεμία σχέση με Αλέξανδρους και λοιπούς παρόμοιους, στη πλειονότητα των ιστορικών προσώπων έχουν βρεθεί νομίσματα και επιγραφές της εποχής τους, ενώ οι καταγραφές για αυτούς είναι ανεξάρτητες μεταξύ τους, ανεξάρτητες σημαίνει από διαφορετική πηγή ! Στην περίπτωση του Ιησού όλες οι καταγραφές έχουν την ίδια ΜΙΑ πηγή : τα ευαγγέλια.
Απ'την άλλη υπάρχει και ένα χάσμα ανθρώπινης σκοπιμότητας : ακόμα δηλ. και αν λανθασμένα πιστεύουμε πως ο Αγησίλαος ήταν ιστορικό πρόσωπο, ε δεν έγινε και κάτι, δεν στήθηκε για 2 χιλιετίες εκκλησία στο όνομα του Αγησίλαου ούτε και εναπόθεσε κανείς θρησκευτική πίστη σε αυτόν.

Ο μέσος νους που διατυπώνει τον ισχυρισμό πως "ειναι περιεργο τοσος κοσμος να επικαλέστηκε ανύπαρκτο πρόσωπο ή να πέθανε γι'αυτό" είναι επειδή δεν έχει διαβάσει αναλυτικά τον βίο τους στη καινή διαθήκη ώστε να δει πως και ο ίδιος ο βίος τους ήταν περίεργος, ημιδιάφανος, σκοτεινός και αντικρουόμενος, ενώ ο μαρτυρικός θάνατος των περισσότερων από αυτούς επινοήθηκε αιώνες μετά όταν ο χριστιανισμός έγινε κατεστημένο και η χριστιανική πένα επίσημα προπαγανδιστική.
Η ευρεία διάδοση του χριστιανισμού είναι σημαντικότατη ένδειξη ύπαρξης τόσο ενός ιδρυτή - δασκάλου όσο και πιστών ακολούθων του, πρόθυμων να κηρύξουν ή τελοσπάντων να επαινέσουν δημόσια τη διδασκαλία του. Γιατί να παραβλεφθεί αυτό; Ακόμα και αν ολόκληρη η Αγία Γραφή αντιμετωπιστεί σαν μυθολογία και παραβλέψουμε την ύπαρξη του χριστιανισμού για χιλιάδες χρόνια, οι ιστορίες για τους 12 θεούς του Ολύμπου, τον Ηρακλή, τον Θησέα κτλ κατά πάσα πιθανότητα δεν ήταν απλώς παραμύθια που γεννήθηκαν από το μηδέν αλλά πάτησαν σε υπαρκτά πρόσωπα και γεγονότα, στα οποία αποδόθηκε υπερφυσική διάσταση. Δεν υπονοώ ότι υπάρχει κάποια "κρυφή" ιστορία και άλλα λιακοπουλίστικα, απλώς ότι ακόμα και ο πιο εξωπραγματικος μύθος κάπου πατάει, έστω και αν τα πραγματικά γεγονότα δεν διασώθηκαν ή διαστρεβλωθηκαν.

Φυσικά, επειδη η ξερή αλήθεια πίσω από έναν παλιό μύθο κατά κανόνα δεν είναι προσβάσιμη, ειδικά αν αυτός ανάγεται στην προϊστορική περίοδο κάθε λαού, η αμφισβήτηση της ιστορικότητας της ύπαρξης των εμπλεκομένων προσώπων είναι εύλογη. Πέρα από τις ισχνές εξωχριστιανικές ενδείξεις ύπαρξης του Ιησού, δεν νομίζω ότι θα έχουμε ποτέ καλύτερη ένδειξη της ύπαρξής του, σε κάποια μορφή, από την ύπαρξη του ίδιου του χριστιανισμού στον ιστορικό χρόνο. Ακόμα και ως υπόθεση εργασίας, είναι πιο εύλογη από τις εναλλακτικές της (πχ ψυχασθενης Παυλος).
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 27 Απρ 2019, 22:09

Εσθήρ έγραψε:
27 Απρ 2019, 20:08
Nandros έγραψε:
27 Απρ 2019, 15:51
Η επιθεση γινεται οταν λες απυθμενες παπαριες για μενα.ΨΕΜΜΑΤΑ και επισης ΕΣΥ ΜΙΛΗΣΕΣ ΓΙΑ ΒΟΥΛΩΜΑ,ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΣ;Αναλογα οπως μου εγραψες σου απαντησα.
Εχω το καθε δικαιωμα να κρινω τις αποψεις σου.Για μενα ναι ειναι παπαριες.Οπως εχες και εσυ καθε δικαιωμα να κρινεις τις δικες μου.ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΜΩΣ.ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΜΙΑ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΑΜΈΛΑ ΠΟΥ ΔΝΕ ΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΓΚΕΓΚΕ;ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣ.
Μα καλα,θα πιστευα και δεν θα το ελεγα γιατι;Θα φοβηθω εσενα;; :smt005:
Ακου μπαρμπα...οταν τα βαζεις μαζι μου θα ακους τετοια και χειροτερα γκεγκε;Αντι επιχειρηματων λες οτι ειμαι πιστη,ενω το εχω δηλωσει οτι ΔΕΝ ειμαι,και κανενα λογο δεν θα ειχα να μην το δηλωνω.Απο την αρχη εχω δηλωση αθρησκη τελεια και παυλα.
Δυστυχως το ''μυαλο'' σου δνε μπορει να χωρεσει κατι διαφορετικο απο τα δυο ακρα.ή θρησκευαμενος η αθεος.
Ε..τι να κανουμε,υπαρχουν και αλλες επιλογες σε αυτην την ζωη.Ασχετα αν δεν μπορει να τις αντιληφθει το δικο σου ''μυαλο''.
Απο εκει και περα ομως,οταν μου προσδιδεις ιδιοτητες που δεν της εχω και μαλιστα το λεω οτι δεν της εχω και μου λες κιολας οτι το βουλωσα θα ακους τα αναλογα και ακομα χειροτερα.Για αρχη.
Μετα βλεπουμε.
ΤΟ ΜΠΟΥΛΙΝΓΚ ΟΧΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ.
Το χαμομηλακι σου τωρα. :c020:
Από την "κυρία" που δεν προσβάλει, δεν βρίζει, δεν προκαλεί, αλλά που ξεκίνησε τα φλέιμς στο νήμα:
Εσθήρ έγραψε:
25 Απρ 2019, 21:31
Καποιοι επαγγελματιες αθεοι,λυσσανε οτι ο χριστος δεν υπηρξε σαν προσωπο.Ειναι οτι πιο ηλιθιο.
Δεν μπορουν καν να αντιληφθουν οτι αλλο πραγμα ειναι να πιστευει καποιος οτι ο Χριστος ειναι ο Θεος και αλλο πραγμα να λεει οτι υπηρξε σαν ιστορικη προσωπικοτητα.Γιατι;;;αναρωτιεμαι.Το να βαλω λινκ απο πηγες,δενε χει νοημα,το εχω κανει σε αλλα θεματα,οτι οντως Ο Χριστος υπηρξε σαν προσωπικοτητα.Οι επαγγελματιες παντα θα λενε τις ιδιες παπαριες.
Ξεχωριστε λεμε την Θεοτητα του Χριστου απο το αν ηταν υπαρκτο προσωπο.
:smt077:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

User_601

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 27 Απρ 2019, 22:55

Nandros έγραψε:
27 Απρ 2019, 22:09
Εσθήρ έγραψε:
27 Απρ 2019, 20:08
Nandros έγραψε:
27 Απρ 2019, 15:51
Η επιθεση γινεται οταν λες απυθμενες παπαριες για μενα.ΨΕΜΜΑΤΑ και επισης ΕΣΥ ΜΙΛΗΣΕΣ ΓΙΑ ΒΟΥΛΩΜΑ,ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΣ;Αναλογα οπως μου εγραψες σου απαντησα.
Εχω το καθε δικαιωμα να κρινω τις αποψεις σου.Για μενα ναι ειναι παπαριες.Οπως εχες και εσυ καθε δικαιωμα να κρινεις τις δικες μου.ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΜΩΣ.ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΜΙΑ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΑΜΈΛΑ ΠΟΥ ΔΝΕ ΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΓΚΕΓΚΕ;ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣ.
Μα καλα,θα πιστευα και δεν θα το ελεγα γιατι;Θα φοβηθω εσενα;; :smt005:
Ακου μπαρμπα...οταν τα βαζεις μαζι μου θα ακους τετοια και χειροτερα γκεγκε;Αντι επιχειρηματων λες οτι ειμαι πιστη,ενω το εχω δηλωσει οτι ΔΕΝ ειμαι,και κανενα λογο δεν θα ειχα να μην το δηλωνω.Απο την αρχη εχω δηλωση αθρησκη τελεια και παυλα.
Δυστυχως το ''μυαλο'' σου δνε μπορει να χωρεσει κατι διαφορετικο απο τα δυο ακρα.ή θρησκευαμενος η αθεος.
Ε..τι να κανουμε,υπαρχουν και αλλες επιλογες σε αυτην την ζωη.Ασχετα αν δεν μπορει να τις αντιληφθει το δικο σου ''μυαλο''.
Απο εκει και περα ομως,οταν μου προσδιδεις ιδιοτητες που δεν της εχω και μαλιστα το λεω οτι δεν της εχω και μου λες κιολας οτι το βουλωσα θα ακους τα αναλογα και ακομα χειροτερα.Για αρχη.
Μετα βλεπουμε.
ΤΟ ΜΠΟΥΛΙΝΓΚ ΟΧΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ.
Το χαμομηλακι σου τωρα. :c020:
Από την "κυρία" που δεν προσβάλει, δεν βρίζει, δεν προκαλεί, αλλά που ξεκίνησε τα φλέιμς στο νήμα:
Εσθήρ έγραψε:
25 Απρ 2019, 21:31
Καποιοι επαγγελματιες αθεοι,λυσσανε οτι ο χριστος δεν υπηρξε σαν προσωπο.Ειναι οτι πιο ηλιθιο.
Δεν μπορουν καν να αντιληφθουν οτι αλλο πραγμα ειναι να πιστευει καποιος οτι ο Χριστος ειναι ο Θεος και αλλο πραγμα να λεει οτι υπηρξε σαν ιστορικη προσωπικοτητα.Γιατι;;;αναρωτιεμαι.Το να βαλω λινκ απο πηγες,δενε χει νοημα,το εχω κανει σε αλλα θεματα,οτι οντως Ο Χριστος υπηρξε σαν προσωπικοτητα.Οι επαγγελματιες παντα θα λενε τις ιδιες παπαριες.
Ξεχωριστε λεμε την Θεοτητα του Χριστου απο το αν ηταν υπαρκτο προσωπο.
:smt077:
Oντως διαπιστωνω οτι ΣΟΥ ειναι εξαιρετικα δυσκολο να ξεχωρισεις την κριτικη σε αποψεις,απο την επιθεση και κριτικη σε ατομο.[ΝΑΙ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΛΙΘΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΗΛΙΘΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΠΑ ΗΛΙΘΙΟ ΟΜΩΣ,ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΗΛΙΘΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.Μπορεις να το αντιληφθεις η πρεπει να στο ζωγραφισω;
Οπως και εγω εχω ηλιθιες αποψεις ΓΙΑ ΣΕΝΑ.
Μεχρι εκει.Εγω δεν σου εβαλα καμια ταμπελα που δεν εχεις πει μονος σου.Δεν σε λεω χριστιανο που υποκρινεσαι.ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ την ιδιοτητα που εχω ,ΑΘΡΗΣΚΗ ΚΑΙ ΑΓΝΩΣΤΙΚΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΔΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΑΜΕΝΗΣ,επειδη απλα δεν μπορει το καφασι σου να καταλαβει οτι υπαρχει και κατι αλλο περα απο το αθεος και θρησκος.ΟΣΟ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΑΜΠΕΛΑ,ΤΟΣΟ ΘΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣ.
ΓΕΡΑΣΕΣ ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΓΙΟΚ.
ΤΣΑΓΑΚΙ ΤΩΡΑ. :wave:
Πουφ,εισαι απολυτα βαρετος!
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 27 Απρ 2019, 23:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 27 Απρ 2019, 22:58

Εσθήρ έγραψε:
27 Απρ 2019, 22:55
Nandros έγραψε:
27 Απρ 2019, 22:09
Εσθήρ έγραψε:
27 Απρ 2019, 20:08
Η επιθεση γινεται οταν λες απυθμενες παπαριες για μενα.ΨΕΜΜΑΤΑ και επισης ΕΣΥ ΜΙΛΗΣΕΣ ΓΙΑ ΒΟΥΛΩΜΑ,ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΣ;Αναλογα οπως μου εγραψες σου απαντησα.
Εχω το καθε δικαιωμα να κρινω τις αποψεις σου.Για μενα ναι ειναι παπαριες.Οπως εχες και εσυ καθε δικαιωμα να κρινεις τις δικες μου.ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΜΩΣ.ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΜΙΑ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΑΜΈΛΑ ΠΟΥ ΔΝΕ ΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΓΚΕΓΚΕ;ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣ.
Μα καλα,θα πιστευα και δεν θα το ελεγα γιατι;Θα φοβηθω εσενα;; :smt005:
Ακου μπαρμπα...οταν τα βαζεις μαζι μου θα ακους τετοια και χειροτερα γκεγκε;Αντι επιχειρηματων λες οτι ειμαι πιστη,ενω το εχω δηλωσει οτι ΔΕΝ ειμαι,και κανενα λογο δεν θα ειχα να μην το δηλωνω.Απο την αρχη εχω δηλωση αθρησκη τελεια και παυλα.
Δυστυχως το ''μυαλο'' σου δνε μπορει να χωρεσει κατι διαφορετικο απο τα δυο ακρα.ή θρησκευαμενος η αθεος.
Ε..τι να κανουμε,υπαρχουν και αλλες επιλογες σε αυτην την ζωη.Ασχετα αν δεν μπορει να τις αντιληφθει το δικο σου ''μυαλο''.
Απο εκει και περα ομως,οταν μου προσδιδεις ιδιοτητες που δεν της εχω και μαλιστα το λεω οτι δεν της εχω και μου λες κιολας οτι το βουλωσα θα ακους τα αναλογα και ακομα χειροτερα.Για αρχη.
Μετα βλεπουμε.
ΤΟ ΜΠΟΥΛΙΝΓΚ ΟΧΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ.
Το χαμομηλακι σου τωρα. :c020:
Από την "κυρία" που δεν προσβάλει, δεν βρίζει, δεν προκαλεί, αλλά που ξεκίνησε τα φλέιμς στο νήμα:
Εσθήρ έγραψε:
25 Απρ 2019, 21:31
Καποιοι επαγγελματιες αθεοι,λυσσανε οτι ο χριστος δεν υπηρξε σαν προσωπο.Ειναι οτι πιο ηλιθιο.
Δεν μπορουν καν να αντιληφθουν οτι αλλο πραγμα ειναι να πιστευει καποιος οτι ο Χριστος ειναι ο Θεος και αλλο πραγμα να λεει οτι υπηρξε σαν ιστορικη προσωπικοτητα.Γιατι;;;αναρωτιεμαι.Το να βαλω λινκ απο πηγες,δενε χει νοημα,το εχω κανει σε αλλα θεματα,οτι οντως Ο Χριστος υπηρξε σαν προσωπικοτητα.Οι επαγγελματιες παντα θα λενε τις ιδιες παπαριες.
Ξεχωριστε λεμε την Θεοτητα του Χριστου απο το αν ηταν υπαρκτο προσωπο.
:smt077:
Oντως διαπιστωνω οτι ΣΟΥ ειναι εξαιρετικα δυσκολο να ξεχωρισεις την κριτικη σε αποψεις,απο την επιθεση και κριτικη σε ατομο.[b]ΝΑΙ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΛΙΘΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΗΛΙΘΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΠΑ ΗΛΙΘΙΟ ΟΜΩΣ,ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΗΛΙΘΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.Μπορεις να το αντιληφθεις η πρεπει να στο ζωγραφισω;[/b]
Οπως και εγω εχω ηλιθιες αποψεις ΓΙΑ ΣΕΝΑ.
Μεχρι εκει.Εγω δεν σου εβαλα καμια ταμπελα που δεν εχεις πει μονος σου.Δεν σε λεω χριστιανο που υποκρινεσαι.ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ την ιδιοτητα που εχω ,ΑΘΡΗΣΚΗ ΚΑΙ ΑΓΝΩΣΤΙΚΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΔΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΑΜΕΝΗΣ,επειδη απλα δεν μπορει το καφασι σου να καταλαβει οτι υπαρχει και κατι αλλο περα απο το αθεος και θρησκος.ΟΣΟ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΑΜΠΕΛΑ,ΤΟΣΟ ΘΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣ.
ΓΕΡΑΣΕΣ ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΓΙΟΚ.
ΤΣΑΓΑΚΙ ΤΩΡΑ. :wave:
ΡΑΦΑΚΙ ΤΩΡΑ! :smt077:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών