Θ.Τζημερος ξεφτυλιζει κομμουνα του ΚΚΕ on air

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Θ.Τζημερος ξεφτυλιζει κομμουνα του ΚΚΕ on air

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 11 Μάιος 2019, 13:49

shrike έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:46
vatraxos έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:40
Εννοείς ότι οι Έλληνες δεν ψηφίζουν ΚΚΕ επειδή φοβούνται ότι θα τους βομβαρδίσουν αν η Ελλάδα γίνει κομμουνιστικό κράτος;
Δεν το εννοώ, έχει συμβεί.
Καταρχάς, ακόμα κι αν γίνει το απίθανο σενάριο SciFi και οι Έλληνες ψηφίσουν ΚΚΕ, ακόμα κι αν πιάσουμε σενάριο fantasy και το ΚΚΕ δεχτεί να κυβερνήσει, υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα η Ελλάδα να γίνει κομμουνιστικό κράτος;

Να το ρωτήσω αλλιώς. Ακόμα κι αν υπήρχε αυτή η πιθανότητα (λέμε τώρα... ούτε ο Σπίλμπεργκ αυτά), πιστεύεις ότι θα ήθελε κανένας ψηφοφόρος του (συμπεριλαμβανομένων και των ορίτζιναλ ΚΚΕ σαν κι εσένα) να γίνει πραγματικά κομμουνιστικό κράτος η Ελλάδα;
Φυσικά, γιατί ως κομισσάριος θα γαμούσα ένα συγκεκριμένο άτομο :003:

Σοβαρά τώρα, να είμαι κομμουνιστής και να μη θέλω να γίνει σοσιαλιστικό κράτος η Ελλάδα; Τότε γιατί να είμαι κομμουνιστής; :102:
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32967
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θ.Τζημερος ξεφτυλιζει κομμουνα του ΚΚΕ on air

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Μάιος 2019, 13:51

shrike έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:46
θα ήθελε κανένας ψηφοφόρος του (συμπεριλαμβανομένων και των ορίτζιναλ ΚΚΕ σαν κι εσένα) να γίνει πραγματικά κομμουνιστικό κράτος η Ελλάδα;
ο κουτσουμπας.

ολοι οι αλλοι, οχι. :003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70708
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θ.Τζημερος ξεφτυλιζει κομμουνα του ΚΚΕ on air

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μάιος 2019, 13:52

vatraxos έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:49

Σοβαρά τώρα, να είμαι κομμουνιστής και να μη θέλω να γίνει σοσιαλιστικό κράτος η Ελλάδα; Τότε γιατί να είμαι κομμουνιστής; :102:
Γιατί δεν υπάρχει τίποτα πιο εύκολο από το να δηλώνει κάποιος σταθερός στην ιδεολογία του, όταν είναι σίγουρος ότι είναι χλωμό να υλοποιηθεί.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Θ.Τζημερος ξεφτυλιζει κομμουνα του ΚΚΕ on air

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 11 Μάιος 2019, 13:59

vatraxos έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:49
shrike έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:46
vatraxos έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:41


Δεν το εννοώ, έχει συμβεί.
Καταρχάς, ακόμα κι αν γίνει το απίθανο σενάριο SciFi και οι Έλληνες ψηφίσουν ΚΚΕ, ακόμα κι αν πιάσουμε σενάριο fantasy και το ΚΚΕ δεχτεί να κυβερνήσει, υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα η Ελλάδα να γίνει κομμουνιστικό κράτος;

Να το ρωτήσω αλλιώς. Ακόμα κι αν υπήρχε αυτή η πιθανότητα (λέμε τώρα... ούτε ο Σπίλμπεργκ αυτά), πιστεύεις ότι θα ήθελε κανένας ψηφοφόρος του (συμπεριλαμβανομένων και των ορίτζιναλ ΚΚΕ σαν κι εσένα) να γίνει πραγματικά κομμουνιστικό κράτος η Ελλάδα;
Φυσικά, γιατί ως κομισσάριος θα γαμούσα ένα συγκεκριμένο άτομο :003:

Σοβαρά τώρα, να είμαι κομμουνιστής και να μη θέλω να γίνει σοσιαλιστικό κράτος η Ελλάδα; Τότε γιατί να είμαι κομμουνιστής; :102:
Σοβαρότατα και κυρίως για τον λόγο που λέει η ΓΑΛΗ.

Έχω γνωρίσει αρκετού κομμουνιστές στη ζωή μου. Φίλους, συγγενείς, γνωστούς. Και δεν μιλάω γενικά και αόριστα για αριστεριστές, ψευτο-αριστερούς τύπου ΠΑΣΟΚ αρχών '80 και τα ρέστα, μιλάω για "πραγματικούς" κομμουνιστές, οι περισσότεροι μάλιστα γραμμένοι και στο κόμμα. Ειλικρινά, στα δάχτυλα του ενός χεριού μετριούνται αυτοί που και η πραγματική ζωή τους ταίριαζε με τα πιστεύω τους (και όχι, δεν αναφέρομαι στις κατινιές του τύπου "μα καλά, κομμουνιστής και έχει μερσεντέ;") αλλά και θα αντέχαν/ανεχόντουσαν ένα γνήσιο σοσιαλιστικό σύστημα στη χώρα τους.


Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Θ.Τζημερος ξεφτυλιζει κομμουνα του ΚΚΕ on air

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 11 Μάιος 2019, 14:07

Ασέβαστος έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:51
shrike έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:46
θα ήθελε κανένας ψηφοφόρος του (συμπεριλαμβανομένων και των ορίτζιναλ ΚΚΕ σαν κι εσένα) να γίνει πραγματικά κομμουνιστικό κράτος η Ελλάδα;
ο κουτσουμπας.
Είσαι σίγουρος; :wink


Nero

Re: Θ.Τζημερος ξεφτυλιζει κομμουνα του ΚΚΕ on air

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 11 Μάιος 2019, 14:09

vatraxos έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:49
Τότε γιατί να είμαι κομμουνιστής; :102:
....

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15441
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Θ.Τζημερος ξεφτυλιζει κομμουνα του ΚΚΕ on air

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 11 Μάιος 2019, 14:11

vatraxos έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:49
shrike έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:46
vatraxos έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:41


Δεν το εννοώ, έχει συμβεί.
Καταρχάς, ακόμα κι αν γίνει το απίθανο σενάριο SciFi και οι Έλληνες ψηφίσουν ΚΚΕ, ακόμα κι αν πιάσουμε σενάριο fantasy και το ΚΚΕ δεχτεί να κυβερνήσει, υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα η Ελλάδα να γίνει κομμουνιστικό κράτος;

Να το ρωτήσω αλλιώς. Ακόμα κι αν υπήρχε αυτή η πιθανότητα (λέμε τώρα... ούτε ο Σπίλμπεργκ αυτά), πιστεύεις ότι θα ήθελε κανένας ψηφοφόρος του (συμπεριλαμβανομένων και των ορίτζιναλ ΚΚΕ σαν κι εσένα) να γίνει πραγματικά κομμουνιστικό κράτος η Ελλάδα;
Φυσικά, γιατί ως κομισσάριος θα γαμούσα ένα συγκεκριμένο άτομο :003:

Σοβαρά τώρα, να είμαι κομμουνιστής και να μη θέλω να γίνει σοσιαλιστικό κράτος η Ελλάδα; Τότε γιατί να είμαι κομμουνιστής; :102:
Ψυχολογικοί η οικογενειακοί λόγοι ίσως?
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Θ.Τζημερος ξεφτυλιζει κομμουνα του ΚΚΕ on air

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 11 Μάιος 2019, 14:12

shrike έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:59
vatraxos έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:49
shrike έγραψε:
11 Μάιος 2019, 13:46

Καταρχάς, ακόμα κι αν γίνει το απίθανο σενάριο SciFi και οι Έλληνες ψηφίσουν ΚΚΕ, ακόμα κι αν πιάσουμε σενάριο fantasy και το ΚΚΕ δεχτεί να κυβερνήσει, υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα η Ελλάδα να γίνει κομμουνιστικό κράτος;

Να το ρωτήσω αλλιώς. Ακόμα κι αν υπήρχε αυτή η πιθανότητα (λέμε τώρα... ούτε ο Σπίλμπεργκ αυτά), πιστεύεις ότι θα ήθελε κανένας ψηφοφόρος του (συμπεριλαμβανομένων και των ορίτζιναλ ΚΚΕ σαν κι εσένα) να γίνει πραγματικά κομμουνιστικό κράτος η Ελλάδα;
Φυσικά, γιατί ως κομισσάριος θα γαμούσα ένα συγκεκριμένο άτομο :003:

Σοβαρά τώρα, να είμαι κομμουνιστής και να μη θέλω να γίνει σοσιαλιστικό κράτος η Ελλάδα; Τότε γιατί να είμαι κομμουνιστής; :102:
Σοβαρότατα και κυρίως για τον λόγο που λέει η ΓΑΛΗ.

Έχω γνωρίσει αρκετού κομμουνιστές στη ζωή μου. Φίλους, συγγενείς, γνωστούς. Και δεν μιλάω γενικά και αόριστα για αριστεριστές, ψευτο-αριστερούς τύπου ΠΑΣΟΚ αρχών '80 και τα ρέστα, μιλάω για "πραγματικούς" κομμουνιστές, οι περισσότεροι μάλιστα γραμμένοι και στο κόμμα. Ειλικρινά, στα δάχτυλα του ενός χεριού μετριούνται αυτοί που και η πραγματική ζωή τους ταίριαζε με τα πιστεύω τους (και όχι, δεν αναφέρομαι στις κατινιές του τύπου "μα καλά, κομμουνιστής και έχει μερσεντέ;") αλλά και θα αντέχαν/ανεχόντουσαν ένα γνήσιο σοσιαλιστικό σύστημα στη χώρα τους.
Από αυτή την άποψη έχεις δίκιο. Σε τελική ανάλυση ο καθένας μας μετράει το μπόι του ανάλογα με το πώς στέκεται απέναντι στις καταστάσεις. Εγώ μπορώ να γράφω σεντόνια για τα πλεονεκτήματα του σοσιαλισμού και σαν έρθει η ευλογημένη ώρα της επανάστασης να την κάνω για αλλού.

Πάντως, όση τέλος πάντων αξία μπορεί να έχει η γνώμη μου, ακόμα και όταν στη δουλειά έβγαζα χοντρά λεφτά, αν με ρωτούσες αν προτιμούσα να είχαμε σοσιαλισμό, και πάλι θα τον προτιμούσα.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70708
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θ.Τζημερος ξεφτυλιζει κομμουνα του ΚΚΕ on air

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μάιος 2019, 14:20

vatraxos έγραψε:
11 Μάιος 2019, 14:12
Από αυτή την άποψη έχεις δίκιο. Σε τελική ανάλυση ο καθένας μας μετράει το μπόι του ανάλογα με το πώς στέκεται απέναντι στις καταστάσεις. Εγώ μπορώ να γράφω σεντόνια για τα πλεονεκτήματα του σοσιαλισμού και σαν έρθει η ευλογημένη ώρα της επανάστασης να την κάνω για αλλού.
Σε τελική ανάλυση, αυτό ισχύει για όλους τους "ιδεολόγους" των κομματικών χώρων. Το πρόβλημα είναι ότι έτσι και γίνει η στραβή, μόνον εσύ δεν θα μπορείς να την κάνεις για αλλού.

Εκτός από τις δικές μας δυνάμεις, πρέπει να υπολογίζουμε και τις δυνατότητες που παρέχονται από το επιλεγμένο (από εμάς) πλαίσιο. :)
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Θ.Τζημερος ξεφτυλιζει κομμουνα του ΚΚΕ on air

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 11 Μάιος 2019, 14:21

κραταω πως τα αυγα ειναι και παλι οι μαζορετες του τζημερου. Φιλελευθεροι λολ.

Nero

Re: Θ.Τζημερος ξεφτυλιζει κομμουνα του ΚΚΕ on air

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 11 Μάιος 2019, 14:28

blackpaint έγραψε:
11 Μάιος 2019, 14:21
κραταω πως τα αυγα ειναι και παλι οι μαζορετες του τζημερου. Φιλελευθεροι λολ.
Έλα τώρα. Αντικομμουνιστής είναι ο Τζήμερος, αυτό είναι όλο το shtick του, εκεί περιστρέφεται όλη του η προσπάθεια να χωθεί στην πολιτική και αυτό πουλάει. Παλιότερα σίγουρα πούλαγε το προϊόν του με φιλελεύθερο περιτύλιγμα αλλά δεν τσίμπησε κανένας φιλελεύθερος, 0.5 του έδιναν οι φιλελεύθεροι. Επειδή είναι πονηρός προσπαθεί να ξανα πακετάρει το ληγμένο προϊόν του στα αυγά και τα καταφέρνει...γιατί είναι αυγά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70708
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θ.Τζημερος ξεφτυλιζει κομμουνα του ΚΚΕ on air

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μάιος 2019, 14:29

Καλώς τον μπλακι τζανκι. :)
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70708
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θ.Τζημερος ξεφτυλιζει κομμουνα του ΚΚΕ on air

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μάιος 2019, 14:31

Nero έγραψε:
11 Μάιος 2019, 14:28
blackpaint έγραψε:
11 Μάιος 2019, 14:21
κραταω πως τα αυγα ειναι και παλι οι μαζορετες του τζημερου. Φιλελευθεροι λολ.
Έλα τώρα. Αντικομμουνιστής είναι ο Τζήμερος, αυτό είναι όλο το shtick του, εκεί περιστρέφεται όλη του η προσπάθεια να χωθεί στην πολιτική και αυτό πουλάει. Παλιότερα σίγουρα πούλαγε το προϊόν του με φιλελεύθερο περιτύλιγμα αλλά δεν τσίμπησε κανένας φιλελεύθερος, 0.5 του έδιναν οι φιλελεύθεροι. Επειδή είναι πονηρός προσπαθεί να ξανα πακετάρει το ληγμένο προϊόν του στα αυγά και τα καταφέρνει...γιατί είναι αυγά.
Να υποθέσω ότι θα απέχεις;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16391
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Θ.Τζημερος ξεφτυλιζει κομμουνα του ΚΚΕ on air

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 11 Μάιος 2019, 14:35

vatraxos έγραψε:
11 Μάιος 2019, 11:12
Έχει μνημείο το MEGA;
Νομιζα όλοι οι τηλεοπτικοί σταθμοί, όχι;

Εικόνα
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Nero

Re: Θ.Τζημερος ξεφτυλιζει κομμουνα του ΚΚΕ on air

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 11 Μάιος 2019, 14:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Μάιος 2019, 14:31
Nero έγραψε:
11 Μάιος 2019, 14:28
blackpaint έγραψε:
11 Μάιος 2019, 14:21
κραταω πως τα αυγα ειναι και παλι οι μαζορετες του τζημερου. Φιλελευθεροι λολ.
Έλα τώρα. Αντικομμουνιστής είναι ο Τζήμερος, αυτό είναι όλο το shtick του, εκεί περιστρέφεται όλη του η προσπάθεια να χωθεί στην πολιτική και αυτό πουλάει. Παλιότερα σίγουρα πούλαγε το προϊόν του με φιλελεύθερο περιτύλιγμα αλλά δεν τσίμπησε κανένας φιλελεύθερος, 0.5 του έδιναν οι φιλελεύθεροι. Επειδή είναι πονηρός προσπαθεί να ξανα πακετάρει το ληγμένο προϊόν του στα αυγά και τα καταφέρνει...γιατί είναι αυγά.
Να υποθέσω ότι θα απέχεις;
Όχι. Προσπάθησα να παραβλέψω τα προβλήματα της ΝΔ αλλά δε με βοηθάει καθόλου. Η ΕΔΗΚ που ήθελα δε βλέπω να κατεβαίνει. :cry Τις τελευταίες μέρες βλέπω με συμπάθεια τη δημοκρατική ευθύνη :D

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών