Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32124
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Μάιος 2019, 18:27

Γραφικός έγραψε:
13 Μάιος 2019, 13:52
Δεν έχω καμία συμπάθεια για τους αυτόχειρες, ιδίως γι' αυτούς που το κάνουν για να αποφύγουν σοβαρές υποχρεώσεις (παιδιά, οικογένεια κλπ). Δειλοί ριψάσπιδες.
Εξαιρούνται βέβαια όσοι η αυτοκτονία τους είναι αποτέλεσμα ψυχικής ή σωματικής αρρώστιας.
συμφωνω.

εναν ανθρωπο θυμαμαι απο τις ειδησεις, που τον δικαιολογησα.

παππους που κατα λαθος πατησε και σκοτωσε το εγγονι, με το τρακτερ. μετα απο μια βδομαδα, την εκανε, τι να κατσει να ζησει..
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32124
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Μάιος 2019, 18:36

Uppercut έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:33
Ρε, παιδιά ειλικρινής απορία και μη με βρίσετε: Αφού ο Έθνι προφανώς δε μπορεί να βρει γυναίκα κι η Εσθήρ προφανώς δε μπορεί να βρει άντρα, γιατί δε γνωρίζεστε μεταξύ σας μήπως και παίξει κάτι;
στηριζω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 14 Μάιος 2019, 20:05

Βινόσαυρος έγραψε:
14 Μάιος 2019, 18:16
Feindflug έγραψε:
14 Μάιος 2019, 15:39
Βινόσαυρος έγραψε:
14 Μάιος 2019, 12:56

τα στατιστικά είναι τέτοια από παλιά
θυμάμαι ότι λέγαμε το ίδιο "αστείο"
όταν ήμουν στο μισογυνικό στρατόπεδο.
Προφανώς και δεν θέλουν στην πραγματικότητα, αλλά επιζητούν την προσοχή!
και αυτή η ερμηνεία έπαιζε :wink
Η ερμηνεία από το άλλο στρατόπεδο ποια απάντηση δίνει;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

User_601

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 14 Μάιος 2019, 20:14

this_man έγραψε:
14 Μάιος 2019, 14:40
Εσθήρ έγραψε:
14 Μάιος 2019, 13:59
this_man έγραψε:
14 Μάιος 2019, 13:40


Τι ακριβώς από αυτά που είδες είναι μισογυνικό; Πιο συγκεκριμένα, τι από αυτά που έγραψα;
Μα..............μονο εσυ υπαρχεις εδω;Δεν αναφερομαι σε σενα φιλε μου.
Εντάξει. Πάντως σε μένα απάντησες αυτά τα περί φυγοπονίας.

Τα οποία, μεταξύ άλλων, εκτός από αναληθή είναι και επιβλαβή. Αλλά τέλος πάντων, να είσαι καλά και καλό σου απόγευμα.
Δεν επικοινωνεις με το συμπαν.Σου απαντησα ΔΙΟΤΙ ΕΣΥ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ .
Και δια του λογου το αληθες,εγω μιλαγα με χελ,και πεταχτηκες και μου εγραψες αυτα .

Και τους ψυχίατρους επίσης.
Α, επίσης Εσθήρ, αν δεις κάποιον να προσπαθεί να αυτοκτονήσει, να του επισημάνεις ότι είναι φυγόπονος και ανεύθυνος, μην παραλείψεις. Είμαι σίγουρος ότι θα συμμορφωθεί, θα του φτιάξει η διάθεση και θα έρθει στα σύγκαλά του.
Και βεβαια σου απανρησα αυτο
Καφε ειπιες;
Δοτι δνε μπορω να το εξηγισω αλλιως την αρλουμπα που πεταξες.
Δεν ειπα ουτε οτι λεγοντας αυτα θα σωσω κανεναν που θελει να αυτοκτονισει,,ουτε οτι θα ερθει στα συγκαλα του.ΤΙΣ ΜΙΣΟΓΥΝΙΚΕΣ,κλασικα εδω μεσα,ΠΑΠΑΡΙΣΤΙΚΕς ΜΑΛΑΚΙΕς ΑΝΤΙΚΡΟΥΩ,Κατι περι παραπανω ευαισθησιας η αναισθησιας των γυναικων.
Περαστικα σου.
Ελα ,αλλου τις ασυναρτησες σου πληζ.Καν δεν θα σε προσεχα αν δεν μου εγραφες ΕΣΥ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 14 Μάιος 2019, 20:19, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 14 Μάιος 2019, 20:15

Ασέβαστος έγραψε:
14 Μάιος 2019, 18:27
Γραφικός έγραψε:
13 Μάιος 2019, 13:52
Δεν έχω καμία συμπάθεια για τους αυτόχειρες, ιδίως γι' αυτούς που το κάνουν για να αποφύγουν σοβαρές υποχρεώσεις (παιδιά, οικογένεια κλπ). Δειλοί ριψάσπιδες.
Εξαιρούνται βέβαια όσοι η αυτοκτονία τους είναι αποτέλεσμα ψυχικής ή σωματικής αρρώστιας.
συμφωνω.

εναν ανθρωπο θυμαμαι απο τις ειδησεις, που τον δικαιολογησα.

παππους που κατα λαθος πατησε και σκοτωσε το εγγονι, με το τρακτερ. μετα απο μια βδομαδα, την εκανε, τι να κατσει να ζησει..
πως συμφωνεις εσύ και πως εξαιρει ο αλλος αφου δεν ξερεις ποτε τι παιζει σε τετοιες φασεις; εχεις ενα γεγονοτο, οτι ο αλλος τραβαγε τοσο ζορι που αυτο υπερνικησε το ενστικτο της αυτοσυντηρησης που λιγο πολυ εχουν ολοι οι αθρωποι. απο εκει μπορεις η να πεις μικρό/μεγαλο ζορι που το κρινεις εσυ με τα λιγα που ξερεις (και το βγαζετε μικρο αυθαιρετα γιατι αλλιως δε γινεται, δεν εχεις πληροφορια) ή μικρό / μη-μικρο ενστικτο αυτοσυντηρησης - που θα το κρινεις παλι εσυ με τα ακομα λιγοτερα που ξερεις (αυτο δε θα το βγαλεις μικρο αλλα παλι αυθαιρετα και με ακομα λιγοτερη πληροφορια). Αρα;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Γιάννης

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 14 Μάιος 2019, 20:40

Εσθήρ έγραψε:
14 Μάιος 2019, 20:14
this_man έγραψε:
14 Μάιος 2019, 14:40
Εσθήρ έγραψε:
14 Μάιος 2019, 13:59

Μα..............μονο εσυ υπαρχεις εδω;Δεν αναφερομαι σε σενα φιλε μου.
Εντάξει. Πάντως σε μένα απάντησες αυτά τα περί φυγοπονίας.

Τα οποία, μεταξύ άλλων, εκτός από αναληθή είναι και επιβλαβή. Αλλά τέλος πάντων, να είσαι καλά και καλό σου απόγευμα.
Δεν επικοινωνεις με το συμπαν.Σου απαντησα ΔΙΟΤΙ ΕΣΥ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ .
Και δια του λογου το αληθες,εγω μιλαγα με χελ,και πεταχτηκες και μου εγραψες αυτα .

Και τους ψυχίατρους επίσης.
Α, επίσης Εσθήρ, αν δεις κάποιον να προσπαθεί να αυτοκτονήσει, να του επισημάνεις ότι είναι φυγόπονος και ανεύθυνος, μην παραλείψεις. Είμαι σίγουρος ότι θα συμμορφωθεί, θα του φτιάξει η διάθεση και θα έρθει στα σύγκαλά του.
Και βεβαια σου απανρησα αυτο
Καφε ειπιες;
Δοτι δνε μπορω να το εξηγισω αλλιως την αρλουμπα που πεταξες.
Δεν ειπα ουτε οτι λεγοντας αυτα θα σωσω κανεναν που θελει να αυτοκτονισει,,ουτε οτι θα ερθει στα συγκαλα του.ΤΙΣ ΜΙΣΟΓΥΝΙΚΕΣ,κλασικα εδω μεσα,ΠΑΠΑΡΙΣΤΙΚΕς ΜΑΛΑΚΙΕς ΑΝΤΙΚΡΟΥΩ,Κατι περι παραπανω ευαισθησιας η αναισθησιας των γυναικων.
Περαστικα σου.
Ελα ,αλλου τις ασυναρτησες σου πληζ.Καν δεν θα σε προσεχα αν δεν μου εγραφες ΕΣΥ.
Καλά, εντάξει. Τα ξαναλέμε όταν ξεμεθύσεις. Άντε γεια!

User_601

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 14 Μάιος 2019, 21:12

this_man έγραψε:
14 Μάιος 2019, 20:40
Εσθήρ έγραψε:
14 Μάιος 2019, 20:14
this_man έγραψε:
14 Μάιος 2019, 14:40


Εντάξει. Πάντως σε μένα απάντησες αυτά τα περί φυγοπονίας.

Τα οποία, μεταξύ άλλων, εκτός από αναληθή είναι και επιβλαβή. Αλλά τέλος πάντων, να είσαι καλά και καλό σου απόγευμα.
Δεν επικοινωνεις με το συμπαν.Σου απαντησα ΔΙΟΤΙ ΕΣΥ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ .
Και δια του λογου το αληθες,εγω μιλαγα με χελ,και πεταχτηκες και μου εγραψες αυτα .

Και τους ψυχίατρους επίσης.
Α, επίσης Εσθήρ, αν δεις κάποιον να προσπαθεί να αυτοκτονήσει, να του επισημάνεις ότι είναι φυγόπονος και ανεύθυνος, μην παραλείψεις. Είμαι σίγουρος ότι θα συμμορφωθεί, θα του φτιάξει η διάθεση και θα έρθει στα σύγκαλά του.
Και βεβαια σου απανρησα αυτο
Καφε ειπιες;
Δοτι δνε μπορω να το εξηγισω αλλιως την αρλουμπα που πεταξες.
Δεν ειπα ουτε οτι λεγοντας αυτα θα σωσω κανεναν που θελει να αυτοκτονισει,,ουτε οτι θα ερθει στα συγκαλα του.ΤΙΣ ΜΙΣΟΓΥΝΙΚΕΣ,κλασικα εδω μεσα,ΠΑΠΑΡΙΣΤΙΚΕς ΜΑΛΑΚΙΕς ΑΝΤΙΚΡΟΥΩ,Κατι περι παραπανω ευαισθησιας η αναισθησιας των γυναικων.
Περαστικα σου.
Ελα ,αλλου τις ασυναρτησες σου πληζ.Καν δεν θα σε προσεχα αν δεν μου εγραφες ΕΣΥ.
Καλά, εντάξει. Τα ξαναλέμε όταν ξεμεθύσεις. Άντε γεια!
''Τα ξαναλέμε όταν ξεμεθύσεις. Άντε γεια!''= Με ταπωσε και δεν ξερω τι να πω.
Ασε μας ρε τυπε.Καν δεν σε ξερω,σε αγνοω πληρως,με χελη μιλαγα,μου γραφεις ΕΣΥ τις παπαριες σου και μετα μου λες οτι σε εσενα απαντησα ενω ΕΣΥ μου απηυθυνες τον λογο.Α παγαινε κατουρα αλλου.

Γιάννης

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 15 Μάιος 2019, 00:14

Για μαζέψου λίγο, ε. Σου απευθύνομαι κοσμιότατα και εσύ μου απαντάς σαν νταλικέρης. Μην παρερμηνεύεις την ανοχή που σου δείχνω, δεν είναι καθόλου καλή ιδέα. Και έχε υπόψιν ότι το νήμα είναι δημόσιο, δεν χρειάζομαι την άδεια σου για να μπω και να σχολιάσω.

Ορέστης 35

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 15 Μάιος 2019, 08:07

Στο μελλον οταν γεννιουνται οι ανθρωποι θα τους εμφυτευουν ενα κουμπι off για να το πατησουν οταν η καθε μερα ειναι βασανισμος. Θα ειναι ενα καλυτερο μελλον.

User_601

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 15 Μάιος 2019, 08:12

this_man έγραψε:
15 Μάιος 2019, 00:14
Για μαζέψου λίγο, ε. Σου απευθύνομαι κοσμιότατα και εσύ μου απαντάς σαν νταλικέρης. Μην παρερμηνεύεις την ανοχή που σου δείχνω, δεν είναι καθόλου καλή ιδέα. Και έχε υπόψιν ότι το νήμα είναι δημόσιο, δεν χρειάζομαι την άδεια σου για να μπω και να σχολιάσω.
Εσυ να μαζεψεις τις παπατζες σου.Δεν σε ενοχλησα,καν δεν ασχοληθηκα μαζι σου,αντιθετα εσυ μου απευθυνθηκες ειρωνικα κιολας και διαστρεβλωνεις και ολα οσα λεω.Οποτε στη γωνιτσα σου και μαθε να μην παραποιεις την πραγματικοτητα,διοτι θα τα ακους.

Γιάννης

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 15 Μάιος 2019, 10:01

Δεν διαστρέβλωσα τίποτα. Σχολίασα αυτά που έγραψες, όπως ακριβώς τα έγραψες. Ηρέμησε τώρα.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 15 Μάιος 2019, 10:46

Γιατί οι άνδρες αυτοκτονούν πολύ περισσότερο από τις γυναίκες

Ο ψυχίατρος και επιστημονικός υπεύθυνος της τηλεφωνικής Γραμμής Παρέμβασης για την Αυτοκτονία 1018 της «Κλίμακας», Κυριάκος Κατσαδώρος, μιλάει στην HuffPost.

Αγγελική Κουγιάννου


Πόσες ανθρώπινες ζωές χάθηκαν για αυτό το «οι άντρες δεν κλαίνε»; Δεν είναι δημοσιογραφική υπερβολή. Είναι η σκληρή πραγματικότητα και ένα παγκόσμιο φαινόμενο, όχι μόνο ελληνικό.

Οι άντρες αυτοκτονούν περισσότερο από τις γυναίκες. Και η διαφορά είναι μεγάλη......
.............

Γιατί συμβαίνει αυτό;

Οι γυναίκες κάνουν απόπειρες, οι άντρες αυτοκτονούν

 «Υπάρχουν πολλά γιατί», μας λέει ο κ. Κυριάκος Κατσαδώρος, ψυχίατρος και επιστημονικός υπεύθυνος της τηλεφωνικής Γραμμής Παρέμβασης για την Αυτοκτονία 1018 της «Κλίμακας». «Ένα βασικό είναι ότι οι άντρες δεν κάνουν απόπειρα. Αυτοκτονούν».

Έρευνες έχουν δείξει, όπως αναφέρει και το BBC σε αντίστοιχο θέμα, ότι οι γυναίκες κάνουν περισσότερες απόπειρες αυτοκτονίας (1,2 φορές περισσότερο από τους άντρες σύμφωνα με στοιχεία των ΗΠΑ) αλλά οι άντρες επιτυγχάνουν περισσότερο. Ο λόγος είναι ότι επιλέγουν ποιο βίαιους τρόπους και έτσι καθίσταται πιο δύσκολο να παρέμβει κάποιος και να σωθούν (όπως για παράδειγμα όπλο, όπου ειδικά στην Αμερική έχουν και αυξημένη πρόσβαση, λόγω της οπλοκατοχής).

Σύμφωνα με τα στοιχεία που είναι διαθέσιμα για την Ελλάδα, η πιο συχνή μέθοδος αυτοκτονίας των αντρών ήταν ο απαγχονισμός ενώ για τις γυναίκες η πτώση από ύψος. 

Σε άτομα νεαρής ηλικίας (15 έως 24 ετών) η πιο συχνή μέθοδος αποτέλεσε η πτώση από ύψος, ενώ για τους ανθρώπους τρίτης ηλικίας (70 – 74 ετών & 85+), ο αυτοπυροβολισμός.

«Οι άντρες δεν κλαίνε», αλλά αυτοκτονούν

Ένα άλλο σημαντικό θέμα είναι το αξιακό σύστημα στο οποίο έχουν μεγαλώσει οι άντρες. Πρέπει να είναι σκληροί, να μην κλαίνε, να μπλοκάρουν τα αρνητικά συναισθήματα. Όταν όμως αυτά υπάρχουν; «Απλά» δεν τα λένε. Τα καταπίνουν. Με αποτέλεσμα να μην αναζητούν βοήθεια. Αντίθετα, είναι απολύτως φυσιολογικό για μια γυναίκα να εκφράσει τα συναισθήματά της.

«Αυτή η διαφορά έχει σχέση με την αξιακή διάσταση του άντρα έτσι όπως είναι διαμορφωμένη σε πολλές κοινωνίες. Οι άντρες δεν επικοινωνούν τα προβλήματά τους εύκολα, οι άντρες δεν κλαίνε και έτσι όπως είναι διαμορφωμένες οι οικογένειες, έχει πέσει πάνω τους το βάρος της ευθύνης. Έτσι, όταν γίνει κάτι άσχημο, νιώθουν ότι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στην ευθύνη που έχουν. Σκεφτείτε κάποιον που κλείνει η επιχείρησή του. Δεν έχει τη δυνατότητα πια να είναι ο άνθρωπος που ήταν πριν δύο μήνες όταν έβγαζε 10.000 το μήνα. Έχει επιπτώσεις στις σχέσεις του, στην αυτοπεποίθησή του και αυτή η αλλαγή στο status quo μπορεί να τον βάλει σε μια διαδικασία να σκέφτεται ότι οτιδήποτε είχε στηρίξει τον ανδρισμό του, έχει χαθεί», μας εξηγεί ο κ. Κατσαδώρος.

Η κατάθλιψη και το στίγμα

Το άλλο παράδοξο είναι, όπως τονίζεται και στην έρευνα του BBC, ότι παρόλο που οι γυναίκες είναι αυτές που διαγιγνώσκονται περισσότερο με κατάθλιψη, οι άντρες είναι αυτοί που θα τερματίσουν τη ζωή τους. Όπως μας εξηγεί ο κ. Κατσαδώρος, ένα μεγάλο ποσοστό των αυτοκτονιών έχει να κάνει με τις συναισθηματικές διαταραχές, κυρίως τις άτυπες συναισθηματικές διαταραχές. «Η αυτοκτονία είναι η κρυμμένη συναισθηματική διαταραχή, η κρυμμένη κατάθλιψη».

Όμως πολλοί άντρες που μπορεί να περνάνε κάποια καταθλιπτική εμπειρία, συνήθως δεν την αντιμετωπίζουν με τη βοήθεια ενός ειδικού, λόγω του στίγματος, που είναι ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα.
Οι γυναίκες είναι πιο εύκολο να ζητήσουν βοήθεια και μπορούν πιο εύκολα να βγουν από τη κατάθλιψη. Έτσι, συνήθως οι άντρες, και λόγω ορμονικών συσχετισμών, θα εκδηλώσουν ένα μείζον καταθλιπτικό επεισόδιο, συγκριτικά με τις γυναίκες.

Το αλκοόλ σκοτώνει

Πολύ σημαντικό είναι και το θέμα του αλκοόλ. «Ένα μεγάλο ποσοστό, που ξεπερνά το 60% των αντρών που έχουν αυτοκτονήσει, έχουν προηγουμένως κάνει κατανάλωση αλκοόλ. Το αλκοόλ βοηθάει το άτομο να ξεχάσει την κατάθλιψή του, να την κρύψει. Και ο κοινωνικός αλκοολισμός είναι αυτό ακριβώς, μια προσπάθεια το άτομο να καλύψει τις άσχημες σκέψεις, τα άσχημα συναισθήματα. Όμως, υπό την επήρεια του αλκοόλ, ο άνθρωπος γίνεται και πιο παρορμητικός, ώστε να προβεί σε μία τέτοια πράξη. Αποφασίζουν να τερματίσουν αυτό που δεν μπορούν να συνεχίσουν, αυτό που τους πονάει ψυχικά».

......

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μάιος 2019, 11:05

Όπως δείχνει και το παραπάνω απόσπασμα, έχω δίκιο. Οι άντρες απλά είναι πιο αποτελεσματικοί στην αυτοκτονία.

Τώρα, γιατί οι γυναίκες ασυνείδητα ή συνειδητά επιλέγουν λιγότερο αποτελεσματικούς τρόπους; Πρώτα απ' όλα, μάλλον γιατί βιολογικά έχουν μια απέχθεια προς την βία και το αίμα. Ένας άλλος λόγος, εξίσου βιολογικός, που οι άντρες όταν διαλέγουν να αυτοκτονήσουν είναι συνειδητά πιο αποτελεσματικοί, είναι η βιολογική ματαιότητα που έχουν γραμμένη στο DNA τους, ειδικά όσον αφορά την ερωτική απογοήτευση. Για τους άντρες, η ήττα από άλλο αρσενικό βιολογικά σημαίνει αποχαιρετισμό στην αναπαραγωγή. Μπορεί να μην ζούμε πλέον σε τέτοιο περιβάλλον, αλλά δύσκολα αντικαθιστάς βιολογικό παρελθόν εκατομμυρίων ετών με κοινωνικές αλλαγές χιλιάδων ετών.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 15 Μάιος 2019, 11:12

hellegennes έγραψε:
15 Μάιος 2019, 11:05
Όπως δείχνει και το παραπάνω απόσπασμα, έχω δίκιο. Οι άντρες απλά είναι πιο αποτελεσματικοί στην αυτοκτονία.
.
Δε λέει μόνο αυτό, λέει κι οτι ντρεπονται να ζητήσουν βοήθεια ή να μιλήσουν για τα συναισθήματά τους και πως επίσης το αλκοόλ επιβαρύνει την ήδη επιβαρυμένη συναισθηματική τους κατάσταση.

Νομίζω τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει αυτή η κοινωνική συνθήκη που θέλει τον άντρα απόλυτα σκληρό συναισθηματικά, λες κι εκείνος δεν είναι άνθρωπος, τα "Οι άντρες δεν κλαίνε" "Οι άντρες δε ζητάνε βοήθεια" " Η δουλειά κάνει τους άντρες" κι άλλες τέτοιες μπούρδες

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Αυτοκτονίες στην Ελλάδα: Άνδρες οι περισσότεροι αυτόχειρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 15 Μάιος 2019, 11:12

Ορέστης 35 έγραψε:
15 Μάιος 2019, 08:07
Στο μελλον οταν γεννιουνται οι ανθρωποι θα τους εμφυτευουν ενα κουμπι off για να το πατησουν οταν η καθε μερα ειναι βασανισμος. Θα ειναι ενα καλυτερο μελλον.
Κιαν πατηθεί κατά λάθος?
:p2:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών